•  

  pokaż komentarz

  Właściciel obozów pracy w p*lsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Obozów pracy, w których więżniowie pracują dobrowolnie ¯\_(ツ)_/¯. Też bym chciał mieć taki obóz pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: ktoś komuś kazał tam pracować? Czy może raczej ludzie tam pracujący uznali że to najlepsza opcja dla nich?

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape Polacy to naród niewolników a ten człowiek jest biznesmenem i dobrze wiedział gdzie postawić swoje budy żeby zarobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Kolejny czerwony komuch xD
   Bo przecież tam podjeżdżają więźniarki i pracownicy z kulami u nogi przewalają paczki, co nie?

  •  
   TheresNoGodButMe

   -36

   pokaż komentarz

   @Retoryk: @Sunday: @tellet: na pewno dobrowolnie? Bo ja myślę, że to, że jakby tam nie pracowali to by k%@@a nie mieli co żreć jest jednak pewną formą przymusu

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: Jaskiniowcy byli zniewoleni przez kapitalizm, bo musieli polować na mamuty by nie umrzeć z głodu, to przecież pewna forma przymusu

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: xDDDDDD
   Boże drogi - a kto ich doprowadził do tego, że muszą dymać fizycznie za grosze, nie oni sami przypadkiem? Nawet jeśli - co sprawia że muszą tam pracować a nie gdzieś wyjechać?
   A, no tak, zaraz dostaniemy odpowiedź, że "OOO UUU TO NIE JEST TAKIE PROSTE I WOGULE"
   Tak, to jest takie proste, ale do tego nie można siedzieć na dupie w tej samej dziurze i na zasadzie

   Jakiego mie zrobiliście, takiego mie macie
   oczekiwać że z tego tytułu ktoś się nad nimi ulituje i da podwyżkę "bo mi ciężko w życiu". Świat nigdy nie był, nie jest i nie będzie sprawiedliwy. Wszelkie próby równania, zawsze kończą się katastrofalnie, bo komuchy najczęściej równają w dół...

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape, @Sunday, @Panpanie: Czy wy w ogóle na chwile się nad tym zastanowiliście co piszecie? Takie gadanie jest tak głupie i nielogiczne, że aż szkoda to komentować. No ale z logiką u większości krucho więc co się dziwić...

   Ok załóżmy że to "obozy pracy" i "wykorzystuje tych ludzi". Tylko jakim cudem ktoś tam poszedł pracować dobrowolnie? Przecież ludzie już tam mieli jakieś prace. Wiecie co to oznacza? Że po prostu mieli gorszą alternatywę i woleli zmienić ją na rzecz Amazona.

   Dla pracownika zawsze najlepsza jest większa możliwość wyboru pracodawców. Jak nie było tam Amazona to wybór był mniejszy = gorszy.

  •  
   TheresNoGodButMe

   -11

   pokaż komentarz

   @Czeczenski_Najemnik:
   jaskiniowcy nie żyli w kapitalizmie: np nikt nie miał 100 mamutów więcej niż kolega z plemienia.

   Kapitalizm nie może istnieć bez opresyjnego państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Retoryk: To nieistotne, że ludzie tam pracują dobrowolnie. Ważne jest, że warunki pracy są tam okropne i powinniśmy dążyć do ich poprawy. Mamy prawo wymagać godnego traktowania pracowników, szczególnie od dużych korporacji.

  •  

   pokaż komentarz

   jakby tam nie pracowali to by k$!@a nie mieli co żreć

   @TheresNoGodButMe: Niech lepiej dostają socjal co? Powiedz mi geniuszu jak wszyscy przejdą na socjal to komu zabierzesz żeby dać tym niepracujacym?

  •  
   TheresNoGodButMe

   -4

   pokaż komentarz

   Boże drogi - a kto ich doprowadził do tego, że muszą dymać fizycznie za grosze, nie oni sami przypadkiem? Nawet jeśli - co sprawia że muszą tam pracować a nie gdzieś wyjechać?

   @tellet: no co? Ja Ci napisałem: głód.
   Ciekaw jestem twoich przemyśleń: dlaczego pracują w amazonie jak im tak źle i dlaczego nie w niemieckim?

  •  
   TheresNoGodButMe

   -6

   pokaż komentarz

   @Equalizer: I tak muszą dostawać socjal, bo z pensji w amazonie nie są w stanie opłacić prywatnych szkół, służby zdrowia, kupić mieszkania... Powiedz mi geniuszuy: tobie się wydaje, że to wszystko jest za darmo i bierze się z powietrza?

  •  

   pokaż komentarz

   I co związku z tym?

   @Aokx: to, że Ty składasz się na przyszłe leczenie tych ludzi na schorzenia, których nabawią się podczas tej pracy bo ich nie będzie stać na leczenie z pracy, którą obecnie wykonują, nie licząc to, że większość ze względu na osiągane dochody mając stałe zatrudnienie łapie się na socjal z kasy Państwa i go dostaje, co idzie również z Twoich podatków. A tymczasem firma płaci 0% podatku a jedyne podatki, które płaci ta firma to podatki od pracy tam zatrudnionych.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Przecież Amerykę w większości stanowią niemieccy emigranci XD to ci na niebiesko

   Do lat 90. XIX wieku emigranci z Niemiec, Wielkiej Brytanii i z Irlandii stanowili większość. Lecz w miarę rozwoju niemieckiego i brytyjskiego przemysłu, powstawały nowe miejsca pracy w miastach i coraz mniej ludzi było zmuszonych emigrować w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. W końcu lat 90. XIX w. wśród imigrujących przeważali Rosjanie i Żydzi rosyjscy których prześladowania zmusiły do opuszczenia ojczyzny. Wielu było także Włochów, głównie z południa kraju, którzy wkrótce po zjednoczeniu państwa uciekali przed ubóstwem. Dodatkowo Polacy, Czesi, Węgrzy, Rumuni, Bułgarzy, Grecy i Skandynawowie powiększali liczbę imigrantów.
   http://grial4.usal.es/MIH/imigrationUSA/resource2.html

   źródło: grial4.usal.es

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: no tak, lepiej żreć i nic nie robić niż pracować

  •  

   pokaż komentarz

   Obozów pracy, w których więżniowie pracują dobrowolnie ¯_(ツ)_/¯. Też bym chciał mieć taki obóz pracy.

   @Retoryk: generalnie w 19wiecznych kopalniach węgla te dzieci i ich rodzice pracujący po 16 godzin dziennie też robili to "dobrowolnie"

  •  

   pokaż komentarz

   Kapitalizm nie może istnieć bez opresyjnego państwa.

   @TheresNoGodButMe: Sam to wymyśliłeś? I czym niby ten argument uzasadnisz?

   Jest zupełnie odwrotnie. Im mniej opresyjne Państwo tym bardziej liczą się indywidualne ruchy ludzi = większa inicjatywa = ludzie się bogacą.

   W jakim niby opresyjnym Państwie powstałby taki Amazon itp. ?

   Kapitalizm nie potrzebuje opresji. Potrzebuje prawa które zagwarantuje własność prywatną i wolność dystrybucji. Nic więcej nie potrzeba jak przepisu "cudzego nie ruszaj, a ze swoim rób co chcesz"

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: Czekaj, czekaj, to jak dożyli do czasu wybudowania tych hal? Żarli trawę i mirabelki?

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: Nie napisałem, że przymusowej. Piszę, z pełną świadomością, że są to obozy pracy gdy dowiedziałem co się tam odp!!????a. Jeśli PIP znajduje jakieś nieprawidłowości to odp!!????ają się tak kilka razy bardziej dziwne rzeczy.

   https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1209250,kontrola-pip-w-polskim-amazonie-nieludzkie-traktowanie.html

   Fizyczna praca jej nie przeszkadza, choć zdziwiły ją warunki. Pierwszego dnia usłyszała, że nie powinna chodzić do toalety poza przerwami – to obniży jej rating, bo spadnie jej wydajność. Drugiego dnia sprawdzała 10 paczek na godzinę. Menedżer poinformował, że po miesiącu norma powinna wzrosnąć do 25
   Trudno jest też z wodą. Niby każdy dostaje butelkę, którą może sobie napełnić. Tyle że dojście do ujęcia wody na tak wielkiej hali to stracone minuty. Każda niewykorzystana minuta to spadek wydajności. Poza tym, jak się dużo pije, częściej trzeba iść do toalety i koło się zamyka.
   Picie ograniczyłem do minimum, bo za dużo czasu zajmowało dojście do toalety i spadała mi wydajność


   https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/warunki-pracy-w-amazonie/l37zddg

   „Pozwany [Amazon] w całym procesie organizacji pracy nie wziął w ogóle pod uwagę dostosowania warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka-pracownika”– tak o warunkach pracy w Amazonie w podpoznańskich Sadach pisze biegły ds. bhp inżynier Jarosław Łucki, w opinii dla Sądu Rejonowego w Poznaniu
   Jak się okazuje, na dwóch piętrach toalet nie ma wcale, a inne są położone dalej niż 75 metrów od miejsca pracy, więc dojście do nich zabiera dużą część piętnastominutowej przerwy. Pracownikom nie udostępniono też miejsc do odpoczynku – mimo 10 – godzinnego intensywnego wysiłku na każdym z trzech pięter sali zatrudnieni mają do dyspozycji.. tylko jedno krzesło.


   A to z UK

   https://www.pulshr.pl/rekrutacja/amazon-pracownicy-boja-sie-korzystac-z-toalet-by-nie-stracic-pracy,53069.html

   Dla tych z nas, którzy pracowali na ostatnim piętrze, najbliższe były toalety na parterze, czyli cztery piętra niżej. Ludzie po prostu sikali do butelek, ponieważ bali się, że zostaną ukarani za bezczynność i stracą pracę tylko dlatego, że musieli iść do łazienki – powiedział Bloodworth.

   źródło: i.wp.pl

  •  

   pokaż komentarz

   prywatnych szkół, służby zdrowia, kupić mieszkania...

   @TheresNoGodButMe: Prywatne szkoły nie są obowiązkowe, prywatna służba zdrowia też nie, a chyba mało kto rodzi się bezdomnym, że musi, ale to MUSI kupić mieszkanie, co?
   Bo to że "A mati z andżelą już majo własne emczy, a my nie, janusz zrób coś z tym", to nie jest palący argument...
   @gierape: No ok, ale to już kwestia PiPu, a nie podatków czy tego, że ktoś się tam zatrudnił, a potem z jakichś przyczyn nie może odejść...

  •  
   TheresNoGodButMe

   -2

   pokaż komentarz

   Prywatne szkoły nie są obowiązkowe, prywatna służba zdrowia też nie, a chyba mało kto rodzi się bezdomnym, że musi, ale to MUSI kupić mieszkanie, co?

   @tellet: nie, może nie jasno się wyraziłem: nie stać ich na prywatne szkoły i służbę zdrowia, więc muszą korzystać z publicznych, które nie są darmowe-to też forma socjalu

  •  

   pokaż komentarz

   ktoś komuś kazał tam pracować? Czy może raczej ludzie tam pracujący uznali że to najlepsza opcja dla nich?

   @Sunday: Raczej brak innych opcji. To tak jakbyś narzekał na to co sie dzieje w polsce, mimo, że możesz sie wyprowadzić. Dlaczego sie nie wyprowadzisz?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   TheresNoGodButMe

   -4

   pokaż komentarz

   Kapitalizm nie może istnieć bez opresyjnego państwa.

   @TheresNoGodButMe: Sam to wymyśliłeś? I czym niby ten argument uzasadnisz?

   @malani: sam to uzasadniłeś.

   Nic więcej nie potrzeba jak przepisu "cudzego nie ruszaj, a ze swoim rób co chcesz"

   Bez wyegzekwowania własności prywatnej, waluty i regulacji rynków kapitalizm nie może istnieć, a do tego konieczne jest opresyjne państwo

  •  
   TheresNoGodButMe

   -2

   pokaż komentarz

   @tellet: w ogóle dlaczego kontynuujesz nie swoją dyskusję a nie odpowiesz na pytanie, które Ci zadałem? Ja Ci odpowiedziałem na Twoje.

  •  

   pokaż komentarz

   no tak, lepiej żreć i nic nie robić niż pracować

   @LubieRZca: Przydalo by sie kiedys zlapac paru pasozytow kapitalistow i wpompowac w kazdego kilkanascie ton jedzenia zeby pokazac innym ze tyle bogacta nie jest nikomu potrzebne...

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: Istotnie, pomyliły mi się komentarze, przepraszam.

   no co? Ja Ci napisałem: głód.
   Ciekaw jestem twoich przemyśleń: dlaczego pracują w amazonie jak im tak źle i dlaczego nie w niemieckim?

   Bez przesady z tym głodem- Państwo nie pozwoli umrzeć z głodu, są od tego odpowiednie instytucje.
   Dlaczego pracują w amazonie? Hmm, może dlatego że tam poszli, bo o dziwo jakoś nikomu innemu nie opłacało się zakładać firmy i płacić więcej? Dlaczego nie w niemieckim? To już pytanie do nich, dlaczego nie spakują się i nie wyjadą za granicę, jak wielu innych którzy nawet jeździli na jakieś truskawki czy co.

  •  

   pokaż komentarz

   Bez wyegzekwowania własności prywatnej, waluty i regulacji rynków kapitalizm nie może istnieć, a do tego konieczne jest opresyjne państwo

   @TheresNoGodButMe: walute i regulację rynków sam sobie dodałeś.

   Jeżeli policję i sądy chroniące prawo własności prywatnej nazywasz opresyjnym Państwem to żyj sobie w swoim wyimaginowanym świecie gdzie ich nie ma i byle silniejszy jest Ci w stanie zabrać wszystko. Witamy w świecie jaskiniowców o których wspomniałeś.

   Mieszasz pojęcia, bo nie masz o nich pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   Właściciel obozów pracy w p*lsce.

   @gierape: Nie tylkoe w Polsce. W USA Amazon placi takie grosze ze pracownicy dostaja bony z opieki spolecznej zeby przezyc... https://www.wired.com/story/truth-about-amazon-food-stamps-tax-breaks/

   źródło: img.thedailybeast.com

  •  
   TheresNoGodButMe

   -3

   pokaż komentarz

   @malani: sam dodałem, bo bez waluty i silnego regulatora czym byś się wymieniał w kapitalizmie? Owcami?

   Jeżeli policję i sądy chroniące prawo własności prywatnej nazywasz opresyjnym Państwem
   Tak nazywam-sprawdź sobie definicję słowa opresja.

   Witamy w świecie jaskiniowców o których wspomniałeś.

   nie ja tylko jakiś liberalny śmieszek. I nie tylko jaskiniowców, bo własność prywatna na taką skalę istnieje od może 200 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: podatki są dla gojów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Bo ja myślę, że to, że jakby tam nie pracowali to by k#@?a nie mieli co żreć jest jednak pewną formą przymusu

   @TheresNoGodButMe:
   A to się nie odnosi do prawie każdej pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @malani czytaj z zrozumieniem bo widzę że z logiką u ciebie krucho.

  •  

   pokaż komentarz

   Obozów pracy, w których więżniowie pracują dobrowolnie

   @Retoryk: Kolejny raz wpadam na tę złotą myśl, że przecież pracują dobrowolnie. Nie każdy jest informatykiem za 15k, nie każdy jest lekarzem czy prawnikiem. Ludzie muszą pracowac, bo jak inaczej przeżyją, a gdyby każdy miał byc lekarzem, prawnikiem czy dyrektorem, mielibyśmy prawdziwy problem. Moim zdaniem bez względu na to, jaką pracę wykonujesz (fizyczną czy umysłową) i wykonujesz ją dobrze, powinieneś móc utrzymac sie bez wiekszego problemu. Razi mnie ta polska pogarda dla ludzi pracy, o ile nie jest to posada 15k/miesiac.

  •  

   pokaż komentarz

   na pewno dobrowolnie? Bo ja myślę, że to, że jakby tam nie pracowali to by k$@@a nie mieli co żreć jest jednak pewną formą przymusu

   @TheresNoGodButMe: Z jednej strony masz racje, ale z drugiej jak by nie pracowali nigdzie to również nie mieliby co jeść. Ja nie pracuje w Amazonie, a jak przestane to też skończę na ulicy. Czy to znaczy, że jestem niewolnikiem? Jeśli tak to w pewnym sensie każdy jest niewolnikiem swojej obecnej pracy. Nie wiem co chciałeś tym udowodnić. To, że praca potrzebna jest do życia i kupowania żarcia? Chyba nie najlepiej ubrałeś w słowa to co chciałeś przekazać.

  •  

   pokaż komentarz

   @szkorbutny:
   Z tymi Niemcami to trochę fake news. Kiedyś się zagłębiłem w temat na Reddit'cie i wielu studentów historii(co ma lepszą wiedzę tam na miejscu do takich rzeczy w USA) poinformowało mnie ,że wśród tych map o rzekomej przewadze Amerykanów pochodzenia niemieckiego wlicza się pozostałe ludy germańskie na ziemiach starego kontynentu. Czy Austriacy,Szwajcarzy,część Belgów,Holendrów itp. to są Niemcy? Bardziej ludy germańskie. To tak jakby na emigrujących z krajów słowiańskich na wschód od naszej granicy mówić że to sami Ruscy. Kolejny fake news to rzekoma próba ustanowienia niemieckim językiem urzędowym w XIXw. w USA z uwagi na tak liczne niemieckie grono. Co też jest nieprawdą, miało być tak w jakimś tylko 1 stanie gdzie faktyko przeważał język niemiecki a nie stało się tak przez głos jakiegoś tam Niemca(który siedział w USA od dłuższego czasu). Jak to stwierdził ten Amerykanin niemieckiego pochodzenia - "im wcześniej Niemcy staną się Amerykanami tym lepiej" czy coś takiego.

  •  

   pokaż komentarz

   generalnie w 19wiecznych kopalniach

   @a665321: porównujesz XIXw. kopalnie do XXIw. globalizacji i informatyzacji życia? gratuluję!

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: > ktoś komuś kazał tam pracować? Czy może raczej ludzie tam pracujący uznali że to najlepsza opcja dla nich?

   @Sunday: Raczej brak innych opcji. To tak jakbyś narzekał na to co sie dzieje w polsce, mimo, że możesz sie wyprowadzić. Dlaczego sie nie wyprowadzisz?

   Krytykując to że Amazon zatrudnia ludzi w Polsce to raczej tak jakbyś miał możliwość wyprowadzki do Niemiec (nikt nikogo nie zmusza ani do wyprowadzki do Niemiec ani do podjęcia pracy w Amazonie), a Ty narzekałbyś że Niemcy krzywdzą bardzo ludzi którzy zdecydowali się tam wyjechać bo oferują im możliwość wjazdu do siebie (tak jak Amazon oferuje ludziom możliwość pracy u siebie).

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: Tak trudno zauważyć alegorię? Wtedy tak samo tłumaczyli że "to jest dobrowolne", że tych ludzi nikt pod pistoletem nie prowadzi do pracy. A jednak w XXIw globalizacji i informatyzacji życia, są regiony nawet w europie, gdzie jedynym pracodawcą jest amerykański gigant niepłacący podatku, otrzymujący ulgi od państwa, dofinansowania od UE i wygryzający jakąkolwiek konkurencję gdy jakakolwiek się pojawia. Ale obowiązku pracy tam nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Kolejny raz wpadam na tę złotą myśl, że przecież pracują dobrowolnie. Nie każdy jest informatykiem za 15k, nie każdy jest lekarzem czy prawnikiem.

   @pindolino: ale o co chodzi? każdy w obecnej polsce pracuje dobrowolnie. nie ma przymusu i nikt nie jest niewolnikiem.

   Ludzie muszą pracowac, bo jak inaczej przeżyją, a gdyby każdy miał byc lekarzem, prawnikiem czy dyrektorem, mielibyśmy prawdziwy problem.

   @pindolino: ale lekarz, prawnik czy dyrektor także pracują, więc o co chodzi?

   Moim zdaniem bez względu na to, jaką pracę wykonujesz (fizyczną czy umysłową) i wykonujesz ją dobrze, powinieneś móc utrzymac sie bez wiekszego problemu.

   @pindolino: zgadza się, ale za każdym razem jest to indywidualna decyzja danej osoby, gdzie będzie pracować. oczywiście ta decyzja jest weryfikowana przez stronę zatrudniającą, co także jest indywidualną decyzją. ale jak obie strony się dogadają, to robią to dobrowolnie a nie pod żadnym przymusem.

  •  
   TheresNoGodButMe

   -3

   pokaż komentarz

   A to się nie odnosi do prawie każdej pracy?

   @prop: no nie, np do mojej nie.. I do większości ludzi z tzw klasy średniej, którzy mogą swobodnie pół roku nie pracować i sobie wybrać. Pracownicy amazona mogą owszem iść gdzie indziej, ale zarobią sporo mniej.

   No może się źle wyraziłem. Jeśli praca nie pozwala Ci odłożyć ekstra pensji w powiedzmy 3 miesiące tak, żeby nie musieć się martwić np złamaną ręką, albo zepsutą lodówką to jest to czysty przymus ekonomiczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @szkorbutny: Tylko, że Niemcy to nie są genetycznie germanie. Mniej więcej tyle samo jest w Niemczech ludzi ze słowiańskim pochodzeniem (żółty), co z germański (niebieski). Niemcy to lud celtycki (czerwony) tak, jak Anglia, Francja, Hiszpania, Włochy itd.

   Germanie w większości są tylko w Danii, Norwegii i Szwecji.

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe:
   No to po pół roku by nie było co jeść? Co za różnica? Praca służy zaspokajaniu potrzeb, a potrzeby są zawsze. Mnie się wydaje, że warto się cieszyć z tego, że jest taki Amazon, który bierze do roboty praktycznie każdego bez jakichkolwiek kwalifikacji, byle miał 2 ręce i 2 nogi.

  •  

   pokaż komentarz

   nie ma przymusu

   @ksawery2001: Jest przymus, kurła. Praca to podstawa, nie możesz sobie ot tak, po prostu rzucic pracy bo zdechniesz z glodu.

  •  

   pokaż komentarz

   ale lekarz, prawnik czy dyrektor także pracują, więc o co chodzi?

   @ksawery2001: To tak w odniesieniu do pracownikow magazynu Amazona? xD

  •  

   pokaż komentarz

   są regiony nawet w europie, gdzie jedynym pracodawcą jest amerykański gigant niepłacący podatku

   @a665321: właśnie o tym piszę. jeśli w danym regionie masz tylko jednego pracodawcę i ten pracodawca ci nie odpowiada, to w XXIw globalizacji i informatyzacji życia możesz zwyczajnie pracować zdalnie albo przenieść się do regionu gdzie jest pracodawca który ci odpowiada albo możesz sam stać się pracodawcą. to obecnie jest łatwe i proste.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest przymus, kurła. Praca to podstawa, nie możesz sobie ot tak, po prostu rzucic pracy bo zdechniesz z glodu.

   @pindolino: a ja twierdzę, że nie ma przymusu. możesz nie pracować dla kogoś, a mimo tego żyć i nie umierać z głodu. są na to tysiące sposobów. możesz także zmienić pracę i pracować dla kogoś kogo chcesz i sam sobie wybrałeś. w każdym z tych przypadków nie ma przymusu.

  •  
   TheresNoGodButMe

   -2

   pokaż komentarz

   No to po pół roku by nie było co jeść? Co za różnica?

   @prop: kuźwa: pół roku na szukanie pracy vs chwilówki po 3 dniach bezrobocia - no nie ma różnicy.
   A zap?#?$#? w Amazonie za (strzelam) 2k na rękę, a mniejszy zap?#?$#? w Januszexie za 1,5k -ogromny wybór.

  •  

   pokaż komentarz

   nie ja tylko jakiś liberalny śmieszek. I nie tylko jaskiniowców, bo własność prywatna na taką skalę istnieje od może 200 lat.

   @TheresNoGodButMe: szkoda gadać. w żaden sposób nie odniosłeś się do moich argumentów i powtarzasz jakieś bzdety. Albo masz opresję ze strony policji która egzekwuje prawo zaakceptowane przez lokalną większość albo masz prawo dżungli i radź sobie sam z silniejszymi. Co wybierasz?

   Patrząc na to co piszesz strzelam że naczytałeś się o jakichś bajkowych anarcho-komunizmach gdzie wszyscy są równi, szczęśliwi i nikt nie jest do niczego przymuszany, a z kranów leci darmowe piwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Polacy to naród niewolników

   @Panpanie: Do tego piję. W każdym kraju jest praktycznie tak samo w kontekście słabo opłacanej pracy. Jeżeli tak piszesz to widać, że:

   * Nie znasz rzeczywistości innych krajów
   * Nie ogarniasz, że Ci ludzie podjęli wolną decyzję i jeżeli sami nie chcą zmienić tej pracy to nie są niewolnikami.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheresNoGodButMe: idąc twoim tokiem myślenia, można powiedzieć że życie jest formą przymusu.

  •  

   pokaż komentarz

   @a665321: tak, bo na wsi umierali z głodu. Zap@!#%@?anie w kopalni było lepsze od zdychania z glodu przed zbiorami

  •  
   TheresNoGodButMe

   -3

   pokaż komentarz

   @malani: no jak się nie odniosłem?

   Kapitalizm nie potrzebuje opresji.
   Albo masz opresję ze strony policji która egzekwuje prawo zaakceptowane przez lokalną większość albo masz prawo dżungli i radź sobie sam z silniejszymi. Co wybierasz?

   no szkoda gadać, bo blablasz bez sensu i sam już nie wiesz co.

   Patrząc na to co piszesz strzelam że naczytałeś się o jakichś bajkowych anarcho-komunizmach gdzie wszyscy są równi, szczęśliwi i nikt nie jest do niczego przymuszany, a z kranów leci darmowe piwo.
   to c?@!%wo strzelasz

  •  
   TheresNoGodButMe

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @malani i poraz kolejny ta twoja logika... Mieszkam za granica więc wiem jak tu jest i jak się zachowują Polacy. A po 2 nie zmienią pracy bo lubią mieć buta na sobie i tyle w temacie. Najwidoczniej siedzisz w piwnicy i nie wiesz co się dzieje na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieszkam za granica więc wiem jak tu jest i jak się zachowują Polacy

   @Panpanie: Akurat sam tego doświadczyłem i jeżeli chodzi o podstawowe prace to nie wyjeżdża tam najlepszy sort Polaków. To nie zmienia faktu, że nie gorsi są czesi/słowacy czy nawet chociażby anglicy. W UK jak otworzą fabrykę to też tam pracują za minimalną i masz to swoje niewolnictwo. Wszędzie jest mniej więcej to samo a rozwala mnie zawsze takie podniecanie się "jaki to zachód jest lepszy a Polacy to dno"...

  •  

   pokaż komentarz

   @malani i ten mit że za granicę wyjeżdża sama patologia ¯\(ツ)/¯ jest jej tu znacznie mniej niż zostaje w kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @Panpanie: Napisałem, że do podstawowych prac takich jak fabryka itp. Trochę widziałem i nie był to kwiat Polskiego społeczeństwa. To nie mit to statystyka.

 •  

  pokaż komentarz

  Żeby nawet nie przetłumaczyć tytułu i opisu to trzeba być śmierdzącym leniem. Zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  to nie jest zadna tajemnica żeby wiedzieć że firmy rozwijają się szybciej kiedy nie zabiera im się pieniędzy. Dzięki temu może zatrudnic więcej ludzi i więcej im zapłacić, a oni będą płacić podatki od dochodu i vat. Dla większości ministerstw sprawa nie jest tak prosta, oni wychodzą z założenia, że im więcej zabiorą, tym więcej będzie wpływać do budżetu, a im więcej rozdadzą za nic, tym bardziej będzie się gospodarka rozwijała.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: tl;dr: komuchy zostawcie bogatych!!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @inver Wiesz, ze profit to sa przychody minus koszty? Wiec jesli spolka przeznacza przychody na rozwoj to i tak nie placi zadnego podatku dochodowego. Dochodowy placa tylko te spolki co nie przeznaczaja zyskow na rozwoj/pensje pracownikow tylko chomikuja kase. Wiadomo, ze trochu trzeba zachomikowac ale im wiecej sie chomikuje tym wolniejszy rozwoj.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: czemu my mamy płacić, a oni nie muszą? Przecież to jest niesprawiedliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie jest zadna tajemnica żeby wiedzieć że firmy rozwijają się szybciej kiedy nie zabiera im się pieniędzy. Dzięki temu może zatrudnic więcej ludzi i więcej im zapłacić, a oni będą płacić podatki od dochodu i vat.

   @inver: Dopóki pewnego dnia się nie okaże, że cała zabawa nie ma sensu, jak coś ci się stanie, trafisz do szpitala, a tam nie ma lekarzy, bo państwo nie ściągało pieniędzy od żydków.

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Matko bosko, komu takie bajki opowiadasz? Korwina przedawkowałeś albo jakiegoś innego pseudoekonomiste?
   Niskie podsatki gdzie nie płaci się za dobrej jakości i mądrze zaplanowaną infrastrukturę? Gdy nie płącą za bezpieczeństwo i ład prawny? W których bajkach tak jest?
   Dziwne że największe firmy są w krajach któe biorą podatki całkiem spore i budują potężną infrastrukturę, a w krajach o niskich podatkach gdzie komunikacja i bezpieczeństwo leży są gównofirmy i gospodarka leży.

  •  
   TheNewGuy

   +2

   pokaż komentarz

   czemu my mamy płacić, a oni nie muszą? Przecież to jest niesprawiedliwe.

   @przeciwko78: przecież to nie ma żadnego znaczenia. Równie dobrze można zlikwidować wszystkie podatki i zrobić 60% vat i efekt będzie ten sam.

   Czy będzie cit, czy inny dochodowy dla firm, to zapłacą go jej konsumenci w cenie produktu.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie jest zadna tajemnica żeby wiedzieć że firmy rozwijają się szybciej kiedy nie zabiera im się pieniędzy. Dzięki temu może zatrudnic więcej ludzi i więcej im zapłacić

   @inver: No rzeczywiście super przykład w konkteście Amazona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @inver: Ja to rozumiem. Dlatego jako przedsiębiorca w skali micro z uśmiechem na twarzy robię przelewy do US żeby ranking najbogatszych ludzi na świecie pozostał bez zmian. Myślę że to samo uczucie towarzyszy klasie średniej oddającej 30% z paska wypłat. Dzięki temu Amazon może budować swoje hale w naszym kraju i tworzyć takie warunki pracy że rotacja pracowników jest szybsza niż w Uberze czy firmach kurierskich.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie jest zadna tajemnica żeby wiedzieć że firmy rozwijają się szybciej kiedy nie zabiera im się pieniędzy. Dzięki temu może zatrudnic więcej ludzi i więcej im zapłacić, a oni będą płacić podatki od dochodu i vat.

   @inver:

   1. podatek płacisz od dochodu, a dochód możesz pomniejszyć o koszty np. prowadzenie R&D. Dlaczego zatem firmy nie powinny płacić podatków w momencie, kiedy nie reinwestują zarobionych pieniędzy.
   2. firmy wykorzystują infrastrukturę oraz na przykład system edukacji, dlaczego zatem nie ponoszą kosztów z tym wiązanych?

  •  

   pokaż komentarz

   Wiadomo, ze trochu trzeba zachomikowac ale im wiecej sie chomikuje tym wolniejszy rozwoj.

   @blindguardiano: To jest pułapka. Ja też inwestuję by uciec od podatku i podnieść wartość firmy, cały czas mając nadzieję że dzieci przejmą interes. A jeśli nie to co będzie jak zechcę interes sprzedać? Wtedy dopiero dowalą podatek...

  •  

   pokaż komentarz

   Dzięki temu może zatrudnic więcej ludzi

   @inver: A wiesz ze jakby mi dal polowe tych pieniedzy to ja bym tez zatrudnila wiecej ludzi? No popatrz jakie niesamowite ! Ja tez potrafie !!

 •  

  pokaż komentarz

  Najbogatsi nie płacą podatków. Wolnościowcy lubią to.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: W Stanach jest chyba najwyższy podatek korporacyjny na świecie (albo jeden z najwyższych, USA się ściga pod tym względem z Japonią).

   W dodatku "rzecznik" Amazona twierdzi, że Amazon zapłacił wszystkie podatki, które musiał zapłacić we wszystkich krajach, w których działa.

   "Amazon pays all the taxes we are required to pay in the U.S. and every country where we operate, including paying $2.6 billion in corporate tax and reporting $3.4 billion in tax expense over the last three years," an Amazon spokesperson said in a statement.

   I tak naprawdę wolę wierzyć jemu, niż osobie, która mówi coś takiego:

   “It’s hard to know exactly what they’re doing,” said Steve Wamhoff, ITEP’s Director of Federal Tax Policy. “In their public documents they don’t lay out their tax strategy. So it’s unclear exactly which breaks [the company is taking advantage of]. They vaguely say tax credits. One could think of many different ways a corporation could do this, like the depreciation breaks which were expanded under TCJA.”

   To, k%??a, oni sami nie wiedzą, jakie kruczki prawne pozwalają wielkim korporacjom na omijanie płacenia podatków? "Nie wiemy, co oni robią, bo nam tego nie powiedzieli. Nie mamy pojęcia, czy przysługują im jakieś ulgi, czy nie." XDDDDD

   pokaż spoiler Jeśli to, co mówi ten kiep jest prawdą, to powinno działać otrzeźwiająco na ludzi, którzy twierdzą, że polski system podatkowy jest skomplikowany. Skoro wielki think-tank nie ma pojęcia w jaki sposób działają podatki w USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: no skoro rzecznik miliardera tak twierdzi, to trudno mu nie wierzyć.
   Określił ile wyniosły te wszystkie należne podatki?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Tak, nawet to zacytowałem -

   Amazon pays all the taxes we are required to pay in the U.S. and every country where we operate, including paying $2.6 billion in corporate tax and reporting $3.4 billion in tax expense over the last three years

   I to by się zgadzało, szczególnie porównując do dochodu. Gdyby wielka korporacja leciała sobie w c$!!@ z podatkami, to raczej nie mogliby normalnie funkcjonować, prawda? Facebook próbował coś tam z Irlandią, ale nie pykło i nadal płaci podatki w Stanach.

  •  
   NaturalnieZeNieKochamPolski

   0

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: albo też bogaci płacą a wy im płacicie więcej w cenie ich produktu. Na końcu oni mają prawie tak samo dobre życie, wy prawie tak samo złe. Dodatkowo obaj utrzymujecie kilku urzędników przelewających pieniądze takiego Bezosa do takiego Ciebie, żebyś kupował takie produkty Bezosa. Socjaliści lubią to.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: generalnie są trzy opcje:
   1) Najbogatsi nie płacą dużych podatków a płaci je klasa średnia
   2) Obie te grupy nie płacą dużych podatków ale ograniczamy wydatki publiczne
   3) Zadłużamy się lub drukujemy pieniądze udając że wszystko jest fajnie i zwiększając wydatki publiczne aż doprowadzimy do kryzysu

   No niestety, ale innej opcji nie ma. Jak masz sztab prawników i doradców podatkowych + kilkaset jurysdykcji podatkowych każda z tonami zawiłych wyłączeń, ulg, innych konstrukcji podatkowych + możesz sobie napisać swoje prawo opłacając lobbystów to to jak duża stawka opodatkowania dla dużych firm by niebyła w danym kraju to rzeczywiście będą one płacić jej ułamek jeśli w ogóle.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaturalnieZeNieKochamPolski: najbogatsi nie płacą podatków a ty widzisz problem w tym, że istnieje administracja. Jakby państwo mogło bez niej funkcjonować.
   @Sunday: jest też taka opcja, żeby uniemożliwić osiągania nieopodstkowanych zysków.
   Niezbyt realna, zważywszy że garstka najbogatszych kontroluje prawodawstwo, co jednak nie oznacza, że mamy zapomnieć o elementarnej sprawiedliwości.

  •  
   NaturalnieZeNieKochamPolski

   -1

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: nie zrozumiałeś mojego postu. Ani trochę. Bogaci nigdy nie płacą podatków. Nawet gdy je płacą. Bo płacą je ich klienci w cenie produktu. Jeśli tego nie rozumiesz, to już przegrałeś swoją intelektualną przygodę.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaturalnieZeNieKochamPolski: i to jest niesprawiedliwe, czemu ja mam płacić podatki, a oni nie?
   W cenie podatku jest podatek? Masz na myśli VAT?

  •  
   NaturalnieZeNieKochamPolski

   -5

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Kurczę, naprawdę Ci to wyjaśniłem w bardzo podstawowy sposób. Nie umiem tego wyjaśnić jeszcze prościej.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaturalnieZeNieKochamPolski: nie umiesz odpowiedzieć na pytanie, czemu najbogatsi nie płacą podatków?
   W cenie produktu jest zysk, od którego zwykły dajmy na to stolarz płaci podatek, a Amazon nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Wyda taki koncern kilkadziesiąt milionów na kampanie wyborcze i ma własny parlament gdzie za dodatkowe miliony "oficjalnienie" przepycha kolejne rozwiązania prawne. Inwestuje potężne pieniądze w system prawny aby oszczędzać miliardy na podatkach. De facto kupuje sobie prawo.

   U nas to były "i/lub" czasopisma albo zapomniało się opublikować ustawy o rajach podatkowych.
   Sama komplikacja prawa podatkowego wynika właśnie z działania grup lobbingowych i chęci przypodobania się "przedsiębiorcom".
   Bo jak to za kawę w knajpie brać 8% jak można 5%. Warto jest się bić o wpisanie preferencyjne stawki. Tylko trzeba potem jeszcze definicje kawy podać. No ale latte to już definicji kawy nie spełnia i jaka tu stawka?
   No ale to urzędasy komplikują a nie ci którzy chcą wyrwać 3 punkty procentowe i latają do sejmu i gazet jak ze sraczką i za każdym razem w nagłówkach setki tysięcy ludzi traci pracę a my płacimy więcej. To się robi wyjątki, wyjątek od wyjątku.
   Szkoda, ze wszystko na życzeń przedsiębiorców.

  •  
   NaturalnieZeNieKochamPolski

   -3

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Umiem. Zrobiłem to ZANIM Ty to pytanie zadałeś. Ale nic nie dotarło. Jesteś po prostu nieinteligentny skoro na tym etapie nie rozumiesz. Przeczytaj jeszcze raz tamten post, może to coś pomoże. Albo z trzy razy. Nie oburzaj się. Naprawdę, tak po prostu jest. Więc nie pogadamy przez ten czynnik.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaturalnieZeNieKochamPolski: W jaki sposób opodatkowany jest zysk ze sprzedaży produktu, skoro on rzekomo już jest w cenie tego produktu? Przecież to jest nielogiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   Najbogatsi nie płacą podatków. Wolnościowcy lubią to.

   @przeciwko78: Niezupełnie. Wolnościowcy wskazują, że najbogatsi skutecznie unikają podatków, czego nie robią szaraczki. Czyli pobierający zasiłki nie płacą, ludzi których stać na optymalizację podatkową płacą mało albo wcale - a najwięcej płaci klasa średnia.

   No ale widać klasie średniej to pasuje, że zrzucają się na dwie pozostałe grupy ¯\_(ツ)_/¯ Dlatego piszę, niezupełnie - bo jakby niepłacenie dochodowego było normą to by problemu nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Nie zapłacili podatków, bo rozliczyli straty z lat ubiegłych. Czy socjalistyczny dzbany chcą zakazać rozliczania strat z lat ubiegłych skoro tak was boli dupa o tego Amazona?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Ja ci pomogę. Największe firmy które produkują większość tego co konsumujesz są własnością najbogatszych a ty nic nie produkujesz tylko konsumujesz. Taki najprostszy przykład z naszego podwórka, nikt w Polsce nie produkuje i nie wydobywa gazu poza kilkoma spółkami których szefowie lub właściciele to najbogatsi ludzie w Polsce. I teraz jak chcesz by ci najbogatsi płacili więcej podatku to oni tak zakombinują że ten gaz ci podrożeje, oni dostaną swoje a ty zapłacisz w podwyżce ich podatek, teraz rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mam_cie_w_dupie: podałeś przykład z rynku monopolisty. W warunkach konkurencji nie musi się tak stać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: rozliczenie z podatków jest za dany rok. Co za neoliberalny debil będzie bronił unikania opodatkowania i postępującej monopolizacji, a no Tu

  •  

   pokaż komentarz

   @MKULTRA: Nigdzie na świecie rozliczenie dochodowego nie jest wyłącznie w skali roku. Po to jest rozliczanie strat by opodatkować dochód w długim okresie i nie dyskryminować branż cyklicznych, gdzie wahania pomiędzy stratami i zyskami w poszczególnych latach są duże. Gdyby nie to, to firma, która w ciągu 2 lat nic nie zarobiła musiałaby płacić dochodowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Musi, jak będziesz miał 20 producentów szczoteczek do zębów, nie będzie monopolisty a jak nałożysz podatek na szczoteczki to kto go zapłaci producent, czy może jednak każdy z tych 20-stu podniesie cenę i finalnie i tak ty zapłacisz? Nawet jak jeden nie podniesie to i tak może to doprowadzić do monopolu bo słabsi poupadają, skończy im się kasa gdy zmniejsza swój zysk silniejsi ich wykupią potem za bezcen a podatek tak czy tak przerzucony będzie na ostatniego w łańcuszku. Sprzedaję produkty z USA ale do tej pory były do mnie wysyłane z UK bo tam był magazyn i nie miałem kosztów celnych i droższego transportu, zgadnij co zrobiłem z cenami jak USA z obawy o brexit wycofało się z UK i teraz muszę sprowadzać towar z USA?

  •  

   pokaż komentarz

   W jaki sposób opodatkowany jest zysk ze sprzedaży produktu, skoro on rzekomo już jest w cenie tego produktu? Przecież to jest nielogiczne.

   @przeciwko78: prosta matematyka na poziomie szkoły podstawowej:

   Cena produktu = Zysk + Podatek od tego zysku + koszty wytworzenia/dostarczenia/itp. + inne wymagane podatki, np. VAT

   niektóre z powyższych zmiennych zależą od pozostałych, np. VAT

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: uwzględniają w cenie podatek od zysku, którego potem nie odprowadzają. Ciekawe.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: nie wiem czy odprowadzają czy nie, tylko odniosłem się do twojego stwierdzenia, cytuję: "Przecież to jest nielogiczne."
   to pokazałem, że logicznie i dokładnie w jaki sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna:

   W Stanach jest chyba najwyższy podatek korporacyjny na świecie (albo jeden z najwyższych, USA się ściga pod tym względem z Japonią).
   a to nie dlatego że w USA nie ma podatku VAT?

  •  

   pokaż komentarz

   @tallman: Nie, z VATem nie ma to niczego wspólnego. Tym bardziej, że w USA jest multum innych podatków, więc ten VAT akurat nie ma żadnego znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sunday: nie zgadzam się... Jest taka opcja. Ale na pewno trzeba byłoby zlikwidować dochodowy, czyli ulubieniutki podateczek większości władz. Dochodowy nie bije w dużych ale w rozwijających się, poza tym bajecznie łatwo go obejść przy odpowiedniej skali. A jak opodatkować bogatych? na wiele sposobów; podaje najprostrzy: podatek od powierzchni biurowej/przemysłowej. xxzł od metra kwadratowego i już się nie da uciec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan-Planeta: na wiele sposobów; podaje najprostrzy: podatek od powierzchni biurowej/przemysłowej. xxzł od metra kwadratowego i już się nie da uciec.

   ależ oczywiście że się da, najprostszy sposób to przenieść produkcję i biura gdzieś do kraju który nie nakłada takich obciążeń, ewentualnie lokować w Polsce działalność która nie jest powierzchnio-chłonna lub mocno pójść w zatrudnianie pracowników do pracy zdalnej.

   Dalej... jeśli podatek miałby być pobierany od właściciela budynku to dla wynajmujących (o ile nie mówimy o branży nieruchomości to większość firm wynajmuje a nie posiada nieruchomości) niewiele by się zmieniło bo ceny wynajmu zostałyby na tym samym poziomie (taki sam popyt i podaż jak przed wprowadzeniem podatku).

   Jeśli podatek miałby być pobierany od faktycznego użytkownika to poza problemami z jego ustaleniem można się pokusić o wiele konstrukcji prawnych z zaprzyjaźnionymi spółkami/fundacjami upadającymi w momencie wymagalności podatku (np. my użytkujemy budynek 8:00 -16:00, różne fundacje w pozostałym czasie, więc my płacimy tylko 1/3 podatku a że fundacje upadają co miesiąc to nie nasz problem).

   Czy fundacje też byłyby objęte podatkiem? Jeśli nie, no to nic nie stoi na przeszkodzie aby za podwykonawców mieć fundacje.

   Można też próbować wynajmować powierzchnię od jednostek państwowych (gminy, powiaty, różne inne instytucje) jako że ten podatek w najgorszym wypadku one płacą same sobie. Można nawet pokusić się o umowy które w teorii własność przypisują jednostce państwowej, ale faktyczną kontrolę nad majątkiem oddają wynajmującemu.

   Czy ten podatek xxx będzie taki sam dla każdej nieruchomości z powierzchnią magazynową/biurową? Jeśli tak i będzie znaczący to zarżniemy gospodarkę wiejskiej połowy Polski, jeśli nie to mamy pole do optymalizacji (duże nieruchomości stawiamy odpowiednio daleko od miasta i dowozimy pracowników). A może uda się naszą powierzchnię magazynową/biurową zakwalifikować jako park rozrywki i nie płacić nic (w końcu mamy piłkarzyki i playstation).

   To wymyśliłem ja w 10 minut, teraz pomyśl co wymyślą najlepsze umysły na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   Sprzedaję produkty z USA ale do tej pory były do mnie wysyłane z UK bo tam był magazyn i nie miałem kosztów celnych i droższego transportu

   @Mam_cie_w_dupie: ciekawe, wynika z tego ze UK to takie panstwo ktore jest w jednej unii celno-vatowskiej z USA i drugiej unii celno-vatowskiej z Polską, a USA z Polską w żadnej nie są

  •  

   pokaż komentarz

   @klonopin-retard: Niekoniecznie, w UK był partner z którym współpracowali od lat 70tych, poza tym mogą mieć inne stawki cła aczkolwiek stosuje te same co oni więc chyba nie to.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze, może Bezosowi jakoś lżej będzie jak go ta zła, zła żona opuściła i zabrała połowę majątku ( ͡° ͜ʖ ͡°)