•  

  pokaż komentarz

  Człowiek (homo sapiens sapiens) jako gatunek przy obecnych założeniach naukowców istnieje od 300 000 lat. Ostatnia epoka lodowcowa zaczęła się około 115 000 lat temu a zakończyła około 12 tyś lat temu. Gobeki Tepe jest jakoś tysiąc lat młodsze. Może być tak że czas od najstarszych znanych cywilizacji to jest twardy reset po cofnięciu się w rozwoju i prawie wyginięciu. Bo statystycznie rzecz biorąc skoro biologicznie ci nasi przodkowie byliby tacy sami to chyba nie zap#@!#%!ali by za sarną póki nie padnie przez 290k lat a później jak gdyby nigdy nic zaczeliby tworzyc cywilizację równolegle w miejscach bez wspólnego kontaktu? Być może od naszych starożytnych czasów żyjemy w epoce post apo i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W obcych nie wierzę, ale w garstkę wychowywanych z pokolenia na pokolenie kronikarzy, jakąś małą kultystyczną sekretną cywilizację. W sumie czemu nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Drylander: Może była, ale nie bardziej zaawansowana niż obecnie. Tak to by pewnie zostawiła coś na Księżycu a tam wytwory techniki mogą przetrwać dziesiątki milionów lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant chyba, że zostaną zniszczone przez te wszystkie meteoryty, które księżyc na siebie ściąga xd

  •  

   pokaż komentarz

   @Drylander: Może była, ale nie bardziej zaawansowana niż obecnie. Tak to by pewnie zostawiła coś na Księżycu a tam wytwory techniki mogą przetrwać dziesiątki milionów lat.

   @Assailant: ewentualnie była tak zaawansowana, że sprzątała po sobie śmieci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Może była, ale nie bardziej zaawansowana niż obecnie. Tak to by pewnie zostawiła coś na Księżycu a tam wytwory techniki mogą przetrwać dziesiątki milionów lat.

   @Assailant: nie była, dowodem może być to że nic nie umieścili na orbicie.

  •  

   pokaż komentarz

   Może być tak że czas od najstarszych znanych cywilizacji to jest twardy reset po cofnięciu się w rozwoju i prawie wyginięciu.

   @Drylander: Kusząca hipoteza, ale niestety wykopaliska tego nie potwierdzają. Po każdej cywilizacji pozostały ślady, nawet po ludziach pierwotnych z epoki kamienia znaleźliśmy kości i narzędzia. Po zaawansowanej cywilizacji technicznej musiałyby pozostać również ślady geologiczne, bo zakładam że musieliby oni przejść podobną do nas ścieżkę rozwoju. Tymczasem nic takiego nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Drylander: Nie byli tacy sami, nowe rasy ludzkie uksztaltowaly sie wlasnie w okolicy 20-15 tys lat temu wczesniejsz wszyscy bylismy Afro-afrykanami lub Abrygenami i jakos wtedy nam nie szlo...

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Może nie czuli potrzeby lotów na księżyc i w ogóle w kosmos, niektóre cywilizacje mają dziwną mentalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Drylander: "twardy reset po cofnięciu się w rozwoju i prawie wyginięciu" I są na to dowody w postaci badań DNA ludzi, jego zróżnicowanie jest zdumiewająco małe mimo różnic typu kolor skóry itp. Oglądałem o tym jakiś film dokumentalny w którym twierdzono, że w okresie do 100 000 lat wstecz, musiało dojść niemal do wyginięcia ludzi. Pozostała populacja liczona w tysiącach, z czego właśnie wynika tak małe zróżnicowanie genetyczne. Wyginięcie powiązano z wybuchem superwulkanu Toba, który swoją drogą jest nadal aktywny i podobno bardziej niebezpieczny od Yellowstone. Pozdr.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: Nie potrafimy wszystkich, ważnych szczątków znaleźć na Ziemi, a mielibyśmy znaleźć na księżycu? Poza tym, kiedy ich szukaliśmy? Nie bardzo mi to, składa się do kupy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie bardzo mi to, składa się do kupy.

   @Holesmaker: A to, że była sobie wielka cywilizacja, większa od współczesnej po której nie pozostało nic. Mimo, że taki plastik rozkłada się w sprzyjających warunkach nawet kilka tysięcy lat a taka ceramika i szkło nigdy? Nie ma żadnego odcisku geologicznego, nie wykrywa się żadnego skoku CO2 ze skorupy lodowej na Antarktydzie.
   To bardziej wydaje ci się wiarygodne?

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: No to kiedy ich szukaliśmy, mam na myśli te szczątki, skoro założyłeś, że one tam powinny być, albo i nie? Nie było takich działań, a wy budujecie już teorie wyssane z dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   wy budujecie już teorie wyssane z dupy

   @Holesmaker: Kto tutaj buduje? Do mnie pijesz?
   Jeśliby cokolwiek istniało na Księżycu to byłoby łatwiej to znaleźć. Nie ma tam bakterii, procesów gnilnych, obiegu wody, atmosfery i innych rzeczy co sprawiają, że cokolwiek trudno znaleźć na planecie Ziemia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Drylander: Nie, to niemożliwe, tak samo jak i niemożliwe jest, aby w razie naszej "wpadki" cywilizacja zdołała się po jakimś czasie odrodzić po "resecie" i przejść podobny rozwój jeszcze raz. Problemem jest to, że my już wydobyliśmy i zużyliśmy wszystkie łatwo dostępne zasoby kopalin, które tworzyły się miliony lat; te, które zostały, wymagają zaawansowanych technik wydobywczych. Epoka brązu zaczęła się od (być może przypadkowego) wytapiania metalu z bardzo bogatych, powierzchniowych zasobów cyny i miedzi - po nas już takich nie będzie. Jedyną nadzieją dla nich byłoby eksploatowanie tego, co rośnie i co można z tego wykorzystać (drewno, alkohol) oraz kopanie tego, co my zostawilibyśmy po sobie. To może jakoś by ich poratowało odnośnie metali, ale już nie energii. Nie będą mieli ropy naftowej która nam kiedyś sikała z ziemi - a bez ropy więc nie będą mieli plastiku, silników spalinowych itp itd. Jeśli byśmy zaś liczyli na odnowienie kopalin po jakimś czasie - to po pierwsze, mówimy o okresach milionów lat, których gatunek raczej nie przetrwa (a już raczej na pewno nie w formie, z którą byśmy się utożsamiali), po drugie, i tak większość surowców się nie odnowi bo procesy, które je wytworzyły, wymagały innych warunków na Ziemi. Podsumowując - niestety mamy raczej tylko jedną szansę, jak spieprzymy, to koniec. Na marginesie, to rozumowanie jest jednym z powodów mogących wyjasniać, dlaczego nie odkryliśmy w kosmosie innych cywilizacji - bo być może zjawisko cywilizacji technicznej jest krótkotrwałe, a do tego jednorazowe dla planety właśnie z powodu wykorzystania surowców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: Napisałeś wyraźnie;..."byłyby szczątki", co sugeruje że ktoś ich szukał, więc pytam; kto i kiedy? Skoro piszesz w taki sposób, to znaczy że coś na ten temat wiesz, a ja chcę wiedzieć co? Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   co sugeruje że ktoś ich szukał

   @Holesmaker: aha

   Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

   Ciężko jest być ignoranckim frustratem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: Znowu użyłeś niefortunnego sformułowania, możesz wyjaśnić " naukowcu", co ono oznacza? Teraz bez ubliżania, bo posądzę cię o chamstwo i brak logiki.

  •  

   pokaż komentarz

   @mangler tylko że rozwój technologii nie musi bazować na tych samych surowcach i być może my też nie korzystamy z tych samych surowców, z których korzystała ludzkość przed hard resetem, ewentualnie w naszym przypadku są one dużo trudniej dostepne :) nie zmienia to oczywiście faktu, że jeżeli istniał hard reset to ludzkość wówczas była mniej zaawansowana technologicznie

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00:

   A to, że była sobie wielka cywilizacja
   Skąd pomysł, że była wielka? Może była niewielka tylko dość zaawansowana.

  •  

   pokaż komentarz

   Skąd pomysł, że była wielka?

   @szpongiel: Myślałem, że rozmawiamy o cywilizacji, która dała technologię wszystkim ludom pierwotnym. Taki jest temat odcinka. Chyba, że się mylę i rozmawiamy o czymś innym?

  •  

   pokaż komentarz

   @mangler: strasznie naiwnie zakładasz, że rozwój technologii jest liniowy. Przecież mogli korzystać z silników elektrycznych i nigdy nie wynaleźć spalinowego. Albo od razu ogarnąć jakąś antygrawitację, słyszałeś np. o wimanach?
   Plastik, raz że kilkanaście tysięcy lat starczy żebo go rozłożyć, znowu, skąd założenie, że akurat go wynaleźli bądź w ogóle potrzebowali.
   Największy błąd to mierzenie innej cywilizacji miarą naszej obecnej. To mogło być kilka milionów ludzi, a nie niemal 10 miliardów. Bez mass produkcji, konsumpcjonizmu, planowego zużycia i systemu rezerwy cząstkowej z gospodarką napędzaną długiem.
   My obecnie jesteśmy okropnie nieefektywni. Na setki tysięcy ludzkich trutniów przypada jeden człowiek, który coś pchnie ten świat dob przodu. Wystarczy sobie wyobrazić społeczność rozwijającą się w czasie ograniczonych zasobów epoki lodowcowej, która kierowała się innymi wartościami i można sobie spokojnie darować te bezzasadne odniesienia do naszej obecnej "wirusowej" gównocywilizacji.
   Na zarzut, że przy ograniczonych zasobach nigdy by się nie rozwinęli. Nie prawda. Starczy popatrzeć jak świetnie rozwinęła się Afryka, gdzie zasobów jest najwięcej przez cały rok. To ograniczone zasoby właśnie stawiają presję ewolucyjną na rozwój inteligencji. Pobadto myśmy się mocno rozwinęli przez ostanie kilkaset lat, a tamta cywilizacja może robiła to wolniej ale miała czas - dziesiątki tysięcy lat.
   Co do pozostałości, wiele wskazuje na to, że około 12 tys lat temu był kataklizm podobny do tego, który zaorał dinozaury. Większość została zniszczona, a to co zostało rozłożył czas albo patrzymy na to i nie chcemy zobaczyć - np. na te płaskorzeźby, piramidy w Gizie czy inne precyzyjne rzeźby i budowle z kamienia rozsiane po całym świecie, wymagające nie lada technologii i inżynierii aby powstały. A kamień to w zasadzie jedyne co by zostało po kataklizmie i ponad 10 tys lat erozji. Ponadto miasta takiej cywilizacji, tak jak i nasze obecne, a tym bardziej w okresie zlodowacenia leżałyby u uhść rzek, na brzegu oceanu/morza. Zważywszy, że w okresie Młodszego Driasu, prawdopodobnie w wyniku wspomnianego kataklizmu, w dość krótkim czasie poziom morza wzrósł o 100m, to zmyte przez tsunami, spalone przez pożary, rozpuszczone przez kwaśny deszcz, zmielone przez lodowiec, resztki są obecnie dość głęboko pod wodą i dnem morskim. Ktoś tam szuka? Nie, bo "wiemy jak było" i "nie warto tracić kasy" na takie badania.
   Hipotezę wymarcia dinozaurów w wyniku uderzenia meteorytu też początkowo wyśmiewano. Co do podobnego zdarzenia w okresie Młodszego Driasu liczba dowodów jednak rośnie. Kwestia czasu nim przebije się do maimstreamu i wtedy trzeba będzie sobie odpowiedzieć na niewygodne pytanie, co takie zdarzenie oznaczało dla cywilizacji człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: o tym ale czemu to miałoby implikować wielkość? Patrz mój komentarz powyżej.
   Chyba, że masz na myśli "wielkość" w sensie rozwoju technologicznego, a nie liczebności populacji.
   Tak jak np. był Aleksander Wielki choć wcale nie był 10-metrowym olbrzymem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   masz na myśli "wielkość" w sensie rozwoju technologicznego,

   @szpongiel: No raczej tak, skoro miałaby być w stanie być w Sumerze, dolinie Indusu, Polinezji i w Mezoameryce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: myślałem, że chodzi Ci o liczebność populacji. Owszem musiała być wielka w sensie rozwoju. Co najmniej na poziomie naszej cywilizacji z XVIII - XIX wieku. Przy czym mogła dysponować technologiami, którymi my nie dysponujemy do dziś oraz nie dysponować niektórymi, które my mamy od dość dawna.

  •  

   pokaż komentarz

   @AtlasZbuntowany nie chce nic mówić ale afro-afrykanom nadal nie idzie jeśli chodzi o super cywilizacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: mądrze prawisz. Głupotą jest zakładanie, że poprzednie cywilizacje był podobne w rozwoju technologicznym do nas.

   Pobudzając wodze fantazji - my zostawiamy plastik, poprzednia cywilizacja zostawiła ropę jako produkt uboczny. Skąd ta 100% wiara w jedną tezę naukową? Czyż np. W chemii, ten sam produkt nie można otrzymać różnymi drogami, reakcjami całkowicie różnymi ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kresman: ludzie są strasznie ograniczeni, a jednocześnie zadufani w sobie, że:
   - niemal wszystko już wiemy, w tym o historii
   - na pewno jesteśmy pod każdym względem lepsi i lepiej rozwinięci niż ktokolwiek przed nami
   - jeśli coś równie zaawansowanego do nas by miało powstać, to na pewno tą samą drogą i w takich samych krokach

   Niczym nie poparte założenia.

   Nawet co do samej ropy nie ma pewności czy powstała ze szczątków organicznych czy np. w procesach geologicznych pod wpływem temperatury i ciśnienia we wnętrzu Ziemi. Być może wciąż powstaje i wcale się nie wyczerpie póki te procesy trwają.

 •  

  pokaż komentarz

  wie ktoś może po co temu jastrzębiowi były 2 zegarki?

  źródło: da3f8198b16606fe5e19be301ef2dacd.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Odkrycie Gobekli Tepe zmieniło nasze postrzeganie historii. Nieznani ludzie 11500 lat temu jako pierwsi zbudowali wielkie kamienne sanktuarium i jako pierwsi wynaleźli rolnictwo. Na filarze 43 widzimy tam tajemniczą torbę/pojemnik, a więc coś co tysiące lat później mieli w swoich rękach Apkallu oraz Quetzalcoatl. Nauczyciele ci przynieśli do Mezopotamii oraz Mezoameryki wiele dobrodziejstw cywilizacji, w tym także rolnictwo, które wynaleźli budowniczy Gobekli Tepe. Jak wiadomo, nie dochodziło do żadnych kontaktów pomiędzy ludźmi z Ameryki oraz Bliskiego Wschodu. Przypadek? Co więcej przedstawienia antropomorficznych filarów z Gobekli Tepe oraz figury z Urfy są podobne do posągów z Boliwii oraz Wyspy Wielkanocnej. Na filarze jest także symbol przypominający budowle z Puma Punku.

  Dawne kultury były zaskakująco zgodne w kwestii tego, że cywilizację podarowały im boskie istoty. Setki cywilizacji niezależnie od siebie wspominały np. o potopie zesłanym przez bogów, z których uratowały się tylko wybrane jednostki wraz ze zwierzętami. Ludzie ci nie mając ze sobą kontaktu wspominali dobitnie o tym, że bogowie mieli ulepić ich z gliny na swój obraz oraz podobieństwo. Co ciekawe, po 1500 lat użytkowania cały kompleks Gobekli Tepe został starannie zakopany, dzięki czemu w dobrym stanie dotrwał do naszych czasów, gdy 25 lat temu odkopali go naukowcy. . Co więcej, Gobekli Tepe powstało tuż po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej. Czy to tylko nadzwyczajny niesamowity zbieg okoliczności, czy też początki ludzkiej cywilizacji są znacznie ciekawsze niż się dotąd uznawało? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: filar.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: a.allegroimg.com

 •  

  pokaż komentarz

  Dalej mówi jak syntezator bez poprawnego akcentowania.