•  

  pokaż komentarz

  Mężczyzna zadał kobiecie ciosy w głowę, bił ją i kopał po całym ciele. Monika wpadła do pobliskiej rzeczki. Uderzyła w drewniane paliki i straciła przytomność. Sprawca uciekł.

  Sąd Okręgowy w Elblągu obniżył karę łączną do 2 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności i uchylił tymczasowe aresztowanie skazanego Michała G.

  Fajne to polskie prawo, takie nie za sprawiedliwe ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzie NIE KRZYCZCIE zabójstwo, kpina bo: "Sprawcy zarzucono określone w art. 155 kk nieumyślne spowodowanie śmierci kobiety, poprzez zadanie jej ciosów w głowę i inne okolice ciała oraz art. 162 § 1 kk nieudzielenie pomocy". Jednak wyrok powinien ( po mojemu ) być w granicach górnego pułapu tj. 5 lat pozbawienia wolności.

  •  

   pokaż komentarz

   w głowę i inne okolice ciała oraz art. 162 § 1 kk nieudzielenie pomocy". Jednak wyrok powinien ( po mojemu ) być w granicach górnego pułapu tj. 5 lat pozbawienia wolności.

   @silaglosu: Bicie i kopanie po całym ciele faktycznie jest nieumyślne ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @essentdw: nie wiem czego nie rozumiesz ale tak jest skonstruowane prawo. Nie chciał zabić to spowodował śmierć nieumyślnie. Jeżeli nie ma dowodów, że planował ja zabić i zrobił to z premedytacją to nie można go o to oskarżyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Bicie i kopanie po całym ciele faktycznie jest nieumyślne

   @essentdw: spowodowanie śmierci było nieumyślne, nie kopanie

  •  

   pokaż komentarz

   Bicie i kopanie po całym ciele faktycznie jest nieumyślne ;-)

   @essentdw: bicie i kopanie nie prowadzi do smierci. Statystyki pokazuja ze zeby kogos zabic to trzeba albo uzyc jakiegos narzedzia albo bic i kopac tak dlugo az zdechnie.

   Oczywiscie nie jestem za tym zeby karac lagodnie. Po prostu nie rozumiesz przepisu. Moim zdaniem za nieumyslne spowodowanie smierci powinna byc kara jak za zabojstwo jesli osoba ktora zabila jest odpowiedzialna za spowodowanie tego konfliktu. Przyklad:

   idziesz sobie parkiem i wyskakuje do ciebie narwana dziewczyna i za toba idzie. Nie chce sie odczepic od czasu do czasu kopiac cie w piszczel. Wyjedziesz jej liscia zeby sie odwalila a ona upadnie i umrze. Czy powinienes byc sadzony jak za zabojstwo? Oczywiscie nie byla to obrona konieczna bo lisc nie byl ostatecznym srodkiem ale nie masz czasu na policje i inne duperele.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli nie ma dowodów, że planował ja zabić i zrobił to z premedytacją to nie można go o to oskarżyć.

   @etutuit: owszem można. To jest patologia polskiego wymiaru sprawiedliwości że przy takich obrażeniach sądy uznają że sprawca wcale nie miał świadomości do czego to może prowadzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: Może w tym przypadku taka konstrukcja przepisów nie pozwoliła na sprawiedliwą karę ale są tysiące innych spraw w których nie pozwoliła zniszczyć komuś życia pozwalając na zbyt surową karę w przypadku prawdziwie nieumyślnych zdarzeń.

  •  

   pokaż komentarz

   Może w tym przypadku taka konstrukcja przepisów nie pozwoliła na sprawiedliwą karę

   @etutuit: to nie konstrukcja przepisów tylko mentalność wielu polskich sędziów.

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: Prawdopodobnie nie rozumie tego samego co ja - dlaczego prawo skupia się tak bardzo na intencjach, kiedy nie trzeba być tytanem umysłu, żeby rozumieć potencjalne konsekwencje swoich czynów. Jeśli uderzyłby kogoś raz i jakimś cudem spowodował śmierć (rozważam przypadek, w którym napastnik nie jest napakowanym koksem świadomym siły jaką dysponuje), to jestem skłonny przychylić się do takiej interpretacji przepisów (aczkolwiek dalej uważam, że kara jest za niska i "intencje" nie powinny powodować obniżenia kary to tak śmiesznego poziomu), ale jeśli mówimy o zadaniu kilku, czy kilkunastu ciosów, i to jeszcze w głowę, to trudno mi zrozumieć jak ktoś nazywający się "sędzią" może przyjąć, że dorosły człowiek nie zdawał sobie sprawy, jak takie pobicie może się skończyć. A jeśli sobie zdawał (o czym jestem absolutnie przekonany - nawet szympansy mają rozumienie swoich czynów na podobnym poziomie), to nie może być mowy o czynie "nieumyślnym". Czy jeśli wjadę w kogoś autem z dużą prędkością i go zabiję, a potem powiem, że chciałem go tylko "poturbować", to też odpowiem za "nieumyślne" zabójstwo?

  •  

   pokaż komentarz

   że przy takich obrażeniach

   @Ogar_Ogar: Tzn jakich obrażeniach? Możesz się podzielić jakimś wyciągiem z akt czy tak sobie dywagujesz na podstawie jednego zdania z artykułu?

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: tłumacz innym tutaj, że sądy tylko stosują głupie prawo, które wymyślają politycy i że wykładnia słowa nieumyślny jest trochę inna, niż na chłopski rozum... Próbowałam, więcej już nie mam zamiaru, ale może Tobie się uda :)

  •  

   pokaż komentarz

   @the_hanged_man: dzięki za wyrazy wsparcia. Myślę że to nie będzie aż tak trudne jak wytłumaczenie ludziom tutaj czym jest instytucja aresztu i do czego się ją stosuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Możesz się podzielić jakimś wyciągiem z akt

   @the_hanged_man: ech, kocham ten argument bo w ten sposób nie da się ocenić pracy sędziego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Regis86: Ale przecież nawet w tym artykule jest napisane że się przewróciła i walnęła głową w drewniany palik. Jeżeli biegły by uznał że typ ją zakatował na śmierć to nawet jak nie zabójstwo to byłoby to pobicie ze skutkiem śmiertelnym (art 158kk). Skoro tu w ogóle oskarżenie (to nie działka sądu przypominam) było z art 155kk (nieumyślne spowodowanie śmierci) to znaczy że brakuje jakichkolwiek przesłanek dot. tego że to jego bicie mogło być śmiertelne. Oczywiście nie chcę tu bronić patusa, ale podejście na zasadzie jest trup jest morderstwo jest nad wyraz prymitywne i nie można go stosować zawsze i wszędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_hanged_man, @etutuit: to chyba zbędny trud :) ale brawo za chęci.

  •  

   pokaż komentarz

   @silaglosu za samo podniesienie ręki na człowieka bym mu przylepił więcej. Jeśli ktoś jest na tyle tępy żeby nie zdawać sobie sprawy z tego, że kopiąc kogoś po głowie może zabić, to tym bardziej nie powinien funkcjonować w społeczeństwie.
   To była napaść i pobicie ze skutkiem śmiertelnym, ale nie żadne nieumyślne spowodowanie śmierci. Debilizm do potęgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @desf: od kiedy to sąd jest związany kwalifikacją prokuratury?

  •  

   pokaż komentarz

   Bicie i kopanie po całym ciele faktycznie jest nieumyślne ;-)

   @essentdw: Dobrze ze nie zjadl jej nieumyslnie. Ciekawe czy Sąd Okręgowy w Elblągu dal by wiare ludozercy??

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: :D Ale potem będzie, że sąd skazał na 3m w AŚ i przecież to z moich podatków nie będę utrzymywał darmozjada. Mnie tylko męczy to, że najwięcej do powiedzenia w zakresie działania systemu prawnego mają ludzie którzy totalnie się na tym nie znajdą albo przeczytają o jednej sprawie i o jednym przepisie i dla nich wszystkie decyzje odmienne od tych, które oni by podjęli w danej sprawie, są działaniem nadzwyczajnych kast - prawników, sędziów, prokuratorów. Poza tym jest część z sądowym wymiarem kary (swoją drogą @etuituit @dario9678 widzieliście co chcą zrobić z tą częścią w KK i jakie są propozycje nowelizacji? :D Polecam czytać na rozpoczęcie dnia bo na wieczór może za bardzo ciśnienie skoczyć. Wymieniajmy przykładowo, nie enumeratywnie przesłanki które sąd musi wziąć pod uwagę przy obniżaniu lub zwiększaniu wymiaru kary, co z tego, że w orzecznictwie to już jest od dawna - będzie więcej do nauki na studiach dla tych dzieci "bogaczy" którzy chcą być prawnikami i których życie wygląda jak bajka, bo przecież za kasację zgarniają minimum 50 tysięcy złotych XD - sorry za ten głupi emotikon, niemniej chyba na takie potrzeby został on właśnie wymyślony), ludzie w ogóle nie wiedzą, że coś takiego jest. Poza tym ufanie w przekazy gównoportali, brak kontroli publikowanych treści i ich zgodności z rzeczywistym stanem prawnym, wrzucanie ogólników itd. - bo on ją kopał (a może ona wcześniej startowała do niego z rękami i się tłukli? Może powiedziała, że zabije jego matkę albo dziecko? przykłady można mnożyć) i ślepa wiara społeczeństwa, że na pewno było tak, jak napisał pan redaktor, to moim zdaniem kolejny duży problem tego narodu. Nic lepiej niż takie sytuacje nie pokazuje, jak naród jest podatny na manipulacje, a przekładając to na politykę i próbę podburzania przeciwko wszystkim grupom społecznym, którzy muszą uczyć się co najmniej 8 lat by zacząć zarabiać jakiekolwiek pieniądze i które wykonują zawód "inteligencki", mamy to co mamy teraz w Polsce - czyli próbę zakończoną sukcesem. Pielęgniarki idiotki, prawnicy złodzieje, lekarze alkoholicy, pracownicy naukowi darmozjady, przedsiębiorcy - znowu złodzieje. Bohatersko zabierzmy im, bo przecież mam kolejne dziecko i 500 złotych należy mi się na mojego bombelka a nie tym oligarchom, którym mamusia i tatuś wszystko załatwili. Dramat Panowie, nie kopcie się z koniem, szkoda życia. Życzę Wam miłego dnia :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: Od nigdy. Ale jeżeli ani prokuratura nie znalazła podstaw żeby postawić mu poważniejszy zarzut niż art155kk ani sąd nie uznał że warto to zmienić to może jednak są jakieś okoliczności które to spowodowały? Np. już na podstawie tego artykułu widać, że typ jej wcale nie pobił na śmierć tylko to że w czasie tej bójki laska się przewróciła i uderzyła w głowę? Ja wiem że dla niektórych prostych ludzi może być ciężko ogarnąć różnice między art 155, 158 i 148, ale to naprawdę nie jest żadne rocket science, wystarczy chwilę pomyśleć zanim zacznie się wypisywać głupoty.

   Jeśli ktoś jest na tyle tępy żeby nie zdawać sobie sprawy z tego, że kopiąc kogoś po głowie może zabić,

   @tempusvernum: Jeżeli by zmarła od kopania po głowie to byśmy mieli art158kk a nie 155. Jeżeli został skazany z tego drugiego to wynika że śmierć raczej została spowodowana tym że laska się przewróciła i walnęła ten drewniany słupek.

  •  

   pokaż komentarz

   Bicie i kopanie po całym ciele faktycznie jest nieumyślne

   @essentdw: spowodowanie śmierci było nieumyślne, nie kopanie

   @stan-tookie-1: ale to jest jakaś bzdura. Nieumyślnie to jest wypadek, a nie pobicie kogoś. Jak bijesz to nie powinno być tak traktowane, bo tylko daje patusom furtkę do obrony... no bił, ale przecież nie chciał zabić... no k%?#a mać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar - co do zasady jest związany, chyba, że sprawa nie wychodzi poza granice zaskarżenia - wówczas może sam zmienić kwalifikację czynu. Przecież sąd z urzędu sam nie rozpoznaje żadnych spraw a tylko odnosi się do materiału dowodowego uzyskanego w toku sprawy i często wniosku o ściganie pochodzącym od konkretnych podmiotów i tego, czego oni sobie w tych wnioskach życzą

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: To wyobraź sobie taką sytuację. Twoje dziecko zaczyna kopać jakaś kobieta/facet, bije go pięściami, kopie po głowie itd. Nie jesteś w stanie jej odciągnąć. Oddajesz jej cztery razy bo tak się szarpie, a ona upada na krawężnik, umiera. Jesteś teraz patusem czy wolisz dostać bezwzględne więzienie z automatu?

  •  

   pokaż komentarz

   śmierć raczej została spowodowana tym że laska się przewróciła i walnęła ten drewniany słupek.

   @desf: A przewróciła się z powodu silnego wiatru a nie dlatego, że typ ją nap@?@%?$ał.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: p$#%@%@ić to Ty sobie możesz. Jeżeli nie rozumiesz tego, że ktoś próbuje Ci po ludzku tłumaczyć jak działa ten przepis i wielość oraz ROZMAITOŚĆ (sic!) przypadków, jakie on obejmuje, to pokazuje tylko Twój poziom kultury i gotowości do normalnej dyskusji. A skoro powyższych wartości brak, uważam, że najlepiej będzie Ci na mojej czarnej liście, bez odbioru.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_hanged_man: tylko, że tu nie miał zastosowania. Bicie i kopanie po całym ciele, to nie jest samoobrona. Masz ty mózg? Teraz każdy patus jak kogoś uśmierci, będzie mówił, że on nie chciał przecież. Super sposób na zaplanowane morderstwa.
   Wynajmujesz patusa, ten na 2 lata posiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Czasami mam wrażenie że tu komentują dzieci w wieku przedszkolnym. Przecież właśnie za to że to typ ją popchnął i przewrócenie zakończyło się tak jak się zakończyło rzeczony typ został skazany. Nie został skazany za śmiertelne pobicie bo jej nie zakatował na śmierć tylko w czasie bójki doszło do nieszczęśliwego wypadku. Naprawdę nie wiem co tu jest takiego trudnego do zrozumienia.

  •  

   pokaż komentarz

   w czasie bójki doszło do nieszczęśliwego wypadku

   @desf: No jak mi przykro, że pan patus nie podumał i sobie wybrał kiepskie miejsce, żeby ukochaną ponap!??!$!ać.

  •  

   pokaż komentarz

   Sprawcy zarzucono określone w art. 155 kk nieumyślne spowodowanie śmierci kobiety, poprzez zadanie jej ciosów w głowę i inne okolice ciała

   @silaglosu: To jest to słynne

   PANIE SONDZIE BO JA NIE WIEDZIAŁEM, ŻE JAK SKOCZĘ MU NA GŁOWĘ, TO WCHODZI KRYT I GŁOWA PĘKA JAK ARBUZ, NIE CHCIAŁEM ZABIĆ.
   No zupełnie jak

   On się tylko tak bawi
   xD

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: pobicie jest umyślne, ale skutek pobicia już nie. Dość łatwo można sobie wyobrazić że np w kłótni popchniesz kogoś i celem jest tylko odepchnięcie, ale przypadek spowoduje że gość się zachwieje za bardzo, upadnie i zabije. Taka śmierć będzie nieumyślna, mimo że popchnięcie było umyślne.

  •  

   pokaż komentarz

   @stan-tookie-1: ale takie działanie tylko daje takim patusom drogę do zabijania ludzi bez konsekwencji. To aż strach żyć w kraju, gdzie za otrzymanie wp$%!@#$u, po którym zejdziesz sprawca idzie na 2 lata.
   Wolał bym kulkę zarobić, niż być sprany na śmierć przez patusa... ja p$%!@#$e.

  •  

   pokaż komentarz

   @essentdw: wiem, że jest nagonka na sędziów, ale przecież sędzia nie może sobie wydawać wyroków według własnego widzimisię. Dla nas taki niski wyrok to skandal i ja też bym mu chętnie przybił dożywocie, ale jeżeli na podstawie zebranych dowodów czyn został zakwalifikowany jako napad i pobicie, a reszta to tylko nieszczęśliwy wypadek to nie ma c%#!% żeby gość dostał wyrok jak za zabójstwo. Jakiś czas tamu była historia gdy pędzące BMW wbiło się w przystanek autobusowy i zabił kierowca chyba 3 dziewczyny. Dostał 6 lat za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, a nie za zabójstwo. Wtedy też było publiczne oburzenie, że zycie jednej dziewczyny sędzia wyceniła na 2 lata. Nie wiem czy serio chcemy, żeby sędzia uprawiał samowolkę i czy chciałbyś paść ofiarą takiej samowolki sędziego.

  •  

   pokaż komentarz

   @stan-tookie-1: I tutaj powinna być odpowiedzialność na zasadzie ryzyka - podejmujesz określone działania i ryzykujesz, że spowodujesz nimi coś czego się nie spodziewasz. Jak nie chcesz trafić do pierdla na długie lata, bo ktoś przypadkiem zejdzie gdy go nap#?@$$@asz, to go nie nap#?@$$@aj. Proste i skuteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: tylko wszystko może w bardzo niesprzyjających okolicznościach skończyć się tragicznie. Będziesz schodził po schodach w galerii handlowej i przypadkiem kogoś potrącisz i on nieszczęśliwie spadnie, i cyk dożywocie. Bez jaj

  •  

   pokaż komentarz

   @desf Kwalifikacja czynu w naszym kraju to jedna wielka kpina i pomyłka. Gdyby jej nie zaatakował to by nie wpadła do rzeczki i nie uderzyła głową w drewniany słupek. Być może gdyby jej nie kopał a ona by wpadła i uderzyła głową w słupek nie spowodowałoby to śmierci. Nie udzielił jej żadnej pomocy. I to nie była bójka, tylko pobicie. W każdym razie jest winien jej śmierci.
   Nieumyślne spowodowanie śmierci winno być kwalifikacją jedynie przy wypadkach. Przy wszelkiej maści napaściach sankcje winny sięgać tych jakie są przy zabójstwach.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: no nie, jak sędzia ustali że ktoś działał w celu zabicia kogoś to przecież nie zasądzi z paragrafu o nieumyślnym

  •  

   pokaż komentarz

   @stan-tookie-1: Analogia trochę kiepska. No chyba, że w sądach orzekają osoby niepotrafiące odróżnić przypadkowego potrącenia od nap?%@?@@ania kogoś czy skakania mu po głowie.

  •  

   pokaż komentarz

   no nie, jak sędzia ustali że ktoś działał w celu zabicia kogoś to przecież nie zasądzi z paragrafu o nieumyślnym

   @stan-tookie-1: no przecież się nie przyzna, że chciał zabić. Poszedł pogadać, a że się pokłucili to go jebnął przez przypadek. Poźniej przypadkowo skopał po całym ciele tak, że ten przez okno wypadł... no co za problem? U tego zadziałało.

   2 lata i z głowy. Rozwód mógł by dłużej trwać, a nie trzeba majątku dzielić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: oskarżony nie jest od tego żeby się przyznawał, od tego jest prokurator żeby dowiódł jak sytuacja wyglądała.

   W tej sprawie z góry nic nie wiemy, bo dziennikarz zadbał żeby cały opis sytuacji zmieścił się w 1 kontrowersyjnym zdaniu. Obstawiam prędzej, że sprawa były bardziej złożona i dziennikarz nie zapoznał się z nią, albo celowo manipuluje czytelnikiem, niż to szkolony wiele lat sędzie pomylił się tak bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @desf: @etutuit: Jeszcze jest coś takiego jak "zabójstwo z zamiarem ewentualnym". Bijąc człowieka po całym ciele i zostawiając nieprzytomnego można się spodziewać jego śmierci. Moim zdaniem prokuratura tutaj zawaliła i postawiła złe zarzuty.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer dlaczego uważasz że bicie i kopanie nie może prowadzić do śmierci?

  •  

   pokaż komentarz

   @cyrylas: Zostawiając kogoś nieprzytomnego po wypadku samochodowym w lesie też można się spodziewać śmierci, a jednak ludzi w takiej sytuacji się przeważnie skazuje za nie udzielenie pomocy. Tutaj kluczowe dla wyroku jest to że śmiertelne było to że w czasie szarpaniny laska się przewróciła i walnęła w ten słupek. Taki nieszczęśliwy wypadek może się zdarzyć zarówno w czasie bójki, spaceru jak i seksu i dopóki prokurator nie wykaże, że to było celowe działanie to będzie to nieumyślne spowodowanie śmierci. Zabójstwo z zamiarem ewentualnym to można komuś może wlepić jak płytę chodnikową zrzuci na głowę w czasie bójki, a jak ktoś się pechowo potknie.

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego uważasz że bicie i kopanie nie może prowadzić do śmierci?

   @starter5: skad glupi pomysl ze tak uwazam? Jakis cytat na poparcie twoich "wnioskow"? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @silaglosu: do wyroku powinny być łagry jeszcze.
   No moze nie łagry ale odpracowanie krzywd na rzecz społeczeństwa (lub rodziny).

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie NIE KRZYCZCIE zabójstwo, kpina bo: "Sprawcy zarzucono określone w art. 155 kk nieumyślne spowodowanie śmierci kobiety, poprzez zadanie jej ciosów w głowę i inne okolice ciała oraz art. 162 § 1 kk nieudzielenie pomocy".

   @silaglosu: czyli po prostu prokurator do odstrzału – taki debil powinien być usunięty z wymiaru sprawiedliwości...

  •  

   pokaż komentarz

   @silaglosu: Bicie i kopanie po całym ciele faktycznie jest nieumyślne ;-)

   @essentdw: Ja Ciebie rozumiem ale a drugiej strony każdą solówę któa nie kończy się zabiciem możnaby traktować jako próbę morderstwa.

   A ze wyrak jest poj?%#ny to wiadomo, to za ile on wyjdzie z rok posiedzi ?

  •  

   pokaż komentarz

   @essentdw: Raz kopnął a później nogi sie trzęsły z nerwów i tak jakoś wyszło. Chory system ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @karer @essentdw: bicie i kopanie nie prowadzi do smierci

  •  

   pokaż komentarz

   @starter5: no nie prowadzi. Tak samo jak oblanie kogos woda. Jednak jesli bedziesz to robil uporczywie to ta osoba umrze. Picie wody tez nie prowadzi do smierci ale jak wypijesz 20 litrow w ciagu dnia to umrzesz.

  •  

   pokaż komentarz

   nie byla to obrona konieczna bo lisc nie byl ostatecznym srodkiem ale nie masz czasu na policje i inne duperele.
   @karer
   Z tym przykladem odleciales.
   W sumie, gdyby upierac sie przy koncepcji karania jak za zabojstwo, to jak najbardziej ten przypadek by pasowal. Zabijasz czlowieka bo cie podkopuje w piszczel, tylko dlatego ze nie masz czasu na "policje i inne duperele"?
   Toc to chore

  •  

   pokaż komentarz

   To jest patologia polskiego wymiaru sprawiedliwości że przy takich obrażeniach sądy uznają że sprawca wcale nie miał świadomości do czego to może prowadzić.
   @Ogar_Ogar
   Dokladniej, to wielowatkowosc przepisow, umozliwiajaca takie manewry. Po to je komuna tworzyla ( i wciaz tworzy ) by szaraka za ryj trzymac a swoich wolno puszczac.

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit
   @Ogar_Ogar
   Sedzia powinien wykazac sie wiedza i rozsadkiem. Zawsze.
   Wiele razy powoluja sie na formule " z doswiadczenia zyciowego wiem" i wyrokuja wbrew przepisom kodeksowym. Bo moga, praktycznie bez konsekwencji.
   Takie maja uprawnienia. I potem wylazi taka patologia w orzecznictwie.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro tu w ogóle oskarżenie (to nie działka sądu przypominam) było z art 155kk (nieumyślne spowodowanie śmierci) to znaczy że brakuje jakichkolwiek przesłanek dot. tego że to jego bicie mogło być śmiertelne.
   @desf
   Sedzia moze, a w takim przypadku wrecz POWINIEN zmienic kategoryzacje zarzutu.
   Czesto to robia. Tu jakos niezbyt, a i kara lekkopolsmieszna.

  •  

   pokaż komentarz

   prawnicy złodzieje,
   @the_hanged_man
   O ile z reszta wypowiedzi Twojej w sumie sie zgadzam, o tyle prawnicy w wiekszosci odmian solidnie sobie przez dziesieciolecia zapracowali na brak szacunku i obecne ataki.
   Polecam poczytac chociazby o autolustracji.
   Dziwisz sie ze ludzie wierza mediom i ich narracji?
   Ja nie. Dosc w swym zyciu widzialem, ile w Sadach bylo i jest tego syfu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tempusvernum: Jeżeli by zmarła od kopania po głowie to byśmy mieli art158kk a nie 155. Jeżeli został skazany z tego drugiego to wynika że śmierć raczej została spowodowana tym że laska się przewróciła i walnęła ten drewniany słupek.
   @desf
   Ot niefarcik taki...sama sie potknela i walnela w slupek..

  •  

   pokaż komentarz

   ale przecież sędzia nie może sobie wydawać wyroków według własnego widzimisię.
   @MirkobIog
   Alez moze. I czesto to robia. Bo kto im zabroni? Jak?
   Sady sa " wolne i niezalezne ".

  •  

   pokaż komentarz

   W sumie, gdyby upierac sie przy koncepcji karania jak za zabojstwo, to jak najbardziej ten przypadek by pasowal. Zabijasz czlowieka bo cie podkopuje w piszczel, tylko dlatego ze nie masz czasu na "policje i inne duperele"?
   Toc to chore


   @sidhe: nie. To nie jest chore. Chore to jest uwazanie ze czlowiek bedzie za kazda p$#?#$$e lecial na policje.

  •  

   pokaż komentarz

   . Chore to jest uwazanie ze czlowiek bedzie za kazda p$##?@$e lecial na policje.
   @karer
   Nikt nie kaze. Ale "sprzedanie liscia" za takie cos, i w konsekwencji smierc czlowieka JEST chore.
   Zwykly nelson czy inny obezwladniajacy by krzywdy nie zrobic wystarczylby raczej, ale tobie od razu lepy i inne uderzeniowe zagrazajace zyciu w glowie?
   To albo zla ocena sytuacji,albo, co bardziej prawdopodobne, socjopatia

  •  

   pokaż komentarz

   @karer:

   bicie i kopanie nie prowadzi do smierci. Statystyki pokazuja ze zeby kogos zabic to trzebe (...) bic i kopac tak az zdechnie

   To fajne te statystyki, takie nie za poważne

  •  

   pokaż komentarz

   Zwykly nelson czy inny obezwladniajacy by krzywdy nie zrobic wystarczylby raczej, ale tobie od razu lepy i inne uderzeniowe zagrazajace zyciu w glowie?

   @sidhe: nelson bardziej zagraza zyciu niz lisc.

   To fajne te statystyki, takie nie za poważne

   @WiejskieChipsy: bardzo powazne.

  •  

   pokaż komentarz

   nelson bardziej zagraza zyciu niz lisc.
   @karer
   Jak nie umiesz, nie stosujesz. Lisc jest niebezpieczny z samej swej filozofii, jako dzialanie ofensywne fizycznie.
   Dlatego pisalem takze o innych obezwladniajacych.
   Pisales o lasce, nie o Godzilli z kosiarkami zamiast szpilek

  •  

   pokaż komentarz

   Sedzia moze, a w takim przypadku wrecz POWINIEN zmienic kategoryzacje zarzutu.

   @sidhe: Ale dlaczego? Zapytam o to samo o co pytałem innych wyżej. Masz dostęp do akt sprawy? Znasz wszystkie szczegóły? Wydawanie wyroku i mówienie co sędzia powinien zrobić na podstawie jednego zdania w gównoartykuliku brzmi jednak dość głupio.

   Ot niefarcik taki...sama sie potknela i walnela w slupek..

   @sidhe: Ile razy można to samo tłumaczyć? Nie potknęła się sama dlatego ten koleś został skazany. Jakby ustalono że się potknęła sama to by typa uniewinnili i najwyżej skazali za samo nieudzielenie pierwszej pomocy.

  •  

   pokaż komentarz

   Masz dostęp do akt sprawy? Znasz wszystkie szczegóły?

   @desf: Nie mam. Zakładam jednak pewną sytuację, opierając się na informacjach które znalazłem, jak choćby na tej

   Kobieta była nieprzytomna z obrażeniami głowy. Wiele wskazuje na to, że mogła zostać brutalnie pobita. Miała obrażenia czaszkowo- mózgowe z ciężkim obrzękiem mózgu.
   Jak poszperasz, znajdziesz conieco więcej o zdarzeniu.

   Michał G. miał uderzać pięściami po głowie Monikę F., kopać po ciele oraz szarpać i popychać, w następstwie czego kobieta wpadła do strumyka uderzając się o drewniane paliki, które go zabezpieczały. Doznała wstrząśnienia mózgu i straciła przytomność. Zmarła następnego dnia w szpitalu.
   Sugerujesz, że każda z tych informacji pochodzi z gównoartykulików?
   Ciekawe, że w wszystkich narracja jest podobna.
   Tu znajdziesz najbardziej chyba kompletne opisanie:
   https://www.info.elblag.pl/41,56834,Tragedia-w-parku-Kajki-4-lata-wiezienia-za-nieumyslne-zabojstwo-partnerki.html
   Warto też poczytać komentarze pod nimi. Miejscowi zwykle wiedzą więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   Sedzia moze, a w takim przypadku wrecz POWINIEN zmienic kategoryzacje zarzutu.

   @sidhe: Ale dlaczego?

   @desf: Bo mógł, a okoliczności sprawy wskazują, że nawet powinien.
   Jak czytam, nawet pierwsza instancja wręcz go broniła.

   Sędzia podkreślał jednocześnie, że Michał G. nie planował zabójstwa swojej partnerki. Żadne z obrażeń Moniki F. nie wskazują, że taki był mechanizm, że ktoś siłowo ją przytrzymywał jej głowę w tym rowie. Nie ma na to żadnych dowodów (...) - wyjaśniał decyzję sędzia
   Tak, jakby już samo bicie, i to takie, które powoduje obrażenia czaszkowo- mózgowe z ciężkim obrzękiem mózgu, nie było wystarczające do zmiany kwalifikacji na pobicie ze skutkiem śmiertelnym (10 lat ).
   Tak jak ktoś napisał w komentarzach:

   Nieumyślne spowodowanie śmierci i nieudzielenie pomocy. Dla mnie te dwie kwestie wzajemnie się wykluczają. Nieumyślnie to można staruszkę na pasach przejechać, a tu ewidentnie typ działał z pełną premedytacją i świadomością

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, jakby już samo bicie, i to takie, które powoduje obrażenia czaszkowo- mózgowe z ciężkim obrzękiem mózgu, nie było wystarczające do zmiany kwalifikacji na pobicie ze skutkiem śmiertelnym (10 lat ). Tak jak ktoś napisał w komentarzach:

   @sidhe: Ale skąd pomysł że pobicie spowodowało takie obrażenia? Dziewczynę znaleziono z takimi obrażeniami. Zapewne w toku śledztwa wyszło że obrażenia są od uderzenia w ten palik i dlatego czyn został zakwalifikowany jak nieumyślne spowodowanie śmierci. Jakby były dowody że koleś ją pobił tak że umarła od obrażeń to byłby skazany za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Naprawdę dziwi mnie że nie dość że takie rzeczy trzeba ludziom tłumaczyć to jeszcze to że piszę to chyba po raz piąty a niektórzy dalej nie rozumieją. Człowieka można skazać tylko za to co można udowodnić. Jeżeli nie ma dowodów że to on ją zakatował tak że BEZPOŚREDNIO od tych obrażeń umarła to nie można go za to skazać. Sądy działają w ramach prawa i na podstawie materiału który udało się zebrać policji i prokuraturze i tyle. 6ty raz już tego samego tłumaczyć nie będę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale skąd pomysł że pobicie spowodowało takie obrażenia?

   @desf:
   Czytałeś opis zdarzeń?
   Nigdy nie widziałeś bójki?
   Bo na to mi wychodzi.
   To nie była lepa, po której laska padła uderzając się w palik głową.
   " bił i kopał" coś ci mówi?
   Przypominam opis zdarzenia:

   Michał G. miał uderzać pięściami po głowie Monikę F., kopać po ciele oraz szarpać i popychać, w następstwie czego kobieta wpadła do strumyka uderzając się o drewniane paliki, które go zabezpieczały. Doznała wstrząśnienia mózgu i straciła przytomność. Zmarła następnego dnia w szpitalu.

   Dalej..

   Jakby były dowody że koleś ją pobił tak że umarła od obrażeń to byłby skazany za pobicie ze skutkiem śmiertelnym.
   I tu mamy zagwozdek.
   Czy on ją tak pobił, czy zrobił to PALIK?
   A może ona sama? Bo przecież tak naprawdę zgon nastąpił w wyniku podtopienia, z tego co czytam.
   Taka interpretacja, choć dozwolona w imię "prawa", jest po prostu śmieszna w tej sytuacji.
   Kolo jest ewidentnie chroniony, inaczej miałby właśnie zarzut pobicia z skutkiem śmiertelnym co najmniej.
   Jak to ktoś tam, w Elblągu w komentarzach napisał :

   Ciekawe, czyim jest synem..

  •  

   pokaż komentarz

   Zapewne w toku śledztwa wyszło że obrażenia są od uderzenia w ten palik

   @desf:
   A kto spowodował owo uderzenie o palik?
   Ona sama z siebie?
   Bo może uwielbiała nap!#!%##ać głową w paliki, do utraty nieprzytomności?
   Czyli mamy winną!
   Masz ty rozum?

  •  

   pokaż komentarz

   A może ona sama? Bo przecież tak naprawdę zgon nastąpił w wyniku podtopienia, z tego co czytam.

   @sidhe: Gdzie takie coś wyczytałeś? Zmarła następnego dnia po przewiezieniu do szpitala, to raczej nie wygląda na śmierć od podtopienia.

   Taka interpretacja, choć dozwolona w imię "prawa", jest po prostu śmieszna w tej sytuacji.

   @sidhe: Nie, taka interpretacja jest po prostu standardem w każdym państwie prawa. Ludzi się skazuje za to co zrobili i co można udowodnić że zrobili. Laska się uderzyła w głowę, nie ma żadnych dowodów że to koleś ją pobił na śmierć.

   Kolo jest ewidentnie chroniony, inaczej miałby właśnie zarzut pobicia z skutkiem śmiertelnym co najmniej.

   @sidhe: Wiadomo, najprostsze rozwiązanie ludzi którzy nie mają pojęcia o prawie czy o procesie karnym - ewidentnie jest chroniony, bo ja po przeczytaniu paru artykułów i BEZ ZAPOZNANIA się z zebranym materiałem dowodowym tak uznałem, ręce opadają.

   To nie była lepa, po której laska padła uderzając się w palik głową.
   @sidhe: No generalnie to obecnie wygląda że była. To że ją wcześniej dodatkowo bił oczywiście działa na jego niekorzyść ALE NIE MA DOWODÓW ŻE SPOWODOWAŁO ŚMIERĆ.

   Dobra kończę tę dyskusje, bo po napisaniu komentarza wyszło mi że generalnie po raz kolejny powtarzam to samo a efekt jest jakbym mówił do ściany. Możemy wrócić do dyskusji jak napiszesz coś mądrzejszego albo przedstawisz akta sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   Zmarła następnego dnia po przewiezieniu do szpitala, to raczej nie wygląda na śmierć od podtopienia.

   @desf:
   Z tego co doczytałem, zmarła z powodu zbyt rozległych uszkodzeń mózgu, wynikłych z podtopienia i braku tlenu.
   A owo podtopienie było wynikiem upadku do strumienia i uderzenia się głową w palik, przez co straciła przytomność.
   Upadek był wynikiem pobicia.
   Tak to wszędzie opisują, więc na tym się opieram.

   Laska się uderzyła w głowę, nie ma żadnych dowodów że to koleś ją pobił na śmierć.
   Kolo ją pobił, w wyniku czego upadła, uderzyła się w głowę i utonęła.
   Wg twojego rozumowania winna jest ona. Ona upadła, ona się uderzyła..
   Koleś ją pobił, przez co powstał ciąg zdarzeń prowadzący do śmierci pobitej. Do tego nie udzielił pomocy, nie wezwał pogotowia.
   No, ale przecież śmiertelnie nie uszkodził SWOIMI rękami, nogami...to zrobił PALIK!

   To nie była lepa, po której laska padła uderzając się w palik głową.

   @sidhe: No generalnie to obecnie wygląda że była.
   Tu chyba się pogubiłeś.
   To była, czy nie była? On uderzył tak, że walnęła, czy jednak nie?

   bo ja po przeczytaniu paru artykułów i BEZ ZAPOZNANIA się z zebranym materiałem dowodowym tak uznałem

   Masz w artykule przytoczone słowa SĘDZIEGO, uzasadniające wyrok. Mam nie wierzyć ich brzmieniu, bo są w artykule? Bo redaktor mógł zmienić? Dlaczego miałby? Dlaczego Z GÓRY mam zakładać nierzetelnosć dziennikarza, skoro jego zawód głównie na rzetelnosci powinien się opierać?
   Bo żyjemy w dobie fakenewsów?
   Dlatego poczytałem inne sprawozdania, i się pokrywają. Dlatego tak nie inaczej się wypowiadam.
   I w sumie powtórzę za tobą..

   Dobra kończę tę dyskusje, bo po napisaniu komentarza wyszło mi że generalnie po raz kolejny powtarzam to samo a efekt jest jakbym mówił do ściany.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak nie umiesz, nie stosujesz. Lisc jest niebezpieczny z samej swej filozofii, jako dzialanie ofensywne fizycznie.

   @sidhe: nelson jest znacznie bardziej ofensywny niz lisc xD. Lisciem nie zostawiasz siniaka i generalnie czlowiekowi krzywdy nie mozesz zrobic.

  •  

   pokaż komentarz

   nelson jest znacznie bardziej ofensywny niz lisc
   @karer:
   To my chyba nie o tym samym nelsonie myślimy..
   Gdzie ty tu siniaki chcesz zrobić, jeśli jedynie trzymasz w uchwycie bez ściskania?
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Nelson_(chwyt)

   . Lisciem nie zostawiasz siniaka i generalnie czlowiekowi krzywdy nie mozesz zrobic.
   To nie chciałbyś ode mnie dostać...
   Miałem parę cięższych przypadków, od ogłuszenia po złamanie kości twarzy. Siniak zawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   To my chyba nie o tym samym nelsonie myślimy..
   Gdzie ty tu siniaki chcesz zrobić, jeśli jedynie trzymasz w uchwycie bez ściskania?


   @sidhe: mowimy o tym samym nelsonie. Jest to ograniczenie wolnosci co jest znacznie bardziej ofensywne niz naruszenie nietykalnosci cielesnej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest to ograniczenie wolnosci co jest znacznie bardziej ofensywne niz naruszenie nietykalnosci cielesnej.

   @karer:
   Nie twórz na siłę filozofii, byle tylko wyszło na twoje.Nie chodzi przecież w tym przypadku o jakąś "wielowymiarowość" istnienia istoty ludzkiej, a o zwykłą wykładnię działanie-efekt.
   Cios zawsze jest bardziej ofensywny, niż chwyt. Z założenia ma wyrządzić mniejsze lub większe szkody. Chwyt również może, ale odpowiednio zastosowany będzie w swej formie użycia defensywnym, bez trwałych szkód ( poza owym chwilowym ograniczeniem wolności właśnie ).

  •  

   pokaż komentarz

   Nie chodzi przecież w tym przypadku o jakąś "wielowymiarowość" istnienia istoty ludzkiej, a o zwykłą wykładnię działanie-efekt.

   @sidhe: no tak. Masz calkowita racje. Nelson jest znacznie bardziej inwazyjny bo znacznie bardziej ofensywny efekt daje.

   Cios zawsze jest bardziej ofensywny, niż chwyt.

   @sidhe: plaskacz to nie cios. To nawet nie jest klasyfikowane jako atak i policja sie nie zajmuje takimi rzeczami. To zwykle naruszenie nietykalnosci cielesnej.

  •  

   pokaż komentarz

   plaskacz to nie cios

   @karer:
   To cios,i w zależności od użytej siły, może nawet połamać kości, wybić zęby, doprowadzić do utraty przytomności. Kwestia przede wszystkim siły i miejsca trafienia.
   Jak już pisałem, mi trafiło się to, więc nie pieprz jakichś dziwnych teorii. Najwidoczniej nigdy porządnej lepy nie dostałeś, nie wypłaciłeś. Teoretyk ciosów wykopkowy sie znalazł, "nie wiem, ale się wypowiem"......typikal..

   To nawet nie jest klasyfikowane jako atak i policja sie nie zajmuje takimi rzeczami
   Jak w wyniku tego kogoś uszkodzisz, jak ja, to jednak się zajmuje. A nawet wyroki się za to dostaje. Jak ja, daleko nie szukając.
   Dalej chcesz się kopać z koniem Wąski?
   To głupie, i boli.

  •  

   pokaż komentarz

   Nelson jest znacznie bardziej inwazyjny bo znacznie bardziej ofensywny efekt daje.

   @karer
   Nelson sam w sobie? Kiedykolwiek uzyles? Bo mi na to nie wyglada.
   Nelson jest ewentualnym wyjsciem do bardziej ofensywnych dzialan, podstawa. Sam w sobie po prostu umozliwia kontrole przeciwnika.
   Piszesz brednie o czyms, o czym nie masz bladego pojecia.

  •  

   pokaż komentarz

   To cios,i w zależności od użytej siły, może nawet połamać kości, wybić zęby, doprowadzić do utraty przytomności. Kwestia przede wszystkim siły i miejsca trafienia.

   @sidhe: osoba nieprzeszkolona nie moze zrobic tego co opisales. Wybacz kolego ale naogladales sie filmow kung-fu

   Najwidoczniej nigdy porządnej lepy nie dostałeś, nie wypłaciłeś.

   @sidhe: odroznij plaskacza od lepy na ryj czlowieku.

   Teoretyk ciosów wykopkowy sie znalazł, "nie wiem, ale się wypowiem"......typikal..

   @sidhe: xD

   Jak w wyniku tego kogoś uszkodzisz, jak ja, to jednak się zajmuje. A nawet wyroki się za to dostaje. Jak ja, daleko nie szukając. Dalej chcesz się kopać z koniem Wąski?

   @sidhe: jak sie nie wie co to spoliczkowanie tak jak ty to sie takie pierdy wysrywa na wykopie.

   Sam w sobie po prostu umozliwia kontrole przeciwnika.
   Piszesz brednie o czyms, o czym nie masz bladego pojecia.


   @sidhe: no i kontrola czlowieka jest znacznie bardziej inwazyjna niz spoliczkowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   no i kontrola czlowieka jest znacznie bardziej inwazyjna niz spoliczkowanie
   @karer
   Buhahahahahhh...
   Czyli lepa lub plaskacz to wg ciebie " spoliczkowanie " w wykonaniu faceta?
   Cos ci sie mocno poteges z czasem i okresleniami.
   Policzkowalo to sie do wczesnych lat 50 ubieglego wieku. Przynajmniej w PL.
   Wisz, zmiany kulturowe, wynikle z ogolnego upadku wartosci inteligenckich na rzecz chlopskorobotniczych itd.
   Dzis nawet laski sie nie policzkuja. Po prostu sie tluka jak i gdzie popadnie.

  •  

   pokaż komentarz

   osoba nieprzeszkolona nie moze zrobic tego co opisales.
   @karer
   A pisalem, ze nie jestem?

  •  

   pokaż komentarz

   Dzis nawet laski sie nie policzkuja. Po prostu sie tluka jak i gdzie popadnie.

   @sidhe: pewnie u ciebie na osiedlu.

   A pisalem, ze nie jestem?

   @sidhe: a ty wiesz ze takie osoby traktuje sie jako osoby z niebezpiecznym narzedziem? Wtedy cios liczy sie jak uderzenie mlotkiem w sadzie.

  •  

   pokaż komentarz

   : odroznij plaskacza od lepy na ryj
   @karer
   To jedynie kwestia semantyki.
   O ile wiem, piszemy o UDERZENIU otwarta dlonia.
   Bez znaczenia jest, jak to nazwiesz.
   Jak wyplace plaskacza i wybije zeby, to to juz nie plaskacz? Dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   a ty wiesz ze takie osoby traktuje sie jako osoby z niebezpiecznym narzedziem
   @karer
   Wiem. Dlatego wyjalem 6mcy bezwzglednego

  •  

   pokaż komentarz

   pewnie u ciebie na osiedlu.
   @karer
   Bez takich dosrywow.
   Pisalem o konfrontacji, bo o tym ta dysputa.
   Dla mnie policzkowanie to sytuacja gdy kobieta strzeli faceta w rylo z otwartej. Za nagabywanie np. Czasem sie jeszcze spotyka. Inaczej tego nie widze. Sugerujesz ze takie cos miales na mysli piszac o sytuacji z laska kopiaca po piszczelach?
   Bo o tym piszemy jakby.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer By ulatwic dyskurs, propomuje ustandaryzowac pojecia.
   Plaskacz-uderzenie otwarta dlonia, z uzyciem JEDYNIE ruchu przedramienia i dloni, z polozenia w bezruchu reszty ciala uderzajacego.
   Lepa- uderzenie otwarta dlonia, bez ograniczen zawartych w definicji plaskacza.
   Moze byc? Troche nam to ulatwi..

  •  

   pokaż komentarz

   Moze byc? Troche nam to ulatwi..

   @sidhe: moze byc. Chociaz ja bardziej bym wolal jako plaskacz nazywac uderzenie ktore ma narobic wiecej dzwieku niz obrazen. Cos jak zwykly klaps w policzek. Takie typowe naruszenie nietykalnosci ktore bardziej boli psychike niz fizycznie.

   Wogole tak jakos jest ze albo boli fizycznie albo psychicznie.

  •  

   pokaż komentarz

   uderzenie ktore ma narobic wiecej dzwieku niz obrazen.
   @karer
   I tak chcialbys zniechecic ta laske z przykladu ktory podales?
   Idzie taka upierdliwie podkopujac, to jej wyplacasz policzek?
   Ciekawe...
   Jak znam zycie, skonczyloby sie na powaznym mordobiciu ( ciebie ).
   Jako szkolony, w tej sytuacji jednak zalecalbym chwyt obezwladniajacy, i ewentualne wezwanie sluzb dla poskromienia niezrownowazonej ( na co wskazuje jej wczesniejsze zachowanie )
   Uderzenie wrogie, nawet plaskacz, jest zwykle odbierane podswiadomie jako agresja, i wywoluje agresywne zachowania. Po co tak ryzykowac? Chwyt jest lepszy. Kontrolujesz. Zapobiegasz.

   Poza tym, nawet lekkie uderzenie moze byc oplakane w skutkach. Zachwianie rownowagi,potkniecie,glowa o kamien czy palik,smierc..
   Przy chwycie latwiej to kontrolujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak znam zycie, skonczyloby sie na powaznym mordobiciu ( ciebie ).

   @sidhe: wszystko zalezy. Nie powiedzialem ze jest to rozwiazanie ktore jest bezpieczne.

   Uderzenie wrogie, nawet plaskacz, jest zwykle odbierane podswiadomie jako agresja, i wywoluje agresywne zachowania. Po co tak ryzykowac? Chwyt jest lepszy. Kontrolujesz. Zapobiegasz.

   @sidhe: juz pisalem. Nie zawsze masz czas. Nie zawsze chcesz byc w danym miejscu.

   Poza tym, nawet lekkie uderzenie moze byc oplakane w skutkach. Zachwianie rownowagi,potkniecie,glowa o kamien czy palik,smierc..
   Przy chwycie latwiej to kontrolujesz.


   @sidhe: przy chwycie mozesz zatrzymac krazenie. Szansa na upadek i smierc jest mniejsza niz szansa na zatrzymanie krazenia w chwycie obezwladniajacym. Zreszta wiekszosc osob nie zna chwytow i robiac nieudolnego nelsona albo siadajac na ofierze moze doprowadzic do tragedii.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer
   Tak do konca, KAZDE uzycie sily wobec drugiego czlowieka moze byc traktowane jako "akcja ofensywna", gdy za atak przyjmiesz naruszanie fizycznosci. Ale to juz inna sfera rozwazan, o czym pisalem wczesniej

  •  

   pokaż komentarz

   przy chwycie mozesz zatrzymac krazenie
   @karer
   Kristupannn!!!...
   Mozesz nawet zlamac kark przy nelsonie!
   Dlatego pisalem o innych takze.
   Ty normal facet, ona normal laska.
   Problem objac od tylu i unieruchomic?
   Brak czasu nie jest argumentem w tak debilnej sytuacji, sorry.
   Myslenie "jebne bo nie mam czasu na pierdoly" juz tu okreslilem. Jest chore.

  •  

   pokaż komentarz

   Szansa na upadek i smierc jest mniejsza niz szansa na zatrzymanie krazenia w chwycie obezwladniajacym
   @karer
   Masz jakies dane statystyczne?
   Czy tylko dywagujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @karer
   Tak na marginesie..
   Nie znam zadnego szkolenia, w ktorym uczy sie jak lamac kosci uzywajac tradycyjnej "lepy".
   A tak wlasnie mialem. Zwykle machniecie, jedyne co z szkolenia to szybkosc, dolozenie masy obrotem i amortyzacja na stawach. Zadne kungfuj czy cotam.

  •  

   pokaż komentarz

   Brak czasu nie jest argumentem w tak debilnej sytuacji, sorry.

   @sidhe: mialem taka sytuacje. Dziewczyna byla p??@!@#nieta i wydawalo sie jej niewiadomoco. Ja oczywiscie czasu nie mialem i powiem ci ze nie wyj?@$lem jej do momentu az nie zaczela mnie szarpac. Oczywiscie nie zrobilem krzywdy tylko jej pokazalem ze nie ma sensu mnie szarpac.

   Masz jakies dane statystyczne?
   Czy tylko dywagujesz?


   @sidhe: statystycznie osoba dostajaca w policzek nie zostala odnotowana jako osoba ktora dostala smiertelny cios. No chyba ze lupniesz tak mocno ze ktos sie przewroci i walnie glowa w kamien. W przypadku chwytow zatrzymanie oddechu/krazenia sie zdazalo i kazdy o tym slyszal. Niestety nasi lekarze nie prowadza statystyk odnosnie przyczyn smierci.

   A tak wlasnie mialem. Zwykle machniecie, jedyne co z szkolenia to szybkosc, dolozenie masy obrotem i amortyzacja na stawach. Zadne kungfuj czy cotam.

   @sidhe: tez nie mialem przeszkolenia ale wiem ze krzewde moge zrobic czlowiekowi w sytuacji w ktorej zastosuje zbyt duzo sily na zbyt slaby staw. Mam po prostu duza mase ponad 115 i duzy wzrost prawie 2 metry. Zawsze to ja jestem wybierany na pierwsza osobe na ktora ktos chce sie rzucic. Serio nie mam czasu sie szarpac bo bym nie mial zycia.

  •  

   pokaż komentarz

   Zreszta wiekszosc osob nie zna chwytow i robiac nieudolnego nelsona albo siadajac na ofierze moze doprowadzic do tragedii.
   @karer
   Wracajac do statystyk, z mojego zyciowego doswiadczenia..
   Jeszcze nie spotkalem przypadku, by ktos mial za uzycie chwytu nieudolnie wyrok.
   Za nadmierne skutki ciosu, i owszem.
   Ale wciaz ciekawym danych statystycznych i zrodla.

  •  

   pokaż komentarz

   mialem taka sytuacje. Dziewczyna byla p!?@%?@nieta i wydawalo sie jej niewiadomoco
   @karer
   Tez mialem. Jeszcze przed szkoleniem. Szla na mnie z nozyczkami, juz raz dziabnela.
   Lepa, wypadl zab, padla nietomna. Po obudzeniu w kaftan i do wariatkowa, a ja na szycie.
   Z shizofrenia czasem bywa dziwnie.
   Ryzykowalem, ale wybor praktycznie zaden. Podziabalaby mnie, gdybym chcial lapac, obezwladniac.
   Po prostu mam podobnie jak ty, choc masa nieco mniejsza i wzrost (90/183)
   Dlatego znam skrajnosci, i na pewno znalazlbym w takiej sytuacji ( dzis, wtedy komorek nie bylo ) czas na wezwanie sluzb.

  •  

   pokaż komentarz

   statystycznie osoba dostajaca w policzek nie zostala odnotowana jako osoba ktora dostala smiertelny cios. No chyba ze lupniesz tak mocno ze ktos sie przewroci i walnie glowa w kamien
   @karer
   Juz pisalem. Nigdy nie wiesz jak trafiony zareaguje

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze to ja jestem wybierany na pierwsza osobe na ktora ktos chce sie rzucic. Serio nie mam czasu sie szarpac bo bym nie mial zycia.
   @karer
   Przez jakies dziwne laski chcace konfrontacji?
   Chyba zbyt odleciales.
   Wciaz dywagujemy o tej kopiacej po goleniach.
   Dac plaskacza?
   Wezwac sluzby?
   Unieruchomic ( i wezwac sluzby jak jebnieta )?

  •  

   pokaż komentarz

   Przez jakies dziwne laski chcace konfrontacji?
   Chyba zbyt odleciales.


   @sidhe: wogole przez wszystkich. Dlatego ze nie jestem agresywny.
   Wedlug mnie plaskacz jest najskuteczniejszy. Najwazniejsze to nie tracic czasu bo to o to chodzi przeciez. W sumie laska nie jest w stanie nic zrobic poza marnowaniem czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   Wedlug mnie plaskacz jest najskuteczniejszy
   @karer
   Dopoki nie trafisz niefarta i nie uszkodzisz.
   Jednak wole chwyt. Pewniejszy i mniej agresywny dla oponentki

  •  

   pokaż komentarz

   Dopoki nie trafisz niefarta i nie uszkodzisz.

   @sidhe: dlaczego mialbys uszkodzic? Nawet jak uszkodzisz to nie chciales

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego mialbys uszkodzic? Nawet jak uszkodzisz to nie chciales
   @karer
   Bo ludzie roznie maja.
   Bywa np. Tzw "miekki podbrodek"
   Jak trafisz, nawet lekko, pacjent pada nietomny.
   O niuansach typu takiego jak ja mialem ( uchylenie glowy niespodziewane, mialo trafic w polik, poszlo w nos, ofkz zlamanie ) nie wspomne.
   Jak lamalem kosc jarzmowa tez nie chcialem..
   Sadu to nie interesuje. Jest obdukcja, jest czas powyzej ius dni ( 3? 7? Nie pamietam teraz ) i dziuppa..

  •  

   pokaż komentarz

   Sadu to nie interesuje. Jest obdukcja, jest czas powyzej ius dni ( 3? 7? Nie pamietam teraz ) i dziuppa..

   @sidhe: oczywscie ze nie interesuje. Sady w polsce to kpina. Rozmawiamy o tym co mozesz zrobic a nie o tym czy cie wsadza czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozmawiamy o tym co mozesz zrobic a nie o tym czy cie wsadza czy nie.
   @karer
   Nie.
   Piszemy w odniesieniu do tego konkretnego wykopaliska, i Twojego komentarza w nim.
   Zapomniales?

  •  

   pokaż komentarz

   @karer
   Jak chcesz podyskutowac o racjonalnosci uzywania sily wobec agresora jako takiej, pisz na prive

  •  

   pokaż komentarz

   Piszemy w odniesieniu do tego konkretnego wykopaliska, i Twojego komentarza w nim.
   Zapomniales?


   @sidhe: no i moj komentarz polegal na tym ze nie zawsze jak kogos zabijesz powinienes siedziec jak za morderstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   nie zawsze jak kogos zabijesz powinienes siedziec jak za morderstwo.
   @karer
   Nie.
   Morderstwo to zabic celowo, z premedytacja, planowo.
   Dlatego ma inny wymiar kary.
   Tu mamy albo nieumyslne spowodowanie, albo zabojstwo.
   I tu jest zagwozdek..
   Bijesz, kopiesz..
   Nieumyslna smierc z tego?
   Dla mnie absurd

  •  

   pokaż komentarz

   @karer
   Gdy uzywasz sily wobec drugiego czlowieka, odpowiadasz za to. Stopniowanie natezenia, adekwatne do sytuacji itp. Nie byl na wojnie. Nie musial az tak. Cala reszta to KATEGORYZACJA, tu akurat dziwnie lagodna w odniesieniu do znanych okolicznosci

  •  

   pokaż komentarz

   @karer
   Nieumyslnie to zabic moze mysliwy, na polowaniu na obszarze zamknietym, trafiajac przypadkiem grzybiarza ktory sie tam bezprawnie wpieprzyl.
   Gdy uzywasz sily w kontakcie bezposrednim, musisz byc odpowiedzialny za jej wymiar, skale.
   Bo WIESZ, ze mozesz zrobic kuku mocniejsze.
   Chyba ze jestes na poziomie umyslowej ameby. Wtedy do osrodka dla takich, nie na wolce biegac i zagrozenie stanowic.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer
   Bys mnie lepiej zrozumial, porzuc kategoryzacje sadowa czynu. Zwyczajnie i po ludzku.
   Jest smierc czlowieka.
   Spowodowana przez dzialania drugiego.
   Nieplanowana
   Przypadkowa
   W wyniku uzycia sily przez sprawce wobec ofiary.

   Co masz?
   Co pierwsze wpada na mysl?

  •  

   pokaż komentarz

   Bijesz, kopiesz..
   Nieumyslna smierc z tego?


   @sidhe: zalezy czy byles agresorem i zrobiles to w afekcie ze strachu czy jakiejkolwiek innej okolicznosci. Ja dla przykladu nie lubie sie bic i jestem w stanie wyobrazic sobie kogos mojej postury kto nigdy nie byl agresywny i nawet nie wie ze zrobi czlowiekowi tak latwo krzywde. Chociaz zabic nie jest latwo.

   Gdy uzywasz sily wobec drugiego czlowieka, odpowiadasz za to. Stopniowanie natezenia, adekwatne do sytuacji itp.

   @sidhe: jesli chodzi o stopniowanie to nie jestes w stanie tego przewidziec jesli nigdy sie nie biles i nagle zostales do tego zmuszony. Adrenalina robi swoje i nieszczescie gotowe. Ja pamietam ze gdy jeszcze w szkole musialem sie bic to z calej sily zmuszalem sie do tego zeby moje ruchy nie byly zbyt silne. Wygladalo to komicznie bo sam siebie powstrzymywalem. Dopiero w momencie jak zlapalem goscia 1 reka i rzucilem jak piorkiem mialem spokoj. Po prostu wiem ze jakbym machnal reka to zeby by polecialy czy bym tego chcial czy nie. Dzis jestem jeszcze silniejszy

   Gdy uzywasz sily w kontakcie bezposrednim, musisz byc odpowiedzialny za jej wymiar, skale.
   Bo WIESZ, ze mozesz zrobic kuku mocniejsze.


   @sidhe: nie zawsze wiesz to raz a dwa to jesli nigdy sie nie biles to jak masz dawkowac sile w adrenalinie? Nie umiesz tego wiec nie mozna na ciebie nakladac takiego obowiazku.

   Chyba ze jestes na poziomie umyslowej ameby.

   @sidhe: niekoniecznie umyslowym ale fighterskim poziomie ameby.

   W wyniku uzycia sily przez sprawce wobec ofiary.

   Co masz?
   Co pierwsze wpada na mysl?


   @sidhe: ale ja mowilem caly czas o sytuacji w ktorej ty sie bronisz. Jak jestes sprawca czyli agresorem to moim zdaniem powinienes liczyc sie z kara jak za morderstwo. Jak jestes zaczepiany i zmuszony ale przez to ze nie panujesz nad sila zabijesz kogos to nie powinienes byc karany surowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @essentdw: Oczywiście, że bicie i kopanie jest zawsze umyślne, ale nie to o czym mówisz reguluje dyspozycja art.155 KK bo chodzi o nieumyślne spowodowanie śmierci, a nie nieumyślne bicie i kopanie bo umyślność w dużym uproszczeniu to stan świadomości sprawcy czy chciał zabić czy nie, polecam poczytać na temat umyślności i nieumyślności w prawie karnym. Osobiście uważam, że jest zła klasyfikacja czynu i można by było wskazać na zabójstwo, ale są tak subtelne różnice pomiędzy przestępstwami przeciwko zdrowiu i życiu, że trudno to wychwycić i udowodnić, że zostały spełnione znamiona tego konkretnego przestępstwa.
   :

  •  

   pokaż komentarz

   ale są tak subtelne różnice pomiędzy przestępstwami przeciwko zdrowiu i życiu, że trudno to wychwycić i udowodnić, że zostały spełnione znamiona tego konkretnego przestępstwa.
   :


   @luckyluck07:
   tja...
   działania owego "pacjenta" zbyt " subtelne" nie były, z tego co czytam.
   " kopałem, ale nie chciałem zabić, sama upadła. Naćpana była. Ja też, i nie pamiętam.."..
   niczegose mantra, zapamietać warto..

  •  

   pokaż komentarz

   bo umyślność w dużym uproszczeniu to stan świadomości sprawcy czy chciał zabić czy nie

   @luckyluck07:
   Ot, nie chciał zabić, a zabił..niefarcik drobny taki..
   Kopał, bił, jak padła twarzą w błoto, olał i zostawił..
   Normalnie święty człowiek..przecież mógł dodusić..
   Wam się naprawdę te stalinowskie regulacje mocno w głowach rozp@erdoliły..mijają dekady, a wy wciąż swoje..
   jak w dowcipie
   poklepał w policzek...
   a mógł zabić..

  •  

   pokaż komentarz

   ale nie to o czym mówisz reguluje dyspozycja art.155 KK bo chodzi o nieumyślne spowodowanie śmierci, a nie nieumyślne bicie i kopanie bo umyślność w dużym uproszczeniu to stan świadomości sprawcy czy chciał zabić czy nie

   @luckyluck07:
   Już tu pisałem o tym, ale ci powtórzę.
   Alboś ameba umysłowa, i nadajesz się do zamkniętego ośrodka, skoro nie rozumiesz zasady przyczyna-skutek, albo rozumiesz, i wówczas ODPOWIADASZ!
   Za nadmierne uzycie swoich możliwosci.
   Fakt bycia pod wpływem alko czy dragów w niczym nie powinien usprawiedliwiać. I zwykle jest raczej dodatkowo obciążający. Tu, o dziwo, nie.

  •  

   pokaż komentarz

   zalezy czy byles agresorem i zrobiles to w afekcie ze strachu czy jakiejkolwiek innej okolicznosci

   @karer:
   bycie w afekcie pozbawia umiejętności używania rozumu?
   ciekawe..
   Może wówczas lepiej samemu się zamknąć za murami, kratami?
   Ludzkie życie ma to do siebie, że stan afektacyjny jest raczej permanentny.
   Nie radzisz z tym sobie?
   Nie wchodź w interakcje z innymi, skoro możesz stanowic zagrożenie dla życia lub zdrowia tychże. Lecz się.

  •  

   pokaż komentarz

   jesli chodzi o stopniowanie to nie jestes w stanie tego przewidziec jesli nigdy sie nie biles i nagle zostales do tego zmuszony. Adrenalina robi swoje i nieszczescie gotowe

   @karer:
   Fakt.
   Ktoś gdzieś kiedyś zaniedbał twojej edukacji.
   Ale..
   Bójki, walka o bycie, to zjawiska zaczynające się u chłopaka dość wcześnie. Od ok 4-5 roku, a bywa i wczesniej.
   Mój syn ma 5, i już to próbuje.prawie świadomie, miał 3-4 to jak zwierzatko walczył..
   Samoświadomośc powstaje ok 7 roku.
   Jeśli masz wzorce ofkz, jest ukierunkowana.
   NIE WOLNO!
   A dalej samo leci..
   Nie miałeś tego?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak jestes zaczepiany i zmuszony ale przez to ze nie panujesz nad sila zabijesz kogos to nie powinienes byc karany surowo
   @karer
   Dlatego w prawie jest gradacja.
   Morderstwo
   Zabojstwo
   Nieumyslne spowodowanie.
   W tym konkretnym wypadku gosciu bije, kopie, popycha.
   Efektem jest utrata przytomnosci ofiary i podtopienie.
   Nie pomaga, nie wzywa pomocy.
   Ofiara umiera.
   Znajdz kategorie z tych trzech do tego

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wchodź w interakcje z innymi, skoro możesz stanowic zagrożenie dla życia lub zdrowia tychże. Lecz się.

   @sidhe: odwrotnie. To inni nie powinni wchodzic w niezdrowa interakcje z toba.

   Bójki, walka o bycie, to zjawiska zaczynające się u chłopaka dość wcześnie.

   @sidhe: nie wszedzie bojki sie zaczynaja. Moze u ciebie ale ja znam wiele przykladow w ktorych tego NIE MA.

  •  

   pokaż komentarz

   odwrotnie. To inni nie powinni wchodzic w niezdrowa interakcje z toba.
   @karer
   Blad rozumowania.
   Czlowiek jest istota spoleczna.
   Spolecznosc NIE WIE kim jestes, poki nie pozna. TY WIESZ!
   Odpowiedzialnosc i rozumienie lub zaburzenia socjopatyczne.
   Z tego co piszesz, to drugie sorry. Lekasz..

  •  

   pokaż komentarz

   Blad rozumowania.
   Czlowiek jest istota spoleczna.
   Spolecznosc NIE WIE kim jestes, poki nie pozna. TY WIESZ!
   Odpowiedzialnosc i rozumienie lub zaburzenia socjopatyczne.
   Z tego co piszesz, to drugie sorry. Lekasz..


   @sidhe: gdzie masz tutaj blad rozumowania? Jasne jest za za zaburzenia spoleczne odpowiada nie chory tylko spoleczenstwo. Musi tak byc zeby spoleczenstwo mialo sens. Odpowiedzialnosc zbiorowa...

  •  

   pokaż komentarz

   Jasne jest za za zaburzenia spoleczne odpowiada nie chory tylko spoleczenstwo.
   @karer
   Kolejny blad rozumowania.
   Socjopatia jest choroba, ale odpowiedzialnosc za leczenie DOBROWOLNE spoczywa na chorym.
   Chyba ze pasi ci przymus

  •  

   pokaż komentarz

   Kolejny blad rozumowania.
   Socjopatia jest choroba, ale odpowiedzialnosc za leczenie DOBROWOLNE spoczywa na chorym.
   Chyba ze pasi ci przymus


   @sidhe: to nie jest blad rozumowania. To o czym mowie nie jest kwestia rozumienia jednostki ale rozumienia zachowan spolecznych. Jest to wynik OBSERWACJI a nie rozumowania. Musialbys zaglebic sie troszeczke w psychologie i socjologie. W spoleczenstwie jest prosta zasada - spoleczenstwo ma chronic jednostke przed spoleczenstwem. Jesli jednostki nie udalo sie ochronic to wine za to ponosic musi cale spoleczenstwo. Dlatego wlasnie mamy systemy ubezpieczen spolecznych.

   Mowienie ze jest to blad rozumowania to jak jasny przekaz ze nie ma sie najmniejszego pojecia o fundamentach socjologicznych.

 •  

  pokaż komentarz

  Kpina z ofiary i sprawiedliwości.

 •  

  pokaż komentarz

  Ma szczęście zwyrodnialec, że nie zabił psa, kota albo nie daj Boże bezbronny kaczątek wtedy dostałby 5 lat bezwzględnego więzienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbolos: I po co ten sarkazm? Kary z znęcanie nad zwierzętami i tak są niskie, co nie zmienia faktu, że ten wyrok to kpina.

  •  

   pokaż komentarz

   @anallizator: Kary przy zwierzętach mają podwójne standardy.
   Legalnie zwierzęta hodowlane są poddawane warunkom poniżej wszelkim standardom jakie obowiązują kazdego właściciela zwierzęcia domowego.

   Kury, świnie, krowy - każdego hodowcę należałoby zamknąć na te Twoje "5 lat to za mało".

   Prawda jest taka, że znęcanie się nad zwierzętami jest często warunkowane skłonnościami psyhopatycznymi i czerpania satysfakcji z dominacji oraz zadawania bólu innym stworzeniom. Seryjni mordercy często zaczynają od zabijania i znęcania się nad zwierzętami zanim przerzucą się na ludzi.

   Obecny system stara się wyłoić takie jednostki zawczasu. Co do skuteczności tego typu działań można mieć dużo wątpliwości.

   Ale trochę hipokryzją jest to, że hodowca drobiu może robić co chce ze swoim inwentarzem ale jeśli ma kota czy psa, to ten nagle jest nietykalny.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale trochę hipokryzją jest to, że hodowca drobiu może robić co chce ze swoim inwentarzem ale jeśli ma kota czy psa, to ten nagle jest nietykalny.

   @chuck92: Tak się złożyło, że żyjemy w kulturze w której psa i kota traktuje się jak członka rodziny, stąd taka "hipokryzja". Niemniej zgadza się. Hodowca drobiu również powinien siedzieć za znęcanie się nad zwierzętami, jeśli do takiego dochodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @chuck92: Dokładnie tak jak piszesz. W naszym społeczeństwie mamy podwójne standardy etyczne. Można milionami bestialsko mordować krowy, kury, kaczki, gęsi, indyki, świnie, norki, lisy, dziki, sarny, jelenie, jenoty, szynszyle, myszy, szczury itp. ale kotek lub piesek - nigdy. Podczas gdy jedne zwierzęta są tylko bezosobowym surowcem przemysłowym inne stawia się na równi z ludźmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @bbolos: I po co ten sarkazm? Kary z znęcanie nad zwierzętami i tak są niskie, co nie zmienia faktu, że ten wyrok to kpina.

   @anallizator: nie wiesz jak myśli podludź ? zwierzę cierpi mniej przecież

  •  

   pokaż komentarz

   @Turbostuleja: Psy i koty są bardzo rozwinięte emocjonalnie, kiedy taka świnia odczuwa tylko strach, ból i napełniony beben.

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna