•  

  pokaż komentarz

  Co by nie mówić to zrobili prawidłowo, Kościół był wtedy generatorem cywilizacji oraz krzewienia kultury łacińskiej która pozwoliła wznieść się ludom mieszkającym na tych terenach na poziom dotąd dla nich nieznany. Za Kościołem szła cała wiedza techniczna, kultura, obyczaje, słowem cywilizacja z krwi i kości.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Tak i nastały tak zwane czasy ciemne zwane średniowieczem a wcześniej kościół zniszczył swoją "kulturą" cały dorobek świata antycznego z jego rozwinięta wiedzą o medycynie, technice czy architekturze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Surgeon: dzięki Kościołowi dorobek Rzymu przetrwał w takiej czy innej formie także nie do końca wiem o czym konkretnie piszesz. Co do średniowiecza to były to bez wątpienia wieki światłe z wielu wielu względów.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Kościół po raz kolejny uratował świat przed Kościołem! xD

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Co takiego światłego (oprócz światła z palenia zwojów i całych bibliotek) przyniósł okres średniowiecza w porównaniu z wiedzą i olbrzymim rozwojem cywilizacyjnym w okresie antycznym?

  •  

   pokaż komentarz

   Tak i nastały tak zwane czasy ciemne zwane średniowieczem

   @Surgeon: W XII wieku nastało średniowiecze?

  •  

   pokaż komentarz

   @Surgeon: Kościół jako strażnik cywilizacji łacińskiej w której fundamenty to: grecka filozofia (Arystoteles), rzymskie prawo, chrześcijańska etyka. W oparciu o ten fundament udało się wypracować światłość średniowiecza. Jeżeli jesteś zainteresowany poczytaj Feliksa Konecznego, pozwoli Ci usystematyzować wiedzę z tej dziedziny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Surgeon: Żartujesz sobie prawda? Szpitale i przytułki dla zwykłych ludzi rozwijane przy klasztorach kościelnych, wiedza i nauka dla mas nie tylko wybranych elit i wiele wiele innych przełomowych rzeczy dzisiaj zupełnie powszechnych.
   Za to spójrzmy na dorobek Renesansu: Wróżbita, Astrolog XD - do dzisiaj w spisie zawodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Idiots... zastąpiono leczenie ziołami przez upuszczanie krwi. Jak klient umarł, mówili - za powoli spuszczaliśmy złą krew. Kościół zabił więcej ludzi niż wszystkie wojny świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaKlaudiusz jak się czyta wyborczą to się wierzy w takie głupoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Jahwistyczne ubogacenie kulturowe zatrzymało Europę w rozwoju na tysiąc lat. Przed tym rozwijała się nauka, sztuka i ludzkość zaliczała ciągły postęp. Gdyby nie to to bylibyśmy pewnie cywilizacją drugiego typu według skali Kardaszewa albo bylibyśmy jej blisko.
   Dla przykładu poziom produkcji ołowiu z początku I wieku udało się osiągnąć dopiero po rozpoczęciu ewolucji przemysłowej.

  •  

   pokaż komentarz

   Co by nie mówić to zrobili prawidłowo, Kościół był wtedy generatorem cywilizacji oraz krzewienia kultury łacińskiej która pozwoliła wznieść się ludom mieszkającym na tych terenach na poziom dotąd dla nich nieznany. Za Kościołem szła cała wiedza techniczna, kultura, obyczaje, słowem cywilizacja z krwi i kości.

   @R2D2-8989: Piramidy też zbudowali "poganie", a jednak ich pozostawienie chrześcijaństwu nie zaszkodziło.

  •  

   pokaż komentarz

   Jahwistyczne ubogacenie kulturowe zatrzymało Europę w rozwoju na tysiąc lat. Przed tym rozwijała się nauka, sztuka i ludzkość zaliczała ciągły postęp. Gdyby nie to to bylibyśmy pewnie cywilizacją drugiego typu według skali Kardaszewa albo bylibyśmy jej blisko.
   Dla przykładu poziom produkcji ołowiu z początku I wieku udało się osiągnąć dopiero po rozpoczęciu ewolucji przemysłowej.


   @gierape: Kościół był tylko w Europie.

   Czemu cywilizacje spoza Europy i poza władzą kościoła nie dość że nie rozwinęły się szybciej, to jeszcze dały się podbić Europie która rzekomo tak była zapóźniona przez Kościół?

  •  

   pokaż komentarz

   @Surgeon: Kolega nałykał się protestanckiej propagandy widać. Kościół nie był święty, ale nie był też krwiożerczą instytucją która paliła ludzi na stosach za zwykłe plotki. Inkwizycja też nie wymuszała zeznań przy pomocy tortur (jedyny kraj gdzie to robiono ty była Hiszpania). W tamtych czasach to kościół był właśnie krzewicielem wiedz, szkoły akademie należały do kościoła.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: Kiedy Imperium Rzymskie się kończyło, cywilizacja nie umarła, albowiem germańscy najeźdźcy też byli chrześcijanami.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: @Surgeon: @jaKlaudiusz: Jakie to zabawne, przedstawiliście niemal idealnie antagonistyczne poglądy i jeden i drudzy dostaliście większość minusów.
   Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie, a oboje się mylą - logika wykopków.
   Chciałem tylko wskazać na ten paradoks. Ale to dowodzi, że coś tu się nam nie zgadza. Mam wrażenie, że nie godzimy się ani z niedoprecyzowaną historią Słowian, ani z Kościelnymi metodami i w ogóle tym zawłaszczeniem.
   Chyba nie da się już zbyt wiele zrobic z przeszłością. Nie dowiemy się, czy nasi przodkowie to byli kretyni faktycznie i kościół pomógł, czy przeciwnie. Ale wiemy co jest teraz i że kościół leci w kulki. Ja polecam wrócić do pogańskich obrzędów słowiańskich, są takie organizowane. I być przy tym ateistą czy tam wierzyć sobie w co tam się chce. Ale obrzędy są fajne, zbliżają ludzi, modlitwa skłania do przemyśleń i medytacji. Ja w Kościele nie umiem się modlić, myśleć, tylko się wk%%?iam. A na obrzędach pogańskich jest czas na refleksję i lepsza atmosfera. O ile dotarłem do pewnych źródeł to wiem, że wiedza ludowa jest baaardzo cenna i pokrywa się z najnowszą nauką i mam wrażenie, że to ma sporo wspólnego z ewolucją. Osady gdzie mięli błędne założenia, ginęły, a jak babka szamanka przypadkiem dobre zioła przyrządzała to osada się ostała.. Pozdro

  •  

   pokaż komentarz

   @zyje_sie_lepiej: Dość uprościłeś dorobek renesansu.

   1457 - kocz – powóz na resorach z pasów skórzanych (Węgry).
   1458 - kanałowe śluzy wielokomorowe (Włochy); szczoteczka do zębów (Chiny - czas przybliżony).
   1463 - podstawy nowoczesnej trygonometrii (J. Müller zwany Regiomontanusem).
   1474 - pierwsza drukowana książka w Polsce; pierwsze prawa patentowe (Wenecja).
   1480 - pierwszy tunel w Monte Viso 75 metrów w Alpach; gwintowana lufa broni palnej (K. Zöllner - Austria).
   1495 - Pedro Navarro wysadził twierdzę Castello Nuovo w Neapolu, przy pomocy miny (Włochy).
   1496 - pierwszy opis tabaki, tytoniu i zwyczajów palenia (R. Pane); kołowrót z wiadrami (brak lokalizacji - data przybliżona); piżama (Indie - czas przybliżony).
   1500 - liczne projekty wynalazków: maszyny latające, spadochron, turbina wodna, łożysko kulkowe, napędów linowego i pasowego, maszyn i in. (Leonardo Da Vinci - Włochy); zastosowanie imadła uruchamianego za pomocą śruby (Niemcy); ręczna broń palna (Europa Zach.).
   1507 - heliocentryczna budowa świata (Mikołaj Kopernik - Polska).
   1509 - odkryto najstarszą tapetę ścienną (Christ College w Cambridge - Anglia).
   1510 - zegarek sprężynowy - najstarszy zachowany egzemplarz ( Peter Henlein - Norymberga).
   1512 - sztuka wytrawiania obrazów (Albreht Dürer); chusteczka do nosa jest używana w obecnym zakresie (Włochy - czas przybliżony).
   1517 - zamek kołowy do karabinów (Johann Kiefus - Niemcy); bidet (Leonardo da Vinci (?) - Włochy - czas przybliżony).
   1520 - Europejczycy poznali kauczuk (konkwistadorzy - Hiszpania - data przybliżona); zwyczaj ozdabiania choinki (Alzacja - Niemcy).
   1530 - udoskonalony kołowrotek z napędem pedałowym (Jürgen - Niemcy); pistolety z zamkiem kołowym (Włochy, Niemcy).
   1535 - użycie dzwonu nurkowego (Jezioro Nemi - Włochy)
   1545 - zbudowano pierwszy ogród zimowy (Daniel Barbaro - Włochy)
   1550 - wynalezienie naboi strzeleckich.
   1556 - współczesna postać gorsetu (lokalizacja nieznana).
   1559 - pierwsza książka, która w tytule miała słowo encyklopedia (Pavao Skalicia - Szwajcaria).
   1560 - zastosowanie szyn w kopalniach (Anglia).
   1565 - skonstruowano ołówek (Conrad Gessner - Szwajcaria).
   1567 - wyposażenie wojska w muszkiety na naboje (Hiszpania).
   1569 - udoskonalona tokarka z prototypem wrzeciennika i suportu (Jaques Besson - Francja).
   1572 - metoda obliczania pierwiastków kwadratowych (Rafael Bombelli - Włochy); najdawniejszy znany polski elementarz (Królewiec - Polska).
   1577 - log do pomiaru prędkości statków (W. Bourne).
   1582 - pierwsze wykorzystanie energii pływów morskich (Peter Morice - Londyn); powstanie kalendarza gregoriańskiego (papież Grzegorz XIII).

  •  

   pokaż komentarz

   Czemu cywilizacje spoza Europy i poza władzą kościoła nie dość że nie rozwinęły się szybciej, to jeszcze dały się podbić Europie która rzekomo tak była zapóźniona przez Kościół?

   @Strzelec_Kurpiowski: w czasie gdy kościół miał za dużo do powiedzenia europejczycy ledwo doszli do jakiegoś zadupia na bliskim wschodzie xD, zostali wyparci z balkanow, Afryki północnej, przez kilka wieków utracili kontrole nad terenami obecnej Hiszpanii xD

   W zasadzie to jedynym osiągnięciem ówczesnych Europejczyków było przetransportowanie chorób takich jak ospa do Ameryki południowej. Wielkie osiągniecie, powtarzane wielokrotnie.

   Starożytny Rzym, starożytna Grecja- cywilizacje które budowały wspaniałe budowle, akwedukty, łaźnie, urządzały wielkie widowiska sportowe. Cywilizacja chrześcijańska-budowanie generycznych kościółków w których ludzie modlili się żeby nie umrzeć na zarazę bo chrzescijanie zniszczyli łaźnie i dopływ świeżej wody do miast xD

   Japonią nie wpuściła chrześcijańskich szpiegów i dywersantów na czym bardzo dobrze wyszła.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Nie chciałbym Cię rozczarować, ale kultura antyczna przeniknęła do Europy chrześcijańskiej poprzez islam.

  •  

   pokaż komentarz

   w czasie gdy kościół miał za dużo do powiedzenia europejczycy ledwo doszli do jakiegoś zadupia na bliskim wschodzie xD, zostali wyparci z balkanow, Afryki północnej, przez kilka wieków utracili kontrole nad terenami obecnej Hiszpanii xD

   @dqdq1: akurat wtedy Kościół miał mało do powiedzenia. Szczyt jego władzy to druga połowa średniowiecza i wtedy odbijano tereny zajmowane przez Arabów.

   W zasadzie to jedynym osiągnięciem ówczesnych Europejczyków było przetransportowanie chorób takich jak ospa do Ameryki południowej. Wielkie osiągniecie.

   Nie byłeś chyba najbystrzejszy w klasie, co nie? Podboje arabskie od kolonizacji Ameryki dzieli dobre 700 lat.

   Już nam bliżej do Kolumba, niż Europejczykom z czasów gdy Arabowie podbijali Hiszpanię.

   Traktowanie tego jako jednego okresu to wyraz skrajnego nieuctwa.

   Starożytny Rzym, starożytna Grecja- cywilizacje które budowały wspaniałe budowle, akwedukty, łaźnie, urządzały wielkie widowiska sportowe.

   Jedna z tych cywilizacji rozwaliła drugą, a potem sama upadła z powodu najazdu fali barbarzyńców i potężnych problemów wewnętrznych z powodu przerostu państwa.

   Cywilizacja chrześcijańska-budowanie generycznych kościółków w których ludzie modlili się żeby nie umrzeć na zarazę bo chrzescijanie zniszczyli łaźnie i dopływ świeżej wody do miast xD

   Oni zniszczyli? Kolejny przykład nieuctwa.

   Upadek łaźni i akweduktów wiąże się bezpośrednio z upadkiem dużych ośrodków miejskich i migracją ludzi na tereny wiejskie, które to były spowodowane kryzysem ekonomicznym i najazdem barbarzyńców, którzy miasta rabowali. Akwedukty i łaźnie opłacało budować się tylko w dużych miastach, bo wymagały one ogromnych nakładów.

   Notabene Rzym Wschodni przetrwał jeszcze długo i korzystał zarówno z łaźni jak i akweduktów, a jakoś mimo to bardzo często nawiedzały go zarazy, które przynosiły więcej ofiar niż Czarna Śmierć w XIV wieku.

   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCuma_Justyniana

   Zgrywasz mądrego ateistę, a piszesz antynaukowe bzdury. Jak Biblii nie czytasz, to chociaż inne książki byś poczytał, a nie tylko głupoty na wykopie pisał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Surgeon

   ciemne zwane średniowieczem

   Czasy ciemne to potocznie okres od v do x wieku. Tak się zaorać to tylko niedouki potrafią.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape

   Jahwistyczne ubogacenie kulturowe zatrzymało Europę w rozwoju na tysiąc lat. Przed tym rozwijała się nauka, sztuka i ludzkość zaliczała ciągły postęp.

   Udowodnisz ten wysryw? Tylko czekam żeby go obalić.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989 szkoda, że teraz ta instytucja kojarzy się z pedofilią

  •  

   pokaż komentarz

   @jaKlaudiusz

   Kościół zabił więcej ludzi niż wszystkie wojny świata.

   Idąc tą "logiką" (xD) najwięcej ludzi zabili jednak ateiści.

  •  
   NaturalnieZeNieKochamPolski

   -6

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: nic dodać nuc ująć. Mozna jedynie dodać ze wraz z przyjeciem chrzescijanstwa europa zaczęła sie szybko rozwijac po ogromym zastoju późnego antyku. Już około 1300 roku stała się najbardziej rozwiniętym kregiem cywilizacyjnym (pkb pc) wyprzedzając Chiny i do 1500 roku zostawiając islam daleko w tyle.

   Kultura słowiańska byla calkowicie zacofana nawet wzgledem Greków zyjacych 1500 lat wcześniej a co dopiero wobec kuktury łacińskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Islam przechował tyle samo spuścizny po Rzymie co Kościół. Ba! Nawet i więcej, bo w średniowieczu to Islam był rozwinięty w porównaniu do ciemnego świata Chrześcijańskiego, właśnie ze względu na ten dorobek.
   Znaczy się, że mamy teraz meczety wszędzie stawiać i wychwalać Islam jak wy wychwalacie Kościół?

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: Historie to znasz tylko tą oficjalną z publicznych szkół? Poczytaj sobie prawdziwą historie Słowian!

  •  

   pokaż komentarz

   w czasie gdy kościół miał za dużo do powiedzenia europejczycy ledwo doszli do jakiegoś zadupia na bliskim wschodzie xD, zostali wyparci z balkanow, Afryki północnej, przez kilka wieków utracili kontrole nad terenami obecnej Hiszpanii xD

   W zasadzie to jedynym osiągnięciem ówczesnych Europejczyków było przetransportowanie chorób takich jak ospa do Ameryki południowej. Wielkie osiągniecie, powtarzane wielokrotnie.

   Starożytny Rzym, starożytna Grecja- cywilizacje które budowały wspaniałe budowle, akwedukty, łaźnie, urządzały wielkie widowiska sportowe. Cywilizacja chrześcijańska-budowanie generycznych kościółków w których ludzie modlili się żeby nie umrzeć na zarazę bo chrzescijanie zniszczyli łaźnie i dopływ świeżej wody do miast xD

   Japonią nie wpuściła chrześcijańskich szpiegów i dywersantów na czym bardzo dobrze wyszła.

   @dqdq1:
   Już zupełnie pomijając to, że w czasie utraty Afryki Północnej i Hiszpanii połowa kontynentu wciąż była pogańska, okres o którym mówisz charakteryzuje się ekspansją "europejską", która objęła niemal cały kontynent: Od Skandynawii, aż po Ruś.

   Pominąłeś kilka istotnych wynalazków, takich jak np. okulary, centralne ogrzewanie czy zegarki mechaniczne, a sam fakt, że byli w stanie coś dowieść do kontynentu, którego ci wspaniali Grecy i Rzymianie nie znali jest dowodem na to, że jednak coś tam rozwinęli. W żegludze oceanicznej byli nie gorsi od Chińczyków czy Arabów, a Greków bili o głowę. W takiej optyce średniowieczna Europa była bardziej zaawansowana od Rzymu, nikt tego nigdy nie kwestionował.

   Generyczne kościółki... Jak dla mnie to trochę lekceważący stosunek do sztuki średniowiecza. Poza tym co powiesz o zaawansowanych obiektach wojskowych? Albo o portach z infrastrukturą bijącą te Rzymskie (żurawie portowe?). Albo monastyrach ze wspomnianym już centralnym ogrzewaniem? Jeśli chodzi o łaźnie to co prawda nie jestem oczytany w temacie, ale krótkie szukanie w internecie potwierdza, że w bardziej cywilizowanych częściach Europy znano i korzystano z łaźni. Upadek higieny w Europie to wg wikipedii XV-XVI wiek.

  •  

   pokaż komentarz

   inkwizycja też nie wymuszała zeznań przy pomocy tortur (jedyny kraj gdzie to robiono ty była Hiszpania)

   @qwert0: Nie kłam. Robiła to też inkwizycja portugalska i włoska, chociaż w mniejszym stopniu niż Hiszpanie. Zresztą tortury nie były jakimś tam wymysłem inkwizycyjni tylko zezwolił na to papież bullą Ad extirpanda.

  •  

   pokaż komentarz

   dzięki Kościołowi dorobek Rzymu przetrwał w takiej czy innej formie

   @R2D2-8989: tak, a dzięki Leninowi wschodziło słońce.

  •  
   Teraznaspokojnie

   +1

   pokaż komentarz

   @zyje_sie_lepiej: i niemycie nóg - to też ważne osiągnięcie cywilizacji chrześcijańskiej w renesansie

  •  
   Teraznaspokojnie

   0

   pokaż komentarz

   @Crosshairs: mongolscy animiści chyba

  •  
   Teraznaspokojnie

   0

   pokaż komentarz

   @gierape: dzieciaku, drugi stopień w skali kardaszewa? Gdyby nie chrześcijaństwo czy tam arianizm, to po prostu barbarzyńcy zniszczyliby wszystko. A tak jakoś w królestwach franków, wizygotów, ostrogotów i tak dalej jakoś to powoli się żyło. Nowe ludy (jak longobardowie) się cywilizowały. Cywilizacja rozprzestrzeniła się na Ruś, Germanię, słowiańszczyznę, skandynawię, Inflanty i w końcu nawet na Litwę.
   Tylko Chrześcijaństwo zmieniło priorytety: brak niewolnictwa i zamordyzmu poprzedniej epoki uniemożliwiał pierdzielnięcie piramid czy pałacy jak za cesarzy. Człowiek wzrósł jako jednostka, więc w spokoju uprawiał własne poletko zamiast dokonywać jako niewolnik dzieł wielkich wbrew swej woli. Ale, ale - ten indywidualizm odhamował po części postęp, który rzymianie mieli gdzieś, bo młyn wodny można było zastąpić skończoną ilością niewolników #pdk
   Niestety, ale antyk to historia tylko jednego państwa, problemy tego jednego państwa spowodowały regres cywilizacyjny.

  •  

   pokaż komentarz

   @R2D2-8989: No popatrz, co by zrobili Egipcjanie, Rzymianie, Sumerowie i wiele innych gdyby nie ci kochani chrześcijanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   Teraznaspokojnie

   0

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: chiny po prostu miały zje#ną "religię", a jej reformy spowodowały jedynie biurokratyczny paraliż. Persja została zniszczona przez Islam. Islam padł ofiarą fanatyków religijnych. A o Indiach nic nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Czemu cywilizacje spoza Europy i poza władzą kościoła nie dość że nie rozwinęły się szybciej, to jeszcze dały się podbić Europie która rzekomo tak była zapóźniona przez Kościół?

   @Strzelec_Kurpiowski: Co przez większość średniowiecza Europa była mocno zarówno za Chinami jak i za Islamem nie tylko naukowo czy millitarnie.

   Miasta na kilkaset tysięcy mieszkańców to nie było nic nadzwyczajnego na Bliskim wschodzie czy w Azji w tym samy czasie w europie jedno funkcjonalne ludzkie osiedle powyżej 10 tyś mieszkaniowców to była ogromna rzadkość w skali kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   Miasta na kilkaset tysięcy mieszkańców to nie było nic nadzwyczajnego na Bliskim wschodzie czy w Azji w tym samy czasie w europie jedno funkcjonalne ludzkie osiedle powyżej 10 tyś mieszkaniowców to była ogromna rzadkość w skali kraju.

   @Rethrax: to wina kościoła, czy jednak wędrówki ludów, gdy barbarzyńcy grabili każde większe miasto?

  •  

   pokaż komentarz

   Oni zniszczyli? Kolejny przykład nieuctwa.

   @Strzelec_Kurpiowski: kto zniszczył według ciebie? W Rzymie zniszczeń dokonali chrześcijańscy władcy łupiący miasta, Wandalowie i Burgundowie.

   Nie wiem dlaczego chrześcijan nazywasz barbarzyńcami ale to jest właśnie skrajny przykład nieuctwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Moja intencją nie było skupianie się na roli Kościoła w zaistnieniu takiego stanu tylko zwrócenie uwagi na jego istnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   Moja intencją nie było skupianie się na roli Kościoła w zaistnieniu takiego stanu tylko zwrócenie uwagi na jego istnienie.

   @Rethrax: jak widać po podbojach, wielkość miast nie ma zbytniego wpływu na nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Wielkość miast jest jednym z objawów rozwoju cywilizacyjnego.
   A to czy Europa była w jakimkolwiek momencie średniowiecza silniejsza militarnie od Chin czy Bliskiego Wschodu nie wiem,jednak mocno w taka tezę powątpiewam.

  •  

   pokaż komentarz

   zniszczył według ciebie? W Rzymie zniszczeń dokonali chrześcijańscy władcy łupiący miasta, Wandalowie i Burgundowie.

   Nie wiem dlaczego chrześcijan nazywasz barbarzyńcami ale to jest właśnie skrajny przykład nieuctwa.

   @dqdq1: heretyków, którzy niszczyli i zajmowali kościoły katolickie.

  •  

   pokaż komentarz

   Szanowny @R2D2-8989:

   źródło: 20231946_1926733400920619_3801311805393171358_o.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: oh, o co się pokłócili, przypomnij mi proszę. Pośmiejemy się.

  •  

   pokaż komentarz

   @trzeciodkonca:
   -Okultyzm
   -Kabała
   -Parapsychologia
   Miały się w tedy świetnie( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   A to czy Europa była w jakimkolwiek momencie średniowiecza silniejsza militarnie od Chin czy Bliskiego Wschodu nie wiem,jednak mocno w taka tezę powątpiewam.

   @Rethrax: Od Chin? Nie. Była rozbita na dziesiątki państewek, więc nie mogła się równać z państwami z okolic Chin. To, jak mizernie poradziła sobie Ruś z najazdem mongolskim, jest tego najlepszym dowodem. Od Bliskiego Wschodu? Krucjaty pokazały, że koalicja państw europejskich była w stanie prowadzić udane działania ofensywne na teren rzekomo "silniejszych" państw muzułmańskich. Nawet pomniejsze potęgi europejskie, takie jak na przykład Węgry, były w stanie na wiele długich lat powstrzymać pochód takich krajów jak Turcja (to już XV wiek).

  •  

   pokaż komentarz

   Żartujesz sobie prawda? Szpitale i przytułki dla zwykłych ludzi rozwijane przy klasztorach kościelnych, wiedza i nauka dla mas nie tylko wybranych elit i wiele wiele innych przełomowych rzeczy dzisiaj zupełnie powszechnych.
   Za to spójrzmy na dorobek Renesansu: Wróżbita, Astrolog XD - do dzisiaj w spisie zawodów.

   @zyje_sie_lepiej:
   Prędzej ty sobie żartujesz, przecież to właśnie przez większość średniowiecza wiedza (i to nawet tak podstawowa jak umiejętność czytania i pisania) była dostępna jedynie dla wybranych elit (tj. kleru i ewentualnie władców, ale też nie zawsze), w starożytności nikt tego nie reglamentował. A edukacja dla mas to dopiero wynalazek renesansu i oświecenia.
   Swoją drogą jestem ciekaw tych "wielu innych przełomowych rzeczy" w średniowieczu, tym bardziej że w okresie średniowiecza większość faktycznie przełomowych wynalazków starożytności typu akwedukty, kanalizacja czy używanie betonu do wzmacniania konstrukcji została zapomniana.

   Czemu cywilizacje spoza Europy i poza władzą kościoła nie dość że nie rozwinęły się szybciej, to jeszcze dały się podbić Europie która rzekomo tak była zapóźniona przez Kościół?
   @Strzelec_Kurpiowski:
   Bo tamte były bardziej do tyłu. W ogóle przypisywanie zasług za postęp technologiczny Kościołowi to jest jedno wielkie iksde - czy to ma implikować że gdyby Rzym był pogański to nie nastąpiłby żaden postęp? xD
   Owszem, twierdzenie że całe średniowiecze było zacofane jest zj#%?ne bo w tzw. wysokim i późnym średniowieczu nastąpił rozwój (aczkolwiek, znowu - nie była to zasługa Kościoła tylko napływu arabskich kopii starożytnych dzieł + własnych arabskich innowacji), ale nie zmienia to faktu że rzeczywiste wieki ciemne (od upadku Rzymu do X w.) były okresem tak koszmarnego zastoju cywilizacyjnego że powstała nawet teoria spiskowa twierdząca że 300 lat w ogóle nie miało miejsca bo nie ma praktycznie jakichkolwiek zachowanych źródeł z tamtego okresu (i gdyby nie fakt że przeczą temu obserwacje astronomiczne, metody datowania znalezisk archeologicznych oraz źródła spoza Europy to na serio można by w to uwierzyć).
   To tylko pokazuje jak duża była "zasługa" chrześcijaństwa, które najpierw doprowadziło do konfliktu na tle religijnym w Imperium Rzymskim, a potem po przejęciu władzy zniszczyło większość jego dziedzictwa.

   @dqdq1: heretyków, którzy niszczyli i zajmowali kościoły katolickie.
   @Strzelec_Kurpiowski:
   To nie był prawdziwy ̶k̶o̶m̶u̶n̶i̶z̶m̶ chrześcijaństwo xD
   Zresztą nawet mniejsza z arianami, bo najazdy na Rzym to był już ostateczny dowód słabości imperium po chrystianizacji - ci nieheretycy też niszczyli i to chyba jeszcze więcej, wystarczy poczytać co odp#%#@%$ał chociażby Teodozjusz nie wiedzieć czemu zwany "Wielkim" (chyba tylko z racji wielkiego fanatyzmu religijnego).

   dzięki Kościołowi dorobek Rzymu przetrwał w takiej czy innej formie także nie do końca wiem o czym konkretnie piszesz. Co do średniowiecza to były to bez wątpienia wieki światłe z wielu wielu względów.
   @R2D2-8989:
   Gówno prawda, dzięki Kościołowi to dorobek starożytności poszedł z dymem, bo chrześcijańscy cesarze rzymscy w ramach walki z pogaństwem palili biblioteki (w tym słynną Bibliotekę Aleksandryjską) i prześladowali ludność wierną religii swoich przodków.
   Porównanie wykresu największych bibliotek świata jasno weryfikuje te bzdury o chrześcijaństwie "strażniku cywilizacji łacińskiej". Zachował się góra 1% starożytnych dzieł, do tego znaczna część z nich nie "dzięki kościołowi", ale poprzez arabskie tłumaczenia, które potem trafiły do Europy przyczyniając się do renesansu.

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   Prędzej ty sobie żartujesz, przecież to właśnie przez większość średniowiecza wiedza (i to nawet tak podstawowa jak umiejętność czytania i pisania) była dostępna jedynie dla wybranych elit (tj. kleru i ewentualnie władców, ale też nie zawsze), w starożytności nikt tego nie reglamentował. A edukacja dla mas to dopiero wynalazek renesansu i oświecenia.
   Swoją drogą jestem ciekaw tych "wielu innych przełomowych rzeczy" w średniowieczu, tym bardziej że w okresie średniowiecza większość faktycznie przełomowych wynalazków starożytności typu akwedukty, kanalizacja czy używanie betonu do wzmacniania konstrukcji została zapomniana.


   @Fennrir: "W starożytności nikt tego nie reglamentował" (wiedzy i nauki)... Szczególnie wśród kasty niewolniczej z możnowładczych antycznych dworów XD. W średniowieczu nie było problemu niewolnictwa, zgadnij za przyczyną której religii( ͡° ͜ʖ ͡°) Owszem był feudalizm i poddaństwo ale jednak dawni niewolnicy zyskali nieco prawd a przede wszystkim status ludzi zamiast gadających maszyn rolniczych. No i to właśnie z tego przyklasztornego kleru wiedza i nauka zeszła do mas.
   - astrolabium
   - pierwsze mechaniczne zegary
   - zastosowanie wiatraków
   - okulary
   - ożaglowanie łacińskie i ster rufowy, które pozwoliły na zwiększenie prędkości statków
   - nowe wydajniejsze metody produkcji agrarnej (trójpolówka)
   - wielki piec (zwiększenie produkcji żelaza i poprawę jego jakości)
   - pierwsze prawo patentowe

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem był feudalizm i poddaństwo ale jednak dawni niewolnicy zyskali nieco prawd a przede wszystkim status ludzi zamiast gadających maszyn rolniczych.

   @zyje_sie_lepiej: I co z tego, skoro większość z nich miała jeszcze mniej szans, niż rzymski niewolnik w starożytności, na wyzwolenie się ze swojego stanu?

  •  

   pokaż komentarz

   "W starożytności nikt tego nie reglamentował" (wiedzy i nauki)... Szczególnie wśród kasty niewolniczej z możnowładczych antycznych dworów XD. W średniowieczu nie było problemu niewolnictwa, zgadnij za przyczyną której religii
   @zyje_sie_lepiej:
   Niewolnicy nie mieli żadnych praw i dlatego nie mogli, ale obywatele rzymscy już mieli dostęp do publicznych bibliotek, a umiejętność czytania i pisania w przeciwieństwie do średniowiecza nie była wiedzą tajemną zarezerwowaną dla garstki osób która chciała w ten sposób zachować monopol na władzę. I chrześcijaństwo wcale nie zniosło niewolnictwa, po prostu nie zezwalało na posiadanie chrześcijańskich niewolników, ale niechrześcijańscy już nie przeszkadzali, wręcz przeciwnie - papież Gelazjusz I, a potem Karol Wielki zezwolili Żydom na handlowanie pogańskimi niewolnikami. Oczywiście jak siłą nawrócono większość Europy to na chrześcijaństwo to problem zniknął, ale wkrótce przerzucono się na Murzynów.

   Jak chodzi o wynalazki:

   astrolabium
   Wynalezione jeszcze w starożytności

   pierwsze mechaniczne zegary
   Zegary mechaniczne może i tak, ale różne mechanizmy podobne do zegarowych budowano już za czasów greckich, użycie tego w zegarze to była tylko (nomen omen) kwestia czasu

   zastosowanie wiatraków
   Wiatraki wynaleziono w Persji

   ożaglowanie łacińskie
   Nie bez powodu się nazywa łacińskie - było znane jeszcze za czasów rzymskich

   ster rufowy, które pozwoliły na zwiększenie prędkości statków
   Wywodzi się ze statków pogańskich Wikingów (pierwszych okrętów które były w stanie przepłynąć przez ocean), z których technik budowy późniejsze kogi Hanzy czerpały garściami (z kolei one wpłynęły na hiszpańskie karaki i karawele).

   nowe wydajniejsze metody produkcji agrarnej (trójpolówka)
   Istnieje możliwość że trójpolówka była znana wcześniej
   https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/bory-tucholskie-archeolodzy-odkryli-starozytna-osade/2x1zg56

   wielki piec (zwiększenie produkcji żelaza i poprawę jego jakości)
   W sensie ten rzekomy wielki piec w opactwie Rievaulx? xD

   pierwsze prawo patentowe
   1474 rok - jeśli przyjąć wcześniejszą z dwóch najczęściej podawanych dat zakończenia epoki czyli zdobycie Konstantynopola to już to nie jest średniowiecze. Jeśli uznać 1492 rok za koniec to i tak jest to schyłek średniowiecza.
   Zresztą raczej mało kto twierdzi że w późnym średniowieczu nie powstawały żadne wynalazki, tutaj chodzi o wczesne (tzw. wieki ciemne) i zacofanie spowodowane destrukcją starożytnego dziedzictwa przez chrześcijan, wytępienie rodzimych europejskich religii, a potem zawłaszczanie sobie zachowanego dorobku cywilizacji europejskiej.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

 •  

  pokaż komentarz

  Wielka cywilizacja Słowian, która nie miała pisma ani żadnej biblioteki, tylko potrafili spijać się miodem i alkoholem, tłukąc po czerwonych mordach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: źródła archeologiczne dowodzą także, że wcale nie byli jakimiś pokojowymi barankami, tylko potrafili się wyrzynać między sobą i to ostro. Jeśli dobrze pamiętam, to na ziemiach polskich znaleziono jakieś 60 dużych grodów spalonych w VIII-X wieku, jeszcze bez udziału kleru ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak wyglądało te słynne "powiększanie domeny przez przodków Mieszka", opisane przez Galla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Słowianie byli jednym z najbardziej agresywnych ludów. Ile oni problemów zrobili Bizancjum to głowa mała.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: Wielka RON, która nie potrafiła ogarnąć syfu ustrojowego, a Polacy nadal bóldupią do Rosji, Prus i Austrii o rozbiory.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: patrząc co się dzieje na polskich drogach to chyba Słowianie dalej są agresywni

  •  

   pokaż komentarz

   Wielka cywilizacja Słowian, która nie miała pisma ani żadnej biblioteki, tylko potrafili spijać się miodem i alkoholem, tłukąc po czerwonych mordach.

   @Rabke: No normalnie jakbyś tam był i widział:)

  •  

   pokaż komentarz

   patrząc co się dzieje na polskich drogach to chyba Słowianie dalej są agresywni

   @wykopowaswinia: Na takich drogach jakie mamy to święty by k?$#icy dostał. A co dopiero Słowianie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: Już starych kronikach rzymskich była wzmianka o dzikich plemionach "Sclavus" na wschód od Germani. Ammianus Marcellinus pisał że, legiony rzymskie które tam stacionowały narzekały na ciągłe kradzieże kół z rydwanów. Lud ten charakteryzował się agresją i nienawiścią do członków własnego klanu. Ich niewiasty lubieżnym zachowaniem uwodziły naszych czarnych niewolników.
   Na znalezionych monetach z tego okresu pojawia się często motyw ptaka.

   źródło: comment_oWJhfanKikMORA7UifZe55gmVpYEzswn.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Szanowny @Tosca303:

   źródło: 13582143_1739239823003312_4203310918623104358_o.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @pyroxar: no i czego ta grafika ma dowodzić? ( ͡° ͜ʖ ͡°) @hehenuanek: ojejeje, każde państwo na Zachodzie taki burdel albo i gorszy przechodziło. Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja gdzie urządzono rzeź obywateli.

  •  

   pokaż komentarz

   Szanowny @Tosca303, ludzie myślą, że Słowianie byli nie wiadomo jak do przodu i że chrystianizacja była cofnięciem cywilizacji a to nie jest prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   ojejeje, każde państwo na Zachodzie taki burdel albo i gorszy przechodziło

   @Tosca303: W żadnym nie skończyło się to likwidacją państwowości na dobre 123 lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @hehenuanek: po pierwsze to musiałbyś rozróżnić, co rozumiesz przez pojęcie "państwowość", bo wiele aspektów które możnaby podpiąć pod ten termin występowało przez te 123 lata, tak wiem - nie było to przez większość tego okresu niezależne, ale jednak. Po drugie to pamiętaj chociażby o takich Niderlandach, przez czyje ręce przechodziły i jaką były strefą buforową między Francją a państwami niemieckimi - a właśnie, państwami. Pamiętaj także o ogromnym rozbiciu terytoriów niemieckich czy włoskich na odrębne miasta i księstwa, przez wieki będące najeżdżane i pod kontrolą obcych zaborców w różnych konfiguracjach. Przez to też ciężko pokazać "likwidacje państwowości" analogiczną do naszych rozbiorów w stosunku do krajów niemieckich czy włoskich, gdzie takiego "jednego państwa" jak I RP przecież przez wieki nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   Po drugie to pamiętaj chociażby o takich Niderlandach, przez czyje ręce przechodziły i jaką były strefą buforową między Francją a państwami niemieckimi

   @Tosca303: Niderlandy nie utraciły państwowości przed okresem bycia strefą buforową.

   Pamiętaj także o ogromnym rozbiciu terytoriów niemieckich czy włoskich na odrębne miasta i księstwa, przez wieki będące najeżdżane i pod kontrolą obcych zaborców w różnych konfiguracjach.

   @Tosca303: Przez ten czas zawsze jakieś państwo niemieckie/włoskie istniało. Anyway - ko0ncepcja zjednoczenie Włoch/Niemiec to dopiero XIX wiek. To nie było tak, że jednolite państwo z nagła się rozpadło.

  •  

   pokaż komentarz

   @hehenuanek: ależ oczywiście że utraciły, tak samo jak "jakieś państwa niemieckie/ włoskie" - księstwa jak już.

   skoro państwowość to «zespół cech właściwych państwu; też: odrębność, niezależność państwa, byt państwa» to przecież mamy szereg terytoriów w calej Europie bez własnej niezależności państwowej. Skoro mówimy o 123 latach w stosunki do Polski to musielibyśmy też omówić kilkaset lat księstw zachodnich. I dalej - nawet jeśli zawsze się trafiło jakieś niezależne księstwo niemieckie czy włoskie, to przecież nie były to Niemcy i Włochy, jak słusznie zaznaczyłeś. Oni to przerabiali w XIX wieku, my o wiele wcześniej. To że I RP była zacofana w wielu aspektach, nie wyklucza że akurat aspekty państowowści przerabialiśmy i wypracowywaliśmy przed wieloma innymi. To że nam się to rozjechało w szwach? No cóż, nawet największe i najbardziej sprawne imperia w historii świata upadały z powodu najbardziej różnorakich czynników, Polacy z I RP się nie różnili przecież od Rzymian, Azteków czy Brytyjczyków.

  •  

   pokaż komentarz

   ależ oczywiście że utraciły

   @Tosca303: Nie utracił←, bo wcześniej nie były niepodległe.

   "jakieś państwa niemieckie/ włoskie" - księstwa jak już.

   @Tosca303: Jeżeli zignorujemy istnienie republik, palatynatów i innych wynalazków to możemy to sprowadzić do księstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Proszę o źródło > na ziemiach polskich znaleziono jakieś 60 dużych grodów spalonych w VIII-X wieku

  •  

   pokaż komentarz

   @SergeantReal: jeśli dobrze pamiętam, to analiza odkrytych porzuconych / zniszczonych / niedokończonych grodów (i to nawet w samej tylko Wielkopolsce), a także tych nowych już z "domeny piastowskiej" to duży temat w polskiej historiografii. Na przykład:

   Kurnatowska Z.
   2000a Wielkopolska w X wieku i formowanie się państwa polskiego. W: H. Samsonowicz
   (red.), Ziemie polskie w X wieku i ich znaczenie w kształtowaniu się nowej mapy Europy
   (s. 99–117). Kraków: Universitas.
   Kurnatowska Z.
   2000b Wczesnopiastowskie grody centralne. Podobieństwa i różnice. W: A. Wójtowicz (red.), Gniez-
   no i Poznań w państwie pierwszych Piastów (s. 9–31). Poznań: Polska Akademia Nauk.
   Kurnatowska Z.
   2001 Tworzenie się państwa gnieźnieńskiego w kontekście europejskim. W: S. Skibiński
   (red.), Polska na przełomie I i II tysiąclecia (s. 89–101). Poznań: Stowarzyszenie Histo-
   ryków Sztuki.
   Kurnatowska Z.
   2002 Początki Polski. Poznań: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
   Kurnatowska Z., Łosińska A.
   1983 Weryfikacja grodzisk wielkopolskich na półmetku. Fontes Archaeologici Posnanienses,
   32(1981), s. 25–62.
   Kurnatowska Z., Łosińska A.
   1985 Sprawozdanie z weryfikacji grodzisk wielkopolskich w latach 1983–1984. Fontes
   Archaeologici Posnanienses, 34(1982–1985), s. 77–85

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303 Samsonowicz- klasyk. Aż wstyd że jeszcze nie czytałem. Kolega chyba mnie przekonał

 •  

  pokaż komentarz

  Nawet będąc ateistą warto pamiętać o kulturze naszych odległych przodków - szkoda że tak niewiele o ówczesnych zwyczajach Słowian zachowało się do dzisiejszych czasów.

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  wolnej Słowiańszczyzny

  zawaniało onucą.

 •  

  pokaż komentarz

  Uwaga małe ciekawostki. Arkonia czy też Arkona to Ar Konia czyli na dzisiejszy język ziemia poświęcona koniom. Znaczenie słowa ar znamy, konia też. Podobnie sprawa ma się z K-ar-konoszami, gdzie musiała istnieć podobna świątynia poświęcona Świętowitowi, bo jak wiemy:

  Atrybutem Świętowita był miecz, a świętym zwierzęciem biały koń, którym posługiwano się przy wróżbach przed wyprawami wojennymi; ruch konia lewą nogą miał oznaczać klęskę, prawą zaś zwycięstwo.

  Dzięki temu rozumiemy kolejną rodzimą nazwę Karpaty. Czyli K-ar-paty. Ar znamy, pat znamy, co znaczy ziemia, której nie da się przebyć. Nie wiem do końca po co to K czy może Kar jak Kara samo w sobie oznacza coś złego czyli ziemie, ale ciężko dostępną. Na wzór Karpat swoją nazwę wzięła też dynastia Árpádów, i jak widać tutaj już K nie występuje. Wychodzi na to, że za Karpatami leżała kraina Arpad co może znaczyć ziemie gdzie osiedliliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: Ani Karkonosze, ani Karpaty nie są pochodzenia słowiańskiego. Raczej już indoeuropejskie lub nawet przedindoeuropejskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @oteksamptis: Może tak być, słowo AR może nawet pochodzić od Celtów, tego nie wiem. Ale sama nazwa z Koniem jest jak najbardziej słowiańska i jak najbardziej ma sens. U nas koniosze dalej się zachowały w profesji koniuszego. Albo Karkonosze to ziemia osób zajmujących się końmi. Tutaj wiele nazw jest słowiańskich, weźmy Odrę co znaczy z głagolicy Wodra. Podobnie może być z Wisłą, gdzie przymiotnik wiślany daje wiele wskazówek nawiązujących do wicia się, a lany do wody. Po odrzuceniu Ny zostaje nam Wiśla-ny. Jak najbardziej nazwa Wisły może mieć wodne znaczenie, a jeśli prawdą są badania DNA, że Słowianie żyją tu od kilku tysięcy lat to tym bardziej wszystko nabiera sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @oteksamptis: Z Wisłą mam kolejne skojarzenie z w-iś-lany. Przynajmniej my Polacy taką formę dodajemy do czegoś co się porusza jak iść, liść, gonić, jeździć, piś w pisaniu. Ale też miś, riś jako ryś. liś jako lis. Co następnie przekłada się na wić, trawić i przypuszczam, że na wiś też. I to nie jest odosobniony przypadek, bo znamy bardzo dobrze wodę Cisowiankę od Cisy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cisa To w mojej ocenie jest bardzo dobry trop, ale należy w ten sposób przebadać więcej nazw i udowodnić ich słowiańskie pochodzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: Nim zaczniesz pisać zrób chociaż mały "risercz". Wisła ma pochodzenie praindouroepjskie.

   W początkach naszego wieku ustalono, że pochodzi ona od praindoeuropejskiego rdzenia *veis-, oznaczającego różne rodzaje cieczy i płynięcia. W językach słowiańskich rdzeń ten nieomal całkowicie zanikł, lecz występuje w innych językach indoeuropejskich - celtyckich, germańskich, bałtyckich.

   [http://archiwum.wiz.pl/1999/99083800.asp]9http://archiwum.wiz.pl/1999/99083800.asp)

   Z Odrą sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.

   http://www.poselska.nazwa.pl/wieczorna2/historia-starozytna/rzeka-suebos-czyli-odra-w-starozytnosci

  •  

   pokaż komentarz

   @oteksamptis: Właśnie nie. Ty tu przedstawiasz właśnie tą naciąganą wersję germańską. Tak jak to, że Polacy są od Pola i rolnictwa. A Pole to po prostu obszar, a na rolnictwo jako pole mówimy Rola. My nie jesteśmy Rolakami tylko Polakami. Po prostu Niemcy napisali nam historie, tak jak przejęli Ariów. I też zauważ Ar-iowie. Podobnie jak Polacy nazwa pochodzi od słowa obszar.

   Z Odrą jak najbardziej sprawa jest wyjaśniona od kiedy ponownie znamy zapis z głagolicy mieszkających tam Łużyczan.

   A co do veisa to słuszna uwaga ve-is tak jak wiś, gdzie kluczem jest iś co nawiązuje do poruszania się. Nie da się inaczej wytłumaczyć przymiotnika wiślany. Ale chciałbym zobaczyć czy to veis czy po prostu vis. bo pierwsza nazwa Wisły została zapisana bardziej w języku słowiańskim, niż germańskim, a to dowód:

   A Proto-Indo-European word for "village" or "settlement" has been reconstructed: *weiḱs (Sanskrit viś, Polish wieś "village"; Ancient Greek woikos "home"; Latin vicus). It is taken as evidence that at least part of the PIE speakers lived in urban settlements.

  •  

   pokaż komentarz

   Z Odrą jak najbardziej sprawa jest wyjaśniona od kiedy ponownie znamy zapis z głagolicy mieszkających tam Łużyczan.

   @Sarmataa: Jakieś źródło poproszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @oteksamptis: Odra (niem. Oder, cz. Odra, górnołuż. Wodra, łac. Viadrus, Oddera)

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Odra

   I przepraszam nie w głagolicy tylko nazwa zachowała się w języku Serbołużyczan: https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_górnołużycki
   Skrót gł. ciągle kojarzy mi się z głagolicą, a to górnołużycki. Widzę na wiki też to zostało poprawione, aby nie wprowadzać ludzi w błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @oteksamptis: Poza tym zobacz łacińską nazwę Viadrus ( ͡° ͜ʖ ͡°) przecież tego Niemcy nie mają jak obronić, że to nie jest nazwa słowiańska od wiadra, które też nawiązuje do wody.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: Nazwa karkonosze pochodzi od Sebixów łysych karków co jak byli pijani to trzeba było ich nosić.
   Czyli nazwa słowiańska.

  •  

   pokaż komentarz

   @LiSzajFuj: Po pierwsze musi w tym być sens. I gdyby rzeczywiście był tam szlak tragarzy, którzy na własnych karkach noszą towar to jak najbardziej nazwa miałaby sens. A podobne techniki przecież są stosowane w wielu regionach świata, tu przykład Himalajów. Chociaż wątpię, aby od tragarzy nazywano góry.

   źródło: grzegorzgawlik.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Sarmataa: a Himalaiści to pryszcz( ͡° ͜ʖ ͡°)