•  

  pokaż komentarz

  Zwraca uwagę jakoś obrazu i ten kolor. A to kręcone amatorską kamerą. Polskie kroniki filmowe kręcone profesjonalną kamerą nie miały takiej jakości jeszcze w latach 60-tych (no i były czarno białe).

  Gdzieś na yutube krąży film z wycieczki po gdańsku i okolicach z lat 30-tych w podobnej jakości obrazu.
  Żeby nie być gołosłownym dla porównania PKF z lat 50 tych

  https://www.youtube.com/watch?v=9MfftkT-oSk

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: Ta jakość to zasługa niemieckiej taśmy filmowej opatentowanej już w latach '20 w Niemczech. Takie materiały z kręcone już w kolorze z ulicy w Europie były nagrywane wyłącznie przez Niemców. Pamiętam jak gdzieś w jakimś dokumentalnym filmie lektor powiedział, że Rosjanie zdobywając Berlin po prostu zarekwirowali te niemieckie taśmy do kamer i nagrywali na nich jeszcze długo po II wojnie światowej, gdyż nie byli jeszcze w takim stanie technologii, by samemu je produkować. Nakręcili na nich również wiele filmów propagandowych, np. "Upadek Berlina" (1949).

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Lygi: tzn czy w latach '40 taką technologię filmografii mieli tylko Niemcy, to nie wiem na 100%, ale tak mi się wydaje z tego co szukałem po innych krajach. Np. we Francji nagrywano czarno-białą taśmą i koloryzowano je dopiero cyfrowo jakoś w latach 80-90 dopiero. Bo widać tam wyraźną różnice w palecie barw, że nie mogło to być w kolorze od początku. Amerykanie mieli już kolorowe taśmy podczas walk na Pacyfiku w 1942.