•  

  pokaż komentarz

  Przecież każda władza musi wykarmić swoich. Dlatego powinniśmy założyć więcej spółek co nic nie robią

 •  

  pokaż komentarz

  Tu nie chodzi o to by zbudować, ale by budować... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Mechanizm dobrze sprawdzony w Grecji.
  Tam chodziło o osuszenie jakiegoś jeziora, które w ogóle nie istniało. Ktoś o tym czytał, miał łeb i się nie bał.
  Ten wałek działał w Grecji kilkadziesiąt lat.

  Na mniejszą skalę działa w całej masie krajów. Są nieistniejące stanowiska i posady. Ludzie pobierający pensję za pracę w nieistniejących biurach na nieistniejących stanowiskach.

  Naturalna podatność każdego systemu, w którym publiczną kasą zarządzają prywatni ludzie. Oczywista oczywistość.

  Jedynym rozwiązaniem problemu jest eliminacja jednego z dwóch składników. Albo publicznej kasy (na rzecz prywatnej), albo zarządzania przez prywatnych ludzi na rzecz zarządzania przez system automatyki (AI, semi-AI - sieci zbudowane z wielu ludzi, gdzie automatyka stara się równoważyć wpływ jednostek na rzecz consensusu w grupie).

 •  

  pokaż komentarz

  Ta "budowa" elektrowni jądrowej w Polsce, to jest zbyt dobry interes żeby pozwolić się mu zakończyć zbudowaniem elektrowni ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Buduowa takiej elektrowni to lata przygotowań i negocjacji. Koszty są ogromne i muszą być rozłożone na lata. Te wszystkie artykuły, jak ten ze znaleziska, to zwykła demagogia

  •  

   pokaż komentarz

   @MartinoBlankuleto: Przypomnij nam, co już zostało zrobione za ten blisko miliard zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @MartinoBlankuleto: Jaki k...wa negocjacji to wymaga? Dostępne są gotowe technologie - zbierasz oferty, grupa fachowców analizuje wszystkie za i przeciw, coś tam jeszcze targujesz i ruszasz z budową. 5 lat i stoi. Oficjalne dokumenty IAEA mówią, że atomówka o mocy porównywalnej z Bełchatowem kosztuje jakieś 60 mld i buduje się 5-6 lat. Po prostu polski burdel a nie demagogia.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Przecież napisał. Przygotowania i negocjacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   coś tam jeszcze targujesz i ruszasz z budową

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: doskonałe podsumowanie wiedzy przeciętnego wykopka o procesie budowy elektrowni atomowej

   @MartinoBlankuleto: masz rację, ale dostaniesz za to same minusy :) Do elektrowni jądrowej przymiarek już było sporo. Robiono już też trochę badań terenowych - gdzie ją w ogóle postawić. I o zgrozo - te badania coś kosztowały!

   I teraz prawdziwie szokująca informacja - większość badań oraz przygotowań jest TAJNA. Jest to projekt o wysokim ryzyku oraz kluczowy dla gospodarki - także nie spodziewajcie się, że ktoś się będzie Wam spowiadał z tego co i jak zostało zrobione/zaplanowane/przygotowane. Do momentu rozpoczęcia budowy możecie liczyć najwyżej na jakieś ogólniki.

   P.S.: Znalazłem też taki ciekawy wpis z 2016 klik

   Czyli w sumie jeżeli w 2019 będzie decyzja to wszystko idzie zgodnie z planem. Biorąc pod uwagę, że rozmawialiśmy teraz z USA o budowie elektrowni - sądziłbym, że miejsce zostało już przebadane i wybrane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bilut: Tacy jak ty robią z tego nie wiadomo co, zaciemniają temat, komplikują go tylko po to by mieć potem okołotematowe zajęcie. Z takimi mam często do czynienia gdy próbują mi wcisnąć jakąś maszynę, usługę itp i opowiadają kocopoły jakie to ich rozwiązanie jest super nowoczesne, skomplikowane i żyć się bez niego nie da. Także nie wmawiaj mi, że budowa EJ to wyczyn na miarę budowy windy kosmicznej. Oczywiście, że trzeba zrobić badania terenu i setki innych rzeczy. Jak je zrobisz i jest ok to po prostu budujesz. U nas oczywiście ugrzęźniesz w stercie papierów. W Chinach, Indiach, na całym świecie buduje się setki takich elektrowni i nikt nie robi z tego problemu że wymaga to 30 lat badań.

  •  

   pokaż komentarz

   Także nie wmawiaj mi, że budowa EJ to wyczyn na miarę budowy windy kosmicznej.

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: Nikt Ci tego nie wmawia. Twoje 'założenia' z wcześniejszego komentarza są po prostu śmiesznie nierealistyczne.

   Z takimi mam często do czynienia gdy próbują mi wcisnąć jakąś maszynę, usługę itp i opowiadają kocopoły jakie to ich rozwiązanie jest super nowoczesne, skomplikowane i żyć się bez niego nie da.

   Kolejne jakże trafne porównanie. Nie ma to jak zestawiać ze sobą stopień skomplikowania elektrowni atomowej i czajnika elektrycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Padam przed Twoją erudycją i światłym umysłem na kolana. Cieszę się również, że nie odniosłeś się merytorycznie do ani jednego słowa które napisałem, bo w starciu z absolutną i jedyna prawdą nie miałyby szans.

   A na poważnie - to 'jakimś cudem' pominąłeś informację o tym, że badania terenowe rozpoczęły się dopiero późnym 2016. Jeżeli w ciągu tego, lub następnego roku dostaniemy decyzję o budowie to będzie to sukces.

   pokaż spoiler P.S.: wskakuj na czarną - nie jestem tutaj po to, żeby leczyć Twoje urojenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Bilut: W zbiurokratyzowanym świecie natomiast wybitnie realistyczne są twoje prawdy objawione - mniej więcej takie, że postawienie EJ wymaga około 10 lat badań mniej więcej tak skomplikowanych jak w CERNie - tak jakbyśmy szli w nieznane. W nieznane to na przykład Musk idzie budując swoje rakiety do lotów na Marsa. EJ to znana, przetestowana i dojrzała technologia. Jest kilku dostawców tej technologii. Mają swoje wymagania, znajdujesz miejsce je spełniające (badania o których piszesz) i to robisz. Jeśli badania rozpoczęły się w 2016 to minęły 3 lata i powinny już byc dawno zakończone. No ale pewnie tacy jak ty musieli przerzucic tonę papieru więc są gdzieś w połowie.

   Gdyby wszyscy rozumowali po twojemu, to Amerykanie do dzisiaj nie polecieliby na księżyc - mimo iż od ogłoszenia tego celu minęło ponad pół wieku.

   Co do merytoryki - akurat nie było się do czego odnosic, bo jedyne co napisałeś na mój temat to że to jest 'podsumowanie wiedzy wykopka' a teraz wyjeżdżasz z czajnikami elektrycznymi. To ja napisałem ile trwa i kosztuje pobudowanie EJ (chyba CANDU jeśli dobrze pamiętam). Ty jedynie robisz z siebie bóg wie co - ok, rób dalej tylko nie zmuszaj innych by rozumowali w ten sam sposób. Zamknij się w swojej czarnej ***** i nie zawracaj gitary.

  •  

   pokaż komentarz

   @MartinoBlankuleto: @Bilut:

   doskonałe podsumowanie wiedzy przeciętnego wykopka o procesie budowy elektrowni atomowej
   No i żeby nie było że "kolejny wykopek się sra" popatrzmy na EJ Czarnobyl (akurat łatwo dostępny harmonogram budowy):
   1966 - ZSRR chce budować EJ na Ukrainie
   +1 - ZSRR już wie gdzie będzie stawiać EJ
   +4 - rusza budowa
   +11 - pierwsza reakcja łańcuchowa w reaktorze numer 1.

   I teraz prawdziwie szokująca informacja - większość badań oraz przygotowań jest TAJNA.
   Szokujące to jest że skoro rząd chciał to utrzymać w tajemnicy nie powinien w świetle kamer ogłaszać programu budowy EJ. Jak coś ma być tajnie to jest k$$@a tajne a nie wrzucamy gównopedefy na stronę. Szokujące jest również to że patrząc na ZSRR to już od 5 lat ta elektrownia powinna być budowana.
   Więc co? Mamy gdzieś EJ w technologii stealth (to już V generacja będzie jak z myśliwcami, a tu świat nad IV pracuje :)) ,a przed wyborami PiS wyłączy maskowanie Duda odpali reaktor i będzie "atomowy" prąd? Jakoś nie sądzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bilut: Piszesz, że badania terenowe rozpoczęły się w 2016 i ok, można zrozumieć 3 letni okres na zbieranie informacji i prowadzenie badań.

   Tylko nie wiem czy się orientujesz, ale spółka PGE EJ1 powstała w 2010 roku, więc co robili przez wcześniejsze 6 lat?

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko nie wiem czy się orientujesz, ale spółka PGE EJ1 powstała w 2010 roku, więc co robili przez wcześniejsze 6 lat?

   @adizj: To, że nie wiesz co robili, nie oznacza, że nic nie robili. W kontekście sumarycznej wartości inwestycji te poniesione do tej pory koszty nie wydają się wcale nieracjonalne. I od razu mówię – też nie mam wiedzy jakie zostały poczynione czynności przygotowawcze, tj. za co konkretnie byli odpowiedzialni kolejni prezesi. Natomiast moja niewiedza w tym zakresie nie uzasadnia mnie, bym krzyczał jak to rzekomo nic nie zostało zrobione. Ba, jestem pewien, że sporo zostało, w dodatku w atmosferze ciągłych protestów grup od "boże chroń od atomu".

  •  

   pokaż komentarz

   @texas-holdem: to ja ci mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem i odpowiedzialnością tych słów - zrobiono bardzo niewiele. Inne kraje potrafią w 10 lat spokojnie wybudować od zera swoją EJ, a w Polsce przez 10 lat nie potrafią skutecznie wybrać miejsca, a ktoś jeszcze śmie polemizować, że wcale nie zrobiono mało tylko my o tym nie wiemy. Planowanie nie trwa 10 lat nawet gdyby miało być najdokładniejsze. Mało tego, lokalizacja, którą się bada została już wybrana 30 lat temu przez komunistów i tak na prawdę dużo więcej w tej kwestii nie wymyślono (wprowadzono alternatywę czyli Choczewo, ale to jest wioska jakieś 20km dalej gdzie warunki są bardzo zbliżone, więc nadal niezbyt się wysilili), oprócz tego, że od 10 lat się upewniają czy ta lokalizacja, na którą wpadł ktoś inny na pewno jest dobra.

   Mieszkam blisko Żarnowca, jeżdżę tam czasem po kilka razy w miesiącu i gdyby faktycznie coś się działo to widziałbym efekty naocznie. Prawda jest taka, że szlaki już zostały przetarte w PRLu i nie byłoby żadnego problemu żeby tą wiedzę wykorzystać i po prostu wznowić budowę. Mało tego, tam już były reaktory, jeden z nich pracuje do dziś w elektrowni w Finlandii. Tylko po co korzystać ze zdobytej już wiedzy i doświadczeń, skoro znajomi królika mogą wynajdować koło na nowo i przy tym dobrze zarobić.

   Polecam poczytać:
   https://www.newsweek.pl/polska/zarnowiec-dwa-miliardy-dolarow-w-bloto/cksgvd9
   https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/czarnobyl-zarnowiec-i-60-lat-polskiego-snu-o-atomie,536847.html

  •  

   pokaż komentarz

   to ja ci mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem i odpowiedzialnością tych słów - zrobiono bardzo niewiele.

   @adizj: Abym mógł to wziąć na poważnie musiałbyś podlinkować (gdyż na Tobie spoczywa odpowiedzialność dowodu w tym przypadku – ja przyznaję, że nie mam danych) konkretne zestawienia/raporty, w jaki sposób zostały spożytkowane dotychczas zabudżetowane środki. Zapewne takie dokumenty istnieją, aczkolwiek nie będę poświęcał czasu na ich szukanie. Jeśli czytałeś coś takiego, to daj linka.

   Inne kraje potrafią w 10 lat spokojnie wybudować od zera swoją EJ

   Swoją pierwszą EJ, od zera? Możesz podać przykłady takich inwestycji?

   Planowanie nie trwa 10 lat nawet gdyby miało być najdokładniejsze.

   Widzisz, nie wiem czy trwa czy nie, ponieważ nie wiem jakie czynności składają się na to planowanie. Nie wiem jakie pojawiły się przeszkody w międzyczasie. Nie wiem czy ktoś celowo nie torpeduje tych planów, składając różne wnioski przeciw.

   Mieszkam blisko Żarnowca, jeżdżę tam czasem po kilka razy w miesiącu i gdyby faktycznie coś się działo to widziałbym efekty naocznie.

   To nawet się nie kwalifikuje na dowód anegdotyczny...

   Polecam poczytać:

   Ten artykuł w ogóle nie adresuje sedna moich wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @texas-holdem: Czyli w skrócie: nie znam się, nie mam dowodów, a przynajmniej ich nie podam, ale to ja mam racje xd

   Swoją miałem na myśli u siebie, oczywiście nikt nie opracuje technologii reaktora i całego zaplecza w 10 lat, mówimy tutaj o wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań od krajów, które to opanowały.

   Właśnie przykład niedoszłej elektrowni w Żarnowcu pokazuje, że nawet nieudolne władze PRLu potrzebowały 17 lat od pierwszej decyzji o wybudowaniu elektrowni (1971) do ukończenia jej w 60-70% (końcówka 1988), a teraz nie mogą przez 9 lat wybrać lokalizacji.

   Dodajmy jeszcze, że tamta budowa była powszechnie rozkradana, bardzo dużo osprzętu było produkowane w polskich fabrykach nie słynących z efektywności i wszystko miało miejsce 30 lat temu.

   Więc zmykaj pisowski trollu tam skąd przyszedłeś albo pokaż mi gdzie są te efekty niemal 10 lat działania spółki i wydania niespełna miliarda złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc zmykaj pisowski trollu

   @adizj: Gratuluję, pisowskim trollem jeszcze nikomu nie przyszło do głowy mnie nazwać. EOT.