•  

  pokaż komentarz

  Dla nielubiących pejsbuka:

  Wiecie kiedy i gdzie w USA pojawił się pierwszy zakaz noszenia broni?

  Oczywiście w Kalifornii, w roku 1967.

  A wiecie czemu?

  Dla obrony systemowego rasizmu.

  Oficjalnie zarówno Demokraci jak i Republikanie nie chcieli by Czarne Pantery (radykalna partia polityczna złożona z czarnoskórych obywateli USA) obnosiły się z bronią palną na wiecach, nie organizowały uzbrojonych patroli w czarnych dzielnicach i nie posiadały możliwości samoobrony przed linczem ze strony konserwatywnej większości - to działo się już po formalnym zniesieniu segregacji, która jednak w praktyce wciąż była powszechna.

  Prawo - znane jako ustawa Mulforda - podpisał gubernator Ronald Reagan, zapewniając, jak to zwykle robią politycy, że ustawa nie ma wpływu na zwykłych obywateli.

  Od tego momentu liczba przestępstw z użyciem przemocy rosła w Kalifornii aż do 1992 roku. Oczywiście - nie tylko z tego powodu (albo i wcale z tego powodu - tego nie da się dowieść) ale rosła a praworządni obywatele mieli ograniczone możliwości samoobrony.

  Czyli jak zwykle, politycy sobie z czymś nie radzili, więc przykryli problem medialnie a konsekwencje ponieśli obywatele.

  P.S. NRA poparło zakaz.

  pokaż spoiler Na zdjęciu: czarni aktywiści z bronią demonstrują przed budynkiem rządowym.

  źródło: scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net

 •  

  pokaż komentarz

  Nie rozumiem ze NRA poparlo zakaz? Chyba raczej odwrotnie wiecej czlonkow i kasy.

 •  

  pokaż komentarz

  Posiadanie broni to głupota. Jestem bardzo zadowolony ze w Polsce mamy takie prawo jakie mamy. Szkoda NRA korumpuje polityków na całym świecie by sprzedawać broń

 •  

  pokaż komentarz

  To nie jest prawdą. W 1837 Georgia próbowała zakazać posiadania broni krótkiej, sąd uchylił to jako niekonstytucyjne. Po zniesieniu niewolnictwa wiele Stanów południowych wprowadziło "czarne przepisy" dotyczące, kto zgadnie kogo? ;) Zakazujące posiadania broni tej grupie społecznej.

  Już nie mówiąc o tym że od samego początku USA było mnóstwo miast które samodzielnie sobie regulowały rozmaite kwestie w tym broń. Dziki Zachód choćby nie był wcale taki dziki, w wielu miejscach po przyjeździe trzeba było np. poinformować szeryfa o posiadaniu broni lub wręcz ją mu oddać na przechowanie (acz dotyczyło to zazwyczaj przyjezdnych, nie miejscowych).

 •  

  pokaż komentarz

  Co się dzieje gdy czarnoskóry pojawi się na ulicy z legalnie posiadaną bronią: Open Carrying While Black