•  

  pokaż komentarz

  3mld na elektrownię atomową, a 30 mld na bąbelki! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: pieluchy można spalić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Magmie: po wysuszeniu g-wno jest całkiem niezłym paliwem... suszyć oczywiście ekoligicznie - na słońcu!

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: elektrownia jądrowa to raczej koszt rzędu ~70mld PLN

  •  

   pokaż komentarz

   @imateapot: Czyli tylko dwa lata i trzy miesiące głodzenia bąbelków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: Obecnie budowane elektrownie jądrowe w europie kosztują około 8 - 10 mld euro za 1630 MWe.

  •  

   pokaż komentarz

   @merk: koszt teoretyczny czy tyle kosztowała któraś konkretną elektrownia? Przypominam, że koszt elektrowni w Finlandii należało pomnożyć X3 a to jeszcze nie jest ostatnie słowo Francuskich budowniczych.

  •  

   pokaż komentarz

   @imateapot: Z tego co wygrzebałem w internecie to koszt angielskiej elektrowni Hinkley Point C o mocy 3,200 MWe, wynosi około 20 mld funtów. Koszt fińskiej elektrowni Olkiluoto 3 (1600 MWe) to około 8.5 mld euro. Budowa Flamanville 3 we Francji (1630 MWe) to planowany koszt 10 mld euro. Ale to dane z wiki i artykułów prasowych, więc nie ręczę za nie i chętnie zobaczę jakieś wiarygodniejsze. Na pewno koszty są większe niż 3 mld złotych, czy też 30 mld złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Magmie: Nowe też. Cytując premiera "Jedni będą rowy kopali a drudzy zakopywali. Będziemy zadowoleni"

  •  

   pokaż komentarz

   3mld na elektrownię atomową, a 30 mld na bąbelki! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @fujiyama: A kto prywatnemu biznesowi broni inwestować w atom? Przecież to taki świetny biznes, tani prąd i pewny rynek zbytu. Ci miliarderzy i wielkie korporacje to jednak debile że nie zbudują w Polsce atomu i nie wyrolują rządowych nieudaczników. Prawda?

   pokaż spoiler A może to jednak nie jest taki świetny interes i pomysł jak się wykopkom wydaje?

  •  

   pokaż komentarz

   @merk megawattoelektronów? XD żeby nie było jestem całym sercem za elektrownią atomową w Polsce, a najlepiej pięcioma

  •  

   pokaż komentarz

   @gaymershimon: Megawatów "elektrycznych" (to jest legitna jednostka w energetyce), czyli mocy dostarczanej na wyjściu elektrowni w postaci energii elektrycznej. W odróżnieniu od MWt ("termicznych"), czyli ile ciepła na jednostkę czasu dostarcza spalanie paliwa które zasila generator ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czyli powiedzmy moc wyjściowa elektrowni w MWe = moc reaktora w MWt * sprawność generatora (z uwzględnieniem strat na całym procesie konwersji ciepło -> prund). Ja wiem, że rachunkowo to ta sama jednostka ale to kwestia kontekstu - jak woltoampery, waty i wary ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SoundOfViolence: ale pisownię to Ty szanuj, proszę. Bombelkoof, a nie bąbelków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adunio: Dodałem to zero i dalej jest tyle samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Z tego co wygrzebałem w internecie to koszt angielskiej elektrowni Hinkley Point C o mocy 3,200 MWe, wynosi około 20 mld funtów.

   @merk: Radzę jeszcze dopisać, że elektrownia ma gwarantowaną cenę sprzedaży energii na poziomie 92,5 funta za MWh waloryzowaną corocznie o inflację. Umowa podpisana na kolejne 35 lat. W tej chwili średnia cena energii na giełdzie w UK, to okolice ~55-60 funtów za MWh.

   Gdyby przenieść to na nasze warunki szacuje się cenę energii elektrycznej na poziomie ~400 zł (mimo tańszej siły roboczej, niższych kosztów, to nie mamy technologii, wchodzimy dopiero w EJ itp). Wykopki (tzw urobieni pożyteczni idioci) dostają permanentnej obstrukcji bo "prąd drożeje przez brak atomu a na bombelki kasa jest". W tej chwili ten drogi prąd na giełdzie kosztuje ~270 zł za MWh, a tu 400 zł ma gwarantować niższe rachunki. Cuda wianki...

   Już nawet nie będę wspominał, ze w tej chwili w KSE nie ma zbytnio miejsca na EJ, która musi pracować w podstawie. Musimy albo zwiększyć zużycie w dolinach nocnych, albo poczekać jak zaczną wypadać nam elektrownie na węgiel brunatny. Zacznie to się dziać w okolicach 2035 i każdy kto ma odrobinę wiedzy w temacie wie że dopiero wtedy powstanie u nas EJ.

   PS: Bełchatów pomijając koszty CO2 potrafi produkować energię po ~100 zł/MWh. Może zamiast pchać się w atom, to pomyślmy o paliwach syntetycznych. Unikniemy kosztów emisji CO2 i w jakimś stopniu uniezależnimy się od importu ropy naftowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @merk: kiedyś na stronie pge, paa, albo któregoś ministerstwa czytałem że realny koszt wybudowania elektrowni to jest ok 70-75 mld
   (jak uda mi się źródło odnaleźć to edytuję posta, bo teraz widzę te kwoty tylko na business insider)

   Inna sprawa że ludzie trąbią że za 70 mld zainwestowanych w OZE można nastawiać np fotowoltaikę która będzie miała podobną albo i większą moc. Z tym że nikt z tych krzyczących nie bierze pod uwagę że
   1. Nie działa w nocy i drastycznie spada produkcja w zimie.
   2. Kwestie gruntów na Fotowoltaikę (gdzie to postawić w rejonie największego nasłonecznienia)
   3. Kwestie magazynowania i przetwarzania energii
   4. jeszcze kilka innych kwestii pomniejszych

   Do tego dochodzi to co napisał @sebaa: koszty "giełdowe" energii jądrowej i tzw "nocna dolina" to są największe bolączki systemu sprzedaży energii.

   Ja myślę że np można by w Polsce zacząć wygaszać stare kilkudziesięcioletnie bloki węglowe ze sprawniścią 30% i np montaż nowoczesnych które już potrafią uzyskać do 50% (realnie ok 48%)

   Co jakiś czas staram się znaleźć jakieś informacje na temat przechwytywania i "recyklingu" CO2 ale nie mogę nic sensownego namierzyć
   Ktoś coś?

   @sebaa: Mógłbyś przybliżyć jakoś temat paliw syntetycznych? zainteresowało mnie bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @kyaroru a to bardzo ciekawe, człowiek uczy się całe życie, dzięki ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @pskrzybor: OZE tak, ale w większości lokalnie jako prosumenci i uzupełnienie mixu energetycznego. Nie da się oprzeć na nim gospodarki kraju o czym niedługo Niemcy boleśnie się przekonają.

   Ja myślę że np można by w Polsce zacząć wygaszać stare kilkudziesięcioletnie bloki węglowe ze sprawnością 30% i np montaż nowoczesnych które już potrafią uzyskać do 50% (realnie ok 48%)

   @pskrzybor: Tak, tylko trzeba pamiętać że taką sprawność elektrownia ma jeśli pracuje z mocą nominalną. Każde zejście z mocą powoduje, że sprawność leci w dół. Czyli albo znów nowoczesne elektrownie węglowe muszą działać w podstawie systemu, albo możemy zapomnieć o tej fajnej sprawności. A czym więcej OZE w systemie (które ma zagwarantowane pierwszeństwo) tym więcej potrzeba źródeł elastycznych głównie gazowych. Dochodzi do tego kwestia ekonomii. Budowa Opola w chwili decyzji była decyzją polityczną a nie ekonomiczną. Dopiero po wzrostach cen energii inwestycja zaczyna się spinać. Tak samo z Ostrołęką. Mówi się, że ten blok nigdy nie będzie ekonomicznie opłacalny.

   Co jakiś czas staram się znaleźć jakieś informacje na temat przechwytywania i "recyklingu" CO2 ale nie mogę nic sensownego namierzyć
   Ktoś coś?


   @pskrzybor: Wszystko umarło w zarodku. Żaden projekt nie jest opłacalny. Na papierze OZE zjada wszystko, a dziwnym trafem nikt nie chce pamiętać jakie to niestabilne źródło.

   Mógłbyś przybliżyć jakoś temat paliw syntetycznych? zainteresowało mnie bardzo.

   @pskrzybor: Temat rzeka. Mocno upraszczając do produkcji paliwa potrzebujemy H2 i .... CO2. To drugie mamy w nadmiarze, potrzebne to pierwsze. Sztuczna fotosynteza, elektroliza wody, albo wysokotemperaturowe reaktory IV generacji. Wyobraźmy sobie taki fajny kompleks. Elektrownia węglowa i obok reaktor wysokotemperaturowy. Reaktor rozkłada termicznie wodę na H2 i O. Tlen wykorzystujemy w elektrowni co poprawia jej pracę. Z elektrowni mamy CO2. Od CO2 i H2 już bardzo blisko do metanu, metanolu i innych paliw syntetycznych.
   Na marginesie powiem, że właśnie Polska wraz z Czechami, Słowacją i Węgrami w ramach Grupy Wyszehradzkiej prowadzi badania nad takim reaktorem. Tyle, że pieniądze są tak śmiesznie małe, że to taka sztuka dla sztuki. Coś tam pobadamy, kilka problemów rozwiążemy a komercyjnie działającą technologie kupimy od kogoś innego.

  •  

   pokaż komentarz

   przechwytywania i "recyklingu" CO2

   @pskrzybor: Bardzo popularny pomysł jakieś 15 lat temu, niestety nieopłacalny na dłuższą metę ze względu na koszty. Sekwestracja CO2 była bardzo popularna do czasu gdy okazała ekonomicznie nieopłacalna. Decyzja o wygaszaniu globalnym elektrowni węglowych sprawia że metody te nigdy nie wejdą do masowego użytku.
   Cena ropy także powoduje że paliwa z tego się nie opłaca robić (koszt ok. 2 zł na produkcji plus cena wyłapania co2 ze spalin). Ropy mamy na setki lat jeszcze więc bardziej prawdopodobna jest rewolucja w magazynowaniu energii w akumulatorach niż zmiana kierunku w wyłapywaniu co2.

  •  

   pokaż komentarz

   @sebaa: @j3sion: Ale fajnie o coś zapytać i dostać fajną ale też pouczającą odpowiedź. Dzięki!

  •  

   pokaż komentarz

   czytałem, że realny koszt wybudowania elektrowni to jest ok 70-75 mld
   @pskrzybor: Musisz zwrócić uwagę o jakiej mocy mówimy. Jeśli budowa elektrowni 1600 MWe kosztuje obecnie w europie od 8.5 do 10mld EUR, a my jeśli chcemy np wybudować elektrownię 3200 MWe powinno to kosztować około 17-20 mld EUR, co da około 68-80 mld zł, można przyjąć na potrzeby dyskusji w internecie, że kwota 70-75 mld zł wygląda realnie za elektrownie o mocy 3200 MWe. (bazujemy na informacjach prasowych, nie uwzględniamy ryzyka kursowego itd)

   Radzę jeszcze dopisać, że elektrownia ma gwarantowaną cenę sprzedaży
   @sebaa Chciałem się króto skupić tylko na kosztach budowy i to mocno orientacyjnych, aby jedynie zaznaczyć rząd wielkości o jakim mówimy.

   megawattoelektronów? XD żeby nie było jestem całym sercem za elektrownią atomową w Polsce
   @gaymershimon wyłącznie jeśli będzie to opłacalne, ale może być też tak, że przegapiliśmy złoty wiek elektrownii atomowych i powinniśmy się skupić na bardziej przyszłościowych technologiach, np takich jak opisuje @sebaa albo innych.

  •  

   pokaż komentarz

   Co jakiś czas staram się znaleźć jakieś informacje na temat przechwytywania i "recyklingu" CO2 ale nie mogę nic sensownego namierzyć
   Ktoś coś?


   @pskrzybor: Niektóre źródła piszą o tym, że na Dolnym Śląsku Citronex wykorzystuje dwutlenek węgla w swoich szklarniach (jedna przy elektrowni w Bogatyni, druga przy elektrociepłowni w Siechnicach). Nikt tylko nie pisze ile tego może być...

 •  

  pokaż komentarz

  @regiony

  elektrociepłownie

  Ile było tych elektrociepłowni, że używacie liczby mnogiej?
  #calapolskaczytadziennikarzom

 •  

  pokaż komentarz

  To jest spalarnia śmieci?

 •  

  pokaż komentarz

  Kwoty absurdalne. Ale wiadomo - państwowe = niczyje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)