•  

  pokaż komentarz

  Jesli ja chce wykonać przelew, to musze dokonać weryfikacji sms kodem. Wiec jesli ktos bedzie mial dostep do mojego konta bankowego to i tak nie ukradnie mi tych pieniedzy z tego powodu.
  czy tak nie powinno byc w kazdym banku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xvenowski: ukradnie, wystarczy że będzie wiedział jak się nazywasz i z fałszywym dowodem pojdzie do operatora po duplikat karty sim i cyk po pieniądzach

  •  

   pokaż komentarz

   i z fałszywym dowodem pojdzie do operatora

   @Malinowy_nos: skąd go wezmie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xvenowski gorzej jak robisz przelewy przez telefon, wystarczy dobry program i nawet nie dostaniesz info o smsie który program ukryje, sam pobierając z niego kod. Czytaj sam sobie zrobi przelew

  •  

   pokaż komentarz

   @Xvenowski: hehe stamtąd skąs biorą je oszuści czyli od fałszerzy

  •  

   pokaż komentarz

   i z fałszywym dowodem pojdzie do operatora

   skąd go wezmie?

   @Xvenowski: https://www.dokumenciki.pl/ np stąd. Jakiś czas temu wyrabiałem duplikat karty SIM, trwa to minutę i koleś tylko zerknął na dowód osobisty i czy się PESEL zgadza. Równie dobrze mogłem mu dać fałszywkę. W salonach siedzą ludzie którzy ledwo ogarniają co sprzedają a w weryfikacji dokumentów przeszkoleni nie są wcale. W takim przypadku bank powinien rościć sobie odszkodowanie od operatora telefonii komórkowej bo on w takim łańcuszku zj?#$ł najbardziej.

   Kawałek plastiku to żadne zabezpieczenie/potwierdzenie tożsamości. Tak samo złodzieje oszukują notariuszy i sprzedają nie swoje domy.

   Jesli ja chce wykonać przelew, to musze dokonać weryfikacji sms kodem. Wiec jesli ktos bedzie mial dostep do mojego konta bankowego to i tak nie ukradnie mi tych pieniedzy z tego powodu.

   Bo zainfekowanie twojego telefonu to rzecz nie do zrobienia... co 5 minut jest dziura z "wykonaniem kodu" na przeglądarkach, odtwarzaczach wideo, komunikatorach, to samo z systemem Android/iOS. Jak masz zrootowany telefon to przejęcie przez atakującego SMSów i informacji od aplikacji banku jest jeszcze łatwiejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Malinowy_nos: @Morf: ok, to jak sie pzred tym najlepiej zabezpieczyc?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xvenowski: Przestępca wyłudzi od Ciebie i kod SMS - jak? Opisaliśmy mechanizm krok po kroku tu: https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-smsy-od-w-sprawie-przesylek/

  •  

   pokaż komentarz

   ok, to jak sie pzred tym najlepiej zabezpieczyc?

   @Xvenowski: nie musisz ( ͡° ͜ʖ ͡°), zgodnie z podlinkowanym artykułem jak cię ktoś tak okradnie (bo ani debil w salonie, ani targetowany atak na twój telefon to nie twoja wina) zwrócą ci kasę w 48h.

   Oczywiście mogę tutaj dać opowieść na parę ekranów jak to powinieneś aktualizować system operacyjny (na laptopie/telefonie) i apkikacje, czytać uważnie maile i SMSy. Podawać jak najmniej informacji o sobie w każdym możliwym miejscu i tak dalej i tym podobne... Ale mi się nie chce. Na Niebezpieczniku masz pierdyliard takich artykułów.

   W kontekście samych kont to trzymanie 100% hajsu na koncie (w jednym banku) z którego można wyprowadzić całą kasę zwykłym przelewem w 5 minut to zły pomysł. Kup se sztabkę i zakop w ogródku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Xvenowski: 1. nie rootuj telefonu, chyba że absolutnie wiesz co robisz i nie jest to mozliwosc instalowania hacków do gier
   2. korzystaj z przeglądarki z adblockiem.
   3. w razie gdy wychwycisz, że strona jest bardzo natarczywa, po prostu ją wyłącz
   4. nie klikaj w podejrzane reklamy w appkach, najlepiej po prostu nie instaluj "podejrzanych" apek
   5. nie klikaj bezmyślnie w linki w social media, czy te rozsyłane poprzez messenger czy inne aplikacje. Czasem zdarza się tak, że ktoś włamuje się na konto na fb i podszywa się pod znajomego, wysyła niby śmieszny obrazek w linku czy też bezpośrednio prosi cię o kasę.
   6. Miej aktualny telefon i wersje androida.
   To tak z grubsza. Pamiętaj że to człowiek jest najsłabszym ogniwem każdego zabezpieczenia, co nie znaczy, że zabezpieczenia są mocne. są i majstrzy, co przez bluetooth wykonają zdalnie złośliwy kod i będą mieć twój telefon, są też tacy co zeskanują twoją kartę kredytową, jak wyżej ktoś znajac twoje dane może wyrobić fałszywy dowód osobisty i na niego mieć kartę sim, lub co gorsza nakupić chwilówek...

  •  

   pokaż komentarz

   ukradnie, wystarczy że będzie wiedział jak się nazywasz i z fałszywym dowodem pojdzie do operatora po duplikat karty sim i cyk po pieniądzach

   @Malinowy_nos: nie wiem jak u innych operatorów, ale Play tuż po zleceniu aktywacji nowej simki wysyła na starą wiadomość mówiącą, że właśnie dokonano wymiany.

   Jeśli się tego nie zrobiło to raczej lampka się zapala i od razu blokuje się dostęp do banku i numeru telefonu.

  •  

   pokaż komentarz

   kradnie, wystarczy że będzie wiedział jak się nazywasz i z fałszywym dowodem pojdzie do operatora po duplikat karty sim i cyk po pieniądzach

   @Malinowy_nos: Totalna bzdura. Żaden bank nie udostępni Ci konta na podstawie numeru telefonu.

  •  

   pokaż komentarz

   nie wiem jak u innych operatorów, ale Play tuż po zleceniu aktywacji nowej simki wysyła na starą wiadomość mówiącą, że właśnie dokonano wymiany. Jeśli się tego nie zrobiło to raczej lampka się zapala i od razu blokuje się dostęp do banku i numeru telefonu

   @Krupier: ja swojego czasu dostałem sms, że danego dnia nastąpi przeniesienie mojego nru do Play. W salonie nic mi nie mogli w tej kwestii wyjaśnić bo mojego nr PESEL nie ma w ich bazie i nie mogą mi podać co to za operacja. Prawdopodobnie ktoś się machnął przy wpisywaniu nru, a podejrzewałem próbę przejęcia numeru pod kątem okradzenia konta w banku.

  •  
   TheNewGuy

   +4

   pokaż komentarz

   W takim przypadku bank powinien rościć sobie odszkodowanie od operatora telefonii komórkowej bo on w takim łańcuszku zj@?!ł najbardziej.

   @Morf: jest na to sposób i gdzieś to w Afryce wprowadzili. Po wyrobieniu duplikatu nie da się zrobić przelewu online przez 30 dni. Ale Polska to 100 lat za murzynami :)

  •  

   pokaż komentarz

   @niebezpiecznik-pl: dlatego lepiej używać aplikacji z mobilna autoryzacja

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli dojdzie do kradzieży z konta bankowego to ukradzione środki powinny być zwrócone przez bank w ciągu jednego (!) dnia roboczego. Tak stanowi prawo, choć wciąż nie jest to powszechna wiedza. W praktyce banki omijają przepisy zarzucając klientom “niedbalstwo” lub odwrotnie — twierdząc iż staranność klienta nie miała znaczenia!

  źródło: o-cholera.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Co ten niebezpiecznik (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  źródło: niebezpiecznik.pl

 •  

  pokaż komentarz

  W końcu coś wartościowego, wykop

 •  

  pokaż komentarz

  Nie, banki nie powinny ponosić odpowiedzialności za debilizm ludzi.
  Dokładnie tak samo jak deweloper, bo Ci okradli mieszkanie, albo producent motoru, bo zapieprzałeś 140 w terenie zabudowanym.

  Tak, za własną głupotę się płaci, czasem słono, ale przerzucanie odpowiedzialności na podmioty trzecie nie powinny mieć miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: W banku właśnie po to trzyma się pieniądze aby były bezpieczne i za zapewnienie tego bezpieczeństwa bankowi płacisz. Jeżeli ten nie wywiąże się prawidłowo z wykonania tej usługi, to moim zdaniem sprawiedliwa jest sytuacja, gdy wynagrodzi klientowi skutki swojego zaniechania.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: przyznaje ci rację, puki nas to nie spotka. Tego się trzymajmy bo byśmy zmienili zdanie :p

  •  

   pokaż komentarz

   W banku właśnie po to trzyma się pieniądze aby były bezpieczne i za zapewnienie tego bezpieczeństwa bankowi płacisz. Jeżeli ten nie wywiąże się prawidłowo z wykonania tej usługi, to moim zdaniem sprawiedliwa jest sytuacja, gdy wynagrodzi klientowi skutki swojego zaniechania.

   @CichaNoc: Ale przecież bank wywiązuje się z bezpieczeństwa.
   Inaczej, bank jest odpowiedzialny za twoje pieniądze, czy może za twoją głupotę?
   Te kradzieże nie wynikają przecież z winy banku, a użytkowników, którzy klikają wszystko co dostaną w smsie, bez opamiętania logują się na podejrzane strony itp

   To tak jakbyś oskarżył producenta drzwi antywłamaniowych, że ukradli ci z domu biżuterię, a jednocześnie udostępniał klucz do drzwi każdemu kto o to poprosi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018:

   To tak jakbyś oskarżył producenta drzwi antywłamaniowych, że ukradli ci z domu biżuterię, a jednocześnie udostępniał klucz do drzwi każdemu kto o to poprosi.

   no nie do końca, bo to bardziej tak, jakby producent przekonał Cię, że klucz to wystarczające i dobre zabezpieczenie, tymczasem wystarczy pójść do punktu dorabiania kluczy, powiedzieć - jestem mango2018, zróbcie mi nowy klucz żeby móc otworzyć Twoje drzwi

   bank udostępnia pieniądze i je zabezpieczna, oraz ma obowiązek upewnić się, że ty to ty
   jeżeli nie jest w stanie tego zrobić, to tym gorzej dla niego
   albo bank jest w stanie zapewnić to, że rozpozna prawidłowo że my to my... albo nie powinien udostępniać pieniędzy przez internet...
   gdyby w kasie w oddziale banku ktoś się za Ciebie podał i wybrał pieniądze to sprawa byłaby łatwa prawda? Kasjerka nie sprawdziła, dała się oszukać i wydała pieniądze... A przez internet nagle staje się to Twoja wina? Bo skrypt banku dał się oszukać i wydał pieniądze...

  •  

   pokaż komentarz

   bank udostępnia pieniądze i je zabezpieczna, oraz ma obowiązek upewnić się, że ty to ty

   @Ligniperdus: No właśnie kurcze nie !!!
   I tu jest cały problem.

   Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość w myśl prawa.
   Przychodząc do banku z dowodem osobistym, bank nie może zakwestionować autentyczności tego dowodu, a sami doradcy nie mają możliwości weryfikacji.
   Ba - nie mogą cię spytać o nic więcej, bo to łamanie prawa,

   Od lat są prowadzone dyskusje na temat weryfikacji dwuetapowej w placówkach banków i póki co jest to nielegalne, a sami doradcy nie mają możliwości sprawdzenia autentyczności dowodu, a też nie mogą spytać się o inne dane.

  •  
   TheNewGuy

   0

   pokaż komentarz

   Nie, banki nie powinny ponosić odpowiedzialności za debilizm ludzi.

   @mango2018: może jak byś przeczytał co komentujesz, to byś się przy okazji dowiedział dlaczego jednak powinny.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: A nie można wprowadzić dowodów osobistych z wymogiem podania nr pin zapisanego w bazie danych? Pròba wzięcia kredytu na dowód kolekcjonerski bez prawidłowego pinu kończyłaby się dla delikwenta policją na karku.

  •  
   TheNewGuy

   -1

   pokaż komentarz

   z wymogiem podania nr pin zapisanego w bazie danych? Pròba wzięcia kredytu

   @Arteqq: plus duplikat kart sim, ewentualnie blokada operacji bankowych na duplikat sim przez miesiąc.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018:

   Nie wiem jak to wygląda w świetle prawa, ale na chłopski rozum w dniu w którym bank przyzna się, że nie jest w stanie sprawdzić czy ten klient które chce wybrać pieniądze jest na pewno tym klientem który te pieniądze wpłacił będzie początkiem końca banku jako instytucji... po co trzymać pieniądze w miejscu z którego może je wybrać inna osoba, a ja mogę mieć problem z odbiorem (bo bank stwierdzi że ja to nie ja).
   Całe zaufanie do banku polega na tym, że wkładam do niego pieniądze a potem je mogę pobrać, w momencie kiedy bank przestaje "rozpoznawać" ludzi powoduje to, że nie jest on już w stanie spełnić tego podstawowego wymagania.
   Dlatego banki muszą przyjmować na siebie ryzyko pomyłki i to im powinno zależeć na jak najlepszych zabezpieczeniach. Inaczej to (cały system) nie ma sensu.