•  

  pokaż komentarz

  Plastik juz sie raz odlozyl w formacjach skalnych jako ropa z dinozaurow i paproci, po ktorej slimaki tez dostaly by niestrawnosci. Plastik wraca skad go wyciagnelismy.

  •  

   pokaż komentarz

   @GrubyHarry: istnieje dość silna hipoteza, że ropa to nie są szczątki zwierząt. Źródło

  •  

   pokaż komentarz

   @eloar  "are generally not well accepted by the scientific community."

   To cytat z tego źródła, które podałeś.( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @GrubyHarry: no i? był okres kiedy powszechnie akceptowanym poglądem przez społeczność naukową był geocentryzm. To hipoteza, nie ogólna teoria. Jest nieco dowodów na poparcie i nie została obalona.

  •  

   pokaż komentarz

   @eloar: w jaki sposób jest to "dość silna hipoteza" skoro na ogół jest odrzucana przez środowiska naukowe oraz "nie przedstawiono żadnego dowodu, że te procesy zachodzą w przyrodzie. Równocześnie wzrasta ilość dowodów na korzyść organicznego pochodzenia ropy naftowej.": https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_nieorganiczna_powstawania_ropy_naftowej

  •  

   pokaż komentarz

   @jaunas:

   The abiogenic hypothesis regained some support in 2009 when researchers at the Royal Institute of Technology (KTH) in Stockholm reported they believed they had proven that fossils from animals and plants are not necessary for crude oil and natural gas to be generated.[7][8] In his 2014 publication Chemistry of the Climate System,[9] German chemist Detlev Moller documents sufficient reliable evidence to show that both processes can be shown to co-exist, that they're not mutually exclusive.

   [7] https://www.sciencedaily.com/releases/2009/09/090910084259.htm
   [8] https://www.nature.com/articles/ngeo591
   [9] Chemistry of the Climate System, Detlev Möller,Walter de Gruyter GmbH & Co KG, Sep 10, 2014

  •  

   pokaż komentarz

   @GrubyHarry: A może się odłożył jako plastik, z zaginionej cywilizacji która tak zaśmieciła że wyginęła :) A potem rozłożył w ropę...

  •  

   pokaż komentarz

   @eloar: Jesli to.prawda to jest to.jakis.margines, Badalem.ropy osobiscie i zapeqniam Cie ze jest tam od groma pozostalosci organizmow.zywych takich jak cholestany, hopany, czy barwnikow jak karoteny i jest to temat bardzo dobrze rozpoznany i jednoznacznie potwierfzony. To ze.ktos dowodzi.inaczej i twierdzi ze ma.dowody nie znaczy ze je ma. Geochemia.molekularna.dostarczyla.ich az.nadto zeby Twoj przekaz potraktowac z przymrozeniem oka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: twój komentarz też trzeba brać z przymrużeniem oka panie ,,nie umiem pisać ale jestem naukowcem" :p

  •  

   pokaż komentarz

   @jaunas: @GrubyHarry: "Dość silna hipoteza" to zatem jest wg. mnie, bo świat naukowy się do niej odnosi. Np. płaskoziemcy w świecie naukowym nie istnieją wcale, dlatego nikt tego tak nie nazwie. Z mistrzem Sandżaja też nikt (naukowo) nie polemizuje. Nie zjadajcie kolegi @eloar za to, ze pokazuje naukową hipotezę i próbuje Wam wyjaśnić, że to nie jego wymysł i ładnie zasypuje źródłami bez zbędnych potyczek słownych. Ja nie wiedziałem, że jest taka hipoteza. Dzięki.

  •  

   pokaż komentarz

   @pozytrum: Ja nie odrzucam tej hipotezy po prostu. Opisuje ona prawdopodobny model rzeczywistości. Jednak pisanie o tym jako o "dość silnej hipotezie" to przesada, skoro większość naukowców podchodzi do niej sceptycznie, a wszelkie nowe pojawiające się dowody działają na korzyść innej hipotezy, wykluczającej się z wyżej wymienioną.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaunas "większość naukowców podchodzi do niej sceptycznie"
   Tak jak do teorii Newtona, Kopernika, Galileusza, Einsteina, Hawkinga i wielu innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @hphp123: Na podstawie wymienionych głośnych nazwisk można wysnuć wniosek, że nauka potrafi zrewidować swoje hipotezy. Nie wymieniłeś jednak wielu innych uczonych, którzy rzucili hipotezy, które okazały się nieprawdziwe. Albo takiego Russella i jego czajniczek - hipoteza jak najbardziej wciąż aktualna i niezbadana.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaunas Chciałem tylko pokazać że prawda nie podlega demokracji i ilość naukowców popierających twierdzenie nie jest jakimkolwiek wyznacznikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @hphp123: Mnie nie musisz do tego przekonywać. Ja natomiast chciałem pokazać, że hipotezy da się jakoś ważyć i jedne uznać za mniej, a drugie za bardziej prawdopodobne. I to naukowcy robią. Hipoteza o nieorganicznym powstawaniu ropy jest uznawana przez naukę za dużo mniej prawdopodobną w stosunku do tej o organicznym powstaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: ale jakoś w tym swoim wywodzie, nie wziąłeś w ogóle pod uwagę, że szczątki zwierzęce i roślinne mogą być niejako 'rozpuszczone' w ropie,a nie być jej surowcem. (nie twierdzę, że tak jest, zwracam ci tylko na to uwagę) Bo to samo dotyczy jej zasiarczenia i innych zanieczyszczeń.

  •  

   pokaż komentarz

   I to naukowcy robią. Hipoteza o nieorganicznym powstawaniu ropy jest uznawana przez naukę za dużo mniej prawdopodobną w stosunku do tej o organicznym powstaniu.

   @jaunas: Gówno, a nie robią... masz zbyt wyidealizowane pojęcie o obecnym świecie nauki. To teraz jest klan wzajemnej adoracji i wszelakie 'herezje' są tępione na równi z prześladowaniami w średniowieczu.
   Dobitnym tego przykładem jest postać Haltona Arpa, który śmiał podważyć 'dogmat' przesunięcia ku czerwieni w odniesieniu do szybkości i odległości obserwowanych obiektów astronomicznych.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Halton_Arp
   https://haltonarp.com/articles

   Tak samo jak niszczy się lub uznaje się za błędne wyniki badań, które odbiegają od 'przyjętych założeń'. Byle tylko wbić się w 'kanon' z jakimś kolejnym durnym 'badaniem z dupy'. Nawet filar metod naukowych tzn. POWTARZALNOŚĆ eksperymentów, jest spychany do lamusa. Ważne, że potwierdza 'kanon' i już powtarzać danego eksperymentu nie trzeba, ba... nawet się tego nie zaleca. Bo, aż nuż wyjdzie, że jednak jest inaczej. O tym się w miarę głośno mówi już od ponad 20 lat. Ale nic z tym się tak naprawdę nie robi.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: W każdym złożu obserwujemy te same węglowodory i podobne biomarkery, znamy energie wiązań węglowodorów, ścieżki ich rozpadu i ścieżki syntezy danych związków u ich biologicznych prekursorów, znamy również schemat obiegu węgla, w związku z powyższym zakładam, że ie masz pojęcia o czym piszesz. Jednak skoro się uparłeś omów mi tematykę tego "rozpuszczenia", i skąd zasiarczenie w ropie, bo akurat tiofeny i tiolany czy arylowe izoprenoidy też badałem, ponadto co nieco wiem o framboidach pirytowych. Podejrzewam, że w związku ze swoją aktywnością musisz mieć mocne merytoryczne podstawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: gdybym był takim ekspertem jak sugerujesz, to nie używałbym cudzysłowia przy słowie 'rozpuszczenie', tylko podał nazwę procesu. I choć nie wątpię w twoją wiedzę na ten temat, to szczerze wątpię, że przepadałeś KAŻDE złoże lub zapoznałeś się badaniami KAŻDEGO złoża ropy na świecie. Więc wybacz, ale formułując tak swój komentarz, to wychodzisz tylko na przemądrzałego buraka. W dodatku nie trzeba być specjalistą w danej dziedzinie, aby mieć pojęcie o teoriach które jej dotyczą. Tym bardziej, że jest masę opracowań ludzi, którzy są specjalistami. Więc tym bardziej twój wywód kreuje cię na raczej 'tępego' niż 'bystrego' osobnika.

   In the 1950's, however, a few Russian scientists began questioning this traditional view and proposed instead that petroleum could form naturally deep inside the Earth.
   I tutaj masz swój dowód panie mądralo.

   Abiogenic sources of oil have been found, but never in commercially profitable amounts.
   https://www.livescience.com/9404-mysterious-origin-supply-oil.html
   https://www.mragheb.com/NPRE%20402%20ME%20405%20Nuclear%20Power%20Engineering/Biogenic%20and%20Abiogenic%20Petroleum.pdf
   http://viewzone.com/abioticoilx.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: i jeszcze jeden link jakby ci było za mało. Napisany przed doktora z Harwardu i jak coś to możesz go wypytać o szczegóły. :p (jest tam do niego email, może jeszcze żyje, bo art. z 2008 r. )
   https://www.wnd.com/2008/02/45838/

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: "Abiogenic sources of oil have been found, but never in commercially profitable amounts."

   zatem margines

   "wychodzisz tylko na przemądrzałego buraka"

   "Więc tym bardziej twój wywód kreuje cię na raczej 'tępego' niż 'bystrego' osobnika"
   Czyżbyś czuł dyskomfort i zaczęły rządzić Tobą emocję ?

   Skoro merytoryczny wywód napisany przez tępego buraka, okazuje się być zasadny i a oponent sam przyznaje rację drugiej stronie wywodu ("Abiogenic sources of oil have been found, but never in commercially profitable amounts") nie widząc tutaj sprzeczności logicznej z resztą swojego komentarza to najlepiej nie najlepiej świadczy o możliwościach intelektualnych.

   Intelektualna niemoc zawsze kończy się inwektywami, więc stawiasz się w nie najlepszym świetle

   "I choć nie wątpię w twoją wiedzę na ten temat, to szczerze wątpię, że przepadałeś KAŻDE złoże lub zapoznałeś się badaniami KAŻDEGO złoża ropy na świecie."

   A "Pan" to ile przebadał, że wieje takim poziomem eksperiencji?

   "Więc tym bardziej twój wywód kreuje cię na raczej 'tępego' niż 'bystrego' osobnika. "
   Może jakiś powód ? Czy taka ot czysto subiektywna ocena bazująca na wyimaginowanym abstrakcie ?

   https://www.cambridge.org/core/books/biomarker-guide/38F1AC02B49B61216C2252A9B4D940D0

   są dwie części od tego możesz zacząć to taka pobieżna encyklopedia z zakresu geochemii organicznej

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:
   jeszcze ?
   Sachsenhofer, R. F., 1996. The Neogene Styrian Basin: an overview. Mitt. Ges. Geol. Bergbaustud. Österr. 41: 19-32.
   Sachsenhofer, R. F., Hentschke, J., Bechtel, A., Cori c, S., Gratzer, R., Gross, D., Horsfield, B., Rachetti, A., Soliman, A., 2015. Hydrocarbon potential and depositional environments of Oligo-Miocene rocks in the Eastern Carpathians (Vrancea Nappe, Romania). Mar. Pet. Geol. 68: 269-290.
   Sanders, C. A. E., 1999. Tectonics and erosion. Competitive forces in a compressive orogen. A fission track study of the Romanian Carpathians. PhD thesis, Vrije Universiteit, Amsterdam, 204 pp.
   Sanders, C.A.E., Huismans, R., van Wees, J. D., Andriessen, P., 2002. The Neogene history of the Transylvanian Basin in relation to its surrounding mountains. EGU Stephan Mueller Special Publication Series 3: 121-133.
   Sandulescu, M., 1988. Cenozoic tectonic history of the Carpathians. In: Royden, L., Horvath, F. eds, The Pannonian Basin: A study in basin evolution. AAPG Memoir 45, pp. 17-25.
   Scalan, R.S. & Smith, J.E., 1970. An improved measure of the odd-to-even predominance in the normal alkenes of sediment extracts and petroleum. Geochimica et Cosmochimica Acta, 34: 611-620.
   Schefuss, E., Ratmeyer, V., Stuut, J. W., Jansen, J. H. F., Sinninghe Damste, J. S., 2003. Carbon isotope analyses of n-alkanes in dust from the lower atmosphere over the central eastern Atlantic. Geochimica et Cosmochimica Acta 67: 1757-1767.
   Schultz, H. M., Bechtel, A. & Sachsenhofer, R. F., 2004. The birth of the Paratethys during the Early Oligocene: From Tethys to an ancient Black Sea analogue? Global and Planetary Change, 49: 163-176.
   Schultz-Ela, D. D., 2001. Excursus on gravity gliding and gravity spreading. Journ. Struct. Geol. 23, pp. 725-731.
   Schwark, L., Vliex, M. & Schaeffer, P., 1998. Geochemical characterization of Malm Zeta laminated carbonates from the Franconian Alb, SW-Germany (II). Organic Geochemistry, 29: 1921-1952.
   Scotese, C. R., 2002. Paleo-Map website (http.//www.Scotese.com).
   Seifert W. K. & Moldowan J. M., 1978. Applications of steranes, terpanes and monoaromatics to the maturation, migration and source of crude oils. Geochimica et Cosmochimica Acta, 42: 77-95.
   Seifert, W. K., Moldowan, J. M. & Jones, R. W., 1980. Application of biological marker chemistry to petroleum exploration. In: Proceedings of the Tenth World Petroleum Congress, Heyden & Son, Inc., Philadelphia, PA, pp. 425-440.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky:
   Sachsenhofer, R. F., 1996. The Neogene Styrian Basin: an overview. Mitt. Ges. Geol. Bergbaustud. Österr. 41: 19-32.
   Sachsenhofer, R. F., Hentschke, J., Bechtel, A., Cori c, S., Gratzer, R., Gross, D., Horsfield, B., Rachetti, A., Soliman, A., 2015. Hydrocarbon potential and depositional environments of Oligo-Miocene rocks in the Eastern Carpathians (Vrancea Nappe, Romania). Mar. Pet. Geol. 68: 269-290.
   Sanders, C. A. E., 1999. Tectonics and erosion. Competitive forces in a compressive orogen. A fission track study of the Romanian Carpathians. PhD thesis, Vrije Universiteit, Amsterdam, 204 pp.
   Sanders, C.A.E., Huismans, R., van Wees, J. D., Andriessen, P., 2002. The Neogene history of the Transylvanian Basin in relation to its surrounding mountains. EGU Stephan Mueller Special Publication Series 3: 121-133.
   Sandulescu, M., 1988. Cenozoic tectonic history of the Carpathians. In: Royden, L., Horvath, F. eds, The Pannonian Basin: A study in basin evolution. AAPG Memoir 45, pp. 17-25.
   Scalan, R.S. & Smith, J.E., 1970. An improved measure of the odd-to-even predominance in the normal alkenes of sediment extracts and petroleum. Geochimica et Cosmochimica Acta, 34: 611-620.
   Schefuss, E., Ratmeyer, V., Stuut, J. W., Jansen, J. H. F., Sinninghe Damste, J. S., 2003. Carbon isotope analyses of n-alkanes in dust from the lower atmosphere over the central eastern Atlantic. Geochimica et Cosmochimica Acta 67: 1757-1767.
   Schultz, H. M., Bechtel, A. & Sachsenhofer, R. F., 2004. The birth of the Paratethys during the Early Oligocene: From Tethys to an ancient Black Sea analogue? Global and Planetary Change, 49: 163-176.
   Schultz-Ela, D. D., 2001. Excursus on gravity gliding and gravity spreading. Journ. Struct. Geol. 23, pp. 725-731.
   Schwark, L., Vliex, M. & Schaeffer, P., 1998. Geochemical characterization of Malm Zeta laminated carbonates from the Franconian Alb, SW-Germany (II). Organic Geochemistry, 29: 1921-1952.
   Scotese, C. R., 2002. Paleo-Map website (http.//www.Scotese.com).
   Seifert W. K. & Moldowan J. M., 1978. Applications of steranes, terpanes and monoaromatics to the maturation, migration and source of crude oils. Geochimica et Cosmochimica Acta, 42: 77-95.
   Seifert, W. K., Moldowan, J. M. & Jones, R. W., 1980. Application of biological marker chemistry to petroleum exploration. In: Proceedings of the Tenth World Petroleum Congress, Heyden & Son, Inc., Philadelphia, PA, pp. 425-440.
   Sieskind, O., Joly, G. & Albrecht, P., 1979. Simulation of the geochemical transformation of sterols: superacid effects of clay minerals. Geochimica et Cosmochimica Acta, 43: 1675-1679.
   Simoneit, B. R. T., Sheng, G. Y., Chen, X., Fu, J. M., Zhang, J., Xu, Y., 1991. Molecular marker study of extractable organic matter in aerosols from urban areas of China. Atmospheric Environment , 25A: 2111-2129.
   Simoneit, B. R. T., 1986. Cyclic terpenoids of the geosphere. In: Johns, R., B. (eds), Biological Markers in the Sedimentary Record, Elsevier, New York, pp. 43-99.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: może w tym co robisz jesteś dobry, ale nie brnij w retorykę i logikę wypowiedzi, bo polegniesz i to sromotnie.
   Cały wywód dotyczył czy ropa jest pochodzenia biologicznego czy może nie.. lub czy może pochodzi z tych dwóch zjawisk.
   Ty podważyłeś całkowicie jej nie biologiczne pochodzenie.

   Intelektualna niemoc zawsze kończy się inwektywami,
   Debil jest debilem, a nie mądrym inaczej. Tak samo jak przemądrzały burak, nie jest osobą intelektualnie rozwiniętą.
   Więc to nie inwektywy tylko stwierdzenie faktu. Co zostało poparte linkami który ci podałem, a w których jest WYRAŹNIE napisane, że ropa nie musi być pochodzenia biologicznego. Ale przecież 'przemądrzały burak' nie przyzna się do błędu i będzie dalej brnął w tym swoim 'przemądralskim buractwie'. Nie odnosząc się MERYTORYCZNIE do nowej informacji, która została mu przekazana.
   I powiedz mi 'miszczu od pochodzenia ropy', co książka o biomarkerze ma tutaj wnieść? Czyli wg ciebie, ci wszyscy naukowcy którzy podważyli biologiczne pochodzenie ropy to idioci? Bo ta książka to jednoznaczny dowód, że ropa JEST pochodzenia biologicznego?!
   A przepraszam.. jeśli wolno zapytać, to jaki masz tytuł naukowy i na jakiej uczelnie go zdobyłeś? I jak jej osiągnięcia mają się do takiego Harwardu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: ale co to ma wnieść do dysputy? spis tytułów, to ja może też wkleje z 200.. jak widać nie myliłem się co do twojego intelektualnego kalectwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: "Gówno, a nie robią... masz zbyt wyidealizowane pojęcie o obecnym świecie nauki. To teraz jest klan wzajemnej adoracji i wszelakie 'herezje' są tępione na równi z prześladowaniami w średniowieczu".

   Zatem "Twoja nauka jest lepsza od innej"
   Tutaj zakończymy Twój taniec bezradności, wyczerpałem temat, nie odniosłeś się do cytacji, nie odniosłeś się do podręcznika na który składa się z prac tworzonych na przestrzeni ostatnich 50 lat kiedy to niesamowicie rozwinęły się techniki analityczne. Potrafisz tylko obrażać, nie schodzę poniżej pewnego poziomu. Natomiast jeśli cię to kręci używaj sobie do woli.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: włąśnie to robisz od ponad godziny "wklejasz"

  •  

   pokaż komentarz

   @Kapitan_Hakky: no tak... jak to było z twojego komentarza?

   Intelektualna niemoc zawsze kończy się inwektywami, więc stawiasz się w nie najlepszym świetle
   Bo ten 'taniec niemocy' to raczej nie jest komplement?

   prac tworzonych na przestrzeni ostatnich 50 lat kiedy to niesamowicie rozwinęły się techniki analityczne.
   No pacz pan.. ostatnie 50 lat, a artykuł powstał w 2008 r., a badania nad nie organicznym pochodzeniem ropy prowadzone są od lat 50. Patrząc w przeszłość, to kiedyś jedyny słuszny i obowiązujący był układ geocentryczny i też można było wtedy powiedzieć, że ten temat był badany przez ponad (strzelam) 400 lat. I wykazać setki publikacji, które będą go potwierdzać. A tu się znalazł taki Galileo, a później Kopernik co twierdził inaczej... i pacz pan.. gdzies 100 lat później okazało się, że to ONI mieli rację. NO CUDA PANIE!!
   A może weźmy podejdźmy do tego inaczej... JEDZMY GÓWNO, BILIARDY MUCH NIE MOGĄ SIĘ MYLIĆ!!
   I gdzie jest te twoje 'naukowe podejście' do tego tematu? Sam prezentujesz ten beton naukowy do którego się odniosłem. Jakbyś chociaż w połowie był tak inteligentyny i światły jak ci się wydaje, to chociaż byś zapoznał się z tymi linkami które zamieściłem. I wtedy przeczytałbyś, że:

   Proskurowski found hydrocarbons containing carbon-13 isotopes that appeared to be formed from the mantle of the Earth, rather than from biological material settled on the ocean floor.
   Carbon 13 is the carbon isotope scientists associate with abiotic origin, compared to Carbon 12 that scientists typically associate with biological origin.
   As WND reported in 2005, a NASA probe to Titan, the giant moon of Saturn, discovered abundant Carbon-13 methane that the agency declared to be abiotic in origin.


   Skoro wkleiłeś tyle tytułów angielskich, to raczej ze zrozumieniem tych paru zdań nie powinieneś mieć problemów... prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: pytanoe czy ty rozunoesz to co mi tutaj wklejasz. Gdybys ktora kolwiek z tych metod analitycznych znal wiedzialbys jakie jest prawdopodobienstwo bledu wtoku rozumowania,.a przeciez.noe masz pojacia jak sie bada izogopy wegla, na czym.polega analiza skladu molekularnego, jak przebiega badanie nmr, czy IR. Argument z muchami zgodny z caloksztaltem. Publikacje kture podeslalem.to tak z grzecznosci zebys wiedzial.o czym.mowie, ale widze ze.wolisz dumac.Milego dnia.

 •  

  pokaż komentarz

  w uk wycofuja slomki i patyczki do uszu a ciagle smieci w plastikowych workach

 •  

  pokaż komentarz

  właśnie sobie wyobraziłem za kilka tysięcy lat wojny o złoża plastiku jak dziś o rope ..

 •  

  pokaż komentarz

  Biją na alarm od lat i to niczego nie zmieniło i nie zmieni,
  Ludzie się nie zmienią

 •  

  pokaż komentarz

  niech biją na alarm w Indiach i Chinach ( ͡~ ͜ʖ ͡°)