•  

  pokaż komentarz

  Jedną z największych tajemnic Wszechświata jest fakt, że jego rozszerzanie się wydaje się przyspieszać. Fizycy przypisują ją dziwnej sile zwanej ciemną energią, jednak to, jak ona działa, jest zagadnieniem w dużej mierze spekulacyjnym. Hipotetyczne "cząstki kameleony" mogą stanowić przyczynę ciemnej energii, a fizycy z CERN-u szukali tych cząstek pochodzących z promieniowania słonecznego. Załoga podała pierwsze wyniki swoich poszukiwań.

  Od dziesięcioleci wiadomo, że Wszechświat się rozszerza, ale dopiero w 1998 roku zespół fizyków odkrył, że nie odbywa się to w stałym tempie, tylko nabiera przyspieszenia - odkrycie, które zaowocowało przyznaniem badaczom Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2011 roku. "Ciemna energia" to nazwa, którą naukowcy używają obecnie dla nieznanej siły, która powoduje to przyspieszenie, przy czym obliczono, że stanowi ona aż 68% wszystkiego we Wszechświecie.

  Ale to, czym właściwie jest ciemna energia, pozostaje tajemnicą. Jedna z hipotez sugeruje, że siła jest przenoszona przez cząstki o masie, która zmienia się w zależności od tego, ile materii jest wokół niego. Więc kiedy te zmieniające się cząstki " kameleony" znajdują się w obszarach o dużej gęstości materii, takich jak obszary w pobliżu Ziemi, ich masa byłaby duża i wywierałyby one siłę na bardzo małej odległości - mniejszej niż 1 milimetr. Jednak kameleonowe cząsteczki swobodnie dryfujące w kosmosie miałyby znacznie mniejsze masy i ich wpływ rozciągałby się na znacznie większe odległości.

  To wygodne wytłumaczenie dla ciemnej energii, ale logiczne pytanie brzmi: "czy te cząsteczki kameleony w ogóle istnieją?". Aby się dowiedzieć, naukowcy CERN przeprowadzili eksperymenty z teleskopem słonecznym Axion Solar Telescope (CAST), który został zbudowany w poszukiwaniu aksjonów - hipotetycznych cząsteczek ciemnej materii - napływających do nas z Słońca.

  W tym przypadku detektor o nazwie KWISP został podłączony do CAST w poszukiwaniu cząsteczek kameleonów, które według założeń mają być wytwarzane przez Słońce. KWISP składa się z cienkiej membrany, na którą są skierowane lasery. Idea polega na tym, że membrana ta jest trzymana bardzo nieruchomo, podczas gdy szereg luster skupia na niej napływający strumień cząsteczek kameleonów. Jeśli cząsteczki te rzeczywiście uderzają w membranę, powinny ją przesunąć o bardzo małą, ale wykrywalną wielkość - mniejszą niż szerokość protonu. Ruch ten byłby następnie odbierany przez lasery.

  KWISP został przetestowany w ciągu 10 dni trwania programu badawczego, a pierwsze wyniki pochodzą z 90-minutowego okresu w lipcu 2017 roku. Niestety, zespół nie wykrył żadnych oznak kameleonów solarnych. Ale to niekoniecznie oznacza, że nie istnieją - pozwala raczej naukowcom ograniczyć górną granicę masy tych cząstek. Limit ten wynosi około 44 pikonewtonów, mniej więcej tyle ile wynosi waga pojedynczej komórki ludzkiej.

  Oczywiście, cząsteczki kameleony mogą w ogóle nie istnieć. Istnieją inne teorie oprócz ciemnej energii, które mogłyby wyjaśnić przyspieszenie ekspansji wszechświata. Ciemna energia i ciemna materia mogą być wyjaśnione jako "ciemny płyn" z negatywną masą, który wypełnia Wszechświat. Albo może zdarzyć się, że nasza matematyka jest całkowicie błędna, a ciemna energia może w ogóle nie istnieć.

  Dalsze eksperymenty KWISP pomogą rzucić więcej światła na tajemnicę związaną z tym zagadnieniem.

  Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
  https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

  #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki #zainteresowania
  #fizyka #fizykakwantowa #cern #kosmos #wszechswiat

  źródło: 3c1703fe8d.site.internapcdn.net

 •  

  pokaż komentarz

  jak już myślę że mam podstawową wiedzę w temacie to się okazuje że są jakieś cząstki kameleony ᶘᵒᴥᵒᶅ