•  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: bo o Polskę się unia troszczy. Jesteśmy dla nic ważni ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Wiadomo- zagrożona demokracja

   @kaganiec_oswiaty: Ale Ty wiesz, że w przypadku Polski mowa o latach 2009 - 2015? Czyli potraktowano tą procedurą pana Tuska.

   Po 2015 deficyt bezpiecznie trzymał się daleko od 3% PKB w Polsce (ale też sąsiednie kraje mają z racji koniunktury w tym okresie nadwyżkę, więc nie jest to niezwykły sukces, w 2009 wszyscy sąsiedzi byli na mocno czerwono).

   "Piątka Kaczyńskiego" to dodatkowe 2 pkt. % PKB wydatków budżetowych rocznie, według MFW przekroczymy w następnych latach próg 3% deficytu w czasie, gdy Czesi i Niemcy redukują swoje nominalne zadłużenie. Technicznie rzecz biorąc będziemy mogli być objęci tą procedurą, wystarczy mikroskopijne spowolnienie, które wszyscy prognozują, i będziemy podobnie jak Włosi pod kreską.

   Jeśli nie zostaniemy, to oznaczać to będzie, że PiS jest lepiej traktowany niż PO. Jeśli zostaniemy, to że podobnie. Oczywiście propaganda przedstawi to zapewne jakoś inaczej, tak, żeby wyszło, że na PiS się uwzięli ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: stary artykuł. Aktualnie wiele wskazuje że nie przekroczymy 3% deficytu więc nie będzie podstaw aby wszczynać procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @imateapot: Wciąż pozostajemy blisko 3%. Wystarczy recesja w USA albo Chinach i zamiast 4% wzrostu PKB mamy 1% w 2020/2021 i duże problemy budżetowe.

   W USA mamy najdłuższy okres wzrostu bodajże w historii:
   https://www.economist.com/podcasts/2019/07/03/economic-expansions-dont-die-of-old-age-americas-decade-of-growth

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: na koniec roku będzie 2,2% deficytu (róbcie screeny xD). A tak na poważniej, to Twój artykuł jest jeszcze z przed ogłoszenia pomysłu przekształcenia resztek OFE w nowy twór, ale ściągnięcia prowizji w tym i przyszłym roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @imateapot: Nie no, masz rację, że znaleźli nowe źródło dochodów (kosztem dalekiej przyszłości), ale spaść z 2% na 3% w recesji bardzo łatwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Nie ważne, kto akurat rządzi. Ważne są podwójne standardy w UE. Czy to chodzi o deficyt, czy ochronę rynku, czy "praworządność" To jest przepis na rozsadzenie UE. Paternalistyczne podejście krajów zachodu do "młodych głupich ze wschodu" też się prędzej czy później zemści.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Francja ma ok. 100% długu w relacji do PKB. Czym niewszczęcie wobec niej procedury nadmiernego deficytu różni się od niewszczęcia jej w stosunku do Włochów (tu i tu > 60% długu w relacji do PKB), którzy zeszli z budżetem poniżej 3% jeśli idzie o deficyt w przyszłych latach?

   Dopóki Włosi nie godzili się na te zejście poniżej 3%, to procedura też wisiała w powietrzu.

   Co do praworządności - nie znam sytuacji porównywalnych z tym co się dzieje w Polsce w Zachodniej Europie w ostatnich latach. Próbował ktoś podporządkować gdzieś Sąd Najwyższy ministrowi sprawiedliwości zwykłą ustawą jak to u nas chciano w 2017? Były jakieś zaprzysiężenia w nocy, zmiany wieku emerytalnego sędziów, itp. wynalazki?

   Też się czasem denerwuję na Zachód, ale nie dziwię się, że nas traktują jako kraj o wschodniej mentalności. Wystarczy włączyć TVP.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: A czy KE nie zgodziła się aby Francja miała w tym roku 3,2% deficytu bez wdrażania procedury nadmiernego deficytu? I jak to było uzasadnione? Pozwolimy Francji przekroczyć limity bo Macron jest żarliwym obrońcą UE?
   To nie są podwójne standardy?

   Co do praworządności - nie znam sytuacji porównywalnych z tym co się dzieje w Polsce w Zachodniej Europie w ostatnich latach.
   Też nie znam i nie kojarzę żeby ktoś aż tak po bandzie pojechał. Ale kilka odziedziczonych zabójczo podobnych rozwiązań by się znalazło a i inne przypadki swobodnego podejścia do traktatów unijnych też by się udało znaleźć.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   Co do TVP. Jakby nie patrzeć to nasi zachodni partnerzy to chyba lekcje u Putina brali tej zachodniej mentalności:)

   źródło: m.salon24.pl

  •  

   pokaż komentarz

   A czy KE nie zgodziła się aby Francja miała w tym roku 3,2% deficytu bez wdrażania procedury nadmiernego deficytu? I jak to było uzasadnione? Pozwolimy Francji przekroczyć limity bo Macron jest żarliwym obrońcą UE?

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Może dlatego, że Francja ma po prostu lepszą kondycję wedle wszystkich ratingów i nie grozi jej kolaps, a Włochom grozi?

   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_credit_rating

   Francja ma dużo lepsze perspektywy choćby przez dużo lepszą demografię. To, że po zejściu poniżej 3% nikt się do Włochów na siłę nie dowala o dług mówi chyba samo za siebie, że to nie jest nagonka.

   No i Francuzom pozwolono tylko na jednorazowy wyskok ponad 3%.

   kilka odziedziczonych zabójczo podobnych rozwiązań

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: One nigdy nie są zabójczo podobne, te porównania są zawsze wybiórcze i naciągane. To troszkę tak jak z Markiem (nie mylić z Marcinem) Królem, który - pamiętam to jak dziś - perorował w 2017 roku w telewizji, że co to za w ogóle problem z pisowskimi ustawami, skoro w USA sędziów SN nominuje polityk-prezydent. Aha. Ano nominuje. Średnio 2 z 9 na kadencję. I są nieodwołalni. Skład SN oddaje preferencje polityczne z ostatnich kilku dekad, siedzą tam jeszcze nominaci Busha Seniora.

   To zacieranie różnic to jest po prostu propaganda. Nie ma na Zachodzie nawet 10% problemów z rządami prawa które mamy w Polsce za PiS. I tyle.

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Przesłanki wprowadzenia procedury nadmiernego deficytu są jasne. 60% długu publicznego i 3% deficytu. Nie mowy o żadnej demografii. Zresztą nie rozumiem, dlaczego szukasz innego wytłumaczenia w różnych innych wskaźnikach skoro sam komisarz Oettinger podał to uzasadnienie.
   "Macron pozostaje żarliwym obrońcą Unii Europejskiej". Oettinger nie mówił o żadnej demografii gdyby uzasadniał tak jak Ty...

   Dam ci fragment wywiadu niemieckiej tuby propagandowej DW z niemiecką prawniczką.

   DW: A jak się mianuje sędziów w Niemczech?

   AS: Na szczeblu federalnym mianuje ich komisja ds. powoływania sędziów w sądach najwyższych, która składa się z posłów do Bundestagu i ministrów krajów związkowych. Wybierają oni kandydatów, których mianuje potem minister sprawiedliwości. Wiem, co teraz Pani powie: że w ten sposób w Niemczech rząd i parlament mają jeszcze większy wpływ. Rzeczywiście tak jest. Dlatego nie zaskakuje, kiedy polski rząd argumentuje, że wprowadza reformę na wzór przepisów obowiązujących w Niemczech.

   DW: Na czym polega różnica między polską i niemiecką władzą sądowniczą?

   System obowiązujący w Niemczech obowiązuje dłużej i dlatego wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi, który pozwala sędziom zachować niezależność w ich pracy. Ponadto w Niemczech jest coś takiego co można nazwać kulturą niezależności. Żaden polityk w Niemczech nie powie, że jakiś sędzia o poglądach politycznych zbieżnych z linią partii, którą ów polityk reprezentuje, ma podejmować decyzje zgodne z wolą większości. W każdym razie taki przypadek nie jest znany.

   Aż po oczach bije ten paternalistyczny ton, my odpowiedzialni, demokraci nie co ta dzicz ze wschodu:)

   Wiesz co jest najciekawsze? W wersji angielskiej DW ten fragment wywiadu został ocenzurowany. I nikt po za Niemcami i Polakami tego nie przeczyta.

   Weź mi powiedz kto tu ma problemy z mentalnością?

   Chętnie odniósł bym się do mapy ale nie wiem co ona przedstawia.

 •  

  pokaż komentarz

  A jeszcze miesiąc temu wykopki płakały, że zła Unia karze Włochy. Niestety Niewygodnym, Niepokornym i Antysystemowym trudno dogodzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fren: Poza tym ten artykuł to niezła manipulacja.

   Polska w latach 2009-2015 była sekowana za przekroczenie kryterium deficytu (3%), którego kilka dni temu Włochy zgodziły się przestrzegać:

   European Commission on Wednesday ended weeks of negotiations with Rome by deciding not to trigger a so-called “excessive deficit procedure”, which could ultimately have led to financial sanctions.

   Italy’s ruling coalition promised to trim back this year’s budget shortfall by €7.6bn, or 0.42 per cent of gross domestic product, pushing the deficit down to 2.04 per cent and ensuring the country does not breach eurozone rules.

   Zostało kryterium 60% relacji długu do PKB. Włochy mają w tej chwili 132%, dalsze wymaganie redukcji od nich "w nieskończoność" (bo do 60% nie zejdą w przewidywalnej przyszłości) skończyłoby się zapewne ostrą recesją (do której swoją drogą by nie doszło, bo Włosi nie mając innego wyjścia wyszliby ze struktur UE).

 •  

  pokaż komentarz

  Bo są równi i równiejsi - im szybciej to zrozumiecie, tym łatwiej wam będzie się żyło. Im dłużej wierzycie w równość i sprawiedliwość tym bardziej naiwnymi się stajecie. I nie ważne czy tu chodzi o księdza, polityka, sekretarkę czy UE - nie ma, nie było i nigdy nie będzie równości i sprawiedliwości. Zawsze są kontakty, układy, kombinowanie, oszukiwanie. Tak działa świat.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawsze są kontakty, układy, kombinowanie, oszukiwanie. Tak działa świat.

   @Radbard_78: Ale po co się układać jak można się skłócić ze wszystkimi dookoła w imię kolejnej kadencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A tak to mamy w Polsce polityków zbierających punkty wśród elektoratu za "wstawanie z kolan" oraz za granicą polityków, którzy dostali ciepłe posadki za nagrody a nie umiejętności. Nawet nie trzeba języka znać aby być europosłem. Ale jak tu się układać jak się nie można nawet porozumieć (nie mówiąc o dogadaniu)

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Pełna zgoda z tym co mówisz. Ale.... przecież oni też się układają, popatrz na zyski z kadencji. Chyba nie wierzysz, że żyją wyłącznie z diet poselskich ;) Tu sie przepchnie ustawę, tam się jakoś przyblokuje, tu się nagnie przepis, tam zaostrzy, tu sie dowali podatku, by gdzie indziej "znajomy" na tym zarobił i się "odpowiednio odwdzięczy".... układy, układziki. Gdzie, jak gdzie, ale polityka to gra pozorów i układy - szary obywatel jest potrzebny jedynie do dojenia i wyborów. Po za tym sami wszystko ogarną tak by im było dobrze. I by nie było, że jestem za jakakolwiek frakcją - tak działała i działa polityka od zarania jej dziejów w każdej partii bez wyjątku, za każdej jednej kadencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Radbard_78: czyli jednak rozumiesz na czym to polega. Więc nie wiem dlaczego się dziwisz, że skoro wk$$@iamy wszystkich sąsiadów dla celów wewnętrznych to nas nie lubią

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: "dlaczego się dziwisz, że skoro wk%@?iamy wszystkich sąsiadów dla celów wewnętrznych to nas nie lubią" - ale ja nigdzie tak nie twierdzę ;)
   Ja jedynie stwierdziłem, że od zawsze są równi i równiejsi. Chyba mnie z kimś pomyliłeś ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Radbard_78: chodzi mi o to że jak umiesz się dogadać to stajesz się tym "równiejszym"

 •  

  pokaż komentarz

  "Dlatego uważam że Unia Europejska powinna być zniszczona" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  No wiadomo jakby ta kapitan z tego statku nie wyszła przedwczoraj chyba to procedura jak najbardziej mogła by zostać wszczęta. ( ͡º ͜ʖ͡º)