•  

  pokaż komentarz

  W 1981 roku w mieście Achmim egiptolodzy odnaleźli ruiny świątyni z czasów Ramzesa II. Cały kompleks budowli znajduje się pod współczesnymi domami, co uniemożliwia prace wykopaliskowe. Dotąd udało się odkryć 11-metrowy posąg żony Ramzesa Meritamon oraz kawałki aż 55-metrowego posągu samego Ramzesa. Odkrycie to jest tak ciekawe właśnie ze względu na gigantyczne wręcz rozmiary świątyni. Arabscy kronikarze wspominali, że aby zwiedzić całą świątynię trzeba było wejść o wschodzie słońca, a wychodziło się już o zachodzie. Świątynia ta składała się z niesamowitej liczby długich korytarzy, pokoi oraz komnat. Rozmiary świątyni wydają się wręcz nierealne. Otóż wg egiptologów świątynia z Achmim miała ok. 500 metrów długości. Z pewnością gdyby była możliwość zbadania tej świątyni to odnalezionoby tam niezwykłe rzeczy. Z niezrozumiałych powodów odkrycie tej monstrualnej świątyni pozostaje praktycznie nieznane.

  źródło: akmim4 (Copy).png

  •  

   pokaż komentarz

   awe właśnie ze względu na gigantyczne wręcz rozmiary świątyni. Arabscy kronikarze wspominali, że aby zwiedzić całą świątynię trzeba było wejść o wschodzie słońca, a wychodziło się już o zachodzie. Świątynia ta składała się z niesamowitej liczby długich korytarzy, pokoi oraz komnat. Rozmiary świątyni wydają się wręcz nierealne. Otóż wg egiptologów świątynia z Achmim miała ok. 500 metrów długości. Z pewnością gdyby była możliwość zbadania tej świątyni to odnalezionoby tam niezwykłe rzeczy. Z niezrozumiałych powodów odkrycie tej monstrualnej świątyni pozostaje praktycznie nieznane.

   @Gorti: najwyraźniej tam maja takich samych januszy co u nas. Stawiają domy gdzie popadnie a potem krzyk i hurr durr z wyjątkiem, że u nas jeszcze płacz jest i prośby o pomoc jak im domy pozalewa bo pobudowali na terenach zaleowwych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: herodot zyl okolo 500roku pne. to juz dawno po tym jak byly budowane najwieksze piramidy z najwiekszych blokow. czy jego opis zatem mogl przedstawiac wiarygodny opis budowy?

   czesto w filmikach z zoltymi napisami pojawia sie informacja ze zadne dostepne zrodla egispkie (hieroglify naskalne albo papirusy) nie przedstawiaja i nie opisuja budowy piramid. czy to prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: hej Gorti, wśród egiptologow panuje przekonanie, że dopóki żyje Zahi Hawass dopóty żadne teorie ani znaleziska odbiegające od głównego nurtu w egipskiej archeologii nie mają szans na wyjaśnienie. Facet jest wszechwładny w Egipcie i nic, co jest nie po jego myśli nie może ujrzeć światła dziennego. Jeszcze kilka lat musimy poczekać. Po jego śmierci archeologia starożytnego Egiptu przeżyje swój kolejny złoty okres. Jestem pewien.

  •  

   pokaż komentarz

   @Michalius:

   najwyraźniej tam maja takich samych januszy co u nas. Stawiają domy gdzie popadnie a potem krzyk i hurr durr z wyjątkiem

   Nie, po prostu ty żyjesz w błędnym przekonaniu, że budowle starożytne w Egipcie są oddalone jakoś specjalnie od miasta. A nie są.

   źródło: DSCN4191.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @SarahC: nic takiego nie napisałem. Byłem tam i widziałem na własne oczy.

 •  

  pokaż komentarz

  Inne ciekawe i mało znane odkrycie dotyczy odkrycia grobowca faraona Psusennesa I z 21 dynastii. Grobowiec ten odkrył w 1940 roku egiptolog Pierre Montet. Jest to jedyny grobowiec faraonów jaki kiedykolwiek znaleziono który nie ucierpiał w wyniku prób rabunku. Wewnątrz odnaleziono wspaniałą maskę grobową króla w nienaruszonym stanie. Okazało się, że maska jest zrobione ze złota oraz lapis lazuli i miała inkrustacje z czarnego oraz białego szkła. Faraon Psusennes I często jest określany mianem srebrnego faraona. Król pochowany został w dużym, sarkofagu z czerwonego granitu. Wewnątrz znajdował się sarkofag antropoidalny z czarnego granitu zawierający trumnę kutą w litym srebrze. Srebrna trumna Psusennesa odzwierciedlała bogactwo, które zgromadził i którym dowodził. Wyposażenie grobowe zawierało także naczynia złote i srebrne, naszyjniki oraz bransolety. Każdy zna odkrycie grobowca Tutenchamona, a tutaj cisza.

  źródło: psu1 (Copy).jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: Gorti.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: ciekawostka:
   obwód podstawy Piramidy Cheopsa podzielony przez podwójną wysokość daje liczbę Pi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Senchaa: ciekawostka 2:
   Współrzędne piramidy Cheopsa to prędkość swiatla(można sprawdzić samemu na google maps/)

  •  

   pokaż komentarz

   @Senchaa: To jeszcze nic. Obwód podstawy Koloseum podzielony przez podwójny promień także daje liczbę Pi. Wygląda na to, że starożytne cywilizacje znały podstawy geometrii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Senchaa: Ciekawostka: Długość mojego pindola w zwisie to 3,14 cm, czyli dokładnie liczba Pi. Długość rury amortyzatora Hondy VFR 800 podzielona przez 2 daje liczbę Pi. Odległośc między Poznaniem a Frankfurtem nad Menem podzieoone przez 2 to liczba Pi.

  •  

   pokaż komentarz

   @messiahone: no to współczuję. Pewnie zapraszasz jakichś dindu by zadowolily twoją różową bo ty nie dasz rady.

  •  

   pokaż komentarz

   To jeszcze nic. Obwód podstawy Koloseum podzielony przez podwójny promień także daje liczbę Pi. Wygląda na to, że starożytne cywilizacje znały podstawy geometrii.

   @DyG121: A możesz wytłumaczyć jak się ma jedno do drugiego? Koloseum jest zbudowane na podstawie koła. Teoretycznie można by nawet nie znać wartości liczby Pi, tylko wbić pal, przywiązać do niego sznurkiem (o długości założonego promienia) patyk, odrysować i masz okrąg, masz Pi. Przy budowie ostrosłupa czworokątnego prawidłowego to Pi nie wychodzi samo z siebie, trzeba konkretnie pod nie zaplanować budowę, nachylenie ścian bocznych to 51°52′. Chyba, że gdzieś się mylę, geometrię miałem dosyć dawno.

   Oczywiście to nie jest jakieś zaskoczenie, że Egipcjanie znali liczbę Pi, ale jednak jest ciekawostką, że zastosowali ją przy budowie piramidy.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyG121: Mój błąd:

   Oczywiście to nie jest jakieś zaskoczenie, że Egipcjanie znali liczbę Pi, ale jednak jest ciekawostką, że zastosowali ją przy budowie piramidy.
   To wcale nie jest takie oczywiste, że Egipcjanie znali wtedy liczbę Pi - https://en.wikipedia.org/wiki/Pi#Antiquity

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K: Zgadza się, trzeba to zaplanować. Zwyczajnie mam uczulenie na doszukiwanie się znaczenia w liczbach, tam gdzie go nie ma. Jak na przykład "Współrzędne piramidy Cheopsa to prędkość światła".
   W przypadku zależności wynoszącej liczbę Pi akurat nie ma nic szczególnie niezwykłego. Bez względu na to z jaką dokładnością starożytne cywilizacje znały wartość tej liczby, na pewno zdawały sobie sprawę z jej istnienia. Architekci projektujący swoje budowle po dziś dzień lubią wplatać tego typu zależności w budowle. Chociażby stosowanie złotego podziału, również jest to zależność znana od starożytności. Nie ma więc nic niezwykłego w tym, że architekt mógł chcieć zawrzeć liczbę Pi jako zależność wysokości do długości boku. Jest to zwykła ciekawostka i tak też zostało przedstawione. Moja sarkastyczna wypowiedź nie była po prostu potrzebna, mea culpa.

 •  

  pokaż komentarz

  Egiptolodzy William Petrie oraz David Rohl są przekonani o tym, że cywilizację faraonów założyli w Egipcie przybysze z innej, nieodległej cywilizacji. Na pustyni Arabskiej odnaleziono bowiem tysiące rysunków z czasów I dynastii przedstawiających floty statków niosących wojowników, wodzów, „tańczące boginie” i to, co wydaje się być standardami sumeryjskich bogów. Wiele łodzi jest wleczonych przez załogi, co sugeruje transport statków przez pustynię z Morza Czerwonego do Nilu. Przed czasami dynastycznymi w Egipcie istniała tzw. kultura Nagada II, gdzie nagle pojawiły się groby wyłożone cegłami z błota, czyli przy użyciu technologii Sumerów. W tamtym czasie w Egipcie pojawia się także lapis lazuli, który pochodzi z terenów Afganistanu i którym handlowali Sumerowie. Kształty ceramiki, zmienione rodzaje pochówków i techniki dekoracji również były nowe - ponownie z wyraźnymi prekursorami w Sumerze. Wiele wskazuje na to, że dynastyczny Egipt powstał w wyniku podboju i fuzji kultury predynastycznej z cywilizacją Sumerów.

  źródło: shemsuhor (Copy) (Copy) (Copy) (Copy).jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: przestań pisać głupoty o kosmitach bo tłumoki z wykopa zaraz to łykną. Problem ze starożytnymi rysunkami jest taki, że ciężko je przetłumaczyć. Nie wiadomo do końca co autor miał na mysli i tu wkradają się domysły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Michalius: Gdzie tu masz wspomnianych kosmitów?

  •  

   pokaż komentarz

   ających floty statków niosących wojowników, wodzów, „tańczące boginie” i to, co wydaje się być standardami sumeryjskich bogów. Wiele łodzi jest wleczonych przez załogi, co sugeruje transport statków przez pustynię z Morza Czerwonego do Nilu. Przed czasami dynastycznymi w Egipcie istniała tzw. kultura Nagada II, gdzie nagle pojawiły się groby wyłożone cegłami z błota, czyli przy użyciu technologii Sumerów. W tamt

   @Solv: o kurde.. nie do tego komentarza co trzeba odpisałem :P SORRRYYY

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe rzeczy, ale ten latający spodek na początku i głos lektora strasznie zniechęcają. Poza tym to jakie nieznane, skoro przynajmniej autor nagrania i sami odkrywcy je znają.

  Zawsze się zastanawiałem jak to jest z tymi wszystkimi "nieznanymi" albo "zakazanymi" odkryciami archeologii. Mnie to interesowało, poszedłem sobie na odpowiednie studia i teraz mam wiedzę. Nikt niczego przed wami nie ukrywa. Musicie po prostu po to sięgnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @w2kn2e: No dobrze. W związku z tym co napisałeś - mam pytanie. Daniken w którejś swojej książce sugeruje, że Egipcjanie w czasie rysowania fresków używali żarówek, lub czegoś podobnego. W żadnej piramidzie nie ma śladów używania lampek oliwnych (brak zabrudzonych sufitów). I jeszcze (na temat Twojej wiedzy). W jakim celu używano krzyż Anch? Jest dużo fresków przedstawiających ludzi i nieludzi trzymających w ręce krzyż Anch. Dlaczego krzyż wykonany jest z piaskowca lub gliny, a nie np ze złota? Co takiego wiedzieli w starożytnym Egipcie, i co ukradli im zydzi? Ach - taka ciekawostka. Kim byli z pochodzenia Egipcjanie? Wiem, że to już za dużo, ale czy to może być prawda? -

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @jaKlaudiusz: nie odpowie bo na studiach go tego nie nauczyli xD zaraz... przeciez on nawet na studiach nie byl

  •  

   pokaż komentarz

   @w2kn2e: to jak tam wg archeologow w 20 lat stawia sie wielka piramide? 800 ton kamienia dziennie, 12 blokow na godzine codziennie 24h/dobe?

   inzynierowie nie wiedza ale archeologowie na pewno znaja odpowiedz :D

  •  

   pokaż komentarz

   @jaKlaudiusz: @menstuffpl: @highlander: Szanowni Państwo. Niezmiernie się cieszę że zdecydowaliście się mnie spytać o opinię w tej sprawie. Na studiach byłem, Starożytnego Egiptu liznąłem zgodnie z programem jeden semestr, aczkolwiek nigdy nie był to obiekt moich szczególnych zainteresowań. Niemniej jednak jestem w stanie w sumie wszystkim wam na raz odpowiedzieć na wasze pytania i zaczepki w bardzo prosty, akademicki sposób. Otóż nieumiejętność rozpoznania przez nas metody, której użyto do stworzenia jakiegoś przedmiotu/budowli w przeszłości nie musi z automatu oznaczać że tym ludziom pomagali kosmici. To samo się tyczy użyteczności pewnych przedmiotów. Obecnie przyjęło się, że jeżeli nie wiadomo do czego coś służyło, to prawie na pewno pełniło funkcję kultową, co jest oczywiście ogromnym błędem. Moim zdaniem nasza, myślę że śmiało można powiedzieć globalna cywilizacja patrzy na te inne z przeszłości trochę za bardzo z góry. Zachęcam do zagłębienia się w temat, oni na prawdę potrafili liczyć i wyciągać pewne wnioski bez użycia narzędzi którymi my posługujemy się obecnie. Największym ograniczeniem archeologii jest brak możliwości porozmawiania z tymi ludźmi. Na pewno gdzieś wam przemknął kiedyś jakiś filmik o sposobie w jaki mnożą japońskie dzieci. Europejczyk by w życiu na to nie wpadł, mimo że to pozornie takie proste. Zapewniam was że w różnych ośrodkach akademickich na całym świecie, nad tymi wszystkimi nierozwiązanymi problemami (jak na przykład sposób budowy tych wszystkich dużych konstrukcji bez użycia ciężkiego sprzętu, może was zainteresować Göbekli Tepe, być może pierwsza w historii ludzkości kamienna budowla) siedzi sztab ludzi i usilnie próbuje dać wam to, czego tak bardzo pragniecie, czyli wiedzy. To że wnioski z tych badań będą prawdopodobnie inne niż się spodziewacie i pewnie będziecie rozczarowani to swoją drogą.

  •  

   pokaż komentarz

   @w2kn2e: nie jest problemem to ze archeologowie szukaja ale to ze daja absurdalne wyjasnienia jako pewnik. Tak jak z ta budowa piramidy w 20 lat. Archelologowie podaja te 20 lat jako fakt i pew ik koedy nawet nie maja pojecia czy to jest mozliwe.

   To jest najwiekszy problem archelogii i to jest powod dlaczego ludzie szukaja odpowiedzi w kosmitach. Skoro ludzie ktorzy mianuja sie tytualmi profesorskimi mowia brednie niepoparte faktami to ludzie im nie ufaja.

   A wystarczaloby powiedziec: nie wiemy jak zostaly zbudowane i jak dlugo byly budowane. Noe mamy dowodow mozemy jedynoe sie domyslac i szukac prawdy

  •  

   pokaż komentarz

   @highlander: Szczerze powiedziawszy to ja nigdy nie spotkałem się z żadnym egiptologiem który twierdziłby że każda z piramid (a przecież różnią się rozmiarem, czasem powstania i techniką budowania) została postawiona w 20 lat. Nawet na tym półrocznym wykładzie z archeologii klasycznej której częścią jest też Starożytny Egipt prowadzący nie podał żadnych liczb odnośnie piramid. Nie było przypadkiem tak, że w jednym z tych filmików ktoś powiedział że: "archeolodzy twierdzą że piramidy zostały wybudowane w 20 lat, przecież to wierutna bzdura", a w rzeczywistości nikt tak nie uważa? To co Pan napisał w ostatnim zdaniu to jest w sumie najczęściej powtarzana kwestia jeżeli chodzi o archeologię. Nikt nie nazywa czegoś faktem dopóki nie ma na to dowodów. Nawet jeżeli chodzi o te przedmioty kultowe o których pisałem w poprzednim komentarzu, w każdej publikacji jeżeli jest jakaś wzmianka o czymś takim to zawsze z przedrostkiem "domniemane". Pozdrawiam.

 •  

  pokaż komentarz

  "Tam wtedy rządził Ramzes i on miał brata... Nazywał się Kryzys. Ten Ramzes umarł... A Kryzys żyje".

  źródło: i.ytimg.com