•  

  pokaż komentarz

  To nas nie dotyczy, my z własnej, nieprzymuszonej woli zatrzymaliśmy się w rozwoju, "innowacyjność" jest słowem zakazanym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Harcot Każdy jeden startup wyciera sobie gębę innowacyjnością, a później upada ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sokoosky: nie no, nie upada, tylko ucieka za granicę (ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Harcot: ¯\_(ツ)_/¯

   źródło: czlowiek-najlepsza-inwestycja.png

  •  

   pokaż komentarz

   "innowacyjność" jest słowem zakazanym

   @Harcot: niby gdzie? Teraz wszystko musi być innowacyjne. W każdym wniosku o dofinansowanie czegokolwiek musisz wykazać innowacyjność. Oczywiście często ta innowacyjność pozostaje na papierze, ale mówienie innowacyjności jako słowie zakazanym jest oderwane od rzeczywistości.

  •  

   pokaż komentarz

   "innowacyjność" jest słowem zakazanym

   @Harcot: Innowacyjność jest sloganem, korzystają z niego wszyscy: startupy, co ich 90% pada, ludzie - co nie nadają się do pracy, a jedynie dobre wrażenie potrafią robić...
   Np cała branża reklamowa jedzie na "kreatywności", podobny potworek: jak człowiek nie może się niczym konkretnym wykazać, to.... może chociaż jest kreatywny? A jak i czym to się objawia? Tego dokładnie nikt nie wie.
   Coś jak paranoja bezobjawowa: ciężko coś takiego diagnozować, ale właściwie niemożliwym jest obalić taką diagnozę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: trochę p$$%$#!isz ale...rzeczywiście, największe imbecyle intelektualne w 1999 byli nazwani kreatywnymi humanistami, te robaki wylądowały najczęściej w reklamie i taki jej mamy obraz, zniechęca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Harcot:

   my z własnej, nieprzymuszonej woli zatrzymaliśmy się w rozwoju,
   W którym momencie niby "zatrzymaliśmy się"? Ja tam widzę że Polska nieprzerwanie od '89 roku się rozwija. Ludzie coraz więcej zarabiają, różnice w zarobkach zwłaszcza w dużych miastach, między Polską a krajami rozwiniętymi są coraz mniejsze, jakość infrastruktury jest coraz lepsza, nie widzę już przepaści między poziomem życia w Polsce a chociażby Niemcami i Austrią - którą bardzo wyraźnie było widać jeszcze chociażby w okolicach 2006 roku...
   Co to za prawackie p$?@%@$olo że się "zatrzymaliśmy"? W którym momencie niby się zatrzymaliśmy??

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12: skladam wniosek z 5 pieczenciami o plan 5 letni o innowacyjnosc :) niech zacznie nabierac mocy urzedowej, i akurat w 3 roku przyjda fundusze unijne... <--- taki neo-lingo to sranie na znaczenie slowa innowacyjnosc, przeciez to opis biurokracji w stylu sowieckim.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: Zatrzymaliśmy się w rozwoju naukowym i technologicznym, NIC nie znaczymy w nauce. Prawackie? Heh, częściej jestem wyzywany od lewaków, ale to tylko dowód na ideologiczne zaślepienie adwersarzy, mam poglądy gdzieś pośrodku skal, więc ani lewak, ani prawak, więc nie pogadamy, bo nie trawię ideolo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Harcot:
   Kiedy się niby zatrzymaliśmy??
   Wkurza mnie takie pieprzenie typu "jest źle, to wina UE a w szczególności Niemiec - którzy wykorzystują biedną Polskę, nic nie znaczymy bla bla bla..."
   Prawda jest taka że w obecnej chwili masz szansę jak nigdy dotąd w historii istnienia Państwa Polskiego wybić się niezależnie od statusu społecznego z jakiego pochodzisz. Masz bezpłatną edukację łącznie ze studiami wyższymi - wystarczy że się przyłożysz. Masz pomysł na biznes?- masz programy Unijne które zapewnią Ci np. finansowanie na start. Chcesz zmienić pracę i przekwalifikować się? Masz bezpłatne kursy i szkolenia, pomoc specjalistów.
   Polska jest innowacyjna chociażby jeśli chodzi o sektor bankowy. Pojedź sobie gdzieś za granicę do "rozwiniętych krajów" i spróbuj zrobić przelew "błyskawiczny". Nie wiem czy wiesz ale np. BLIK jest polskim systemem płatności i aktualnie trwają prace nad wejściem na rynek międzynarodowy.
   W czerwcu tego roku PKO BP pod względem wartości giełdowej wyprzedził Deutche Bank.
   https://businessinsider.com.pl/firmy/pko-bp-wiekszy-od-deutsche-banku/n0sc451

   Wygooglaj sobie jak np w stanach wygląda kwestia dostępu do internetu w niektórych regionach. Nawet w dużych miastach jest z tym problem w niektórych dzielnicach - gdzie żaden dostawca w ogóle nie zapewnia dostępu do sieci.
   https://www.youtube.com/watch?v=xw87-zP2VNA

   Je nie wiem czego tacy malkontenci jak Ty oczekują?

   zatrzymaliśmy się w rozwoju
   - jest to p%!@?#?olo niezależnie od poglądów jakie masz...
   Może po prostu wyjdź z piwnicy, przestań czytać serwisy typu "niewygodne.info" które nakręcają tylko atmosferę tego że jest źle i winny jest temu zachód, pojedź do jakiegokolwiek większego miasta i zobaczysz jak Polska się "nie rozwija"...
   To że Tobie nie wychodzi i że Ty się na jakimś etapie zatrzymałeś nie znaczy, że Polska gospodarczo, naukowo czy technologicznie się zatrzymała i się nie rozwija.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomski84: Misiu, aleś poleciał z tym festivalem uprzedzeń i gotowych opinii na mój temat. Szkoda, że nie przeczytałeś starannie moich komentarzy, pierwszy zwłaszcza jest bardzo prosty i krótki, no ale po co, przecież przyszedłeś tu z gotową tezą .No ale dobrze, napisz mi coś o polskiej nauce, ale nie o naukowcach polskiego pochodzenia za granicą, i może coś o polskich wynalazkach, które się przyjęły, a nie tylko wygrywały konkursy w Pierdziszewie Dolnym ( ͡° ͜ʖ ͡°) I przestań cytować paski "Wiadomości" TVP1 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Co za stek bzdur. Czyli według tego należy biednym krajom dać fory żeby mogły przejść przez epokę niewolniczą, piractwa, palenia węglem bez użycia żadnych filtrów, traktowania rzek jako ściek itd. żeby się wystarczająco wzbogaciły?
  Z drugiej strony takiej p*lsce nikt nie zakazał się rozwijać. Gdy na wyspach brytyjskich trwała rewolucja przemysłowa to u nas cała gospodarka była oparta na produkcji zboża i prywacie oligarchów którzy za kasę sprzedali swój kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   odpowiedz

   @gierape: Myśle, że autor miał na celu wytknięcie hipokryzji krajom, które wiodą prym na rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape: powiedzieć ci coś? chiny tak zrobiły i niedługo będą na poziomie zachodu lub już przegoniły zachód "cywilizacyjnie", nie obyczajowo bo to jest specyficzne dla regionu

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr:

   "cywilizacyjnie"
   Co rozumiesz przez "cywilizacyjnie"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1: produkcję np aut, elektroniki, średnie zarobki, prawa dla maluczkich (nie dla elit) budynki, usługi, wojsko (chociaż to akurat kwestia sporna bo starają się tym nie chwalić mimo że zrobili podobno railguna na statku) . Porównaj sobie to z Indiami które jakiś czas temu były tak samo zamożne jak Chiny. Chiny przeszły to co Europa/Ameryka w trybie ekspresowym i sztucznym przez co już wiedzą że będzie spadek populacji w następnym pokoleniu (chociaż sztucznie ale tak jak na zachodzie) . Poza obyczajami bo skok cywilizacyjny był zbyt szybko żeby wpłynąć na światopogląd i zachowanie tak jak stało się to na zachodzie (to dobrze że nie ma tam lewactwa itp. czy nie ?)
   ps. to tak wygląda jakby rozwój każdego państwa był liniowy i inaczej się nie da bo wiele próbowało ale koniec końców idzie ścieżką zachodu (kraje Azji głównie ) a ci co nie poszli to są w Afryce, Rosja, araby to tak średnio im się rozwój udał

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr:

   średnie zarobki,
   Ile według Ciebie wynoszą średnie zarobki w Chinach?

   prawa dla maluczkich
   Np. system oceniania obywateli, to są te prawa dla maluczkich?

   budynki
   Ale co budynki?

   Porównaj sobie to z Indiami które jakiś czas temu były tak samo zamożne jak Chiny.
   Czemu z Indiami, przecież sam twierdziłeś że "niedługo będą na poziomie zachodu lub już przegoniły zachód", więc trzeba je porównywać z państwami "zachodnimi".

  •  

   pokaż komentarz

   @Fidel1: pierwsza lepsza strona

   Średnie wynagrodzenie w Chinach w 2017 roku wynosiło ponad 2 000 CNY (juanów) miesięcznie, co daje około 1 200 PLN. Pomimo że przeciętne zarobki Chińczyków są zdecydowanie niższe niż Polaków, to przez dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Chinach prognozuje się, że za kilka lat ich średnie zarobki przekroczą minimalne wynagrodzenie w naszym kraju. Chińczycy najwięcej zarabiają w Pekinie, gdzie średnia płaca wynosi około 2 500 PLN brutto. Do najlepiej opłacanych stanowisk w Chinach należą inżynierowie zajmujący się sieciami komórkowymi (ponad 8 300 PLN miesięcznie), aktuariusze (6 660 PLN miesięcznie) oraz redaktorzy wydawnictw online (5 000 PLN miesięcznie).

   No a nie ? w europie też coś takiego zrobią to tylko kwestia czasu, co prawda każą za złe zachowanie ale za dobre niby nagradzają, TEŻ JESTEM SKRAJNIE PRZECIWNY ale to działa w przeciwieństwie do naszego systemu

   Zobacz sobie jakie lepianki robią Indie czy kraje afryki a jakie kraje już rozwinięte, i Chiny tutaj się zaliczają do rozwiniętych

   Z indiami to chodzi mi o to że nie przeszły takiej drogi jak europa czy chiny i przez to się ich rozwój rozjeżdża z resztą świata, jest coraz bardziej kuriozalny i nie wiem dlaczego to się jeszcze trzyma

  •  

   pokaż komentarz

   @gierape trzeba dać wszystkim możliwość równych szans, jeśli te bogatsze kraje doprowadziły do obecnych problemów z klimatem powinny one płacić za modernizację przemysłu krajów rozwijających się. W innym wypadku zostanie utrzymana obecna silniejsza pozycja tych bogatszych krajów. Troska o środowisko staje się narzędziem bicia po głowach krajów które chcą dogonić czołówkę. Nie bądź głupi, myśl sam, nie pozwalają innym myśleć za ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr:

   pierwsza lepsza strona
   I jak pokazałeś pod względem zarobków daleko Chinom do zachodu, nawet do Polski im daleko.
   Pod względem wzrostu zarobków, w Chinach był o 0,6pp wyższy niż w Polsce.

   Zobacz sobie jakie lepianki robią Indie czy kraje >afryki a jakie kraje już rozwinięte, i Chiny tutaj się >zaliczają do rozwiniętych

   Zobacz jak wygląda chińska wieś, jak "biedne" dzielnice w dużych miastach, dalej im daleko do krajów rozwiniętych.

  •  
   TheNewGuy

   +26

   pokaż komentarz

   Gdy na wyspach brytyjskich trwała rewolucja przemysłowa to u nas cała gospodarka była oparta na produkcji zboża i prywacie oligarchów którzy za kasę sprzedali swój kraj.

   @gierape: Gdy na wyspach trwała rewolucja przemysłowa, to takiego kraju jak Polska, czy Rzeczpospolita już nie było, albo dogorywał. Rozwój przemysłu nie miał na to wpływu, a brak wpływów z kolonii. Zboże przestało być najcenniejszym surowcem i przez to Polska padła ekonomicznie.
   Brytole wzbogaciły się dużo wcześniej dzięki koloniom, a nie rewolucji przemysłowej. Polska niestety miała bardzo ograniczony dostęp do morza, przez co nie rozwijała tej technologii. Wszystkie bogate kraje europy zachodniej swoje bogactwo zawdzięczają koloniom.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli według tego należy biednym krajom dać fory żeby mogły przejść przez epokę niewolniczą, piractwa, palenia węglem bez użycia żadnych filtrów, traktowania rzek jako ściek itd. żeby się wystarczająco wzbogaciły?

   @gierape: Tak bylo i jest w Chinach. Co prawda stale rosnie poziom ucywilizowania ale jeszcze 25 lat temu byla to zwykla zamordystyczna dyktatura ktora po prostu pozwolila firmam zachodnim na korzystanie z ich niewolniczej sily roboczej w zamian za przymkniecie oka na lamanie praw czlowieka, praw autorskich czy inne bandyctwa. Porownaj sobie rozwoj Polski i rozwoj Chin przez ostatnie 25 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   Co za stek bzdur

   @gierape: stek bzdur to twój wysryw, nie zrozumiałeś tekstu ale oczywiście nie zapomniałeś doje.. ć się do Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: w XIX wieku ziemie Polskie, pomimo tego, że Polski jako kraju nie było, całkiem szybko się industrializowały, a Królestwo Polskie było w pewnym momencie najlepiej rozwiniętą częścią Rosji. Nieistnienie państwa polskiego wcale nie oznaczało zastoju, a prawdziwa degradacja nastąpiła dopiero w wyniku I wojny światowej.
   Co do kolonizacji to zgoda, że pchnęła zachód do przodu, ale np. Niemcy rozwinęły się prawie nie posiadając kolonii...

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy: Nie do końca, gdy startowała rewolucja przemysłowa oprócz Wielkiej Brytanii potężne posiadłości kolonialne miała Portugalia, Hiszpania, Holandia oraz Francja. W przypadku Portugalii, Hiszpanii i Holandii rewolucja przemysłowa nie miała miejsca przez znaczną część XIX wieku, Francja przyłączyła się do rewolucji przemysłowej w okresie napoleońskim, w czasie gdy stracili znaczną część dotychczasowych kolonii (utrata Kanady, Hispanioli iinnych wysp na Karaibach, Luizjany, posiadłości w Indiach i na Cejlonie itp) i właściwie rozkręciła się dopiero w połowie lat 50 XIX wieku.Właściwie to widać inny proces, kraje z posiadłościami kolonialnymi rozwijały się wolniej, z kolei dominację w rozwoju przemysłu leżała w rękach krajów ich pozbawionych jak Prusy, Szwecja, Belgia (OK, mieli Kongo, ale tą posiadłość dostali kilkadziesiąt lat po starcie rewolucji przemysłowej w ich kraju.) czy Sabaudia.

  •  
   TheNewGuy

   +2

   pokaż komentarz

   Niemcy rozwinęły się prawie nie posiadając kolonii...

   @the_one_who_knows_the_only_Truth: Niemcy miały sporo kolonii. Dodatkowo dostęp do odpowiedniego morza co pozwoliło na bogaceniu się poprzez handel z państwami bez tego dostępu.

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   budynki, usługi, wojsko

   @Kaiborr: super, w zamian za pracowanie po 14 godzin dziennie, brak praw obywatelskich, syf i smog mają nowe budynki, dużą armię i brak lewactwa

  •  

   pokaż komentarz

   @TheNewGuy Niemcy akurat mało zawdzięczają koloniom

 •  

  pokaż komentarz

  Tak ale to półprawda. W czasach kiedy zachód kolonizował cały świat i kradł dobra tego świata na swoją korzyść. Później chroniąc swoją produkcję przez cła zaporowe i różne subsydia w Polsce produkowano zboże...No nie możemy mieć za złe innym którzy się rozwijali podczas gdy u nas ślepota polityczna i gospodarcza brała górę .

 •  

  pokaż komentarz

  Taka jedna uwaga dla oburzonych - my w Polsce jesteśmy w tej grupie co się "bogaciła na zakazanym" a nie w grupie poszkodowanych.

 •  

  pokaż komentarz

  Rozwiejmy mity bogactwa zdobywanego przez rabunkowy kolonializm.

  Japonia nie miała kolonii ani surowców (z wyj. bardzo krótkiej ekspansji w czasie 2 WŚ na której netto stracili) - jest dziś bogata.

  Szwajcaria nikogo nie kolonizowała, a jest krajem w ścisłej światowej czołówce.

  Niemcy nie załapali się w XIX wieku na kolonializm poza małymi obszarami w Afryce. Dziś bogaci.

  Duńczycy skolonizowali w zasadzie jedynie niegościną Grenlandię. Są bogaci.

  USA nie posiadało nigdy zamorskich kolonii, samo było kolonią brytyjską, kolonizowali swój kontynent, to prawda, ale czy ktoś na serio sądzi że bez mid-westu i Kalifornii wschodnie wybrzeże USA byłoby dziś obszarem nędzy? Nawet gdyby USA kończyło się na Apallachach a dalej byłby tylko Meksyk :) to USA dziś też byłoby bogate.

  Kanada - zero kolonii, sama długi czas była dominium brytyjskim.

  Australia - kraj założony przez skazańców, de facto w XIX wieku, nie miał nawet czasu nic kolonizować. Dziś kraj bogaty.

  Nowa Zelandia - kraj bogaty, nigdy żadnych kolonii.

  Korea Południowa - nic nie kolonizowała, zniszczona przez Japończyków w trakcie wojny.

  Singapur - tak samo, sam był obszarem zależnym.

  Hong Kong - sam był kolonią.

  Na koniec przykłady faktycznych superpotęg kolonialnych:

  Portugalia - przez 300 lat miała pod panowaniem całą Brazylię a jest krajem uboższym niż Włochy które tylko chwilę kontrolowały Etiopię oraz Libię (zupełnie nie do porównania z Brazylią pod względem zasobów)

  Wielka Brytania - kontrolowała 1/4 świata. Idąc tą logiką powinna nagrabić tyle i być bogata wchuj, tak z kilka razy bardziej niż dowolny inny kraj z wyżej wymienionej listy.

  Hiszpania - kontrolowała niesamowite bogactwa Nowego Świata, chyba największe imperum kolonialne wszech czasów. Jest dziś krajem w miarę zamożnym ale nie tak bardzo jak Niemcy które nawet ułamka hiszpańskich kolonii nie miały.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Nie psuj narracji. Nasze somsiady majo więcej bo nakradli, złodzieje ヽ( ͠°෴ °)ノ

   [nosacz_face.bnp]

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Fakt,może i duże uproszczenie,ale nie można mu odmówić prawdy.Niemcy może i "stracili netto" na wojnie,ale co się nakradli to ich.Poza tym ani jedni ani drudzy jako kraje okupowane nie mogli (czytaj nie musieli) inwestować w zbrojenia w czasie kilku dekad Zimnej Wojny.Polska musiała utrzymywać garnizony radzieckie nie tylko na własnym terytorium,ale częściowo zaopatrywała także te w Niemieckiej Republice Demokratycznej.To,że Portugalczycy się na koloniach tak nie dorobili nie znaczy,że nie można było czego są liczne przykłady,po prostu ten kraj był źle zarządzany i dobrobyt zahamował tam rozwój zamiast go przyspieszyć.Przypominam o tym jak Hong Kong kolonią został - w wyniku wojen opiumowych.Brytyjczycy sprzedawali Chińczykom hurtowe ilości narkotyków (czego u siebie nie robili),ale Azjaci głupi nie są,zorganizowali się i postanowili nie wpuszczać ich statków do portów.Wojny jednak nie wygrali (wyspiarze mieli przewagę technologiczną),ale do aneksji terytorium nie doszło,gdyż uznano,że okupacja będzie zbyt kosztowna.Inna historia - Indie.Budowali tam nawet kolej.Po co?Ano żeby sprawniej przewozić towary do portów i przetransportować maszyny sprowadzone z Anglii do tamtejszych manufaktur.
   USA - Texas (Arizona chyba też,nie pamiętam) był częścią Meksyku,wojowali o ten kawałek ziemi.
   Hiszpanię w XX wieku zrujnowała wojna domowa.Elektrownię atomową w Fukushimie zaprojektowali i postawili Amerykanie,żadnego Japończyka do budowy nie dopuszczono,ale oczywiście to miejscowi musieli za wszystko zapłacić.Czy to nie czystej postaci kolonializm?Poza tym np. od zakończenia w̶o̶j̶n̶y operacji pokojowej w Iraku wszystko (dosłownie) sprzedaje tam jedna amerykańska korporacja.
   W Korei Południowej ludzie zapierniczają po 11+ godzin 6 dni w tygodniu (dopiero w ubiegłym roku zmniejszono liczbę godzin pracy w tygodniu z 68 do 52).Do tego panuje tam pierwszej wody protekcjonizm (Samsung,Hyundai,KIA).
   Dania jest położona strategicznie i wykorzystuje to (w przeciwieństwie do Polski).Zarabia niemało na transporcie morskim.Do tego jest samowystarczalna energetycznie dzięki eksploatowanym zasobom ropy i gazu,a nadwyżki sprzedaje do Niemiec i Szwecji.

  •  

   pokaż komentarz

   @comrade: Usuń z tego przedstawienia Singapur i Hong Kong. Po części też Koreę Południową. Wszystkie te kraje czerpały garściami ze wsparcia międzynarodowego mającego na celu utrzymanie dominacji USA w rejonie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kuprix:

   Ale wiesz że to nie było tak że Korea czy Singapur nic nie robiły a całe ich bogactwo powstało bo im inni sypali pieniędzmi... Oni zap%!?@$%ali ostro na własny sukces, no i mieli dobre instytucje, państwo prawa, poczucie stabilności.