•  

  pokaż komentarz

  Kilkadziesiąt osób niby tylko zmarło? On nie wie co mówi

 •  

  pokaż komentarz

  to ten pan z tvp? :(
  szkoda........................

  jakąś adnotację dodać (youtube) w momencie informacji o składowaniu ubrań, bo co chwila będzie wyciąganie tego.

  Kiedyś był materiał o żarówkach energooszczędnych i też była podana błędna informacja.,

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie nie raziły tak bardzo nieścisłości techniczne czy historyczne, co pewne niezrozumienie mentalności tamtych ludzi i tamtej epoki. Choć doceniam, że w wielu miejscach się postarano.

  UWAGA, SPOILERY!

  pokaż spoiler Na przykład scena w ostatnim odcinku, w którym Legasov przed Komitetem wygłasza patetyczną tyradę krytykującą Partię. No sorry, ale to czysto amerykańskie, normalnie by go tam zakrzyczano, ktoś zaczął by tupać butem, i nie pozwolił na taką przemowę. Sytuacja, w której on przez kilkanaście minut punktuje system, a wszyscy siedzą jak trusie, jest zupełnie nierealistyczna. Może Chruszczow jako pierwszy sekretarz mógł sobie na to pozwolić w latach 50-ych, ale nie szeregowy profesor.


  pokaż spoiler Podobnie, poszukiwanie ochotników do misji spuszczenia wody - no sorry, kto by tam w Związku Radzieckim pytał kogoś o zdanie, ochotników się wyznaczało, a nie poszukiwało.


  pokaż spoiler Inny zarzut, to już nie tyle do samego filmu, co polskiego dystrybutora (tłumaczenia). Rozumiem, że już młode pokolenie może nie pamiętać tamtej epoki, ale w polskiej kulturze jest świetnie zachowana ówczesna nowomowa. W filmie lektor mówi o państwie, "jak można szkodzić państwu", "nie występuj przeciwko państwu". W republikach socjalistycznych nie używano terminu państwo, poprawniej byłoby mówić "Towarzyszu, jak macie czelność oskarżać Partię", albo "Towarzysze, to jest atak na Związek Radziecki". Szkoda, bo film bardzo by zyskał na dokładniejszej oprawie językowej.

 •  

  pokaż komentarz

  Serial nigdzie nie wspomina o tym, że reaktor w Czernobylu był tzw reaktorem podwójnego przeznaczenia. Służył do pozyskiwania plutonu do produkcji broni jądrowej. To determinowało jego budowę - brak kopuły, żeby dźwig mógł wyciągać zużyte pręty paliwowe. I to jest nieścisłość a nie czepianie się gdzie leżały kombinezony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rodrigo_Borgia: wlasnie gosc czepia sie gzdzie lezaly kobinezony. Lezą w elektrowni. Moze niektóre... WIększość jest wpiwnicy szpitala i w filmie tak to też zostało pokazane.

   Gość też mówi o niescisłościach w sferze pracujących tam naukowców... i nurków, Szkoda że nie doszedł chyba do końcówki ostatniego odcinka, gdzie wszystko to zostało opisane dokładnie tak jak on powiedział i dlaczego w taki sposób nakręcili film...

   Słaby ten materiał.

   Powiedział też że wybuch nie był błędem konstrukcyjnym, po czym facet opisuje co przyczyniło się do katastrofy i sam przyznaje że były nimi też błędy konstrukcyjne. A w samym serialu także nikt nie zwalił wybuchu TYLKO na konstrukcję reaktora, ona przyczyniła się do katastrofy jako ostatni element.

   Serial HBO w tym zakresie nie mówi nic ponad to co od lat można wyczytać na Wikipedii i zobaczyć we wszystkich filmach Dokumentalnych. Więc tutaj mamy 100% prawdy. A przynajmniej Oficjalną jej wersję.

 •  

  pokaż komentarz

  Oo Pan Tomasz! Witamy! Jakieś 2 tygodnie temu w trójce (o 21) była audycja z Pana udziałem, tematem był problem braku wody w Polsce. Pomoże Pan z linkiem do audycji? Nigdzie nie mogę tego odcinka znaleźć @trozek

Dodany przez:

avatar d0k0p dołączył
468 wykopali 123 zakopali 11 tys. wyświetleń
Advertisement