•  

  pokaż komentarz

  Wysyp domorosłych archeologów unikających uczciwej roboty jak diabeł wody święconej za 3... 2... 1
  PS. W bogatych cywilizowanych krajach prawo jest mniej restrykcyjne bo nikt poza jakimś totalnym marginesem nie zrobi sobie z grzebania w ziemi źródła utrzymania.

 •  

  pokaż komentarz

  Profesjonalna archeologia, nie ma co.

  źródło: zwiadowcahistorii.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @powalonykorwin: Lepsza taka niż jak u nas, bo tak samo rozkopią, a o znalezisku byś się nawet nie dowiedział, bo po kryjomu zostałoby pewnie sprzedane.
   Niby obecne prawo ma przed tym chronić, ale nie oszukujmy się ludzie kopali, kopią i będą kopać, a takie restrykcyjne prawo doprowadza do tego, że niektórzy zamiast zgłaszać, to wolą sprzedac, albo sobie skitrać, bo zabiorą.
   W ten oto sposób wiele zabytków jest nielegalnie wywożona zagranicę.

  •  

   pokaż komentarz

   Lepsza taka niż jak u nas, bo tak samo rozkopią, a o znalezisku byś się nawet nie dowiedział, bo po kryjomu zostałoby pewnie sprzedane.

   @Blaskun: Ty wierzysz w to, że to złoto pójdzie do ukraińskiego muzeum? Zostanie sprzedane, bez kontekstu archeologicznego, jakiemuś prywatnemu kolekcjonerowi.

   Niby obecne prawo ma przed tym chronić, ale nie oszukujmy się ludzie kopali, kopią i będą kopać, a takie restrykcyjne prawo doprowadza do tego, że niektórzy zamiast zgłaszać, to wolą sprzedac, albo sobie skitrać, bo zabiorą. W ten oto sposób wiele zabytków jest nielegalnie wywożona zagranicę.

   Masz rację. Tyle, że powyższy wypadek jest właśnie tą patologią, którą opisujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @powalonykorwin: Nie wiem co z tym zrobią, ale jak sam widzisz inni się dowiedzieli o znalezisku.
   Nie mówię żeby na hurra brać łopaty i wszedzie kopać, ale prawo powinno być zmienione. Angielskie jest spoko, a państwo powinno mieć możliwość pierwokupu. Myślę, że ludzie wtedy bardziej podchodziliby do tego profesjonalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @powalonykorwin: Gdyby nie ta dziura to na 99,9999% zostało by to tam na wieki. Bez odkrycia nie ma mowy o kontekście. A nawet przy tej dziurze, można zbadać teren w promieniu x metrów, znasz lokalizację znaleziska, wiesz co się w nim znajdowało, na jakiej głębokości itd. Chyba lepsze to niż nie wiedzieć zupełnie nic?

  •  

   pokaż komentarz

   @powalonykorwin: Gdyby nie pasjonaci niezliczone artefakty kisłyby w ziemi, czego nasze państwo jeszcze nie potrafi zrozumieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Pełna zgoda. Postawa Polski to taka sama patola jak walka z trawką.

  •  

   pokaż komentarz

   @powalonykorwin: Ta trawka już nikogo nie zabije! A tak na serio to nie wiem czy zauważyłeś, ale nasza policja to fani łatwych sukcesów. Dlatego drogówka kampi w absurdalnych miejscach a posterunkowi uwielbiają trzepać gówniarzy, bo co drugi ma gdzieś zioło skitrane. Wprawdzie śladowe ilości są zdepenalizowane, ale nikt nie zdefiniował co to znaczy, więc policjanci interpretują to tak jak chcą. Bo i tak gimbus nie będzie się stawiać. Już widzę jak rodzice się za nim wstawiają i idą do sądu w sprawie trawy. Potem mamy takie hece jak "posiadał przy sobie gram marihuany czyli milion dawek dilerskich".
   PS. Sam nie palę, nie pochwalam i jakbym kiedyś został ojcem to nie chciałbym żeby moje dzieci popadły w ten nałóg.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: trawa jest dla ludzi, jak każda inna rzecz np. nóż, ostrzałka do noży, lodówka, pralka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Jak myślisz, ile może być warta Twoja matka dla Niemca? Też sprzedasz?

  •  

   pokaż komentarz

   Ta trawka już nikogo nie zabije! A tak na serio to nie wiem czy zauważyłeś, ale nasza policja to fani łatwych sukcesów. Dlatego drogówka kampi w absurdalnych miejscach a posterunkowi uwielbiają trzepać gówniarzy, bo co drugi ma gdzieś zioło skitrane.

   @Nicolai: U zarania tego zjawiska stoi "rasowanie" statystyk i łatanie budżetu. Jest to, niestety, typowe dla naszego regionu. Nie liczy się realne poprawienie bezpieczeństwa, lecz efekt tabeli w excelu, którą można sobie później pokazać. Po wtóre, nie wymaga to nadmiernej pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)