•  

  pokaż komentarz

  a dopiero następne w kolejce znalazły się kraje walczące z Osią: Jugosławia, Grecja iCzechosłowacja (odpowiednio 416 mln, 347 mln i 261 mln dolarów).

  Czechosłowacja walczyła z osią? Pewnie jak Austria sabotowała poczynania okupanta wykonując posłusznie jego polecenia (wiem, że Słowacy powstali w '44, powstania praskiego jako spóźnioną demonstrację nie liczę)

  •  

   pokaż komentarz

   @mieszko111: poczytaj sobie jaki byl ruch oporu w czechach, osobnika no 3 rzeszy wyeliminowali.
   no i wystarczy pojechac do warszawy a do pragi zeby zrozumiec kto mial wiecej oleju w glowie

  •  

   pokaż komentarz

   osobnika no 3 rzeszy wyeliminowali

   @depresso: doprawdy!? - ale doczytaj może o tym zamachu i czeskim ruchu oporu.

  •  

   pokaż komentarz

   @depresso wpis @mieszko111 to typowe leczenie kompleksów

  •  

   pokaż komentarz

   poczytaj sobie jaki byl ruch oporu w czechach, osobnika no 3 rzeszy wyeliminowali.

   @depresso: Taki ruch oporu, że zrzucili paru gości zza kanału La Manche, żeby zabić Heydricha. Sami Czesi rzucili się z miejsca do ratowania swojego namiestnika i pomocy w złapaniu sprawców.. Zamach celowo był przeprowadzony, żeby doprowadzić do represji i usadowić jednoznacznie Czechosłowację w obozie alianckim.

   Czesi byli tak zawzięci na swoich okupantów, że ich produkcja zbrojeniowa dochodziła do 1/3 całości broni wyprodukowanej przez Rzeszę.

   no i wystarczy pojechac do warszawy a do pragi zeby zrozumiec kto mial wiecej oleju w glowie

   Postąpili rozumnie i nic dziwnego w tym, że klasa robotnicza miała wzniosłości gdzieś, skoro za rzetelną pracę dobrze ich wynagradzano. Miałem na myśli to, że Czesi de facto ciężko pracowali na rzecz zwycięstwa Rzeszy, nie na odwrót.

   @zwora - jw. nie oceniam, nie wartościuję. Prole myślą przede wszystkim własnym żołądkiem, te zaś pod niemieckim panowaniem były pełne.

  •  

   pokaż komentarz

   @mieszko111: Tylko że u nas przejęte przez Niemców zakłady COP też produkowały kupę broni na rzecz Rzeszy i też rękami Polaków, więc to słaby argument za współpracą Czechów, oczywiście "zapomniałeś" dodać, że to była praca przymusowa (a kart Multisport to Czechom Niemcy nie dali?)

   No i przyjaźń czesko-niemiecka była ta silna, że już w 1939 Niemcy pozamykali uniwersytety w Czechach po strajkach studentów i powysyłali ich w tysiącach do obozów, a docelowo mieli wyciąć 50% Czechów w Generalplan Ost. Zaś w 1945 Czesi "podziękowali" Niemcom przez wysiedlenie ich paru milionów.

   Czesi rzucili się z miejsca do ratowania swojego namiestnika

   Może podaj parę nazwisk tych Czechów, to ocenimy, kto się rzucił?

   Polecam też sprawdzić, ilu Czechów wzięło udział w brandzlowanej przez nas bitwie o Anglię, można się nieźle zdziwić.

  •  

   pokaż komentarz

   @depresso Czesi nie podejmowali żadnych decyzji. Po prostu wjechali Naziści z Niemiec i wszystko przejeli. Tyle.

   Po co budujesz do tego jakieś teorie że niby Czesi analizowali co lepsze i tak postanowili. Czesi są jak chorągiewka i Noc Muzeów... Wchodzisz, nie płacisz i robisz co chcesz Czesi pasywni się niw wtrącają. Frajerzy... Raz sie uda raz nie i tak stali sie takim malutkim krajem. Stracili mnóstwo ziem w historii a nawet ostatnio Polsce musieli oddać kawałek terytorium.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: >. Zaś w 1945 Czesi "podziękowali" Niemcom przez wysiedlenie ich paru milionów.

   Wykorzystali koniunkturę, by pozbyć się problemu etnicznego ciążącego nad tym państwem od 1918r. Nie ma w tym nic szczególnego ani nagannego, świadczącego o wdzięczności lub jej braku.

   a docelowo mieli wyciąć 50% Czechów w Generalplan Ost.11

   Niemcy mieli szeroko zakrojone plany ludobójstwa wobec narodów, które wykorzystywali instrumentalnie na potrzeby wojny i produkcji zbrojeniowej, włącznie z Ukraińcami, którzy ze zrozumiałych względów mieli ich za wyzwolicieli i po dziś dzień identyfikują się z formacjami zbrojnymi, które walczyły po stronie Rzeszy, więc nie było to niczym niezwykłym.

   Może podaje parę nazwisk tych Czechów, to ocenimy, kto się rzucił?

   Niestety nie znam nazwisk. Wiadomo mi tyle, że jednemu z zamachowców pasażerowie tramwaju blokowali drogę ucieczki, drugiego zaś który schował się w rzeźni wskazał pogoni pracownik tego zakładu.

   Polecam też sprawdzić, ilu Czechów wzięło udział w brandzlowanej przez nas bitwie o Anglię, można się nieźle zdziwić.

   Po stronie alianckiej walczyła pewna ilość czeskich lotników, niewielkie formacje lądowe walczyły we Francji w 1940 i w Afryce, nie dorównuje to liczbie formacji zbrojnych, które wystawiali Polacy zarówno na wschodzie, jak i zachodzie. Czesi jak niezbyt liczny naród postąpili właściwie, zamiast wykrwawiać się w wojnie wielkich mocarstw.

   więc to słaby argument za współpracą Czechów, oczywiście "zapomniałeś" dodać, że to była praca przymusowa (a kart Multisport to Czechom Niemcy nie dali?)

   1/4 czołgów, które wzięły udział w operacji Barbarossa stanowiły pz t-35 i pz t-38. Jak na robotników wykonujących niechcianą i nielubianą pracę Czesi byli cholernie efektywni w swojej robocie.

   Kart multisport niestety nie oferowano, dostęp do dobrych porcji żywnościowych, tłuszczy i białka był wystarczającą zachętą w warunkach wojennych.

   Czesi pomijając represje po zamachu na Heydricha mogli funkcjonować normalnie w realiach niemieckiej okupacji, mieli pewien zakres autonomii, produkowali nawet wówczas własne filmy.

   Nie mi sprzed monitora z piwnicy to oceniać. Nie podjęli walki w '38 w , gdy mieli realne szanse na powstrzymanie niedoinwestowanego wehrmachtu Ogółem ich zaangażowanie w walkę przeciw niemieckiej machinie wojennej było nikłe, w formacje kolaboracyjne, w pracy na rzecz produkcji zbrojeniowej okupanta - bez porównania większe. Słowacy mieli wówczas własne państwo, wystawiali walczące na froncie formacje zbrojne i sami wysyłali własnych Żydów do niemieckich obozów zagłady.

  •  

   pokaż komentarz

   @mieszko111 to że czegoś nie znasz nie znaczy że nie istniało. Czesi mieli swoje oddziały w armii czerwonej jak Polacy czy Francuzi . Polecam film https://youtu.be/9qwLgPwLSj8

  •  

   pokaż komentarz

   Czechosłowacja walczyła z osią?

   @mieszko111: Owszem.

  •  

   pokaż komentarz

   Czesi mieli swoje oddziały w armii czerwonej jak Polacy czy Francuzi .

   @Wolrad: Na zachodzie też mieli.

   Nie podjęli walki w '38 w , gdy mieli realne szanse na powstrzymanie niedoinwestowanego wehrmachtu

   @mieszko111: Nie mieli szans na zwycięstwo w wypadku wojny z Rzeszą. Kilkukrotnie mniejszy przemysł, mniejszy potencjal, mniejsza populacja i (po aneksji Austrii) wystawienie na strzał Bratysławy i Moraw tylko pogarszało sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @mieszko111 mam w domu puszkę po mleku w proszku. Obecnie trzymam tam mąkę... Ma swój klimacik

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy pojechac do warszawy a do pragi zeby zrozumiec kto mial wiecej oleju w glowie

   @depresso: Czesi mieli szczęście że ich powstanie w stolicy odbyło się w ostatnim miesiącu wojny xd

  •  

   pokaż komentarz

   Czesi mieli szczęście

   @Grewest: Czesi mieli mózgi i nie rzucali się z cegłą na czołgi, kiedy sojusznicy byli daleko.

  •  

   pokaż komentarz

   @hehenuanek: Gdyvy nie kapitulacja to bym im Pragę przeorali.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyvy nie kapitulacja to bym im Pragę przeorali.

   @Grewest: Której się Czesi spodziewali, jak też rychłego nadejścia RKKA.

 •  

  pokaż komentarz

  A wiecie dlaczego brakowało chleba?
  Bona rozkaz Sowietów Polska szykowała się na inwazję na Zachód ramię w ramię z Armią Czerwoną. No, i nadzórnad okupowanym krajem też swoje kosztował.

  źródło: wydatki-na-wojsko.png

 •  

  pokaż komentarz

  UNRRA trafiała do najbardziej potrzebujących, jak chociażby posterunki MO.( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  nawet motyw tej pomocy był pokazany w firmie "Sami Swoi" - Kargul dostał ogiera z UNRRY

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawy artykuł, nie wiedziałem, że unrra działała aż na taką skale

  •  

   pokaż komentarz

   @DzikiBomber: Był taki przypadek, że z amerykańskiej pomocy humanitarnej ukradziono ciężarówkę z penicyliną. A penicylina warta była wtedy więcej niż złoto. Na następny dzień ciężarówka znalazła się pod szpitalem, bo złodzieje zorientowali się co ukradli ¯\_(ツ)_/¯