•  

  pokaż komentarz

  A nam się podobno nic nie stało mówi znany bokser - twarz producenta #frugo #4move #gellwe #ostromecka https://www.youtube.com/watch?v=TMZdBz1cwHA.

  źródło: tyson20.png

 •  

  pokaż komentarz

  Zrobili to co my robiliśmy im przez lata, gdy byli pod polskim butem. Jak wciąż będziemy zdrapywać strupy to nigdy się nie nauczymy

 •  

  pokaż komentarz

  Trzeba wałkowac do bólu, nie zapomnieć ukrom aż nie przyjmą na klatkę swoich zbrodni a nie uczą dalej dzieci ze tfu bandera to bohater

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: ciekawe dlaczego tacy gimbopatrioci jak ty nie są tak samo zawzięci w wypominaniu zbrodni Rosjanom? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @WszeborWlostowic oczywiście że trzeba I bez osobistych wycieczek poproszę ale jacy są Rosjanie się każdy a teraz nagle biednej ukrainie trzeba pomóc bo wojna, mają to na co zasłużyli

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: No np. sami Rosjanie zdają się nie wiedzieć jacy są i przekonani są o tym że są szlachetnymi wyzwolicielami Polski, która jest im teraz niewdzięczna i likwiduje pomniki takich bohaterów jak Iwan Czerniachowski odpowiedzialny za aresztowania żołnierzy AK , a jakoś nie widzę szczególnej reakcji wykopowej gimbo-husarii na postępującą tam w powszechnej świadomości, coraz bardziej widoczną rehabilitacje postaci Stalina. Tylko ten Wołyń, Wołyń, Wołyń, dzień po dniu, tak jakby to było najważniejsze wydarzenie w historii Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @WszeborWlostowic tylko o stalinie uczysz się oficjalnie w szkole jako bandycie i zbrodniarzu a o upa w szkole nie mówi nikt, w mediach też cisza. Jest rocznica zbrodni stalinskiej czy nazistowskiej to w tv zobaczysz obchody, kwiaty i znicze a o zamordowanych na Wołyniu nie mówi nikt, poza wykopem dlatego warto pamiętać i przypominać

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: To zależy. Katyń albo rocznica sowieckiej agresji 17 września są pamiętane, ale np. operacja polska NKWD już nie aż tak bardzo i dopiero od niedawna zaczyna się o niej częściej mówić, a liczba ofiar jest porównywalna z Wołyniem.

   a o upa w szkole nie mówi nikt poza wykopem
   Skąd te rewelacje?

  •  

   pokaż komentarz

   @WszeborWlostowic a miałeś w szkole na historii? Serio teraz pytam bo ja nie, a jeśli to mimochodem zdawkowe informacje których nie pamiętam

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: nie pamiętam, szkołe skończyłem prawie 10 lat temu ¯\_(ツ)_/¯ ale szczerze w to wątpie, żeby ten temat był przemilczany.

  •  

   pokaż komentarz

   @WszeborWlostowic ja również tyle temu i nie pamiętam ani wzmianki więc owszem jest opcja ze się nie nauczyłam akurat tego tematu albo że było napomkniete I wio dalej bo nie ma czasu, bo są ważniejsze tematy jak starożytność

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: To jest akurat problem powszechnie znany i zauważony dawno - praktycznie nie ma w szkole historii najnowszej, bo jest na końcu podręcznika i nie ma na nią czasu, nauczyciel nie zdołał się wyrobić, a przecież wiedza z jej zakresu jest najistotniejsza.

  •  

   pokaż komentarz

   @WszeborWlostowic: Ogólnie, złe relacje polsko-ukraińskie są na rękę Rosji. Pamiętajmy, że Rosja to jedyny kraj, który może stanowić zagrożenie dla Polski i jej niepodległości. Podobnie zresztą, tylko Rosja może zagrozić państwowości Białorusi, Ukrainy i krajów bałtyckich. A Ukraina jest państwem upadłym, które nikomu nie zagraża.
   Oczywiście, o rzezi wołyńskiej i jej ofiarach i sprawcach należy pamiętać, tak samo jak o rzezi Ormian, Holocauście, agresji z 1 września 1939, agresji z 17 września 1939, Katyniu i innych rzeczach. Jednak nie można pozwalać, żeby to rzutowało na obecne relacje między narodami i krajami.
   Mówiąc o UPA i OUN, trzeba też mieć na uwadze, że do tych ugrupowań należał bardzo niewielki odsetek Ukraińców (mniejszy niż był np. odsetek Chorwatów w ruchu ustaszy, który popełnił większe zbrodnie niż OUN-UPA), i że znacznie więcej Ukraińców było w Armii Czerwonej niż w OUN i UPA. Kult UPA dotyczy w zasadzie tylko zachodniej Ukrainy. Na wschód od Kijowa (i nie tylko) UPA jest powszechnie uważana za bandycką formację.
   UPA została zniszczona przez Sowietów, mnóstwo jej członków zostało zabitych, tak jak mnóstwo niemieckich zbrodniarzy zostało ukaranych.
   Na Ukrainie dominuje narracja historyczna, zgodnie z którą naród ukraiński to głównie ofiara, krzywdzona i prześladowana przez wszystkich wokół. W Polsce z narracją historyczną o narodzie polskim jest analogicznie. Tak samo w Izraelu o narodzie żydowskim.
   Polaków, Ukraińców i Żydów w tym względzie wiele łączy, choć wielu ludzi nie chce tego dostrzec ani przyznać.
   Dobrze by było, gdyby każdy umiał i chciał spojrzeć na historię swojego kraju i narodu z dystansem, chłodnym okiem, bez angażowania emocji. Licytowanie się i przerzucanie się informacjami, kto kogo bardziej skrzywdził i kto popełnił na kim więcej zbrodni w celu wykazania, że "my jesteśmy lepsi od was", nie służy niczemu konstruktywnemu. Ani mówienie, że "my mieliśmy gorzej od was".

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden nie zgadzam się, kult upa jest na całej ukrainie a pomniki bandery są w każdym większym mieście

  •  
   riasf via Android

   +7

   pokaż komentarz

   @Trojden Czyli dajesz zielone światło, żeby każde państwo prowadziło swoją politykę odnośnie pamięci historycznej. W całkowitym oderwaniu od rzeczywistości? A tak to wygląda na Ukrainie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: tja... pewnie to kacapia po nocach stawia pomniki tym bandytom na ukrainie i przebiera w mundury ss, na corocznych ich spędach...(-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: dokladnie tak, choc mi sie wydaje ze zle relacje polsko-ukrainskie sa na reke nie tylko rosji ale i wszystkim niezyczliwym nam (obecnie) panstwom np niemcom czy izraelowi a taka potecjalna wojna polsko-ukrainska to było by dla nich wprost spelnienie ich marzen. chory i oslabiony organizm staje sie latwym lupem dla wszystkich czychajacych na niego drapieznikow.

  •  

   pokaż komentarz

   @riasf: Jestem przeciwnikiem polityki historycznej w ogóle, jeśli o to chodzi.
   Poprzednio, porównałem tylko politykę historyczną w trzech krajach.
   @FantastycznyPanLis: Czyli że w Charkowie, Połtawie, Sumach, Czernihowie, Czerkasach, Dniepropietrowsku, Odessie, Chersoniu, Mikołajowie, Kirowohradzie, Zaporożu, Krzywym Rogu, Krzemieńczuku i Melitopolu są pomniki Bandery?
   @b4994: ile dokładnie na Ukrainie jest pomników Bandery, i w których miastach? I ilu ludzi bierze udział w spędach weteranów/rekonstrukcjonistów SS-Galizien? Podaj dokładne dane zamiast rzucać ogólnikami.

   W Chorwacji na pewno też nie brakuje szurniętych nacjonalistów i neofaszystów kultywujących ruch ustaszy, a jednak jakoś nie rzutuje to na wizerunek Chorwacji i Chorwatów. Ustasze zamordowali 700 tysięcy ludzi (UPA zamordowała mniej), a jednak na wykopie praktycznie nie ma znalezisk o ustaszach i krwawej przeszłości Chorwacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: szczerze gówno mnie obchodzi ile jest tam pomników, są i powstają nowe, dla mnie wystarczy. naród, który swoją tożsamość buduje na kościach mordowanych dzieci i kobiet, jak dla mnie nie ma prawa istnieć!

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: no dobrze w tych miastach nie ma wierzę Ci na słowo ale bierzesz swoją wiedzę na ten temat z Wikipedii a ja z życia tam i wiem jaką mają mentalność i czego ich w szkole uczą. To kraj bez historii więc siłą rzeczy kreują bohaterów żeby mieć jedność i ciągłość. Jeśli znasz rosyjski pooglądaj programu na yt gdzie dziennikarze pytają się dzieci na podolskiej wsi kto zabił tam Polaków to odpowiadają że Rosjanie oczywiście

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: Po pierwsze, kłamiesz twierdząc, że Ukraińcy budują swoją tożsamość na kościach mordowanych dzieci i kobiet. Po drugie, pomniki Bandery są tylko w pięciu obwodach Ukrainy: lwowskim, iwanofrankiwskim, rówieńskim, tarnopolskim i chmielnickim. A Ukraina dzieli się na 24 obwody. Jest znacznie bardziej zróżnicowana wewnętrznie niż Polska.
   Po trzecie, dla wielu Ukraińców (nie dla wszystkich) Bandera jest symbolem ruchu niepodległościowego, a nie ruchu antypolskiego - zresztą w czasie, w którym UPA mordowała Polaków, Bandera był więźniem obozu w Sachsenhausen. A UPA jest dla nich przede wszystkim formacją niepodległościową i antykomunistyczną, która walczyła z NKWD, Armią Czerwoną i partią komunistyczną, choć "przy okazji" zamordowała też wielu niewinnych Polaków. UPA to dla nacjonalistycznych Ukraińców ich "żołnierze wyklęci".

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: poza tym wymieniles wschodnie miasta a mnie wystarczy że są we Lwowie i Stanisławowie, dwóch pięknych polskich miastach

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: Pytanie, w których miastach Ukrainy byłeś. Bo to ma olbrzymie znaczenie - Ukraina jest nieporównywalnie bardziej zróżnicowana wewnętrznie niż Polska.
   Stwierdziłeś, że pomniki Bandery są w każdym większym mieście Ukrainy, więc poprosiłem o sprecyzowanie.
   https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BC%27%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%96_%D0%91%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80%D1%96 - tutaj jest lista pomników Bandery na Ukrainie. Wynika z tego, że Bandera ma pomniki tylko w pięciu obwodach: lwowskim, iwanofrankiwskim, rówieńskim, tarnopolskim i chmielnickim. Wszystkie one są na zachodniej Ukrainie. A Ukraina składa się z 24 obwodów.
   Rozumiem rosyjski, więc jak podasz nazwę tego programu na YT, to obejrzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: to nie ich prezydent ogłosił suchewycza i tę inną gnidę banderę ich bohaterami? to nie na upadlinie są marsze ku czci morderców z upa? to nie tam w szkołach spiewają pieśni i identyfikują się jako mali banderowcy? pewnie to kacapy ich do tego wszystkiego zmuszają...

   w dupie mam w jakich obwodach, gdyby przyjąć nawet to, że za zbrodnie w jedwabnym odpowiadaja Polacy i w Białymstoku wybudowaliby pomnik sprawców, to co? też byś tylko mówił, że to na Podlasiu, czy byś pyszczył, że aj waj antysemity Polaki...?

   staraj się bardziej banderowcu, może jakiś medal, który ukradli Polakom ludzie, bez przeszłości i przyszłości ci nadadzą... XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: tylko ciekawe ile tych pomników z listy będzie za rok czy dwa. Przecież to państwo ma trzydzieści lat i dopiero zaczyna zabawę w nacjonalizm.
   Tego o którym myślę dokumentu nie mogę znaleźć ale wpisz sobie sonda uliczna we Lwowie co myślą Ukraińcy o upa, są polskie napisy

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis: Poczekamy, zobaczymy, ile będzie tych pomników.
   Ogólnoukraińskie Zjednoczenie "Swoboda", czyli ukraińska partia nacjonalistyczna, została założona w 1991, a zarejestrowana w 1995. Więc to nie jest tak, że Ukraina "dopiero zaczyna zabawę w nacjonalizm".

   Na początku napisałem "Na wschód od Kijowa (i nie tylko) UPA jest powszechnie uważana za bandycką formację.", na co ty odpowiedziałeś: "nie zgadzam się, kult upa jest na całej ukrainie a pomniki bandery są w każdym większym mieście".
   Potem podałeś przykłady Lwowa i Stanisławowa - jakby te miasta leżały na wschód od Kijowa. A przecież leżą na zachód od Kijowa, i to mocno.
   Dlatego spytałem o Połtawę, Charków, Czernihów, Sumy, Czerkasy, Odessę, Dniepropietrowsk, Krzywy Róg, Krzemieńczuk, Kirowohrad, Zaporoże, Chersoń, Mikołajów i Melitopol. Bo skoro wspomniałeś o każdym większym mieście Ukrainy - a więc w domyśle także o miastach na wschodzie Ukrainy - to założyłem, że byłeś w każdym większym mieście Ukrainy, także w tych na wschodzie.

   Nie podoba mi się kult UPA, Szuchewycza i Bandery mający miejsce na zachodzie Ukrainy, choć jednocześnie staram się zrozumieć tych Ukraińców (poza zwolennikami Prawego Sektora, Swobody itp. skrajnych formacji), którzy odnoszą się do nich jako do bojowników o niepodległość. Bo jakby nie patrzeć, to podczas II wojny światowej UPA była jedyną formacją walczącą o niepodległość Ukrainy. A że ta formacja poza walką z okupantami popełniała zbrodnie - przez to trudno w ogóle mieć tam jakikolwiek punkt odniesienia.

   W ogóle to ukraińscy nacjonaliści nazywają komunistami, Rosjanami i rusofilami wszystkich krytyków UPA i twierdzą, że zbrodnie UPA to wymysł komunistycznej, sowieckiej propagandy. Bo ich zdaniem antykomuniści nie mogli popełniać zbrodni (a UPA to formacja jak najbardziej antykomunistyczna). Trochę mi to przypomina narrację pewnych innych nacjonalistów...

   P.S. b4994 nazwał mnie banderowcem, kłamiąc na mój temat. Widać on nie rozumie, że czasem odgrywa się rolę adwokata diabła, albo po prostu sugeruje się spojrzenie na temat z innej perspektywy niż przyjmowana dotychczas.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden

   Rosja to jedyny kraj który może zagrozić niepodległości

   Niemcy, Ukraina, "Diaspora" eskimoska to już nie, tylko ruscy, zara na czołgach wjadą.

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994 Nigdy nie można się zgodzić na to, że za jedwabne odpowiadają Polacy, nawet jeśli to mówisz tak sobie tylko na potrzeby tej dyskusji należy walczyć o prawdę w każdym aspekcie i nie odpuszczać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich: Niemcy są w NATO tak samo jak Polska. Ukraina to państwo upadłe i słabe, które chce być w dobrych stosunkach z krajami UE i NATO. Rosja to mocarstwo o długich tradycjach despotycznych, które chce rozszerzać wpływy - niezależnie od metody prowadzenia wojny. Czy to wojna informacyjna, czy hybrydowa itd. Nie ma zagrożenia, że Rosjanie wjadą z czołgami - natomiast zagrożenie innymi sposobami prowadzenia wojny jak najbardziej jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Richyrich: ale to, czy ja sie godzę czy nie, to świat ma i tak w dupie, w 39 gdy kacapstwo weszło do Polski, żydzi budowali bramy powitalne, w 41 sp@!@?%$ali aż gubili kalesony.

   żyd sąsiad, który chodził do szkoły z moim dziadkiem, przyszedł z sołdatami i wysłał dziadka na sybir,

   bez znaczenia, żydzi sobie grabili, ale nie było żadnych stodół, przykład podałem, żeby banderowiec się zastanowił o czym p!#$@!$i!

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: działania banderowców zostały zdemaskowane już dawno, udają Polaków, relatywizują rzeczywistość, zrównują nabijanie dzieci na sztachety z likwidowaniem morderców itd...

   Wydawało wam się, że gdy nas wymordujecie, przejmiecie nasze dobrze prosperujące gospodarstwa, to wskoczycie na nasze miejsce, będzie nami, ludzmi otwartymi, radosnymi, pracowitymi i bogatymi swoją historią, z której jesteśmy dumni...

   ale tak jak żyliście w gównie , dalej żyjecie i bez nas będziecie żyć...

  •  

   pokaż komentarz

   @b4994: Masz jakieś urojenia, w dodatku zwracasz się do mnie w liczbie mnogiej, co sobie stanowczo wypraszam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: znaczy nie relatywizujesz nabijania dzieci na sztachety? wiem, wiem... to tylko w kilku obwodach...

  •  

   pokaż komentarz

   @FantastycznyPanLis:
   Ba,potomkowie oprawców to mogą dzisiaj w Krakowie czy Warszawie mieszkać,i mówić jak im tu charaszo.
   Przecież nikt tego nie ustala.A poza tym oni mają czasem niezłą schizofrenię.Raz czytałem taki komentarz ukra w necie,który pisał,że nas nienawidzi,ale......chciałby u nas żyć.Pamiętam,bo dla mnie to było niezrozumiałe.
   Jak ja bym kogoś patologicznie nienawidził,to bym się nie zniżył do tego by tam mieszkać,pracować czy coś.Niemców nie bardzo lubię,i moje wizyty tam ograniczyły się do turystyki 20 lat temu.Więcej nie jechałem,bo nie mam po co.A takiemu to nie przeszkadza.Jakby ukraina napadła na Polskę,to by ci taki zrobił to samo co tamci,a do tego w ogóle nie widzi problemu w mieszkaniu tutaj obok ciebie,korzystaniu z benefitów.....

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden Co z tego że da w NATO? W realnej polityce to nic nie znaczy. Ukraina to państwo słabe ale ma armię zaprawioną w boju. Przed rzezią wołyńska nie było żadnego państwa i żadnej zawodowej armii. Oczywiście zagrożenie Eskimosów pominąłeś, bo tylko Ruscy XD Bo Ruscy prowadzą wojnę informacyjną. Oswiece Cię, każdy normalny prowadzi. Nasze państwo zachowuje się właśnie jakby pojutrze ruscy z czołgami wjechali, co by im się kompletnie nie opłacało politycznie jak i ekonomicznie, nie stać ich na okupację, szczególnie, że jeszcze po drodze mają Białoruś, która broni się na niepodległość i resztę Ukrainy.

   Najgorszym jest, że przez takich dzbanów jak ty każda próba racjonalnej i chłodnej polityki zgodnej rozsądkiem i realną sytuacją jest nazywana ruską agenturą... Tfu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: ja też nje wiem w jakim to kierunku pójdzie ale jedyne co próbuje wytłumaczyć to sposób Twojego myślenia że kult upa jest tylko na zachodzie. Ok pomniki pomnikami ale telewizja czy radio są ogólnokrajowe i słuchając o czym mówią i w jaki sposób mogę wyciągnąć wnioski takie że kult bandery jako bohatera jest w całej ukrainie
   Może na zachodzie większy niż na wschodzie, w sumie nawet I logiczne bo wschód to mentalnie Rosja ale ciągle świata czy obchody są tam wszędzie
   PS jestem kobietą

  •  

   pokaż komentarz

   staraj się bardziej banderowcu,

   @b4994: Dlaczego kolesia, który stara się być po prostu obiektywny(a z tego co widzę, Trojden jest tu naprawdę wyjątkowo obiektywny jak na standarty tej gimbazy zwanej Wykopem) i nie staje ani po stronie Ukraińców, ani po stronie takich przygłupich gimbopatriotów jak ty nazywasz banderowcem? Jesteś schizofrenikiem i w każdym kto ma inny światopogląd niż ty widzisz Ukraińca/Żyda/Reptilianina, bo wydaje ci się, że każdy Polak ma identyczny światopogląd jak ty, czy to po prostu taka strategia putinowskich trolli, żeby wszystkich przeciwników wyzywać od "banderowców", bo może jak dużo razy to powtórzycie to jakiś przygłup w to uwierzy?

  •  

   pokaż komentarz

   działania banderowców zostały zdemaskowane już dawno, udają Polaków, relatywizują rzeczywistość, zrównują nabijanie dzieci na sztachety z likwidowaniem morderców itd...

   Wydawało wam się, że gdy nas wymordujecie, przejmiecie nasze dobrze prosperujące gospodarstwa, to wskoczycie na nasze miejsce, będzie nami, ludzmi otwartymi, radosnymi, pracowitymi i bogatymi swoją historią, z której jesteśmy dumni...

   @b4994: Wycofuje moje pytanie, wcześniej nie doczytałem do tego momentu, teraz jestem pewien - jesteś po prostu schizofrenikiem. Polecam konsultację z psychiatrą zanim będzie za późno.

 •  

  pokaż komentarz

  Na śmierć poety

  A kiedy go z wami nie będzie -
  Usypcie mu kurhan stepowy -
  Aby słyszał, jak burzan pieśń gędzie
  I wiatr stepem przewala się płowy...

  By mu miesiąc wstający z limanów
  Oczy prószył kitajką czerwoną...
  I kląskanie by słyszał bocianów,
  Gdy piórami lotnymi wiatr chłoną...

  Niech tam orły dziobami pieśń skraszą,
  A teorban piosenką zakwili...
  Bo o wolę on waszą i naszą
  Śpiewał - zanim odpoczął w mogile...

  Niech tam zmierzchy siniejąc rozgarną
  Błękit nieba najczystszy i skromny -
  Aby nocą wieczyście już czarną
  Patrzył w wszechświat ponad nim ogromny!

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobry artykuł na temat sytuacji na Wołyniu jest dziś też na dziennik.pl
  Warto przeczytać.

  Fragment. Dlaczego kompromis pomiędzy Polska a Ukraincami z OUN-B nie był możliwy?

  Kompromis nie był tam możliwy?

  Obie strony nie miały sobie nic do zaoferowania. Polacy chcieli, by Wołyń i Galicja Wschodnia znalazły się po wojnie w Polsce, a nacjonaliści ukraińscy chcieli, by te tereny należały do przyszłej Ukrainy. Jedyną rzeczą, która mogła banderowców usatysfakcjonować, była kompletna kapitulacja strony polskiej. A to było oczywiście niemożliwe. Ponurym symbolem naiwności Polskiego Państwa Podziemnego jest sprawa Zygmunta Rumla, który został wysłany na negocjacje z banderowcami… w przededniu "krwawej niedzieli". W geście dobrej woli nie zabrał ze sobą broni. Został brutalnie zamordowany. Jak głosi jedna z wersji – rozerwano go końmi.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/602196,rzez-wolynska-upa-ak-armia-krajowa-wolyn-zdradzony-piotr-zychowicz-niemcy.html