•  

  pokaż komentarz

  Na miejscu autora artykułu sprawdzałbym za każdym razem stan linek hamulcowych przed rozpoczęciem jazdy autem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hahazard: I puszczał żonę przodem, żeby mu samochód odpalała

  •  

   pokaż komentarz

   @Hahazard: może jeździ VW i zdalnie można go...( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Hahazard: Przecież ten artykuł to paszkwil nie mający zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Już kilkanaście lat temu od granicy do Berlina mijało się pola wiatraków, więc jeżeli ktoś postawił na czystą energię to właśnie Niemcy. Poza tym energetyka jądrowa wcale nie jest czysta. Brudzi bardziej niż węgiel, ale w inny sposób.

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto: ta, tylko te śmieszne wiatraki, żeby działały, muszą mieć zabezpieczenie w postaci ciągle pracujących siłowni z prawdziwego zdarzenia bo inaczej cały niemiecki przemysł padłby po bezwietrznym tygodniu. Dawniej ta funkcję spełniłyby elektrownie jądrowe, ale Angela na kanwie komunałów z Greenpeace postanowiła je redukować, stąd wzrost produkcji energii elektrycznej z węgla. Ale kolega yntelygent jest świetnym potwierdzeniem też stawianych w artykule (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @konstantynopolitanczykawianeczki3: Trzeba być idiotą żeby teraz wikłać się w energię jądrową kiedy wszyscy obecni użytkownicy od tego uciekają. Widać w końcu zrozumieli jakie są konsekwencje korzystania z energii rozszczepionego atomu. Z samych wiatraków nie da się wyprodukować dość energii aby zaspokoić potrzeby niemieckiej gospodarki, ale wiatraki na pewno odciążają elektrownie węglowe same produkując energię, a to przekłada się w znaczący sposób na spadek emisji gazów cieplarnianych przez elektrownie konwencjonalne. Jest to system przypominający nieco samochód hybrydowy, chociaż lepszy od niego, bo to nie silnik spalinowy jest tu jedynym źródłem energii, ale istnieje inne dodatkowe źródło w postaci wiatraków. Wybacz, ale jakoś z tobą bym się na inteligencję nie zamienił. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Wybacz, ale jakoś z tobą bym się na inteligencję nie zamienił.
   @konstantynopolitanczykawianeczki3: Było by wtedy; Zamienił stryjek harvestera na kijek. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

   źródło: ademan.org

  •  

   pokaż komentarz

   @konstantynopolitanczykawianeczki3: typ to ruski troll albo zap?!%#$%a u niemca na budowie

  •  

   pokaż komentarz

   rzeba być idiotą żeby teraz wikłać się w energię jądrową kiedy wszyscy obecni użytkownicy od tego uciekają.

   @tojestmultikonto: ależ paskudny fejk. Dużo reaktorów na świecie się buduje i jest w planach. Kto ucieka? hmm niemcy i?

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym energetyka jądrowa wcale nie jest czysta. Brudzi bardziej niż węgiel, ale w inny sposób.

   @tojestmultikonto: tak jest. Żeby zbudować pole wiatrakó potrzeba kupę betonu i stali, podobnie z panelami(a także przewodów miedianych, filtrów itd. A ostatnio baterii które zbyt czyste nie są). Jeśli porównasz ile potrzebujesz mocy w wiatrakach żeby mieć to samo co z jądrówki to różnica w użyciu stali i cementu będzie ogromna(i jądrówka jest stabilna). Czyli emisja co2. Wbrew greenpeacowym wynurzeniem to jest bardzo nisko emisyjne źródło. Pod względem budowy i działania.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież ten artykuł to paszkwil nie mający zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

   @tojestmultikonto: To nie jest paszkwil, tam są same fakty... ale tylko takie które są wygodne do udowodnienia tezy, że Niemcy są największym trucicielem...

   Dla przykładu taki fajny "fakt": Niemcy produkują z węgla tyle samo energii co w 1992. I można pewnie jeszcze dopisać, że Polska w tym czasie zredukowała ilość węgla zużywaną do produkcji energii. Taka super teza do pokazania na pasku TVP ;-)

   I to wszystko są bezsprzeczne fakty tylko że są jeszcze inne fakty:
   - Niemcy już wtedy produkowali część energii z atomu, wody i wiatraków
   - gospodarka Niemiec jest o wiele większa od Polskiej więc zużywa o wiele więcej energii elektrycznej
   - w tym czasie gospodarka Niemiec bardzo mocno urosła zwiększając zapotrzebowanie na prąd (a zużycie węgla nie wzrosło)
   - w tym czasie gospodarka Polski skurczyła się i dlatego spadło u nas zużycie węgla...

   Polska produkuje 80-90% energii z węgla, Niemcy produkują 15-25% energii z węgla. I uwzględniając te nowe fakty, artykuł jest piętrową manipulacją - jest zwyczajnie kłamliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto 2 sprostowania.
   1. Problemem wiatraków jest brak stabilności dostaw energii oraz niemal zerowe możliwości regulacyjne. Stwierdzenie, że nie da się wyprodukować jakiejś określonej ilości energii jest błędne. Jeśli postawisz wystarczająco dużo, to wyprodukujesz ¯\(ツ)/¯ Nie możesz mieć za to samych wiatraków, bo nie jesteś w stanie za ich pomocą reagować na zmiany obciążenia sieci. Generalnie w przypadku generacji energii elektrycznej wyłącznie z wiatru to ogon kręcił by psem.
   2. Wnioskuję, że nie bardzo wiesz na jakiej zasadzie działa elektrownia węglowa. Otóż, nie jest to takie proste, że gdy przestaje wiać to Hans sypnie 2 łopaty węgla więcej do kotła a gdy znów zaczyna to 2 łopaty mnie, i sieć się bilansuje. Otóż wiatrak z punktu widzenia elektrowni węglowej jest zakłuceniem w sieci, im więcej wiatraków a co za tym idzie większe i gwaltowniejsze skoki obciążenia tym mniejsza sprawność elektrowni kosztem tych samych emisji. W prostych słowach, by utrzymać rezerwę mocy cześć spalonego węgla nie jest konwertowana na energię elektryczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty:

   w tym czasie gospodarka Polski skurczyła się i dlatego spadło u nas zużycie węgla.

   Od 1992 do teraz się skurczyła?

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Nie "15-25" tylko 35%

   Poza tym, te niemieckie 35% to w przeliczeniu na TWh więcej, niż cała polska energetyka.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba być idiotą żeby teraz wikłać się w energię jądrową kiedy wszyscy obecni użytkownicy od tego uciekają. Widać w końcu zrozumieli jakie są konsekwencje korzystania z energii rozszczepionego atomu.

   @tojestmultikonto: Coraz trudniej podrzucac innym niechciane smieci, a zwlaszcza te najniebezpieczniejsze. Jeszcze 50 lat temu wydawalo sie ze kraje trzeciego swiata wiezma do siebie kazda ilosc dowolnie toksycznego syfu..

   Od 1992 do teraz się skurczyła?

   @anadyomenel: Zapotrzebowanie energetyczne nawet sie zwiekszylo - zamiast wielkich piecow i walcowni teraz gigawaty ida na zasilacze komputerow, laptopow i smartfonow.

  •  

   pokaż komentarz

   Coraz trudniej podrzucac innym niechciane smieci, a zwlaszcza te najniebezpieczniejsze. Jeszcze 50 lat temu wydawalo sie ze kraje trzeciego swiata wiezma do siebie kazda ilosc dowolnie toksycznego syfu..

   @joannadeli: Pełna zgoda, ale podrzucenie komukolwiek zużytych prętów paliwowych jest raczej niemożliwe ze względu na możliwe skutki dla środowiska i lokalnej ludności. Społeczność międzynarodowa na pewno by się zajęła sprawą, a to mogło by oznaczać dla takiego truciciela znacznie większe straty niż potencjalny zysk z takiego działania.

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Pełna zgoda, ale podrzucenie komukolwiek zużytych prętów paliwowych jest raczej niemożliwe ze względu na możliwe skutki dla środowiska i lokalnej ludności. Społeczność międzynarodowa na pewno by się zajęła sprawą,

   @tojestmultikonto: Obecnie to oczywiste ale kiedy powstawaly pierwsze wielkie sieci elektrowni atomowych w USA, UK czy Francji wszyscy mysleli ze problemu nie ma, wykopie sie dziure w Afryce i tam wszystko sie wrzuci..

   ta, tylko te śmieszne wiatraki, żeby działały, muszą mieć zabezpieczenie w postaci ciągle pracujących siłowni z prawdziwego zdarzenia bo inaczej cały niemiecki przemysł padłby po bezwietrznym tygodniu.

   @konstantynopolitanczykawianeczki3: W 2050 chca miec polowe energii z wiatru wiec chyba sie myslisz:

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   Kto ucieka? hmm niemcy i?

   @CukrowyWykop: Niemcy i wszyscy inni rozsądni ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jafczan: Polecam przejrzeć dynamikę zmian np na: https://www.energy-charts.de/energy.htm?source=all-sources&period=annual&year=2019

   Polecam też nie porównywać bezwzględnych wartości emisji pomiędzy krajami mającymi różną liczbę ludzi i różne wielkości gospodarki

  •  

   pokaż komentarz

   @tojestmultikonto: nie podałeś żadnych pańśtw xD xD PEwnie wklepałeś w google i zobaczyszłeś że gadasz bzdury.

   tu masz listę "znafco" kto buduje i planuje
   https://www.world-nuclear.org/information-library/current-and-future-generation/plans-for-new-reactors-worldwide.aspx

   Japonia buduje, ale gupi są w tych potęgach gospodarczych.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Japonia to zupełnie inna bajka. Oni nie mają złóż węgla, a poza tym jest to kraj wyspiarski leżący w innej strefie klimatycznej. Im nie są potrzebne elektrociepłownie, a mała powierzchnia kraju nie pozwala na ustawienie zbyt wielu farm wiatrowych czy słonecznych. Import prądu spoza Japonii oznaczał by utratę niezależności energetycznej. Poza tym skąd niby mieli by czerpać tę energię, z Chin? Korea Południowa jest mniejsza od Japonii, a od kontynentu oddziela ją jeszcze Korea Północna. Poza tym jakie jest ukształtowanie terenu w Japonii? Oni muszą zmieścić się na stosunkowo małej powierzchni i wyprodukować przy tym jak najwięcej energii, a w tym wypadku najlepiej sprawdzają się elektrownie jądrowe. Gromadzenie odpadów z tych elektrowni to bardzo poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   Gromadzenie odpadów z tych elektrowni to bardzo poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

   @tojestmultikonto: a jakie to są odpady? Wiesz chociaż? Wiesz że na północy francji jest stacja przerobu zużytego paliwa? Wiesz ile jest odpadów wysoko aktywnych w paliwie jądrowym? 3%. Ba budowane są obecnie dwa reaktory dopalające zużyte paliwo. Amerykanie trzymają zużyte paliwo w halach, szwedzi walą w granit. Skrzętnie pominąłeś chiny. Wiesz dlaczego m.in oprócz jądrówek budują sporo OZE? Bo ich branża w jednym z raportów mówi że nie są już w stanie jednocześnie budować więcej bloków, indie budują bloki, arabia saudyjska, turcja, francja, uk, czesi, nie wiadomo jak to będzie z USA bo oni jadą gazówkami z gazu łupkowego. Kto się wycofuje? Ano niemcy i w zasadzie tylko oni bo podjęli polityczną decyzje i odpuść mi bełkot niemców. Albo węgiel do stabilizacji sieci albo jeszcze więcej gazówek do stabilizacji(a wiesz skąd wiem takie rzeczy? Bo wprowadzałem elektrownie o Polskiego KSE).
   Mówisz o odpadach. A ty myślisz że produkcja wiatraka jako całości czyli cement, stal, generator, elektronika, smary a później jego utylizacja to jest przyjazne środowisku? Napisałem ci wyżej nakłady surowcowe na elektrownie atomową są dużo mniejsze. Po za tym wiatraki wymagają olbrzymich powierzchni, na których oprócz nich samych jest w cholerę infrastruktury.

   Kurła ONZ w większości scenariuszy mówi że tylko energetyka jądrowa może zaspokoić głód na energię i jednocześnie obniżyć emisję co2 z energetyki.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemieckie surowce"energii odnawialnej"

  źródło: wegiel.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Turaj to na bank neuropkom hemoroidy wyjdą

 •  

  pokaż komentarz

  Widze ze polski rzad zamowil sporo art. sponsorowanych w tej lobbingowej firmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Prawda ze niemcy to debile i przez rezygnacje z atomu jeszcze wiele lat beda spalac wegiel. Ale w ich miksie energetycznym udzial wegla spada a oze dynamicznie rosnie. A u nas jest na odwrot ...

  Wiadomo ze w tonach Niemcy produkuja wiecej co2 niz my ale to duzo wiekszy kraj. Rownie dobrze mozna mowic ze po co my mamy reztgnowac z wegla jak w stosunku do reszty swiata spalamy tyle co nic.

 •  

  pokaż komentarz

  Mało kto zdaje sobie sprawę że spora część wydobycia JSW, największego producenta węgla koksowego w Europie jedzie właśnie do Niemiec. Wagony węglowe i lokomotywy z oznaczeniem Deutsche Bahn bardzo często widoczne na śląsku to nie odkupiony tabor z demobilu.

  •  

   pokaż komentarz

   Mało kto zdaje sobie sprawę że spora część wydobycia JSW, największego producenta węgla koksowego w Europie jedzie właśnie do Niemiec.

   @TheDuck: a to dziwne, wiesz do czego używa się węgla koksowego? (dla ułatwienia powiem, że nie pali się nim w elektrowniach - bo jest zbyt cenny)

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDuck: a to dziwne, wiesz do czego używa się węgla koksowego? (dla ułatwienia powiem, że nie pali się nim w elektrowniach - bo jest zbyt cenny)

   @megawatt: Uzywaja ko koksownie i huty. Kto pamieta czasy przed 5 rozbiorem Polski ten pewnie pamieta polskie zaklady. Niestety teraz wolno to robic tylko zaborcom.