•  

  pokaż komentarz

  @CDP_dystrybucja_gier jak to było z rasizmem Lovecrafta? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Twoje ulubione opowiadanie Lovecrafta? Od czego zacząć?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tuiq6: AW: Moim ulubionym jest "Kolor z innego wszechświata", w starszych tłumaczeniach "Kolor z przestworzy". Moim zdaniem warto zacząć od zbioru wydanego przez Vespera "Zgroza w Dunwich" w doskonałym przekładzie Macieja Płazy. Świetnie oddaje manierę językową i grafomaństwo Lovecrafta. To zbiór najsłynniejszych opowiadań HPL-a.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego pomimo sporej popularności Lovecrafta nie powstał jeszcze żaden porządny film? Wszystkie są niskobudżetowe, a przecież to uniwersum ma naprawdę spory potencjał.

  •  

   pokaż komentarz

   @wewerwe-sdfsdfsdf: AW: Myślę, że to dość złożony problem. Lovecraft jak ognia unikał w swej twórczości dosłowności opisu potworów i okropieństw. Robił to niejako dookoła, zostawiając pośrodku dziurę, którą wypełniała wyobraźnia czytelnika. To bardzo trudne do oddania w kinematografii, choć uważam, że jest kilka dobrych filmów z całkiem przyzwoitym budżetem - w końcu "Coś" Carpentera jest wariacją na temat Shoggotów i Gór Szaleństwa, a "W paszczy szaleństwa" to też doskonały Lovecraftowski horror.

   Dosłownych przełożeń jest mniej, jak choćby znakomite, choć nisko budżetowe Call of Cthulhu od HPLHS.

 •  

  pokaż komentarz

  @delinquencia Lovecraft był rasistą, ale i tu cytat z mojego egzemplarza "Zewu Cthulhu" - "W ostatnich 10 latach życia pisarza - wszak w najwspanialszym okresie twórczym - postawa ta [rasizm] wyraźnie zeszła na dalszy plan w jego światopoglądzie". Niestety takie realia istniały w świecie i otoczeniu, w którym wychowal się pisarz, mimo tego "zejścia na dalszy plan" jego poglądów rasistowskich da się poczuć jego niechęć do innych ras ( tu przykład: w "Zewie Cthulhu" jaki i w "Widmie nad Inssmouth" da się zauważyć piętnowanie ludzi innej karnacji, autor naprowadza czytelnika na tok myślenia "to oni są tymi złymi, na pierwszy rzut oka widać, że mają do czynienia z jakimiś bluźnierstwami".

 •  

  pokaż komentarz

  @delinquencia: "Co jednak jeszcze bardziej zaskakujące (i pocieszające), w swoim rasizmie był bardzo niekonsekwentny i wielokroć jego deklaracje nie pokrywały się z rzeczywistością. Ożenił się Żydówką, przyjaźnił z osobami innego wyznania, z osobami o radykalnie lewicowych poglądach oraz odmiennej orientacji seksualnej. Nie był to jedyne przypadki, gdy jego odrażające deklaracje nie pokrywały się z jego prawdziwym, łagodnym postępowaniem." - źródło niestatyczny.pl

  Btw. jednak jego podjecie do polskich emigrantów i chrześcijaństwa wbiło mi się w banie, dzięki opowiadaniu "Sny w domu wiedźmy". Szacunek za twórczość tak czy owak.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna