•  

  pokaż komentarz

  W Holandii i Belgii równie dobrze się czuli.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: przecież w Belgii był ruch oporu. Belgowie tak dobrze sie za to zabierali, że sami Niemcy im go stworzyli, żeby mieć ten bajzel pod kontrola ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Czesi u siebie chcieli podobno partyzantkę zorganizować....ale Niemcy się nie zgodzili:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kopite: Reinhard Heydrich pragnie się nie zgodzić z postawioną tezą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: @Kopite: no a Francuzi mieli linię Maginota ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard w Polsce natomiast był ruch oporu zamachy i jak wiadomo w 1945 na całym tym poświęceniu wyszliśmy lepiej niż Francuzi. Postawa francuska była najrozsądniejszym postępowaniem w celu ochrony narodu i majątku narodowego. Zresztą tam była inna sytuacja gdyż połowa Francji to było kolaboracyjne państwo Vichy więc Niemcy zupełnie inaczej traktowali Francję . U nas zabrakło Peteina gdyż nasi bohaterowie czmychneli w kalesonach za granicę jak tylko usłyszeli o zbliżających się Niemcach.

  •  

   pokaż komentarz

   @MorzeNiczyje: jeszcze tanie mieszkania po Żydowskie były

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: tylko że Polaków uważali za podludzi niezdolnych do posiadania własnego państwa, więc sami nie chcieli mieć polskiego Petaina czy Quislinga

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: ale odnieśliśmy kolejne moralne zwyciestwo może nie w rozmiarach 27:1 ale "tylko" 10:1 FR 600tyś ludzi zgineło PL 6 mln. no ale nie ma jak to się pośmiać z francuzów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: na pewno polska mogła sobie pozwolić na to samo. sytuacja geopolityczna francji na pewno nie miała znaczenia, tak samo jak położenie polski i to, że polska została podzielona między niemcy a rosję. francuzi mogli spokojnie przeczekać wojnę będąc na zachodzie. ponadto niemcy nie organizowali na terenie francji w 1940 roku obozów koncentracyjnych gdzie byli zwożeni francuzi by ich mordować. niemcy traktowali polaków jako podludzi, bo byli słowianami. gdybyś tylko trochę bardziej uważał na historii wiedziałbyś, że postawa francji była w polsce niemożliwa do odtworzenia. poza tym teraz już wiemy, że gdyby w polsce powstał rząd kolaboracyjny to radziecka ofensywa w 1944 traktowałaby ziemie polskie jak niemieckie.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin wszystko zależy od sytuacji , Słowian chorwackich czy słowackich , Ukraińców za podludzi nie mieli . W Polsce nie mieli z kim rozmawiać nawet o kolaboracji bo całe elity polityczno wojskowe zwiału gdzie pieprz rośnie , nawet kapitulacji nie było z kim podpisać . Dąb Biernacki co ochoczo w imię honoru łał po pysku dziennikarzy przed wojną to uciekał w damskim albo przynajmniej cywilnym stroju porzucając całą armię Prusy

  •  

   pokaż komentarz

   @rickroll: no właśnie w szkole nie mówi się o wszystkim , poczynając od tego że w zamian za korytarz przez pomorze, Niemcy oferowali nam korytarz przez Prusy oraz Ruś Zakarpacką :) . Tak samo temat prób stworzenia rządu kolaboracyjnego z Polakami też jest mało popularny proszę tutaj taki szczątkowy artykuł ale ciekawy . Co do 1944 i końca wojny to masz rację. http://ioh.pl/artykuly/pokaz/polacy-po-stronie-niemcw,1052/

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: A po co Polsce by była Ruś Zakarpacka która już wtedy znajdowała się w rękach sojusznika Niemiec Węgier? Po co Polsce byliby kolejni Rusini jakby ich już wtedy pełno nie było? No i konflikt z Węgrami ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Akaano: ruś najpierw oferowano nam przed anschlusem Czechosłowacji , Polacy nie chcieli gadać z Hitlerem to na deal poszli Węgrzy. Dało nam to zresztą w 1939 możliwość dodatkowej drogi ewakuacji. A co do zakarpacia to ten dowcip :)

   źródło: img4.demotywatoryfb.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Dalej nie rozumiem po co by nam to Zakarpacie było. Chyba w ramach wsadzania nas na minę.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko że Polaków uważali za podludzi niezdolnych do posiadania własnego państwa, więc sami nie chcieli mieć polskiego Petaina czy Quislinga

   Nope. Nazistowska pseudonauka uznawała "Polaków"* za rasę Wendów, czyt. germańską, aryjską, która wcześniej była scytyjskimi plemionami. Potem ci Polacy* mieli się wymieszać za Słowianami, hańbiąc rasę. Niektórzy nawet twierdzili, iż polska szlachta to byli właśnie ci Wendowie, Germanie.

   Polacy mieli być "przebrani" - czyt. elementy wartościowe rasowo "powrotnie zgermanizować - głównie odbierano dzieci", część wymordować, a część zachować jako rezerwuar taniej siły roboczej i niewolników.

   Nie pytaj, bo naziści to byli w większości niecywilizowani kretyni bez szkoły. Tak jakby dzisiaj bzdury Szydłowskiego zostały oficjalną wersją, a instytut źródeł z dupy jedynym możliwym.

   @galicjanin:

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: nie jestem specem od historii, ale też tego właśnie nie rozumiem - niby niemcy mieli słowian za podludzi, ale jakoś inne narody traktowali łagodniej lub współpracowali - Słowacy, Chorwaci czy państwa bałtyckie (byli w tej samej hierarchii co słowianie). Co więcej, z tego co mi wiadomo, plan wschodni, mówiący o degradacji słowian, powstał dopiero po rozpoczęciu wojny - chyba że na wikipedii się mylą. Do tego dochodzą wielokrotne starania niemców o współpracę z polską przed wojną. Może więc jednak niekoniecznie musiało to tak wyglądać jak wyglądało?

  •  

   pokaż komentarz

   @Waffenek:

   Reinhard Heydrich pragnie się nie zgodzić z postawioną tezą

   Tak potężny był ten czeski ruch oporu że wykonawcy zamachu na rzeczonego Heydricha musieli z Londynu przylecieć

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: niekoniecznie, byłoby to co dej pory, wymordowali lub wywieźli być może podobną ilość ludzi, a dziś mielibyśmy prawdziwą łatkę kolaborantów i żydożerców...

  •  

   pokaż komentarz

   Ukraińców za podludzi nie mieli .

   @Wolrad: xDDDD To dlatego generalny plan wschodni przewidywał likwidacje 65% Ukraińców, Hitler mnóstwo ich zagłodził w ramach tzw. "planu głodowego"(tutaj niewiele różnił się od Stalina), a terror okupacyjny był na Ukrainie gorszy niż w Polsce?
   Jedyne miejsce, gdzie Ukraińcy byli faworyzowani(ale też bez przesady) to Generalne Gubernatorstwo, ale tam żyła ich zdecydowana mniejszość. Komisariat Rzeszy Ukraina to było natomiast wyraźnie gorsze miejsce do życia niż GG.

  •  

   pokaż komentarz

   uznawała "Polaków"* za rasę Wendów, czyt. germańską, aryjską

   @Camilli: Może jakieś źródło tych pierdół?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:
   Drobny szczegół.Jeśli by Polacy nie walczyli, to zostałby po nas tylko popiół. Nie no, Żydzi mieli pierwszeństwo.
   Ale Polacy byli następni w kolejce!

  •  

   pokaż komentarz

   @the_one_who_knows_the_only_Truth:
   Jednak Wikipedia nie jest wyrocznią.Podręczniki mówią coś innego.Na przykład to nie Niemcy namawiali Polaków, a Polacy Niemców. Ale po pierwsze - to było tylko kilku Polaków, a po drugie Niemcy i tak mieli ich w dupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rickroll: Wszystko zgoda, ale i tak Ruscy wiele ziem traktowali jak ziemie niemieckie. Wystarczy spojrzeć co zrobili z Gdańskiem.... Te bydlaki niczego nie szanowały

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Rosenberg, główny nazistowski szur od teorii rasowych. Przy czym fun fact: Słowianie byli z początku zaliczani do rasy aryjskiej. Przy czym Rosenberg uznawał, że im dalej na wschód tym "duch narodowy" był bardziej wypaczony przez Mongołów i azjatycką mentalność. Ogólnie rzecz biorąc kupy dupy się nie trzyma.

   Po prostu ich teorie dostosowywano do aktualnie panującej sytuacji politycznej*. Niemców niebotycznie wk#!@ił sojusz Polski z Aliantami, a dalej partyzantka, która była 2 po Jugosławii. Z tym, że przez Jugosławię nie biegły koleje z zaopatrzeniem dla najważniejszego frontu. Do tego jeszcze trzeba dodać Niemców z dawnego zaboru pruskiego, którzy chcieli rekolonizować te tereny. Toteż od 39 do 43 Polacy byli uznawani za coraz to gorszych rasowo. Po wp%@!$@$u pod Kurskiem powrócono do szukania polskiego Petaina, wtedy Rosenberg wrócił do Polaków jako Wendów, ale okazało się to niemożliwe - chętni byli zbyt mało znaczący, a nawet jeśli - AK bardzo sprawnie ich likwidowała, a ponadto kilka lat zamordystycznej okupacji przekreśliło wszelkie szanse na wykorzystanie coś w rodzaju polonische Wehrmacht w ramach wspólnego wroga - Sowietów.

   *Japończycy jako "honorowi Aryjczycy"

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:

   Ukraińców za podludzi nie mieli
   Nie zgodzę się, Niemcy tak kochali Ukraińców że traktowali ich gorzej niż Polaków. Jedyny zalążek który był dla nich użyteczny to byli banderowcy i tych też tak kochali że samego bandere wsadzili do obozu.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_one_who_knows_the_only_Truth Guido von List, Liebenfels, Bławatska. Jeszcze przed wojną ta ekipka wywarła wielki wpływ na ideologię III Rzeszy. Von List np. pisał o tym, jak będzie wyglądał świat po podbiciu słowiańskich krajów. Rosjanie i Polacy mieli służyć za żywe taksówki, nosząc na plecach aryjskich Niemców.

   Inna sprawa, że Hitler nie był szczególnie konsekwentny ideologicznie. Z Rosjanami zawarł sojusz, mimo że w komunizmie widział zagrożenie. Słowian wysyłał do obozów, ale "swoich" - Ustaszy, Ukraińców, itd. chętnie wspierał. Ideolodzy III Rzeszy cisnęli w kierunku pogaństwa, mitów nordyckich, run, etc., ale układy z KK też były dobre. Być może polityka Niemiec była po prostu mniej ideologiczna a bardziej pragmatyczna niż przyjęło się sądzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli Z małym wyjątkiem w postaci antyrosyjskiego sojuszu NSZ z Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: nie p#@@$!!, Hitler nie wymordowywal Francji bo potrzebował lebensraum

  •  

   pokaż komentarz

   @Skyworld tak ale pośrednio potwierdza że uznawanie za podludzi bardziej zależało od polityki niż rasizmu. W końcu w waffen ss służyły oddziały kalmukow buddystów , Bośniaków muzułmanów , Rosjan , Ukraińców , Chorwatów czy Albańczyków i hindusów

  •  

   pokaż komentarz

   @Ameritas: ile z tego zginęło Żydów? Bo im większe są roszczenia Żydów, tym bardziej popieram holocaust.

  •  

   pokaż komentarz

   Z małym wyjątkiem w postaci antyrosyjskiego sojuszu NSZ z Niemcami.

   Niekoniecznie, nie można tego nazwać kolaboracją.

   Rozkaz dowódcy brygady do podkomendnych:

   Ofensywa bolszewicka zmusiła nas do przesunięcia się na zachód Polski. Na drodze stanęły nam umocnienia niemieckie. W dniu 14 bm. starliśmy się z Niemcami, chcąc przebić się na zachód. Nie daliśmy rady. W dniu 15 bm. czołgi radzieckie zaatakowały nas od wschodu. Dla ratowania brygady porozumiałem się z dowództwem fortyfikacji niemieckich, aby zezwoliło nam przejść przez ich linie na zachód. Tym samym weszliśmy w stan niewojowania z Niemcami na czas nieokreślony. Mam nadzieję, że szybko toczące się wypadki wojenne pozwolą nam w niedalekiej przyszłości zameldować się u Naczelnego Wodza i prawowitego Rządu Polskiego i według jego rozkazu zwrócić nasz oręż przeciwko wrogowi, którego każe nam zwalczać.

   Czyli innymi słowy, Brygada Świętokrzyska próbowała się przebić przez Niemców. Nie udało im się to i zostali postawieni między młotem, a kowadłem. Był już znany zbrodniczy stosusunek do AK i polskich formacji po Burzy np. Wilno, czy kazus Powstania Warszawskiego. U Sowietów nie mieli czego szukać, toteż wydano jedyny sensowny rozkaz, bo każdy inny doprowadziłby do zagłady oddziału.

   Dalsza "kolaboracja" miała na celu dotarcie na zachód i oddanie jednostkę w dyspozycję prawowitego polskiego rządu w Londynie.

   W czasie pobytu w Czechach dowództwo Brygady nawiązało także kontakt z czeskim podziemiem, które przydzieliło Polakom oficera łącznikowego. Ustalono, że Brygada udzieli Czechom pomocy w planowanym powstaniu w Pilźnie, o którego terminie wybuchu dowództwo Brygady miało być poinformowane po osiągnięciu rejonu tego miasta.

   Także nie może być mowy o żadnej kolaboracji.

   W zdjęciu więźniarki obozu koncentracyjnego w Holiszowie znajdującego się terenie Czech -> Brygada Świętokrzyska wyzwoliła więźniów 5 maja 1945 r.

   @Gorejacy_krzak_agrestu:

   źródło: dzieje.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Ale w czasie okupacji w Warszawie też teatry przezywaly oblężenie. Taka odskocznia i rozrywka od ponurej rzeczywistosci.

 •  

  pokaż komentarz

  Za to bohaterscy Polacy mieli i ruch oporu, i Powstanie Warszawskie, i

  Około 200 tysięcy zabitych, z czego ok. 180 tys. ofiar, to cywilni mieszkańcy Warszawy, w tym ok. 33 tys. zabitych dzieci. Spośród prawie 20 tys. poległych powstańców było 2,3 tys. żołnierzy WP gen. Berlinga, którzy w dniach 15-21 września walczyli niosąc pomoc umęczonej Warszawie. Około 1,5 tys. żołnierzy WP zostało rannych. Nie udało mi się ustalić ile osób cywilnych, w tym dzieci zostało rannych w powstaniu ale z wycinkowych informacji na Wikipedii wynika, że było ich tysiące. Tragedia ocalałej ludności Warszawy nie skończyła się w dniu zakończenia Powstania. Po kapitulacji, ok. 650 tys. mieszkańców wygnano z miasta. Żołnierze powstańcy kierowani byli do obozów jenieckich, młodzi cywile wywożeni do Niemiec na roboty, a liczne osoby ? po przesłuchaniu, trafiły do obozów koncentracyjnych. Po kilku dniach Niemcy przystąpili do niszczenia miasta. Szacuje się, że lewobrzeżną Warszawę zniszczono w 70-80%. Taki był bilans Powstania Warszawskiego.

  Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciwko Niemcom, politycznie przeciw Sowietom, demonstracyjnie przeciw Anglosasom, a faktycznie przeciw Polsce.? Napisał wkrótce po powstaniu Paweł Jasienica. [J. Owczarski: RKR*, str. 97]

 •  

  pokaż komentarz

  Francuski ruch oporu działał bardzo dobrze, bardzo przyczynił się do sukcesu operacji w Normandii. No ale nie robili akcji w stylu wyburzania własnej stolicy więc polsce są uznawani za coś co nie istniało.