•  

  pokaż komentarz

  Cóż, jak w PRL-u, beneficjenci kiełbasy wyborczej, ups, przepraszam - socjalu, gardzą tymi, którzy im ten socjal w zębach przynoszą, czyli wyzyskiwaczami, kurwami-przedsiębiorcami, a ponieważ liczba tychże beneficjentów stale rośnie (efekt kuli śnieżnej), to jedyne na co pozostaje nam liczyć, to nadzieja, że się krajom od nas bogatszym po prostu powinie noga ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli dotychczasowe działania wykonywane w ramach strategii bezpieczeństwa demograficznego przyniosły niewielkie rezultaty. Siła państwa opiera się na podstawowych czynnikach, które wpływają na kolejne, na wiele róznych czynników cząstkowych, są to: warunki geograficzne, jakość przywództwa i liczba ludności. Liczba ludności ma podstawowe znaczenie dla potęgi, dlatego zapewnienie bezpieczeństwa demograficznego należy do podstawowych zadań państwa. Należy wyciągnąć wnioski i, niestety, znacznie zmodyfikować strategię bezpieczeństwa demograficznego (o ile istnieje). Tego wymaga sytuacja, w przeciwnym razie, przywódcy sami sobie wystawią ocenę, nieprzygotowani, nierozumiejący, błędnie postrzegający procesy dziejowe, ludzie, których nie można uznać filarem. Zatem jakość przywództwa państwa uznam za niezadowalającą. Jeśli jakość przywództwa jest mierna i mamy do czynienia z drastycznym spadkiem ludzi w wieku produkcyjnym, zatem, utrzymując obecny kierunek, gdzie skończmy?

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: To nie jest problem Polski, tylko globalny-cywilizacyjny. Wzrost naturalny wyhamowywuje wszędzie, nawet w krajach mniej rozwiniętych. W żadnym państwie próby odwrócenia tego trendu nie są wystarczająco skuteczne, dlatego stosuje się rozwiązanie doraźne tj. osiedlanie nadwyżek ludności państw gorzej rozwiniętych.

  •  

   pokaż komentarz

   osiedlanie nadwyżek ludności państw gorzej rozwiniętych.

   @Mosley: Nom. O tym pisałem w kontekście zmiany strategii bezpieczeństwa demograficznego. Jesteśmy skazani na imigrantów, społeczeństwo się starzeje, dodatkowo polska ciągle jest rezerwuarem siły roboczej Zachodu. Drenaż mózgów z Polski trwa. Trzeba zassać Białorusinów, siłę przyciągania, renomę (soft-power) na Białorusi w zasadzie mamy zbudowaną - może niedługo Białorusini, szerszym strumieniem, przyjadą do Polski w poszukiwaniu pracy. Miejmy nadzieję, że będą to Białorusini (prawdopodobnie tę kwestię uda się wyregulować przepisami). Gdzieś czytałem, że do 2030 roku w Polsce będzie brakowało 4 mln pracowników...

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteśmy skazani na imigrantów, społeczeństwo się starzeje

   @HaHard: A co jeśli imigranci też powiedzą jak Polacy słynne "Pierd... nie rodzę!" ?

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteśmy skazani na imigrantów, społeczeństwo się starzeje

   @HaHard: Wcale nie jesteśmy na nic skazani, technologia idzie do przodu, dlatego niedługo do opieki nad starszymi osobami będą mogły zostać oddelegowane roboty. Taka Japonia od lat boryka się ze starzejącym społeczeństwem i dalej nie wpuszcza imigrantów, a tym bardziej na siłę ich nie sprowadza, i jakoś bardzo dobrze sobie radzą.

   Za dużo ludzi, źle bo przeludnienie. Za mało, też źle, bo system emerytalny tworzony kiedy był ciągły wzrost ludności nie jest wstanie go utrzymać w nowej sytuacji demograficznej.

   Ludzi na ziemi jest za dużo dlatego państwa, które zmniejszają liczbę mieszkańców są wyznacznikami jak sobie radzić z problemem przeludnienia. Nie ma możliwości ciągłego sprowadzania imigrantów do starzejącego się społeczeństwa i liczenie na to, że takie łatanie załatwi sprawę na zawsze. Kiedyś coś pęknie nie wspominając o tym, że na zachód od Odry owi imigranci z ostatniego rzutu statystycznie jakoś nie garną się do wspomagania upadającego systemu emerytalnego, tylko bardziej do jego obciążania poprzez wykorzystywanie pomocy socjalnej.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie jest problem Polski, tylko globalny-cywilizacyjny. Wzrost naturalny wyhamowywuje wszędzie, nawet w krajach mniej rozwiniętych. W żadnym państwie próby odwrócenia tego trendu nie są wystarczająco skuteczne, dlatego stosuje się rozwiązanie doraźne tj. osiedlanie nadwyżek ludności państw gorzej rozwiniętych.
   @Mosley: To jest o tyle manipulacja, że w takiej Francji, Luksemburgu, Szwajcarii, Danii, Norwegii czy Irlandii - państwach znacznie od nas bogatszych demografia ma się o niebo lepiej. My jesteśmy w katastrofalnej sytuacji z realnie malejącą liczbą ludności, mimo że obywatele żyją co raz dłużej. Za chwilę nie tylko będzie nas mało, ale większość będą stanowić niedołężni starcy.

   Prawdę mówiąc, to nie ma wielu państw na świecie, które mają gorszą demografię niż Polska - tylko 24/193 (!) W większości postowiecki k?!!idołek.

  •  

   pokaż komentarz

   @MinisterPrawdy

   w takiej Francji, Luksemburgu, Szwajcarii, Danii, Norwegii czy Irlandii - państwach znacznie od nas bogatszych demografia ma się o niebo lepiej.

   Dokładnie

   dlatego niedługo do opieki nad starszymi osobami będą mogły zostać oddelegowane roboty

   @fen1x Roboty są pieśnią przyszłości. W moich rozważaniach szukałem rozwiązania racjonalnego, na tu i teraz. Oczywiście automatyzacja i robotyzacja staną się swoistym game changerem w tej kwestii (jak i w wielu innych), jednakże jest to pieśń przyszłości. Relatywnie odległej przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Już nie tak odległej przyszłości. To kwestia 15-20lat. Umówimy się, do tego czasu Polska nie upadnie demograficznie aż tak, żeby ten okres był dla niej nie do przejścia. To raz. Dwa, sprowadzanie hurtem imigrantów którzy często gęsto pojawiają się i znikają w zależności od koniunktury jest też żadnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeżeli mowa nie o powolnym przypływie ludności wykwalifikowanej, faktycznie dającym namacalny wzrost w PKB, tylko o hurtowym sprowadzaniu kogo się da. Następnie wkładaniu kolejnych pieniędzy, żeby w ogóle tą grupę zaktywizować, ze skutkiem takim jaki widać w statystykach zatrudnienia w krajach zachodnich. Krótko rzecz ujmując imigracja tak, pomaga, ale to nie jest i nie będzie złoty środek, a może, jak pokazuje to co wyżej napisałem, przy nierozsądnie prowadzonej imigracji być wręcz przeciwieństwem zamierzonego efektu.

  •  

   pokaż komentarz

   @fen1x Tym razem zgadzam się z Tobą w pełni. Ja także nie jestem zwolennikiem szeroko otwartych drzwi, jestem zwolennikiem kontrolowanego, regulowanego ich uchylenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Roboty są pieśnią przyszłości.

   @HaHard:

   To trochę nie tak, tempem wprowadzania automatyzacji rządzi ekonomia, technicznie nic nie stoi na przeszkodzie żeby już teraz zastąpić połowę (2.5M ludzi) etatów w przemyśle, po prostu ludzie są wciąż tańsi.
   Postęp techniczny będzie zmniejszał cenę automatyzacji, a demografia zwiększała cenę pracy ludzkiej.

   Jeszcze ciekawiej jest z rolnictwem, gdzie dopłaty i regulacje sztucznie utrzymują bardzo duże rozdrobnienie gospodarstw i w konsekwencji ogromny przerost zatrudnienia (kolejny 1M ludzi do odzyskania).

   BTW. Ilość populacji wcale nie przekłada się na potęgę, weź np. Izrael który z 9M mieszkańców trzyma w szachu 180M w okolicznych krajach.

  •  

   pokaż komentarz

   To trochę nie tak, tempem wprowadzania automatyzacji rządzi ekonomia, technicznie nic nie stoi na przeszkodzie żeby już teraz zastąpić połowę (2.5M ludzi) etatów w przemyśle, po prostu ludzie są wciąż tańsi. Postęp techniczny będzie zmniejszał cenę automatyzacji, a demografia zwiększała cenę pracy ludzkiej.
   Jeszcze ciekawiej jest z rolnictwem, gdzie dopłaty i regulacje sztucznie utrzymują bardzo duże rozdrobnienie gospodarstw i w konsekwencji ogromny przerost zatrudnienia (kolejny 1M ludzi do odzyskania).


   @eeemil: Wreszcie ktoś to napisał. Ciągle widzę absurdalne przewidywania co do przyszłości oparte tylko na szacowaniach co kiedy będzie możliwe. Trzeba pamiętać że nawet najlepsza technologia może zostać zablokowana przez mentalność społeczną, politykę, prawo czy wreszcie zwykłą ekonomię i efekt skali - a raczej jego brak.

   To trochę tak jak z latającymi samochodami - wszyscy 'futuryści' oczekiwali latających samochodów a nikt nie poświęcił czasu na podstawową ekonomię i zasady fizyki (ilość powietrza która jest potrzebna do przemieszczenia żeby utrzymać w powietrzu samochód jest bardzo duża - ergo zawsze będzie się to wiązać z hałasem, wiatrem nie licząc nawet kosztów energii).

   BTW. Ilość populacji wcale nie przekłada się na potęgę, weź np. Izrael który z 9M mieszkańców trzyma w szachu 180M w okolicznych krajach.

   Przekłada się na potęgę (patrz Chiny, Turcja, Indie) tylko nieliniowo. Jest konkretna korelacja, wyjątek Izraela tej korelacji nie likwiduje, co najwyżej pokazuje że nie jest to przełożenie 1 do 1.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie jest problem Polski, tylko globalny-cywilizacyjny.

   @Mosley: feminizm.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko globalny-cywilizacyjny. Wzrost naturalny wyhamowywuje wszędzie

   @Mosley: No raczej nie bo liczba ludności na świecie ciągle się zwiększa, a w ciągu 50 lat w takiej Afryce ulegnie podwojeniu. Chyba, że za "wszędzie" uznałeś nie wiem nawet kogo UE (w której też do niedawna stale przybywało ludności)?

   Co do tematu to demografia jeśli chodzi o potęgę państwa (nie mylić z dobrobytem bo ludziom jakoś dziwnie się to miesza i wyjeżdżają z Rosją) jest czynnikiem decydującym.

  •  

   pokaż komentarz

   w ciągu 50 lat w takiej Afryce ulegnie podwojeniu.

   @Dr_Manhattan: Ale ilość dzieci na kobietę spada także u nich i o tym była mowa. Nas by dzisiaj także było znacznie więcej gdyby nie dwie wojny i kilka fal emigracji, które nałożyły się na ten okres przyrostu w którym jest teraz Afryka.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Wierutna bzdura. I RP była ludniejsza niż Prusy albo Szwecja i Austria, i co? I gucio.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: @MinisterPrawdy: Podstawą dobrobytu jest wysoki odsetek pracujących, a nie wysoki przyrost naturalny. W Polsce połowa ludzi nie pracuje, na cholerę więc kolejne bombelki, których rodzice tylko wyciągną ręce po socjal? Trzeba by zlikwidować socjal i aktywizować zawodowo (czyt. zmusić do pracy). Ale spróbuj powiedzieć Polakom, że koniec z 500+ i wegetacją na bezrobociu przy grillu, czas się wziąć do roboty. To na pewno Twoja partia wygra wybory XD Dlatego nie ma nadziei dla tego k%#?idoła zwanego Polską.

  •  

   pokaż komentarz

   Już nie tak odległej przyszłości. To kwestia 15-20lat. Umówimy się, do tego czasu Polska nie upadnie demograficznie aż tak, żeby ten okres był dla niej nie do przejścia. To raz. Dwa, sprowadzanie hurtem imigrantów którzy często gęsto pojawiają się i znikają w zależności od koniunktury jest też żadnym rozwiązaniem

   @fen1x: co ci po robotach, jak ludności będzie stale i sukcesywnie wymierać? Zresztą, jak myślisz, kto będzie miał więcej robotów? My, czy Niemcy albo Francja?

   My jesteśmy na końcu wyścigu o automatyzację i ona tylko pogłębi naszą biedę w porównaniu do Zachodu, gdyż nie dość że oni będą mieli znacznie więcej, znacznie lepszych robotów, to jeszcze te ich roboty zabiorą pracę tysiącom polskich firm które są podwykonawcami zachodnich przedsiębiorstw.

   Dodatkowo my, ściągając sobie tanią siłę roboczą spowalniamy znacznie automatyzację i już teraz mamy kilkanaście razy mniej robotów niż Niemcy, bo żeby przedsiębiorstwa wprowadzały roboty, muszą mieć "zachętę" w postaci wysokich kosztów pracy człowieka, a dzisiaj właściciel fabryki woli zatrudnić brygadę Ukraińców za 2000 do ręki, niż kupić linię montażową złożoną z robotów, za kilkadziesiąt milionów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepia: jeden plus to za mało, dałbym dziesięć

  •  

   pokaż komentarz

   Taka Japonia od lat boryka się ze starzejącym społeczeństwem i dalej nie wpuszcza imigrantów, a tym bardziej na siłę ich nie sprowadza, i jakoś bardzo dobrze sobie radzą.

   @fen1x: Przecież Japonia nie radzi sobie dobrze, oni od ~30 lat praktycznie nie mają żadnego wzrostu gospodarczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: ty mówisz o populacji, a on o przyroscie. To 2 różne rzeczy

  •  

   pokaż komentarz

   W Polsce połowa ludzi nie pracuje

   @Sepia: dokładnie to która połowa?

  •  

   pokaż komentarz

   Podstawą dobrobytu jest wysoki odsetek pracujących, a nie wysoki przyrost naturalny.

   @Sepia: Wytłumacz mi jak chcesz oszukać biologię i utrzymać ten wysoki odsetek pracujących coraz starszych ludzi bez dopływu nowego pokolenia?

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież Japonia nie radzi sobie dobrze, oni od ~30 lat praktycznie nie mają żadnego wzrostu gospodarczego.

   @CytrynowySorbet: Ich PKB utrzymuje się w dalszym ciągu wyżej niż nawet Niemiec. Do tego to nie jest efekt o tyle demografii co bardzo wielkiego rozwoju Chin które przejęły rynek elektroniki a mimo to Japonia dalej się utrzymuje.

   Zresztą o czym tu rozmawiać, Chiny mają politykę 1 dziecka od 1977 roku i gdzie są teraz..? To nie dzietność jest problemem rozwoju gospodarczego, ba, patrząc na Chiny i ich podejście oraz efekty, wnioski można wysnuć wręcz przeciwne. Bo to nie ilość robi obecnie pieniądze na świecie tylko jakość.

  •  

   pokaż komentarz

   @videon: A to bez pińcet plus ludzie się nie rozmnażają? Praca i odpowiednie wynagrodzenie = dzieci. I kto powiedział, że ma nie być nowego pokolenia? Ma nie być socjalu, przede wszystkim tego najbardziej absurdalnego i kosztownego jak przywileje emerytalne. Obecnie odsetek pracujących w Polsce jest śmiesznie niski i wysoka dzietność raczej go nie podniesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepia: To może win-win, obniżyć obciążenia podatkowe i nie płacić socjalu? Że też żadna opcja polityczna przez tyle lat na to nie wpadła...

  •  

   pokaż komentarz

   My jesteśmy na końcu wyścigu o automatyzację i ona tylko pogłębi naszą biedę w porównaniu do Zachodu, gdyż nie dość że oni będą mieli znacznie więcej, znacznie lepszych robotów, to jeszcze te ich roboty zabiorą pracę tysiącom polskich firm które są podwykonawcami zachodnich przedsiębiorstw.

   @Strzelec_Kurpiowski: Ciekawe myślenie, zostańmy zatem "montownią europy" bo ktoś tam ma więcej.

   Obecnie jeśli idzie o technologię względem Niemiec to porównaj ich obecna szybkość i dostępność internetu, która stoi w miejscu od ładnych 10lat do ciągle rozwijanej infrastruktury w PL. Niedawno nawet na wykopie był podnoszony ten wątek.

   Dodatkowo my, ściągając sobie tanią siłę roboczą spowalniamy znacznie automatyzację i już teraz mamy kilkanaście razy mniej robotów niż Niemcy, bo żeby przedsiębiorstwa wprowadzały roboty, muszą mieć "zachętę" w postaci wysokich kosztów pracy człowieka, a dzisiaj właściciel fabryki woli zatrudnić brygadę Ukraińców za 2000 do ręki, niż kupić linię montażową złożoną z robotów, za kilkadziesiąt milionów.

   @Strzelec_Kurpiowski: Dlatego tak istotna jest kontrolowana i rozsądna polityka. Jednak trzeba jeszcze mimo wszystko zauważyć jeden fakt. Polski przedsiębiorca jest znacznie biedniejszy jak jego zachodni odpowiednik. Z pustego i Salomon nie naleje, za muszelki tych robotów nie kupisz, najpierw jakoś trzeba zarobić te pieniądze na roboty, a chyba nie muszę przypominać, że Polska dalej wychodzi z bagna po PRL.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe myślenie, zostańmy zatem "montownią europy" bo ktoś tam ma więcej.

   Obecnie jeśli idzie o technologię względem Niemiec to porównaj ich obecna szybkość i dostępność internetu, która stoi w miejscu od ładnych 10lat do ciągle rozwijanej infrastruktury w PL. Niedawno nawet na wykopie był podnoszony ten wątek.

   @fen1x: co ma internet do automatyzacji? Do celów przemysłowych nie jest potrzebny najszybszy internet, a poza tym wykopki mogą znać jakość internetu konsumenckiego, a nie tego, jaki jest podłączony do głównych firm.

   Gigabitowe łącza są potrzebne do oglądania Netflixa w 8K, a nie do fabryki, która raz zaciagnie program robota, który roześle siecią wewnętrzną, a potem tylko pobiera aktualizacje.

   Dlatego tak istotna jest kontrolowana i rozsądna polityka. Jednak trzeba jeszcze mimo wszystko zauważyć jeden fakt. Polski przedsiębiorca jest znacznie biedniejszy jak jego zachodni odpowiednik. Z pustego i Salomon nie naleje, za muszelki tych robotów nie kupisz, najpierw jakoś trzeba zarobić te pieniądze na roboty, a chyba nie muszę przypominać, że Polska dalej wychodzi z bagna po PRL.

   Dlatego zachodu jako takiego nie dogonimy nigdy, bo automatyzacja rozwinie przemysł wykładniczo i roboty będą robić roboty, a nas na te pierwsze roboty nie będzie stać.

   Musielibyśmy rozwinąć program automatyzacji i ładować w niego tyle środków, co w 500+.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Bardziej chodzi o specjalistów, którzy tworzą infrastrukturę. Najwyraźniej są z tym problemy skoro internet konsumencki działa u nich nie najlepiej.

   Tak czy owak, większym problemem są pieniądze na te roboty i firmy na tyle bogate, że będzie je na to stać.

  •  

   pokaż komentarz

   Zatem jakość przywództwa państwa uznam za niezadowalającą. Jeśli jakość przywództwa jest mierna

   @HaHard: Przywódców w demokracji wybiera społeczeństwo. Jakie społeczeństwo tacy przywódcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Bardziej chodzi o specjalistów, którzy tworzą infrastrukturę. Najwyraźniej są z tym problemy skoro internet konsumencki działa u nich nie najlepiej.

   @fen1x: blądzisz. Po prostu kraje, które rozwijały się wcześniej i nie były opóźnione przez komunizm, wprowadzały stare, pierwsze rozwiązania, a my infrastrukturę zaczęliśmy budować praktycznie po roku 2000 i od razu mieliśmy nowe rozwiązania.

   Łatwiej jest kłaść nową sieć od nowa, niż omijać starą i się z nią łączyć, przez co powstają wąskie gardła.

   W USA, które było pionierem internetu, ten jest jeszcze bardziej przestarzały i tylko wielkie metropolie podbijają statystyki, bo poza nimi jest bieda technologiczna.

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą o czym tu rozmawiać, Chiny mają politykę 1 dziecka od 1977 roku i gdzie są teraz..? To nie dzietność jest problemem

   @fen1x: Ostatnio się wycofali z tej polityki. Przecież ich system emerytalny też będzie miał problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Chyba nie specjalnie, rozwój internetu był bardzo szybki i idąc Twoim tokiem to my dalej powinniśmy siedzieć na podobnym poziomie bo pierwsze Neostrady bujały się na prędkościach rzędu 128kb/s i też trzeba było to na bieżąco aktualizować.

  •  

   pokaż komentarz

   Ostatnio się wycofali z tej polityki. Przecież ich system emerytalny też będzie miał problemy.

   @Grewest: Dobrze, że nasz system emerytalny z 1000zł na osobę działa obecnie dobrze. W innym wypadku można by się kłócić w ogóle o jego sensowności w tej formie. A nie czekaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @videon: Oczywiście, o to chodzi. Po prostu podstawą ma być praca dobrze wynagradzana, a nie obciążana. A istotą socjalu nie może być zabieranie pracującemu, żeby dać temu, kto nie pracuje, chociaż mógłby.

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba nie specjalnie, rozwój internetu był bardzo szybki i idąc Twoim tokiem to my dalej powinniśmy siedzieć na podobnym poziomie bo pierwsze Neostrady bujały się na prędkościach rzędu 128kb/s i też trzeba było to na bieżąco aktualizować.

   @fen1x: to sobie sprawdź.

   Prawie wszystkie kraje które wyszły z komunizmu i są w UE, wyprzedzają zachód pod względem prędkości internetu.

   https://mobirank.pl/2018/09/17/ranking-predkosci-internetu-wedlug-krajow-na-swiecie-1h-2018/

  •  

   pokaż komentarz

   Prawie wszystkie kraje które wyszły z komunizmu i są w UE, wyprzedzają zachód pod względem prędkości internetu.

   @Strzelec_Kurpiowski: To pewnie dlatego widzę Szwecję, Norwegię i Danię w czołówce. Nie twierdzę, że to nie jest bez wpływu na przędność, ale nie przesadzajmy.

  •  

   pokaż komentarz

   To pewnie dlatego widzę Szwecję, Norwegię i Danię w czołówce. Nie twierdzę, że to nie jest bez wpływu na przędność, ale nie przesadzajmy.

   @fen1x: one są na północy, a nie na zachodzie, a poza tym są tam duże skupiska ludzi, a potem nic i zakładając internet w paru miastach można objąć szybkim internetem większość ludzi.

   Tak samo jest na Węgrzech, gdzie połowa populacji mieszka w stolicy i mają tam jeden z najszybszych internetów w Europie.

   Zresztą, Norwegia, Szwecja i Dania to nie jest nawet połowa populacji Niemiec czy Francji.

  •  

   pokaż komentarz

   one są na północy, a nie na zachodzie, a poza tym są tam duże skupiska ludzi

   @Strzelec_Kurpiowski: Holandia zatem, Szwajcaria pomimo trudnego terenu też stoi bardzo wysoko. Co do Szwecji, fakt na wioskach jest znacznie mniej ludzi, ale internet jest tam tez bardzo szybki. Problem zaczyna się na północy gdzie gęstość zasiedlenia jest bardzo niska.

   Zasadniczo taki kraj jak Niemcy z takim budżetem jaki posiadają powinni mieć internet mobilny na autostradach, a nawet tam go zrywa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepia: a może to jest paradoksalnie pomysł na wygranie wyborów? I jednocześnie na wysoką frekwencję wyborczą. Wyobraźcie sobie tą walkę przy urnach zwolenników i przeciwników 500+ :D w końcu dostalibyśmy realne wyniki wyborów ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Holandia zatem, Szwajcaria pomimo trudnego terenu też stoi bardzo wysoko.

   @fen1x: a czemu mają nie stać, skoro to bardzo gęsto zaludnione kraje?

  •  

   pokaż komentarz

   Dobrze, że nasz system emerytalny z 1000zł na osobę działa obecnie dobrze. W innym wypadku można by się kłócić w ogóle o jego sensowności w tej formie. A nie czekaj.

   @fen1x: Emerytura w naszym powszechnym systemie polega na braniu pod uwagę sumy składek dzielonej przez przewidywaną średnią długość życia. Jeśli ktoś dostaje 1000zł to tylko na tyle zasłużył.

   Problemem są specjalne emerytury dla określonych grup zawodowych. I brak wymogu wieku przy kryteriach minimalnej emerytury(kobiecie w wieku 60lat której wychodzi 800zł emerytury nie opłaca dłużej pracować, skoro państwo dopłaci i będzie miała minimalną 1100zł).

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli ktoś dostaje 1000zł to tylko na tyle zasłużył.

   @Grewest: To idąc takim tokiem rozumowania, z czym zatem jest problem? Jak ktoś w Chinach czy PL nie dostanie w ogóle to najwyraźniej na tyle zasłużył:F Co zatem ma być rozwiązaniem tego stanu rzeczy? Sprowadzanie imigrantów obciążających system socjalny jak w Niemczech? To ma pomóc emerytom?

  •  

   pokaż komentarz

   Prawdę mówiąc, to nie ma wielu państw na świecie, które mają gorszą demografię niż Polska - tylko 24/193 (!) W większości postowiecki kurwidołek.

   @MinisterPrawdy: Najgorsze wyniki w UE mają państwa południa Europy.

   źródło: Screenshot_2019-07-19 Demographics of the European Union - Wikipedia.png

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie mogą nie chcieć dzieci, ale niech zaakceptują też fakt, że bez nich będą biedować na starość, a nasze państwo nigdy nie dogoni państw wyżej rozwiniętych, które będzie bardziej stać na automatyzację niż nas.

   @Strzelec_Kurpiowski: Jakie zacięte boje toczysz o tą dzietność ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szykujesz już pokoik dziecięcy :D?

  •  

   pokaż komentarz

   To idąc takim tokiem rozumowania, z czym zatem jest problem?

   @fen1x: System emerytalny będzie generował coraz większe koszty. Skoro przez politykę jednego dziecka, jedno dziecko będzie musiało utrzymać 2 rodziców i 4 dziadków. To miałem na myśli.

   Jak ktoś w Chinach czy PL nie dostanie w ogóle to najwyraźniej na tyle zasłużył:F

   Każdemu kto odkładał składki należy się emerytura. Problem w tym że jak będzie za dużo emerytów to do ZUS z budżetu będzie trzeba dokładać do emerytur* kosztem służby zdrowia, edukacji, infrastruktury, wojska itp.

   Co zatem ma być rozwiązaniem tego stanu rzeczy? Sprowadzanie imigrantów obciążających system socjalny jak w Niemczech? To ma pomóc emerytom?

   Podwyżka wieku emerytalnego, lub chociaż zaostrzenie kryteriów uprawniających do otrzymania minimalnej emerytury.
   Likwidacja przywilejów emerytalnych i włączenie tych grup do Zusu.
   Można też starać się zwiększyć liczbę pracujących, mamy tam jeszcze jakąś rezerwę która mogła by pracować.
   Rząd nie musi sprowadzać imigrantów, wystarczy że nie będzie przeszkadzał jeśli ktoś by chciał u nas pracować.

   źródło: Zaznaczenie_063.png

  •  

   pokaż komentarz

   Jakie zacięte boje toczysz o tą dzietność ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szykujesz już pokoik dziecięcy :D?

   @Liwiia: Jeszcze nie, ale może kiedyś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   W praktyce dużo się po obecnym społeczeństwie nie spodziewam, ale chciałbym chociaż żeby ludzie potrafili dodać dwa do dwóch i ogarnąć, że bez dzieci emerytur nie będzie, więc niech lepiej dokładają kasę.

   No ale dla większości to czarna magia ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze nie, ale może kiedyś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   W praktyce dużo się po obecnym społeczeństwie nie spodziewam, ale chciałbym chociaż żeby ludzie potrafili dodać dwa do dwóch i ogarnąć, że bez dzieci emerytur nie będzie, więc niech lepiej dokładają kasę.

   @Strzelec_Kurpiowski: Piszesz z perspektywy takiego prawilnego ojca kilkorga dzieci mającego dosyć tych samolubnych "pasożytów" :D

  •  

   pokaż komentarz

   Piszesz z perspektywy takiego prawilnego ojca kilkorga dzieci mającego dosyć tych samolubnych "pasożytów" :D

   @Liwiia: piszę z perspektywy kogoś, kto ogarnia gospodarkę. Jak system emerytalny się zawali, albo co gorsza zbankrutuje państwo, to będzie u nas jak na wojnie ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   : piszę z perspektywy kogoś, kto ogarnia gospodarkę. Jak system emerytalny się zawali, albo co gorsza zbankrutuje państwo, to będzie u nas jak na wojnie ¯_(ツ)_/¯

   @Strzelec_Kurpiowski: To trzeba będzie uciekać :D

  •  

   pokaż komentarz

   To trzeba będzie uciekać :D

   @Liwiia: niestety ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   A to tylko pogłębi kryzys, bo uciekną ci najbardziej produktywni i wytwarzający najwięcej dóbr dla państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   A to tylko pogłębi kryzys, bo uciekną ci najbardziej produktywni i wytwarzający najwięcej dóbr dla państwa.

   @Strzelec_Kurpiowski: Może nie dożyjemy nawet jak wybuchnie szumnie zapowiadana III wojna

  •  

   pokaż komentarz

   Może nie dożyjemy nawet jak wybuchnie szumnie zapowiadana III wojna

   @Liwiia: bez ograniczeń wydatków emerytalnych, ZUS może się zwalić już w 2025 roku. Planujesz umrzeć za 6 lat? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   System emerytalny będzie generował coraz większe koszty. Skoro przez politykę jednego dziecka, jedno dziecko będzie musiało utrzymać 2 rodziców i 4 dziadków. To miałem na myśli.

   @Grewest: To może wtedy zaczną myśleć o tym żeby podnieść wiek przejścia na emeryturę kobiet pracujących fizycznie z 50lat na wyższy. Taki to obecnie mają problem, że mają znacznie niższy wiek przechodzenia na emeryturę mając tylko rok niższą średnią długość życia.

  •  

   pokaż komentarz

   Planujesz umrzeć za 6 lat? ( ͡° ͜ʖ ͡°

   @Strzelec_Kurpiowski: Co komu pisane :DD

  •  

   pokaż komentarz

   Co komu pisane :DD

   @Liwiia: nie będziesz chociaż starą panną po trzydziestce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   nie będziesz chociaż starą panną po trzydziestce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Strzelec_Kurpiowski: Za 6 lat będę jeszcze przed :D

  •  

   pokaż komentarz

   Za 6 lat będę jeszcze przed :D

   @Liwiia: czyli umrzesz bez tej zmazy w życiorysie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Swoją drogą znam typa, który w wieku 19 lat ostro walił sterydy i mówił że w wieku 25 lat wygra Mr. Olympia (najlepsze zawody kulturystyczne), a w wieku 30 lat umrze na zawał serca.

   Dziś ma 26 lat, zawodów żadnych nie wygrał, ale zdrowie faktycznie ma zajechane i mocno żałuje tamtej głupoty XD

  •  

   pokaż komentarz

   czyli umrzesz bez tej zmazy w życiorysie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Strzelec_Kurpiowski: No nie wiem, jeden troll dziś stwierdził, że powyżej 25 jestem już spalona także ¯\_(ツ)_/¯ Chociaż wczoraj jedna pani w pracy spytała czy ja mam chociaż 18 lat XDDD więc może się uchowam jakoś

   Swoją drogą znam typa, który w wieku 19 lat ostro walił sterydy i mówił że w wieku 25 lat wygra Mr. Olympia (najlepsze zawody kulturystyczne), a w wieku 30 lat umrze na zawał serca.
   A Ty nie chciałeś być osiłkiem? :D

  •  

   pokaż komentarz

   No nie wiem, jeden troll dziś stwierdził, że powyżej 25 jestem już spalona także ¯_(ツ)_/¯ Chociaż wczoraj jedna pani w pracy spytała czy ja mam chociaż 18 lat XDDD więc może się uchowam jakoś

   @Liwiia: ja z kumplem rok starszym ostatnio samochód robiliśmy, umazani smarem i w potarganych ubraniach i facet w wieku na około 35-40 lat mówi co nas "sorry, że na ty, ale przecież jesteśmy w podobnym wieku" XD

   Za to jak się lepiej ubiorę i smaru na twarzy nie mam, to pytali w banku czy mam więcej niż 21 lat, bo dopiero wtedy mogę coś na raty wziąć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A Ty nie chciałeś być osiłkiem? :D

   Ja ćwiczyłem razem z nim, ale bez turbodoładowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ja z kumplem rok starszym ostatnio samochód robiliśmy, umazani smarem i w potarganych ubraniach i facet w wieku na około 35-40 lat mówi co nas "sorry, że na ty, ale przecież jesteśmy w podobnym wieku" XD

   @Strzelec_Kurpiowski: Kiedyś jeden facet myślał, że mam ponad 30 lat, a miałam 20, bo miałam taką grażynowatą fryzurę xD
   To jesteś człowiekiem kamelonem :D

   Ja ćwiczyłem razem z nim, ale bez turbodoładowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Tak myślałam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedyś jeden facet myślał, że mam ponad 30 lat, a miałam 20, bo miałam taką grażynowatą fryzurę xD

   XD

   To jesteś człowiekiem kamelonem :D

   @Liwiia: trochę tak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tak myślałam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Jak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   No tu ochrona tam jakiś koksu znajomy, może już się w drzwiach nie mieścisz? XD

   XD

   @Strzelec_Kurpiowski: Takie spinki czynią cuda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: spinka.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   No tu ochrona tam jakiś koksu znajomy, może już się w drzwiach nie mieścisz? XD

   @Liwiia: aż tak to nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   W internacie kumpel namówił mnie na chodzenie na siłownię, a że kasy dużo nie miałem, to wybrałem największą mordownię w Olsztynie i tam paru ciekawych ludzi poznałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Dziś szczerze mogę powiedzieć, że tam byli najsympatyczniejsi ludzie jakich znałem na siłowni. Każdy każdemu pomógł, podpowiedział coś, a wizytę zaczynało się od przywitania każdego usciskiem ręki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Takie spinki czynią cuda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Teraz już rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski:
   > W internacie kumpel namówił mnie na chodzenie na siłownię, a że kasy dużo nie miałem, to wybrałem największą mordownię w Olsztynie i tam paru ciekawych ludzi poznałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Strzelec_Kurpiowski: Jakieś oprychy? xD

   Teraz już rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Dalej je lubię, ale ograniczam noszenie, nie chcę być jeszcze Grażą :D

  •  

   pokaż komentarz

   Jakieś oprychy? xD

   @Liwiia: koksiarze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Dalej je lubię, ale ograniczam noszenie, nie chcę być jeszcze Grażą :D

   Może musisz jakąś lepszą fryzurę ogarnąć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Może musisz jakąś lepszą fryzurę ogarnąć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Strzelec_Kurpiowski: Miałam zwyczajne długie proste włosy tylko musiałam wtedy mieć w pracy związane albo spięte jakoś (niestety, bo nie znoszę tego) :D

  •  

   pokaż komentarz

   Miałam zwyczajne długie proste włosy tylko musiałam wtedy mieć w pracy związane albo spięte jakoś (niestety, bo nie znoszę tego) :D

   @Liwiia: lubisz chodzić w rozpuszczonych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   lubisz chodzić w rozpuszczonych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Strzelec_Kurpiowski: Tak, mam okrągłą buzię i mi tak najbardziej pasuje niż jakieś kucyczki :DDD

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, mam okrągłą buzię i mi tak najbardziej pasuje niż jakieś kucyczki :DDD

   @Liwiia: ja mam podobnie, tylko krótkie włosy.( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No ale to podobno dobrze, bo taki typ twarzy w młodości wygląda dojrzalej, ale później dużo wolniej się starzeje, niż u osób z podłużną twarzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Ja raczej nie wyglądam dojrzalej. Dobrze, że nie mam końskiej szczeny, ale najbardziej wolałabym mieć twarz owalną :D

  •  

   pokaż komentarz

   Ja raczej nie wyglądam dojrzalej. Dobrze, że nie mam końskiej szczeny, ale najbardziej wolałabym mieć twarz owalną :D

   @Liwiia: okrągła twarz to w zasadzie owalna, bo nikt nie ma idealnie okrągłej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nom. O tym pisałem w kontekście zmiany strategii bezpieczeństwa demograficznego. Jesteśmy skazani na imigrantów,

   @HaHard: Ani slowem nie wspommiales o "imigrantach" w swojej pierwszej wypowiedzi wiec wnioskuje ze jestes demagogiem oszustem i NA CZARNO do innych Tobie podobnych milosnikow czekoladowych chlopakow!!!

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli imigranci też powiedzą jak Polacy słynne "Pierd... nie rodzę!" ?

   @videon: A za 40 lat te miliony emigrantow ktore w zyciu dnia nie przepracowaly przejda na emerytury, zaczna chorowac etc i dopiero bedzie katastrofa taka ze dzisiejsze problmy nazwiemi Zlotym Wiekiem..

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba ziemniaczana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Liwiia: Ja raczej nie narzekam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: To jesteś taki chad z baby facem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   To jesteś taki chad z baby facem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Liwiia: Chad raczej nie, baby face też nie mam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Mam po prostu dosyć łagodne rysy twarzy, które ponoć wzbudzają zaufanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś taki jelonek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Liwiia: kociak raczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   To jest o tyle manipulacja, że w takiej Francji, Luksemburgu, Szwajcarii, Danii, Norwegii czy Irlandii - państwach znacznie od nas bogatszych demografia ma się o niebo lepiej

   @MinisterPrawdy: Przecież wiadomo, że to nie rdzenni mieszkańcy się bardziej płodzą, tylko imigranci z krajów III świata, którzy żyją mentalnie w kraju swojego pochodzenia, jest presja u nich na posiadanie dużej liczby potomstwa, ale po jakimś czasie jak państwo przestaje przyjmować imigrantów z krajów III świata (vide Niemcy do 2015), to przyrost naturalny spada do 1.3 - poziomu polskiego.

   Roboty są pieśnią przyszłości. W moich rozważaniach szukałem rozwiązania racjonalnego, na tu i teraz. Oczywiście automatyzacja i robotyzacja staną się swoistym game changerem w tej kwestii (jak i w wielu innych), jednakże jest to pieśń przyszłości.

   @HaHard: A pobudzanie dzietności to nie jest pieśń przyszłości? Przecież trzeba wpakować miliardy złotych w potencjalnego przyszłego "za 20 lat" podatnika, a te pieniądze można by zainwestować, albo obniżyć o tę kwotę podatki, tak żeby ludzie sami sobie oszczędzali na emeryturę, zamiast dawać w tak niepewną "inwestycje" jak dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @vardum: Owszem, ale to on zmienił temat odpowiadając na komentarz o wyhamowywaniu przyrostu. Ja tylko prostowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   co ci po robotach, jak ludności będzie stale i sukcesywnie wymierać? Zresztą, jak myślisz, kto będzie miał więcej robotów? My, czy Niemcy albo Francja?

   My jesteśmy na końcu wyścigu o automatyzację i ona tylko pogłębi naszą biedę w porównaniu do Zachodu, gdyż nie dość że oni będą mieli znacznie więcej, znacznie lepszych robotów, to jeszcze te ich roboty zabiorą pracę tysiącom polskich firm które są podwykonawcami zachodnich przedsiębiorstw.

   Dodatkowo my, ściągając sobie tanią siłę roboczą spowalniamy znacznie automatyzację i już teraz mamy kilkanaście razy mniej robotów niż Niemcy, bo żeby przedsiębiorstwa wprowadzały roboty, muszą mieć "zachętę" w postaci wysokich kosztów pracy człowieka, a dzisiaj właściciel fabryki woli zatrudnić brygadę Ukraińców za 2000 do ręki, niż kupić linię montażową złożoną z robotów, za kilkadziesiąt milionów.

   @Strzelec_Kurpiowski: Jeden z najmądrzejszych komentarzy jakie przeczytałem w tym tygodniu. Nie zawsze się z tobą zgadzam, ale zawsze przyjemnie przeczytać twój punkt widzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeden z najmądrzejszych komentarzy jakie przeczytałem w tym tygodniu. Nie zawsze się z tobą zgadzam, ale zawsze przyjemnie przeczytać twój punkt widzenia.

   @Dr_Manhattan: dzięki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A moje komentarze często piszę z różnych stron widzenia, niekoniecznie popieranych przeze mnie. Czasem bronię jakichś tez, nie po to, żeby udowodnić ich słuszność, tylko po to, żeby udowodnić brak słuszności argumentów, którymi się ją atakuje.

   Na przykład mogę bronić tezy, że nie ma nic złego w tym, że 1% ludzkości ma 50% zasobów, gdy ktoś kto ją atakuje mówi, że należy wprowadzić pełną równość i komunizm, argumentując to tym, że większość z tych 50% zasobów to środki produkcji dające pracę i zarobki na dobrym poziomie wielu setkom milionów robotników, mimo że raczej nie zgadzam się z tym, że garstka ludzi tak skoncentrowała przy sobie światowe zasoby, jednak bardziej jestem przeciw komunizmowi, niż sytuacji robotników w takich Niemczech, czy Francji.

 •  

  pokaż komentarz

  A jeszcze parę lat temu politycy tak się cieszyli, że kilka milionów młodych ludzi wyjechało z kraju..

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyb_pl: No i prawidłowo, bo tu ich nikt nie chciał, nie było dla nich pracy ani perspektyw. Każdy kto ma łeb na karku już dawno ułożył sobie życie za granicą, albo już planuje. Ktoś mi powie dlaczego młodzi mają tu siedzieć? Za 20 lat wybory będą wygrywać partie emerytów. Kto niby teraz się złożył na 13 emeryturę dla rolników, górników i zomowców? Kto będzie się składał na emerytury w państwie skladajacym się w połowie z emerytów, którzy będą decydować kto rządzi i jednocześnie przywracać swoją komunę połowy lat '70? Już nie mówię o utrzymywniu bombelków różnych nieudaczników życiowych, a co ostatecznie nie ma żadnego znaczenia poza upokorzeniem pracujących.

   Kto nie wyjechał ten frajer.

  •  

   pokaż komentarz

   A jeszcze parę lat temu politycy tak się cieszyli, że kilka milionów młodych ludzi wyjechało z kraju..

   @Cyb_pl: A bo za PO... ;)

   A konkretniej to krótkotrwałe wyjazdy mogą być bardzo korzystne dla gospodarki, gorzej z tymi co jadą i nie wracają. Emigracja na stałe to ogromna strata dla każdego kraju, a wyjazd młodych ludzi w wieku reprodukcyjnym to katastrofa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Reapp: Akurat za PO liczba nowych emigrantów była równoważona przez powracajacych z emigracji. Główna emigracja to początek wejścia do UE.

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat za PO liczba nowych emigrantów była równoważona przez powracajacych z emigracji.

   @Herubin: Zalinkuj jakieś dane bo wydaje się to wysoce nieprawdopodobne, ale chętnie zmienię swoje zdanie jeśli masz rację. Tylko daj coś z całego okresu a nie jednego wybranego roku gdzie było trochę lepiej ;)

   Zwróć jedna też uwagę że to osobny fakt do stwierdzenia "A jeszcze parę lat temu politycy tak się cieszyli, że kilka milionów młodych ludzi wyjechało z kraju..". Radość polityków z faktu wyjeżdżania nie musi być umniejszana przez wracających. Tak czysto logicznie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat za PO liczba nowych emigrantów była równoważona przez powracajacych z emigracji. Główna emigracja to początek wejścia do UE.

   @Herubin: Po co piszesz takie nonsensy, skoro nawet w ubiegłym roku więcej wyjeżdżało na emigrację niż wracało.
   Taki tren jest cały czas, dlatego mamy 2,5 mln Polaków na stałe za granicą.
   A tren się zmniejsza, bo juz nie ma kto za bardzo wyjeżdżać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Reapp: Bo to był pomysł na bezrobocie...albo zmywak, albo goownostudia na WSPCwCW.. Teraz jest nowy patent: zebroturystyka po tejże szkole.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   mamy 2,5 mln Polaków na stałe za granicą.

   @yam-jest: 2.5 to chyba w samich Niemczech...

  •  

   pokaż komentarz

   @joannadeli: Nie, liczba mówi o stale przebywających za granicą, zatem nie wlicza pracowników sezonowych.

 •  
  z...o

  +93

  pokaż komentarz

  "Demografia" to jeden wielki chochoł używany do pałowania bezdzietnych i wywyższania karyn płodzących bombelki lub do sprowadzania imigrantów.

  To co jest nam potrzebne to nie j%$!na kupa ludzi jak w Afryce, którą trzeba wyżywić, tylko technologie, które pozwolą obyć się bez tych ludzi. To medycyna, która pozwoli 65 latkom zachowywać sprawność 40 latków. To automatyzacja procesów dostaw i produkcji itd.

  Ale wiadomo prościej jest iść w kierunku "wymieramy, musimy się więcej jebać" niż "zamiast 10 sebków z łopatą, można zrobić 5 razy więcej jednym henrykiem z koparką"

  •  

   pokaż komentarz

   @za-co: p%%####olo o demografii to mydlenie oczu ciemnym ludziom. I RP była w TOP 10 najludniejszych krajów Europy i skończyła jak skończyła. Kraje skandynawskie, każdy, ma mniej ludności niż Polska, ale ci ludzie są kilkukrotnie bogatsi. Rosja jest 3x ludniejsza niż Polska i jakoś nikt nie pędzi do ruskiego miru.

   Oni pieprzą o demografii, bo komunistyczny system im się jebnie i nie będzie niewolników na taśmę.

   W Polsce prawie 50% ludzi jest biernych zawodowo. Jeden z najniższych % ludzi pracujących w wieku produkcyjnym, jeden z najwyższy odsetek emerytów w wieku produkcyjnym.

   System jest przestarzały i zadusi gospodarkę za te 10-20 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @za-co: @Rabke: Automatyzacja w rekach kapitalistow tez nie jest swietna. Przeciez wielkie firmy zrobia wszystko tylko by pokazac kwartalny wzrost. Jezeli nie beda musieli sie przejmowac L4, madkami, urlopami i "roszczeniowa postawa milenialsow" to przeciez w 3 sekundy wymienia 90% pracownikow na algorytmy lub roboty.

   Przeciez cale dzialy w bankach nic nie robia tylko czekaja az program wyrzuci blad. Wtedy pauzuja serial, otwieraja playbooka i naprawiaja problem (ktory polega na kliknieciu 3 rzeczy) Amazon przeciez chce zamienic swoich 440k pracownikow na roboty. Tirowcy czy sprzedawacy nie beda w ogole potrzebni.

   I jak chce takie Panstwo zapewnic byt i brak rewolucji jezeli automatyka spowoduje ze najnizsze prace (ktore nie wymagaja matury) zanikna calkowicie?

   https://www.youtube.com/watch?v=_h1ooyyFkF0

   a 50% biernych zawodowo jest przerazajacy - nikt nie ma tak wysokiego stopnia biernosci w Europie jak Polska. Problem tez jest inny. Polska przoduje w indeksie wolnych miejsc pracy

   Jak wynika z informacji przedstawionych przez Eurostat, w Polsce odnotowano jeden z najniższych w całej Unii Europejskiej wskaźników wolnych miejsc pracy, wyniósł on w pierwszym kwartale 2018 roku, 1,2 proc.

   https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=2789&acro=lmi&mode=&recordLang=pl&lang=pl&parentId=&countryId=PL&regionId=PL0

   NAwet jakby te 50% CHCIALO isc do pracy (a nie chce) to nie ma wystarczajaco wolnych miejsc dla nich

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wiadomo prościej jest iść w kierunku "wymieramy, musimy się więcej jebać" niż "zamiast 10 sebków z łopatą, można zrobić 5 razy więcej jednym henrykiem z koparką"

   @za-co: Tak jest taniej. Myślisz że wynajdowanie leków na choroby starcze jest łatwe do wykonania? Myślisz że projektowanie maszyn i ich zakup to też taka prosta sprawa?

  •  

   pokaż komentarz

   p?$%%?@olo o demografii to mydlenie oczu ciemnym ludziom. I RP była w TOP 10 najludniejszych krajów Europy i skończyła jak skończyła

   @Rabke: III rzesza miała najnowocześniejsze uzbrojenie a skończyła nak skończyła( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   W Polsce prawie 50% ludzi jest biernych zawodowo. Jeden z najniższych % ludzi pracujących w wieku produkcyjnym, jeden z najwyższy odsetek emerytów w wieku produkcyjnym.

   @Rabke: @MassFett: Tych wszystkich nierobów należy zagnać do roboty likwidując socjal i przywileje emerytalne. Ale wyobrażacie sobie, że nieroby głosują na kogoś kto obiecuje LIKWIDACJĘ socjalu? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepia: I dlatego tez nie wyjdziemy z tej pieprzonej spirali.

   Zaraz bedzie 500+ dla osob powyzej 65 roku zycia. Bedzie 500+ dla osob ktore nie maja matury. Bedzie brak podatku VAT na produkty spozywcze dla osob zarabiajacych mniej niz 2k.

   To jest spirala ktorej juz nikt nie zatrzyma. Ale hurr durr przeciez zadluzenie to tylko 50% PKB i jestesmy zielona wyspa....

   Zobacyzmy kto bedzie zielona wyspa za 5-10 lat

  •  

   pokaż komentarz

   @MassFett: Zgadzam się. Nie ma już odwrotu od socjalizmu i upadku gospodarczego w Polsce. Co gorsza, będzie to narastać, bo żeby wygrać wybory, trzeba będzie obiecywać coraz więcej, a nie tylko to, co już jest. Widać to chociażby po programie PO, której jedyną odpowiedzią na 500+ jest... 600+ XD

   Polacy to społeczeństwo roszczeniowe i leniwe (co druga osoba nie pracuje!), po dobroci nie pójdą do pracy. Więc nie unikniemy katastrofy ekonomicznej.

   Łatwo zrozumieć, skąd ten bezprecedensowy sukces wyborczy PiSu. DALI 500+. Obiecali i DALI. Nieważne, że ochłapy, nieważne, że na kredyt przyszłych pokoleń. DALI = są nie do ruszenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @za-co: Bardzo mądrze piszesz. I w zaskakujący sposób wpisuje się to w fakt polskiej gospodarki opartej na montowniach i taniej sile roboczej. Owej siły roboczej zaczyna brakować więc "ktoś" zaczyna panikować i podrzucać takie chochoły.

   @Grewest: Skończyli jako czwarta gospodarka świata ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: upadliśmy po dwóch katastrofach demograficznych. To jest jeden (z wielu powodów) gdy byliśmy top 10 nawet przegrana wojna nie powodowała upadku państwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Z socjalem czy bez to nie ma różnicy. Moja bacia świętej pamięci urodziła dziesięcioro dzieci. Socjalu nie było 75 lat temu, na wsi bieda jak sk$#?ysyn a każdy miał dzieci sporo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Niegodoma: moja babcia dosyć sentymentalnie wspomina dawne czasy. Jedzenia nie kupowali w sklepach, nie używali prądu, gazu, ze szkołami było jak było, ubrania sobie szyli i jakoś żyli. Ludzie pomagali sobie nawzajem, wymieniali się fantami i olewali prestiż. Nie było sytuacji jak dziś, że posiadanie pieniędzy warunkuje przetrwanie. Obecnie mamy o wiele wygodniejsze warunki, natomiast nie mamy czasu, bo na wszystko trzeba hajcu. Rzecz jasna możemy żyć jak dawniej (może nie w tym stopniu, ale chociaż trochę podobnie), ale wolimy postęp, który wiele nam dał, ale sporo zabrał.

   Zaryzykuję stwierdzenie, że posiadanie dzieci w obecnych czasach jest nieporównywalnie bardziej przej$?$ne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Niegodoma: bo ludzi wtedy prości i ciemni byli jak budowa cepa to robili bachorów, bo co innego do roboty? Żniwa i odchowanie dzieci. Super życie.

  •  

   pokaż komentarz

   Z socjalem czy bez to nie ma różnicy. Moja bacia świętej pamięci urodziła dziesięcioro dzieci. Socjalu nie było 75 lat temu, na wsi bieda jak sk%@?ysyn a każdy miał dzieci sporo.

   @Niegodoma: W wieku XIX i XX byliśmy źródłem imigrantów dla innych, nie bez powodu około 20 mln Polaków mieszka poza granicami.
   Polacy jeszcze po 2004 byli źródłem imigrantów, około 2,5 mln wyjechało na stałe, większość nie mówi już po polsku.

   Tak więc to był wielki upadek Polski i Polaków, który biorą sobie maluczcy za swój sukces.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rabke: Fakt 2 rabieje nie urodzą...mogą zrobić rower specjalny.

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna