•  

  pokaż komentarz

  Bardzo fajny ten wzmiankowany raport w formie meta-analizy. Polecam.
  Generalnie raport stwierdza, że 5G nie jest żadnym zagrożeniem. Dzięki za materiał. Pokaże go kolegom z pracy.

  Polska norma EM (która uważana jest za raczej restrykcyjną) podaje maksymalną dopuszczalna wartość 100mW/m^2. Mierzy się ją np. w pomieszczeniach biurowych/mieszkalnych na wysokości 2 metrów od podłogi.

  W biurach naszej firmy na sufitach montowane są obecnie anteny radio-dot. Maksymalna moc wypromieniowywana przez taką antenę jest tak niska, że jest ona zgodna z normą 100mw/m^2 już na powierzchni urządzenia. To kilka razy mniej niż ma typowy hot-spot WiFi. Maksymalne planowane zagęszczenie tych anten to będzie jedna co około 10 metrów. Więc raczej nie spodziewamy się, że anteny 5G spowodują przekroczenie dopuszczalnych wartości EM. Właściwie to będzie wręcz przeciwnie.

  Sprawdzałem osobiście z miernikiem EM, że w naszym biurze telefony z włączonym 4G stale nadają bardzo silny sygnał. Powodowane jest to konstrukcją budynku która bardzo silnie tłumi transmisję z antenami na zewnątrz (stacja BTS przy przecznicy obok). Namawiałem więc wszystkich, żeby w naszym biurze konfigurować telefony tak aby korzystały z firmowej sieci WiFi. Po pojawieniu się w biurze nowych anten radio-dot spodziewam się, że telefony nawet bez włączonego WiFi przestaną nadawać z tak dużą mocą. Oczywiście mamy w biurze miernik EM i każdy chętny może go sobie pożyczyć i obmierzyć co tylko ma ochotę.

  •  

   pokaż komentarz

   Podsumowanie z tego raportu:

   Na podstawie analizy dostępnych – choć nielicznych – danych o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia można stwierdzić, że nie ma dowodów na negatywne skutki zdrowotne ekspozycji na EFM o wartościach, jakie spodziewane są na podstawie szacunkowych danych technicznych wokół urządzeń nadawczych systemów 5G. Nie mniej ze względu na dane wskazujące istnienie mechanizmów biofizycznych, mogących do takich skutków prowadzić, konieczne wydaje się stosowanie przy planowanej eksploatacji takich systemów zasady ostrożności i zasady ALARA (najmniejszej dawki realnie możliwej), przynajmniej do czasu uzyskania wyników badań, które pozwolą na bardziej obiektywne ustosunkowanie się do tego problemu.Jest to ważne szczególnie w kontekście narażenia przewlekłego (długotrwałego/wieloletniego), a także narażenia zróżnicowanej pod względem statusu zdrowotnego populacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jossarian: Czyżby Ministerstwo uznało że trzeba nieprzekonanym pomoc zrozumieć nową jakość by nie myśleli że ich ktoś oszukuje i chce podstępnie wykończyć, i dlatego to upubliczniono? Gdyby od razu na wstępie ogłoszono te wnioski jako reklamę to nie byłoby żadnej dyskusji na ten temat. Wiadomo że raczej nieliczni, choć raczej właśnie zainteresowani, będą czytać raport lub chociaż popatrzą na wnioski końcowe. To można było podać na tacy.

 •  

  pokaż komentarz

  „Ministerstwo Zdrowia długo go ukrywało. Dopiero nacisk społeczny i posłów z Kukiz’15 i Konfederacji sprawił, że przesłano go posłom. Być może, gdyby posłowie innych klubów parlamentarnych znali go wcześniej, to inaczej by głosowali przy procedowaniu ustawy zwanej popularnie ustawą sieci 5G.” #zdrowie #elektronika #sejm #glosowanie

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzkość jest nieprawdopodobna! - od geniuiszy do kretynów i to wszystko w jednym, gatunku.
  Pozdrowiania dla kretynów - trzymajcie się zdrowo