•  

  pokaż komentarz

  Według Spencera krucjaty były reakcją obronną chrześcijaństwa, i to spóźnioną, na agresję islamu. Ich celem nie była ekspansja, ale odbicie, a następnie obrona miejsc związanych z religią chrześcijańską w Palestynie.
  I właśnie prośba cesarza Bizancjum o ratunek była bezpośrednią przyczyną zorganizowania pierwszej wyprawy krzyżowej.

 •  

  pokaż komentarz

  Też mi odkrycie... Najazdów islamistów na Europe było chyba ze 100, a wypraw krzyżowych całe 7... I to dzięki nim, zahamowano ekspansję islamistów na Europę.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Zahamowało to Wschodnie Cesarstwo Rzymskie, gdzie Europa Zachodnia była zapadła dziurą. Pod mitologizowanym Poiters rozbito 7 tysięczny odział zwiadowczo-łupieżczy, gdzie Konstantynopol oblegały armie po sto (wg. źródeł z epoki, rzymskich i kalifatu - 300 tysięcy, no ale krytyka źródeł) tysięcy z 2-3 tysiącami galer i innych okrętów. Jednocześnie praktycznie przez cały VII, VIII, IX, X wiek co rok tyczyły się wojny w Azji Mniejszej. Praktycznie co rok dochodziło do wypraw, a co kilka lat do zorganizowanych kampanii.

   Potem przez XI, XII, XIII, XIV wiek odpierano Turków Seldżuckich, by potem paść pod mieczami Krzyżowców i Turków Osmańskich. IV Krucjata złupiła największe chrześcijańskie miasto świata - Konstantynopol i doprowadziła do klęski po którym Rzym się już nie podniósł.

   Większość krucjat była niewypałem i miała niewielkie znaczenie militarne. Także mówienie, że dzięki krucjatom zahamowano ekspansję muzułmanów na Europę to dyrdymały i brak wiedzy, a wtedy wypada siedzieć cicho zamiast walić historyczne bzdury.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: nie wspominając o tym, że długo po krucjatach Osmanie sobie wchodzili do Europy bez większego problemu, a zmarginalizowanie ich w życiu politycznym Europy to dopiero XVIII wiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Topkapi: Tzw. okcydocentryzm i kompleksy Zachodu o wczesne średniowiecze. Do teraz mamy w podręcznikach od historii idealizowany Renesans Karoliński, gdzie no k@$$a mać, przeciętna edukacja i poziom życia feudałów stał niżej od szeregowych urzędników średniego szczebla, bo oczywiście Zachód wtedy o czymś tak prostym jak biurokracja nie słyszał. Ba, dopiero w końcu średniowiecza zaprzestano srania do kominków w zachodnich warowniach.

   Fajne są relacje zachodnich możnych i duchownych w Konstantynopolu. O ile duchowni byli zachwyceni cywilizacją (bo jedyni posiadali jako taką edukację), to możnowładzy ukuli termin "bizantyjska biurokracja" bo u siebie jeden Pan decydował za wieś, a więcej to już niepotrzebna biurokracja xD No, poza k@$$ikami w oczach, bo zawsze podkreślali bogactwo.

   Albo inaczej - podręcznik do historii i renesans włoski, jaki to on nie wspaniały - pierwsze uniwersytety. Ja p?%%%#?ę XD Rzym ma w chuju wasz renesans bo od założenia Konstantynopola do 1453 nieprzerwanie* działała chociażby katedra prawa rzymskiego.

   Problemy z łożeniem na katedry (naukowe) pojawiły się oczywiście jak w Konstantynopolu siedzieli zdziczali Łacinnicy po IV krucjacie xD

   Zresztą cały katolicyzm to jedna wielka herezja, gdzie jednemu turbo-patriarsze uwidziało się, że jest ponad Patriarchami Konstatynopola, Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii (klasyczna chrześcijańska pentarchia) opierając swoją legitymację na sfałszowanej Donacji Konstantyna i twierdzeniu iż Piotr to był ulubiony uczeń Jezusa, a skała oznacza Kościół na całym świecie, a nie w Rzymie.

  •  

   pokaż komentarz

   Też mi odkrycie... Najazdów islamistów na Europe było chyba ze 100, a wypraw krzyżowych całe 7... I to dzięki nim, zahamowano ekspansję islamistów na Europę.
   @szopa123:
   Cooo? Przecież to właśnie wyczyny krzyżowców doprowadziły do ekspansji islamu w Europie - IV krucjata zamiast walczyć z muzułmanami złupiła i przez kilkadziesiąt lat okupowała Konstantynopol jako Cesarstwo Łacińskie - w efekcie czego Bizancjum zostało osłabione i upadło dwa wieki później, a Turcy podbili całe Bałkany i podeszli nawet pod Wiedeń. Super zahamowanie bulwo.
   Już nawet nie wspominam o krucjatach północnych których jedynym celem było wymordowanie innych Europejczyków tylko dlatego że byli wierni swoim wierzeniom i nie mieli zamiaru dobrowolnie przyjmować jakiejś pustynnej religii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: Ilekroć pojawia się temat krucjat widzę Twoje komentarze i muszę powiedzieć, że masz wyjątkowo złe podejście do historii. Sama nienawiść, propaganda, pogarda i zero obiektywizmu. Tak się nie uprawia historii. Zresztą mylisz się nawet w takiej podstawowej kwestii jak uniwersytety. Włoski renesans nie miał z nimi nic wspólnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zawulon: I ani razu merytorycznie niczego nie wytknąłeś. Natomiast dzielnie zarzucasz ogólniki.

   PS: piję do podręczników z historii. Nie twierdzę, że podczas renesansu pojawiły się w Europie Zachodniej pierwsze zorganizowane ośrodki nauki xD Twierdzę iż we wczesnym średniowieczu nie miało doskoku do Orientu.

  •  

   pokaż komentarz

   Genialny tekst. może napisz to w znalezisku. opublikuj w np. wsieci.tv

   @Camilli:

  •  

   pokaż komentarz

   @Matan_Jagiz: Nie wiem usiłujesz szydzić (bo argumentów brakuje), czy piszesz na serio. W pierwszym wypadku: sp%!#!#$aj niepiśmienny chłopie pańszczyźniany, a w drugim: wsieci.tv to gówno, sraka nie dziennikarstwo.
   Mimo braku wykształcenia dziennikarskiego ogarniam minimum warsztatu i prędzej zobaczysz mnie sikającego
   pod wiatr niż publikującego coś bez przypisów, źródeł z epoki i bibliografii. Bo chyba nie sądzisz, że coś takiego, w lakonicznej formie na forum ze śmiesznymi obrazkami pasuje żeby publikować.

   To pierwsze zakładam, bo nie brakuje też prawicowych szurów, chociaż lewicololo dzielnie walczą o palmę kretynizmu.

   Zresztą powiedz mi, po ch?# mam się wysilać, kto tu podejmie dyskusję na poziomie? Spróbuj. O ile forma jest jaka jest, to merytorycznie niczego nie da się zarzucić.

   Z przyjemnością będę się posiłkował "Dziejami Bizancjum" Georga Ostrogorskiego, tak żeby dać prztyczek w nos sugestiom o rosyjskiego trolla.

 •  

  pokaż komentarz

  Były także efektem przeludnienia Europy i chęci skierowania nadmiarów ludności gdzieś na zewnątrz by nie były konieczne wojny między krajami chrześcijańskimi w celu jej redukcji oraz czysto ekonomicznej rywalizacji republik kupieckich z państwami muzułmańskimi o handel w basenie morza śródziemnego (stąd też ciągły ich lobbing w sprawie krucjat na Egipt).

 •  

  pokaż komentarz

  Nic nowego ale motłoch który nie zna i nie rozumie historii będzie szczekał i się cebularzyl. Niestety żyjemy w czasach, gdzie to, co jest oczywiste wymaga dyskusji, gdzie mądry uchodzi za głupiego a głupi za mądrego.

 •  

  pokaż komentarz

  Należałoby wspomnieć o islamskich napaściach i łupieniu pielgrzymów z europy udających się do ziemi świętej, ochrona tychże była jednym z powodów krucjat.