•  

   pokaż komentarz

   Jest:
   "Zamordowany w 1949 roku przez komunistów."

   Powinno być:
   "Zamordowany w 1949 roku przez polaków."

   To nie byli kosmici.

   edit: ciekawa strona, szczególnie listy.
   http://www.hieronimdekutowski.pl/listy.html
   więcej takich znalezisk

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: o nie ,dobrze stoi napisane. Komuniści to obce ludzkiemu rodzajowi kreatury, rodem z kosmosu : bez narodowości, wiary , współczucia, w ludzkie odruchy słabo albo wcale uposażeni. Komunizm to nienawiść tylko , zazdrość, pożądanie i rządza zemsty - same desktruktywne emocje.

  •  

   pokaż komentarz

   @qbik: a na Polskę napadli hitlerowcy czy Niemcy?

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: hilterowskie Niemcy . Po kiego grzyba piszesz hitlerowcy z wielkiej litery? Przecież to nie narodowość tylko przynależność polityczna.

   ok, zreflektowałeś się po mojej odpowiedzi i wyedytowłeś zawczasu. Teraz moja odpowiedź nie ma tego sensu. Dobrze , że chociaż połapałeś się w swoim błędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: to chyba nie będzie trollowanie, jak poprawię na dużą literę?

  •  

   pokaż komentarz

   @qbik: czyli zgodzisz się wobec tego że w opisie może być:
   "Zamordowany w 1949 roku przez polskich komunistów." ?

   ps. poprawiłem na hitlerowców

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: niech Ci będzie, że może być "polskich komunistów" , w sumie gadali po polsku choć myśleli po rusku.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: Skąd wiesz, że akurat przez polskich komunistów, a nie np. rosyjskich, czy żydowskich? Mało to było "Polaków" co przyszli zza Buga w mundurze NKWD? Jak już napisał qbik, komunizm w przeciwieństwie do nazizmu jest internacjonalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @alternative4: 15 listopada skład orzekający pod przewodnictwem sędziego Józefa Badeckiego, który wcześniej skazał na śmierć m.in. rtm. Witolda Pileckiego, skazał go na 7-krotną karę śmierci, pozostali otrzymali podobne wyroki.

   Polak go skazal.

   Józef Badecki urodził się 5 listopada 1908 r. w Uhnowie, województwo lwowskie. Magisterium na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie uzyskał w 1933 r. W latach 1934-39 pracował jako asesor Sądów Okręgowych w Samborze i Przemyślu. W kampanii wrześniowej dowodził plutonem w batalionie marszowym 5. Pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas okupacji był nauczycielem i aplikantem adwokackim w Lublinie i Przemyślu.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: Józef Badecki był tylko elementem machiny, która mordowała Polaków walczących z sowietami o wolną Polskę. Nad wszystkim czuwało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które działało na polecenie i pod dyktando władz radzieckich.

   "Józef Badecki uczestniczył w wielu sprawach przeciwko „wrogom ludu”. Orzekł co najmniej 29 kar śmierci, co plasuje go w czołówce najbardziej krwawych stalinowskich sędziów. Podobnie jak inni, najpierw ogłaszał wyroki, a dopiero później je pisał. W dniach 3-15 listopada 1948 r. przewodniczył rozprawie przeciwko męczonemu wcześniej w śledztwie, słynnemu „Zaporze” – Hieronimowi Dekutowskiemu i siedmiu jego towarzyszom, którzy zostali skazani na karę śmierci.

   9 lutego 1949 r., na niejawnym posiedzeniu warszawskiego WSR, jako sędzia-sprawozdawca, przyczynił się do przedłużenia (ex post) tymczasowego aresztowania płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, legendarnego dowódcy Okręgu Wileńskiego AK. Wnioskował o to dyrektor Departamentu Śledczego MBP Józef Różański (właśc. Józef Goldberg). To kolejny dowód, że stalinowskie sądownictwo było podporządkowane bezpiece."

   http://www.asme.pl/101044172164947.shtml

  •  

   pokaż komentarz

   @dafunk: chcialbym zeby nazywac rzeczy po imieniu. Jesli tak czesto przypominamy na wykopie ze na Polske napadli Niemcy a nie hitlerowcy, a 17 wrzesnia to Rosjanie a nie sowieci to idac tym samym nalezaloby napisac polscy komunisci popelnili mord sadowy nad Hieronimem Dekutowskim ps. Zapora. Wkoncu mowili po polsku, mieli polskie paszporty, urodzili sie w polsce i w niej zyli. I swoja droga smutne ze tylu polakow zaraz po 45tym poszlo na wspolprace.

  •  

   pokaż komentarz

   @poloko: Ale było tylko hasło z wikipedii, a ja dodałem serwis, który zawiera mnóstwo ciekawych i unikalnych materiałów o Zaporze: zdjęcia, artykuły, wiersze, dokumenty, listy, piosenki...

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież patriotyzm = pisowstwo,moheryzm, cimnogrodyzm, korwnizm i tak dalej! Gdzie w ty mmiejsce na moją tożsamość jołropejczyka?

  :)
  WYKOP

 •  

  pokaż komentarz

  Walczyć za ojczyznę ,a potem być ścigany za rzekomą pomoc nazistom.Wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   @Destr0: Po 1945 Niemców już tutaj nie było, kraj był pod nową, radziecką okupacją. Zapora walczył z Rosjanami i ich polskimi sługusami.

   I za to został zamordowany.

   Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!"

  •  

   pokaż komentarz

   @dafunk: A przed sądem stał w niemieckim mundurze...

  •  

   pokaż komentarz

   @szokolada: To prawda. Ale skazali ich za to, że byli posłuszni "ośrodkom dyspozycyjnym reakcji polskiej w postaci tzw. emigracyjnego rządu londyńskiego, czy też korpusu Andersa, będące zresztą powiązane z agenturami imperialistycznych kół kapitalistycznych" (cytat z uzasadnienia wyroku).

   Czyli de facto, za walkę o wolną Polskę.

   Przebranie ich w niemieckie mundury było elementem propagandowym.

 •  

  pokaż komentarz

  Miałem okazję poznać jednego z jego żołnierzy ps."Tygrys". Starszy pan mieszka dziś w Chodzieży. 80 lat na karku, ale forma świetna... Słuchać go można godzinami.