•  

  pokaż komentarz

  Fakty: żołnierze generała Berlinga wyzwolili Polskę, żołnierze generała Andersa wyzwolili Włochy.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28 :żołnierze generała Berlinga wyzwolili i ZNIEWOLILI Polskę

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: Polska nie zostala wyzwolona w 1945, stosując taką retoryke robimy dobrze ruskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: na wykopie takie argumenty nie przechodzą, wymordowanie 6 mln Polaków i dalsze próby wymordowania 2/3 narodu polskiego a z pozostałej części zrobienia podludzi i niewolników to jest na równi z okupacją radziecką, gdzie Polska była Polską, dbano o polską kulturę, budowano elektrownie, szkoły, umożliwieno awans społeczny i zlikwidowano kasty. Nie przetłumaczysz, tak jak z tym że IIRP była biednym i marnym państwem.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie przetłumaczysz

   @franz1986: To raczej takim jak ty się nie przetłumaczy.

   pokaż spoiler Tatuś/wujek członkom tych "kast" wyrywał paznokcie czy po prostu strzelał w tył głowy?

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: ja p@!?!@?e przeczytaj co napisałeś i oceń z kim da się gadać

  •  

   pokaż komentarz

   @franz1986: za bardzo nie mieliśmy wyboru, PRL ze swoim systemem nie był czymś co oczekiwała większość społeczeństwa.

   No chyba ze za Gierka gdy zaczęliśmy przejadać się na kredyt.

  •  

   pokaż komentarz

   @mebelman: Historia żołnierzy Berlinga jest troszkę bardziej skomplikowana. Sformowana z Polaków przebywających nie z własnej woli w ZSRS, z sowieckimi oficerami na czele.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska była Polską, dbano o polską kulturę, budowano elektrownie, szkoły, umożliwieno awans społeczny i zlikwidowano kasty

   @franz1986: O k%?#a, no grubo... awans społeczny? Przez donosicielstwo i partyjniactwo. Zlikwidowano kasty to jebłem po prostu. Polska była republiką sowiecką i dbano o kulturę, tyle że socrealizmu sowieckiego. Elektrownie budowano, z własne niemal wbrew sowietom często lub głównie by wspierać ich przemysł ciężki...

   #kurwajakidzban cieszyć się z czterech dekad zniewolenia i okupacji bo mogło być gorzej... dostaniesz raka to się będziesz cieszyć, że przynajmniej nie Ebola?

  •  

   pokaż komentarz

   @franz1986: ty chyba właśnie jesteś z takiego awansu społecznego - jak ktoś przed wojną był pucybutem, a po wojnie zostawał sędzią to będzie dbał o swojego pana, a dzieci i wnuki będą kontynuowały tradycję.

  •  

   pokaż komentarz

   @fliegenderschlesier: co do zwykłych żołnierzy nikt nie ma do nich pretensji to była jedyna szansa aby wyrwać się z nie ludzkiej ziemii, tu bardziej chodzi o oficerów tej armii.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: myślisz, że sowiecki oficer, generał lepiej by dbał o polskich podwładnych?
   Przypominam, że Berling był żołnierzem Legionów Piłsudskiego, weteranem wojny polsko-bolszewickiej i również był więziony przez NKWD.

  •  

   pokaż komentarz

   @franz1986: Tak pokrętnego tłumaczenia okupacji nigdy nie słyszałem. Polska była Polska? Nie była takim krajem, jaki chcieli obywatele ale była krajem jaki chciał Związek Radziecki. Zlikwidowano kasty? A przepraszam bardzo, kim byli członkowie PZPR jak nie kasta? Co z tego ze budowano szkoły i elektrownie. To samo byśmy potrafili zrobić własnymi siłami jako niepodległy kraj. Krew mnie zalewa jak taki komuch jak ty stara się mi wmówić, ze czerwona zaraza była czymś dobrym dla naszego kraju. Wystarczy spojrzeć jak skończyła się „okupacja” krajów zachodnich przez USA a jak my skoczyliśmy.
   Jakoś nie słyszałem o tym, żeby ludzie uciekali z RFN do krajów bloku wschodniego. Przepływ odbywał się w druga stronę wiec o czymś to świadczy.

  •  

   pokaż komentarz

   na wykopie takie argumenty nie przechodzą, wymordowanie 6 mln Polaków i dalsze próby wymordowania 2/3 narodu polskiego a z pozostałej części zrobienia podludzi i niewolników to jest na równi z okupacją radziecką, gdzie Polska była Polską, dbano o polską kulturę, budowano elektrownie, szkoły, umożliwieno awans społeczny i zlikwidowano kasty.
   @franz1986: No jeszcze powiedz, że w Katyniu to Niemcy mordowali.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakoś nie słyszałem o tym, żeby ludzie uciekali z RFN do krajów bloku wschodniego. Przepływ odbywał się w druga stronę wiec o czymś to świadczy.

   @koniarek: Teraz też nie uciekają do nas z zachodu, lecz Polacy uciekają na zachód. O czymś to świadczy

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: i mamy jeden z największych poziomów imigracji spoza EU w EU. O czymś to świadczy.

  •  

   pokaż komentarz

   Fakty:

   @alexandra28: żołnierze nacierający ze wschodu mieli tak wspaniałą opinię, że moja prababcia, którą wyzwolili z obozu pracy wiele o nich wspominała. Najmilsze słowo, jakiego używała to: skurwysyny. Dla porównania o Niemcach, pomimo bycia w Auschwitz i później w obozie pracy, zdarzało się jej powiedzieć coś dobrego, np. o wysokiej kulturze osobistej.

   Sedno wpisu: co to za wyzwoliciele, że przez wyzwalanych są oceniani bardzo źle?

  •  

   pokaż komentarz

   :żołnierze generała Berlinga wyzwolili i ZNIEWOLILI Polskę

   @mebelman: żołnierze robili to co mogli i nie mieli nic do gadania

   Mój dziadek w Armii Berlinga podczas powstania warszawskiego stał po drugiej stronie Wisły.
   Rosjanie zabronili Polakom iść na pomoc powstaniu, a do tych którzy w nocy na własną rękę
   próbowali przeprawić się przez Wisłę kazali strzelać. Tam nie decydowali Polacy

  •  

   pokaż komentarz

   Polska nie zostala wyzwolona w 1945, stosując taką retoryke robimy dobrze ruskim

   @Murasame: To znaczy że chciałbyś by dłużej trwała niemiecka okupacja Polski, razem z jej konsekwencjami?

  •  

   pokaż komentarz

   na wykopie takie argumenty nie przechodzą, wymordowanie 6 mln Polaków i dalsze próby wymordowania 2/3 narodu polskiego a z pozostałej części zrobienia podludzi i niewolników to jest na równi z okupacją radziecką

   @franz1986: Berling, jaki był, taki był jednak stanowił symbol pragnień setki tysięcy Polaków którzy dzięki niemu dostali szanse wydarcia się z syberyjskiego zesłania i odpłacenia Niemcom za kaźń i ruiny których byli sprawcami. Przełamali Wał Pomorski, wjechali do Berlina i zawiesili Biało-Czerwoną na jego zgliszczach. Teraz jego pomnik, a więc i pamięć o tych żołnierzach jest niszczona. Nie spodziewałem się że dożyję aż takiego taniego i bezmyślnego sk#$@ysyństwa. Stalin by to podziwiał.

  •  

   pokaż komentarz

   @brusilow12: Nikt nigdzie nie ucieka. Teraz masz wolność i każdy może podróżować gdzie chce i kiedy chce. Serio nie widzisz różnicy?

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: Nie, zarówno wtedy jak i dzisiaj i w XVIII, XIX wieku Polacy uciekają za lepszym życiem więc nie produkuj się

  •  

   pokaż komentarz

   : O k?%!a, no grubo... awans społeczny?

   @ZiobroV: Głównie przez możliwość bezpłatnej nauki na uniwersytecie co umożliwiła komuna, a co w IIRP było niemożliwe do spełnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   To samo byśmy potrafili zrobić własnymi siłami jako niepodległy kraj.

   @koniarek: Jako niepodległy kraj nie byliśmy w stanie zlikwidować analfabetyzmu i doprowadzić kanalizacji do większości miast i zelektryfikować wsi. Więc nie masz racji.

  •  

   pokaż komentarz

   Najmilsze słowo, jakiego używała to: sk$??ysyny. Dla porównania o Niemcach, pomimo bycia w Auschwitz i później w obozie pracy, zdarzało się jej powiedzieć coś dobrego, np. o wysokiej kulturze osobistej.

   @jestem_na_dworzu: XD. Jak rozumiem twoja babcia była w Auschwitz strażniczką, że tak dobrze Niemców oceniała?

  •  

   pokaż komentarz

   @fliegenderschlesier: dla połowy wykopowiczów to i tak komuchy. Z kim tu dyskutować i o czym....?

  •  

   pokaż komentarz

   Polska była republiką sowiecką i dbano o kulturę, tyle że socrealizmu

   @ZiobroV: Jesteś głupim, agresywnym i bezrefleksyjnym gówniarzem. Pomyśl, kiedy Polska podniosła się z wojennych ruin, jak powstał śląski przemysł, Kto zbudował polskie stocznie, obecnie rozkradzione i opuszczone? Jak powstała warszawska starówka i Zamek Królewski? Kiedy bardziej dbano o rozwój budownictwa mieszkaniowego? Krytykanci twierdzili że to się zaraz rozpadnie, jednak osiedla z wielkiej płyty trwają i jakoś rozpaść się nie chcą. Powiedz ćwoczku kiedy nastąpił prawdziwy rozkwit kultury, liczne kabarety, o których teraz można tylko pomarzyć, obrazobójcze teatry, bogate życie kulturalne i intelektualne wielu środowisk, kiedy powstała znana na całym świecie polska sztuka plakatów? Nie masz szans na obsranie powojennego dorobku Polaków. Jesteś zwyczajnym bezmyślnym cepem (no chyba że masz osobisty interes by poniżać Polskę).

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister: Źle rozumiesz. To tylko świadczy o kontraście pomiędzy zachowaniem czerwonych, a nazistów.

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister: Źle rozumiesz. To tylko świadczy o kontraście pomiędzy zachowaniem czerwonych, a nazistów.

   @jestem_na_dworzu: No cóż skoro twoja babcia mimo rzekomego pobytu w Auschwitz lepiej oceniała Niemców niż Polaków- to świadczy jedynie o tym, że tam pracowała w obsłudze, a nie była więźniarką.

  •  

   pokaż komentarz

   @panna-Wanda: Bezrefleksyjne gówno to ja widzę w tych peanach na cześć kraju, który istniał teoretycznie. Poj%#$ło wypok do reszty? To jest elyta internetu? 40 lat gówna, bezprawia, mordowania przez służby kogo tylko popadnie to faktycznie złoty okres naszej historii...

   Debili nie sieją, debile rodzą się i potem w tej ignorancji pozostają.

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister: I to jest wytłumaczenie na to, żeby nas zniewolić? To jest ta słynna, radziecka bratnia pomoc?

  •  

   pokaż komentarz

   No jeszcze powiedz, że w Katyniu to Niemcy mordowali.

   @ibilon: chciałbyś, ale to nie prawda

  •  

   pokaż komentarz

   No chyba ze za Gierka gdy zaczęliśmy przejadać się na kredyt.

   @dqdq1: Gierek rozbudził pragnienia ludu co doprowadziło do wyjścia ludzi na ulicę w chudych latach 80 tych

  •  

   pokaż komentarz

   @franz1986: ale dodajmy ze budowali Polske dopiero wtedy kiedy wyrzneli cala nasza elite i wszelkich przeciwników kominizmu
   Dzieki temu niby mamy dzisiaj fabryki i szkoly, a nie mamy w ogole dobrej elity politycznej i zero ambicji w spoleczenstwie

  •  

   pokaż komentarz

   O k@?#a, no grubo... awans społeczny? Przez donosicielstwo i partyjniactwo. Zlikwidowano kasty to jebłem po prostu. Polska była republiką sowiecką i dbano o kulturę, tyle że socrealizmu sowieckiego. Elektrownie budowano, z własne niemal wbrew sowietom często lub głównie by wspierać ich przemysł ciężki...

   @ZiobroV: tak dokładnie awans społeczny, ludzie mogli się kształcić i syn chłopa mógł zostać oficerem a nawet dyrektorem w banku, a nie jak było przed wojną dzieci Żydów i szlachty.

   Była republiką zależną od ZSRR, ale mającą dużą niezależność, nikt nas nie rusycyzował ani nie narzucał swojej waluty. Oficerowie byli Polakami, itd. (nie mówię o czasach stalinowskich).

   Budowano elektrownie, szkoły, drogi, szpitale i tak można wymieniać bez końca.

  •  

   pokaż komentarz

   To samo byśmy potrafili zrobić własnymi siłami jako niepodległy kraj. Krew mnie zalewa jak taki komuch jak ty stara się mi wmówić, ze czerwona zaraza była czymś dobrym dla naszego kraju.

   @koniarek: zobacz ile tych elektrowni teraz się buduje.
   Nie jestem komuchem, chamie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: zobacz jakie były elity przed wojną, to jest jakiś mit że wtedy byli jacyś lepsi przywódcy, jak z nie mówiąc o poziomie korupcji

  •  

   pokaż komentarz

   @mebelman: > wyzwolili i ZNIEWOLILI Polskę

   Nie, żołnierze generała Berlinga wyzwolili Polskę, to co się stało później - wprowadzenie komunizmu przez żydokomunę - wynikało już niestety z ustaleń konferencji w Teheranie. Roosevelt, Churchill i Stalin ustalili, że Polska będzie w orbicie ZSRR i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska nie zostala wyzwolona w 1945,

   @Murasame: Oczywiście, że została. Ludobójstwo dokonywane rękami Niemców i Ukraińców zakończyło się, zaczęła się odbudowa kraju. Przecież w 1945r Warszawa to było morze ruin, została odbudowana niemal od zera w czasach PRL. I to w czasach PRL ludność Polski wzrosła z niecałych 24 mln do 38 mln.

  •  

   pokaż komentarz

   @mebelman: Na czym polegało zniewalanie Polski przez żołnierzy Berlinga?
   @alexandra28: W 1945 Zygmunt Berling nie dowodził armią, tylko był szefem Polskiej Misji Wojskowej w Moskwie (30 września 1944 przestał być dowódcą 1 Armii WP). Po 1939, Berling znalazł się w Polsce dopiero w 1947. Od 1 stycznia do 10 września 1945 dowódcą 1 Armii WP był Stanisław Popławski. I to on dowodził walkami polskich żołnierzy u boku Armii Czerwonej w operacji wiślańsko-odrzańskiej i berlińskiej.

   @ZiobroV: Nie, Polska nie był republiką sowiecką. W latach 1945-1989 istniały w Polsce ambasady USA, Wielkiej Brytanii, Francji i innych krajów, jako ambasady w Polsce, a nie w ZSRR. Zachodnie mocarstwa uznawały powojenne władze Polski jako władze Polski, a nie jako władze ZSRR. PRL był krajem uznawanym na arenie międzynarodowej. We wrześniu 1967 Charles de Gaulle złożył oficjalną wizytę w Polsce, a nie w ZSRR. Gierek i Jabłoński spotykali się z prezydentem USA, królem Belgii i kanclerzem Niemiec jako członkowie władz Polski, nie ZSRR. Socrealizm był forsowany w Polsce w latach 1949-1955, czyli przez 6 lat. A Polska Ludowa istniała przez 45 lat. Po wojnie Polacy odbudowali zrujnowane miasta, uruchamiali ponownie fabryki, szkoły, uniwersytety, teatry i ośrodki kultury. Czy twierdzisz, że każdy, kto po wojnie odbudowywał kraj i działał legalnie w ramach systemu, był od razu przebrzydłym komuchem prześladującym Polaków?

   W PRL powstawały filmy bijące wszelkie rekordy popularności w kinach ("Krzyżacy", "Faraon", "W pustyni i w puszczy", "Pan Wołodyjowski", "Potop"), i programy telewizyjne cenione o wiele wyżej niż tania rozrywka typowa dla III RP.
   Poza tym, w latach 60. polski dubbing był bardzo wysoko ceniony, mówiono nawet o polskiej szkole dubbingu (i był to również dubbing do filmów aktorskich).
   @dziaru: Formalnie Berling był sowieckim generałem - stopień generalski nadał mu Stalin. W przedwojennym Wojsku Polskim Berling był pułkownikiem. Od polskich władz otrzymał stopień generała broni dopiero będąc w stanie spoczynku, w 1963.
   W ogóle to w Armii Czerwonej nie brakowało generałów (i pułkowników) polskiego pochodzenia.
   Ogólnie, Berling to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski. Wymykająca się jednoznacznym opiniom.

   Za zniewalanie Polski po wojnie można obwiniać funkcjonariuszy bezpieki i najwyższych rangą działaczy partyjnych, jednak obwinianie o to żołnierzy Wojska Polskiego jest nieporozumieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Czy Polska była wolna po wyzwoleniu z pod okupacji niemieckiej?

  •  

   pokaż komentarz

   @mebelman: "Za zniewalanie Polski po wojnie można obwiniać funkcjonariuszy bezpieki i najwyższych rangą działaczy partyjnych, jednak obwinianie o to żołnierzy Wojska Polskiego jest nieporozumieniem." - ostatni akapit mojego wpisu, na który odpowiedziałeś. Tu masz odpowiedź.
   A na moje pytanie nie odpowiedziałeś. Tylko "odpowiedziałeś pytaniem na pytanie".

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: > Po ataku Niemiec na ZSRR, Zygmunt Berling wraz z grupą 12 oficerów Wojska Polskiego, jeńców polskich w niewoli sowieckiej, skierował sześciopunktowy manifest do szefa NKWD Ławrientija Berii, w którym zadeklarował chęć walki z III Rzeszą u boku ZSRR dla odbudowy Polski jako republiki sowieckiej w ramach ZSRR 30 stycznia 1944, podczas uroczystości żałobnych upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej w swoim przemówieniu nad mogiłami katyńskimi obarczył Niemców odpowiedzialnością za zbrodnię[39]: Mamy obecnie broń w ręku, broń daną nam przez zaprzyjaźnionego sojusznika, przez Związek Radziecki, na który Niemcy nieudolnie usiłowali przerzucić zbrodnię tu przez nich dokonaną. Broń tę wykorzystać musimy dla wyzwolenia uciemiężonej Ojczyzny i dla pomszczenia tej wielkiej, niesłychanej zbrodni, której Niemiec tutaj dokonał[40]. Znał prawdę o tych wydarzeniach, jednak z przyczyn politycznych nie ujawniał jej.

  •  

   pokaż komentarz

   @mebelman: No i? Jaką moc sprawdzą miał ten manifest? Przecież powojenna Polska jednak nie stała się republiką sowiecką. A we wrześniu 1944 Zygmunt Berling został odsunięty na boczny tor i nie miał wpływu na to, co się działo w kraju. W latach 1944-1947 był tylko szefem Polskiej Misji Wojskowej w Moskwie, a i po powrocie do kraju nie pełnił funkcji dowódczych, tylko był komendantem Akademii Sztabu Generalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @jestem_na_dworzu: Doświadczenie jednej osoby, a nawet kilkudziesięciu różnych osób, ma niewiele wspólnego z globalnymi danymi i globalnymi faktami. Zbrodnie Wehrmachtu, zwłaszcza na wschodzie, są faktem. Twoja prababcia nie musiała mieć o nich żadnej wiedzy. To, że nie widziała Niemców mordujących niewinnych ludzi, nie znaczy, że Niemcy nie mordowali milionów niewinnych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   No i? Jaką moc sprawdzą miał ten manifest?

   @Trojden: Taką że lizał dupę sowietom. A to że został odsunięty to nic nie znaczy, gdyż nawet najbardziej wierny stalinowi Jeżow został rozstrzelany.

  •  

   pokaż komentarz

   Zbrodnie Wehrmachtu, zwłaszcza na wschodzie, są faktem.

   @Trojden: a zbrodnie Armii Czerwonej to mit, dowodzenie Armią Ludową z Moskwy to mit, morderstwa bezpieki to mit... Polska wolna była, tylko tak niebardzo...

   Reszty nawet nie skomentuję, jeśli podstawą tych bzdur jest wkładanie mi w usta twierdzeń których nie wypowiedziałem. Nie każdy Polak był komunistą, nie każdy komunista był zwyrolem. Ciekawe, że dobrze pasuje ten schemat myślenia i do Niemiec okresu 3 Rzeszy....

   Ale kraj jako całość aparatu był zwyrodniałym bagnem i rozpatrywanie tego okresu przez pryzmat odbudowy jest żałosnym naginaniem historii. Tym bardziej w odniesieniu do Berlinga.

  •  

   pokaż komentarz

   @mebelman: Berling był kolaborantem, jednak na sytuację w powojennej Polsce nie miał wpływu. Tak że przypisywanie jego żołnierzom zniewalania powojennej Polski jest nieprawdą.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZiobroV: "podstawą tych bzdur jest wkładanie mi w usta twierdzeń których nie wypowiedziałem" - właśnie podsumowałeś pierwszy akapit swojego wpisu.

   O Armii Czerwonej i AL nie napisałem tu w sumie nic.
   Napisałem za to: "Za zniewalanie Polski po wojnie można obwiniać funkcjonariuszy bezpieki i najwyższych rangą działaczy partyjnych, jednak obwinianie o to żołnierzy Wojska Polskiego jest nieporozumieniem."

   Zadałem też pytanie (wprawdzie prowokacyjne, ale pytanie): "Czy twierdzisz, że każdy, kto po wojnie odbudowywał kraj i działał legalnie w ramach systemu, był od razu przebrzydłym komuchem prześladującym Polaków?".

   I nie, nie rozpatruję tego okresu przez pryzmat odbudowy. Tylko że jeśli ktoś zwraca uwagę wyłącznie na jeden aspekt - w tym wypadku na terror bezpieki - to wtedy zwracam uwagę na inne aspekty.

  •  

   pokaż komentarz

   @matimc: No właśnie dlatego trzeba dyskutować. Żołnierze Berlinga Ci najzwyklejsi, chcieli po prostu uciec i PSZ w ZSRS był dla nich jedyną taką możliwością. A czym była dla nas armia czerwona? Czerwoną zarazą, która wybawiła nas od czarnej śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @fliegenderschlesier: Mistrzu! Oni myślą zero-jedynkowo. Wszystko co szło ze wschodu to zło, komuchy i mordercy, nawet Wojsko Polskie. A Polskę wyzwolili żołnierze wyklęci. W moim województwie wojewoda zlikwidował ulicę o nazwie I Armii Wojska Polskiego w ramach dekomunizacji. Ponoc propagowali ustrój totalitarny....

  •  

   pokaż komentarz

   To, że nie widziała Niemców mordujących niewinnych ludzi

   @Trojden: ciekawe skąd takie założenie u ciebie. Różnicę w zachowaniu widać gołym okiem i nie ma tutaj nic do rzeczy zbrodniczy charakter obu stron. Czerwoni byli po prostu o wiele gorsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @matimc: Niestety ale w Polsce mamy problem z traktowaniem weteranów i nie bardzo radzimy sobie z trudną powojenną historią. Bo o ile Rokossowski był zwykłym sowieckim bandytą to taki przeciętny szwej PSZ w ZSRS, już pomijając, że przez Armię Czerwoną był traktowany gorzej (no bitwa pod Lenino, bez przygotowania artyleryjskiego, czołowe natarcie na umocnione pozycje niemieckie, biegnąc po bagnach to była bitwa na skrwawienie Polaków, czy rozkaz o przeprawianiu się przez Wisłę bez właściwych środków przeprawowych) chciał tylko wrócić z piekła.

   A prawdziwy dramat tych żołnierzy to fakt, że wielu z nich było w solidarności, za co byli szykanowani przez władze komunistyczne, władze, którym rzekomo służyli.

  •  

   pokaż komentarz

   umożliwieno awans społeczny i zlikwidowano kasty.

   @franz1986: Toś pojechał po bandzie...( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Polska nie zostala wyzwolona w 1945, stosując taką retoryke robimy dobrze ruskim.

   @Murasame: Piszac takie rzeczy robisz dobrze Niemcom. No ale oni ladnie pachna i dobrze placa wiec sie nie dziwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @fliegenderschlesier: Ze stwierdzeniem, że Rokossowski był zwykłym sowieckim bandytą, to byłbym ostrożny. Owszem, Rokossowski służył w rosyjskiej armii, a później w Armii Czerwonej. Odpowiadał za sowietyzację WP i czystki w armii w czasie gdy był ministrem obrony, i również za jego urzędowania miały miejsca prześladowania przedwojennych oficerów w "ludowym" WP przez Informację Wojskową. A po otrzymaniu dymisji w 1956 już nigdy nie przybył do Polski. Jednak jednocześnie był najbardziej ludzkim i przyjacielskim z marszałków ZSRR z okresu II wojny światowej. W przeciwieństwie do pozostałych dowódców, zawsze liczył się ze stratami i dążył do tego, żeby straty były jak najmniejsze. Oficerowie i żołnierze ZSRR marzyli, żeby znaleźć się pod jego rozkazami, bo to dawało im największą szansę na przeżycie. Był znany z kultury i uroku osobistego i umiał zjednywać sobie ludzi. Ze wszystkich dowódców ZSRR II wojny światowej, był najwybitniejszy. Poza tym, był ofiarą stalinowskiego terroru - pod zarzutem bycia polskim szpiegiem był więziony przez NKWD i katowany, wybito mu zęby i połamano żebra. Mimo to, nie przyznał się do zarzutów.
   Polecam zapoznać się z opinią prof. Pawła Wieczorkiewicza na temat Rokossowskiego.
   Alianci zachodni również docenili zasługi bojowe Rokossowskiego - Brytyjczycy odznaczyli go Orderem Łaźni, Francuzi Legią Honorową, a Amerykanie Legią Zasługi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZiobroV: Nikt tutaj nie pieje peanów na cześć PRL. Po prostu, niektórzy użytkownicy w reakcji na to, że widzisz tylko jedną stronę medalu, pokazują ci drugą stronę. A ty tego nie rozumiesz, i oskarżasz ich o bycie komuchami. @dziaru, @alexandra28, @panna-Wanda, @franz1986, ja i inni, wobec których jesteś tak agresywny, nie są komunistami, tylko pokazują ci to, czego nie widzisz lub nie chcesz dostrzec.
   Postrzeganie świata w czarno-białych barwach jest prymitywne.
   Nikt tu nie zaprzecza temu, że PRL była państwem biednym, zniewolonym, szarym, siermiężnym, zamordystycznym, pełnym absurdów i smutnych ludzi i bardzo dalekim od marzeń przytłaczającej większości Polaków. Tylko że potępianie w czambuł wszystkiego, co działo się w Polsce w czasach PRL-u, jest niesłuszne - co niektórzy tutaj próbują ci uświadomić.

   Nawet w latach stalinowskich terror bezpieki dotykał głównie działaczy niepodległościowych i ludzi "nieostrożnych", a o torturach UB chodziły tylko trwożliwe słuchy. Mówiło się "przeżyliśmy okupację, przeżyjemy demokrację". A po 1955 terror uległ zelżeniu i już nie wrócił do poziomu z pierwszego powojennego 10-lecia. Ogólnie, przez cały PRL nastroje społeczne były diametralnie inne niż w czasach niemieckiej okupacji. Nie było tak, że Polacy powszechnie drżeli o życie i bali się niesłusznego uwięzienia. W PRL terror był bez porównania mniejszy niż w ZSRR.
   Gdyby ktoś tutaj próbował idealizować PRL czy wybielać komunistów, to na pewno tak samo mocno objechaliby go ci, którzy sprzeciwiają się przesadzaniu w tę stronę, w którą ty przesadzasz. Ja również bym objechał kogoś takiego, gdybym natrafił na jego wpis (chyba że byłby to z jego strony ewidentny trolling i prowokacja, na którą nie warto byłoby tracić czasu).

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Z Rokossowskim mam wielki problem przy ocenie. Jako dowódca był lepszy niż Żukow (ten to najlepiej przyswoił doktrynę Stalina "ludzi u nas mnogo". Natomiast brał udział w stalinizacji Polski. Był częścią totalitaryzmu, który zainstalowano po wojnie.

  •  

   pokaż komentarz

   A ty tego nie rozumiesz, i oskarżasz ich o bycie komuchami.

   @Trojden: cytat poproszę. Strony medalu są dwie albo siedem, ocena historii zazwyczaj jedna, a PRL to zbrodniczy reżim i ocenianie go inaczej niż negatywnie to ignorancja.

 •  

  pokaż komentarz

  Usuwanie pomników takich "bohaterów" popieram, ale nie ich niszczenie. Ulokować w odpowiednim miejscu i zabezpieczyć przed niszczeniem, np. w muzeum socrealizmu

 •  

  pokaż komentarz

  W takim razie powinno się również niszczyć poniki śp. Kaczyńskiego bo Jeżeli on za to że był prezydentem RP z nadania partii za podpisanie traktatu lizbońskiego i tego że zginął tragicznie w Smoleńsku zasługuje na pomniki to Berling również. Można się spierać na temat jego postawy ale na pewno miał więcej zasług niż wyżej wspomniany "BOHATER".

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie to jest śmieszne, że większość z komentujących nie wie kim był Zygmunt Berling i co chciał uczynić dla narodu polskiego wykończonego wojną. Dla niego największą wartością było życie ludzi, nie wolność. Przypominam, że to właśnie Armia Ludowa chciała pomagać Powstaniu Warszawskiemu, jednak rozkazy Stalina nieco to zmieniły.

 •  

  pokaż komentarz

  Powinien wrócić na swoje miejsce - na śmietnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)