•  

  pokaż komentarz

  Ta, teraz to dla POLAK. Wtedy przechrzta i parch .
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Ulam

  Urodzony w zamożnej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, już jako dziecko wykazywał wybitne zdolności [...] Po zakończeniu studiów, nie mając – ze względu na pochodzenie – większych szans na podjęcie pracy dydaktycznej, wyruszył w dłuższą podróż do Europy Zachodniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: dla mnie nadal Polak. Wyłącznie Polak. Wyznanie to niuans, mało istotna cecha. Indywidualna sprawa każdego człowieka. Nawet jeśli był obrzezany - czy to jest mój problem? Nie sądzę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: A Feliks Dzierżyński to też Polak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dezyderat: niestety tak (chociaż on chyba przyjął obywatelstwo Rosji sowieckiej. Co nie zmienia faktu, że pochodził z rodziny etnicznie poleskiej)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dezyderat: Tak, polski szlachcic cherbu Sulima. No chyba że w komunistyczną propagande wierzysz jak ukrywając szlachecką przeszłość wciskali kit o tułającym się Żydzie z włoch.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Dla wypokowych neoendeków i epigonów ONR był to niestety przedstawicielem narodu gorszycieli a asymilacja członów tego narodu w charakterze Polaków była niemożliwa.

   Tak więc Ułam jako część żywiołu niższego moralnie, szerzącego rozprzężenie obyczajowe, ruszył właściwym swej rasie bezwstydem zarażać szybko społeczeństwa europejskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Prawda jest taka, że gdybyśmy mentalnie nie byli kartofliskiem i gdybyśmy potrafilibyśmy zasymilować żydow być może bylibyśmy czymś więcej niż krajem III ligi. Polecam (ogółowi) zapoznać się z listą żydowskich noblistów pochodzących z Polski jak i ogólnym udziale żydow/ Żydów wśród wszystkich laureatów tej nagrody. Oczywiście wygodniej jest wierzyć w bajki. Drugą wojnę także wygraliśmy, a przegrane z kretesem Powstanie Warszawskie, przegrane z właściwie pokonanymi już Niemcami, było aktem heroizmu. Chwała poległym, problem w tym że nadal niewiele rozumieją. Elita internetów.

   Natomiast problem ONR pozwolę sobie pominąć. W moim domu synonimem dla ONR, Falangi i Narodowego świtu jest "mentalna niepełnosprawność". Chociaż mam szacunek dla niektórych, dawnych narodowców. Szczególnie dla Lutosławskiego. Jednak nie znoszę plugawienia pięknej idei przez wypaczeńców z ONR (i im podobnych).

  •  

   pokaż komentarz

   @MateriaBarionowa: @Dezyderat: taaa, polski szlachcic, takim to Sowieci "ufali najbardziej". To żyd, którego rodzina przejeła majątek po powstańcach styczniowych razem z ich nazwiskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Wielu przedstawicielu lwoskiej szkoły matematycznej w tym pracowników naukowych było żydowskiego pochodzenia , ogólnie wielu profesorów przedwojną było Żydami.
   A to cytat pana Ulama z jego ksiązki autobiograficznej.

   Przez całe lata mój wuj. Karol Auerbach, powtarzał: „Ucz się języków obcych!” Stryj Michał Ulam, architekt, namawiał mnie, abym spróbował zrobić karierę za granicą. Jednak głównym powodem, dla którego zdecydowałem się w
   końcu wyjechać, była chęć spotkania innych naukowców i dyskutowania z nimi o różnych problemach matematycznych
   . Z niezachwianą pewnością siebie wierzyłem, że uda mi się wywrzeć wrażenie w świecie kilkoma nowymi wynikami. Moi rodzice zamierzali sfinansować tę podróż.


   Problem z Wikipedią jest to, że administrują nią debile.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Twoim problemem jest to, że całość jest prawdziwsza niż część.

   W 1934 roku sytuacja międzynarodowa była bardzo groźna. Hitler doszedł do władzy w Niemczech. Jego wpływ był pośrednio odczuwalny w Polsce: coraz częściej okazywano płomienny nacjonalizm, zdarzały się skrajnie prawicowe wybuchy i demonstracje antysemickie.Nie rozpoznałem w tych zjawiskach zwiastunów nadchodzących wydarzeń, ale czułem niejasno, że jeśli mam zarabiać na życie i nie pozostawać w nieskończoność na utrzymaniu ojca,muszę wyjechać za granicę. Przez cale lata mój wuj, Karol Auerbach, powtarzał: „Ucz się języków obcych!” Stryj Michał Ulam, architekt, namawiał mnie, abym spróbował zrobić karierę za granicą. Jednak głównym powodem, dla którego zdecydowałem się wkońcu wyjechać, była chęć spotkania innych naukowców i dyskutowania z nimi o różnych problemach matematycznych.

   Zauważ też, że zdanie, które wybudowałeś wcale nie przeczy powodom podanym w Wikipedii, zwłaszcza że w innym miejscu sam Ułam pisze:

   Myśl o karierze uniwersyteckiej była pociągająca, ale stanowiska profesorskie były trudno dostępne, szczególnie dla ludzi o żydowskim pochodzeniu, takich jak ja.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator Tak pisała o nim jego żona.
   @HaHard Angostyk

   źródło: 1565308680024.wykop.droid.png

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-wilk oni w większości są agnostykami inaczej tak chętnie nie zostawali by komunistami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dezyderat Tak. I żaden Polak nie zabił tyłu Rosjan co on.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Ciężko zasymilować społeczeństwo, które nie chce się zasymilować to pierwsza rzecz. Druga jest taka, że my mieliśmy problemy, żeby ogarnąć nawet swój naród, a co dopiero jeszcze ogarniać Ukraińców, Żydów, Litwinów i całą resztę mniejszości jaką mieliśmy w granicach.

   Sami Żydzi byli bardzo mocno podzieleni odnośnie swojej sytuacji w Polsce. Trzeba pamiętać jak mocne były wtedy ugrupowania syjonistyczne. ONR na pewno nie pomagał w zdobywaniu ich przychylności ale też nie da sie mówić, że Polacy byli strasznymi antysemitami. Jak wszędzie zdarzały się grupy, które widziały w tym interes, a po drugie były grupe Żydowskie, którym było to na rękę bo chcieli, żeby w Palestynie było ich więcej więc jeszcze bardziej budowali tą narrację.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Jeśli ktoś przyjmuje obywatelstwo amerykańskie i asymiluje się to jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Jeśli ktoś przyjmuje obywatelstwo amerykańskie, ale nie asymiluje się i zachowuje własne tradycje oraz tożsamość narodową jak tzw. polonia, to jest Polakiem z obywatelstwem amerykańskim. W innych krajach to działa tak samo, proste.

  •  

   pokaż komentarz

   był to niestety przedstawicielem narodu gorszycieli a asymilacja członów tego narodu w charakterze Polaków była niemożliwa.

   @deviator: a okazało się, że to wspaniały człowiek, który pomógł zabić jakieś 150 tys. japończyków

  •  

   pokaż komentarz

   @Darth_Gohan: bo widzisz, człowieka trzeba oceniać po tym co robi, a nie jakie ma dalekie korzenie. Przykład Biedermanów, bardzo ładnie to pokazuje. https://www.wykop.pl/link/5081827/biedermannowie-historia-rodziny-i-fabryki/

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: Tych przykładów jest wiele, a szczególnie w Polsce je można znaleźć pod każdym kamieniem. Taką mamy powaloną historię.

  •  

   pokaż komentarz

   a okazało się, że to wspaniały człowiek, który pomógł zabić jakieś 150 tys. japończyków

   @konsumpcjusz I uratować Bóg wie ileset tysięcy Amerykanów, Rosjan i Japończyków.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Tylko to zdanie jest trochę niejednoznaczne.

   Jego wpływ był pośrednio odczuwalny w Polsce.

   Może mieć na myśli wpływ działań Hitlera na to co robił w Niemczech był odczuwalny też w Polsce , czyli rosnący nacjonalizm Niemiecki itp. .

   Może stanowiska profesorów były blokowane , bo były dość nieliczne i Żydzi jako naród z dużą inteligencją mogły zdominować uniwersytety , tak jak to zrobili z zawodami prawników , lekarzy , fabrykantów. Nie żebym to popierał. Ale pozostałe niższe stanowiska były chyba otwarte. Nie było różową między Polakami a Żydami i Ukraińcami. Ale bez przesady, demonizować też nie można.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko to zdanie jest trochę niejednoznaczne.

   @rotszyld: Dlatego po dwukropku masz uszczegółowienie.

   pośrednio odczuwalny w Polsce: coraz częściej okazywano płomienny nacjonalizm, zdarzały się skrajnie prawicowe wybuchy i demonstracje antysemickie.

   Może stanowiska profesorów były blokowane
   No to może teraz wypadałoby tak na rympał nie tytułować Ułama lub Tarskiego Wybitnymi Polskimi Uczonymi, jednocześnie p#%@$#?ąc jakim to był Wielkim Polakiem Dmowski ze swoją tezą o niemożności integracji.

   Żydzi jako naród z dużą inteligencją mogły zdominować uniwersytety

   I Polska stała by się miejscem zamieszkania rekordowej ilości wynalazców i geniuszy wszelkiej maści. No k!%!a, toż jasne że nie wolno było do tego dopuścić!

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Te zdanie jest niejednoznaczne. Wszystko kręci się wokół słowa ,,wpływ''. Czy ma on myśli ,,wpływ'' jako inspiracje dla rodzimych ruchów nacjonalistycznych, czy jako skutki sprawowania władzy w Niemczech. Nic??%% z tego zdania to wyczytać.
   Ale sugerując się > Nie rozpoznałem w tych zjawiskach zwiastunów nadchodzących wydarzeń, ale czułem niejasno, że jeśli mam zarabiać na życie i nie pozostawać w nieskończoność na utrzymaniu ojca,muszę wyjechać za granicę.
   Można sądzić, że miał na myśli wydarzenia w Niemczech. Chyba.

   I Polska stała by się miejscem zamieszkania rekordowej ilości wynalazców i geniuszy wszelkiej maści. No k!%!a, toż jasne że nie wolno było do tego dopuścić!

   Jeżeli Żydzi by się z asymilowali i zostali Polakami to może. Ale mi się wydaje że mielibyśmy coś w rodzaju społeczeństwa podzielonego na kryteriach etnicznych. 90 % fabryk przed wojną należało do Żydów, podobne stosunki były w ilości lekarzy , prawników. Ulam , Tarski pochodzili akurat z asymilowanych rodzin.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozpoznałem w tych zjawiskach zwiastunów nadchodzących wydarzeń, ale czułem niejasno

   @rotszyld: Ja tak czuje nie jasno że może mieć coś w rodzaju nieuwagi tego rodzaju Coś jest w tym powiedzeniu, że część wypowiedzi przed użycie "ale", w zasadzie jest nieważna :)

   90 % fabryk przed wojną należało do Żydów, podobne stosunki były w ilości lekarzy, prawników
   Ciekawe, ze na wieczór ludziom się urojenia prawakoidalne wzmagają. Fakt, było ich sporo ale raczej daleko do 90%!!!

   Ulam , Tarski pochodzili akurat z asymilowanych rodzin.
   No i na takich wołało się "przechrzta". Wiadomo Ci może coś o tym aby to słowo miało wówczas pozytywne konotacje?

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to Jacek Chmielnik - wybitny polski aktor ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: upload.wikimedia.org

 •  

  pokaż komentarz

  Co lepsza Ulam z Tellerem złożyli w biurze patentowym wniosek o opatentowanie... bomby wodorowej (bo przede wszystkim Ulam jest współtwórcą H-Bomby) która obecnie jest podstawowym rodzajem broni nuklearnej. Patent mu odrzucili bo w tych czasach nie można było patentować tajnych konstrukcji militarnych.

 •  

  pokaż komentarz

  To nie jedyny Polak, były jeszcze Józef Rotblat.

 •  

  pokaż komentarz

  Ulam nie był jedynym Polakiem biorącym udział w projekcie Manhattan. Polecam biografię Marka Górlikowskiego "Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój"