•  

  pokaż komentarz

  Bardzo niedoceniania postać, niestety sanacyjna propaganda zrobiła swoje

 •  

  pokaż komentarz

  Antyniemiecki i antysemita w jednym. Cóż chcieć więcej? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Wielki człowiek. Bez niego, jak i bez Piłsudskiego, nie byłoby Polski. Szkoda, żę tak mało o nim uczy się w szkołach.

  •  

   pokaż komentarz

   @MorzeNiczyje: Akurat Dmowski miał większe zasługi niż ten fanfaron Piłsudski, który był sojusznikiem ententy, nie pomógł powstańcom na Śląsku oraz w Wielkopolsce i stchórzył, gdy bolszewicy byli u bram Warszawy. Gdyby w II RP był internet, to szeregowy Piłsduski byłby memem jak Wałęsa - podobny poziom chamstwa i megalomanii. Nawet styl wypowiadania się podobny, co słychać na jedynych zachowanych nagraniach chamusia z Bezdan. Z drugiej strony Wałęsa nie ma na sumieniu ponad 400 ludzi, których Piłsudski zabił, aby dostać władzę.

  •  

   pokaż komentarz

   stchórzył, gdy bolszewicy byli u bram Warszawy

   @KufDrahrepus: xD. Ogarnij fakty zanim zaczniesz się wypowiadać. List Rozwadowskiego do Piłsudskiego z 15 sierpnia coś ci mówi? Ta bajeczka o ucieczce Piłsudskiego jest ostatnio powtarzana przez wykopków mających zerowe pojęcie o historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: Rozwadowski - kolejna osoba zniszczona przez Piłsudskiego... I sprostowanie, Piłsudski był sojusznikiem państw centralnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @KufDrahrepus: Pisałeś o bitwie warszawskiej, więc nie zmieniaj raptem tematu. Klasyczny przykład rozmowy z osobą, która rozmawiać nie umie. Argumentów brak, więc szybka zmiana tematu.

   Mam wrażenie ogólne, że cała akcja rozwija się bardzo korzystnie i że właśnie co do czasu mamy korzystne warunki, tak jak je p. Komendant przewidział.
   Uderzenie główne siły pana Komendanta trafi więc doskonale, a lepiej że dopiero dopiero jutro rano ten atak wyruszy, byle był party silnie naprzód wypoczętymi siłami.


   https://pl.wikisource.org/wiki/List_genera%C5%82a_Tadeusza_Rozwadowskiego_do_marsza%C5%82ka_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego

   Tyle w temacie twoich farmazonów o tchórzostwie Piłsudskiego w 1920 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: Co zwolennicy Piłsudskiego zrobili z niewygodnym dla nich Rozwadowskim?

  •  

   pokaż komentarz

   @KufDrahrepus: Co to ma do tekstu o tchórzostwie Piłsudskiego w 1920 roku? Ty naprawdę nie umiesz dyskutować. Napisałeś coś to broń swojej tezy, a nie zmieniasz temat xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: Zabicie Rozwadowskiego to dowód tego tchórzostwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @KufDrahrepus: Nie wiedziałem że Piłsudski zabił Rozwadowskiego w 1920 roku ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Na marginesie powyższego, masz dowód na to, że w ogóle ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za śmierć Rozwadowskiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: Rozwadowski był politycznym przeciwnikiem sanacji i podważał wkład Piłsudskiego w bitwie warszawskiej. Tezy generała zadawały kłam piłsudczykowskiej propagandzie, która pokutuje po dziś dzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @KufDrahrepus:

   Rozwadowski był politycznym przeciwnikiem sanacji i podważał wkład Piłsudskiego w bitwie warszawskiej.

   No najbardziej to podważył wkład Piłsudskiego swoimi własnymi słowami wyżej przeze mnie przytoczonymi ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Ty czytasz co się do ciebie pisze? Raz jeszcze zapytam, czy masz dowód na swoje słowa. Jeśli nie to pozwolę sobie nie tracić więcej czasu na rozmowę z człowiekiem który jest odporny na fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @KufDrahrepus: Cytat ze wspomnień proszę żebym miał się do czego odnieść. Co tam niby takiego jest?

   I zanim dasz ten cytat od razu można napisać, że Witos jako przeciwnik polityczny Piłsudskiego nie był chyba bywalcem Belwederu za rządów Piłsudskiego żeby być wiarygodnym świadkiem rzekomych knowań Marszałka na życie Rozwadowskiego. To tak jakby Kaczyński napisał we wspomnieniach, że Tusk podłożył trotyl pod tupolewa. No dowód rzeczywiście xD.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: po przewrocie majowym gen.Rozwadowski został aresztowany. Trafił do więzienia z którego wyszedł jako umierający człowiek ,lekarze już mu pomóc nie potrafili, podejrzewali otrucie. Na pogrzebie gdy dowódca półki lotnictwa zezwolił na przelot samolotów na jego pogrzebie w celu upamiętnienia go,został odwołany ze stanowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: Akurat o Witosie wspomniałem w kontekście bitwy warszawskiej, od czego zacząłem zresztą.

  •  

   pokaż komentarz

   po przewrocie majowym gen.Rozwadowski został aresztowany.

   @Togira_Ikonoka: Nie on jeden. Nie pochwalam tego co obóz Piłsudskiego robił po przewrocie majowym, ale raz jeszcze zapytam co to ma do tekstu o tchórzostwie Piłsudskiego w 1920 roku? Zmieniacie temat. Ech, temu wiedziałem, że jeśli raz odniosę się do kwestii aresztowania Rozwadowskiego to już będziecie ciągnąć ten wątek. Taka to rozmowa. Jedno nie ma nic do drugiego.

   podejrzewali otrucie. Na pogrzebie gdy dowódca półki lotnictwa zezwolił na przelot samolotów na jego pogrzebie w celu upamiętnienia go,został odwołany ze stanowiska.

   Dowód? Źródło? Ktoś podaje takie informacje prócz środowisk endeckich i pseudohistoryka Patelskiego, którego nikt poważnie w środowisku nie traktuje?

   @KufDrahrepus: Ale co wspomniałeś? Raz jeszcze proszę o cytat, z uwzględnieniem tego co o Witosie wyżej napisałem. Nie mam pojęcia o co ci z tych wspomnień Witosa chodzi ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @MorzeNiczyje: Nie wolno było krytykować marszałka. Teraz można, ale lata propagandy zrobiły swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   Bez niego, jak i bez Piłsudskiego, nie byłoby Polski

   @MorzeNiczyje: Szkoda że dzisiaj coraz więcej osób gloryfikując jednego, deprecjonuję drugiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kosmiczny_pies_Kazak: tchórzostwo było jak w decydującym momencie bitwy warszawskiej Piłsudski opuścił swój sztab i udał się do majątku ziemskiego na przeszło tydzień a faktycznie dowodził Rozwadowski(to nam na dobre wyszło) a potem całe laury zebrał. Co do jego śmierci to przed śmiercią generał badali dwaj lekarze: dr Bolesław Szarecki i chirurg profil. Tadeusz Ostrowski którzy stwierdzali z pełnym przekonaniem że został otruty. Po jego śmierci sanacja zabroniła sekcji zwłok .

  •  

   pokaż komentarz

   tchórzostwo było jak w decydującym momencie bitwy warszawskiej Piłsudski opuścił swój sztab i udał się do majątku ziemskiego na przeszło tydzień a faktycznie dowodził Rozwadowski(to nam na dobre wyszło) a potem całe laury zebrał.

   @Togira_Ikonoka: Co ty w ogóle wypisujesz kolego. Nawet nie wiem jak mam z tym dyskutować bo to są bajki na poziomie wielkiej lechii. Skoro Rozwadowski objął dowództwo to czemu w apogeum bitwy pisał do Piłsudskiego, że wszystko odbywa się zgodnie z planem Pana Komendanta? Uprzejmie proszę, żebyś nie ignorował tego, co wyżej napisałem, przytaczając ów list. 12 sierpnia Piłsudski z Warszawy udał się do Puław, gdzie 13 sierpnia założył kwaterę główną i objął dowództwo nad formowaną grupą uderzeniową. Cały jego pobyt w Puławach jest doskonale udokumentowany. Tutaj jest to dobrze opisane na podstawie materiałów źródłowych:

   Józef Piłsudski przybył do Puław w piątek 13 sierpnia 1920 r. Tymczasowa Kwatera Główna Naczelnego Wodza mieściła się w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego (PINGW). Sam Józef Piłsudski zamieszkał w prawym skrzydle pałacu u państwa Zofii i Stanisława Golińskich. Natomiast Sztab Naczelnego Wodza prowadził narady w sali kolumnowej Biblioteki PINGW (przy wielokątnym stole zachowanym do dziś). Tego samego dnia o godz. 10.00 w Irenie koło Dęblina Marszałek spotkał się na odprawie z gen. gen. Leonardem Skierskim i Edwardem Rydzem-Śmigłym. Omówiono na niej plan operacji przeciwko wojskom bolszewickim oraz związane z nią niebezpieczeństwa. Następnie Józef Piłsudski wyruszył na inspekcję oddziałów tworzących grupę uderzeniową, oddanych mu do dyspozycji jako Naczelnego Wodza. Składała się ona z formacji wydzielonych z 3. i 4. Armii tworzących Front Środkowy, którym dowodził gen. Edward Rydz-Śmigły. Z 3 Armii gen. Zygmunta Zielińskiego zajmującej pozycję od Kocka po Brody, grupę uderzeniową tworzyły: 1. Dywizja Piechoty Legionów (DP Leg.) płk. Stefana Dąb-Biernackiego, 3. DP Leg. gen. Leona Berbeckiego, 4. Brygada Kawalerii płk. Adama Nieniewskiego oraz Ochotnicza Brygada Kawalerii mjr. Feliksa Jaworskiego. Z 4. Armii gen. Leonarda Skierskiego, zajmującej pozycję od Dęblina po Kock, grupę uderzeniową tworzyły: 14. DP gen. Daniela Konarzewskiego, 16. DP gen. Kazimierza Ładosia, 21. Górska DP gen. Andrzeja Galicy, 12. Brygada Piechoty (BP) płk. Jana Dobrowolskiego oraz samodzielny mazowiecki 32. Pułk Piechoty ppłk. Władysława Tarwida. W tym dniu Marszałek przebywał również w Zajezierzu, gdzie stacjonował odwód 4. Armii – 12. BP.

   W czasie inspekcji oddziałów polskich głównie z 4. Armii Naczelny Wódz w sobotę 14 sierpnia 1920 r. odbył w Irenie przegląd 57. Pułku Piechoty z 14 DP. Udekorował wówczas kpt. Edmunda Efferta, kpt. Karola Swinarskiego, ppor. Mieczysława Chudzińskiego, sierżantów Władysława Kowalskiego, Bolesława Dąbrowskiego i Michała Bociana oraz szeregowych Walentego Kicińskiego i Władysława Wysockiego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Następnie wizytował w Dęblinie 58. Pułk Piechoty, gdzie również odznaczył 9. oficerów i żołnierzy Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Z kolei w Braniewie odwiedził starogardzki 65. Pułk Piechoty z 16 DP, a o godz. 17.00 przybył do Firleja, gdzie przyjął na rynku defiladę żołnierzy z 21 DP. Jeszcze tego dnia w nocy Naczelny Wódz przyjął gen. Józefa Leśniewskiego, którego po spotkaniu z gen Tadeuszem Rozwadowskim zamierzał wysłać na Front Galicyjski dla ewentualnego objęcia dowództwa po zmęczonym gen. Wacławie Iwaszkiewiczu. Celem takich decyzji było zapewnienia powodzenia działań Grupy Uderzeniowej, powierzając generałowi aktywną obronę frontu .

  •  

   pokaż komentarz

   W niedzielę 15 sierpnia 1920 r. o godz. 2.00 Józef Piłsudski przyjął w puławskiej Kwaterze Głównej płk. Michała Żymierskiego dowódcę 2. DP Leg. i Leona Mitkiewicza. Podczas rozmowy omówiono główne założenia polskiej ofensywy i kierunek uderzenia. Zadaniem 2. DP Leg. była osłona akcji Grupy Uderzeniowej z kierunku Zamość-Krasnystaw. Tego samego dnia Naczelny Wódz ponownie objeżdżał oddziały 14. DP. W Gołębiu dokonał kolejnej dekoracji Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari kpt. Korwin-Kossakowskiego, por. Rataja, ppor. Matyli oraz sierżantów Eggebrechta, Nawrota i Nowaka z 55. Pułku Piechoty. Po zakończeniu inspekcji Józef Piłsudski powrócił o godz. 13.00 do Puław. O godz. 15.10 Naczelny Wódz napisał list do szefa Sztabu Generalnego gen. Tadeusza Rozwadowskiego, w którym odnosił się do swoich zamierzeń związanych z podjęciem polskiej kontrofensywy. Pisał w nim, że objechał cały front 4. Armii i część 3. Armii. Po dłuższym namyśle zdecydowałem zacząć stąd o świcie [...] Sam siedzę na karku 14. [DP], którą liczę, że tegoż dnia awangardami dopędzę minimum do Garwolina, a może do Pilawy [...] W ogóle chcę 4.Armii i 1 legionowej [DP] nadać od początku taką samą szybkość i takie szalone tempo, jakie kiedyś użyłem przy ukraińskiej ofensywie. Jeżeli mi się uda, a wysiłków nie poskąpię i już wprowadzam całą armię w trans w tym kierunku, to obliczenia moje okażą się słusznymi . Poruszył m.in. również zagadnienie korzyści militarnych wynikających z Rozpoczęcia kontrofensywy z rana 16 sierpnia 1920 r. O godz. 17.00 Naczelny Wódz otrzymał odpowiedź w której gen. Tadeusz Rozwadowski stwierdził, że cała akcja rozwija się korzystnie, zgodnie z przewidywaniami Józefa Piłsudskiego. W liście tym pisze o walkach pod Radzyminem, umyślnych działaniach opóźniających gen. Edwarda Rydza-Śmigłego, jak i tym, że te wydarzenia sprzyjają podjęciu kontrofensywy w dniu 16 sierpnia. Nakreślił również plan działania dla 2. Armii, stan koordynacji 4. i 3. oraz 4. i 1. Armii oraz przygotowanie określonych oddziałów i realizacji następnych zadań wyznaczonych zgodnie z planem na 16-17 sierpnia 1920 r.
   15 sierpnia 1920 r. Józef Piłsudski wydał w puławskiej Tymczasowej Kwaterze Głównej rozkaz operacyjny do bitwy warszawskiej dla oddziałów Frontu Środkowego. Ówczesną sytuację na froncie określał wtedy następująco: Ugrupowanie nieprzyjaciela jest bardzo silne na północy [kierunek na Warszawę], zupełnie słabe w centrum, niezbyt silne na południu [...] Ugrupowania własne, mające na celu przyjęcie nieprzyjaciela napierającego na Warszawę oraz przeprowadzenie kontrofensywy od południa na skrzydła i tyły operujących pod Warszawą sił nieprzyjacielskich, jest na ogół ukończone. Następnie Naczelny Wódz podał: Obejmuję bezpośrednie kierownictwo nad kontrofensywą. Potem wydając wytyczne do działań poszczególnych oddziałów stwierdził, że atak ma się zacząć 16 sierpnia o świcie. Ja będę znajdował się 16 sierpnia na skrzyżowaniu szos Dęblin-Kock i Warszawa-Lublin [...] Zwracam uwagę na bezwzględną konieczność przeprowadzenia całej operacji w nakazanych rozmiarach. Wzgląd na zmęczenie ludzi i na straty nie może tutaj odgrywać roli [...] Wszystkie wojska zrozumieć muszą, że bitwa ta rozstrzyga losy wojny i kraju i że dać może pożądane rezultaty tylko przy najwyższym wysiłku sił i woli każdego poszczególnego żołnierza i oficera.


   > Jeszcze tego samego dnia Józef Piłsudski o godzinie 18.00 wziął udział w uroczystościach chrztu, prowadzonych przez ks. Stanisława Gawła w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy Marszałek Polski był ojcem chrzestnym Józefa Stefana, syna państwa Stefanii i Stanisława Minkiewiczów.

   https://jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/epizody-z-zycia-jozefa-pilsudskiego/item/2029-jozef-pilsudski-podczas-bitwy-warszawskiej-1920-r

   Pobyt Piłsudskiego w Puławach był przedmiotem opracowań Połońskiego i Szymankiewicza. Mamy zdjęcie aktu chrztu podpisanego przez Piłsudskiego. Te same informacje podaje Garlicki, najlepszy chyba biograf Piłsudskiego.

   Co do jego śmierci to przed śmiercią generał badali dwaj lekarze: dr Bolesław Szarecki i chirurg profil. Tadeusz Ostrowski którzy stwierdzali z pełnym przekonaniem że został otruty. Po jego śmierci sanacja zabroniła sekcji zwłok

   Po raz wtóry proszę, źródło podaj do tych bajek.

 •  

  pokaż komentarz

  Patriota i wzór do naśladowania .
  Wielki Polak !

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety, ale myslenie przecietnego Polaka dalej jest takie samo jak Dmowski to opisal 100 lat temu. Biernos, kazdy ma w dupie los drugiego Polaka, zero realizmu, calkowite oderwanie od rzeczywiatosci, pomylone wartosci. Do zachodu nam troche brakuje, chociaz jest jakas sila w mlodym pokoleniu