•  

  pokaż komentarz

  Bo Bolska jest jedynie montownią. Niemiecką montownią.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo Bolska jest jedynie montownią. Niemiecką montownią.

   @puruga: Oczywiście. Energochłonne etapy produkcji są wywalane do kolonii (które cieszą się, że "ich" PKB rośnie) albo outsource'owane z Dalekiego Wschodu, gdzie energia jest tania.

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: Polska nie jest montownią. W Polsce masz wszystko, od biur konstrukcyjnych, przez spawalnie, odlewnie, kuźnie, na montowniach kończąc.

   Co do artykułu - idź kupić chleb. W Niemczech kupując chleb wydajesz na niego 2 ojro, a w Polsce za ten sam produkt wydajesz 0,5. A chleb to chleb, wszędzie się go robi tak samo, w zasadzie na tych samych maszynach. Wot i przyczyna "niskiej produkcji" przy wysokiej energochłonności.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Masz wszystko, ale po trochu i bardzo malo technologii chocby z ostatnich 20 lat. Duzo ofert pracy na specjaliste z doswiadczeniem i licznymi uprawnieniami lub akrobate-bez specjalizacji i szczegolnej wiedzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @KtosKtoSamNieWiesz: Podaj mi nazwę choć jednej technologii, której w Polsce nie ma. Powodzenia. Podaj mi nazwę jakiegoś nowoczesnego procesu technologicznego, którego nie realizuje się w Polsce.

   Głębokie tłoczenie blach? Jest. Odlewnictwo tiksotropowe? Jest. Produkcja kompozytowych elementów konstrukcyjnych? Jest. No to może w Polsce nie ma obrabiarek sterowanych numerycznie? k@##a, są. W praktycznie każdym większym zakładzie. To może w Polsce nie azotuje się stali? Azotuje się. Obróbka powierzchni CVD / PVD? k@##a, jak najbardziej. Obróbka blach CP i DP? Jak najbardziej jest. Polska stoi technologią.

   Na Wykopie jest taki charakterystyczny dysonans, bo jedni mówią, że Polska to ch!$ i tu technologii nie ma, a z kolei inny mówi -

   Energochłonne etapy produkcji są wywalane do kolonii

   Co w praktyce oznacza, że polska gospodarka to jedna technologia. "Technologia" to dzisiaj jest takie słowo-wytrych, który ch!$ wie co oznacza, ale każdy na Wykopie musi o tym p!#@!$!ić. "Technologia" to technika produkcji.

   Co do specjalistów to tak średnio. W zasadzie w Polsce jest robota we wszystkim dla każdego, co ma dwuletnie doświadczenie w jakiejkolwiek branży. Nawet nie musi mieć jakichś specjalnych uprawnień, byle miał prawo jazdy i dwuletnie doświadczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo Bolska jest jedynie montownią.

   @puruga: @mecenas_z_piaseczna: @torquemadek: @KtosKtoSamNieWiesz: I na tym polega problem bo co raz mniej konkurencyjną, właściwie już tylko z racji już ulokowania różnych firm i tyle. Przecież to w interesie polski powinny być niskie koszty pracy i tani prąd czy paliwo aby być atrakcyjnym do prowadzenia biznesu! Tymczasem dzieje się kompletnie odwrotnie!

   W Niemczech kupując chleb wydajesz na niego 2 ojro, a w Polsce za ten sam produkt wydajesz 0,5. A chleb to chleb, wszędzie się go robi tak samo,

   @mecenas_z_piaseczna: Absurdalnie niemiarodajny przykład. Niemcy pokazują że dzięki skalowalności i organizacji potrafią wiele rzeczy produkować taniej niż nawet chiny+transport a co dopiero Polska która jest tuż obok a jedyne niższe koszty to sam pracownik. A i to zaczyna mieć co raz mniejsze znaczenie bo ta konkurencyjność np. niemiecka wynika właśnie z tego że to roboty i rozwiązania zautomatyzowane wyrzucają z wyścigu nawet imigrantów pracujących za 2k EUR na miesiac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: Po pierwsze - nie widać tej niemieckiej konkurencyjności. Niemcy stoją k$%#@sko drogimi markami.

   Po drugie - a w Polsce to się niczego nie automatyzuje niby? XD Przecież te wszystkie fabryki produkujące samochody oraz części do nich są w pełni zautomatyzowane. Żeby było jeszcze zabawniej, to cała automatyka w tych zakładach jest konstruowana i budowana w Polsce, przez polskich inżynierów.

   Np. taki VW, którego hale są napędzane polską pneumatyką, dostarczoną przez polskiego podwykonawcę z Poznania, który zatrudnia samych Polaków. Głównie absolwentów PP, choć nie tylko.

   Zresztą, jak chciałbyś zautomatyzować odlewanie aluminiowych głowic w formach piaskowych? To jest niemożliwe. W Ceglorzu automatyzuje się produkcję form i to w zasadzie wszystko, co można zautomatyzować bez kokili.

  •  

   pokaż komentarz

   Głębokie tłoczenie blach? Jest. Odlewnictwo tiksotropowe? Jest. Produkcja kompozytowych elementów konstrukcyjnych? Jest. No to może w Polsce nie ma obrabiarek sterowanych numerycznie?

   @mecenas_z_piaseczna: No ale to tylko oznacza, że jesteśmy montownią ...
   Jakie z tych techologi zostały wynalezione i opracowane u nas ? Może chociaż są realizowane na maszynach produkcyjbych konstrukcji polskiej ?
   Właśnie jakaś obróbka metali, odlewnictwo, tłoczenie blach to są energochłonne etapy produkcji przesuwane do krajów mniej rozwinętych ...

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna nie p%@?!!! głupot takich. Zarobki idioty bez podstawówki Görlitz Saksonia 1200-1400€. Chleb ok. 1€, chemia tańsza, płyn do kąpania w DM 0.50€, szczoteczka elektryczna braun 25€ (Bolzga 140zł), mieszkanie 2pokojowe 300€, 4pokojowe znajomi wynajmują za 400€, benzyna ok. 1.30€, inne artykuły spożywcze Aldi ok. 5% droższe niż u nas, możliwość wyrejestrowania motocykla na okres zimowy bądź samochodu ( w bolzce niemożliwe). Nie chcw mi się więcej wyjaśniać bo jak kulą w płot.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: > W Niemczech kupując chleb wydajesz na niego 2 ojro, a w Polsce za ten sam produkt wydajesz 0,5. A chleb to chleb, wszędzie się go robi tak samo, w zasadzie na tych samych maszynach.

   @mecenas_z_piaseczna: Nie, akurat chleb może się różnić znacząco jakością. Większość produktów konkretnych, określonych produktów danej marki, o których wiemy, że są dokładnie identyczne w Polsce i w Niemczech mają dokładnie tą samą cenę ....

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Automatyzuje się procesy które jeszcze niedawno wydawały się w tym niemożliwe :D Przypadek VW z Poznania i teraz już całej Wielkopolski

   pokaż spoiler bo też nowe ich zakłady na południu przy A2, cała Września

   znam bo stąd pochodzę - w aglomeracji Poznania już nie pamietam ile osób jest zatrudnionych w VW ale jest ponad 5 tys firm podwykonawczych i zaopatrujących w których jest zatrudnionych chyba nawet 240 tys ludzi z województwa (coś takiego pamietam). Nie zmienia to faktu że gigantyczne ilości do dziś produkuje się w Niemczech i co ciekawe ten trend się odwraca i produkcja w dużym stopniu tam wraca, tak samo jak do USA (choć to też wynika z sztucznego wspomagania cłami i wymogami - przykład najnowszej fabryki Volvo w USA, Mercedes wykańcza swoją, Audi buduje, BMW już ma tam swoją największą na świecie). Teraz dochodzi do tego produkcja elektroniki.

   Niemcy stoją k?%$$sko drogimi markami.

   @mecenas_z_piaseczna: I to właśnie tego Polacy nie rozumieją, jak bardzo powinni tego zazdrościć i do tego dążyć! A tylko płacz że 'zysk wyprowadzają zagranice' - to twórzcie własne liczące się marki! Wartość dodana wynika właśnie z wykreowania marki i zarządzania nią a nie z samej produkcji/składania. Najsmutniejsze że jak przychodzi co do czego to sami polacy wolą zamówić chiński syf niż dopłacić 5zł 'za znaczek' ale i fakt wyprodukowania w PL czy chociaż Europie. Strasznie krótkowzroczne a często się słyszy 'a to sie tylko znaczkiem różni, a nie bede dopłacać za marke'.

   a w Polsce to się niczego nie automatyzuje niby? XD

   @mecenas_z_piaseczna: Duuuuuużo wolniej. Zwłaszcza w erze dopływu Ukraińców mimo ucieczki Polaków. Mając to na uwadze powiedziałbym wręcz że wręcz wcale porównując do tego co widzę w Skandynawii gdzie np cały browar gigantyczny czy gorzelnia z whisky potrafi być obsługiwana przez 2 osoby :O Są wycieczki po takich miejscach, zwiedzałem też takie destylarnie w UK. Dawniej tam pracowały setki osób, dziś nie ma potrzeby a produkcja niezmieniona.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krueger1: A co to ma do rzeczy? Zresztą, udowadniasz moją tezę - nie wiem, czy jesteś tego świadomy. Bo za 300 ojro to jestem w stanie wynająć mieszkanie w Poznaniu, a nie gdzieś na wypizdowie.

   @adammich: To właśnie jest technologia. Przykro mi, że rozmontowuję Twoje poglądy, ale tak to działa.

   @mecenaszpiaseczna: No ale to tylko oznacza, że jesteśmy montownią ...
   Jakie z tych techologi zostały wynalezione i opracowane u nas ? Może chociaż są realizowane na maszynach produkcyjbych konstrukcji polskiej ?


   Które z tych technologii zostały opracowane u nas? Różne metody odlewania tiksotropowego to robota AGH i PWr. Produkcja i kontrola jakości kompozytów jest dzisiaj w zasadzie wszędzie, od betonu, aż po włókno węglowe. Trudno powiedzieć, kto wynalazł beton, prawdopodobnie Rzymianie. Obrabiarki sterowane numerycznie już są u nas od PRLu. Azotowanie i obróbka blach to robota PŁ, we współpracy z okolicznymi firmami, w tym Seco-Warwick. Głębokie tłoczenie blach jest dzisiaj fancy i nawet w Poznaniu się tym zajmują.

   Właśnie jakaś obróbka metali, odlewnictwo, tłoczenie blach to są energochłonne etapy produkcji przesuwane do krajów mniej rozwinętych ...

   To też bzdura. Kompletna brednia. Ponad 30% energii elektrycznej w Polsce jest zużywane na podnoszenie wody. Kolejne 30-40% jest zużywane celem oświetlenia i grzania/sprężania, głównie gazów.

   Tak naprawdę klimatyzowanie pomieszczeń biurowych jest bardziej energochłonne od kucia blachy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna ale polska nie jest właścicielem żadnej z wymienionych technologii.
   Powiedz mi ile polskich firm produkuje i sprzedaje pod własną marką sterowniki przemysłowe, roboty czy wspomniane obrabiarki cnc. Jaka polska firma dostarcza technologię azotowania stali? Czy Polska ma własną technologię produkcji na przykład turbin gazowych albo mikroprocesorow czy dostarcza technologię jakiegokolwiek procesu chemicznego? Nic, bo jesteśmy w głównej mierze użytkownikiem zaawansowanych technologii a nie ich dostawcą (co jest najbardziej lukratywne). Przykład obrazowy - możemy jeździć nowoczesnymi samochodami w Polsce, ba nawet te samochody mogą być u nas składane, ale nie będą to polskie samochody ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Wybacz, ale nawet z punktu widzenia firm inżynierskich jesteśmy tylko Podwykonawcza mi czyli odpowiednikiem montowni. Pracuje w firmie z branży automatyki z zagranicznym (europejskim) kapitałem, i polskie biuro moze zatrzymać tylko 4% marży, cała reszta transferowana jest do firmy matki. Mimo, że robimy zaawansowane technologicznie rzeczy, Polska poza podatkami pracowników praktycznie nic z tego nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   Powiedz mi ile polskich firm produkuje i sprzedaje pod własną marką sterowniki przemysłowe, roboty czy wspomniane obrabiarki cnc.

   @Adsu: Całkiem sporo. Praktycznie każda firma produkująca obrabiarki, oferuje również obrabiarki CNC. Co do sterowników to są jak na razie dwie firmy. W każdym razie to więcej niż 0, o czym wszyscy tu pierdolą.

   Jaka polska firma dostarcza technologię azotowania stali?

   Seco-Warwick z siedzibą w Świebodzinie. Zajmuje się obróbką cieplną kół zębatych np. dla takiego Volvo. Chociażby, to jest przykład pierwszy z brzegu.

   Czy Polska ma własną technologię produkcji na przykład turbin gazowych albo mikroprocesorow czy dostarcza technologię jakiegokolwiek procesu chemicznego?

   Tak, tak i tak. Nie istnieje coś takiego jak "własna technologia produkcji turbin gazowych". Wszędzie jest ta sama technologia, ona nie jest opatentowana nigdzie. Takie turbiny były produkowane już za komuny w Kaliszu. Zresztą, do dzisiaj są.

   Mikroprocesory są u nas produkowane metodami nanoszenia powłok PVD, to jest technologia znana od lat 80. i wykorzystywana wszędzie, od USA aż po Japonię. W Polsce w ten sposób produkuje się również pamięci komputerowe.

   Co do procesów chemicznych to kompletnie nie trafiłeś, bo co drugi doktorant chemii w Polsce ma naj%$?ne na koncie kilkanaście patentów technologicznych związanych z chemią procesową (prawdopodobnie o to Ci chodziło).

   Przykład obrazowy - możemy jeździć nowoczesnymi samochodami w Polsce, ba nawet te samochody mogą być u nas składane, ale nie będą to polskie samochody

   Ale one nie są w Polsce tylko składane. Obok takiej fabryki Mercedesa pracuje tysiąc różnych podwykonawców, którzy projektują i produkują w zasadzie wszystkie elementy tych samochodów.

   Wybacz, ale nawet z punktu widzenia firm inżynierskich jesteśmy tylko Podwykonawcza mi czyli odpowiednikiem montowni. Pracuje w firmie z branży automatyki z zagranicznym (europejskim) kapitałem, i polskie biuro moze zatrzymać tylko 4% marży, cała reszta transferowana jest do firmy matki. Mimo, że robimy zaawansowane technologicznie rzeczy, Polska poza podatkami pracowników praktycznie nic z tego nie ma.

   Bo pracujesz w jakiejś złodziejskiej firmie, w sumie to tyle. Akurat polski przemysł się rozwija jak sk!!?ysyn, i to praktycznie w każdej branży.

   A już kompletnie absurdalne jest porównanie Polski do jakiejś Etiopii, nosz k!!?a. Jak ktoś rzuca takim tekstem, to od razu wiem, że rozmawiam z kpem, który w zakresie technologii miał do czynienia jedynie z technologią montażu krzeseł z Ikei. Nie wie co to technologia, ale p##@?#!i bez sensu jakieś defetystyczne brednie.

   Wyżej poprosiłem o nazwę JEDNEJ technologii, której w Polsce nie ma, albo się nie używa. Jednej. Nie dwóch, nie pięciu, nie dziesięciu. Jednej. Oczywiście nikt na to nie odpowiedział, tylko zaczęło się odwracanie kota ogonem. No ja p##@?#!ę XD

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna:
   Ale jesteś ułomny. Powiem inaczej. Podaj przykład jakieś dużej międzynarodowej polskiej firmy technicznej. Nie ma takiej ani jednej.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Chociażby ten Seco Warwick, który już wspominałem kilka razy XD

   Poza tym co oznacza "międzynarodowa"? Taka, która ma udziałowców zagranicznych? No to masz jeszcze Solarisa, masz Pesę. WSK chociażby. Poznański Ceglorz również. Zaraz mi pewnie powiesz, że "łe, bo nie ma polskiego Siemensa". Z tym że Niemcy też nie mają niemieckiego Siemensa, bo to spółka publiczna, która ma udziałowców na całym świecie.

   Z założenia firma międzynarodowa nie należy do żadnego krajowego podmiotu, tylko jej papiery są rozj!!@ne po całym świecie. Ale to ja jestem ułomny XD

   Sam jesteś ułomny, bo nie dość, że nie wiesz jak działa rozwój techniki, to nie wiesz, jak działa światowy biznes. Im więcej inwestorów w Polsce tym lepiej, tym wyrasta więcej polskich firm, które z czasem zaczynają przejmować lokalny rynek.

   Ale nie, w Polsce jest wszystko c$@##we.

  •  

   pokaż komentarz

   Podaj mi nazwę choć jednej technologii, której w Polsce nie ma

   @mecenas_z_piaseczna: produkcja procesorów na architekturze X86 albo ARM (co do ARM pewności nie mam, ale wątpię bo nic nie słyszałem).

   Podaj mi nazwę jakiegoś nowoczesnego procesu technologicznego, którego nie realizuje się w Polsce.

   Produkcja chipów krzemowych w procesie 7 nm.

   I uwierz mi, ledwo zacząłem wymieniać. I tu nie jest problem w produkowaniu tego tylko w posiadaniu praw patentowych na to.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld Wielton S.A. – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Wieluniu. Należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz znajduje się wśród dziesięciu największych przedsiębiorstw w branży na świecie.

   Taki pierwszy przykład z głowy. BLIK też jest innowacyjny w swojej działce.

   Myślę, że każda osoba może podać jakies polskie innowacje że swojej branży. Więc nie ma co być już takim malkotentem. Polska się rozwija, nie jesteśmy Niemcami ale sporo rzeczy mamy na światowym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Na tej zasadzie mogę powiedzieć, że w Polsce nie ma technologii produkcji butelek, bo nie wyprodukujesz jakiegoś opatentowanego wzoru.

   Procesory się produkuje metodą nanoszenia powłok PVD, która w Polsce jest dobrze poznana i stosowana.

  •  

   pokaż komentarz

   Procesory się produkuje metodą nanoszenia powłok PVD, która w Polsce jest dobrze poznana i stosowana.

   @mecenas_z_piaseczna: No i jaki proces jesteśmy w stanie w Polsce zrobić? 30 nm chociaż damy radę? xD Mamy chociaż jeden powszechnie na świecie używany procesor na którym faktycznie zarabiamy bo jest u nas zaprojektowany?

   Złom-elektronikę produkuje się nawet w Bangladeszu, nikogo liczącego się w dziedzinie technologii półprzewodnikowych w Polsce nie ma.

   Procesory się produkuje metodą nanoszenia powłok PVD, która w Polsce jest dobrze poznana i stosowana.

   Proces rozpadu jąder atomu jest też doskonale w Polsce znany, każdemu studentowi polibudy chyba. Ile mamy elektrowni atomowych i która polska firma jest w stanie wybudować elektrownię atomową? xD

   W Polsce w teorii znamy wszystko (a już w szczególności profesorki na uczelniach), tylko w praktyce z tego zawsze jakoś ch$% wychodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Na ITWL produkuje się mniejsze czujniki, nie mówiąc już o reszcie sprzętu, czy chociażby samej aparatury pomiarowej. Wyprodukowaliśmy sami od zera cały bezzałogowy śmigłowiec, co jest osiągnięciem nawet nie tyle w skali regionu, co w skali całego świata.

   Problemem nie jest technologia, a standaryzacja. Po ch@! produkować kolejny, ch@! warty procesor, jak to robią Rosjanie? Żeby potem i tak emulować na tym Windowsa? XD Tak samo jest chociażby w tych Chinach, którymi wszyscy się tak jarają. Chińczycy też nie produkują mikroprocesorów, ani nawet ich nie licencjonują, tylko kupują je, głównie od Amerykanów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adsu
   Użytkownikiem to i tak dużo powiedziane

  •  

   pokaż komentarz

   Wyprodukowaliśmy sami od zera cały bezzałogowy śmigłowiec, co jest osiągnięciem nawet nie tyle w skali regionu, co w skali całego świata.

   @mecenas_z_piaseczna: FENOMEN! SENSACJA!

   https://pl.wikipedia.org/wiki/ILX-27

   Po zaprzestaniu finansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2013 roku, ILX-27 miał być nadal rozwijany z wykorzystaniem środków własnych instytutu[1][2][3]. Co okazało się być jednak ponad jego siły[4].

   A nie, czekaj - jednak gówno. W Polsce wszystko wiemy, wszystko umiemy, jesteśmy najlepsi i w ogóle wszystko jest dla nas banalnie proste, tylko potem projekt ląduje w kiblu albo jest sprzedany za jakieś ochłapy komuś innemu xD

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Chleb za 2 euro? To chyba jakiś wyj$%$ny orkiszowy czy inne cudo :D Taki w Polsce też kosztuje dużo (7zł np.). Dobrego chleba nie kupisz w PL za 0,5 euro - już nie, niestety. Ceny w PL doganiają zachód dużo szybciej niż zarobki, to co się dzieje z cenami to jest paranoja.

  •  

   pokaż komentarz

   mikroprocesorow

   @Adsu: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @franky1: Zwykły chleb baltonowski z Biedry, czy z jakiegoś kiosku tyle kosztuje.

   @Khaine: Bo wtedy nie było hajsu, żeby publiczny instytut ładował w śmigłowiec. Sam fakt, że go u nas zbudowano akurat jest dość sensacyjny. Mówię, że w Polsce jest technologia, bo ludzie nawet nie wiedzą, czym jest technologia i p$%?$#!ą jakieś brednie.

   Co nie zmienia faktu, że ten demonstrator technologii akurat nas całkiem nieźle pchnął. Oczywiście o amunicji kierowanej żeś nigdy nie słyszał?

   Człowieku, z takim nastawieniem niczego w życiu nie osiągniesz, tylko będziesz źreć, srać i spać. I płakać, że zachodnie koncerny Cię ruchają.

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: fajny ten kapitalizm w Polsce. Taki antyspołeczny.

  •  

   pokaż komentarz

   Coraz więcej biur konstrukcyjnych otwiera się w Polsce. Takie TRW czyli ZF na przykład w Lodzi. Delta Electronics całe R&D w Polsce, GE Power tak samo czy Purcell SSE Mielecka. Takich przykładów jest więcej. ABB tak samo. Strzeliłam tylko paroma, które mi przyszły do głowy.

  •  

   pokaż komentarz

   Człowieku, z takim nastawieniem niczego w życiu nie osiągniesz, tylko będziesz źreć, srać i spać. I płakać, że zachodnie koncerny Cię ruchają.

   @mecenas_z_piaseczna: Osobiście biorę udział w projekcie czegoś, czego w Polsce albo być może nawet w Europie (na świecie nie wiem) chyba jeszcze nikt nie robi i potencjał jest duży. Problem w tym, że w Polsce ledwo nas jest stać aby to polepić z drutów i śrubek a co dopiero żeby nas było stać na zrealizowanie czegoś takiego w procesie produkcyjnym klasy przemysłowej aby nie wyglądało jak wyklepane przez hobbystę w garażu i zapewniało odpowiednią bezawaryjność - więc ostatecznie nikt może tego później nie kupić, braknie kasy aby to poprawić i znowu jesteśmy w naszej słodkiej, polskiej dupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Podaj mi nazwe choc jednej technologii ktorej u nas nie ma

   No np. prądu z atomu nie ma, gazu z lupek nie ma, grafenu nie ma, elektrycznych aut nie ma, produkcji elektroniki nie ma...

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Dzięki za dojechanie gościa, taki typowy polaczyna z niego, jeśli jako kraj mamy problemy to właśnie przez takich jak on.

  •  

   pokaż komentarz

   Coraz więcej biur konstrukcyjnych otwiera się w Polsce. Takie TRW czyli ZF na przykład w Lodzi. Delta Electronics całe R&D w Polsce, GE Power tak samo czy Purcell SSE Mielecka. Takich przykładów jest więcej. ABB tak samo. Strzeliłam tylko paroma, które mi przyszły do głowy.

   @Ozdoba: No i wymyślamy patenty dla kogoś innego aby potem wytransferował kasę z Polski do siebie. A ile mamy Polskich firm które patenty wytwarzają same dla siebie? Co z tego, że mamy zdolnych ludzi jak korzystają z nich wszyscy tylko nie Polska?

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12 czy to jest procek zaprojektowany przez polską firmę, czy tylko klepią je u nas na licencji z lat 80?

  •  

   pokaż komentarz

   Polska nie jest montownią. W Polsce masz wszystko, od biur konstrukcyjnych, przez spawalnie, odlewnie, kuźnie, na montowniach kończąc.

   @mecenas_z_piaseczna: tak - i te biura konstrukcyjne robią głównie pod dyktando zleceniodawców z Niemiec.
   Samochodów czy samolotów sami jako tako nie projektujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine nie wiem dlaczego. I wątpię, żeby odpowiedź była prosta i jedyna. Kasa? Konkurencja? Brak chęci w inwestowanie w takie coś w Polsce?

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna to że technologia w Polsce jest, to nie znaczy że na taką skalę jak za granicą, akurat jeśli chodzi o technologię i automatyzacja procesów to jestem w branży i 90% maszyn jest produkowane na Niemcy, Francję, Holandię. To co w głównych centrach dystrybucyjnych popularnych dyskontow robią w Polsce ludzie to w Niemczech jest już zautomatyzowane. A to jest tylko część...

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: niestety ale tak jest jeszcze do tej pory, ale widać trochę się to zmienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adsu: procek był klepany w Polsce do 1993 roku, dlatego fotka wstawiona ironicznie :) Z tego co wiem, licencji nie było. Zrobili reverse engineering procka Intela.

  •  

   pokaż komentarz

   Kasa?

   @Ozdoba: To.

   Brak chęci w inwestowanie w takie coś w Polsce?

   Oraz to.

   Kilku Polskich cwaniaków może wymyślić coś lepszego niż cały zespół inżynierów z Niemiec, tylko potem jak przychodzi co do czego, to najpierw pokażą ich w gazetach jak robią sobie zdjęcie z ministrem żeby nabić słupki partii rządzącej a potem jak się zapytają ministerstwa gdzie obiecana kasa na projekt, to minister powie że pierwszy raz tych ludzi na oczy widzi xD

   Potem pójdą do firm prywatnych, gdzie zarząd się zapyta czy są w stanie zrobić to w miesiąc aby na drugi miesiąc mogli sobie kupić nowe Maybachy z zysków a jak usłyszą, że to będzie kosztować milion na inwestycję i potrwa z rok aby to ruszyło, to powiedzą że ło panie, za rok to firmy może nie być, zatrudnimy se 20 ukraińców za to i niech zap%!!@?%ają, a nie jakieś technobzdury xD

   A potem pójdą do Niemca, który mówi że mają tutaj nawet dwa miliony i dwa lata czasu - bo firma utrzymuje się z innych rzeczy i ich stać na takie fanaberie, ale jak już zrobią to patent jest jego ¯\_(ツ)_/¯ I jakimś dziwnym trafem większość innowacji w Polsce kończy w ten sposób. A potem pojawiają się płaczliwe artykuły, że bolaczgi brzedziembiordzy potrzebują miliona pracowników, których nie ma na rynku pracy bo nikt nie inwestował w technologię i automatyzację procesów, zawsze była taktyka "zatrudnijmy więcej tanich roboli bo jak zainwestujemy teraz w automatyzację, to nowe Maybachy będą za rok a jak zatrudnimy roboli to za 2 miesiące" ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: lol dzbany Cię minusują. Polska jest uzależniona od eksportu, kryzys na zachodnich rynkach odbija się od razu na Polskiej produkcji co widać na rynku transportowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Bozonów Higgsa się u nas nie produkuje. A za granico... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: a mikroprocesory na bazie ARM, o których wspomniałeś, nie są produkowane w Bytomiu czasem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Grendal elektrycznych aut nie ma ale za to firm budujących stacje do ładowania paliw powstało całkiem sporo. Fajnym trochę żartobliwym przykładem z branży jest firma Emiter z podkarpackiego miejsca B gdzie współwłaściciel nazywający się Bieda ma Teslę. Skoro ma tesle to zaczęli budować stacje do ładowania tychże. Najpierw dla siebie teraz już praktycznie seryjnie. Fajna firma, setki pracowników, sami robią praktycznie wszystko co się da, są w wielu przypadkach, jeśli chodzi o komponenty do swoich produktów, samowystarczalni. Da się? Da się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: Problem polega na tym że w Polsce większość firm to mikroprzedsiębiorstwa które są mało efektywne i z tym się zgodzę a to dlatego że Polak zamiast zajmować się tym jak unowocześnić swoje przedsiębiorstwo by produkcja była bardziej efektywna i tańsza to musi zap%???$!ać po urzędach z jakimiś papierkami i ciągle się bać że jak nie z tej strony to oberwie z innej. Przepisy są pop!?%?!!one, sama ustawa o VAT to dziesiątki tysięcy stron, jakieś interpelacje podatkowe które wydają urzędy do których potem sami nie muszą się stosować a przedsiębiorca ma się bać. Druga sprawa to nie dość że nie ma żadnych ułatwień do prowadzenia działalności to ciągłe utrudnienia a to zapowiadany test przedsiębiorcy czy inne pierdoły. Państwo jest do dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krueger1: ale to 1200-1400 euro netto czy brutto?

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: Nie zgodzę się ...z niczym innym dziś bardziej niż z tobą!

   Wprowadzałem na polski rynek firmę amerykańską, kilkanaście z UK i kilka z Norwegii. Sam dobrze znam ich rodzime rynki. To z czym w PL oni muszą się zderzać to jest niewytłumaczalne. A co dopiero gdy firma z PL ma wyjść dalej - nie dojdzie nawet do tego etapu prawie nigdy.

   Polska wrogiem polski. Normalnie rozpisałbym się na miliard akapitów ale ty widzę jak mało kto znasz to po prostu z tego smutnego życia więc nawet nie mam nic do dodatnia!

   Dramat że w ostatnich latach to wszystko wręcz idzie w jeszcze gorszą stronę :F

  •  

   pokaż komentarz

   W Polsce masz wszystko, od biur konstrukcyjnych, przez spawalnie, odlewnie, kuźnie, na montowniach kończąc.

   @mecenas_z_piaseczna: i o dziwo nasza zbrojeniówka opiera się w większości na imporcie( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Co do artykułu - idź kupić chleb. W Niemczech kupując chleb wydajesz na niego 2 ojro, a w Polsce za ten sam produkt wydajesz 0,5. A chleb to chleb, wszędzie się go robi tak samo

   @mecenas_z_piaseczna: zobacz ile zarabia Niemiec a idzie Polak na rękę, a pieczywo robi się różnie. Masowo i tradycyjnie( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ghard_Lage:
   To nie jest duża firma w czasach globalizacji , międzynarodowych koncernów. Bardziej pasuje określenie średnia. Tak samo jak np Ursus.

   @mecenas_z_piaseczna:

   Zaraz mi pewnie powiesz, że "łe, bo nie ma polskiego Siemensa". Z tym że Niemcy też nie mają niemieckiego Siemensa, bo to spółka publiczna, która ma udziałowców na całym świecie.

   Z założenia firma międzynarodowa nie należy do żadnego krajowego podmiotu, tylko jej papiery są rozj!!@ne po całym świecie. Ale to ja jestem ułomny XD

   Sam jesteś ułomny, bo nie dość, że nie wiesz jak działa rozwój techniki, to nie wiesz, jak działa światowy biznes. Im więcej inwestorów w Polsce tym lepiej, tym wyrasta więcej polskich firm, które z czasem zaczynają przejmować lokalny rynek.

   Ale nie, w Polsce jest wszystko c$@##we.

   Nawet jakby Simens nie był Niemiecki , to nie zmienia faktu ,że produkcja najbardziej zaawansowanych elementów odbywa się głównie w Niemczech. I jest niezastąpiona, bo to nie jest jakaś montownia którą można sobie przenieść do Ukrainy, bo są tam tańsze robole. Wysokoprzetworzona produkcja wymaga ogromnych nakładów w nowoczesne technologie, i doświadczonych kadr. Koszt wytworzenia takiego urządzenia jest ogromny ,i jest on ponoszony głównie w macierzystym kraju ,i przyczynia się do bogactwa miejscowej ludności.

  •  

   pokaż komentarz

   @snusmumriken90: Kapitalizm? Gdzie? Socjalizm jak w całe UE i wszystko zmierza w stronę komunizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anaheim: Minusują klienci Lidla. Debile znaczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet nie musi mieć jakichś specjalnych uprawnień, byle miał prawo jazdy i dwuletnie doświadczenie.

   @mecenas_z_piaseczna: A po co mi prawo jazdy? Ostatnio widziałem nawet prawo jazdy jako wymaganie do pracy biurowej. xd Gdybym chciał zostać kierowcą to zostałbym kierowcą, a gdy chcę klepać kod na klawiaturze to klepię kod i nie mam zamiaru wsiadać do samochodu, bo nie jestem kierowcą. Niby wszystko jest w tym kraju - technologicznie - ale mentalnie nadal Bangladesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: cały liczący się przemysł w Polsce, wszystkie liczące się firmy to zagraniczne marki. Co z tego, że ja składam fotele do Porsche, skoro u mnie produkt kosztuje 0,5 PLN a Porsche w Niemczech sprzeda je za 500 PLN? Jesteśmy wyrobnikami. Tego, czego u nas nie ma to najważniejszej części każdego biznesu - stanowisk decyzyjnych, odpowiedzialnych za globalną politykę każdej firmy. Co z tego, że ja wytwarzam dobro x, skoro jest ono tylko dzięki temu, że manager francuski zgodził się mojemu managerowi , bym mógł pracować nad jego projektem? Dzisiaj jesteś, jutro cię nie ma. Ot, taki nasz wielki Polski przemysł, bez swojej własnej technologii.
   Wskaż mi proszę dziedzinę w której nie musi importować technologii. Nie mamy nic swojego. Zobacz sobie wskaźnik robotyzacji polska vs Niemcy, jest przepaść, smutne...

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: rowiniesz temat wprowadzania firm na rynek polski? Ciekawa sprawa chyba?

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawa sprawa chyba?

   @analfabeta1993: Zbyt ciekawa. Atrakcyjna potencjalnie dla wszystkich z zachodniego świata a w praktyce musisz po prostu brać na siebie ogarniecie polskiego syfu czyli biurokracji absurdalnej, wyjątków, wyłączeń, branżowych reglacji, lokalnych interpretacji, wręcz lokalnej specyfiki księgowania itp. Jakbyś miał białego człowieka wprowadzić do afryki - bez czarnego "Mietka" lokalnego żula nie da rady.

   Sukces tkwi w skali takiej operacji. Czyli gdy ona przekroczy wartościwo koszty syfu z jakim trzeba się uporać. Polska mogłaby być i powinna być naprawdę Europejską jeśli nie potęgą to bez kitu kluczowym graczem z racji samej produkcji czy powoli nawet rynku konsumenckiego.

   Ale z racji z tym z czym trzeba się spierać nie ma szans. Straszne bzdury to są. Wystarczyłby sensowny rząd i pare dzieciaków od UX w procesach tej skali.

   @1realista1: Źle się tam wyraziłem chyba ale raczej sens zrozumiały - chodzi o to że to właśnie z tobą się zgadzam jak z mało kim innym! :) Bo niestety widać że masz tak samo rzeczywiste doświadczenia z tym syfem :F

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna:

   W Niemczech kupując chleb wydajesz na niego 2 ojro, a w Polsce za ten sam produkt wydajesz 0,5.
   Nieprawda. W Niemczech płacisz 2 euro, w Polsce 2 złote.
   Nie liczy się to, kto ile zarabia, a to, jaka jest siła nabywcza.

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: bzdury tyle gadacie o tych montowniach a zaledwie na palcach jednej ręki mogę policzyć takie w moim mieście 200k ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur: Sens zrozumiałem. Ja mam takie intuicyjne przeczucie że jest to robione celowo żeby nasza gospodarka nie zagrażała innym ważniejszym gospodarkom na tym kontynencie.

  •  

   pokaż komentarz

   @pracze-odrzenskie netto przy pierwszej klasie podatkowej czyt. Singiel z oplaconym podatkiem koscielnym

  •  

   pokaż komentarz

   @Rousseau: Bo ty wyłącznie do Lidla chodzisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @1realista1: Nie no, to jest polskie przeświadczenie tylko. Ogolnie korzyść nasza jest tylko korzyścią reszty Europy i tego za bardzo w post-sowieckim świecie wielu nie pojmuje nadal. Jakby był wróg jeśli komuś ma to więcej dać.

   Współpraca jest dobra i na tym się aktualna współpraca opiera. To poczucie wroga żerującego wywodzi się typowo z czasów Sowietów żerujących na korzyści innych - to jest kompletnie inny model. Jak wydobywanie węgla który później był zatapiany w jeziorach w Rosji 'na przyszłość' itp.

   Jak w tych dawnych żartach:
   ZSSR przysłał nam 1 milion butów!
   ...do zacerowania. :F

  •  

   pokaż komentarz

   Nieprawda. W Niemczech płacisz 2 euro, w Polsce 2 złote. Nie liczy się to, kto ile zarabia, a to, jaka jest siła nabywcza.

   @bregath: Liczy się to, kto ile produkuje. Niemiec podczas kupowania chleba produkuje 2 ojro, Polak produkuje 0,5. Tak działa wytwarzanie PKB.

   Polak i Niemiec kupili to samo, zużyli tyle samo prądu i wody, zżarli to samo i wysrali to samo. Ale Niemiec wyprodukował cztery razy więcej. Elo.

  •  

   pokaż komentarz

   To co w głównych centrach dystrybucyjnych popularnych dyskontow robią w Polsce ludzie to w Niemczech jest już zautomatyzowane. A to jest tylko część...

   @Szymp: Nie jest. Niemcy na magazynach równo zap!@!$?@ają. Sprowadzałem towar z Niemiec i w zasadzie tam tow wygląda tak samo jak w Polsce.

   @mecenas_z_piaseczna: Osobiście biorę udział w projekcie czegoś, czego w Polsce albo być może nawet w Europie (na świecie nie wiem) chyba jeszcze nikt nie robi i potencjał jest duży. Problem w tym, że w Polsce ledwo nas jest stać aby to polepić z drutów i śrubek a co dopiero żeby nas było stać na zrealizowanie czegoś takiego w procesie produkcyjnym klasy przemysłowej aby nie wyglądało jak wyklepane przez hobbystę w garażu i zapewniało odpowiednią bezawaryjność - więc ostatecznie nikt może tego później nie kupić, braknie kasy aby to poprawić i znowu jesteśmy w naszej słodkiej, polskiej dupie.

   @Khaine: Skoro Ty jesteś na bakier z technologią, to nie znaczy, że wszyscy inni są.

   Teraz budujemy dla Niemców i Francuzów, a za kilka, kilkanaście lat znajdzie się i polski inwestor, który zacznie budować typowe polskie samochody, samoloty, czy co tam jeszcze chcesz. W Polsce już zabierają się za samoloty ultralekkie, więc jesteśmy na prostej drodze.

   Poza tym produkcja przemysłowa wcale taka droga nie jest. W gruncie rzeczy za kilka milionów już można walić masówkę. Chyba że ten cały "projekt" po prostu nie istnieje, gadasz brednie i nawet bank Wam kredytu nie da. Z tym że nawet surowca nie kupicie, bo nie macie pewnie nawet konstrukcji, ani samego konceptu, i w tym raczej jest problem. W innym przypadku bylibyście w stanie już za zaliczki zacząć budować.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: no widzisz a ja stawiałem systemy automatyki właśnie tylko w NIemczech, a w Polsce takich inwestycji nie było bo "się nie opłaca".

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym produkcja przemysłowa wcale taka droga nie jest. W gruncie rzeczy za kilka milionów już można walić masówkę. Chyba że ten cały "projekt" po prostu nie istnieje, gadasz brednie i nawet bank Wam kredytu nie da. Z tym że nawet surowca nie kupicie, bo nie macie pewnie nawet konstrukcji, ani samego konceptu, i w tym raczej jest problem. W innym przypadku bylibyście w stanie już za zaliczki zacząć budować.

   @mecenas_z_piaseczna: c%@#% się znasz, w dupie byłeś, gówno widziałeś, tyle ci powiem kolego xD Budujemy prototyp sfinansowany przez klienta, ale to wcale nie znaczy że maszyna będzie wykonana na tyle dobrze aby się nie psuć, nawet jak będzie działać ogólnie. Czyli wcale nie musi być kupiona później dalej, wcale nie musi się udać, bo jak będzie awaryjna to cała ta kasa pójdzie na serwis.

   Chyba, że chcesz iść i wziąć kredyt na swoją osobę i jak się zesra, to będziesz spłacał. Pasuje? xD Ze swojej pozycji internetowego znawcy i wojownika to dla ciebie wszystko jest proste, "weź kredyt, zmień pracę" xD "Po prostu weźcie to zróbcie i tyle, w czym problem?" xD

  •  

   pokaż komentarz

   @AbdulAbdul:
   Fajnie, że istnieją takie małe firemki , ale z tego nie zrobi się z kraju potęgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: A moze to wynika z mentalnosci? Widze po pracownikach u mnie w biurze. Zima termostat jedyna prawilna opcja = 5 cyzli max. No nizej sie k?@#a nie da. Bo jak zrobia na 3 to nibby nie nagrzeje do tych 22 stopni. Niby te ameby maja wyzsze a jednak wodoglowie. No ok, termostat na 5 i co sie robi? No k?@#a goraco, bo jakze by inaczej. Siedzi taka tlusta locha w grubym swetrze w 24 stopniach, wejsc k?@#a nie idzie do pokoju bo smierdzi potem. Zrobilo sie goraco to co robia? Otwieraja k?@#a okno zima. Czy wietrza otwierajac na max i zamykajac po kilku minutach? Nieeeeee. Lufcik k?@#a. Caly dzien. A grzejnik na 5. Na szczescie ukróciłem tą patologie montujac elementy smart house i termostat ktory sie zakreca po otwarciu okna. Ale jakie pretensje byly ze nie moga zima okna otworzyc bo sie im grzejnik zamyka. Ciekawe czy te glupie tluste lochy w domu tez tak robia. Bo cos mysle, ze w domu jednak stosuja inna polityke grzania.

  •  

   pokaż komentarz

   @verul: Klienci Lidla to debile. Gruba locha ma w domu męża pod pantoflem, który zap$###@#a jak osioł na rachunki. Spróbuje nie zapłacić, to locha zabierze dzieciaki i puści starego w skarpetkach. Pomoże jej w tym sędzina. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @puruga: Nie wiem co do tego ma Lidl. Jedna z tych loch stac by bylo na zakupy w Almie, a jej maz zarabia 4 razy tyle co ona.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krueger1 ty nie p$!?$%# na wykopie.
   Smaczny chleb(Jak u nas w PL kosztuje 3-8€) no ale lepiej jesc dmuchane gowno.
   Ubezpieczenie auta to koszta okolo 700-1200 Euro.
   Mieszkanie NIE POKOJ, CHLEW to aktualnie przynajmniej 10-12€ za metr. Do tego nigdy nie wiesz czy je dostaniesz bo musisz stanac do Castingu i pokazac zarobki z ostatnich 3 miesiecy.

   Lubie takie stwierdzenia, mam tam znajomych to wiem jak jest:)

  •  

   pokaż komentarz

   @bystrygrzes nie określiłeś regionu a się unosisz. Ja mówię o przykładzie ze swojego podwórka a jak jest w Monachium czy Hamburgu to nei wiem

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: owszem ale nie jest to nasza technologia. My ja obsługujemy a nie rozwijamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @venkat_prawdziwy: Ale kto powiedział, że nie? XD

   Taka Wiepofama w Poznaniu istniała przez prawie siedemdziesiąt lat. Teraz już jej nie ma, ale co się stało z całą tą technologią i ludźmi? Zniknęli? Cegielski istnieje do dzisiaj, przez sto pięćdziesiąt lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: nie słyszałem aby Polska czy Polacy mieszkający w Polsce byli odpowiedzialni w głównej mierze za rozwój jakiejś gałęzi przemysłu lub technologii.
   Mógłbyś podać przykłady jakieś? Technologii powstałej w Polsce i wykorzystywanej na całym świecie.

   Oprócz grafenu :p

  •  

   pokaż komentarz

   wynika właśnie z tego że to roboty i rozwiązania zautomatyzowane

   @Saeglopur:
   Polemizowałbym, jako pracownik blisko utrzymania ruchu.
   Koszt postawienia linii + konserwacje i awarie wcale tak różowo nie wyglądają.
   Czasem ekonomikę tego broni tylko i wyłącznie kreatywna księgowość ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Seco-Warwick

   @mecenas_z_piaseczna:
   Zajebisty przykład polskiej firmy ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   W Niemczech kupując chleb wydajesz na niego 2 ojro, a w Polsce za ten sam produkt wydajesz 0,5.

   @mecenas_z_piaseczna: byłem w lidlu w berlinie, ceny te same co w bolsce +/- 10%

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna wymieniłem ci co najmniej kilka technologii, lecz ty najwyraźniej wciąż mylisz pojęcia.

   Seco/Warwick produkuje jak napisałeś koła zębate za pomocą nowoczesnych technologii a nie jest dostawcą tej technologii.
   Po drugie istnieje coś takiego jak własna technologia produkcji turbin gazowych, każdy z głównych producentów ma własną. Ogólnie znane są generalne koncepcje i zasady termodynamiczne, a od ogólnych zasad do konkretnej realizacji daleka droga, tak samo jak w przypadku silników spalinowych, reaktorów jądrowych, itp.
   W Kaliszu, z tego co udało mi się znaleźć jest firma produkująca podzespoły do gazowek, a nie całe turbiny..

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Rozp!@!$@#aja mnie takie porównania xD

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: jakie dobre obrabiarki cnc są polskie i u nas produkowane?
   U mnie w pracy w zeszłym roku zamówili tokarke cnc z hundai za 2 bańki. Możliwości spore. Toczenie z dokładnością do 1/1000 milimetra.
   Fakt. U mnie w pracy na dobre wystarczy do 1/10 mm.
   Robią takie u nas?

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: generalnie masz rację, technologie w Polsce istnieją, mamy bardzo dobrych fachowców, często lepszych niż na zachodzie (nie wiem w sumie dlaczego, chyba nasze polskie cwaniactwo odgrywa tutaj dużą rolę xD) jednak nie o to w tym wszyskim chodzi. To są w dużej części technologie sfinansowane / wprowadzone na potrzeby produkcji dla zachodnich firm a nawet całych kocernów. Co z tego, że jakaś tam firma ma zajebisty park maszynowy jeżeli jest ona podwykonawcą dla jakiegoś vw albo pizga formy wtryskowe na badziewie dla ikea. I proszę Cię, nie przytaczaj tutaj takich reliktów jak Cegielski czy WSK, bo aż szkoda gadać. Nawet taki Solaris to przecież był kiedyś niemiecki Neoplan, aktualnie sprzedany hiszpanom. Także co z tego, że coś tam zaawansowanego produkujemy, że ta technologia "istnieje" jeżeli jest to spowodowane tylko tym, że w Polsce praca jest bardzo tania, to dlaczego nie rozwijać produkcji tutaj. Mówiąc montownia nie chodzi stricte o wkręcanie śrubek na linii montażowej tylko większość ma właśnie na myśli to, że produkujemy rzeczy "nie dla siebie" za śmieszną kasę. Oczywiście tak, przez taki rozwój wydarzeń powstaje masa małych firemek podwykonawców, co teoretycznie powinno zaowocować w przyszłości rozwijaniem własnych produktów itd. jednak silną blokadą jest tutaj janusz management.

   @Ozdoba: te biura się tu otwierają bo na zachodzie się połapali, że zamiast płacić 2k euro świeżakowi po szkole na miejscu, tutaj mogą mieć konstruktora z 15 letnim doświadczeniem za połowe tego

  •  

   pokaż komentarz

   Polska stoi technologią.

   @mecenas_z_piaseczna: Tylko to nie jest nasza technologia, w tym jest problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna Odlewanie kokilowe jest już zautomatyzowane od przynajmniej 10 lat. Co niby jest takiego w odlewaniu kokilowym czego nie można zautomatyzować?

 •  

  pokaż komentarz

  Bo u nas to w pierwszej kolejności oszczędza się na pracownikach. W poprzedniej firmie było np. Dosłowne wożenie powietrza przez poł Polski ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ale głupia statystyka
  Jednostka energii na pkb
  Wiadomo ze zakład fryzjerski zużyje tyle samo prądu na klienta w Polsce i w Niemczech. Tyle że w Polsce weźmie za usługe 15 zł, w Niemczech 10 euro.
  Wiadomo, że budowlaniec budując dom zużyje tyle samo energii w Polsce i w Niemczech.
  Tylko że w Niemczech developer sprzeda dom za 300000 euro, a w Polsce za 300000 zł
  Mechanik niemiecki osiągnie większą wartość dodaną naprawiając nowe auto po wypadku niż polski naprawiając 10-letnie auto tej samej marki po podobnym wypadku.
  Czego to dowodzi?
  Jedyny punkt gdzie można coś zmienić to inwestycja w maszyny, w nowe linie produkcyjne. Czy jest zaskoczeniem, ze gospodarka niemiecka jest też lepiej dokapitalizowana niż polska?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale głupia statystyka

   @PC86: Chyba wszystkie statystyki oparte na PKB są głupie, a liczenie wydajności w porównaniu do PKB daje prawie zawsze odwrotne wyniki. :-)
   Weźmy dla przykładu dwie hipotetyczne montownie w Polsce i w Niemczech, gdzie pracownicy robią to samo (te same maszyny, ilość, jakość...), ale w Polsce koszty działalności są 2x niższe.
   Wydajność materialna (np. liczba zmontowanych sztuk na roboczogodzinę) jest jednakowa, z przyjętych założeń.
   Wydajność ekonomiczna jest 2x większa w Polsce, bo inwestor płaci 2x mniej a dostaje tyle samo.
   A wydajność względem PKB jest 2x większa w Niemczech, bo 2x wyższe koszty oznaczają że wytwarzane jest 2x wyższe PKB (i nie chodzi o to że wytwarzają więcej czy lepiej, 2x drożej = 2x wyższe PKB z samej definicji PKB).
   PKB jest lubiany przez polityków, bo im więcej pieniędzy zmarnują tym więcej "wytworzą PKB" ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @gre: Jeśli wydajność ekonomiczna jest wyższa w Polsce, tj wartość dodana jest wyższa, to przyrost PKB z tej montowni wyższy jest w Polsce. Zły przykład.
   W rzeczywistości montownia niemiecka ma wyższą wartość dodaną bo pracuje na nowszych maszynach, ma lepsze i bardziej stabilne zlecenia (klientów). Ale nie cała gospodarka to produkcja na eksport.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86 A to nie jest w $ miedzynarodowych?

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Podam ci przykład. 7 lat temu, fabryki w PL i Francji. Firmy na podobnym poziomie. Francuzi płacą kupę kasy, robimy dla nich automatyzację, teraz są w czołówce w skali Europy. Polska firma, mimo że UE dawała im prawie 50% dofinansowania decyduje się na automatyzację poprzez wewnętrzne rozwiązania. Wyciągnęli kasę z UE dla siebie, teraz firmy już nie ma od roku. Tak to w praktyce działa.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli wydajność ekonomiczna jest wyższa w Polsce, tj wartość dodana jest wyższa, to przyrost PKB z tej montowni wyższy jest w Polsce

   @blindguardiano: Chodziło mi o wydajność z punktu widzenia właściciela. Jeśli ten sam efekt możesz uzyskać taniej, to będzie to dla Ciebie bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
   Wartość dodana to jeszcze inna sprawa, marżę wykazuje się raczej w centrali firmy a nie w montowniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @gre: Samo PKB nie jest miarodajnym wskaźnikiem kondycji gospodarki, dlatego też wymyślono inne wskaźniki żeby było wiadomo co tak naprawdę w trawie piszczy, takie np. jak PMI, czy stany magazynowe i inne. Pomyśl sobie że PKB takiej Polski jest przez resztę świata liczony w dolarach i tak np. gdy ta sama gospodarka dziś gdy dolar jest warty prawie 4zł jest warta 500mld dolarów to za pół roku może być warta 1000 mld dolarów. Różnice kursowe są bardzo ważne dlatego wymyślono PKB liczony względem siły nabywczej. Ale politycy lubią wskaźnik PKB dlatego że jest on używany przez banki do określania zdolności kredytowej danego kraju i od niego zależy czy obsługa długu publicznego będzie drożeć czy tanieć.

 •  

  pokaż komentarz

  cały ten artykuł jest postawiony na błędzie metodologicznym, należałoby wartości dolarowe przeskalować o wartość realnej siły nabywczej, bo ewidentnie widać zakrzywienie względem wartości lokalnej waluty i dolara

  do tego oczywistym jest, że biedne kraje wytwarzają więcej towarów niskoprzetworzonych, których procesy produkcyjne są energochłonne, niż niskoenergetycznych wysokoprzetworzonych lub usług dolarach na rynek globalny