•  

  pokaż komentarz

  Wybory w Rosji choćby były super uczciwe i transparentne, to i tak wygra je Putin i jego ludzie.

 •  

  pokaż komentarz

  Zarzucę czystą abstrakcją. Powiedźmy że w 2000 roku do władzy w Rosji dochodzi, ktoś kto ma za cel "ucywilizowanie" Rosji. Przeprowadza odpowiednie reformy, Rosja wychodzi z kryzysu zaufania do władzy, oligarchowie też wyciągają wnioski że we współpracy z EU więcej zyskają.

  Przecież oznaczało by to dla nas katastrofę. Większość montowni zachodnich przeniosła by się do Rosji/Białorusi/Ukrainy bo taniej. Liczba ludności samej Rosji to prawie tyle ile Niemiec i Francji sumując. Ich wzrost gospodarczy był by istnym boomem rzędu 10% minimum. Mieli by wszystko, od funduszy UE, rynek zbytu, technologie z zachodu i swoje surowce. Szybka kolej z St. Petersburga przez Moskwę do Rostowa nad Donem, 1800 km w powiedzmy 4-5 godzin.

  Polska w takiej przyszłości skończyła by jak wszystkie tereny przez które się tylko przejeżdża tranzytem, nie zatrzymując się.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcinZzaKlawiatury: to nie jest możliwe - już za naszą wschodnią granicą zaczyna się dziki teren należący do człowieka o nazwie homo-soviectus. Kombinatorstwo, systemowe lenistwo, kolesiostwo, łapówki. I to nie w takiej skali jak w Polsce tylko x100. Tam nie wystarczy jedno pokolenie żeby to zmienić. Poza tym oligarchowie oraz sam Putin muszą położyć łapy na wszystkich inwestycjach, nie ma przebacz. Oni nie myślą w kategoriach europejskich, że współpraca się opłaca. Mają zasoby gazu i ropy, to im w zupełności wystarcza. A lud ma być głupi i skłócony, ma być łatwo nim sterować, bo jak się zacznie oświecenie i demokracja to nikt nie zapanuje nad tym wielkim krajem od Kamczatki po Smoleńsk.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcinZzaKlawiatury: myślę że byłoby odwrotnie, zyskaliśmy tak, jak zyskali Niemcy, gdy z ich wschodnim sąsiadem wymiana handlowa ciągle rośnie.
   My mamy niską barierę kulturową i językową, to nasze firmy robiłyby tam największe interesy.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcinZzaKlawiatury Przecież Putin kiedy doszedł do władzy właśnie wyciągnął Rosję z głębokiego kryzysu... Swoją drogą głównie dlatego ma tak gigantyczne poparcie. A aby Twoja teoretyczna sytuacja mogła mieć miejsce, to wpierw sama UE a raczej jej wasale z USA musieliby chcieć współpracować z Rosją... A jak na razie to zimnowojenne propagandą wiecznie żywa.

   @majorponury Akurat tak jak już pisałem Putin chciał współpracować z zachodem... Nawet bardzo długo to robił, aż do czasu kryzysu Ukraińskiego. Przecież Rosja rozwijała się bardzo szybko do tego czasu. A akurat naród rosyjski nie jest rządzony zasadą dziel i rządź jak u nas, bo dawno była by tam wojna domowa. Tam ich karmią ciężkim patriotyzmem w postaci wielkiej Rosji i poświęceń obywateli dla jej dobra. Jedyne z czym się w 100% zgodzę, to z tym, że tam mentalność komunistyczna jeszcze żywa. Nikogo nic nie obchodzi, automatyzacja, procedury, efektywne zarządzanie tam nie istnieją. W dużych miastach jest lepiej, ale na prowincji to dramat.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemek3: taaa chciał współpracować z zachodem tylko dlatego żeby mógł nachapać się do własnej kieszeni. Tak jak pisałem, Putin kładzie łapę na każdej inwestycji. Nie otworzysz w Rosji oddziału zachodniej firmy jak nie posmarujesz i nie będziesz płacić haraczu - inaczej urzędnicy cię dojadą. Więc gdyby było więcej współpracy z zachodem to Putin miałby tylko więcej kasy w swojej kieszeni - o to tutaj chodzi, a nie o jakieś idee braterstwa. Nie mówiąc już o knuciu międzynarodowych intryg w celu nieuczciwego wykorzystywania swojej pozycji. Poza tym, kto normalny chciałby współpracować ze zbrodniarzem wojennym (Czeczenia, Gruzja)? A nie, sorry, Niemcy, Francja, wszyscy chcą ( ͡° ͜ʖ ͡°) taki jest nasz świat zakłamany i perfidny.

   BTW dlaczego twierdzisz że Rosja nie otworzyła się na zachód, przecież zachodnie firmy mają swoje oddziały i fabryki w Rosji (np. Michelin) - to nie jest żaaaden problem. Tylko trzeba smarować komu trzeba - a na to już się nie każda korporacja chce zgodzić, nie każdy chce się kojarzyć ze zbrodniczym systemem.

  •  

   pokaż komentarz

   @majorponury Tak i musisz iść bezpośrednio do Putina i złożyć mu hołd lenny na Kremlu... To co odpisujesz ma miejsce, ale Putin ma z tym mało wspólnego. To są niestety dalej pozostałości komuny i tego, że osoby na stanowiskach urzędniczych dalej myślą, że żyją w ZSRR. Kolesiostwo, łapówkarstwo, papierologia itd itd...

   A o idee i braterstwo to już pominę... Bo takie rzeczy to idiotom w TVN można wmawiać.

   Wstawka o Gruzji i Czeczenii też idiotyczna, mniej TVP więcej historii, zobacz jak przebiegały te konflikty. Nazywanie Putina zbrodniarzem wojennym jest mocno na wyrost. NATO na czele z USA odstawia takie harce na bliskim wschodzie, że nie jeden "zbrodniarz" wyglądałby jak kandydat do pokojowej nagrody Nobla.

   No i na koniec się zgodzę, świat jest zakłamany i perfidny.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemek3: bez wiedzy Putina takie akcje lokalnych urzędników by nie przeszły, więc na pewno bierze swój procent. Mówisz że to niemożliwe? Przecież Putin kontroluje całe FSB, pochodzi z tego środowiska, to jest oczywiste że jego macki dosięgają całą administrację państwową.
   Przecież nie bronię NATO ani USA - są dokładnie tacy sami.

  •  

   pokaż komentarz

   @majorponury Tak mówię, że jest to niemożliwe, nawet jakby Putin był tym złym z filmów o Bondzie... Serio demonizowanie Putina przekracza już wszelkie granice absurdu. Zrobicie zaraz z niego jakiegoś półboga.

  •  

   pokaż komentarz

   to nie jest możliwe - już za naszą wschodnią granicą zaczyna się dziki teren należący do człowieka o nazwie homo-soviectus.
   @majorponury: Za wschodnią granicą zachodniej granicy polski.

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym, kto normalny chciałby współpracować ze zbrodniarzem wojennym (Czeczenia, Gruzja)?

   @majorponury: Bredzisz- za Czeczenię odpowiada oligarchia a za Gruzję Miedwiediew. Pojęcia nie masz to nie pisz.

 •  

  pokaż komentarz

  Chylę czoła przed demonstrującymi. Rosja to nie Polska, że można sobie zgłosić zgromadzenie, przyjść tłumnie i na cały regulator krytykować władzę, a policja jeszcze przyjedzie ochraniać uczestników. Tam "nieprawomyślnych" pałują i wsadzają za poglądy. Mimo tego znalazły się dziesiątki tysięcy odważnych ludzi, szanuję ich za to i życzę powodzenia w wykopaniu Putina i jego postkagiebistów w kosmos!

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: tam można trafić do więzienia za czytanie konstytucji. Serio

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: w necie jest wideo: idą "kosmonauci" tak prześmiewczo nazywają aktualne zomo (omon), podchodzą do chłopaka i pytają się: jest Pan blogerem? Chłopak odpowiada, że jest, po czym go dosłownie wynoszą.

  •  

   pokaż komentarz

   Rosja to nie Polska, że można sobie zgłosić zgromadzenie, przyjść tłumnie i na cały regulator krytykować władzę,

   @xniorvox: z łażen9ia po ulicach nigdy nic nie wynikało. Francja też pałuje swoich demonstrantów- a skoro o Francji: kilka lat temu przegłosowano zmianę ustawową, że zamiast mama i tata jest rodzic 1 i rodzic 2. Na ulice wyszedł milion ludzi przeciw temu zarządzeniu - i co? I nic. Dziś jest rodzic 1 i rodzic 2. Jedyne sensowne działanie obywateli to sumienna praca u podstaw i uświadamianie, działanie wśród znajomych/ sąsiadów i gdzie się da. .

  •  

   pokaż komentarz

   z łażen9ia po ulicach nigdy nic nie wynikało.

   @aleksiej-trexlebov: Ależ wynikało, nawet bardzo dużo. Nie bez powodu totalitarne reżimy do dzisiaj na to nie pozwalają – dobrze wiedzą, czym pachnie bunt społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Ależ wynikało, nawet bardzo dużo. Nie bez powodu totalitarne reżimy do dzisiaj na to nie pozwalają – dobrze wiedzą, czym pachnie bunt społeczeństwa.

   @xniorvox: człowieku nie bredź- czym grozi? Rozlewem krwi jak na Majdanie. Nawalny schował się w pudle i umył rączki, za nic już nie odpowiada a głupi ludzie narażają się na prowokacje jak na Ukrainie gdzie sytuację sprowokowali US-mańscy snajperzy. Typowe dla nich działanie- na bliskim wschodzie ten sam scenariusz wiele razy. OMON pakując grzecznie tych ludzi do autobusów ratuje im dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   człowieku nie bredź- czym grozi?

   @aleksiej-trexlebov: Putina zapytaj, skoro tego zakazuje. EOT.

 •  

  pokaż komentarz

  Warszawa - 1 777 972 ludności
  Moskwa - 12 228 685 ludności

  Czyli 47200 Moskwian to odpowiednik 6863 Warszawian - te protesty to jeszcze mniejszy margines niż ten cały KOD.
  Łykacie Hamerykańską propagandę jak pelikany.

  •  

   pokaż komentarz

   @PawelLegowski: To teraz porównaj sobie ryzyko związane z przyjściem na manifestację w Warszawie i Moskwie.
   Tam ryzykujesz dosłownie, życiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin: Tam tylko 2 majdan wchodzi w grę. Nic poniżej nie ma sensu bo władza to zignoruje lub rozgoni. A majdan w wersji rosyjskiej będzie jeszcze bardziej krwawy. Dla nas, Polaków, nie ma to jednak większego znaczenia ponieważ czy Rosja autorytarna, czerwona, carska czy demokratyczna to jej zasadnicze cele geopolityczne się nie zmieniają. Zbliżenie na zachód może odbyć się tylko przez Polskę, która stoi na przeszkodzie. No chyba, że ktoś wierzy że demokratyczna Rosja stanie się członkiem NATO i UE takim samym jak np Holandia :)

  •  

   pokaż komentarz

   Tam ryzykujesz dosłownie, życiem.

   @surlin: weźniepiedrol. Nikt nie zginął, nikomu nic nie złamano. We Francji już 11 zgonów i masa inwalidów - między innymi powybijane oczy gumowymi kulami. U Ruskich omonowcy we czterech biorą delikwenta za ręce i nogi i niosą do autobusu, który usuwa go z placu.

  •  

   pokaż komentarz

   @WH40K: Holandia juz od dawnych czasow byla bogata i kontrolowala porty.Mentalnosc ludzi w europie pogarsza sie im bardziej pojedziemy na wschod.A teraz czas na cos jeszcze bardziej prawicowego.
   Tereny zaznaczone jako mniej niz 5% byly zamieszkiwane glownie przez Niemcow.Zakres 5-20% to zabor austriacki a jak wiemy austria jest krajem bogatym o wysokiej kulturze.Srodek II RP to zabor rosyjski wiec oczywiscie jest gorzej niz w zaborze Niemieckim i Austriackim.Wschod Polski to juz tragedia.Lwów i tarnopol wyroznia sie poniewaz mieszkalo tam wiecej Polakow i Żydow niz na wsiach wiec Niemcy sa najporzadniejni potem nieco gorzej Austriacy.Polacy na srodku a na dole jako narody o najnizszej jakosci Ukraincy i Bialorusini.

   źródło: upload.wikimedia.org

 •  

  pokaż komentarz

  Putin mówi, że wybory są sprawiedliwe. Nie wiem o co im chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)