•  

  pokaż komentarz

  Współcześni Rosjanie z dumą podpisują się pod zbrodniami swoich dziadów, twierdząc że NKWD nie wymordowała setek tysięcy Polaków, że Katyń zrobili Niemcy, że ZSRR przystąpił do wojny dopiero w 1941, a wcześniej to była obrona ludności cywilnej. I że Polacy to banda niewdzięcznych pszeków na amerykańskiej smyczy, która się uwzięła na dobrych Rosjan, którzy ich od Hitlera wyzwolili.

  Największą katastrofą geopolityczną XX wieku był rozpad Związku Radzieckiego.

  – Władimir Putin, pierwszy sek... to jest, chciałem powiedzieć, prezydent

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: to jest serio straszne, jeszcze niedawno wydawało że to przeszłość, a tym c#%!#m nadal odbija.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Wydawało? W sumie najlepsze określenie dla polskiego punktu widzenia.
   W Rosji ani na chwilę nie zmieniono polityki historycznej, a plucie na Polaków to norma w rosyjskiej TV w najlepszym czasie oglądalności.

   Dzisiaj nawet czytałem koment jakiegoś ruska pod filmem o CCCP, jak wspominał złote czasy, gdy kielbasę krakowską kupował za 2 kopiejki. Że tak mu ona smakowała.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: na pewno sytuacja wyglądała inaczej przed 2008r., można było mieć złudzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Ależ skąd, tyle się wydawało Polakom, jak media chciały ich ukierunkować.
   Do dzisiaj 99% Polaków ma całkowicie błędne zdanie o Putinie, że walczył i zniszczył oligarchów.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: to nie był tylko punkt widzenia Polaków, Rosja dopiero później wybrała konfrontację.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: A co we współczesnej Rosji mówi się o wojnie zimowej z Finlandią 1939-1940?

   W 1937-1938 w ZSRR oprócz operacji polskiej miała miejsce operacja łotewska, niemiecka, grecka, koreańska i operacje dotyczące innych narodów, choć operacja polska miała największy zasięg i przyniosła najwięcej ofiar śmiertelnych. I to głównie przeciwko Polakom była skierowana stalinowska propaganda m.in. w "Prawdzie". W tamtych latach Polska była przedstawiana w ZSRR w najczarniejszych barwach, jako kraj gorszy od III Rzeszy.
   Być Polakiem w ZSRR w drugiej połowie lat 30. to jak być Żydem w III Rzeszy podczas II wojny światowej. Polska mniejszość została tam zniszczona, zamordowano polskich ojców rodzin, matki zesłano, a dzieci zostały sierotami.

   Wprawdzie główni wykonawcy tej zbrodni z NKWD zostali zlikwidowani po usunięciu Jeżowa, ale dla ofiar nie miało to żadnego znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Największą katastrofą geopolityczną XX wieku był rozpad Związku Radzieckiego

   @xniorvox: z punktu widzenia Putina tak bylo, wiec nei am co sie dziwic ze tak mowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: nikomu nie odbija ,KGB dalej trzyma mocno za mordę i nie podskoczysz

  •  

   pokaż komentarz

   @michaladam: ale to za Putina siłowicy objęli niepodzielne przywództwo, ogon zaczął machać psem.

  •  

   pokaż komentarz

   Wprawdzie główni wykonawcy tej zbrodni z NKWD zostali zlikwidowani po usunięciu Jeżowa, ale dla ofiar nie miało to żadnego znaczenia.

   @Trojden: Fakt likwidacji Jeżowa i jego świty w ogóle nie ma znaczenia w kontekście "moralnej" oceny ostatniej wielkiej czystki. Siepacze zostali zlikwidowani dlatego, że byli już zbyt groźni, ich kariery nabrały zbytniego rozpędu, za dużo wiedzieli i a Stalin miał na to wygodną wymówkę. Nie zrobiono tego przecież z pobudek poszanowania prawa czy jakiejkolwiek moralności np. dlatego, że oceniono ich jako zbrodniarzy. Historia Jeżowa skupia w sobie jak w soczewce wszystkie najważniejsze cechy systemu stworzonego przez Stalina.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby ktoś nie kojarzył Jeżowa - to ten (krwawy) karzeł który zniknął ze zdjęcia ze Stalinem po tym jak został rozstrzelany

  źródło: petapixel.com

 •  

  pokaż komentarz

  NKWD mordowało wszystkich. Nawet samych NKWDzistów jak zmieniali się dyrektorzy NKWD hehe. Abrusrdalna moim zdaniem instytucja ale skuteczna jak diabli.

  •  

   pokaż komentarz

   Abrusrdalna moim zdaniem instytucja ale skuteczna jak diabli.

   @boltzman: W tym szaleństwie była metoda. W kulminacyjnym momencie tej orgii przemocy każdy mógł zakalbować każdego. Każdy mógł zostać aresztowany i zesłany na Sybir lub na Łubianki na "śledztwo". Totalnie i doszczętnie wybito ludziom z głowy zaufanie i solidarność międzyludzką. Nawet rodziny aresztowanych musiały pisać oficjalne listy potępiające mężów, ojców, dzieci, itd. Tak Stalin trzymał w szachu Berię gdy przez lata trzymał za kratami jego żonę - by w razie jakichkolwiek tarć podważać jego wiarygodność jako męża zdrajczyni.

  •  

   pokaż komentarz

   @barystoteles: ogólnie jak czytałem o tym to zawsze wydawało mi się to jak książka social fiction albo scifi opisujące kosmiczne światy. Nieprawdopodobne.

 •  

  pokaż komentarz

  No i nikt za te zbrodnie nie poniósł odpowiedzialności! Kacapy również nie zapłacili żadnych odszkodowań!

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu znalezisko po 13h z 140 glosami gnije w wykopalisku?