•  

  pokaż komentarz

  Ciekawe co ks myśli o wielorybach, przecież jeden zeżarł Jonasza.
  Żona Lota zamieniła się w słup soli więc patrzcie uważnie co wkładacie do koszyczka wielkanocnego.

 •  

  pokaż komentarz

  Absurd. Czyli jak obrzydzić pozytywna inicjatywę dzieciom...

 •  

  pokaż komentarz

  Przeklejka z FB:

  pokaż spoiler Oświadczenie w związku wypowiedziami Proboszcza Parafii św. Mikołaja w Pcimiu – ks. dr. Lucjana Pezdy na temat projektu „Regio-mural Kliszczacy”.


  Dnia 3 sierpnia 2019 roku ks. dr Lucjan Pezda wygłosił kazanie, którego fragmenty odnosiły się do naszej inicjatywy społecznej, przedstawiając ją w sposób wybiórczy, zmanipulowany, poparty jedynie własnymi wyobrażeniami, krzywdząc w ten sposób zarówno organizatorów projektu, jak i jego uczestników. Z ambony można było usłyszeć m.in. o tym, iż projekt „Regio-mural Kliszczacy” wykonywała fundacja popierająca LGBT, prawa kobiet do aborcji, a kogut wykonany na jednym z murali symbolizuje zdradę, fałszywość. Na końcu pojawiło się wezwanie, brzmiące mniej więcej: „Uważajcie, bo wasze dzieci też to robiły i brały w tym udział”.

  Dnia 10 sierpnia 2019 roku jako pomysłodawcy i organizatorzy z własnej inicjatywy spotkaliśmy się z ks. proboszczem, prosząc o wyjaśnienia oraz informacje, na jakiej podstawie wygłosił takie opinie. Ksiądz powiedział, że przyszła do niego pewna mama zaniepokojona obecnymi działaniami fundacji Klamra, wykonawcy naszych warsztatów. Podczas spotkania okazało się, że ks. dr Lucjan Pezda w ogóle nie orientował się w tym, czego dotyczy projekt, jak przebiegały prace nad nim i jaką rolę pełniła w nim w.w fundacja. Nie zapoznał się także z żadnymi informacjami na temat projektu dostępnymi publicznie na stronie projektu. Nie odpowiedział na pytanie, dlaczego nie poprosił żadnego z organizatorów o jakąkolwiek weryfikację swoich przypuszczeń. Otrzymał od nas także fragmenty słownika symboli Kopalińskiego, w którym zaprezentowana jest rozległa symbolika koguta – daleko odbiegająca od jednostronnej opinii przedstawionej z ambony. Zaraz pod terminem kogut czytamy bowiem m.in.: „jest symbolem słońca, światła, świtu, czujności, Sędziego Świata, Chrystusa, zmartwychwstania, czasu, św. Piotra, zdrady, pokuty (…), i dalej: „Mimo że kogut jest związany z ogniem, pianie jego ma w wierzeniach ludu uśmierzać pożary. Lampy w kształcie koguta symbolizowały Chrystusa: wizerunki koguta na grobowcach – zmartwychwstanie” (s. 146). Spotkanie zakończyło się z naszej strony wezwaniem do sprostowania swoich opinii. Niestety już następnego dnia (11 sierpnia 2019 roku) ks. Proboszcz na mszach świętych o godzinie 7.30, 9.00 oraz 11.30 powrócił do sprawy regionalnych murali, powielając krzywdzące i wybiórcze oraz zmanipulowane opinie dotyczące fundacji i powtarzając m.in.: „Dla mnie kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej”, „niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci następnym razem”.

  •  

   pokaż komentarz

   CD.:
   Projekt „Regio-mural Kliszczacy” powstał z inicjatywy mieszkańców Gminy Pcim w ramach Stowarzyszenia Incjatyw Lokalnych "Talent". Otrzymał dofinansowanie fundacji PKN Orlen "Dar serca" w konkursie grantowym "Moje miejsce na ziemi". W ramach projektu odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego dotyczące tradycji regionalnej, street artu, legalności wykonywania graffiti. Firma, która została wybrana do realizacji projektu jest jedną z najlepszych i najbardziej profesjonalnych firm w Polsce zajmujących się muralami. Przekonania i światopogląd pracowników fundacji są ich prywatną sprawą. Podkreślamy, iż nie miały one ŻADNEGO przełożenia ani na projekt, ani na pracę z dziećmi. Każdy może zapoznać się z dostępnym publicznie profilem działalności, sprawdzić efekty i samodzielnie je ocenić.

   Celem projektu było powstanie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich. Warsztaty zostały przeprowadzone profesjonalnie i bez zarzutu. Podczas nich zostały zapewnione najwyższe, wręcz więcej niż wymagane, środki bezpieczeństwa. Zawsze podczas zajęć prowadzonych przez Dariusza Paczkowskiego była obecna osoba o uprawnieniach pedagogicznych. Podczas zajęć nie pojawiły się ŻADNE treści o charakterze światopoglądowym czy też promujące LGBT lub prawa kobiet do aborcji. Dzieci spędziły czas w sposób twórczy, zyskały dużo nowej wiedzy i umiejętności, o czym same mówią w reportażu z projektu.

   Czujemy się zdumieni i zażenowani, iż musimy to tłumaczyć, ale o tym, dlaczego jako symbol Pcimia został wybrany kogut mówi sam uczestnik projektu w reportażu przygotowanym przez ITV Myślenice, z którym ks. Proboszcz niestety się nie zapoznał: „Sami wymyśliliśmy ten projekt (…) Zaproponowaliśmy koguta, bo Pcim jest wsią (…) a jak się rano wstaje, to na wsi budzi kogut, a nie budzik” - link do filmu w komentarzu (3:47).

   Jako organizatorzy i mieszkańcy nie wyrażamy zgody na takie standardy. Łatwo powiedzieć coś z ambony, co dezawuuje pracę wielu osób. Praca ta doceniana została nie tylko przez uczestników projektu, ale także zwykłych przechodniów i wielu mieszkańców gminy.

   Dziwimy się, iż osoba, która ma taki autorytet i jest wysoko wykształcona, nie dokonała podstawowej weryfikacji faktów, nie zapoznała się z dostępnymi informacjami, filmami dotyczącymi projektu oraz nimi manipuluje – jedynie dla własnych celów. Czujemy się dotknięci, ponieważ od Proboszcza oczekiwać należałoby wsparcia wartościowych inicjatyw społecznych, natomiast takie wypowiedzi narażają na szwank pracę społeczną wielu ludzi i generują w mieszkańcach strach przed jakąkolwiek aktywnością oraz stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta (który pieje przecież także na gospodarstwie plebanii) bezpodstawnie wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem tego, iż symbolizuje on w naszym projekcie … po prostu wieś...

   Zachęcamy do zapoznania się z reportażem z projektu ITV Myślenice: „Regio-murale zdobią gminę Pcim” dostępnym na tej stronie internetowej: link w komentarzu.

   Pomysłodawcy i organizatorzy:
   Karolina Jędrysek
   Dariusz Martynowicz
   Katarzyna Zięba
   Adam Żądło

  •  

   pokaż komentarz

   @papier96:

   Ksiądz powiedział, że przyszła do niego pewna mama zaniepokojona obecnymi działaniami fundacji Klamra, wykonawcy naszych warsztatów. Podczas spotkania okazało się, że ks. dr Lucjan Pezda w ogóle nie orientował się w tym, czego dotyczy projekt, jak przebiegały prace nad nim i jaką rolę pełniła w nim w.w fundacja. Nie zapoznał się także z żadnymi informacjami na temat projektu dostępnymi publicznie na stronie projektu. Nie odpowiedział na pytanie, dlaczego nie poprosił żadnego z organizatorów o jakąkolwiek weryfikację swoich przypuszczeń.

   Typowe dla prawicy. Kłamać dalej, nie przejmować się.

   Dla mnie Kościół jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej. Piszę to jako Polak i patriota.
   Członkami Targowicy byli księża katoliccy, a zabory zostały pobłogosławione przez samego papieża!

   Niech Polacy uważają na nich, bo koniec końców podlegają watykańskiej jurysdykcji! Nawet w świętym Piśmie Jezus ostrzega nas przed fałszywymi prorokami!! Najwyraźniej chodzi o księży watykańskich!

   Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami.

  •  

   pokaż komentarz

   Typowe dla prawicy

   @RezuNN: jako prawicowiec czuję się dotknięty. Ja wiem, że w Polsce kościół = prawica = PiS ale mimo wszystko szlag mnie trafia od takich tekstów.
   Z całą resztą się zgadzam, KK w Polsce już właśnie traci na znaczeniu, z czego bardzo się cieszę. Smuci mnie za to ile ludzi jest w stanie skoczyć w ogień za księżulkami i bronić ich choćby nie wiem co. Bardzo szybko przeszedłem z obojętności, przez dezaprobatę do nienawiści do polskiego KK, bardzo intensywnie się o to starali o robią to dalej. Zaczynam też odczuwać odrazę do polskich katolików. Jak można chodzić do kościoła którego kierownictwo regionalne (ten sk%$$iel Jędraszewski chociażby) wygłasza pełne nienawiści kazania?! W takiej sytuacji prawdziwy chrześcijanin wyszedł by z tego budynku i więcej tam nie wracał. Więc katolicy przykładają do tego syfu rękę.

  •  

   pokaż komentarz

   Z ambony można było usłyszeć m.in. o tym, iż projekt „Regio-mural Kliszczacy” wykonywała fundacja popierająca LGBT, prawa kobiet do aborcji

   @papier96: No super fajnie, że naj#!%li 2 strony A4 opisu, a nie odpowiedzieli na zarzuty, które poprawnie zdefiniowali w drugim zdaniu tekstu ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  To juz choroba psychiczna, wywolana medialna propaganda ku znalezieniu nowego, wspolnego wroga.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bover: No co, wybory idą. 4 lata temu straszyli imigrantami, teraz będą LGBT. Niestety takie stany gorączkowe będą tylko rosnąć w najbliższym czasie, bo władza znalazła sobie na te wybory właśnie nowego wroga, a nasz kościół katolicki ochoczo to podłapał. Co tylko dowodzi że KK w Polsce to tylko narzędzie propagandy. Bym jeszcze zrozumiał jakby tak KK sam z siebie czasem wyskoczył z takimi "inicjatywami" jak walka z LGBT, niezależnie od wydarzeń politycznych. Ale oni są tylko od podgrzewania i powtarzania tego co w wytycznych partyjnych pierwsza podsunie im władza.

  •  

   pokaż komentarz

   Bym jeszcze zrozumiał jakby tak KK sam z siebie czasem wyskoczył z takimi "inicjatywami" jak walka z LGBT,

   @harcepan-mawekrwi: swojego czasu to oni wyskoczyli z "gender". Nikt o tym nie słyszał az nagle z każdej ambony zaczęli o tym p%##!?$ic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   To juz choroba psychiczna, wywolana medialna propaganda ku znalezieniu nowego, wspolnego wroga.

   @Bover: Wręcz odwrotnie. Nie ma tutaj wspólnego wroga, a napuszczanie wszystkich na wszystkich. Potęgowanie napięć społecznych, zrównanie LGBT z pedofilią i ekshibicjonizmem, a prawicy z fantaycznym konserwatyzmem i dyskryminacją. Społeczeństwo które ma wspólnego wroga jest silne i zgrane, za to społeczeństwo które walczy samo ze sobą jest słabe i podatne na manipulacje. Dziel i rządź.

 •  

  pokaż komentarz

  W cywilizowanyn państwie takiego szamana by kijami pogonili. Niestety w krajach takich jak Uganda, Papua nowa Gwinea czy Polska nadal prosty lud się ich słucha.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziaru: ktoś ci karze? ja nie wiem co wy macie w tych głowach? To już nie te czasy, gdy ksiądz to był ten jeden oświecony na parafi bo skończył jakąś szkołę, dziś jest nawet gorzej wykształcony. Każdy ma swój rozum, wysłuchać musi, bo jak mówi kazanie a jest to normalna rzecz to wysłucha, ale czy mu się z tym zgadzać? Więc nie porównuj Polski i Polaków do jakiś krajów 3 świata gdzie dalej panuje analfabetyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   ktoś ci karze? [ciach] nie porównuj Polski i Polaków do jakiś krajów 3 świata gdzie dalej panuje analfabetyzm.

   @oremi: Ładne samozaoranie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: tak myślisz że to samo zaoranie? Ja jednak myślę że dalej nie zrozumiałeś że porównując Polskę porównujesz ich mieszkańców do mieszkańców kraju 3 świata czyli Polaków do Ugandyjczyków itp. W sumie nie spodziewałem się, że za każdym razem jak krowie na rowie należy rozpisywać każde zdanie co ma ono mieć na myśli, ale cóż, na wykopie nawet logiczne rzeczy nie są logiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: Lepiej zobacz co Ci tam wytłuściłem. Ponadto, ja nic nie porównuję, a jedynie szydzę z tego, że zarzucasz innym nacjom analfabetyzm samemu, eufemistycznie rzecz ujmując, nie święcąc przykładem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: Tak a czego ja ponoć nie umiem? Co z tego pojęcia analfabetyzmu mnie dotyczy?

  •  

   pokaż komentarz

   karze jakiś

   @oremi: Mama karze syna szlabanem oraz Mama każe synowi zjeść szpinak.
   Plus: jakiś kraj, jakichś krajów.
   Krowie na rowie :)

   PS
   Przecinki już Ci odpuszczam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: ojej, dziękuje, że mi wytłumaczyłeś. Widzisz jak ci ciężko było to zrobić, ale w końcu się udało. Niestety muszę cie zasmucić i tak pewnie następnym razem się pomylę, choćbym wykuł na blachę to zawsze coś zepsuje, bo niestety jestem dyslektykiem w tym dysortografem. Skąd mogłeś wiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: Ja bym się w ogóle Ciebie nie czepiał, gdybyś sam nie zarzucał innym analfabetyzmu. Źdźbło i belka.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: nie umiesz pisać po polsku a inne kraje nazywasz analfabetami? Nieźle nieźle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: Źdźbło i belka? Niby z czego? Uczepiłeś się mojej wypowiedzi na temat tego w jaki sposób napisałem swoje stwierdzenie, o tym czy ktoś musi słuchać księdza tutaj szamana. Gdzie tu analogia? Nikt w obecnych czasach za prawdę objawioną nie bierze słów księdza, które nie odnoszą się do podstawowych prawd wiary. Znasz takich ludzi? Ja nie znam, a poruszam się w tym środowisku i widzę jak jest. Ksiądz to jest człowiek który mówi od siebie, może sobie powiedzieć co chce i bardzo rzadko ma wpływ na ludzi. Może jakieś stare babcie mu uwierzą, ale to max. Z tym że też wątpię aby i one brały te jego gadki na poważnie.
   Kiedyś jakieś 20 lat temu - księża mieli autorytet taki o jakim pisał @dziaru ale obecnie to przeszłość.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziaru: No niestety, w Polsce ludzie nadal rzucają kamieniami jak zobaczą helikopter.