•  

  pokaż komentarz

  Wyjdzie na to że emerytura będzie równa dla wszystkich, ale skład emerytalne już nie. Trochę to takie niesprawiedliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę to takie niesprawiedliwe.

   @obni: generalnie cały system jest zbudowany na niesprawiedliwości!
   Podatek 20% od 2k i od 20k to jest mega c$###wizna a sa jeszcze tacy co uważają, że ten z 20k powinien płacić 40% ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę to takie niesprawiedliwe.

   @obni: teraz się mówi: "zawiera element solidarnościowy"

  •  

   pokaż komentarz

   @piastun: pokaż takich, którzy tak chcą. No chyba, że mówisz o progresji podatkowej, która dziala trochę inaczej ale nie jesteś w stanie pojąć jak.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: chcesz powiedzieć że wg Ciebie podatek progresywny jest uczciwy? Nigdy nie pojmę socjalistów. Zabierać i rozdawać cudze to wy potraficie na medal.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: czyli dej pieniadze bo mnie sie nie chce robic

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: nie poprostu czepiam się manipulacji i kłamst, nie ważne czy coś popieram czy nie.
   Nie wiem może jestem dziwny ale zostałem wychowany tak, że aby coś krytykować po pierwsze powinienem wiedzieć co to jest. I jak widzę ludzi, którzy chcą walczyć z opodatkowaniem równym 40% to mówię sprawdzam i pokaż mi kogoś kto chce wprowadzić taki podatek od zarabianych 20k.

   Po drugie twoja projekcja moich poglądów jest naprawdę urzekająca. Pokaż mi gdzie napisałem o tym, że popieram takie rozwiązania? Po prostu pokazałem twoja świadoma bądź nie manipulacje a ty bronisz się kłamiąc i manipulując moja wypowiedzią.

   Jeśli chcesz promować "sprawiedliwe" opodatkowanie takimi metodami to chyba daj sobie spokój bo robisz gospodarczym liberałom więcej szkody niż pożytku.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: sorry nie zauważyłem, że jesteś innym użytkownikiem. Więc to nie ty manipulowała na początku a tylko zaatakowałem jak pokazałem, że kolega manipuluje tak czy siak Bravo.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyjdzie na to że emerytura będzie równa dla wszystkich, ale skład emerytalne już nie. Trochę to takie niesprawiedliwe.

   @obni: Czyli byłoby tak samo jak ze służbą zdrowia - to że płacisz więcej składki nie znaczy, że masz więcej usług medycznych. Czy jak ze wszystkimi innymi usługami gwarantowanymi przez państwo. Taka emerytura obywatelska i tak wyszłaby znacznie, znacznie taniej niż obecne ZUS-u z "indywidualnymi kontami" ;D + opieka społeczna z orzecznikami komisjami MOPS-ami itp. Ale PiS tego nigdy nie wprowadzi - bo poszłyby zwolnienia w budżetowce a oni walczą o każdy głos. Nie ma szans, zwykłe strachy na lachy Wyborczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: Faktycznie progresja podatkowa działa inaczej. Nadal jednak jest rażąco niesprawiedliwa i betonuje podział między biednymi i bogatymi, każąc tych, którzy chcą wyrwać się z biedy i zarabiają więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: dobrze ale rozmawiajmy o stanie faktycznym a nie wolczmy z nieprawdziwy uproszczeniami bo chyba o to chodzi w dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: nie ważne od jakiej kwoty procent zawsze powinien być ten sam. Czy zarabiasz 20k rocznie czy 500k. Nie wiem na ile rozumiesz procenty, ale taki sam procent od 500k jak od 20k powoduje że ten co robi 500k płaci 25x więcej podatków od tego co robi 20k. Dlaczego dodatkowo karać? Wytłumacz.

  •  

   pokaż komentarz

   @D3nat: Progresja jest sprawiedliwa i to bardzo. Bo im wiecej zarabiasz tym tak naprawde mniej w tym twojej zaslugi a coraz wiecej pracy innych, coraz wiecej kozystasz z infrastruktury budowanej za publiczne pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   im wiecej zarabiasz tym tak naprawde mniej w tym twojej zaslugi a coraz wiecej pracy innych

   @AntyDojcz: hahahah, ale wy czerwoni jesteście śmieszni. Tylko praca fizyczna co? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: W kazdym cywilizowanym kraju jest progresja podatkowa i nic z tym nie zrobisz. I piszac o progresji wcale nie mialem tu na mysli Polaka robaka 5k tylko ludzi ktorzy zarabiaja miliony na pracy innych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   ale taki sam procent od 500k jak od 20k powoduje że ten co robi 500k płaci 25x więcej podatków od tego co robi 20k

   @TurboBrajanusz: Na reddicie widziałem niedawno podobne pytanie.
   Odpowiedź brzmiała tak, że ktoś taki wcale nie "robi" 500k, tylko robią je jego pracownicy. Zaś on te wypracowane pieniądze zabiera dla siebie, bo tak zbudowany jest dzisiejszy system gospodarczy. I ten system podziału zysku chcieliby jakoś zmienić.

  •  

   pokaż komentarz

   @obni Równa dla wszystkich poza górnikami, mundurowymi, posłami itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: dlaczego mam to tobie tłumaczyć? Ja nie krytykuje podatków liniowych ani nie bronie podatku progresywnego po prostu wkurzają mnie kłamliwe uproszczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @piastun: tak jest na całym zachodnim swiecie ze im wyższe zarobki tym wyższy podatek w procentach. Stawka progresywna. Tylko podatek nie ma służyć sprawiedliwości a innym celom - zebranie jak największej kwoty na funkcjonowanie państwa i przeciwdziałanie wielkiemu rozwarstwieniu. Zrozum to.

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: Z drugiej strony czy sprawiedliwe jest nieposiadanie dzieci by zarabiać więcej (przez edukację, pracę) i mieć wyższą emeryturę, którą opłacać będą dzieci tych którzy się ograniczyli, mieli niższe dochody bo mieli dzieci?

   Państwowa emerytura sprawia że nie ma emerytalnego powiązania między dziećmi a rodzicami, bo dzieci będą tak opodatkowane, że nie będą miały jak odłożyć. A taki system jej dystrybucji jak teraz sprawi, że osoba bez dzieci przechwyci "zysk" z posiadania potomstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: o ty gadasz? Właśnie dlatego są stawki podatkowe progresywne żeby biedni płacili dużo mniej. Jakby nie to to dopiero byłyby podziały i rozwarstwienie społeczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: XDDDDDDDDDDDDDD+

   Udowodnij. Nigdy nie pracowałeś prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @obni z tego newsa wynika że każdy dostaje 1100 a ci co pracują dostają 1100 + to co wypracowali. Może źle zrozumiałem ? Poprawcie mnie jak cos

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: To jest tak sprytnie skonstruowane, że ludzie myślą, że dzięki temu jest sprawiedliwie. Przeciętny wyborca automatycznie myśli "dużo zarabia == bogaty". A to nie prawda. O bogactwie decyduje majątek a nie wysokość zarobków. Bezrobotny syn milionera, który żyje z oszczędności, nie zapłaci wogólę podatku.
   Młody i zdolny programista, który pochodzi w wielodzietnej rodziny i nic nigdy nie odziedziczy przez co musi odkładać na mieszkanie zapłaci wyższy podatek bo dużo zarabia.
   W zdrowym świecie, byłoby tak, że zamieniliby się rolami. Ten ambitny i pracowity stałby się bogaty. A ten drugi stałby się biedny. Podatek progresywny temu przeszkadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @obni w Irlandii też jest emerytura obywatelska 880e na miesiąc. Niby nie ma komuny ale jednak jest¯\(ツ)
   Ale jestem w stanie zrozumieć pisowskie podejscie. W czasie wasatych marianow i gownobiznesow, zdają sobie sprawę że z gownowyplat emerytur nie będzie, więc skoro nie chcą godziwie płacić to będą płacić posrednio - czyjeś emerytury w przyszłości, skoro nie chcą płacić teraz na tyle aby na te emeryturę uzbierać w przyszłości

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: podobny system działa chyba w Irlandii. Jest obywatelska, powiedzmy 500 euro. A co sobie zaoszczędzisz dodatkowo, jest Twoje i państwo nie ma do tego dostępu. W efekcie dodatkowe składki na "ofe" są benefitami od pracodawców.

  •  
   W.........z

   +1

   pokaż komentarz

   @trololo55: za uczciwo robote sie w koncu wezmo, pobrudzo raczki

   pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: Kurde a co jak ktoś zarabia 300k i nie zatrudnia nikogo, tylko sam tyle wyciąga na swojej specjalizacji? Chciałbyś rozróżniać wtedy czy ktoś pracuje sam czy ktoś zarabia na niego?

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: Bo generalnie progresja podatkowa zmniejsza nierówności dochodowe - a tak się składa, że te jednak mocno związane są z, ogólnie rzecz biorąc, poziomem życia społeczeństwa jako całości. Co jest dobre dla części, niekoniecznie jest lepsze dla całości. Plus kwestia "równości szans" - która w takich rozwarstwionych społeczeństwach właściwie nie istnieje. Paradoksalnie łatwiej wyrwać się z biedy w lewackiej Szwecji, niż we wspaniałych kapitalistycznych Stanach.

   Druga rzecz to kwestia samych obciążeń podatkowych relatywnie do dochodu - powiedzmy 30% dla kogoś zarabiającego w okolicach minimum to kwestia być albo nie być, dla kogoś z top 10% to co najwyżej kupno dobrego samochodu miesiąc-dwa później.

   źródło: economist.com

  •  

   pokaż komentarz

   @piastun: Przecież już niecałe 8k miesięcznie na rękę wystarczy w biznesie, żeby się "załapać" na drugi próg podatkowy (32%). Może w 2008 powiedziałbym, że ósemka to są ogromne pieniądze, ale jeszcze chwila i taka będzie średnia krajowa... także tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Okcydent: Masz rację. Emerytura wogólę powinna być zlikwidowana. Wtedy ludzie mieliby nie tylko motywację, żeby rodzić dzieci, ale też motywację, żeby je dobrze wychować, tak żeby zajęły się nimi na starość. Wymuszanie na ludziach składek na ZUS to bandytyzm i zwykle złodziejstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę to takie niesprawiedliwe.

   @obni: sprawiedliwe społecznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @obni czytałeś w ogóle artykuł ? 1100zl brutto mają dostawać wszyscy ,którzy osiągną wiek emerytalny. Czynnikiem zwiększającym tą kwotę będzie suma odprowadzonych składek.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyjdzie na to że emerytura będzie równa dla wszystkich, ale skład emerytalne już nie. Trochę to takie niesprawiedliwe.

   @obni: naucz się czytać artykuły ze zrozumieniem bo to wstyd

  •  

   pokaż komentarz

   @mucher: socjalizm nigdy nie jest rozwiązaniem. Równe szanse powiadasz? Ktoś zabronił Ci się uczyć? Miałeś jakieś zakazane kierunki studiów których z powodu pozycji społecznej nie mogłeś wybrać?

   Znam ludzi co ciężką pracą wyszli z takich domów że byś za głowę się złapał, ale osiągnęli to ciężką pracą a nie zbieraniem zasiłków i nigdy nie słyszałem od nich że ludziom należy coś za darmo dać.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: zabiera dla siebie? To ciekawe...
   Nie działam na własnej działalności, ale...
   Jeżeli pracownik przychodzi do pracodawcy to podpisuje umowę, umowa jak to, umowa zobowiązuje obie strony do czegoś, pracodawcę do tego, że będzie płacił Tobie miesięcznie xxxx, a Ciebie że będziesz pracował dla niego. To tak w skrócie.
   Nikt nie mówi w niej że twoja praca ma przynieść zyski, ma być dochodowa, bo od tego jest pracodawca by dopilnować wszystkiego by tak było, ciebie jako pracownika obchodzi to czy dostaniesz wypłatę i by być w odpowiednich godzinach w pracy, by móc wykonywać polecenia służbowe.
   To że ktoś jest na tyle pomysłowy by umieć sprzedać efekt Twojej pracy za 5x więcej niż kosztuje go godzina twojej pracy, to tylko jego zasługa, ale też jego ryzyko, bo rynek się zmienia, inwestycja może nie wypalić, itp, itd.
   Za większe ryzyko należy się też większe wynagrodzenie.
   Gdyby nie ten złodziej pracodawca to ty nie miałbyś pracy, a on i tak by sobie poradził, może z mniejszym zyskiem, ale jednak.
   Przypomnę tylko, że drugi próg podatkowy jest dziś żenująco niski, i albo go powyższymy, albo zlikwidujemy i wszyscy będą płacić tyle samo %.
   Sprawiedliwe, bo czemu karać zaradnego za to, że jest zaradny?

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet: czyli rozumiem ze chciałbyś zabierać pieniądze co roku temu synowi milionera?

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież już niecałe 8k miesięcznie na rękę wystarczy w biznesie, żeby się "załapać" na drugi próg podatkowy (32%).

   @specjalnieZalozylem: A sprawdziłeś od jakiej kwoty wtedy zapłaci te 32%? Spieszę z informacją - od drobnej.

   Może w 2008 powiedziałbym, że ósemka to są ogromne pieniądze, ale jeszcze chwila i taka będzie średnia krajowa... także tego.

   @specjalnieZalozylem: 8k na rękę to ok. 11,5k brutto, taką "średnia krajowa", zakładając optymistycznie że rośnie ok. 1500 zł co dziesięć lat, będziemy mieli za kilkadziesiąt lat. Ładna chwila.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Nie koniecznie. Chciałbym, przede wszystkim, żeby nikogo nie karano za ciężką pracę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj to może na zachodzie. U nas jest "ośmielasz się zarobić kilka % powyżej średniej krajowej żeby chociaż zbliżyć się do klasy średniej? O ty k$#%o prywaciarzu, jeb 32%"
   A to pomijając już fakt, że ci faktycznie najbogatsi podatków i tak w większości nie płacą.

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: Ci co zarabiają miliony są na liniówce. A i tak stać ich na omijanie podatków. Podatki zawsze cisną w klasę średnią. Tych którzy już fajnie zarabiają, ale nie na tyle żeby stać ich było na porządne kombinowanie i unikanie podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   8k na rękę to ok. 11,5k brutto, taką "średnia krajowa", zakładając optymistycznie że rośnie ok. 1500 zł co dziesięć lat, będziemy mieli za kilkadziesiąt lat. Ładna chwila.

   @czarnobiaua tylko 2 próg to nie jest 8k netto, tylko 7127 brutto.

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: ten, który zarabia miliony stwarza możliwości innym do tego wydaje sporo na konsumpcję. Raczej się ich powinno "wielbić" niż karać progresją.

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker: Nie. Podzieliłeś sobie 85k na 12, tylko że od dochodu odliczasz sobie jeszcze mnóstwo rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @trololo55: do tego w każdym rozwiniętym kraju panuje demokracja, a wyższe opodatkowanie ludzi bogatych to bardzo chwytliwe hasło dla motłochu.

  •  

   pokaż komentarz

   @piastun: Żeby tylko 40%. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @analfabeta1993: Masz rację, ale opisujesz model jakiegoś małego lub średniego przedsiębiorstwa.

   Natomiast na reddicie dyskusja toczy się o wielkich korporacjach. Takich, które dominują rynek do tego stopnia, że można mówić o monopolach. Lobbują polityków, by forsowali korzystne dla nich przepisy. Unikają płacenia podatków, ale garściami korzystają z publicznej infrastruktury, biorą dotacje, itp..
   Natomiast ich szefowie zarabiają nie 5x, a 5000x więcej. Szeregowy pracownik nie ma z nimi żadnego kontaktu, może sobie co najwyżej ponegocjować z panią z jakiegoś niskiego działu HR. Lub zrezygnować i iść do konkurencji, która albo nie istnieje, albo oferuje takie same stawki, bo gdzieś na szczycie dogadano się, że tyle plebsowi będzie się płacić.

   Chodzi mi o to, że na tym etapie proste zasady wolnego uczciwego dla wszystkich rynku przestają działać. Teoria "skapywania" nie działa. Bogaci bogacą się bardzo szybko, zaś zwykli ludzie bardzo powoli lub realnie wręcz biednieją (co jednak trudno zauważyć z uwagi na postęp technologiczny). I wszystko wskazuje na to, że proces ten będzie się tylko zaostrzał wskutek automatyzacji. Ludzie nie są uczciwe wynagradzani za swoją pracę, widzą to, ale nie potrafią nic z tym zrobić. Młodzi są na dzień dobry ruchani przez system, bo wchodzą w dorosłe życie z ogromnym kredytem studenckim do spłacenia.

   Ja nie wiem, co naprawdę dzieje się w USA, ale tak wygląda dyskusja na reddicie. Może ci wszyscy ludzie są ślepi zmanipulowani, a może faktycznie coś w tym jest.
   https://www.reddit.com/r/LateStageCapitalism/

  •  

   pokaż komentarz

   @TurboBrajanusz: naukowcy sobie, ty sobie. Gadka żywcem wzięta z mema o "śmieciowym kitku". Oczywiście można się wyrwać startując z niższego poziomu - ale jest to w takim mocno rozwarstwionym społeczeństwie zdecydowanie trudniejsze. Swoją drogą patrząc na indeks wolności ekonomicznej mimo wszystko kraje z czołówki mają podatek progresywny (za to nadrabiają w innych kategoriach) - mimo wszystko socjalistyczne piekła takie jak Szwecja czy Finlandia łapią się do top 20 (w odróżnieniu od wolnościowych Bułgarii, Rosji czy Kirgistanu).

   Na przykład - jak na razie np. w Polsce system równościowy działa tak, że na studiach dziennych - przynajmniej na lepszych kierunkach - lądują raczej ludzie "z dobrych rodzin", jeśli kogoś nie stać na dzienne pozostaje mu praca + płatne zaoczne. Taka tam równość szans w praktyce.

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: pisalem o tym juz dawno. Obojetnie ile wrzucisz do ZUSU, będą Ci zabierać 40% na koniec dostaniesz 1000. czy sie stoi czy sie lezy 1000 emerytury sie nalezy.
   PIS rozdaje pieniadze jakbysmy byli Arabią ropną. To jest jakis grubszy cel. Zamkniecia ryja Polakom. Wczoraj moj znajomy cieszyl sie ze nawet w TVN pokazuja 40% poparcia dla PISu bo teraz wreszcie PIS zmieni tą c%#$$wa konsystencję... wtf ?

  •  

   pokaż komentarz

   niesprawiedliwe

   @obni: "Sprawiedliwość społeczna" nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

  •  

   pokaż komentarz

   @johnlocke-89: Ja moge stworzyc ci warunki i bedziesz na mnie je*ał za miske ryżu. Zgadzasz sie mnie wielbic ?

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: czyli reasumujac: mam przepracowane w pl 2 miesiace i tez dostane za to 1.1k zl?

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: Chyba nie do mnie ten komentarz mireczku

  •  

   pokaż komentarz

   @AntyDojcz: Odpowiedzialność. Mówi to panu coś panie boczek?

  •  

   pokaż komentarz

   Progresja jest sprawiedliwa i to bardzo.

   @AntyDojcz: Nie jest.

   Bo im wiecej zarabiasz tym tak naprawde mniej w tym twojej zaslugi

   Twoją zasługą jest to, że w przeszłości zapracowałeś sobie na bycie na topie i zatrudnianie pracowników, żeby na Ciebie pracowali. Każdy może być na topie, tylko nie każdy jest gotów do poświęceń, żeby tam się dostać. Dlaczego ktoś za swoje zasługi ma płacić więcej od lenia albo idioty?

   a coraz wiecej pracy innych

   No i co z tego? Każdy dostaje taką wypłatę, na ile warta jest jego praca. Czego tu nie rozumiesz?

   coraz wiecej kozystasz z infrastruktury budowanej za publiczne pieniądze.

   Bzdura.

  •  

   pokaż komentarz

   @dolOfWK6KN: A kto decyduje ile jest warta praca? To kwestia umowna. Jesli mozemy sie umowic ze jedna praca jest warta wiecej niz inna to czemu nie mozemy sie umowic ze jedna zarobki sa wyzej opodatkowane niz inne.

   Oczywiscie ze nie jest bzdura ze ktos zarabiajacy wiecej wykozystuje infrastrukture bardziej niz ten kto zarabia mniej. Przyklad? Lekarze. Zeby mogli zarabiac panstwo musilo wydac na ich edukacje okolo miliona zl. Oczywiscie wykopki myślą w sposob uproszczony uważając że wszystko zawdzieczaja tylko sobie nie zauważając że od urodzenia mają wszystko podstawione pod nos.

  •  

   pokaż komentarz

   A kto decyduje ile jest warta praca? To kwestia umowna.

   @AntyDojcz: OTÓŻ TO! Dlatego podpisujesz umowę. Dostajesz taką umowę, na ile warta jest Twoja praca. Dziwne, że człowiek po zawodówce dostaje mniejsze pieniądze jak człowiek po Cambridge?

   Jesli mozemy sie umowic ze jedna praca jest warta wiecej niz inna to czemu nie mozemy sie umowic ze jedna zarobki sa wyzej opodatkowane niz inne.

   Dlaczego nie umówimy się, że gównopraca powinna być wyżej opodatkowana, bo jest gównopracą? Skoro nie chciało się uczyć, to teraz płać. Dlaczego ci co się starali i zdobywali fach, mają być karani?

   Oczywiscie ze nie jest bzdura ze ktos zarabiajacy wiecej wykozystuje infrastrukture bardziej niz ten kto zarabia mniej.

   O jakiej infrastrukturze piszesz?

   Zeby mogli zarabiac panstwo musilo wydac na ich edukacje okolo miliona zl.

   Dane z tzw. dupy?

   Oczywiscie wykopki myślą w sposob uproszczony uważając że wszystko zawdzieczaja tylko sobie nie zauważając że od urodzenia mają wszystko podstawione pod nos.

   Na to nie wiem jak odpisać, bo to głupota, ale może tak: skoro wszyscy mamy wszystko podstawione pod nos, skąd się biorą nierówności społeczne? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego nie umówimy się, że gównopraca powinna być wyżej opodatkowana, bo jest gównopracą? Skoro nie chciało się uczyć, to teraz płać. Dlaczego ci co się starali i zdobywali fach, mają być karani?

   @dolOfWK6KN: Bo podatki nie sa kara.

   O jakiej infrastrukturze piszesz?

   No jak ja mam ci takie rzeczy tlumaczyc to chyba pora wrocic do ksiazek. Serio uwazasz ze mozesz np prowadzic firme transportowa bez dostepu do publicznych drog? Albo np prowadzic firme programistyczna i nie kozystac z pracy wyedukowanych pracownikow za pieniadze podatnikow? To wszystko kosztuje, nie ma nic za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo podatki nie sa kara.

   @AntyDojcz: Z definicji nie są. Natomiast jeśli jedni płacą mniej za gorszą pracę, a inni więcej za lepszą, to jest to kara za zbyt wysokie zarobki. Nie patrzę na to z perspektywy państwa a z jednostki. Może powinniśmy poruszyć temat jakości państwa, które tak ochoczo wydaje pieniądze podatników na gówno, żeby się faktury zgadzały i można było więcej wziąć do kieszeni? Może dlatego ludzie nie chcą płacić podatków, bo wiedzą, że ich pieniądze są roztrwaniane?

   No jak ja mam ci takie rzeczy tlumaczyc to chyba pora wrocic do ksiazek.

   Bo zapytałem o infrastrukturę? I odpowiedziałeś mi pisząc o wyedukowanych pracownikach? Lol. Pracownik to nie jest infrastruktura, a zasób. A jeśli nie prowadzę firmy transportowej, to z jakiej infrastruktury publicznej korzystam i za którą jeszcze nie płacę w rachunkach za prąd itd.?

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: I bardzo dobrze. W pierwszej kolejności niech zabiorą górnikom.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: To jeszcze niech tak samo wkładają do kieszeni i wyciągną jak firma nie zarabia i trzeba dołożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Może powinniśmy poruszyć temat jakości państwa, które tak ochoczo wydaje pieniądze podatników na gówno, żeby się faktury zgadzały i można było więcej wziąć do kieszeni? Może dlatego ludzie nie chcą płacić podatków, bo wiedzą, że ich pieniądze są roztrwaniane?

   @dolOfWK6KN: No wlasnie dochodzimy tu do tematu patologi ale przewazajaca wiekszosc tych pieniedzy jest jednak wydawana na rzeczy istotne. Skoro ty chcesz patrzec na caly sens podatkow przez pryzmat patologi jakie sie dzieja (wcale nie twierdze ze walka z nimi nie jest wazna) to trudno z toba dyskutowac bo to tak jakby patrzec na kazdego Polaka przez pryzmat pijaka i złodzieja.

   Rozumiem tez wszelkie frustracje jesli chodzi o caly socjal jaki zafundowal nam PiS bo to wydane lekka reka 15% budzetu panstwa.

   I odpowiedziałeś mi pisząc o wyedukowanych pracownikach?

   Czy edukacja nie jest "infrastruktura" ? Wyedukowany pracownik jest zasobem ale szkoly, uniwersytety, zaplecze naukowe, biblioteki, internet, prawodastwo i wszystko inne jest infrastruktura. Jezeli ktos dziala na wieksza skale to normalne ze potrzebuje kozystac wiecej z calej tej infrastruktury tak samo jak czlowiek ktory ma 10 willi bardziej kozysta na tym ze policja wylapuje zlodzieji niz ten kto nie ma nic.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyjdzie na to że emerytura będzie równa dla wszystkich, ale skład emerytalne już nie. Trochę to takie niesprawiedliwe.

   @obni: Spokojnie, to są tylko rozważania. Po wyborach rozważania się skończą i problemu nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: tylko skoro każdy dostanie 1100 PLN to po co w ogóle robić całe te zajebiste koszty pracy? XD Ten kto ma 8k brutto dostaje 5k i na emeryturę te może 1.5 k xD Resztę wcielo xD

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnobiaua: w 2 prog wpadasz przy sredniej krajowej i dobrych bonusach - np dobre premie, a nie przy 11 tysiach.... Czas nauczyc sie liczyc.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: A gdzie ja napisałem, że przy 11 tys.?

  •  

   pokaż komentarz

   8k na rękę to ok. 11,5k brutto, taką "średnia krajowa", zakładając optymistycznie że rośnie ok. 1500 zł co dziesięć lat, będziemy mieli za kilkadziesiąt lat. Ładna chwila.

   @czarnobiaua:

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: I gdzie tu jest napisane, że się wpada w drugi próg przy 11 tys.?

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnobiaua: byla to odpowiedz na slowa:
   "Przecież już niecałe 8k miesięcznie na rękę wystarczy w biznesie, żeby się "załapać" na drugi próg podatkowy (32%). Może w 2008 powiedziałbym, że ósemka to są ogromne pieniądze, ale jeszcze chwila i taka będzie średnia krajowa... także tego."

   zapewne nie wiesz, ale 8k na reke w biznbesie to jest 8k brutto na uop (zakladajac takie same skladki zus, ok - przyblizenie) Netto w biznesie to nie to samo co netto na uop

  •  

   pokaż komentarz

   Bo im wiecej zarabiasz tym tak naprawde mniej w tym twojej zaslugi a coraz wiecej pracy innych, coraz wiecej kozystasz z infrastruktury budowanej za publiczne pieniądze.

   @AntyDojcz: trochę odpływasz chyba. Zarabiam więcej, bo moje umiejętności, wiedza i doświadczenie są więcej warte.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: Dziękuję za wytłumaczenie czegoś, co doskonale rozumiem.

   Nie rozumiem nadal czemu starasz się usiłować wmówić mi coś, czego nie powiedziałem :D

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnobiaua: widzisz, jak po patrzysz po komentarzach, to Twoje komentarze odnoszace sie do podwatku tak zrozumiane byly nie tylko przeze mnie....

  •  

   pokaż komentarz

   @istp: W bardzo duzym uproszczeniu masz racje.

  •  

   pokaż komentarz

   @obni: a sprawiedliwe jest to, że obecni pracujący finansują emerytury pracującym z PRL z odłożonymi 500 zł na swoich kontach emerytalnych? No właśnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet Ja bym zaproponował coś innego. Zamiast 500+ i innego dziadostwa dać coś w rodzaju emerytury rodzicielskiej jako drobny procent podatku płaconego przez dzieci. Co prawda nie będą to kokosy, ale obecnie 19,5% kwoty brutto miesięcznie idzie na ubezpieczenie emerytalne. Wydziergać z tego jakiś procent idący bezpośrednio do rodziców (możesz im dać i po prostu odliczyć w PIT). To by zachowało obecny system dla bezdzietnych, ale zachęcało do odpowiedzialnego rodzicielstwa gwarantujac lepsze emerytury tym, którzy wychowali dobrze zarabiającej dzieci. Jak ktoś wychował patolę na zasiłku, to cóż. Nie dostanie nagrody.

   Sam podatek progresywny to jeszcze nie jest zła idea, ale wszystko zależy od wykonania. Przede wszystkim osobiście jestem przeciwny podatkom dochodowym, ale jak już mamy dyskutować o obecnych systemach, to trzeba brać pod uwagę dwie opcje. Są kraje, w których podatek progresywny zapewnia lepsze warunki dla najbiedniejszych. To oznacza start od 0 i stopniowy wzrost podatki do pułapu oczekiwanego. Większość ludzi płaci standardowa stawkę, ale najbiedniejszym dajemy fory. Druga opcja to zabawa w Robyn Hooda. Zarabiasz ponad stan, sponsoruje aż innych i masz grube stawki. Mowa tu o podatkach rzędu 40%. U nas jest patologia. Stawki praktycznie od początku są małe, kwota wolna jest degresywna, a jak wchodzisz w pułap 8K PLN miesięcznie, to już płacisz 32%. W takich stanach są jeszcze wyższe progi, ale faktycznie płacą je osoby bogate, a nie klasa średnia. Ile to jest teraz 10-12k brutto? Te wysokie stawki powinny być dla takich prezesów NBP i innych bogaczy, który premie liczą w setkach tysięcy, a na piętach brakuje im miejsca na zera, a nie od uczciwie pracującego człowieka, który robi nadgodziny aby spłacić kredyt na M2 pod miastem.

  •  

   pokaż komentarz

   @dolOfWK6KN Widzę fajna logikę w kilku komentarzach. Z jednej strony narzekają, że w takim USA student po studiach ma kredyt studencki do spłacenia za swoją edukację i jest ruchane w dupsko, a z drugiej strony wysoki podatek dla dobrze zarabiających jest ok, bo państwo wydało kasiorę na ich edukację.
   @AntyDojcz To już lepiej płacić za studia biorąc kredyt studencki. Zdobyłeś fach, zarobiłeś i spłacileś. Jak zmarnowałeś kasę i mimo kosztownej edukacji nie zarabiasz dobrze lub wyjechałeś z kraju, to i tak spłacasz. Sprawiedliwością nie jest obciążanie kosztami tylko tych, którzy się przyłożyli. To dobry lekarz i specjalista są gorsi i muszą płacić więcej od byle konowała, który mimo tych samych studiów nic nie osiągnął?

  •  

   pokaż komentarz

   @bonaducci:

   Wydziergać z tego jakiś procent idący bezpośrednio do rodziców (możesz im dać i po prostu odliczyć w PIT).

   Ten pomysł ma zasadniczą wadę. Zakłada istnienie Pit.

   Sam podatek progresywny to jeszcze nie jest zła idea,

   I już w tym miejscu całkowicie się nie zgadzamy. Podatek progresywny to kara za bycie pracowitym. Powtórzę jeszcze raz to co pisałem wcześniej. Podatek progresywny betonuje obecne podziały społeczne. To jest coś co wymyślili majętni ludzie, po to, żeby zabezpieczyć swoją przewagę nad innymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @bonaducci: Kredyt studencki xD. Komus mocno weszły anglosaskie p#?$#!!olo. Szkoda ze w USA czy UK koszty edukacji dzieki temu sa nascie razy wyzsze niż np w takic Niemczech gdzie edukacja nie jest finansowana w ten sposob

  •  

   pokaż komentarz

   @koinwolet Zgodnie z tą teorią kwota wolna od podatku to takie samo barbarzyństwo. Przecież to nic innego jak pierwszy stopień w progresji podatku.

  •  

   pokaż komentarz

   @bonaducci:

   Zgodnie z tą teorią kwota wolna od podatku to takie samo barbarzyństwo. Przecież to nic innego jak pierwszy stopień w progresji podatku.

   Mogłoby się wydawać, że jesteś bardzo blisko. Ale to nie kwota wolna od podatku jest barbarzyństwem tylko PIT. Sam pomysł karania kogoś za pracę jest barbarzyństwem. Kwota wolna to taki nie do końca sprawiedliwy sposób na zmniejszenie tego barbarzyństwa.

  • więcej komentarzy(69)

 •  

  pokaż komentarz

  No to nie jest aż takie złe pod warunkiem likwidacji chorego obecnie ozusowania UoP. A najlepiej likwidacji ZUS i PIT na rzecz jednego prostego i niskiego (docelowo 20 %) opodatkowania pracy. Wszystko ponad emeryturę obywatelska człowiek sam musiałby odłożyć.

 •  

  pokaż komentarz

  i po uj pracować? wystarczy być starym

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: a teraz prosze powiesz mi, jaki dług publiczny ma Wenezuela a jaki Polska po czterech latach PiS

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: Sławne rozdawnictwo Wenezueli było nie większe niż większości państw europejskich. Wenezuela upadła dokładnie z tej samej przyczyny co Grecja. Zadłużała się w innej walucie niż w tej którą sama ta którą posiadała. Decyzją Hugo Chaveza (a potem kontynuacja Maduro), wprowadzono stały kurs walutowy (6,29 boliwarów za 1 dolara). Gdy nastąpił światowy kryzys finansowy rezerwy walutowe zaczęły się kurczyć. Rząd nie potrafił sprostać podaży dolara, ani też zapanować nad kursem boliwara. Dług zagraniczny rósł. Bank centralny Wenezueli dodrukowywał na potęgę boliwary, by w końcu zabrakło pieniędzy na sam ich wydruk. Wtedy rozwinął się ogromny czarny rynek walutowy, który doprowadził do jeszcze większej, niemożliwej do opanowania presji inflacyjnej. To głównie zadłużanie w obcej walucie zdemolowało ich gospodarkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: Sławne rozdawnictwo Wenezueli było nie większe niż większości państw europejskich. Wenezuela upadła dokładnie z tej samej przyczyny co Grecja. Zadłużała się w innej walucie niż w tej którą sama ta którą posiadała. Decyzją Hugo Chaveza (a potem kontynuacja Maduro), wprowadzono stały kurs walutowy (6,29 boliwarów za 1 dolara). Gdy nastąpił światowy kryzys finansowy rezerwy walutowe zaczęły się kurczyć. Rząd nie potrafił sprostać podaży dolara, ani też zapanować nad kursem boliwara. Dług zagraniczny rósł. Bank centralny Wenezueli dodrukowywał na potęgę boliwary, by w końcu zabrakło pieniędzy na sam ich wydruk. Wtedy rozwinął się ogromny czarny rynek walutowy, który doprowadził do jeszcze większej, niemożliwej do opanowania presji inflacyjnej. To głównie zadłużanie w obcej walucie zdemolowało ich gospodarkę.

   @msqs1911: Kłamstwa ! Wenezuela upadłą bo leffactwo !

  •  

   pokaż komentarz

   @msqs1911: Państwa Europy zachodniej i północnej są bardzo bogate, wyedukowane i silne gospodarczo. Stać ich na to (póki co). Jak ktoś chce podążyć ich drogą to najpierw niech zacznie od kilkudziesięciu lat mocnego kapitalizmu i wypracuje sobie marki jak BMW czy Airbus. Nie odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: hm, koleś schudł i z półek pozdejmował niezdrowe napoje z cukrem. To chyba dobrze ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: ale zobacz jak mu z brzucha spadło :)

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: a teraz prosze powiesz mi, jaki dług publiczny ma Wenezuela a jaki Polska po czterech latach PiS

   @SzitpostForReal: nie patrz na to co jest bo JESZCZE Polska zipie ale kurs rozdawnictwa jaki obrał pis popchnie nas z czasem do czegoś takiego. Ten rząd pokazał kilka razy że nie potrafi inaczej zdobywac głosów a że jest to skuteczne to po co coś zmieniać.

   Kaczyńskiego wie że nie pożyje długo więc ch.j go obchodzi ważne że do śmierci sobie porządzi czyt. porealizuje swoje wizje co sam zresztą oficjalnie ogłosił że poświęci PKB dla swojej wizji Polski xD

   Na razie jedziemy, ale autem w stronę przepaści.

   Aby jeździć koparką trzeba przebadać się psychiatrycznie ale aby rządzić krajem już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Wenezuela upadła dokładnie z tej samej przyczyny co Grecja. Zadłużała się w innej walucie niż w tej którą sama ta którą posiadała.

   @msqs1911: Pozbycie się własnej waluty umożliwiło Grecji, tanie zadłużanie. Ponieważ wierzyciele wierzyli, że rząd nie pozbędzie się części realnej wartości swoich długów poprzez podbicie inflacji,

  •  

   pokaż komentarz

   @leon81: kurde szczuplejszy zdrowiej żyje ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   nie patrz na to co jest bo JESZCZE Polska zipie ale kurs rozdawnictwa jaki obrał pis popchnie nas z czasem do czegoś takiego. Ten rząd pokazał kilka razy że nie potrafi inaczej zdobywac głosów a że jest to skuteczne to po co coś zmieniać.

   @death070: patrze i za każdym razem kiedy pytam się o dług publiczny to ludzie wymyślają jakieś bezsensowne argumenty lub omijają temat

  •  

   pokaż komentarz

   @death070: patrze i za każdym razem kiedy pytam się o dług publiczny to ludzie wymyślają jakieś bezsensowne argumenty lub omijają temat

   @SzitpostForReal: TO ja ci napiszę konkretnie, po pierwsze porównując Wenezuele z jej zasobami naturalnymi itp do Polski w materii długu publicznego robisz błąd, natomiast da się porównać politykę obu państw w dużym stopniu, kurs jest bardzo podobny.

   CO do długu publiczego to zwiększa się on katastrofalnie z każdą minutą a nie jebło jeszcze wszystko ponieważ OBSŁUGIWANE SĄ ODSETKI. Mam nadzieję ze pomogłem.

  •  

   pokaż komentarz

   TO ja ci napiszę konkretnie, po pierwsze porównując Wenezuele z jej zasobami naturalnymi itp do Polski w materii długu publicznego robisz błąd, natomiast da się porównać politykę obu państw w dużym stopniu, kurs jest bardzo podobny.

   CO do długu publiczego to zwiększa się on katastrofalnie z każdą minutą a nie jebło jeszcze wszystko ponieważ OBSŁUGIWANE SĄ ODSETKI. Mam nadzieję ze pomogłem.

   @death070: nadal nie widzę wartości, tylko desperacką próbę ominięcia tematu i jakieś pseudo wywody ekonomiczne bez wartości

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal: TO może ty napiszesz coś konkretnego albo jednak nie bo od razu widać ze będzie to pisowski troling , zapomniałeś dodać że PO zadłużyło bardziej i takie tam xD

  •  

   pokaż komentarz

   TO może ty napiszesz coś konkretnego albo jednak nie bo od razu widać ze będzie to pisowski troling , zapomniałeś dodać że PO zadłużyło bardziej i takie tam xD

   @death070: boisz się odpowiedzieć na proste pytanie, z mojej strony EOT

  •  

   pokaż komentarz

   @SzitpostForReal: taaaaaa, jak ktoś napisze że Polska to nie dług Wenezueli to pierdo..iesz że PiS wcale nas nie wpycha w katastrofę xD

   Czysta manipulacja.

  • więcej komentarzy(8)

1 2 3 4 5 6 7 ... 19 20 następna