•  

  pokaż komentarz

  Od XIX wieku Argentyna przeżyła już osiem wielkich bankructw.

  No, czyli już mają doświadczenie. Proszę się rozejść, nic ważnego się nie dzieje.

 •  

  pokaż komentarz

  Zasobny, doskonale położony kraj. Z samego tylko rolnictwa, rybołówstwa i turystyki mogliby spokojnie funkcjonować. Tam zaś wciąż syf i bieda. To co najbardziej mnie uderzyło, to fakt jak bardzo policyjny to kraj. Jadąc 200km samochodem miałem 4 kontrole policyjne na regularnych łapankach. Co ciekawe, a obserwowałem to za każdym razem stojąc w kolejce do kontroli, sprowadzali na bok tylko 'biedne' auta. Wypasione bryki odjeżdżały nie niepokojone.
  Podobnie w autobusach. W czasie 24 h jazdy, policja zatrzymywała nas 3 razy. Kontrola dokumentów, a raz nawet bagaży.
  Żeby zrobić zakupy w większym sklepie trzeba schować swój bagaz do szafki lub zamknac go w specjalnej torbie, która otwiera dopiero kasjerka po opłaceniu rachunku. Do tego obowiązkowo strażnik z ostrą bronią, a na stacjach benzynowych z bronią długą.
  Płacąc kartą sprawdzali mi też dowód tożsamości z danymi z karty.
  Kraj piękny, ale czułem się tam średnio, wyjątkiem jest przesympatyczna indiańska północ, a znaczenie biedniejsze Peru czy Boliwia są o wiele przyjaźniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   Jadąc 200km samochodem miałem 4 kontrole policyjne na regularnych łapankach. Co ciekawe, a obserwowałem to za każdym razem stojąc w kolejce do kontroli, sprowadzali na bok tylko 'biedne' auta. Wypasione bryki odjeżdżały nie niepokojone.

   @KrolWlosowzNosa: Mnie znowu na takich bramkach zwykle puszczali bez żadnych problemów, czasem pytając gdzie jadę, a czasem tylko spoglądając i każąc jechać dalej, ale może w Patagonii jest inaczej (nie wiem gdzie jeździłeś). Tylko przy wjeździe na lotnisko bawili się w kontrolę dokumentów, łącznie z prawem jazdy.

   Do tego obowiązkowo strażnik z ostrą bronią, a na stacjach benzynowych z bronią długą.

   @KrolWlosowzNosa: W jakich miejscach widziałeś taką ochronę? Ani z Buenos ani z Patagonii nie przypominam sobie takich widoków. W supermarketach w centrum miasta nie było żadnej ochrony.

   Płacąc kartą sprawdzali mi też dowód tożsamości z danymi z karty.

   @KrolWlosowzNosa: To akurat nie kwestia Argentyny, ale całej Ameryki - tam często płatności kartą nie są potwierdzane PINem (a czasem nie trzeba nawet nic podpisać), więc to jest sposób sprawdzenia czy płacisz swoją kartą.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolWlosowzNosa: Brałeś w Argentynie auto z wypożyczalni? Jakieś wskazówki, porady?

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: bron w sklepach w Salcie, Cordobie i mniejszych miastach w drodze na północ; nie byłem ani w Buenos ani w Patagonii
   @Neoplan: porada taka, że jak nie musisz, to nie pożyczaj( ͡° ͜ʖ ͡°) ja miałem chyba pecha. Rezerwacja dwa dni wcześniej w jakiejś ich firmie (dwa aveo na krzyż); sieciówki w niewielkiej Salcie były już puste.
   Płatność kartą kredytową przez jakiegoś lokalnego pośrednika - mercado pago, po przylocie na miejsce i złapaniu wifi okazuje się, że transakcja odrzucona. LIPA. Wieczór, jedna kobita na lotnisku i telefon do wypożyczalni. Hiszpańsko angielsko polskim błagam gościa o wóz. Przyjechał po 1.5h, płatność gotówką na miejscu. Spłukanie max.

   Po dwóch dniach wracam do Salty oddać auto, na 17 mam już kupiony bilet autobusowy do Iguazu (110$, 24h godzinna podróż). W wypożyczalni jestem ok 14, a te pytongi mają sjestę do 17 ( ͡° ͜ʖ ͡°) i wszystko na głucho zamknięte. Jedyny otwarty w okolicy punkt, to salon pedicure. Wpadam tam i błagam LATINY o prywatny nr do gościa z wypożyczalni. Udało się. Facet odbiera po 15 dzwonku. Zaspanemu powtarzam w kółko:

   "Kasa akcidento, avion Warsawa, akcidento, akcidento" (tak, że coś w domu i muszę pilnie wraca do Polski);

   przyjeżdża po 1.5 h; ja w tym czasie 12 razy przestawiam auto, bo stoję w centrum od zakazu do zakazu. Nerwy jak ch... Oddaje wóz i okazuje się, że jest tylko połowa baku. Jak tankowałem, to paliwo z dystrybutora było tak w p!?#u spienione, że dwa razy przelało się przez korek i myślałem jest jest full, a z tych nerw nie patrzyłam nawet na wskaźnik( ͡° ͜ʖ ͡°)
   autobusy mają ok

  •  

   pokaż komentarz

   @Neoplan: @KrolWlosowzNosa: Ja wypożyczałem samochód w Avisie i nie było żadnych problemów, ale ja zarezerwowałem trochę wcześniej niż dwa dni przed.

   bilet autobusowy do Iguazu (110$, 24h godzinna podróż)

   @KrolWlosowzNosa: Dlaczego to zrobiłeś? Przecież za połowę tej ceny mógłbyś tam polecieć samolotem i być na miejscu w kilka godzin zamiast marnować tyle czasu i się tak męczyć, w dodatku za tyle pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: z samolotem to akurat bardzo dobra uwaga, bo brałem to pod uwagę, ale moja droga żona stwierdziła, nie bez racji, że warto będzie zobaczyć to i owo z pokładu busa. Podróż była dość ciekawa.
   Na tym tripie zresztą lecieliśmy już dwa razy i trochę zachciało się starego dobrego wyciorania podróżą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: @Neoplan: Finałem, finałów wypożyczenia auta było, to, że już zdążyliśmy na ten bus. Czekając na odjazd, dosłownie ostatniej minucie szturchnął mnie anioł stróż i wyj$?!łem woreczek z liśćmi koki kupiony w górach. Godzinę później już trzepali nam bagaże.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego to zrobiłeś? Przecież za połowę tej ceny mógłbyś tam polecieć samolotem w kilka godzin zamiast marnować tyle czasu i się tak męczyć.

   @ms93: zależy z jakim wyprzedzeniem kupować bilet - ja chciałem z dnia na dzień, to było jakieś 300 usd za samolot.

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: Ja zawsze mam jakiś plan wyjazdu, więc kupienie biletów wcześniej to nie problem. Swoją drogą bilety na dzisiaj do Puerto Iguazu z Buenos czy Salty kosztują poniżej 300zł (a na za 2 tygodnie kupisz za 100zł), ale może w sezonie bilety z dnia na dzień są droższe. Przy czym kupując wcześniej polecisz bez problemu za 100-200zł i w środku tamtejszego lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: no wiadomo że im wcześniej tym lepiej ale cóż zrobić. Ja z kolei plany to mam takie tylko w zarysie, bo nigdy nie wiem ile czasu będę miał ochotę posiedzieć w danym miejscu, albo czy coś szeroko rozreklamowane i chwalone nie okaże się totalną porażką skąd będę chciał uciekać najszybciej jak się da. Ale elastyczność ma rzecz jasna swoją cenę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   a ta cena to z tym ich mykiem że dla lokalnych są tańsze? gdzie patrzyłeś tak z ciekawości? Bo skyscanner na jutro pokazuje co najmniej 673 zł

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: Ceny dla wszystkich są takie same, już nie ma taryf dla rezydentów. Jedyny "myk" z lokalnością, to szukanie na argentyńskich wersjach stron linii, bo ceny są różne w zależności od waluty (najtaniej w ARS, widać to dobrze np. w Norwegianie). Niektóre taryfy mają też wymóg sprzedaży w Argentynie, co oznacza tylko tyle, że musisz kupić na argentyńskiej stronie (ale twoja rezydencja czy karta nie ma znaczenia).
   Nie wiem na jaką trasę patrzysz, ale zarówno w Skyscannerze, jak i w Google Fligths trasa Buenos-Iguazu na jutro jest za ~300zł. Skyscanner zawyża cenę Norwegiana, bo bierze cenę z polskiej wersji, zamiast z argentyńskiej, jak robi to Google Flights.

  •  

   pokaż komentarz

   Kraj piękny, ale czułem się tam średnio,

   @KrolWlosowzNosa: bujnij się do Salvadoru - sympatyczne wojsko na ulicy :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Luki_78: szczerze dziękuję. Posuwając się latach wciąż lubię podróże i zwiedzanie na własną rękę, ale już raczej bez przesadnych emocji( ͡° ͜ʖ ͡°)
   wyznacznikiem dziś zostaje dla mnie możliwość późnowieczornych spacerów po okolicy bez potrzeby zachowania snajperskiej czujności

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolWlosowzNosa: ja już siedzę na dupie ale wspomnienia zostają. Co prawda nic w tym Salvadorze się nam nie stało ale sama atmosfera była ciekawa...

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: tak z innej beczki, polecisz dobra opcje płacenia w ARS?

  •  

   pokaż komentarz

   @krol_bolu: karty debetowe w Pekao, Revolut, Curve, kantor.aliorbank.pl - po prostu dowolną kartą z sensownymi kursami

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolWlosowzNosa: @Luki_78: @ms93: mnie wojaze po azji i ameryce lacinskiej tak zmeczyly, ze sie przez najblizsze 20 lat poza europe nie ruszam. Widzialem te wszystkie miejsce z pocztowek i nie ze sie chwale, ze zwiedzilem 3/4 tych regionow, ale stwierdzilem, ze europa ma to wszystko i nawet wiecej, a nie trzeba sie telepac. Fajna przygoda, ale tylko na raz. "Stary" dziad ze mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubeskulap: Bez przesady, Europa ma wiele do zaoferowania, ale jest to zupełnie co innego, niż w tamtych rejonach. Jaki masz np. odpowiednik Machu Picchu w Europie? Albo jaki jest największy wodospad w Europie? Powodzenia też w szukaniu lasu tropikalnego czy np. zobaczeniu kolibra w naturalnym środowisku w Europie. Mógłbym tak długo wymieniać, ale nie ma to sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: wiesz, mozna porownywac kto ma czego wiecej, ale ja wole sobie poleciec na fiordy niz szukac przygod w wenezueli. Zjazd rowerem "droga smierci" to tez przygoda na raz. A macchu picchu jest pieknie polozone, ale to nadal ladnie ulozona kupa kamieni. Wole podjechac do szwajcarii. Tak jak pisalem, wymeczylem sie i teraz nie szukam najwiekszych, najwyzszych, najpiekniejszych. Prom do Iquitos wspominam gorzej niz plywanie lodka na bugu. Nie chce nikomu niczego udowadniac, bo fajnie zobaczyc wschod slonca na machu picchu czy wielki mur. Chce tylko powiedziec, ze w europie jest duzo do zobaczenia. Zwlaszcza jesli chodzi o miasta i historie.

  •  

   pokaż komentarz

   Chce tylko powiedziec, ze w europie jest duzo do zobaczenia.

   @jakubeskulap: Z tym się zgadzam, ale twoja poprzednia wypowiedź sugerowała, że nie ma sensu jechać poza Europę, bo nie ma tam nic innego, a to jest nieprawda. Ja uważam, że warto zwiedzić jedno i drugie, bo to są zupełnie inne miejsca i doznania.

  •  

   pokaż komentarz

   @ms93: w sumie masz racje. Chyba po prostu wole europe i tyle. No i nie chce mi sie juz latac daleko :) poza tym w ameryce lacinskiej oprocz chile ciezko o super tanie loty, nie mowiac juz o cenach ryanaira i wizzaira. Ogolnie powiedzialbym, ze przelicznik koszta * lenistwo / wrazenia jest wyzszy europie. Z 2 strony, gdzie indziej dostalbym w leb od kurdupla, jak nie w ciemnej alejce na karnawale w rio ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i w sumie do kolumbii bym wrocil. Ach, co tam sie dzialo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubeskulap: od jakiegoś czasu myślę podobnie. Fajne to było, przygoda super, ale dziś już wybieram hotel, wino i wieczorne spacery. Wyjątkiem jest Korea, do której mnie jeszcze bardzo ciągnie.
   Co do Europy, to dla reszty świata jest to szczyt turystycznych atrakcji, więc nie ma co zbyt daleko szukać, szczególnie jak zna się już smak komunikacji, noclegów i kuchni w typie trzeciego świata.

 •  

  pokaż komentarz

  Towarzysz Balbina z pisem bohatersko wprowadza wzorce argentyńskie na grunt polski. Jest drugim polakiem (po Gierku) który dokonuje tego wielkiego czynu. Efekty nadejdą niedługo

  •  

   pokaż komentarz

   Towarzysz Balbina z pisem bohatersko wprowadza wzorce argentyńskie na grunt polski. Jest drugim polakiem (po Gierku) który dokonuje tego wielkiego czynu. Efekty nadejdą niedługo

   @Mordall: ale taguj #50groszyzawpis

   Efekty polityki PiSu są takie, że gospodarka się rozwija całkiem stabilnie, a kurs PLN do EUR jest praktycznie stały od kilku lat. Chyba że ja o czymś nie wiem, a w ciągu ostatnich kilku godzin dolar zaczął kosztować 20 złotych, a ludzie zaczęli się zabijać na ulicy.

  •  

   pokaż komentarz

   Efekty polityki PiSu są takie, że gospodarka się rozwija całkiem stabilnie

   @mecenas_z_piaseczna: to akurat kwestia koniunktury.

  •  

   pokaż komentarz

   @BoJaProszePaniMamTuPrimasorta: To zawsze jest kwestia koniunktury XD

   Jak PiS zrobi coś dobrze, to jest albo koniunktura, albo "ośmioletnie przygotowania" Platformy. Jak PiS zrobi coś źle, to wcale nie dlatego, że przez osiem lat ktoś odp%?%@#$ał jakieś maniany. PiS ma wyjątkowe szczęście do tej koniunktury, bo w 2005, jak rządził, to gospodarka wyj$$$ła w górę. Jak PO rządziło, to kryzys ominął Polskę, bo PiS przygotował pod to grunt, czy co? Czy może to też była kwestia koniunktury?

   Zresztą, co ma koniunktura do kursu złotówki?

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Jak weźmiesz chwilówkę to na początku też wszystko jest fajnie. Kupujesz różne fajne rzeczy nie licząc sie z kosztem. Problem pojawia się gdy pieniążki się kończą a dług razem z procentem trzeba spłacić. Wiem że pisowcy lubią zakłamywać rzeczywistość że przecież o co chodzi, jest boom. Jest boom owszem ale raczej mimo a nie dzięki rozdawnictwu PISu. Dzieki temu że wcześniejsze rządy w miarę trzymały wydatki w ryzach pis mogl sobie pozwolic na kilka lat rozdawnictwa. Ale boom się skonczy a kase trzeba bedzie skads wziąć na spłacenie tego. Nawet Morawiecki o tym niepublicznie mówił . Rozwalenie gospodarki trwa latami. związek radziecki oparty na całkowicie niewydolną gospodarkę centralnie planowaną zawalił sie dopiero w latach 90. Oczywiście wcześniej dogorywał ale trwało to długo. Gierek potrzebował 10 lat. Grecja też miała kilka lat rozdawnictwa - na początku było fajnie, potem jebło. To po prostu logika potwierdzona historią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: Tak szczerze, to ja nie widzę tego rozdawnictwa za bardzo. Jest 500+. I tyle. Zresztą, daruję już sobie legitność info o tym, co Morawiecki mówił nieoficjalnie XD

   Nie jestem nawet wyborcą PiSu, ale wk?%?ia mnie niemiłosiernie zakłamywanie rzeczywistości, szczególnie takie, jakie Ty uprawiasz. Zadłużenie Polski spada i mówi to Eurostat oraz KE. Polskie PKB rośnie i będzie rosnąć jeszcze kilka lat, co prognozuje sama KE.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Zaklamywanie zeczywistosci? Dalem ci przyklady mechanizmu ktory stosuje pis. Wynik zawsze jest ten sam - upadek. Jest mnostwo przykladow np wlasnie Argentyna czym konczy sie taka polityka. Byl tam taki populista Peron - poczytaj o tym co zrobil on i jego partia z 3 potegi gospodarczej swiata. Robil dokladnie to co pis dzisiaj -rozdawal. Nie widzisz rozdawnictwa? 70 mld rocznie to nie rozdawnictwo? Zadluzenie polski rosnie i to w bardzo szybkim tepie.

  •  

   pokaż komentarz

   70 mld rocznie to nie rozdawnictwo?

   @Mordall: To jest normalny europejski poziom programów społecznych. Ok 15% PKB. Tak samo jak w Irlandii, UK, Niemczech i w każdym innym kraju Zachodu.

   Już sram tym określeniem "populizm". Populistyczne w dzisiejszych czasach jest takie p#@?#%@enie w rodzaju "patrz jak rozdają nasze pieniądze". Nie widzę tego rozdawnictwa. A Argentyna to jest zupełnie inna bajka - to jest kraj trzeciego świata, w którym wojskowe zamachy stanu i chroniczny kryzys to normalka.

   Jak Ci się nie podoba rząd, to wybierz inny - wszak tak działa demokracja. Tylko nagle się okazuje, że opozycja nie ma żadnego programu oprócz straszenia, że zły Kaczyński przyjdzie do Ciebie i Cię okradnie. Już nie wspomnę o kłamstwach w rodzaju straszenia polexitem.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: no nie. wydaje się jednak że nie jest to "normalny europejski poziom". pisze o tym nawet okopress (jeśli jesteś będziemy z poglądami lewicowymi):

   https://oko.press/polska-wydaje-na-socjal-najwiecej-na-swiecie-bzdura-raport-oxfam-mowi-cos-innego-rownie-ciekawego/

   bezprawnik (do którego odwołuje się okopress bardziej widzi to jako coś niebezpiecznego):
   https://www.google.com/amp/s/bezprawnik.pl/polski-socjal/amp/

   przypomnę również nieśmiało że ten wielki skok teraz na kasę z OFE (nie, to NIE jest to samo co zrobił Tusk) też jest obliczony na dodatkowe miliardy wpompowane do budżetu.

   cena paliwa - pamiętasz jak prezes mówił że trzeba mieć odwagę obniżyć cenę? no właśnie. kiedy będzie ta odwaga obecnego rządu? jak będzie po 6 zł/ litr?

   i tak mój drogi to co się dzieje teraz to jego rozdawnictwo. przejedź się do małych miejscowości o zobacz ile ludzi zrezygnowało.z pracy, jakiejkolwiek - są zasiłki (nie tylko 500+, 300+ we Wrześniu, "jarkowe" dla emerytów też ma być co roku...).

   mamy wiele rzeczy do oprawy w państwie. sytuacja hydrologiczna jest katastrofalna. energetyka wymaga inwestycji.

   służba zdrowia to jedna wielka zapaść. jak to się zacznie sypać to chyba Niemcy wprowadza znów kontrolę na granicach. taki będzie popłoch...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: obyś nie miał racji, daje Ci plusa

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: zostałę przegłosowany, masz więcej minusów niż plusów zwijaj się z tego kraju... wg Ciebie tak dział demokracja zmiataj..

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna to, że trafili na dobry moment w światowej gospodarce nie oznacza, że stan polskiej gospodarki to ich zasługa. Szczególnie, że mimo to, szkolnictwo i szpitalnictwo się rozsypuje. Pomyśl, gdzie gospodarka mogłaby być, gdyby nie szło tyle kasy na Rydzyka i inne kombinacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna no ale co takiego PiS zrobił dobrze?

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna euro 20 gr w górę odkąd ostatnio patrzyłem...więc z tym niezmiennym kursem nie do konca

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna a co on zrobił.dobrze dla.gospodarki ? Jakieś.reformy ? samograj napędzony dopłatami z UE

  •  

   pokaż komentarz

   Problem pojawia się gdy pieniążki się kończą a dług razem z procentem trzeba spłacić.

   @Mordall: >2019
   >Wiara w spłacanie długu publicznego

   Zacznij myśleć bo wstyd robisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Apropo wykorzystania koniunktury jest prosty test, porównaj sobie wzrost zadłużenia i PKB eurolandu i nasze z okresu rządów PiS i PO. Jakoś nie przypominam sobie aby się ostatnio chwalili tak jak Tusk zieloną wyspą. Niemcy potrafili ostatnio zmniejszyć zadłużenie a nasi jak zwykle byle do wyborów.

  •  

   pokaż komentarz

   Grecja też miała kilka lat rozdawnictwa - na początku było fajnie, potem jebło. To po prostu logika potwierdzona historią.

   @Mordall: Szwecja rozdawnictwa ma ponad 100 lat i dalej nie upadła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   i tak mój drogi to co się dzieje teraz to jego rozdawnictwo. przejedź się do małych miejscowości o zobacz ile ludzi zrezygnowało.z pracy, jakiejkolwiek - są zasiłk

   @secret_passenger: Musieli mieć super pracę u Janusza skoro bardziej im się opłaca ciągnąć ten marny polski socjal niż siedzieć u niego w pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: naprawdę chcesz rzucać rzetelne argumenty korwiniscie? Przecież oni słuchają tylko Janusza

  •  

   pokaż komentarz

   Zadłużenie Polski spada i mówi to Eurostat oraz KE.

   @mecenas_z_piaseczna: 10:-37

   Zadluzenie polski rosnie i to w bardzo szybkim tepie.

   @Mordall: 33:5

   ja tam nie wiem kto ma rację, ale czemu ten co podał źródło chociaż to przegrywa xD
   a ten co Polskę naszą z małej łobuz napisał to wygrywa xD

   pokaż spoiler dlatego, że to tylko pojedyncze zdania wyrwane z całych komentów, wiem :P

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister: zgoda. to jest cześć prawdy. natomiast weź pod uwagę to:
   - aktywizacja dzieci pochodzących z rodzin "zasiłkowych" jest trudna a czasami wręcz niemożliwa. co to znaczy? że wychowujemy sobie za pieniądze z naszych podatków ludzi którzy będą w przyszłości żyli z zasiłków. jak rodzice. jaki inny bowiem mają mieć przykład?
   - kobiety zostające w domach nie tylko nie wypracowują dochodu, ale również nie wypracowują sobie emerytury. co będzie za 20 czy 30 lat, jak będą już w wieku emerytalnym? co będzie jeśli nie będą miały dobrego zdrowia i będą potrzebować leków itp? prawdopodobnie Znów nie będą w stanie sobie tego zapewnić i znów państwo będzie musiało wkroczyć o pomóc
   - mamy w Polsce rekordowo niskie bezrobocie teraz. to jest najlepszy moment by państwo starało się pomóc ludziom (nieco ich do tego zmuszając) znaleźć pracę i spróbować samodzielnie się utrzymywać. można dawać jakieś dodatki - jasne ale niechże to będzie za coś.

   w tak bogatych Niemczech dla przykładu - kindergeld jest wypłacany tylko pod warunkiem, że choć jeden rodziców pracuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @konstantynopolitanczykawianeczki3: aha, czyli każdy kto nie cieszy się jak widzi że pieniądze się pali bez sensu to jest "korwinista"? gratuluję! najlepiej rysować ostre podziały i widzieć świat tylko w dwóch kolorach. przecież nie ma nic pomiędzy turbo-komuną i anarcho-kapitalizmem.

   takie państwa jak Hokandia, Niemcy czy też państwa skandynawskie po prostu nie istnieją :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: > wcześniejsze rządy w miarę trzymały wydatki w ryzach
   i dlatego peło ukradło pieniądze z OFE :-) -> przestań się kompromitować

  •  

   pokaż komentarz

   Jak PO rządziło, to kryzys ominął Polskę, bo PiS przygotował pod to grunt, czy co? Czy może to też była kwestia koniunktury?

   @mecenas_z_piaseczna: kwestia koniunktury. Katastrofy światowej dokładnie. To co PO wtedy zrobiło to cud gospodarczy i należy im się miejsce w historii już na zawsze.
   Teraz to mogła by małpa prowadzić kraj i też byłoby fajnie. A tam gdzie rządzi rozsądny rząd pojawiła się nadwyżka budżetowa jak np. w Niemczech czy w Czechach. Przyjdzie kryzys i zobaczymy ile warte te pińćsetplusy...

  •  

   pokaż komentarz

   @krwawytornister:
   https://www.gov.pl/attachment/56889049-6b32-4d18-9c63-2dd6c7e767d0
   Blisko 30 mld obsługa długu publicznego

   Zacznij myśleć bo wstyd robisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale boom się skonczy a kase trzeba bedzie skads wziąć na spłacenie tego.

   @Mordall: A tym czasem w rzeczywistości deficyt budżetowy najniższy w 2018 od 20 lat a udział długu zagranicznego w ogólnym zadłużeniu polski spada.

   Grecja też miała kilka lat rozdawnictwa - na początku było fajnie, potem jebło.

   @Mordall: Grecja się trzymała dobrze dopóki nie weszła do strefy Euro i nie okazało się że dzięki temu mogą zadłużać się znacznie szybciej niż wcześniej a długu nie da się ograniczyć inflacją wtedy jej gospodarka się załamała. Zresztą na całym południu Europy to tak wygląda, polska nie ma możliwości zadłużenia się na taką szkale a kłopoty gospodarcze wywołają inflacje która ograniczy socjal, pensje dzięki czemu gospodarka się unormuje.

   i tak mój drogi to co się dzieje teraz to jego rozdawnictwo. przejedź się do małych miejscowości o zobacz ile ludzi zrezygnowało.z pracy, jakiejkolwiek - są zasiłki (nie tylko 500+, 300+ we Wrześniu, "jarkowe" dla emerytów też ma być co roku...).

   @secret_passenger: skoro przy 300 euro groszy z różnych mopsów i 500+ nie opłaca się ludziom pracować. To znaczy że ich miejsca pracy są nic nie warte a ich istnienie szkodliwe dla gospodarki bo promuje żerowanie na niskich kosztach nie rozwój i innowacyjność. Na niewolnictwie na plantacji bawełny nie zbuduje się silnej gospodarki nawet jak niewolnicy będą pracować najciężej jak mogą tak samo januszexszy nigdy nie zbudują silnej polskiej gospodarki. Zasiłki w polsce są śmiesznie niskie a patologia na nich nie żyje tylko wegetuje.

 •  

  pokaż komentarz

  Wiara akolitów PiS w cud gospodarczy wskazuje, że społeczeństwo chętnie podąży droga argentyńską.