•  

  pokaż komentarz

  To tylko wina rządu, niech wyjeżdżają. Może kiedy system całkowicie się rozsypie rząd wreszcie zacznie coś robić.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś w Wojsku polskim była zasada że jak student uczelni wojskowej nie chciał służyć po studiach w wojsku to musiał zwracać kasę za kształcenie. Może i taką samą zasadę powinno się przyjąć na kierunkach tak potrzebnych społeczeństwo jak np medycyna.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Dalej tak jest na uczelniach wojskowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: to wtedy wszyscy będą studiować medycynę gdzie indziej

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: Na pewno wszystkich stać na studia na zachodzie. I na pewno znają język kraju zachodniego w którym mogą studiować. I na pewno taka uczelnia by ich przyjęła ( niektórych pewnie tak)itd itd

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: wielu na pewno będzie sobie mogła pozwolić na te warunki. Reszta pójdzie na inny kierunek. Ergo, kierunki medyczne będą puste, a nikomu nie będzie się chciało j?@#c w polskim piekielku za jakieś grosze. I do tego jeszcze po 10+ godzin z ogromną odpowiedzialnością.

   Zwracanie kasy za kształcenie przy takich ważnych kierunkach to nic innego, jak kręcenie bata na samego siebie. Zresztą i tak od dawna jest za późno na wszelkie akcje z polską służba zdrowia, bo większość lekarzy jest w wieku około emerytalnym. Teraz tylko czekamy aż poumieraja i wtedy będzie armagedon.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: A ja jestem pewien że gdyby wprowadzić te regulacje to lekarzy było by więcej , bo nikt po studiach by nie emigrował. W Polsce obecnie większość lekarzy zarabia naprawdę duże pieniądze ( po kilku latach pracy w zawodzie), duże jak na nasze społeczeństwo, tylko że na zachodzie zarabia się większe.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: A dlaczego miałoby być więcej? Lekarze o których mówisz to za lekarze z doświadczeniem i wiekiem. Młodzi jebią za trzech i do tego za marne grosze. W momencie, w którym by nie mieli opcji emigracji gwarantuje ci, że kierunki medyczne szybko by się puste zrobiły. Razem z takimi obostrzeniami muszą być jakieś zmiany, choćby likwidacja systemu rezydenckiego, większe pensje dla rezydentów czy coś w tym stylu.

  •  

   pokaż komentarz

   Może i taką samą zasadę powinno się przyjąć na kierunkach tak potrzebnych społeczeństwo jak np medycyna.
   @bohors a co z kierunkami niepotrzebnymi?

  •  

   pokaż komentarz

   @nocneszczury: Jak niepotrzebne to zlikwidować. W Polsce i tak już mamy za dużo absolwentów wyższych szkół robienia hałasu .

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: Fakt , bez zmiany systemu to żadne kosmetyczne zmiany tu nic nie dadzą. A systemu się nie zmienia bo nie ma kasy, a kasy nie ma bo politycy wolą kupić społeczeństwo za 500+ niż wsadzić tę kasę w służbę zdrowia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: nie będą, bo Polacy są za biedni

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: Masz nikłe pojęcie o tym ile rzeczywiście zarabiają młodzi lekarze po studiach. Może nie wszyscy, może nie większość, ale ci bardziej obrotni na brak pieniędzy nie narzekają. Oczywiście są dopiero w trakcie specjalizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @PoczestujPapierosem:

   Masz nikłe pojęcie o tym ile rzeczywiście zarabiają młodzi lekarze po studiach.
   Może nie wszyscy, może nie większość

   ?? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors czemu? Jego rodzice zapłacili w podatkach za jego studia

   Czemu mam mieć c?!#%we życie w Polsce skoro moge mieć gdzieś indziej? Co to za durne rozkazywanie co każdy ma robić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: Takich głupot to ja już dawno nie czytałem. Weź nie pij, jak piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors powiedz to Szwedom przyjeżdżającym do Gdańska na studia medyczne i wyjeżdżającym do domu by tam pracować

   P.s. jeszcze my im za to płacimy..

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: jak zwykle... wszyscy inni mogą uczyć się nawet na 10 gównianych kierunkach za darmo, a potem wyjechać na zmywak do Anglii, ale lekarze niech płacom! Tęsknisz za komuną, co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: Młodzi ogarnięci wyciskają 5-7k na rękę, a po specjalizacji x3.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Kocham te wpisy xD
   @adibor:
   Oprocz ich umilowania do komuny brak im tez mozgu.
   Jesli lekarz wyjedzie przykladowo do Niemiec to jak sciagna z niego kase? Ze Republika Federalna Niemiec niby sie zgodzi zeby jacys polscy komornicy czy inni egzekutorzy "kasy za studia" mogli sciagnac z niemieckiej pensji w niemieckim banku jakies pieniadze? xD Marne szanse.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Polacy będą studiować wtedy na zasadzie grup anglojęzycznych w krajach balkanskich czy bałtyckich , tam spokojnie się utrzymają. Na szczescie rząd nie wprowadzi oddawania za studia, bo wie ilu wykwalifikowanych pracowników mogą stracić

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Jeszcze obecnie niemieckiego się nie uczy, a ilość specjalistycznej terminologii na takich studiach jest potworana, a w niemieckim nazwy potrafią być bardzo długie. Niemiecki nie jest łatwym językiem. Także może 1/20 by się tam dostał. Zresztą Ci, co wyjeżdżają mają bardzo często rodziny w Niemczech. Bardzo żadko zdarza się, że ktoś po medycynie od tak sobie jedzie do Niemiec. Trzeba ich kasować za te studia i tyle. Chętnych na medycynę nie brakuje. Mowienie, że w PL nie zarobisz to kpina. Wystarczy odbierzesz sobotnie dyżury i bedziesz miał z 7k na mies. bez żadnej specjalizacji, a jest to kasa, o której możesz pomarzyć w IT. Tam na początek 2,5k, jeżeli w ogóle ktoś cię zatrudni. Z wiekiem lekarz staje się cenniejszy, a programista coraz gorszy. Mowa o wieku >50 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   bo nikt po studiach by nie emigrował
   @bohors: Cóż, w umysłach ruskich mongołów pewnie tak to wygląda bo ta nacja i ludzie prezentujący jej mentalność umieją planować co najwyżej na 2 tygodnie do przodu.

   Później kiedy by się okazało, że na te studia nikt nie chce iść to oczywiście mongoły znowu znalazłyby na to typowy sowiecki sposób, czyli by się wcieliło 2000 losowych maturzystów do Ludowych Pułków Lekarskich i siłą zaciągnęło na studia. Jakiś urząd na 10 tysięcy stołków który by łapał wszystkich którzy uciekają albo wagarują. Później trzeba byłoby powołać jakiś urząd kontrolny co by matki, babki i ciotki nie faworyzowały rodzinki. No cóż, mongoły mają mnóstwo takich "świetnych pomysłów", wszystko aby tylko uczciwie nie zapłacić za pracę ;)

   Może nie wszyscy, może nie większość, ale ci bardziej obrotni na brak pieniędzy nie narzekają
   @PoczestujPapierosem: Ja rozumiem, że rozmawiam z mongołami, ale nie każdy człowiek ma ochotę być niewolnikiem i odbębniać pańszczyznę w NFZ, żeby mieć ten "przywilej" założenia sobie firmy, płacenia podatków i jakichś w miarę normalnych zarobków na drugim etacie.

   Ja mam taki normalny, wolnorynkowy pomysł. Skoro mamy za dużo mongołów, a studia produkują to co na załączonym obrazku, to należałoby przyciąć finansowanie rozmaitych gówno-kierunków dla debili, typu europeistyka, ekonomia, ochrona środowiska. To będą pieniądze na lekarzy. Bo na razie to trzeba zracjonalizować ten niewolniczy system gdzie jeden lekarz tyra za 2 albo za 3 żeby normalnie żyć.

   Niestety jak mawiał klasyk - głupich jest więcej niż mądrych i hołota nigdy nie zgodzi się na to, żeby państwo przestało im subsydiować de facto chlanie i dupczenie przez 5 lat. Bo tyle na tych studiach robią ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Może i taką samą zasadę powinno się przyjąć na kierunkach tak potrzebnych społeczeństwo jak np medycyna.

   @bohors: Pomijając inne argumenty, które padły w tej dyskusji, to lekarza czy pielęgniarkę na zachodnich kontraktach będzie stać bez problemu spłacić takie "zobowiązanie". Przy czym to już całkiem pogrzebie jakiekolwiek szanse na ich powrót. Taka opłata będzie jak wykupienie się z niewoli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: Mnie najbardziej ciekawi to podejście hołoty, że powinno się bez ograniczeń i bezpłatnie kształcić hordy bezużytecznych nieudaczników a każdy kto posiada użyteczny i potrzebny zawód powinien zapłacić jakiś "mandat" czy inny haracz z tego tytułu.

   Taka opłata będzie jak wykupienie się z niewoli.
   Ale co z tego? Przeciętny ruski mongoł ogarnia tylko tyle że "mu się należy" :D Poza tym to trafna obserwacja, że system proponowany przez tych idiotów przypomina wykupywanie się niewolników spod bycia własnością pana w starożytnym Rzymie. I to bydło naprawdę myśli, że ktoś będzie studiował 10 lat, żeby stać się cudzą własnością ;)

   No super, tylko to samo dla wszystkich. Skoro lekarze mają tu za pół darmo leczyć to mongoły po europeistyce niech czyszczą kible na polskich a nie angielskich magazynach :D No co? Jak już ma być bolszewia to każdy według możliwości, a nie że debil pojedzie zarabiać gdzie chce a później będzie tu zjeżdżał co pół roku, żeby za publiczną kasę się leczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: ale to, że zwracasz kasę za wyżywienie, zakwaterowanie itd, a nie za naukę to Ty wiedz. Jestem po szkole mundurowej ale PSP i właśnie tak to działa. Jeżeli nie przepracowałbym 5 lat w zawodzie po skończeniu szkoły to musiałbym zwrócić kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy właśnie za powyższe rzeczy, a nie sam fakt pobierania nauki. Tylko ja w czasie szkoły miałem miejsce (co prawda w 5 osobowym, ale zawsze) pokoju, w którym byłem skoszarowany i 3 posiłki dziennie.
   Młodzi lekarze sami wynajmują mieszkania i płacą sobie za obiady.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Komu ty to tłumaczysz? To są wykopki, oni wiedzą tyle ile są gotowi przyswoić. Jeżeli coś ich przerośnie, to się im nie dziw;] To portal inceli, stulejarzy i nie-białorycerzy..hhihi

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Nic się nie zmieniło w tej kwestii o ile mi wiadomo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie Bardziej obrotni aka zap$??#$%a na 3 etaty xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron: Poważnie tylko 5-7k jest w stanie wycisnąć lekarz zapieprzający w zasadzie na dwa etaty? Przecież jakby jeździł widlakiem na dwa etaty to też na spokojnie można 7k miesięcznie wycisnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Powodzenia z takimi pomysłami. Ty serio uważasz, że będzie wtedy więcej lekarzy? Już po niedawnej nowelizacji kodeksu karnego wśród wielu studentów medycyny panuję przekonanie (wiem, bo sam studiuje lekarski), aby nie robić specki z ginekologi, ponieważ jeden nieumyślny błąd i z miejsca idziesz za kratki jeśli matka i dzieciak kopną w kalendarz.

   Takie pomysły jak Twój spowodują, że na studia lekarskie będą szły tylko dzieci lekarzy (zawód de facto będzie dziedziczony), bo tylko ich będzie na to stać. Dodatkowe będzie mniej kandydatów, a przez to niższe progi, a skoro niskie progi, to gorsi kandydaci i gorsi później lekarze.

   @PoczestujPapierosem: Ty chyba masz nikłe pojęci. O jakich osobach Ty mówisz? O tych co robią po 3 etaty, czy może o dzieciach szefów klinik i innych lekarzy? Wbrew wszelkim stereotypom, na stacjonarnych, medycynę studiuje tylko kilkanaście procent studentów, którzy mają zaplecze w postaci lekarza rodzica.

   To właśnie na niestacjonarnych (płatnych) znacznie częściej spotyka się dzieci lekarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herron zaproszenia dla lekarzy do Niemiec na LinkedIn to zwyczajna sprawa. Może się tobie nie zmieści w pale, ale w pakiecie relo bywa nawet pół roku kursu jezykowego

  •  

   pokaż komentarz

   ekonomia

   @wykop-yolo: ale ekonomię to ty szanuj xD

  •  

   pokaż komentarz

   @blisko_kebab: Ciiii... tej hołocie chyba naprawdę się wydaje, że specjaliści jeżdżą za granicę żeby tyrać na 2 etatach i mieszkać w baraku - bo zarobią równowartość nie 1200 a 1400 ojro :D

   @caribbean: No cóż, zaryzykuję stwierdzenie, że jeśliby nabór ograniczyć o 98% to... nikt by nawet tego nie zauważył. Może byłby niedobór wśród pracowników spedycji i magazynów, bo część tych ludzi poszłoby do techników / zawodówek i zyskało umiejętności w jakimś porządnym, potrzebnym zawodzie typu hydraulik, fryzjer, dekarz, spawacz... :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Furox: Czy ja napisałem, że wszyscy zarabiają najwyższe stawki? W żadnym zawodzie nie ma tak, że każdy zarabia po równo i dużo?

   Jak mogą pracować na 3 etaty? Jak mogę zaufać osobie z którą prowadzę dyskusję, że nie ma skłonności do konfabulacji, skoro wysuwa takie nielogiczne twierdzenia?

   Jeżeli pracują w takim wymiarze godzin, to im to najwidoczniej odpowiada i się opłaca, a praca nie jest ponad ich siły.

  •  

   pokaż komentarz

   @PoczestujPapierosem: Nielogicznym twierdzeniem jest to, że młody lekarz bez "pleców" może zarabiać godnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Furox: Przepraszam cię bardzo.. może jeszcze po nogach mam cię całować, gdy będę wychodził z twojego gabinetu, po uprzednim zbyciu moich objawów chorobowych i wypisaniu placebo, ażeby to mości Pan lekarz poczuł się bardziej godzien godności

   nie rób k.u.r.w.y z logiki

   edit. jeszcze studiów nie skończyłeś/aś, a już o godności wszelkiej ci się marzy, zaiste tupet nieziemski

  •  

   pokaż komentarz

   @PoczestujPapierosem: Za tak długie i wymagające studia na które dostać się i ukończyć jest w stanie tylko kilka procent społeczeństwa oraz z takim poziomem odpowiedzialności chyba nie powinno się płacić takich groszy i to nawet na dzień dobry.

   Jednak spokojnie, jeżeli w Polsce nie znajdę godności, to znajdą ją w innym kraju. Niech jadom!!

   jeszcze studiów nie skończyłeś/aś, a już o godności wszelkiej ci się marzy, zaiste tupet nieziemski

   "Z moich czasów, to człowiek płacił, aby móc pracować" - Taki obraz Twój!

   Hurr durrr, skandal! Ktoś studiuje i myśli na jakie będzie mógł liczyć zarobki w swoich zawodzie i chciałby, aby one były jak najlepsze! Jak on śmie śmieć!

  •  

   pokaż komentarz

   @Furox: Sam sobie odpowiedziałeś. Pieniędzy nie dostaje się za studiowanie, a za wykonaną pracę. Jeżeli uważasz studia za zbyt trudne i wymagające, to trzeba było iść do zawodówki, a nie teraz narzekać, czy też może z drugiej strony szczycić się.

   Nie cytuj mnie, bo to śmieszne i chyba wiem co napisałem. Nie musisz mi tego wprost przed nos punktować. Pacjentowi też będziesz tak machał kartką z wynikami badań i palcem wskazywał: "tu masz raka, tu masz raka" (o ile go zdiagnozujesz na czas...). Wystarczy, że odniesiesz się do mojej wypowiedzi w akapitach (ja załapię, pacjent też załapie)

   Znowu jakieś odrealnienie. Nikt ci nie każe płacić za możliwość pracy.
   Ja się zastanawiam, czy ty aby zamiast na lekarza, nie powinieneś pójść do lekarza:)

   Jeżeli tak bardzo się boisz, to ja zapewniam cię, że w końcu (w twoim przypadku może to potrwać trochę dłużej) doczłapiesz się (u nas w Polsce, bo zagranicoo to wiadomo-bajka) godnych zarobków.

   Ja mam tylko takie dwa życzenia. Jedno dotyczy ciebie, drugie mnie.
   1. Pomóż/uratuj chociaż jedną osobę w swojej karierze i potraktuj to jako coś więcej niż to ile wyciągasz na miesiąc.
   2. Obym na ciebie nie trafił;]

  •  

   pokaż komentarz

   Dalej tak jest na uczelniach wojskowych

   @Silku: Takpowinno być wszędzie. Studia powinny być kredytowane i absolwent powinien spłacać kredyt w podatkach. Wyjeżdża, spłaca wpierw całość.

  •  

   pokaż komentarz

   Może i taką samą zasadę powinno się przyjąć na kierunkach tak potrzebnych społeczeństwo jak np medycyna. (...) A ja jestem pewien że gdyby wprowadzić te regulacje to lekarzy było by więcej , bo nikt po studiach by nie emigrował.

   @bohors: Toś wybrał przykład. Na medycynie akurat studenci muszą odbyć roczny staż a potem kilka lat praktyki za śmieszne pieniądze. Staże są wydłużone w Polsce do granic możliwości bo gdyby nie stażyści którzy są zmuszeni do pracy za prawie darmo to nasza służba zdrowia by się zawaliła.

  •  

   pokaż komentarz

   @PoczestujPapierosem: ci bardziej obrotni to nawet po kulturoznawstwie zarabiaja duzo

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: ja bym tam ruskim mongołom (co to właściwie jest?:)) nie ubliżał, bo oni polaczkom już nie raz dupę tak zmasakrowali, że januszom do dziś nie domykają się zwieracze xdd

  •  

   pokaż komentarz

   @bohors: Fascynuje mnie jak wielu jest takich zamordystów jak ty. To jest mało, że nikt tutaj nie chce zostać! Trzeba aktywnie zachęcać jeszcze tę niemrawą resztkę do wyjazdu :-D

  •  

   pokaż komentarz

   Takpowinno być wszędzie. Studia powinny być kredytowane i absolwent powinien spłacać kredyt w podatkach. Wyjeżdża, spłaca wpierw całość.

   @panna-Wanda: Być może nie byłoby to takie głupie, ale pod jednym warunkiem - spłata tylko i wyłącznie wtedy, gdy osiągnie się jakiś poziom zarobków i pracuje w zawodzie. Wtedy i tylko wtedy uczelnie będą miały bodziec, żeby poważnie traktować swoją rolę w systemie kształcenia. Skończy się przyjmowanie wszystkich jak leci i obiecywanie kandydatom gruszek na wierzbie. Na wykresach pięknie wyjdzie, która placówka jak sobie radzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Trans: Co do mongołów to ludy azjatyckie prowadzące koczowniczy tryb życia. Nazywam tak dla uproszczenia ruskich bo to byłby wstyd zaliczać to coś do europy. Dodatkowo ruskie to takie "miszcze" że wzięli to co najgorsze z kultury azjatyckiej i europejskiej. Czyli totalny zamordyzm i hierarchizację stosunków społecznych, połączono z totalitarnym systemem ekonomicznym wymyślonych przez profesurę z Paryża. Ich nikt nawet nie musiał zaorywać bo sami się zadołowali. Polega to na tym, że jeśli urodzisz się w azji to tyrasz jak niewolnik, ale w odróżnieniu od rosji nie żyjesz jak szczur który nawet srać musi chodzić do dziury w ziemi, ba nawet żyjesz sobie całkiem świetnie :D

   A nas niby zmasakrowali i co? My jakoś jeszcze jedziemy bo część społeczeństwa ma mentalność wolnorynkową a cała ruska przestrzeń cywilizacyjna to jeden wielki czerwony k$$@idół :D

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo: przepraszam ale nie odniosę się do tego bełkotu przedstawiciela narodu, którego kobiety podcierają dupy starym SSmanom i którego wojsko jeździ niemieckimi czołgami:)

   mongołowie ... xdd

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Trans: Cóż, to już twój problem że jesteś tępy i nie potrafisz ;)

   którego kobiety podcierają dupy starym SSmanom i którego wojsko jeździ niemieckimi czołgami
   Być może twoja to robi. No cóż, trzeba było się uczyć zamiast czytać brednie o wielkiej Polsce i roić sobie że wszystko zrobi się samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @wykop-yolo:polki to robią:)
   więc skończ swoje wysrywy xdd

 •  

  pokaż komentarz

  pissowi to tylko na rękę by w kraju zostali tylko emeryci, renciści i słabo wykształceni utrzymankowie z programu 500+ - przecież to ich elektorat. Dla wykształconych ludzi piss oferuje jedynie podwyżki podatków i coraz większy zamordyzm doprawiony coraz silniejszym katolibanem.

 •  

  pokaż komentarz

  Wyjeżdżają z kraju gdzie naczelną zasada polityki jest "jak coś masz to Ci weźmiemy złodzieju", szok, niedowierzanie...

 •  

  pokaż komentarz

  Hmm ciekawe k#rwa dlaczego. Nie wiem (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) może dlatego, że poziom polskich uczelni to dno? Może dlatego, że dyplom nic nie znaczy bo dostaje go każdy? Może dlatego, że żeby się wybić trzeba nie mieć życia towarzyskiego? Może dlatego, że po wielu kierunkach nie ma zwyczajnie pracy bo jest za dużo pseudo magistrów? Jedyna radą na to byłaby reforma uczelni wyższych czyli wprowadzenie finansowania kierunku niezależnie od liczby studentów oraz kluczowe - wyj#Ania 30% profesorów doktorów itp bo jedyne co robią to przepisuja sobie nawzajem prace. Zamiast uczyć to robią multum testów ABC gdzie człowiek uczy się bazy na te durne pytania zamiast realnie nauczyć się przedmiotu. Potem kończy studia i gówno umie gówno wie. Pracy nie ma. I jedyne co mu zostaje to wyjazd z wk@$%ienia. Ha tfu na cały system edukacji. Hitem jest nauczanie języków obcych w tym kraju. Od przedszkola aż do studiów klepanie czasów. Ha tfu po stokroć.