•  

  pokaż komentarz

  Gdy istnieje zagrożenie wojen hybrydowych lub klęsk żywiołowych to Obrona Terytorialna jest niezastąpiona. A w czasie wojny nawet jeśli żołnierze z tych jednostek nie wzieliby udziału w walkach bezpośrednich to mogliby szkolić świeżych poborowych i zabezpieczać tyły i logistykę. No i niektórzy najlepsi żołnierze mogliby wstąpić do jednostek liniowych, wtedy gdy konieczne byłoby przegrupowanie i uzupełnienie stanu osobowego tych wojsk. Takie wojska to same plusy moim zdaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: problemem jest realizacja gdzie są lepiej wyposażeni niż wojska liniowe

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: niedoszkolenie to złudne poczucie posiadania umiejętności, wot nadaje się ewakuacji ludności albo pomocy przy klęskach żywiołowych ale do walki to raczej będą za słabi żeby stanąć na przeciwko regularnego żołnierza

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha tutaj nie chodzi o umiejętności czy iść brak, a o psychologię. Łatwo zaatakować rozbrojony kraj, w którym banda lewaków wyskakuje z krzaków z rękami do góry tweetujac że może pod nowymi rządami będzie lepiej. Trudniej wiedząc że są tam przeszkolone oddziały które wyskakują z krzaków gdzieś na tyłach frontu i skubią po troszeczku. Spada pewność siebie i już tak ochoczo panowie nie prą do przodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Scorpov: wyskoczyć z krzaków i trochę podszczypać to zwykły obywatel, który miał przeszkolenie z wykorzystania broni tez może zrobić z resztą tych wotowców nie ma znowu aż tak wielu więc na razie nie stanowią jakiejś znaczącej siły. brak odpowiedniego sprzętu też nie wzmacnia tej formacji. gdyby wojsko nie pracowało na totalnym szrocie to wot miałby prawo istnieć imo a teraz to tylko zwykła zdrada maciory

  •  

   pokaż komentarz

   @zxc0: Oczywiście, powinni dać im łuki i proce. Bo jak się coś tworzy nowego to normą jest, że należy na wstępie sprawić, żeby formacja była przestarzała. Wtedy będzie sens jej istnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @kontomierz: chyba logicznym jest ze żołnierz który spędza na zajęciach dwa dni w tygodniu i jest drugorzutowy powinien mieć gorsze wyposażenie niż żołnierz liniowy...

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy istnieje zagrożenie wojen hybrydowych lub klęsk żywiołowych to Obrona Terytorialna jest niezastąpiona.
   @Squatlifter: Jak?

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter:
   Piszesz: ,,mogliby szkolić świeżych poborowych" Oni sami potrzebują szkolenie. WOT to jest banda ludzi nieprzydatnych do niczego innego niż noszenie worków z piaskiem w razie powodzi. Już nie wspominam o patologii, która tam jest i o kosztach jakie państwo ponosi na utrzymywanie tego nieporozumienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @zxc0

   @kontomierz: chyba logicznym jest ze żołnierz który spędza na zajęciach dwa dni w tygodniu i jest drugorzutowy powinien mieć gorsze wyposażenie niż żołnierz liniowy...

   Bardziej logicznie będzie jak wszystkie formacje wojskowe będą używać takiego samego sprzętu z wyjątkiem formacji specjalnych których charakter zmusza do używania specjalnego sprzętu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kontomierz: Chyba logiczne jest, że priorytet w dostępie do nowszej i lepszej broni powinni mieć żołnierze zawodowi, którzy są odpowiednio wyszkoleni, a nie WOT, czyli harcerze przebrani za żołnierzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: uzasadnij tezę. I dlaczego Amerykanie regularne wojsko dostało baty w Somalii, Iraku, Afganistanie od słabo przeszkolonych pastuchow.

  •  

   pokaż komentarz

   @slawekwykop: ale którą tezę? wot to weekendowe wojsko nigdy nie będzie tak dobrze wyszkolone co żołnierze ćwiczący dzień w dzień, nigdy nie będą mieli dostępu części zasobów armii. Nie zrozum mnie źle, jako partyzantka czy szkoleniowcy dla cywilów w czasie wojny na pewno się sprawdzą nie mam co do tego wątpliwości.
   Co do amerykanów nie mam pojęcia jednak nie możesz wysnuwać takich wniosków, że wot się sprawdzi bo amerykanie dostali na bliskim wschodzie. Może od ruskich dostali a może religijna indoktrynacja muzułmanów im "dokopała". Nie wiem to zupełnie inne światy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai

   Gdy istnieje zagrożenie wojen hybrydowych lub klęsk żywiołowych to Obrona Terytorialna jest niezastąpiona.
   @Squatlifter: Jak?

   Przeczytaj artykuł, chyba że trzy strony liter przerastają Ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   Przeczytaj artykuł

   @zwodzio: a przepraszam, chialem miec swoja zdanie, ale skoro mowisz ze mam myslec tak jak artykul karze, bo tam sa mityczni eksperci, to juz sie poprawiam.

   w jednym artykule sa jedni eksperci w innym drudzy, stad juz wiadomo dlaczego lewica musi uprawiac dwojmyslenie.

  •  

   pokaż komentarz

   wot to weekendowe wojsko nigdy nie będzie tak dobrze wyszkolone co żołnierze ćwiczący dzień w dzień

   @wiencejfakingcaptcha: i nieporownalni bardziej doswiadczenin niz osoby bez przeszkolenia wojskowego. najlepsza rezerwa jaka mozemy miec bez wprowadzania poboru.

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2: zgadza się tylko po co nam rezerwa jak nie ma sprzętu? coś ten macior ma zbytni sentyment do zbiorowego samobójstwa popełnionego podczas powstania w w-wie

  •  

   pokaż komentarz

   @zxc0: Weź ochotników i daj im karabiny na sznurkach to nie przyjdą :) Problem jest w zazdrości i szukaniu czegoś do wytykania. Nie jest to winą NOWEJ FORMACJI ŻE DOSTAJĄ NOWY SPRZĘT, i nie jest to winą nowej formacji że inne rodzaje wojsk rządzą się swoimi prawami. Poza tym gdybyście wiedzieli ile sprzętu zalega na magazynach i teraz to już można go komisyjnie co najwyżej zniszczyć bo resurs minął a gdy był nowy nie był wydawany bo szkoda zniszczyć...

   Do innych wojsk sprzęt już idzie, ale tam jest to inaczej rozwiązane, inne procedury... beton.
   A jak chodzi o groty to groty były tam testowane, tak żeby WP dostało już sprawdzone i pozbawione błędów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Scorpov: pra, tylko spacyfikuja kilka wiosek po drodze, a im pójdzie sxybko, bo 7z 13 nasxych brygad nawet w pole nie wyjdzie, bo ma mizerne stany

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2 a czy ja do ciebie pisałem? Odpowiadałem tylko na pytanie konkretnego wykopka. To po pierwsze, a po drugie skoro już się udzieliłeś. Jak wyrabiasz swoje zdanie skoro eksperci w danej dziedzinie nie są dla ciebie ekspertami?

  •  

   pokaż komentarz

   @mibmib2

   i nieporownalni bardziej doswiadczenin niz osoby bez przeszkolenia wojskowego. najlepsza rezerwa jaka mozemy miec bez wprowadzania poboru.

   I kto tu ma dwójmyślenie? Minutę wcześniej zarzucasz mi że podpieram się opinią jak to napisałeś "mitycznych ekspertów" z artykułu którzy dowodzą że taka formacja jak WOT jest wręcz niezbędna, a w tym komentarzu który przypominam napisałeś minutę później bronisz powstanie tej formacji.
   Przeczytaj najpierw artykuł pod którym piszesz, bo wychodzisz na idiotę.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy istnieje zagrożenie wojen hybrydowych lub klęsk żywiołowych to Obrona Terytorialna jest niezastąpiona.

   @Squatlifter: To tylko pitolenie agentur. USA są o wiele bardziej bezpieczne wobec zagrożeń hybrydowych a swój odpowiednik czyli Gwardię Narodową mają od zawsze - jeszcze od zamierzchłych czasów kolonialnych. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że jakąś część niepodległości zawdzięczają Gwardii Narodowej, bo prócz obowiązków stricto wyznaczonych krzewią też wśród cywili patriotyzm lokalny.

   Można podsumować to jednym zdaniem: WOT jest fatalny i nadaje się tylko do rozwiązania, co potwierdzą wszyscy nasi potencjalni i realni wrogowie. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Scorpov: bo nie chodzi o umiejętności, w Afganistanie dzikusy podcierajace się liściem po otrzymaniu nawet przestarzałego sprzętu i krótkich szkoleniach CIA byli w stanie przerobić Rosjan. Znajomość terenu i działanie "u siebie" daje ogromną przewagę.
   Inna sprawa, że zadaniem wot nie jest udział w ofensywie czy działania zaczepne. Ale ich rola jest na tyle istotna ze uznano, że trzeba stworzyć odrębny rodzaj wojsk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: to o czym piszesz to scenariusz wojny statycznej, a nie wojny XXI wieku. Przypominam, że Polska jest krajem nizinnym, nasz główny potencjalny przeciwnik ma bardzo liczebną, choć przestarzałą armię. Zmierzam do tego, że jak Ruscy wjadą do nas na pełnej k@!$ie to kto wie jak daleko nad odepchną i będzie to mozolne odbijanie zajętego terytorium wraz z wojskami sojuszniczymi.
   To co piszesz o WOT miałoby sens w przypadku np. przygotowywania polskiej armii do agresji za granicą (mało realne).
   Zresztą o jakich my tu planach mówimy, gdy np. PiS zdecydował przerzucić najlepsze siły pancerne na wschód Polski z zachodu - chyba tylko po to, żeby w pierwszych godzinach wojny były okrążone i zniszczone...

  •  

   pokaż komentarz

   @NoNieWytrzymie No i słusznie, że te z wadami do WOT, chociaż WOT w ogóle nie powinien mieć broni. Ewentualnie łopatę, bo do pomocy przy powodzi czy po huraganach więcej nie potrzeba.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: p%!$@#!isz, powiedz mi jaki to jest żołnierz regularny, ten który nap##$?%!a poligony i teorię z dupy wzietą a może chodzi Ci o żołnierza z doświadczeniem bojowym zdobytym na misjach a może regularny to ten sztabowiec, zupak, logistyk czy k%@?a inny jeszcze wynalazek funkcjonujący po dziś dzień w wojsku?

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba logiczne jest

   @XIONC_CI_MORDE_LIZAL: Aj waj! Lepiej kupić jeden samolot co nie działa, czy czołg bez amunicji, niż uzbroić tysiące żołnierzy!

   Jak nam tu drugiej Sahary nie zrobią, to jedyne co może wypalić to partyzantka... A do tego potrzebna jest ,,taniocha'' w hurtowych ilościach...

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: Napisz im mejla że debile są. Znawca wszystkiego z opinią na każdy temat, mający na poparcie swojego zdania własną stanowczość. Skąd te info że nic nie mogą i do niczego się nie nadają? Rodzine tam masz, kolegę geja, czy tak wyczytałeś w natemat?

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: Problem w tym kraju jest z tzw opozycja totalna ktora opluwa wszystko bez wyjatku wymyslone przez partie rzadzaca. Chocby nawet trafilo im sie cos sensoownego. A ta formacja akurat ma sens. Amerykanska Gwardia Narodowa ma na swoim koncie wiele sukcesow w dzialaniach wspomagajacych. Sa pomocni przy likwidacji klesk zywiolowych i wspomagaja pogranicznikow w zabezpieczaniu granic. W zasadzoe mozna ich przerzucic w kazdy rodzaj zagrozenia dla ludnosci jako sily pomocnicze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: mi sie wydaje ze to raczej mieso armatnie

  •  

   pokaż komentarz

   @srulko: to ten co wjezdza uzbrojony po zeby na pelnej k?!@ie w kraj frajerow, ktorzy rowerem na linie frontu dojezdzaja uzbrojeni w kapiszony

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta: ot taki wniosek z dupy wyciagniety... zawodowe wojsko jest w calkowitej dupie ze sprzetem to sobie naprodukujmy miesa armatniego z tych, ktorzy wykazuja najbardziej patriotyczne cechy

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter
   Daj im długopisy Macierewicza i będą mięsem armatnim dla maszyn wyposażonych w inteligencję AI.

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: problemem są pieniądze i pytanie czy nie ma lepszej inwestycji

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: Ale będą lepsi niż zwykłe szare mięs armatnie a w czasie wojny nie ma czasu na unitarkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @zxc0 Chodzi może o karabin Grot? To jest na razie broń testowa, zacina się, rdzewieje itp. Musi ona być przetestowana przed oddaniem do regularnego wojska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mam_cie_w_dupie: w sumie tak ale wrog bedzie wiedzial ze gdzies tu jest wot i wszystkich cywilow moze traktowac jak zolnierzy a to nie byloby przyjemne

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: @wiencejfakingcaptcha: nie chodzi o jakas konkretną walke ale wlasnie o wsparcie i logistyke, nie potrzebujemy swietnie przeszkolonych wojakow do przewozenia zapasow prowiantu czy ewakuacji ludności z punktu a do punktu b, a taki terytorials jest 10x tanszy od zwyklego zolnierza,naiec moim zdaniem dobry pomysl

  •  

   pokaż komentarz

   @srulko pewnie chodzi o starszego sierżanta który ma z 20 kilogramów nadwagi i od 20 lat jest odpowiedzialny za magazyn z mundurami dla rezerwistów, który pracuje od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00 i raz na rok jedzie na dwa tygodnie na poligon gdzie więcej pije jak strzela.

  •  

   pokaż komentarz

   @tonykasprovsky: i tu sie zgodze ze wot do takich akcji jest ok i do paru jeszcze innych tez

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: > wyskoczyć z krzaków i trochę podszczypać to zwykły obywatel, który miał przeszkolenie z wykorzystania broni tez może zrobić

   A jacy zwykli obywatele poza WOT mieli przeszkolenie z wykorzystania broni?

  •  

   pokaż komentarz

   @adamne: i to jest wlasnie problem bo przy braku sprzetu to przynajmniej powinnismy miec sklady broni i ammo dla obywateli i powinny byc szkolenia ze strzelania dla wszystkich(prawie)

  •  

   pokaż komentarz

   @zwodzio: Ta... to jest regularny jak ch$# stary szfeisko z pasem na jajach i szelami spiszczonymi na dupę ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Scorpov: sratatata, który z tychewackich krajów cierpiał z powódow długotrwałej wojny w ostatnim czasie? Żaden- wciąż za to cieszą się bogactwem. Biedakom z Europy wschodniej z powodu pokazowego testosteronu nie przybyło ani szczęścia ani bogactwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwodzio: do artykulu wzieto tylko tych ktorzy z jakis powodow (nie chce wnikac jakich) sa za ta formacja i nie zadaja pytan. Mowia okraglymi slowami, a wszedzie gdzie widac, gdzie wojsko z poboru jest glowna formacja zbrojna to nie za bardzo daje sobie rade, chocby na Ukrainie, tam wojska zaciezne dawaly sobie rade jak walczyli z bandami tylko, jak przyjechaly zielone ludziki z wyszkoleniem odpowiednim, rumakowanie sie skonczylo. Rade dawali sobie tylko komandosi.
   Taka jest prawda, teraz istotna jest komunikacja oraz szybko przemieszczajace sie male oddzialy (jesli chodzi o wojska niezmechanizowane)

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: Masz jakieś inne doświadczenie z wojskiem oprócz jak myślę obejrzanego komiksu w którym gościu jedzie rowerem i strzela z tych jak to piszesz kapiszonów? Zamilcz ale to na zawsze w tym temacie, proszę Cię ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @srulko: no ale przecie mam racje... ten rower to tak w cudzyslowie napisalem, chodzi o podkreslenie calosci sytuacji w jakiej jestesmy nie musisz brac wszystkiego doslownie. Faktow na temab brakow sprzecie i uzbrojeniu nie przeklamiesz

  •  

   pokaż komentarz

   @XIONC_CI_MORDE_LIZAL: O sprzęt tu chodzi mój drogi. Ja to wiem i ty to wiesz...

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy istnieje zagrożenie wojen hybrydowych lub klęsk żywiołowych to Obrona Terytorialna jest niezastąpiona.

   @Squatlifter: kolego.. nie psuj ruskiej narracji. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: dokladnie. Nawet jak sa slabo wyszkoleni to i tak lepiej niz mieli by byc wogole niewyszkleni. Lepszy rydz niz nic

  •  

   pokaż komentarz

   @zxc0: w razie potrzeby wyposazenie i tak przejmie wojsko. Tak jak twoj prywatny samochod. U mojego ojczulka juz byli i spisali ze ma dostawczaka

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter: W warunkach pokoju należy w pierwszej kolejności utrzymywać na poziomie jednostki regularne, a z tego co wiem to tego ogarniętego nie mamy. Nasza pięść stacjonuje podobno w garnizonie w Wesołej koło Warszawy. Jak coś to nie będzie trzeba przerzucać przez Odrę, Wartę i Wisłę ale czy aby nie jest to za blisko potencjalnego frontu? Czy wystarczy czasu i miejsca aby taka jednostka mogła w sposób zorganizowany wejść do walki? Śmigłowców szturmowych nowej generacji mamy zero więc co i w jaki sposób wesprze kontratak w sposób bezpośredni?

   Zieloni na Ukrainie odnieśli sukces bo doszło do infiltracji na najwyższych szczeblach władzy a ludność nie była w dostatecznym stopniu jednolita pod względem mentalności narodowej aby wszędzie i dostatecznie mocno się temu oddolnie przeciwstawić. Na infiltrację zielonych trzeba reagować jak najszybciej zanim zaczną przejmować kluczowe punkty i miejscowości. Czy ochotnik z WOT będzie w stanie dorwać specnazowca lub zielonego z vdv to ja raczej wątpię. Tak samo wątpię w ich czas reakcji. Jeżeli już nie prowadzimy szkolenia militarnego dla zwykłych obywateli i nie pozwalamy im posiadać broni to powinniśmy przynajmniej zagwarantować sposób alarmowania i szybką możliwość wprowadzenia kompetentnych formacji które wyłapią delikwentów. Sprawę kończy oskarżenie pojmanych o terroryzm w warunkach stanu wojennego (kominiarka, kałasz i granaty ale dokumentów i dystynkcji żadnego państwa niet) i wiadomy wyrok bez powrotu do domu. Prosty czytelny sygnał dla przeciwnika.

   Co do infiltracji od strony pionu dowodzenia to ufam naszemu kontrwywiadowi. Na ukrainie Janukowycz nawiał jak tylko wyszło na jaw że figurant sytuacji nieogranie. Państwo zostało zdekapitowane a następcy, o ile byli, to chyba decyzji nie podejmowali dostatecznie szybko. Zresztą z tego co wiem to i tak armię mieli w 100% z poboru więc i tak jakby była decyzja to kto miałby zareagować, policja?

  •  

   pokaż komentarz

   @slawekwykop a dlaczego potężna Rosja która przegrała tylko jedno wojnę z tak małym państwem?? Ciii odpowiem Ci tylko nie mów nikomu ok?? Nie poradzili sobie z terenem i inteligencja wroga.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuplende dokładnie o to chodzi, dzisiaj lepszy rydz niż nic nic, ale jutro może się okazać ze jest tyle tych rydzy że ludzie nauczą się z nich robić rydze na maśle z czosnkiem i śmietaną

  •  

   pokaż komentarz

   @Squatlifter Wbrew propagandzie WOT nie są przeznaczone do walki w konflikcie hybrydowym. Pomijam kwestie, że w Polsce nie ma szansy na konflikt hybrydowy jak u naszych wschodnich sąsiadów.
   Do klęsk żywiołowych wystarczyło rozbudować NSR, które niestety zostało zaniedbane przez poprzednie kierownictwo MON.
   Problemy z polskim WOT są głównie trzy. Po pierwsze jeśli już nie powinien być to oddzielny rodzaj sił zbrojnych a formacja podporządkowana Wojska Lądowy. To ułatwia dowodzenie, logistyke itp. Obecnie to w ogóle jest kuriozum bo WOT podlega pod ministra MON zamiast pod Sztab Generalny WP. Czyli omija cały łańcuch dowodzenia zupełnie bez sensu.
   WOT jako oddzielny rodzaj sił zbrojnych kanibalizuje kasę która mogłaby być przeznaczona na wojska regularnie. Gdyby wot był w ramach wojsk lądowych to sprzęt naturalnie wycofywany z wl trafiałby do wot. A tak to kupuje się nowy sprzęt i całe zaplecze dla wot. To jest przesada i robi się to z powodow propagandowo - ideologicznych kosztem wojska regularnych o większym potencjale bojowym (bo celowego działania na szkodę obronności RP to nie podejrzewam)

  •  

   pokaż komentarz

   wot to weekendowe wojsko nigdy nie będzie tak dobrze wyszkolone co żołnierze ćwiczący dzień w dzień

   @wiencejfakingcaptcha: i nieporownalni bardziej doswiadczenin niz osoby bez przeszkolenia wojskowego. najlepsza rezerwa jaka mozemy miec bez wprowadzania poboru.

   @mibmib2 Najlepsza rezerwa to była do niedawna. Czyli ograniczenie lat kontraktu dla "zawodowych szeregowych". Było jak na zachodzie. U nas maks 12 lat i do rezerwy. To jest dobry rezerwista z 12 letnim stażem w wojsku. Dzięki temu budowano w naturalny sposób rezerwę i zapewniano wymianę kadry w wojsku. No ale przyszli narodowi popaprancy i zlikwidowali ograniczenia. Bo wiadomo, że 50 letni "zawodowy szeregowy" to jest podstawa sprawnej armii zawodowej. No i problem braku rezerwistow im się przez to nasili.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuplende: w razie potrzeby - co z tego jak wojsko na dzień dzisiejszy ma braki w wyposażeniu.

   @ZimnyLech90:
   „@zxc0 Chodzi może o karabin Grot? To jest na razie broń testowa, zacina się, rdzewieje itp. Musi ona być przetestowana przed oddaniem do regularnego wojska.”

   Primo - broń powinno testować najpierw regularne wojsko bo byłaby intensywniej używana, akurat chodzi mi o plecaki górskie, goretexy, kamizelki kuloodporne, jelcze, karabiny wyborowe etc

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba logiczne jest, że priorytet w dostępie do nowszej i lepszej broni powinni mieć żołnierze zawodowi, którzy są odpowiednio wyszkoleni, a nie WOT, czyli harcerze przebrani za żołnierzy.

   @XIONC_CI_MORDE_LIZAL: nie. Logiczne jest, że zawodowi dostają sprawdzony sprzęt, a nowy sprawdzają terytorialsi.
   Jako żołnierz zawodowy (pozdro ze służby) wolę mieć w razie wojny sprzęt, którego jestem pewien niż dostać obarczony problemami wieku dziecięcego karabinek. Niech terytorialsi go przetestują, fabryka go usprawni i wtedy go chętnie przyjmę.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarMac Mówię tu o normalnych, sprawdzonych egzemplarzach. Chodziło mi o to, że zawodowi muszą mieć broń lepszej jakości (tzn. np. odrzuty produkcyjne lub zużyte powinny trafiać do WOT), chociaż jak pisałem wcześniej: oni w ogóle nie powinni mieć broni.

  •  

   pokaż komentarz


   Do innych wojsk sprzęt już idzie, ale tam jest to inaczej rozwiązane, inne procedury... beton.

   @krulwypoku_IgB6 w sensie umowy są podpisane i w trakcie realizacji czy w sensie zapowiedzi polityków?

  •  

   pokaż komentarz

   , w Afganistanie dzikusy podcierajace się liściem po otrzymaniu nawet przestarzałego sprzętu i krótkich szkoleniach CIA byli w stanie przerobić Rosjan

   @deeper: "przerobić"? Rosjanie nie byli w stanie zaakceptować swoich strat takich strat, jak talibowie - to wszystko. Ginęli jak muchy i przychodzili następni.

  •  

   pokaż komentarz

   @XIONC_CI_MORDE_LIZAL: gówno prawda. Dzięki temu, że nowy sprzęt trafił najpierw do zielonych, jego mankamenty wyszły na jaw dużo szybciej i liniowcy będą przezbrojeni na poprawiony sprzęt.

  •  

   pokaż komentarz

   I dlaczego Amerykanie regularne wojsko dostało baty w Somalii, Iraku, Afganistanie od słabo przeszkolonych pastuchow.

   @slawekwykop: Dostali baty w CNN i na tweeterze. Militarnie wszędzie spuszczali niebywały wp%%$$%?, zabijali 10 wrogów na jednego straconego swojego jak nie lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiencejfakingcaptcha: zwykły obywatel wyskoczy z krzaków i podszczypie czym? Proca czy łukiem? Takie USA jakoś nadal ma wot i nie mają zamiaru z tego rezygnować. To że Europa z tego zrezygnowała nie znaczy że dobrze zrobili. Europa także zrezygnowała z granic i właśnie została zalana gownem. Europa jakieś 35 lat temu zrezygnowała ze szklanych butelek i papierowych toreb bo plastik lepszy. A teraz do tego wracają bo jednak Chińczycy plastiku już brać nie chcą.
   @dran2: używając rakiet powietrze ziemia i wyrzutni za miliony dolarów żeby strzelać do namiotów za dolara. Wyszkolenie jednego żołnierza i uzbrojenie go do misji to pewnie z pół miliona dolców. Szmatoglowy o wartości 6 centów i kalasz z wiadrem amunicji o wartości 20 dolców zabijając 1 usanczyka to gówno spiszczanie wp$%@?@@u. To daje 500 000 dolców straty na każde "zarobione" 520. Sukces na miarę naszych czasów.
   Na to trzeba patrzeć gospodarczo a nie ilościowo. Jeżeli inwestujesz w wojnę bilion dolarów a druga strona 18 eurogabek i wygrywasz z nimi po 15 latach prowadzenia konfliktu to niczego nie wygrałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   chyba logicznym jest ze żołnierz który spędza na zajęciach dwa dni w tygodniu i jest drugorzutowy powinien mieć gorsze wyposażenie niż żołnierz liniowy...
   @zxc0
   Cos chyba kiepsko doczYtales art. O ile w ogole..
   Grot to bron nowa i niesprawdzona. Wojska liniowe musza miec pewna i znana.
   Dlatego WOT dostal jako pierwszy. Na testy.
   To raz.
   Idea to dwa.
   Ma byc prosty i modularny.
   Kolejna przyczyna, dlaczego WOT dostal pierwszy.
   Czy tak jest?
   Czy spelnia zalozenia zamowienia.
   Comprende?

  •  

   pokaż komentarz

   wyskoczyć z krzaków i trochę podszczypać to zwykły obywatel, który miał przeszkolenie z wykorzystania broni tez może zrobić
   @wiencejfakingcaptcha
   Yhymmm...
   Bo najezdzca to jak jelonek na polanie..
   Bredzisz

 •  

  pokaż komentarz

  Nasze czołgi nie mają pocisków zdolnych przebić rosyjskie pancerze. 40% F-16 zdolnych do lotu, MiGi uziemione. Nie mamy praktycznie helikopterów.
  Nie mam nic przeciwko WOT ale budowanie ich kiedy jednostki liniowe leżą i kwiczą to jest dywersja.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciągle narzekanie na ludzi którzy chcą bronić ojczyzny i pomagać swoim rodakom... co za kraj, co za ludzie.
  Czasem już mi nawet szkoda ryja strzępić bo jak ktoś jest aż tak zacietrzewiony to nic mu do rozsądku nie przemówi.
  Świat się zmienia, wojska mamy jak na lekarstwo i uwaga NIE MAMY POBORU czyli NIE MAMY REZERWY czyli garstka zawodowych nie da rady wyszkolić całej armii gdy będzie taka potrzeba. A żeby przywrócić pobór najpierw trzeba POBUDOWAĆ jednostki wojskowe, bo większość została pozamykana i rozgrabiona między deweloperami te które pozostały to zaledwie kawałeczki tego co było i to okrojone bo część ziemi już sprzedana. Podziękujcie rządzącym że tak podchodzili do wojska i sprzedawali wszystko jak leci.
  https://www.wykop.pl/link/5086133/kaitseliit-cie-obroni-partyzantka-po-estonsku/
  https://www.defence24.pl/litwini-szykuja-sie-do-wojny-partyzanckiej-wsparcie-specjalsow-foto

  •  

   pokaż komentarz

   @krulwypoku_IgB6: wojsko może szkolić rocznie po 40 tys, samej sluzby prxygotowawczej rocznie przechodzi 10 tys

  •  

   pokaż komentarz

   @krulwypoku_IgB6: Jakie pobory? Stare wojsko to była jedna wielka gorzelnia nic poza tym. Co ty chcesz przywracać..

  •  

   pokaż komentarz

   @krulwypoku_IgB6: w dzisiejszych czasach rezerwy buduje się odrobinkę inaczej niż za starych dobrych sowieckich czasów. System poboru w (zaraz) 2020 roku nie ma absolutnie żadnego sensu.

   Idealny system dzisiaj to byłoby przyjmować zawodowych do armii, i tych którzy się nie dorobią stanowisk oficerskich (z różnych powodów) a nie chcą być całe życie kapralem (a takich jest sporo przecież) przyuczyć do życia poza armią - wesprzeć w studiach czy nauce zawodu, i gdy będzie gotowy, wypuścić w świat i wołać na szkolenia przypominające co parę miesięcy na weekend.

   Efekt? Powiększająca się pula rezerw, i to takiej porządnej rezerwy, nie pospolitego ruszenia z widłami, które zostanie wybite do nogi w minutę. Cywile, często wykształceni za potężne pieniądze w swoich dziedzinach, są zbyt cenni żeby ich wypuszczać na wroga z granatem i pistoletem; już nie mówiąc o tym, że przynajmniej z 50% zamiast atakować tylko by szukała opcji żeby gdzieś uciec wraz z rodziną do bezpieczeństwa, motywacja wśród poborowych na współczesnym polu walki byłaby gdzieś w okolicach zera.

   Dodatkowe plusy rozwiązania - brak 40-letnich emerytów wojskowych, można przyuczać do potrzebnych zawodów w których akurat duże zapotrzebowanie na pracowników.

   U nas niestety jedyne co z tej wizji jest realizowane to tworzenie młodych emerytów :/ Niby też rezerwa, ale jednak...

  •  

   pokaż komentarz

   Idealny system dzisiaj to byłoby przyjmować zawodowych do armii, i tych którzy się nie dorobią stanowisk oficerskich (z różnych powodów) a nie chcą być całe życie kapralem (a takich jest sporo przecież) przyuczyć do życia poza armią - wesprzeć w studiach czy nauce zawodu, i gdy będzie gotowy, wypuścić w świat i wołać na szkolenia przypominające co parę miesięcy na weekend.

   @LordEldingar: No i tak działa WOT po części. Szkoli ludzi którzy żyją sobie w cywilu i uczą się rzemiosła, zaliczają poligony. Etap pełnego wyszkolenia to trzy lata bo szkolą się tylko kilka dni w miesiącu, ale po 3 latach są już wykwalifikowanymi specjalistami, dalej będą szkolili innych, i sami utrwalali i pogłębiali wiedzę, uczyli się nowych umiejętności.

  •  

   pokaż komentarz

   @krulwypoku_IgB6: ogólnie nikt normalny nie narzeka, jak widzisz narzekające osoby to płatne trolle lub pożyteczni idioci, spójrz tylko na nicki i avatary :) Stąd wydaje się że ludzie narzekają.

 •  

  pokaż komentarz

  Lepiej w miarę wyszkolony terytorials który umie obchodzić się z bronią niż nikt. Poza tym WOT jest "zagospodarowaniem" ludzi z pasją (strzelanie, sztuki walki, strategia) którzy lubią bawić się w wojsko ale nie na pełny etat. ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Myślę że jednak takie przeszkolenie na wypadek wojny (a po to jest WOT) w społeczeństwie gdzie większość młodych i przyszłych pokoleń, nawet nie dotknęła broni jest dobrym pomysłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @niemajuzsensownychnickow: Jak śmiesz! Po co tracić czas i pieniądze na szkolenie miernot, jak można za sto razy więcej kupić amerykańskiego supersprzętu i płacić za ich bazy u nas!

   Przecież jak przyjdzie co do czego, to w Stanach i całym NATO nastąpi pospolite ruszenie i cały świat rzuci się nam z pomocą i w okamgnieniu zmiecie jedyne zło(w postaci Rosji) z powierzchni Ziemi.
   No i z drugiej flanki na Rosję uderzą Chiny, Indie i Pakistan!

  •  

   pokaż komentarz

   @niemajuzsensownychnickow: dokładnie. Dodatkowo w przypadku wojny jest potrzeba ochraniać obiekty ważne strategicznie. Np. gazownie, elektrownie, inne zakłady, które będą produkować zasoby na czas wojny. To wszystko mogą robić terytorialsi, odciążając WP.

  •  

   pokaż komentarz

   @niemajuzsensownychnickow: Kolega po wojsku poszedł na terytorialsa (i kilku innych znajomych również, ale na jego opinii się opieram, bo wcześniej był w wojsku jakiś czas). Szkolenie o niebo lepsze niż jeszcze 10 lat temu (samo to, że w dwa dni wystrzela więcej niż wcześniej jak był to chyba w rok); uczą ich przydatnych rzeczy (a nie jak było wcześniej, że łażenie w kółko i głupoty czyli robienie niepotrzebnych rzeczy); idą ci co chcą iść, więc nie ma fali, chorych akcji, sebków z niepełnym zawodowym co problemy robili itd.; około połowa (przynajmniej u niego) to ludzie będący wcześniej w wojsku lub majce pojęcie o survivalach, strzelectwie itd. (druga połowa do przeszkolenia); dowództwo normalne, a nie buraczano-cebulowo-januszowe z wąsem - normalnie można porozmawiać, zwracają uwagę na sugestie co zmienić czy poprawić; w przypadku walk - działają w znanym sobie terenie, a nie na froncie (od tego są inni). Odnośnie argumentów, że bezsens te jednostki bo z widelcami na czołgi i samoloty mają atakować, to od takich rzeczy są inne jednostki. Wszyscy wykopowi eksperci mówiący o atakowaniu partyzantki itp. z krzaków na czołgi to chyba doświadczenie biorą z tv, bo takie jednostki nie mają biec na przód czołgu z wykałaczką, tylko sprawić, że załoga czołgu będzie bała się wyjść z niego do kibla czy po jedzenie, bo każda potencjalna osoba może go ustrzelić.

 •  

  pokaż komentarz

  Ruscy chcą żebyśmy pluli na własne wojsko, a opozycja sumiennie spełnia tę rolę. Z tego co czytałem to te wojska mają służyć do zabezpieczenia naszych szlaków komunikacyjnych, żeby specnaz nam na tyłach mostów czy linii kolejowych nie wysadzał.

  •  

   pokaż komentarz

   @NiktNic: a niech bronią, gdy rosjsnie rozbija jedyna, ukompletowana brygade na mazurach to sxybko spitka nie specnaz, a bgb

  •  

   pokaż komentarz

   Ruscy chcą żebyśmy pluli na własne wojsko, a opozycja sumiennie spełnia tę rolę. Z tego co czytałem to te wojska mają służyć do zabezpieczenia naszych szlaków komunikacyjnych, żeby specnaz nam na tyłach mostów czy linii kolejowych nie wysadzał.

   @NiktNic: Bo wykopki to w dużej części debile, którzy całą wiedzę o wojsku czerpią z nagłówków z Onetu i z wirtualnej polski.

   Oni serio myślą, że ktoś tych żołnierzy będzie na pierwszą linię wysyłał.

   Żaden nie pomyśli, że WOT ma odciążyć zawodowe wojsko w zadaniach tyłowych, bo głupotą jest kazać zawodowemu żołnierzowi pilnować szlabanu na drodze, czy pełnić służbę wartowniczą przy magazynie, a taki WOTowiec, który odbył ćwiczenia strzeleckie i co tydzień czy dwa je powtarza, świetnie się do tego nada, podczas gdy cała armia zawodowa będzie na pierwszej linii.

  •  

   pokaż komentarz

   @NiktNic: aha i tacy kolesie maja powstrzymac specjalistow od takiej roboty. Seems legit( ͡° ͜ʖ ͡°)

   tak juz pomine fakt ze to nie jest 2 wojna swiatowa i jak sie chce rozwalic most to wysyla sie drona( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   cała armia zawodowa będzie na pierwszej linii.

   @Strzelec_Kurpiowski: ile masz tej armii zawodowej? 2-3 dni walki?
   Ilu z tej zawodowej to żołnierze którzy nadają się na front?
   To państwo nie ma armii, jeśli ktoś (czytaj Rosja) zechce tu wejść to po prostu sobie wejdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   ile masz tej armii zawodowej? 2-3 dni walki?

   @spectral256: Na znacznie więcej, bo Rosja nigdy nie wyśle do Polski całych swoich sił, tylko niewielką część.

   A nawet jeśli, to skoro nasze wojsko zawodowe jest tak mało liczne, to chyba dobrze, że WOT je odciąży w służbie tyłowej, nieprawdaż?

   Ilu z tej zawodowej to żołnierze którzy nadają się na front?

   Nie ważne, bo tu jest mowa o tym, żeby te siły odciążyć.

   To państwo nie ma armii, jeśli ktoś (czytaj Rosja) zechce tu wejść to po prostu sobie wejdzie.

   Brednie dzbana, lub propagandzisty. Rosja nie jest taka silna jak to przedstawiasz, a w dodatku nie może wysłać do Polski całych sił, a my się całymi siłami możemy bronić.

   Rosja ma niecały milion żołnierzy, z czego do nas może wysłać 200 tysięcy, lub góra 300 tysięcy przy skrajnym wysiłku i osłabieniu reszty frontów.

   Nasze 100 tysięcy może ich w pewnych warunkach nawet zatrzymać, zwłaszcza jeśli dostaniemy wsparcie powietrzne z NATO, co jest całkiem realne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski:

   Brednie dzbana, lub propagandzisty.

   Brednie dzbana i propagandzisty widać po tobie jeśli wierzysz w to mityczne wsparcie NATO. Nasza chwalebna wojenna historia bardzo dobrze pokazuje jak bardzo można liczyć na wzajemne traktaty.

   O jakich całych siłach mówisz tak w ogóle? To już nie są romantyczne czasy lat 40-tych gdzie bohatersko umierało się za ojczyznę. Teraz każdy rozsądny człowiek tuż po tym jak usłyszy słowo "wojna" zrobi swój pierwszy przystanek na załatwienie potrzeb fizjologicznych gdzieś w okolicach Hiszpanii.

   Czego by nie mówić o Putinie to bardzo dobrze ujął stosunki polsko-amerykańskie mówiąc że USA będą walczyć o Polskę do ostatniego Polaka.

   To ilu mamy zawodowej rzeczywiście nie ma znaczenia w kontekście WOT, bo po pierwszym zderzeniu liniowym zostaną rzuceni na front jako ci którzy zostali najszybciej zmobilizowani. Oni nie nadają się do ani do odciążania ani tym bardziej do szkolenia "ochotniczych męczenników".

   W przypadku wojny hybrydowej będzie to pewnie inaczej wyglądać, ale WOT nie ma moim zdaniem żadnej przewagi nad zwykłym poborem - poza tą jedyną oczywistą, że są.

  •  

   pokaż komentarz

   Brednie dzbana i propagandzisty widać po tobie jeśli wierzysz w to mityczne wsparcie NATO.

   @spectral256: A czemu miałbym nie wierzyć? Wystarczy porównać siłę NATO do siły Rosji, żeby wiedzieć, że NATO ma miażdżącą przewagę.

   Nasza chwalebna wojenna historia bardzo dobrze pokazuje jak bardzo można liczyć na wzajemne traktaty.

   Nasza historia pokazuje też, że tylko idiota ocenia przyszłe konflikty na podstawie dawnych konfliktów.

   Dziś świat jest całkowicie inny niż kiedyś.

   O jakich całych siłach mówisz tak w ogóle? To już nie są romantyczne czasy lat 40-tych gdzie bohatersko umierało się za ojczyznę. Teraz każdy rozsądny człowiek tuż po tym jak usłyszy słowo "wojna" zrobi swój pierwszy przystanek na załatwienie potrzeb fizjologicznych gdzieś w okolicach Hiszpanii.

   Nie ośmieszaj się, trollu. Nie ma szans na ewakuację choćby 10% ludzi z Polski, bo zaraz granice zostaną zamknięte.

   Poza tym co mają cywile do wojska? Naprawdę brzmisz jak troll.

   Czego by nie mówić o Putinie to bardzo dobrze ujął stosunki polsko-amerykańskie mówiąc że USA będą walczyć o Polskę do ostatniego Polaka.

   Za to trolli ma marnych i głupich ten Putin, co bredzą od rzeczy, że NATO się Rosji przestraszy.

   To ilu mamy zawodowej rzeczywiście nie ma znaczenia w kontekście WOT, bo po pierwszym zderzeniu liniowym zostaną rzuceni na front jako ci którzy zostali najszybciej zmobilizowani. Oni nie nadają się do ani do odciążania ani tym bardziej do szkolenia "ochotniczych męczenników".

   A jakie ty możesz mieć pojęcie o zderzeniu liniowym? Przecież ty oceniasz wszystko z perspektywy historii.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna