•  

  pokaż komentarz

  jak ta UK istniala jak jeszczce nie bylo UE... poza tym to samo dz9ieje sie w Szwajcarii i Norwegii?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gladiatus: Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak umowa handlowa czy tak się przyzwyczaiłeś do UE i wolnego handlu, że nawet nie wiesz co to jest? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: wiem, dlatego nie rozumiem dlaczego w UK mialo by byc tak zle bez UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gladiatus: Dlatego że wychodzą "na twardo" czyli bez uprzedniego dogadania umowy handlowej z UE. Przez jakiś czas towary nie będą mogły wychodzić z UE do UK i odwrotnie zresztą tak samo - do czasu aż się dogadają, z UE bądź państwami członkowskimi osobno. I wtedy się okaże jaka jest potęga UK gdy nagle znika wymiana handlowa z resztą UE ( ͡° ͜ʖ ͡°) UE też boleśnie odczuje urwanie UK w taki sposób, ale na pewno to będzie nic w porównaniu do tego co stanie się w samym UK.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Bruksela bedzie chciala jak najabrdziej zaszkodzic UK by innym nie przyszly do glowy podobne wybryki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gladiatus: To jest oczywiste. UK chciała wyjść w taki sposób aby zachować wszystkie przywileje a pozbyć się zobowiązań. UE im pokazało faka i dobrze zrobili generalnie, bo brytolom się w główkach coś posrało chyba, że wszystkie profity mogliby sobie zostawić zrzucając jednocześnie z siebie zobowiązania - a tak sobie zapewne większość to wyobrażała.

   Czy się lubi UE czy się nie lubi, to nie można mieć im za złe, że nie chcą się dać wydymać - bo właśnie to chciało zrobić UK pierwotnie. Z czasem zapewne będą jak Szwajcaria czy Norwegia, ale UE chce pokazać wszystkim pozostałym populistycznym krzykaczom co się dzieje z takim silnym krajem jak UK jak urywa się otwarta wymiana handlowa z UE - żeby sobie mogli wyobrazić, co by się stało z nimi w podobnej sytuacji np. z Polską ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Tylko kraje powazne moga wyjsc z UE. Takie zyjace trupy jak polska bez UE splajtuja. Tak to wszystko zbudowano przez ostatnie 20 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko kraje powazne moga wyjsc z UE. Takie zyjace trupy jak polska bez UE splajtuja. Tak to wszystko zbudowano przez ostatnie 20 lat.

   @Gladiatus: Prawda jest taka, że Europa prędzej czy później musi stać się jednym państwem, bo inaczej USA, Chiny, Indie czy inne rosnące imperia nas w końcu nakryją czapkami. Samo UE jest potrzebne nam wszystkim, wręcz niezbędne do liczenia się na świecie - inna sprawa, że dopóki UE się nie zreformuje w coś mniej niemco-francjo-centrycznego, to na dalsze pogłębianie integracji nie wolno pozwolić, bo w naszym interesie jest Federacja Europejska a nie IV Rzesza Niemiecka.

   Uważam, że jeszcze UK wróci do UE tak czy inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szkocja i Irlandia Północna chcą zostać w UE, nawet jakby mieli opuścić Wielką Brytanię i jest spora szansa, że dokładnie tak zrobią. I zostanie Anglia otoczona przez UE, tylko bez zasobów Norwegii i banków Szwajcarii xD Minie wtedy z 10-15 lat i sami z płaczem przyjdą aby ich przyjąć znowu. Chyba, że znajdą dla siebie jakąś niszę np. sprawiając aby opłacało się outsourcować biurokrację firm do London City czy coś w ten deseń.

  •  

   pokaż komentarz

   Prawda jest taka, że Europa prędzej czy później musi stać się jednym państwem, bo inaczej USA, Chiny, Indie czy inne rosnące imperia nas w końcu nakryją czapkami. Samo UE jest potrzebne nam wszystkim, wręcz niezbędne do liczenia się na świecie - inna sprawa, że dopóki UE się nie zreformuje w coś mniej niemco-francjo-centrycznego, to na dalsze pogłębianie integracji nie wolno pozwolić, bo w naszym interesie jest Federacja Europejska a nie IV Rzesza Niemiecka.

   @Khaine:
   W zasadzie mógłbym się zgodzić że tak to POWINNO wyglądać. Ale czy wierzysz w taki kształt EU? Z federacyjną demokracją i równością państw oraz równym traktowaniem na tle ekonomicznym?
   O ile racja że taka powinna być Unia, to wiara w federacyny charakter wspólnoty jest dla mnie utopią. Jedyny scenariusz jaki sobie wyobrażam, to mega-sojusz wschodnio(kraje V4, Rumunia, Bułgaria i Bałtyckie)-południowy(PIGS), na którego czele stałby mądry polityk. Mądry mam na myśli nie eurosceptyka pokroju Kaczyńskiego czy nawet nie tak głupiego Orbana, tylko realistę rozumiejącego niuanse geopolityki i międzynarodowej wymiany handlowej.
   Tylko co mamy teraz? Już Macron pokazał, że potrafi swoją siłą zaszantażować kraje takie jak Rumunia, by wyłamywały się z solidarności wobec krajów nowej unii.
   Sytuacja patowa, ponieważ na dłuższą metę taki scenariusz pogrąży również Niemcy i Francję. Widać to już teraz po zwalniającej gospodarce DE, wobec embarga USA, muszą w końcu pojąć że stanowiąc 40% gospodarki Europy i prawie tyle samo udziału handlowego, zapaść m.in w krajach południa jest katastrofalna. Pozwalają na zadłużanie krajów na euro, które sami masowo dodrukowują. To przypomina sytuacje sprzed wielkich kryzysów. Popraw mnie jeżeli tutaj mówię głupoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Egribikaver: Jestem pewien, że da się wypracować jakieś rozwiązania na mocy których taka federacja mogłaby działać w większej niż mniejszej zgodzie. Problem w tym, że nikomu się nie chce nad tym zastanawiać nawet. Trzon Niemiecko-Francuski chce aby zostało jak jest, bo oni dominują w tym układzie i mogą robić co chcą a wszyscy pozostali zamiast się jednoczyć i próbować wypracować jakaś wspólną politykę, to tylko plumkają populizmy żeby być przy swoich lokalnych korytach albo się buntują jak dzieci, krzycząc i tarzając się na ziemi, bo zła unia im nie pozwala łamać prawa własnego kraju (tak robi PiS).

   Polska szczeka, Węgry szczekają, Włosi szczekają, reszcie też się nie za bardzo podoba, UK zamiast stać się liderem opozycji wobec Francji i Niemiec, to stwierdzili że wolą sobie jebnąć samobója a karawana jedzie dalej. Trudno jest coś poradzić gdy Niemcy jako jedyni w Europie starają się chociaż myśleć o swojej pozycji długoterminowo a cała reszta to zwyczajna banda kretynów i złodziei, którzy żyją od kadencji do kadencji a UE wykorzystują jako podparcie do piania populizmów, więc nawet nie na rękę by im było aby sytuacja się poprawiła.

  •  

   pokaż komentarz

   UK zamiast stać się liderem opozycji wobec Francji i Niemiec, to stwierdzili że wolą sobie jebnąć samobója a karawana jedzie dalej

   @Khaine: O właśnie, to chyba największa katastrofa. UK mogła być liderem, ten kraj o "sile karty" w we wspólnocie niemal równej jak Niemcy czy Francja, mógłby wspólnie z resztą Europy siadać do negocjacji. Mógłby...

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: zaden twor wielokulturowy dlugo nie przetrwal i nigdy nie przetrwa. By panstwo bylo silne mujsi miec wyz demograficzny i prezna gospodarke.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: wyjda z uni obniza podatki i stana sie rajem podatkowym

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine o taaak będą na kolanach prosić ten kołchoz o zbawienne przyjęcie.
   Ktoś Ci za takie bzdury płaci?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: "Przez jakiś czas towary nie będą mogły wychodzić z UE do UK i odwrotnie zresztą tak samo "
   dlaczego UK nie będzie mogła wpuszczać awaryjnie towarów bez cła? Bo?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: dobrze gadasz polałbym Ci( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @arturmacho: hmm, a kto kupi ich usługi? UE nagle na raj podatkowy się otworzy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Tak i co Europejscy producenci beda skladowac swoje produkty bo UK nie bedzie stac na ich zakup? Ile to potrwa miesiac nim kolejne kraje UE zaczna bankrutowac bo im export zmaleje? Wyjscie UK z UE to nie tylko minus dla UK a dla calej UE rowniez.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gladiatus: Tak i co zrobia? Przyklad masz firme w polsce i exportujesz 50% wyrobow do UK i nagle UE podnosi clo na te produkty a tobie spada sprzedaz. Co robisz? Zwalniasz ludzi? Czy wysylasz na wlasna reke tira zaladowanego po brzegi aby tylko UE sie nie dowiedziala?

  •  

   pokaż komentarz

   Czy wysylasz na wlasna reke tira zaladowanego po brzegi aby tylko UE sie nie dowiedziala?

   @KUPUI: Raczej UK kupi towaru na zapas na te kilka miesięcy i będą naciskać na rząd aby wznowić umowy handlowe zanim im przemysł siądzie. Ale wątpię czy nakupią wszystkiego wystarczająco dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: PolEnd to polski odpowiednik BrExit

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że jeszcze UK wróci do UE tak czy inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Szkocja i Irlandia Północna chcą zostać w UE, nawet jakby mieli opuścić Wielką Brytanię i jest spora szansa, że dokładnie tak zrobią. I zostanie Anglia otoczona przez UE, tylko bez zasobów Norwegii i banków Szwajcarii xD Minie wtedy z 10-15 lat i sami z płaczem przyjdą aby ich przyjąć znowu

   @Khaine: Kolejne referendum w Szkocji bedzie moglo byc zrobione, gdy Szkocja w EU juz nie bedzie, co wiecej nie bedzie miala zadnych perspektyw na ponownie wejscie przez najblizsze kilkadziesiat lat.
   Zreszta dlaczego mieli by to robic, skoro ich wymiana handlowa z EU obecnie stanowi ulamek ich wymiany handlowej z UK? O tych miliardach funtow subwencji na ratowanie szkockiego budzetu ktore corocznie dostaja nawet nie wspominam. Myslisz ze EU im to da?

   Irlandia Polnocna jest bardziej pro-UK niz sama krolowa i napewno nikt tam powaznie nie mysli o odlaczeniu sie.
   Zreszta mowiac o Irlandii, glownym punktem spornym miedzy UK a EU jest sprawa granicy pomiedzy Irlandiami. Ktora powinna byc zamknieta jako zewnetrzna granica EU, ale zgodnie z warunkami kruchego zawieszenia broni miedzy UK a republikanami, stanowi jego warunek. Krotko mowiac jezeli EU nie zgodzi sie na pozostawienie tej granicy otwartej, to wojna domowa wybuchnie na nowo, a ulice Belfastu i Londonderry ponownie splyna krwia republikanow.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Co > dlaczego UK nie będzie mogła wpuszczać awaryjnie towarów bez cła?

   Bo ich kontrahenci ze strefu UE nadal będą pod jurysdykcją UE i działać według prawa UE.
   UE sobie może tworzyć prawo, ale ono będzie się zderzać z prawem w innych krajach.
   Jednak póki co to UK chyba niewiele robi, więc jak już w końcu się dogadają między sobą i wyjdą z UE, to się pewnie okarze, że mają milion przepisów do zmiany, a czasu brak. Jak się ma przebudować zasady działania kraju to nie jest to takie proste moim zdaniem.
   Ponadto wchodząc w zstuktury UE ma się już gotowe prawo do przyjęcia, a w drugą stronę to samemu trzeba sobie radzić z bezprecedensową zmianą.
   Ja tam uważam, że będą mieli krucho na początku.

  •  

   pokaż komentarz

   Prawda jest taka, że Europa prędzej czy później musi stać się jednym państwem, bo inaczej USA, Chiny, Indie czy inne rosnące imperia nas w końcu nakryją czapkami. Samo UE jest potrzebne nam wszystkim, wręcz niezbędne do liczenia się na świecie - inna sprawa, że dopóki UE się nie zreformuje w coś mniej niemco-francjo-centrycznego, to na dalsze pogłębianie integracji nie wolno pozwolić, bo w naszym interesie jest Federacja Europejska a nie IV Rzesza Niemiecka.

   @Khaine: taki twór musiałby przejść ogromne zmiany kulturowe i ideologiczne, bo UE opartej o obecne wartości nikt nie będzie chciał bronić i tak nas każdy czapkami nakryje.

   Przecież obecną UE najbardziej popierają jakieś neuropki i inna skrajna lewica, która w razie jakiegokolwiek pierdnięcia wroga pierwsza deklaruje ucieczkę na drugi koniec świata.

   Służby siłowe niemal wszystkich europejskich krajów za to popierają bardzo skrajną prawicę i co i rusz w Niemczech jest afera, że znaleziono tajną kapliczkę Hitlera, a we Francji Le Pen miałaby samodzielne rządy, gdyby głosowało tylko wojsko i policja.

   One takiego tworu bronić nie będą, a pewnie same przyłączą się do jego demontażu.

   Życie to nie gra typu Hearts of Iron czy Europa Universalis, gdzie wystarczy odkryć jakąś technologię, czy spełnić warunek, żeby bezproblemowo stworzyć tak wielkie państwo.

   Najpierw trzebaby specjalnie urobić społeczeństwo, żeby chciało podejmować wspólne wysiłki i nie raz odjąć sobie od ust, żeby zrealizować jakiś wielki cel.

   Dzisiejsza kultura oparta na konsumpcji i liberalnym dążeniu do jak największych przyjemności i jak najmniejszego wysiłku, kłóci się mocno z tworzeniem takiego tworu jak federacja UE, która będzie musiała już na starcie bardzo się wysilić aby wziąć odpowiedzialność za samą siebie zwłaszcza militarną.

   USA płaci za bycie potęgą tym, że nie mają publicznej służby zdrowia, bo wolą olbrzymią kasę wydawać na wojsko. Myślisz, że Europejczycy będą chcieli zapłacić podobną cenę?

  •  

   pokaż komentarz

   Dodam przykład. Realizowane umowy na export lub import jakichś kluczowych towarów jak broń lub jakieś surowce strategiczne. Jak to ugryźć jeśli w prawie jest tak, że np. muszą mieć jakiś audyt kontrahenta który trwa rok( będąc w UE mieli inne zasady). I co wówczas? Ominąć prawo i potem w jakimś sądzie mieć problemy, czy też wstrzymać dostawę do czasu załatwienia sprawy? I tak razy milion, bo takich różnych umów jest mnóstwo.
   Politycy nie potrafią dobrze jednej ustawy wdrożyć bez problemów, a tu całe prawo się zmienia.

  •  

   pokaż komentarz

   W zasadzie mógłbym się zgodzić że tak to POWINNO wyglądać. Ale czy wierzysz w taki kształt EU? Z federacyjną demokracją i równością państw oraz równym traktowaniem na tle ekonomicznym?
   O ile racja że taka powinna być Unia, to wiara w federacyny charakter wspólnoty jest dla mnie utopią. Jedyny scenariusz jaki sobie wyobrażam, to mega-sojusz wschodnio(kraje V4, Rumunia, Bułgaria i Bałtyckie)-południowy(PIGS), na którego czele stałby mądry polityk.


   @Egribikaver: Jedność V4 to kwestia czasu. Czesi i Słowacy skręcają ku Niemcom. Polska była silną częścią Unii w Trójkącie Weimarskim jako ambasador młodej Unii, ale PiS zarzucił tą koncepcję. Urojenia o Trójmorzu są chwytliwe, ale w tym momencie Polska nie jest partnerem do rozmów dla Rumunii, Bułgarii, Chorwaji czy Słowenii

  •  

   pokaż komentarz

   zaden twor wielokulturowy dlugo nie przetrwal i nigdy nie przetrwa
   @Gladiatus: Indie ogólnie mają się coraz lepiej, a są znacznie, znacznie bardziej wielokulturowe niż Europa.

   z UE bądź państwami członkowskimi osobno
   @Khaine: kraje spoza UE nie mogą negocjować i podpisywać umów handlowych z pojedynczymi krajami UE - albo podpisują z całą UE, albo wcale. Więc albo się UK dogada z UE, albo będą zdychać z głodu.

  •  

   pokaż komentarz

   Z czasem zapewne będą jak Szwajcaria czy Norwegia,

   @Khaine: odrzucili taką propozycję

  •  

   pokaż komentarz

   @Luks_x: no zaraz zaraz... Firma z UK zamówi we Francji 2 tony herbatników do fajfokloków i co? Unia nie wypuści tira bo? bo co? bo tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: No...tak. Przecież mają prawo zatrzymać

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: widzisz kolego UK siedzi nad umowa handlowa z USA tak slyszelismy rowniez jak USA i UK planuja razem otworzyc rynki dla siebie blokujac przy tym EU. Jedynym panstwem sprzeciwiajacym sie renegocjacja sa Niemcy francja juz chce usiasc do rozmow. A Pomyslalem ze dzieki temu ze UK wyjdzie z EU jest 90% prawdopodobienstwo ze Polska skladka na EU bedzie 12 krotnie wyzsza niz zakladano.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: dlaczego nie beda mogly wychodzic? Ja juz dostalem info jakiej wysokosci beda cla na towary z EU

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-schab: Wiesz, tak naprawdę nie życzę źle UK. Z mojego punktu widzenia jako potencjalnego emigranta gdzieś w przyszłości, rozwinięty kraj poza UE będący blisko i nie mówiący jakimś dziwnym językiem jest na rękę, więc osobiście bym wolał aby swojego kraju jednak nie rozpieprzyli ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   no zaraz zaraz... Firma z UK zamówi we Francji 2 tony herbatników do fajfokloków i co? Unia nie wypuści tira bo? bo co? bo tak?

   @tomaszk-poz: Wypusci, ale UK musi sciagnac z nich clo wg regol WTO dopuki nie bedzie umowy. Do tego bedzie strona UK bedzie musiala traktowac herbatniki z UE w taki sam sposob jak herbatniki z Chin. Bo jak nie, to Chiny sie upomna i beda zadaly zadoscuczynienia za niesprawiedliwe traktowanie.
   Spowoduje to ze Francuskie harbatniki beda albo o kilkanascie procent drozsze, albo chinskie beda tansze.

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: Ile czasu Indie istnieja w takie formie jak dzisiaj? Od 1947 roku.Zaprzecza to temu co powiedzialem? Chyba jeszcze nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Od 1947 roku.Zaprzecza to temu co powiedzialem?

   @Gladiatus: trochę tak. Bo jeśli miałoby być tak jak napisałeś, to powinno być tam coraz gorzej przez walki między "kulturami składowymi", a jest odwrotnie i Indie rozwijają się bardzo prężnie. Kiedy według ciebie miałyby upaść?

  •  

   pokaż komentarz

   @CytrynowySorbet: Jugoslawia, ZSRR, Austro-Wegry, Czechoslowacja i pewnie wiele innych panstw rozpadly sie bez walk. Nie wiem czy Indie ropadna sie czy sie nie rozpadna. Tak tez sa inne realia. Tam gwalty i kara smierci to cos normnalnego wiec i polityke inaczej sie prowadzi. Europa to inne realia. Dopoki UE drukuje pieniazki i ma skad je rozdawac w ramach dofinansowan to bedzie istniec. To podobny Twor do Polski. Panstwo na glinianych nogach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gladiatus: Jugosławia rozpadła się bez walk? Większego idiotyzmu dawno nie słyszałem. Wojna trwała tam ponad 12 lat (1991-2003), a w Kosowie do teraz stacjonują wojska ONZ w ramach misji stabilizacyjnej.
   Szkoda nawet tracić czas na komentowanie reszty, po tym jak piszesz takie rzeczy.

 •  

  pokaż komentarz

  Tajny dokument, opublikowany w "Sunday Times" - zakop.

 •  

  pokaż komentarz

  Przyjaciel Wołodymir pomoże, na wyścigi z przyjaciółmi Xi i Donaldem.

 •  

  pokaż komentarz

  Mi paliwo nie potrzebne, jeżdzę do pracy autobusem.

 •  

  pokaż komentarz

  ciężko cokolwiek planować przez ten j?$?ny brexit ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dodany przez:

avatar darosoldier dołączył
310 wykopali 20 zakopali 5.2 tys. wyświetleń
Advertisement