•  

  pokaż komentarz

  Czym jest ciemna energia?
  Nikt tak naprawdę nie wie, ale wydaje się, że jest to piąta podstawowa siła, z wyjątkiem znanych czterech, którymi są grawitacja, elektromagnetyzm oraz silne i słabe siły jądrowe. Jakakolwiek może być ciemna energia, zdaje się być działaniem odwrotnym do grawitacji, silnie odpychającym materię od wszelkiej innej materii.

  Jedna z gałęzi teorii sugeruje, że ciemna energia staje się tym słabsza, im więcej materii jest wokół niej, tj. jest ona najsilniejsza w kosmicznej próżni. Może to również wyjaśniać, dlaczego niektóre wcześniejsze testy wykrywające to zjawisko były bezskuteczne - stosowano w nich duże ciężary, które mogły ograniczyć efekt działania siły.

  Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham i Imperial College London opracowali nowe eksperymenty w celu przetestowania tej teorii. Zamierzali zbadać interakcje między wysoką i niską wagą. W tym przypadku, "wysoka" waga była metalową kulą o średnicy kilku centymetrów, podczas gdy niska waga był pojedynczy atom.

  Badacze umieścili kulę w komorze próżniowej, a następnie upuszczali wokół niej atomy. Pomysł był taki, że jeśli "piąta siła" działa pomiędzy dwoma masami i zachowuje się tak, jak sugeruje teoria, ścieżka atomu powinna być lekko zakrzywiona, gdy przechodzi obok piłki.

  Po przeprowadzeniu badań fizycy nie znaleźli żadnych śladów takiej siły. To skutecznie wyklucza ową teorię, która również wymagałaby zmian w teorii grawitacji. Podobnie, inne niedawne badania wykluczyły cząstki "kameleony" ze Słońca jako nośniki siły.

 •  

  pokaż komentarz

  Otaczają nas sofony, a oni myślą, że prowadzą poważne badania ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  A poważnie, dla mnie osobiście koncepcja czarnej materii i czarnej energii aż za nadto przypomina eter. I pewnie w końcu okaże się nieprawdziwa, przynajmniej w tym sensie, że jest jej wbrew przewidywaniom bardzo niewiele.

 •  

  pokaż komentarz

  Może ona się ujawnia tylko wtedy, kiedy się jej nie obserwuje? :)

 •  

  pokaż komentarz

  po prostu "ciemna energia" i taka sama "masa" to ślepy zaułek, bo wymyślona przez fizyków tylko dlatego, że jeszcze czegoś nie ogarnęli, i wydaje im się, że to może to będzie to... Na tyle eksperymentów, które zrobili, nic nie potwierdziło teorii "ciemnej energii" i "ciemnej masy" ....

 •  

  pokaż komentarz

  Libacja ciemnej materii w centrum wszechświata
  Naukowcy dostali informację, że w psutej przestrzeni międzygwiezdnej oddziałuje ciemna materia.
  Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu eksperymentu, stwierdzono, że jej tam nie ma.