•  

  pokaż komentarz

  No nie mają tam w Moskwie ostatnio powodów do zadowolenia XD

  Miało być tak pięknie: zbudujemy sobie NS2 i będziemy tamtędy puszczać gaz do Europy, a Polskę i Ukrainę będziemy łupić na cenach i szantażować zakręceniem kurka. Już po ostatnich sporach sądowych, które Gazprom przegrał z Naftohazem, zapowiedzieli Ukrainie że im od 2020 zwiększą ceny albo zakręcą, bo tamtejszy tranzyt nie będzie im potrzebny.

  Tymczasem budowa NS2 stanęła dzięki Danii i nie wiadomo, czy i kiedy znów ruszy, czy i kiedy to skończą i którędy rura finalnie będzie biegła. UE zapowiedziała, że nawet jak ją wybudują, to będą mogli puścić tylko połowę nominalnej przepustowości, rezerwując drugą dla innych operatorów (których w Rosji nie ma, więc będzie niewykorzystana). Polacy w międzyczasie zrobili sobie gazoport i rewers, dogadali się z Amerykanami na długoterminowe dostawy LNG, a z Duńczykami i Norwegami na budowę Baltic Pipe i zapowiadają, że za trzy lata Gazprom będzie mógł cmoknąć ich, nomen omen, w pompę. Rosjanie spotulnieli zatem, wrócili do negocjacji z Ukrainą i ekspresowo robią zapasy we wszystkich dostępnych magazynach w Europie, bo bez NS2 i ukraińskiego tranzytu jest realna groźba zawalenia kontraktów z Zachodem przez banalny brak przepustowości.

  A tu Ukraina dogadała sobie rewers z Rumunią, sprzedając kolejnego plaskacza na sowieckie ryło XD

  Wykop oczywiście, niech się tu czym prędzej zjawią ruskie trolle, z przyjemnością poczytam ich ból żopy na dobranoc. Ciekawe, jaką narrację dzisiaj przyjmą: Rosja sobie poradzi i superpotęga światowa bulwo, czy może: Rosja wszystkich kocha i z wszystkimi się chce porozumieć, a rusofobiczna UE i Ukraina ich bez żadnego powodu okropnie krzywdzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Problemem jak zwykle są albo Niemcy albo Ruscy. Albo oboje na raz. Patrząc na wyrozumiałość KE wobec Gazpromu to w Bukareszcie już szwargoczą wysłannicy makreli, wiadomośc dobra ale poczekajmy jeszcze.

  •  
   riasf via Android

   +124

   pokaż komentarz

   @xniorvox Przedwczoraj napisałem taki koment o NS2.

   Będą przez nią dymać Ruskich. Nie zapominaj, że kacapy na tę rurę zadłużyły się po uszy w UE. Teraz Szwaby będą brać tani gaz i spore odsetki, do czasu póki Rosja znowu nie dozna wstrząsu xd

   Jak dołożymy sprzedaż ropy i gazu Chińczykom po zaniżonych cenach, przyszłość kacapów nie rysuje się w jasnych barwach.

   Ruscy tracą kolejne rynki.

   pokaż spoiler I k#%%a bardzo dobrze! Chytry dwa razy traci xddfd

  •  

   pokaż komentarz

   Jak dołożymy sprzedaż ropy i gazu Chińczykom po zaniżonych cenach, przyszłość kacapów nie rysuje się w jasnych barwach.

   @riasf: Dodatkowa zła wiadomość dla nich, że w sprawę wmieszał się wujek Sam. A o nim można różnie mówić i różnie myśleć, ale wciąż jest numero uno i przy takich projektach zdecydowanie lepiej go mieć po swojej stronie. Oni mają po przeciwnej XD

  •  

   pokaż komentarz

   @kontomierz: Rumunia dostała wyraźne polecenie, trwa dojeżdżanie tfuuuu rosji (celowo z małej litery), zaczyna się kolejny etap przywracania do pionu gebelsów ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: @riasf: @xniorvox: wiecie, ja nie chcę straszyć, ale tygrys zapędzony pod ścianę, broni się jeszcze bardziej zaciekle, wykazując ogromną agresję. Jest gotów zabrać ze sobą do grobu tylu wrogów ile tylko może, zanim padnie.
   Taka alegoria, że zdesperowana Rosja może stać się nieobliczalna. Zazwyczaj tak jest, że państwo przyparte do muru i postawione do ostateczności, zrobi głupi ruch.

  •  

   pokaż komentarz

   @NukeOps:
   ZSRR też był pod ścianą i ...zbankrutował

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: amerykańce u nas w sumie sa i z tego powodu by Putinowi jak żykła peknie to nie zaczał skakac

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: do całej sytuacji zapomniałeś dodać że my też w ostatnim czasie pobudowaliśmy połączenia i rewersy z sąsiadami i budujemy kolejne również z Ukrainą dzięki czemu gaz na Ukrainę może płynąć gaz na przykład z Niemiec przez Polskę (na czym też zarabiamy).

   wiecie, ja nie chcę straszyć, ale tygrys zapędzony pod ścianę

   @NukeOps: Wprawdzie nie z tygrysem lecz z niedźwiedziem, ale myślę że stosowna ilustracja ;)

   źródło: russianuniverse.files.wordpress.com

  •  

   pokaż komentarz

   tygrys zapędzony pod ścianę, broni się jeszcze bardziej zaciekle, wykazując ogromną agresję.

   @NukeOps: Bo jest dzikim, drapieżnym zwierzęciem, które nie rozumie poleceń ani konsekwencji (nie pojmuje, co to jest broń palna wymierzona w łeb).

   Rosja nie jest tygrysem. Jest zapitym chuliganem z gazrurką, który jednakowoż doskonale to rozumie i chce jeszcze pożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Taka alegoria, że zdesperowana Rosja może stać się nieobliczalna. Zazwyczaj tak jest, że państwo przyparte do muru i postawione do ostateczności, zrobi głupi ruch.

   @NukeOps:

   źródło: img.wiocha.pl

  •  

   pokaż komentarz

   Jak dołożymy sprzedaż ropy i gazu Chińczykom po zaniżonych cenach, przyszłość kacapów nie rysuje się w jasnych barwach.

   @riasf: Chińczykom to mieli po zaniżonych sprzedawać w 2014 od tamtego czasu ceny ropy i gazu tak spadły na światowych rynkach że ruskie mało zarabiają już na cenie rynkowej xD

   Miało być tak pięknie: zbudujemy sobie NS2 i będziemy tamtędy puszczać gaz do Europy, a Polskę i Ukrainę będziemy łupić na cenach i szantażować zakręceniem kurka.

   @xniorvox: Nawet jakby NS2 powstał to i tak tranzytu przez Polskę nie mogli by zatrzymać. Zresztą przy dzisiejszych cena surowców to niemcy byliby jedynymi beneficjentami tego rurociągu. Rosyjska strategia odbudowywania potęgi na eksporcie i kontroli na surowcami energetycznymi załamała się w raz z gwałtowny spadkiem ich ceny a prowadzona obecnie przez trumpa wojna handlowa z china jeszcze bardziej obniża ich wartość.

   A tu Ukraina dogadała sobie rewers z Rumunią, sprzedając kolejnego plaskacza na sowieckie ryło XD

   @xniorvox: No nie wiem czy Rosja dużo traci na tym że Ukraina kupi od Rumuni gaz który sprzedają Rumuni. Tranzyt przez Ukraine i tak będzie stopniowo wygaszany a ukraina straci zyski z tranzytu. Rosja mało na tym zyska ale za wiele nie straci.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet jakby NS2 powstał to i tak tranzytu przez Polskę nie mogli by zatrzymać.

   @Zuben: Co im nie przeszkadza łupić nas najwyższymi cenami w Europie, w dodatku z klauzulą take-or-pay. A tranzyt przez Ukrainę owszem mogli zatrzymać i już się na to szykowali.

   No nie wiem czy Rosja dużo traci na tym że Ukraina kupi od Rumuni gaz który sprzedają Rumuni.

   @Zuben: Nawet jeśli to będzie ten sam gaz, to będzie dostarczany inną ścieżką i na innych warunkach. Odpadnie w ten sposób element szantażu, że zakręcą i Ukraina będzie marzła. Przeciwnie, teraz to Rosji będzie zależało, żeby jednak się w sprawie dostaw i tranzytu z Ukraińcami porozumieć. Zwłaszcza, że Ukraina już od dawna ma rewers z Polski, a Polska z Niemiec. To w oczywisty sposób stawia Rosję w gorszej sytuacji negocjacyjnej.

   Tranzyt przez Ukraine i tak będzie stopniowo wygaszany a ukraina straci zyski z tranzytu.

   @Zuben: Ale to wygaszenie potrwa teraz dłużej, a jego warunki będą bardziej korzystne dla Ukraińców. To daje im, a także Europie, dodatkowe kilka lat. A tymczasem u nas otworzą się też nowe możliwości: daleko nie szukając, nasz LNG i żródło norweskie na północy "Międzymorza", rura z Azerbejdżanu przez Gruzję na południu, do tego dodatkowe konektory wewnątrz UE, także północ-południe, zapewniające dostęp do wielu rynków i źródeł. I za te kilka lat, kiedy Ruscy będą chcieli ukraiński tranzyt wygasić, może się okazać że będą właśnie zmuszeni konkurować ceną i jakoś się dogadać, żeby nie tracić klientów.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox:
   Ukraina na tranzycie gazu zarabiała rocznie 3 miliardy dolarów. Utrata ponad 10 miliardów złotych mocno uderzyłaby nawet w polski budżet a co dopiero w ukraiński,który jest ponad 2 razy mniejszy od polskiego. To są olbrzymie pieniądze, których Ukraina już nie otrzyma i będzie im bardzo ciężko załatać taką dziurę budżetową. Gaz mogą załatwić od innych krajów, to kwestia tylko organizacji, ale uszczuplenie budżetu będzie bardzo bolesne i o to również chodzi Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   Ukraina na tranzycie gazu zarabiała rocznie 3 miliardy dolarów.

   @hetman64: To prawda, że gaz może służyć także jako marchewka. Ukraińcy przez lata mieli preferencyjne warunki. Tylko nie za darmo, a kosztem podległości politycznej państwa i rusyfikacji gospodarki.

   Utrata ponad 10 miliardów złotych mocno uderzyłaby nawet w polski budżet a co dopiero w ukraiński

   @hetman64: Przecież uderzyła. Płacimy od lat najdrożej w Europie za gaz, a na tranzycie zarabiamy śmieszne grosze. Rosja nam nic nie daje, przeciwnie – eksploatuje ile wlezie. Mimo wszystko wystarczy porównać naszą gospodarkę z ukraińską czy białoruską, żeby stwierdzić kogo taki układ bardziej zabolał.

   To są olbrzymie pieniądze, których Ukraina już nie otrzyma i będzie im bardzo ciężko załatać taką dziurę budżetową.

   @hetman64: Trudno, takie koszty transformacji, jak się chce w końcu uwolnić od komuny i ZSRR. Nam w latach 90. też nie było lekko.

   Gaz mogą załatwić od innych krajów, to kwestia tylko organizacji, ale uszczuplenie budżetu będzie bardzo bolesne i o to również chodzi Rosji.

   @hetman64: Zgadza się, ale to działa w obie strony. Rosja przecież chce sprzedawać jak najwięcej gazu i jest w stanie dać dobre ceny, dla nich to też istotna pozycja w budżecie, ale musi jakoś zapewnić tranzyt. Jeśli ukraińska rura będzie stała niewykorzystana, to ich również finansowo zaboli. Więc z powodów pragmatycznych nie będzie im się opłacało z Ukraińcami iść na noże, zwłaszcza przy problemach budżetowych i niskich cenach gazu oraz dużej konkurencji na świecie. W dodatku za kilka lat przyjdą bolesne negocjacje z Polakami w sprawie odnowienia wygasającego kontraktu jamalskiego, gdzie tranzyt zapewne podrożeje. Więc takich warunków jak kiedyś owszem Ukraińcy już nie dostaną, ale może się okazać że z powodu trudnej sytuacji Rosji ich strata nie będzie aż tak duża, jak się wydaje.

  •  

   pokaż komentarz

   Co im nie przeszkadza łupić nas najwyższymi cenami w Europie, w dodatku z klauzulą take-or-pay.

   @xniorvox: Sprzedającemu chodzi o to by najwięcej zarobić, skoro budowa gazportu się przeciągała a usłużny leszek miler uniemożliwił budowę rurociągu z norwegi rosja mogła windować cenę w górę bo nie mieliśmy alternatyw.

   A tranzyt przez Ukrainę owszem mogli zatrzymać i już się na to szykowali.

   @xniorvox: I tak go wygaszą prędzej czy później.

   Odpadnie w ten sposób element szantażu, że zakręcą i Ukraina będzie marzła. Przeciwnie, teraz to Rosji będzie zależało, żeby jednak się w sprawie dostaw i tranzytu z Ukraińcami porozumieć

   @xniorvox: No tu się zgadzam ukraina ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne ale rosja i tak do pozbycia się tranzytu przez jej terytorium będzie systematycznie dążyć więc zysk z tranzytu ukraina i tak straci.

   może się okazać że będą właśnie zmuszeni konkurować ceną i jakoś się dogadać, żeby nie tracić klientów.

   @xniorvox: No i na tym powinna polegać polityka wobec Rosji, powinniśmy zapewniać sobie alternatywy by móc zmusić ich do jak najniższej ceny.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Ukraina w razie zakrecenia im kurka, ma najwieksze podziemne magazy gazu w Europie, wiec jakby za wczasu sobie pompowali gaz to tych magazynow, to Rosja im moze skoczyc.

   Polski PGNiG chyba ma w podnajmie mały kawałek tych magazynow, zeby zabezpieczyc sobie czesc kontraktów gdyby w styczniu jednak Ruscy zakrecili kurki

   Oby zima była łaskawa mało mrozu , to na produkcje przemysłowo starczy gazu

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox:

   Wykop oczywiście, niech się tu czym prędzej zjawią ruskie trolle, z przyjemnością poczytam ich ból żopy na dobranoc.

   No tak, pewnie jak ktos ma choc odrobine inne zdanie od twojego to juz troll ruski, chinski albo amerykanski w zaleznosci od tematu.

   Obecnie korzystne dla nas jest, zebysmy mieli kilku dostawcow z duzym zapasem przepustowosci, krotkie kontrakty i niech sie licytuja kto sprzeda taniej. W dluzszej perspektywie natomiast energia atomowa i odnawialna oraz przestawienie transportu na EV.

  •  

   pokaż komentarz

   pewnie jak ktos ma choc odrobine inne zdanie od twojego to juz troll

   @Drakcrom: Jakbyś przeczytał ten wątek to by cię zabolało, co nie? Są tam moje wypowiedzi, adresowane do ludzi którzy właśnie mają odrobinę inne zdanie. Serio uważasz, że nie odróżniam ich od trolli?

   Trolle nie zrobiły mi tej przyjemności i nie przyszły, poza tym typem co wstawił propagandową grafikę z sympatycznym rosyjskim niedźwiadkiem oraz Polakiem o tępej gębie, którego podpuszczają żeby go kopnął. Nie uznałem za stosowne kłopotać się odpowiadaniem na ten paszkwil, nie mój poziom, poza tym merytorycznie się do tematu nie odniósł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: Jest tylko ten problem, że na wk!@$ianiu misia jeszcze nikt dobrze nie wyszedł, a ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Ciekawe, kto będzie tym zajcem, którym niedźwiedź sobie dupę podetrze?

  •  

   pokaż komentarz

   @ats42: Niedźwiedź rad by podetrzeć zającem dupę, ale tymczasem zając zamiast na to pozwolić, to skorzystał z tej dupy w inny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox:

   rura z Azerbejdżanu przez Gruzję na południu
   niestety, Krym zajęty, trasa w Gruzji zajęta, magazyny z rurami zbombardowane, BP zaangażowana w projekt miała problem z wybuchami na platformach wydobywczych.

  •  

   pokaż komentarz

   A tranzyt przez Ukrainę owszem mogli zatrzymać i już się na to szykowali.

   @xniorvox: gdyby chcieli to uczynić to mieli już kilka lat temu wiele powodów. FR stara się nie zaogniać stosunków z obecną Ukrainą - jeśli tam powstanie chaos ( a w wypadku braku gazu tak z pewnością się stanie) to FR będzie miała większy kłopot niż obecnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Wykop oczywiście, niech się tu czym prędzej zjawią ruskie trolle, z przyjemnością poczytam ich ból żopy na dobranoc. Ciekawe, jaką narrację dzisiaj przyjmą:

   @xniorvox: taką samą jak zwykle - na Ukrainie są banderowcy, a dziś jest kolejna okrągła rocznica wydarzeń wołyńskich.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest tylko ten problem, że na wk%??ianiu misia jeszcze nikt dobrze nie wyszedł,

   @ats42: na przyjaźni z tym misiem tym bardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   gdyby chcieli to uczynić to mieli już kilka lat temu wiele powodów.

   @aleksiej-trexlebov: Powody mają nadal, ale mają też powody żeby tego nie robić. Główny powód to dolary za gaz.
   Na zachodzie są klienci chętni na towar, więc trzeba go jakoś dostarczyć.

   FR stara się nie zaogniać stosunków z obecną Ukrainą

   @aleksiej-trexlebov: XDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @NukeOps: c?@%!wo trochę mieszkać z nieobliczalnym sąsiadem i planować założenie rodziny..wolałbym żeby się sytuacja wyjaśniła w ten czy inny sposób. Nawet jak by mieli ruskie coś głupiego zrobić. Po za tym jak będą słabsi to będziemy mogli utrzymywać mniejsza armie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hphp123: dokładnie jakoś nikt nie zwraca uwagi no to że w czasach gdy padł pomysł rury przez Gruzje, nagle zaczęła się wojna w Gruzji. ( no jeszcze miała być wizja Gruzji w NATO, Polski Generał na czele NATO) i pomysł upał ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: brawo!! to pokazuje jaką siłą może być sojusz trójmorza i jaką może przeciwwagą czy to dla aspiracji Moskwy czy przy różnego rodzaju negocjacjach w Brukseli ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox: A tak Rumuni dostaja ten gaz skad jak nie z Rosji?

  •  

   pokaż komentarz

   @xniorvox bardzo dobre podsumowanie pokazuje skuteczność Putina w walce z Europą o dominację na nkontynencie. Aż dziwne że w Rosji nikt nie rozumie że jego polityka marginalizuje ten kraj i ośmiesza.

  •  

   pokaż komentarz

   @NukeOps: jaki tygrys, to zapijaczony, chory na aids tłusty niedźwiedź

 •  

  pokaż komentarz

  Dziekujemy pawlakowi za najdroższy gaz w europie -tak twardo negocjował ze wkrótce dał sobie spokój z polityką

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy my dzięki temu wynegocjujemy tańszy gaz.

 •  

  pokaż komentarz

  Spokojnie Pucio zaatakuje Rumunię aby dobrać się do gazu.

 •  

  pokaż komentarz

  Decyzja w 2006 r o wybudowaniu gazoportu im Lecha Kaczynskiego byla genialnym posunieciem PIS. To nie tylko dywersyfikacja gazu i jego nizsza cena ale moze i przede wszystkim bezpieczenstwo panstwa.