•  

  pokaż komentarz

  Zapis rozmowy z ks. Janem Hadalskim, kłamcą i obrońcą pedofilów, rzecznikiem zakonu chrystusowców.

  2,5 roku temu udzielił on wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej nt. sprawy ks. Romana B. skazanego za pedofilię, w którym na większość pytań odpowiedział "nie mam informacji na ten temat", "nic mi o tym nie wiadomo" lub "nie znam szczegółów tej sprawy". Zadzwoniłem do niego, żeby zapytać, czy od tamtej pory zdążył uzupełnić wiedzę.

  link do wywiadu dla KAI:
  https://ekai.pl/rzecznik-chrystusowcow-dla-kai-o-sprawie-ks-romana-b/

  Prawo kościelne ściśle określa, jak należy postępować wobec księży pedofilów. W przypadku Romana B. prawdopodobnie zostało wielokrotnie złamane, ponieważ zakon odmawia odpowiedzi na podstawowe pytania w tej sprawie. Od momentu jak sprawca przyznał się do kilkudziesięciu przestępstw seksualnych wobec 13-letniej Kasi do chwili jego usunięcia z zakonu upłynęło 10 lat. Stało się to dopiero po nagłośnieniu sprawy przez dziennikarzy oraz pojawienia się perspektywy wyroku nakazującego wypłatę zadośćuczynienia ofierze. Nigdy nie ujawniono, kiedy rozpoczął się kościelny proces, dlaczego trwał tak długo ani kiedy sprawa została zgłoszona do Watykanu. Nawet wobec publicznej krytyki ze strony koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Adama Żaka SJ, oraz arcybiskupa poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego.

  Po złożeniu zeznań przez Kasię prokuratura zdecydowała o zatrzymaniu ks. Romana B. Na krótko przed aresztowaniem ogłoszono, że ks. Roman został skierowany do pracy w parafii w Wielkiej Brytanii. Został zatrzymany przez policję tuż przed wylotem za granicę. Rzecznik utrzymuje, że to zbieg okoliczności. Jest to możliwe, chociaż należy zauważyć, że jeszcze przed złożeniem zeznań Kasia opowiedziała o swojej krzywdzie w szkole, do której chodziła, i w której ks. Roman był katechetą. Niektórzy pracownicy tej szkoły nie dowierzali w winę księdza nawet po jego aresztowaniu i przyznaniu się. Podobnie było w domu dziecka, do którego trafiła Kasia.

  Ks. Jan Hadalski kłamie, że zakon dobrowolnie zaoferował ofierze pomoc. Kasia nigdy nie otrzymała żadnej pomocy od Kościoła ani zakonu. Ani po aresztowaniu ks. Romana B., kiedy trafiła do domu dziecka, ani po próbach samobójczych, kiedy trafiła do szpitala psychiatrycznego, ani gdy żyła samodzielnie w biedzie (po opłaceniu czynszu zostawało jej 300-400 zł miesięcznie). Jedyna "pomoc", którą ma na myśli ksiądz rzecznik, to ugoda, którą zakon zaproponował w momencie jak przegrana w procesie cywilnym była niemal pewna. Ugoda stanowiła niewielki procent wnioskowanej kwoty. W tym samym czasie gwałciciel miał zapewnione dużo lepsze warunki życia.

  Ks. Jan Hadalski utrzymuje, że ofiara nie była więziona. To prawda, że nie była skuta łańcuchem w piwnicy przez półtora roku, natomiast jej wolność była bardzo ograniczona przez oprawcę. Sędzia Mariusz Jasion pisał w uzasadnieniu wyroku w sprawie karnej, że Roman B. uczynił z dziewczynki "niewolnicę seksualną". Kasia chodziła do gimnazjum, w którym prefektem był ks. Roman B. Zakazywał jej rozmawiania z rówieśnikami. Kiedy próbowała opowiedzieć o swojej krzywdzie nauczycielce, która udzielała jej korepetycji, została później "za karę" pobita przez ks. Romana. W wyniku przemocy ofiara trafiała do szpitala z urazami ręki oraz miednicy. Do szkoły chodziła bardzo nieregularnie. Była zagrożona ze wszystkich przedmiotów. Z tego powodu musiała ją opuścić i powrócić do zespołu szkół w rodzinnej miejscowości.

  W zeznaniach pokrzywdzonej pojawiają się wątki, które wskazują na różnego rodzaju przewinienia i zaniedbania współbraci księdza Romana B. Najcięższe z nich można interpretować jako podejrzenia o działalności innych pedofilów w środowisku kościelnym. Nigdy nie przeprowadzono w tej sprawie wewnętrznego śledztwa / postępowania wyjaśniającego. Zakonnicy traktują zeznania pokrzywdzonej jako źródło zagrożenia, a nie okazję do oczyszczenia własnego środowiska.

  Na końcu nagrania prezentuję korespondencję mailową, którą wymieniłem z rzecznikiem po rozmowie telefonicznej.

  Podpisz petycję w obronie Kasi: https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Towarzystwo_Chrystusowe_dla_Polonii_Zagranicznej_Zadamy_wycofania_skargi_kasacyjnej_przez_zakon_chrystusowcow/

  Wkrótce więcej informacji z mojego osobistego śledztwa w tej sprawie. Zapraszam do śledzenia tagu #wobronieofiar

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski księża i zakonnicy wiedzą, że mogą pozwolić sobie na wiele. Uważają się za boskich pośredników na ziemi. I doskonale wiedzą, że nikt ich nie ruszy.

   Niedawno oglądaliśmy "Tylko nie mów nikomu", film który faktycznie był opowiastką, która ledwo musnęła temat bez zadawania poważnych pytań. Góra jest umoczona od czasów PRL, wielu współpracowników reżimu piastuje wysokie stanowiska. A są tam tylko przez swoją nikczemność, chore popędy, mroczne tajemnice. A co robi władza? Władza liczy na głosy, które może otrzymać z rana w każdą wyborczą niedzielę po mszy. Ręka rękę myje.

   Ostatnio Abp Gądecki nie wydał dokumentów w sprawie podejrzanego ks. Krzysztofa G. Pokazując tym co myśli o władzy świeckiej. Pokazał brak szacunku, znieważył tym państwo. A co zrobiło państwo? Nic nie zrobiło. A gdyby tak o 6 rano policja wprowadziła w gaciach arcybiskupa, tak jak mordercę 10-letniej Kristiny z Mrowin, to stawiam dolary przeciw orzechom, że papiery znalazły się jeszcze tego samego dnia. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć.

   Najgorsze jest to, że nikogo nie interesują ofiary. One są wstydliwą wisienką na torcie. Torcie, który konsumują książęta kościoła co dnia.

   pokaż spoiler Wiem że nie wszyscy są w to umoczeni, są idealiści, społecznicy, ale milcząc i chroniąc "braci" w koloratkach biorą cześć winy na siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @6n077 >księża i zakonnicy wiedzą, że mogą pozwolić sobie na wiele. Uważają się za boskich pośredników na ziemi. I doskonale wiedzą, że nikt ich nie ruszy.

   Zastanawia mnie w jaki sposób doszedłeś do takich wniosków

   Najgorsze jest to, że nikogo nie interesują ofiary. k$!?a, jak to nie?...

   Przecież dowodem jest na to chociażby ten film o którym swego czasu mówiła cała Polska. Po za tym kościół ma odpowiednie procedury żeby pedofilów w kościele wyszukiwać i wyrzucać ze stanu duchownego. A to, że wielu zwierzchników tego nie wykorzystuje, to już inna bajka

  •  

   pokaż komentarz

   Ks. Jan Hadalski utrzymuje, że ofiara nie była więziona. To prawda, że nie była skuta łańcuchem w piwnicy przez półtora roku, natomiast jej wolność była bardzo ograniczona przez oprawcę. Sędzia Mariusz Jasion pisał w uzasadnieniu wyroku w sprawie karnej, że Roman B. uczynił z dziewczynki "niewolnicę seksualną". Kasia chodziła do gimnazjum, w którym prefektem był ks. Roman B. Zakazywał jej rozmawiania z rówieśnikami. Kiedy próbowała opowiedzieć o swojej krzywdzie nauczycielce, która udzielała jej korepetycji, została później "za karę" pobita przez ks. Romana. W wyniku przemocy ofiara trafiała do szpitala z urazami ręki oraz miednicy. Do szkoły chodziła bardzo nieregularnie. Była zagrożona ze wszystkich przedmiotów. Z tego powodu musiała ją opuścić i powrócić do zespołu szkół w rodzinnej miejscowości.

   @pkostowski: Ale wypierdy. Zeznała przecież że ksiądz nie używał przemocy. Że w ogóle sąd uwierzył wariatce z borderem. I nie życze sobie mendo żebyś jakieś moje wypowiedzi wrzucał na fejsbuk.

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista: Od początku zeznawała, że ksiądz używał przemocy. Widziałem dokumenty z sądu apelacyjnego w Poznaniu, które obszernie cytują przebieg wcześniejszych procesów.

   To nie pierwsze Pańskie kłamstwo w tej sprawie. Skąd czerpie Pan informacje?

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski: Też czytałem. Widze że usunięte teraz. Tak czy siak ksiądz sie nie przyznał do przemocy a ta dziewczyna zeznała że ksiądz nie stosował przemocy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista: To nieprawda. Kasia zawsze mówiła o przemocy. Zarówno przed sądem, jak i w rozmowie z Kopińską, na blogu i w rozmowach ze mną. Natomiast prawda, że ksiądz się do tego nie przyznał.

  •  

   pokaż komentarz

   Kasia zawsze mówiła o przemocy

   @pkostowski: Ok cofam. To sąd jej nie wierzył ale że uwierzył w inne bajki bordera.

  •  

   pokaż komentarz

   @BudkaStonogi 1. To proste, porównaj sytuację z PL z analogiczną sytuacją z USA i kardynałem Law. Po publikacji szokujących informacji o skali pedofilii w mediach Law ustąpił ze stanowiska, a diecezja musiała wypłacić wielomilionowe odszkodowania. Jak zrobiło się naprawdę gorąco, to Lawa przed sądem uchronił papież JP2 i schował w Watykanie. Co nas się stało po wielu publikacjach i filmie? Konferencja, czyli wielkie nic. A dlaczego? Bo wiedzą, że mogą.

   Przenoszenie księży z parafii do parafii jest tuszowaniem przestępstwa, tak samo jak ukrywanie / niszczenie dokumentów. W Ameryce kościół był na progu zrównania z mafią, nie mieli wyboru i zaczęli współpracować. Ale tam mają jaja, nie to co tu (zresztą co wymagać od państwa, którego przywódcy całują po rękach kolejnych papieży podczas oficjalnych spotkań).

   Gdzie rządowa komisja w sprawie pedofili w Polsce? Co z 382 przypadkami, do których przyznał sie KRK? Co z ofiarami i sprawcami? Czy ktoś zebrał i zabezpieczył dokumenty? Sam widzisz, że coś tu bardzo śmierdzi, a wszyscy udają, że coś naprawiają.

   Ciekawym przykładem jak sobie radzić z tym problemem jest też Irlandia.

   2. Niestety ofiary się nie liczą. Nie liczą się dla państwa i tym bardziej nie liczą się dla kościoła (jakby się liczył, to nie było by tej rozmowy). Co zrobił kościół w sprawie ofiar choćby Peatza czy Jankowskiego? Nic. Co z ofiarami z 382 do których przyznali się na konferencji? Pewnie to tajemnica kościelna... ale zazwyczaj bilet dla księdza do nowej parafii. A ofiary niech sobie radzą.

   Obawiam się, że dla katolików ważniejsze od dobra dzieci jest życie wieczne. A to może zagwarantować tylko łono KRK...

  •  

   pokaż komentarz

   A to, że wielu zwierzchników tego nie wykorzystuje, to już inna bajka

   @BudkaStonogi no i co z tym robią zwierzchnicy tych zwierzchników? Bo jak "procedury" są takie, że "możesz wyrzucić pedofila, a możesz nie wyrzucić i ukrywać, wszystko jedno" to mogą je sobie w dupę wsadzić.
   W sumie nawet od wsadzenia samych pedofilów ważniejsze jest IMO posadzenie ludzi, którzy ich chronili, bo odpowiadają za systemową patologię.

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker ja nie wiem, ale często zwierzchnicy zwierzchników o tym nie wiedzą nawet.
   Bo pedofilia dzieje się głównie na szczeblu lokalnym i tamże zostaje.
   Bo niektórzy biskupi wolą to przemilczeć w ich mniemaniu "dla dobra kościoła"

  •  

   pokaż komentarz

   Jankowskiego?

   @6n077: A co miał z Jankowskim zrobić? Przecież umarzane sprawy były przez prokurature. Szkoda że jak żył lewactwo siedziało cicho. Teraz łatwo obsrać człowieka

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista o skłonnościach i ekscesach "sEkscelencji" Jankowskiego wiedziano od samego początku, już w czasach PRL. I wiedziały o tym służby jak i diecezja. Wiedziały, a sprawy i tak się przedawniły... Przypadek? ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   Wiedziały

   @6n077: A ty wiesz od służb czy z gazety?

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista: Czy religia nie nakazuje Ci być po stronie tych uciśnionych i skrzywdzonych? Nawet jeśli laska ma teraz bordera to pytanie skąd się wzięło u niej takie zaburzenie? Jak można w ogóle próbować bronić takich ludzi Behrendt czy Jankowski?
   @pkostowski wykop + poleciało na FB

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista wiele źródeł o tym wspomina. Za jego życia była nawet afera z młodymi chłopcami na plebanii (chyba w 2004) na całą Polskę. Pisyały o tym gazety, były reportaże, jest książka.
   W 2002 była afera z Peatzem i molestowaniem kleryków.

   W obu najpierw szok w niedowierzanie, a potem cisza. Oprócz księży którzy zostali skazani przez sądy, to ze świecznika tylko tym dwum się "oberwało".

  •  

   pokaż komentarz

   Czy religia nie nakazuje Ci być po stronie tych uciśnionych i skrzywdzonych?

   @przedetektyw: Nie wierzący jestem.

   Nawet jeśli laska ma teraz bordera to pytanie skąd się wzięło u niej takie zaburzenie?

   Na pewno nie miało wpływu na to zaburzenie wychowanie w patologicznym domu tylko przez złego księdza jej sie zrobiło.

  •  

   pokaż komentarz

   wiele źródeł o tym wspomina

   @6n077: No to jedziesz. Tylko od służb chce nie z gazety wyborczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @BudkaStonogi:
   Nie jestem tu stroną- po prostu czytam. Zobaczyłem tu cytat: "Najgorsze jest to, że nikogo nie interesują ofiary. k?!%a, jak to nie?..."Napisz, gdzie jest on w oryginalny tekście, bo nie dowidzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @BudkaStonogi: Ja też.W oryginalnym tekście nie widzę CAŁEGO cytatu, jaki wkleiłeś.To wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito

   Najgorsze jest to, że nikogo nie interesują ofiary. One są wstydliwą wisienką na torcie. Torcie, który konsumują książęta kościoła co dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   Obrońcom Jankowskiego radzę najpierw przeczytać książkę wydaną na ten temat 2 tygodnie temu, zanim zaczną się wypowiadać w tej sprawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista a TVN24 może być? ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

   pokaż spoiler Nie masz googla? Poczytaj, podglądaj i wyrób sobie własne zdanie. Co ciekawe teczki Jankowskiego zostały dokładnie zniszczone, lepiej niż Wałęsy.

  •  

   pokaż komentarz

   Obrońcom Jankowskiego radzę najpierw przeczytać książkę wydaną na ten temat 2 tygodnie temu, zanim zaczną się wypowiadać w tej sprawie

   @pkostowski: Taka na pewno rzetelna ta książka:

   Piotr Głuchowski. Był reporterem, redaktorem, wicenaczelnym i szefem w lokalnych redakcjach Gazety Wyborczej

  •  

   pokaż komentarz

   kościół ma odpowiednie procedury żeby pedofilów w kościele wyszukiwać i wyrzucać ze stanu duchownego. A to, że wielu zwierzchników tego nie wykorzystuje, to już inna bajka

   @BudkaStonogi:

   To jesteś niedoinformowany, poczytaj sobie jaki dokument obiwiązywał do 2010r. w kościele, który to był instrukcją dla biskupów by nic nie wychodziło na światło dzienne.
   A zapoczatkował to padre kremówka, któremu od zawsze tylko "dobro instytucji" leżało na sercu.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu
   Cooooo ty kolego mi tu gadasz, przecież kremowczak właśnie wzbogacił episkopaty o nowe narzędzia do wykrywania pedofilów

  •  

   pokaż komentarz

   Cooooo ty kolego mi tu gadasz, przecież kremowczak właśnie wzbogacił episkopaty o nowe narzędzia do wykrywania pedofilów

   @BudkaStonogi:

   Eeeeh, afery pedofilskie i ich tuszowanie na szeroką skalę zaczeły się włąśnie od padre kremówki jego umiłowania do kościoął, które objawiało się tym, że absolutnie żadnego zła z kośiołem poublicnzi enie można powiązać.
   Proponuję poczytać o ojczulku Delgado jak wiele dla niego padre kremówka zrobił.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu

   Eeeeh, afery pedofilskie i ich tuszowanie na szeroką skalę zaczeły się włąśnie od padre kremówki

   XD nie

   które objawiało się tym, że absolutnie żadnego zła z kośiołem poublicnzi enie można powiązać.

   Gdzie?

   Proponuję poczytać o ojczulku Delgado jak wiele dla niego padre kremówka zrobił.

   Co zrobił?, Przecież afera wypłynęła dopiero za Benedykta

  •  

   pokaż komentarz

   Co zrobił?, Przecież afera wypłynęła dopiero za Benedykta

   @BudkaStonogi:

   Wpisz Maciel Delgado i Ci wyskjoczą informacje, to naprawdę nie takie teudne.
   Pod koniec filmu Sekielskich jest kawałek wywiadu rzenbika episkopatu, który przyznaje, że taka instrukcja była, ale "już jej nie ma" i teraz mają inną ;D

   Super!

  •  

   pokaż komentarz

   @6n077: w sumie nic mnie to nie obchodzi, ale nie lubię manipulacji. Ale porównaj swój wpis "Najgorsze jest to, że nikogo nie interesują ofiary. One są wstydliwą wisienką na torcie. Torcie, który konsumują książęta kościoła co dnia."
   Z wpisem " Najgorsze jest to, że nikogo nie interesują ofiary. k??@a, jak to nie?..."
   Bo sam zainteresowany nie widzi różnicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu
   Tak tak wyborcza, daj mi coś nie od Michnika

  •  

   pokaż komentarz

   @BudkaStonogi:

   bozia nie wyposażyła w paluszki czy w mózg do wyszukiwania w wyszkiwarce?

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu
   Mehhhhh jakie to typowe

   Ić se sam poszukaj

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu

   Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że ks. Degollado miał wielki talent do zjednywania sobie zwolenników. Zwłaszcza, że jego zgromadzenie zakonne rosło szybko w siłę tak liczebną, jak i finansową, i to chwili, gdy inne tradycyjne zakony przeżywały wielkie kryzysy. Potrafił on też posługiwać się przekupstwem i intrygami. Pomimo więc wielu świadectw ze strony skrzywdzonych osób, w tym kleryków i księży, Watykan nie dawał temu wiary.

  •  

   pokaż komentarz

   Mehhhhh jakie to typowe

   Ić se sam poszukaj

   @BudkaStonogi:

   Bo wstydziłbyś sie, że nawet nazwiska w wyszukiwarkę wklepać nie potrafisz, ale jesteś katolem, więc czego wymagać.

   To, czy coś jest prawdą nie zależy od tego czy pisze to wyborcza czy rzeczpospolita, ale do tępego katolickiego łba nie dojdzie.

   https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1767784,1,zaslugi-i-winy-jana-pawla-ii.read

  •  

   pokaż komentarz

   @BudkaStonogi:

   I o czym toświadczy katolicki półgłówku?

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu

   ale jesteś katolem

   Jestem?

   To, czy coś jest prawdą nie zależy od tego czy pisze to wyborcza czy rzeczpospolita

   Owszem zależy, każda gazeta przedstawia swój punkt widzenia i nawet z krzywdzącego potrafią zrobić ofiarę

   ale do tępego katolickiego łba nie dojdzie.

   No fajne ad personam

   Bo wstydziłbyś sie, że nawet nazwiska w wyszukiwarkę wklepać nie potrafisz

   Ale to ty mi z tym typkiem i tym tematem wyskoczyłeś, więc to ty powinieneś dostarczyć mi wszystkie materiały i dowody, a nie ja sam mam sobie szukać

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu

   I o czym toświadczy katolicki półgłówku?

   Ojca wołasz czy co?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to ty mi z tym typkiem i tym tematem wyskoczyłeś, więc to ty powinieneś dostarczyć mi wszystkie materiały i dowody, a nie ja sam mam sobie szukać

   @BudkaStonogi:

   Ale to Ty się wypowiadasz w sprawie, o któej nie masz pojęcia.
   Ani odnośnie kremówki, ani odnośnie dokumentu kościelnego, który wtedy obowiązywał, więc zamilcz na zawsze.

   Nie jestem Twoją mama, żeby Ci z obiwiazku dostarczać informacji i edukować Cię byś wyszedł ze stanu niewiedzy.

   Roszczeniowość to może w kościele ma znaczenie, ale normalni ludzie nią gardzą.

  •  

   pokaż komentarz

   Ojca wołasz czy co?

   @BudkaStonogi:

   Nie wymiguj się, bo właśnie poległeś, więc zamilcz i zakończ temat, wtróć do kościóka i grzecznie posyp na tacę obrońcom pedofilów.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu

   Ale to Ty się wypowiadasz w sprawie, o któej nie masz pojęcia

   Jak mówiłem, po twojej stronie leży ciężar dostarczenia dowodów nie mojej

   więc zamilcz na zawsze.

   Blokujesz moje konstytucyjne prawo do wolności słowa, aha

   Nie jestem Twoją mama, żeby Ci z obiwiazku dostarczać informacji i edukować Cię byś wyszedł ze stanu niewiedzy.

   Kurdeeeeeeee, sam znaczysz dyskusje na temat jakiegoś ojca z Meksyku, a potem mi pieprzysz hurr durrrr jesteś debilem hurrr durrrr ja mam rację a ty nie i masz mi wierzyć ty się nie znasz, tylko ja się znam nic ci nie muszę udowadniać hurr durrrr zamilcz XDXD

   Roszczeniowość to może w kościele ma znaczenie, ale normalni ludzie nią gardzą

   乁(?ʖ̯?)ㄏ

  •  

   pokaż komentarz

   Bo niektórzy biskupi wolą to przemilczeć w ich mniemaniu "dla dobra kościoła"

   @BudkaStonogi no i może jak by któryś został wywleczony w gaciach o 6 rano a potem posiedział z 5 lat, to następni już nie będą woleli. ;)
   Niepowiadomienie organów ścigania o przestępstwie pedofilskim jeśli ma się o nim jakąkolwiek wiedzę jest karalne.
   Naturalnie może być ciężko udowodnić że wiedzieli, ale może chociaż kilku się uda

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu typie to ty poległes jak zacząłeś mnie wyzywać xd

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker no i ja to popieram

   Ale też rozumiem kościół, że nie chce tego zrobić.

   Bo znowu by było, że kościół to sami pedofile, że gwałco i te sprawy

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski: A pedofil z Tylawy nadal jest księdzem. Ostatnio nawet okazało się że zasiada w kapitule kolegiackiej w Brzozowie, przeznaczonej dla "szczególnie zasłużonych kapłanów".

  •  

   pokaż komentarz

   Jak mówiłem, po twojej stronie leży ciężar dostarczenia dowodów nie mojej

   @BudkaStonogi:

   Jasne, jeżeli pwoiem, że woda to H20 to po mojej stronie leży ciężaro dowodu i muszę niedouczonemu debilowi szukać artykułów, które w jego opini będą dostatecznie wiarygodne ;)

   Zacząłeś się wypowiadać, nie odniosłeś się dokomentu, który obowiązywał do 2010 r, w sprawie tuszownaia, bo oczywiście go nie znasz, i mówisz jakieś tezy o papieżu kremówce, a nie znasz największych afer z jego udziałe,.

   Także po Twojej stronie leży dokształcenie się i posiadanie podstaowej wiedzy w temacie, w którym chcesz zabierać głos.

   Wykop to nie Twoja mama, a ja też nią nie jestem.

   Także więcej intelektu i wyszukiwarki.

   I jeżeli nie znasz tematu to się na przyszły raz nie wypowiadaj, to zaoszczędzisz sobie wstydu.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu

   Jasne, jeżeli pwoiem, że woda to H20 to po mojej stronie leży ciężaro dowodu i muszę niedouczonemu debilowi szukać artykułów

   Tak musisz, tak działa "dyskusja"

   Debilowi

   Czemu ty swoje ego tak obrażasz

   nie odniosłeś się dokomentu, który obowiązywał do 2010 r, w sprawie tuszownaia, bo oczywiście go nie znasz, i mówisz jakieś tezy o papieżu kremówce, a nie znasz największych afer z jego udziałe,.

   Ty no nie wiem, bo może nie dałeś mi kiedy odnieść się do tego, jeśli w co drugim komentarzu zacząłeś mnie wyzywać i udowadniać swoją wyższość nade mną

   Także po Twojej stronie leży dokształcenie się i posiadanie podstaowej wiedzy w temacie, w którym chcesz zabierać głos.

   No właśnie, do książek a nie na wykopie siedzisz

   Wykop to nie Twoja mama, a ja też nią nie jestem.

   ??????????????????????

   Także więcej intelektu i wyszukiwarki.
   I jeżeli nie znasz tematu to się na przyszły raz nie wypowiadaj, to zaoszczędzisz sobie wstydu.


   XD ty jakiś borderline masz czy co

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski: "Nigdy nie ujawniono, kiedy rozpoczął się kościelny proces, dlaczego trwał tak długo ani kiedy sprawa została zgłoszona do Watykanu." - znalazłem jeden taki przypadek z tego roku, gdzie pewne informacje podano. Szukałem mianowicie informacji o tym czy były przypadki księży skazanych dopiero po wyrzuceniu ze stanu kapłańskiego (co tłumaczyłoby czemu oficjalnie skazanych pedofilów z zapisanym zawodem "duchowny" jest tak mało). Ksiądz w Jemielnicy molestował ministranta w roku 2012, czyli w czasie gdy już obowiązywała nowa instrukcja postępowania. Sprawa została zgłoszona przez rodzinę do kurii, następnie sąd kościelny pięć lat procedował sprawę, wyrzucił księdza ze stanu kapłańskiego i dopiero wtedy zgłosił sprawę do prokuratury. Sad też go skazał, więc dowody musiały być mocne. Pojawia się pytanie - czemu Kościół uznał swoje pierwszeństwo i pięć lat nie informował organów ścigania o znanym mu przestępstwie?
   https://nto.pl/byly-ksiadz-z-jemielnicy-skazany-za-molestowanie-ministranta-wyrok-25-roku-wiezienia/ar/c1-14137169

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Pisałem o sprawie Romana B. Zakon nigdy nie ujawnił dat w tej sprawie. Ani w rozmowie ze mną, ani w rozmowie z dziennikarzem KAI, ani w odpowiedzi na list arcybiskupa. Stąd moje założenie, że ujawnienie tej daty mogłoby pociągnąć do odpowiedzialność paru chrystusowców w świetle nowych przepisów kościepnych.

   Oczywiście są chwalebne przypadku reagowania na pedofilię w Kościele. Chociaż "chwalebne" to może złe słowo. Po prostu normalne. Z reguły jednak tej normalności brakuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo znowu by było, że kościół to sami pedofile, że gwałco i te sprawy

   @BudkaStonogi rzecz w tym, że ludzie mówią, że "Kościół to pedofile, gwałco i te sprawy" właśnie DLATEGO, że biskupi wolą ukrywać pedofilów, zamiast od razu zawiadamiać policję.
   Przecież kilku zwyroli wszędzie może się trafić, ale jeśli w proceder zaangażowane jest "wyższe kierownictwo", to już wtedy rzutuje to na całą "firmę".
   Gdyby biskupi chcieli faktycznie chronić dobre imię instytucji, to robiliby dokładnie odwrotnie, niż robili.

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker
   No, ale oni właśnie chcą to chronić

   Według nich jeśli przemilczą te sprawę, to zapewne wszyscy o niej zapomną i będzie dobrze

   W sumie warte uwagi jest też to, że sprawy pedofilskie, które wypływały to są te sprzed 20/30 lat

  •  

   pokaż komentarz

   Według nich jeśli przemilczą te sprawę, to zapewne wszyscy o niej zapomną i będzie dobrze

   @BudkaStonogi podejście dobre dla strusia, lub 5-letniego dziecka, a nie dla dorosłego chłopa na wysokim stanowisku ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker zgadza się, ale ja za nich nie odpowiadam

  •  

   pokaż komentarz

   @BudkaStonogi naturalnie. :)
   Ale jako że nie wierzę w to, że aż tylu ludzi na takim stanowisku przejawia podejście 5-latka, nie wierzę w to, że robili to dla "chronienia Kościoła" . Jeden, ok, powiedzmy, mógł być wyjątkowo naiwny i zdziecinniały. Dwóch, może. Więcej na pewno nie. Więc nie wierzę też w ich jakiekolwiek dobre intencje pod tym względem.
   Co oznacza, że może nie wszyscy, ale większość, nie chciała chronić kościoła, tylko raczej własną, lub czyjąś, dupę.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak musisz, tak działa "dyskusja"

   @BudkaStonogi:

   Dyskusje to można prowadzić z ludźmi którzy posiadają jakąś wiedzę, w innym wypadku jest darmowe doedukowyanie ludzi, z brakami intelektualnymi,
   więc zgłoś się z tym do mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyjanek_potasu
   Jeju typie wszystkie styki ci już wypaliło?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeju typie wszystkie styki ci już wypaliło?

   @BudkaStonogi:

   Udowodnij, po Twojej stoenie leży ciężaro dowodu, a nie rzucas oskarżenia w formie swoich opinii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rencista: typowy klecha, odpad spoleczny ktory nie umie niczego poza wciskaniom ludziom kitu o wszechnogacym boku ktorego nikt nigdy nie widzial... od 2000lat...... czlowiek sk%$$iel zniszczyl zycie mlodej dziewczynie pod pozorem ubogoslawienia

 •  

  pokaż komentarz

  Czas mial zatrzeć ślady, a wiele takich spraw nigdy nie zakończy się wyrokami skazującymi. Ofiary wyjeżdżają, ksieży przenoszą, a sprawy kryminalne zamieniają się w lokalne legendy i plotki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grubby: Dlatego angażuję się w tej sprawie. Obrońców pedofilów należy śledzić, nagrywać i nie dać im spokojnie spać. Jak teraz będziemy bezczynni, to za 5 lat znowu wyjdzie jakaś afera, że ktoś dzisiaj był molestowany. Trzeba to przerwać.

   Kościół utrzymuje się z pieniędzy, które wpłacają im wierni. Jeśli zwiększy się świadomość tych spraw w społeczeństwie, to w parze z bezczynnością przełożonych będą szły konkretne straty finansowe dla takich zakonów. I wtedy się okaże, że winnych jednak można skazywać i usuwać błyskawicznie. Czekam na ten dzień.

 •  

  pokaż komentarz

  Wyobrażacie sobie taką sytuację? Policja łapie pedofila który jest z zawodu elektrykiem. Nagle Stowarzyszenie Elektryków Polskich wydaje oficjalne oświadczenie że przenoszą go do innego rejonu energetycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Brzmi kuźwa absurdalnie no nie? Ale w świecie księży to jest standard.

 •  

  pokaż komentarz

  @pkostowski Ciekawa akcja. Jednak, ponieważ lubię uczciwość, zraziło mnie trochę to co zrobiłeś w 3:50, okłamując rzecznika. Zadzwoniłeś i nagrywałeś tę rozmowę, więc zakładam, że miałeś na celu publikację tych materiałów. To zupełnie cię zdyskredytowało jako rozmówcę w moich oczach. Szczerze wątpię w twoją przynależność do RSC. Pomijam fakt nie poinformowania rozmówcy o nagrywaniu rozmowy - tutaj już sam Hadalski może cię ciągać po sądach. Sprawa karna ci nie grozi, ale nagrywanie rozmowy bez zgody rozmówcy może być rozpatrywane pod kątem naruszenia dóbr osobistych określonych w art. 23 k.c. Mam wrażenie, że chciałeś zrobić coś grubszego, ale możesz oberwać rykoszetem. I nie piszę tego, bo jestem w jakiś sposób powiązany ze środowiskiem kościelnym - zupełnie przeciwnie. Po prostu nie toleruję takich podchodów i manipulowania, nawet jeśli mamy wspólnego wroga i wspólny cel.

  •  

   pokaż komentarz

   @mug3n: Mam apkę, która nagrywa wszystkie rozmowy. Ciekawsze zachowuję. Jeśli obrońcy i wspólnicy pedofilów będą chcieli, to mają jeszcze lepsze powody, żeby wytoczyć mi proces. Trudno.

   Na płaszczyźnie moralnej - rozumiem, że to wątpliwe. Jednak nagrywałem rozmowę, w której uczestniczyłem, numer do rzecznika dostałem kanałami oficjalnymi, rozmowa dotyczyła spraw publicznych, a udzielenie tych informacji leży w zakresie obowiązków rzecznika. Jak Kopińska dzwoniła do kościelnych rzeczników, to jej odpowiadali: "my tu nie jesteśmy od pomagania dziennikarzom". To mafijne myślenie, że rozmawiamy tylko ze swoimi. Jak KAI z nim przeprowadzała wywiad, to albo dziennikarz nie miał jaj, żeby dopytać, co ten rzecznik za głupoty opowiada, albo sam rzecznik to wykreślił na etapie autoryzacji. Nie jestem dziennikarzem i mam taki poziom motywacji, że doprowadzę tę sprawę do końca, choćby to miała być ostatnia rzecz, jaką zrobię.

   PS Jestem z RCS naprawdę. Robię to, żeby móc patrzeć w lustro. Moje środowisko zrobiło Kasi wielką krzywdę - już po aresztawaniu Romana B.

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski: @mug3n: Nagrywać (notować) można wszystko do woli, nie można za to nagrań upubliczniać bez zgody stron. Zapewniłeś człowieka, że nie opublikujesz nagrań. W sądzie (o ile rzecznik Cię tam zawlecze) będziesz musiał udowodnić, że złamałeś prawo w ważnym interesie publicznym. Sąd może się ku temu przychylić bądź nie. Z moralnego punktu widzenia natomiast sprawa jest czysta - dopuściłeś się kłamstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: Niekoniecznie, bo w momencie rozmowy nie wiedziałem jeszcze, czy ją upublicznię. Robię to z bezsilności i bariery milczenia, którą zakon stawia przede mną. Oczywiście nie będę takich argumentów używać na ewentualnej rozprawie. Przykro mi, że nie umiem w tej sprawie postępować krystalicznie czysto i kogoś mogę zrazić przez to do tej słusznej sprawy. Ja już odpowiadałem zakonnikom, którzy zapowiadali, że "moje dobre imię ucierpi jak będę się tym dalej zajmował", że nie dbam o moje dobre imię.

   Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że w tej sprawie są inni ludzie poza mną, którzy popełnili więcej zła. Osoby z mojego środowiska, niestety, widzą winę raczej w tym, że mówię o tych sprawach niż w postępowaniu zakonu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mug3n: Okłamał księdza??? Toż to grzech!

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: że kłamcami trzeba grać tymi samymi kartami. Te sk!?@ysyny są na tyle parszywe że uczciwi ludzie nic im nie zrobią i oni to wykorzystują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: że kłamcami trzeba grać tymi samymi kartami. Te sk?$?ysyny są na tyle parszywe że uczciwi ludzie nic im nie zrobią i oni to wykorzystują.

  •  

   pokaż komentarz

   @pkostowski: Ponieważ sprawa dotyczy KK a Ty przedstawiasz się jako jego zatroskany członek (więc w domyśle katolik) to tak jego pozostali członkowie jak i osoby z zewnątrz (niekoniecznie przychylnie do niego nastawione) mogą odnieść wrażenie, że przeciwstawiasz się zasadom wiary w imię własnego pojęcia o tym co będzie dla kościoła dobre.

   @mug3n: Absolutnie nie. To nie jest "obrona konieczna". Chrześcijanin chcąc pozostać w zgodzie z sumieniem i moralnością nie może być występny w stosunku do osób amoralnych. Co nie oznacza, że jest wobec zła bezbronny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: Rozumiem, przeprosilem. Nic więcej nie mogę zrobić. Nie potrafię kontrolować perfekcyjnie każdego słowa. Podobnie Kasia ma mi za złe sposób, w jaki sformułowalem mail do rzecznika. Tylko ten się nie myli, kto nic nie robi. Ja się tymi sprawami zajmuję w wolnym czasie. Piszę maile w pośpiechu. Rozmowy nagrywam w przerwie obiadowej w pracy.

   Przepraszam raz jeszce. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że jest to pewne oblicze manipulacji - kierowanie dyskusji na zupełnie poboczne tory. Popełniłem błąd - zapłacę swoją cenę. Teraz wróćmy do ludzi, którzy zniszczyli życie człowiekowi i są z siebie dumni.

  •  

   pokaż komentarz

   Z moralnego punktu widzenia natomiast sprawa jest czysta - dopuściłeś się kłamstwa.

   @Bartholomew:

   "Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia, trzeba być lisem i lwem"

   Dobrze, że chłopak cokowliek robi i upublicznia jak naprawdę wygląda oblicze kościoła.
   Jeżeli przychodzą dziennikarze i nagrywają potajemnie afery to też bronisz sprawców?

   Każda osoba powinna być za swoje słowa i czyny odpowiedzialna i postępować w taki sposób by później nie musieć się ich wstydzić czy są nagrane czy nie.

   Polecam się zachowywać moralnie i etycznie to nigdy nie będziesz miał powodu do wstydu czy obawiania się, że ktoś Cię nagrywa.

  •  

   pokaż komentarz

   Co nie oznacza, że jest wobec zła bezbronny.

   @Bartholomew:

   Pochwal się proszę co Ty zrobiłeś dla ofiar pedofilów lub innych ofiar księży?
   Jak zareagowałeś?
   Pewnie modlitwą( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: static.wixstatic.com

  •  

   pokaż komentarz

   @xarcy: Ludzie myślą, że to żart, a to jest dokładnie cytat z rozmów, które prowadziłem w kościelnych kręgach. Niektórzy widzą ewangeliczne dziecko w gwałcicielu, a w krzywdzonym dziecku nie dostrzegają nawet człowieka. Na szczęście nie wszyscy.

Dodany przez:

avatar pkostowski dołączył
536 wykopali 43 zakopali 6.3 tys. wyświetleń
Advertisement