Pożary lasów deszczowych - nie ma katastrofy, a media nie mówią całej prawdy.

Pożary lasów deszczowych - nie ma katastrofy, a media nie mówią całej prawdy.

Od niedawna media usiłują przekonać opinię publiczną, że w lasach Amazonii ma miejsce katastrofa. Ciężko podchodzić obojętnie do tego że podpalany i karczowany jest prastary las deszczowy, ale postaram się tutaj przedstawić trochę faktów, które wyjaśnią to co dzieje się aktualnie w Brazylii.

 •  
  d......1

  +307

  pokaż komentarz

  I taki wykop to ja szanuję. Pozdro Mirku

  •  

   pokaż komentarz

   @donnie01: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: sasiadki.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @donnie01 Szcun i ode mnie. Konkretnie
   i w temacie, "na chłodno, bez zbędnych emocji."

  •  

   pokaż komentarz

   @jakoob: szkoda, że kłamstwo. Dane

   Figure: Cumulative active fire detections through 8/22/2019 from MODIS and VIIRS confirm that 2019 is the highest fire year since 2012 (the start of the VIIRS record) across the seven states that comprise the Brazilian Amazon. In addition, fires in 2019 are more intense than previous years, measured in terms of fire radiative power, consistent with the observed increase in deforestation

   źródło: itsfine.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   :*
   Baju, baju! Z limonidłem jedź do raju! @ZmiksowanaFretka

  •  

   pokaż komentarz

   @wromario: a nie 8? O_O Przeanalizuj sobie dane, one są brane z NASA. Wszystko się rozchodzi o odwrócony trend, od lat sporo ludzi walczy o zmniejszenie wylesiania Amazoni, europejskie kraje płacą na to gruby hajs a w tym roku mamy wzrost ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZmiksowanaFretka: Stawiasz @frugofan95 bardzo poważny zarzut, czyli kłamstwo, jednak dane, na które się powołujesz, nie potwierdzają twoich zarzutów.

   ad1)

   Powyższa liczba pożarów, oznacza 84% wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Wydaje się że to dużo, jednak w 2018 było o wiele mniej pożarów niż w latach poprzednich, przez co ich liczba 2019 roku wydaje się niesamowicie wysoka.
   Twoje wykresy potwierdzają tę informację.

   ad2)

   Ponadto dane z satelitów NASA, sugerują że liczba pożarów w 2019 roku, pokrywa się ze średnią ich ilością na tym terenie z ostatnich 15 lat (wynika to z tego że w niektórych regionach Brazylii, liczba pożarów jest nawet poniżej średniej z tego okresu).
   Dane, które przedstawiłeś, nie pochodzą z 15 tylko z 8 lat i nie wiadomo nawet czy pokrywają się obszarowo z danymi z wpisu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ninio: Dane przedstawiają Brazylijską część Amazonii. Dla mnie to katastrofa. Mówi, że Europejskie kraje nie dbają o środowisko bardziej i zupełnie pomija to że płacą gruby hajs na walkę o Amazonię. W Brazylii gęstość zaludnienia to 24,7 osób na km^2, w Europie 72,9

  •  

   pokaż komentarz

   @ZmiksowanaFretka:

   Dane przedstawiają Brazylijską część Amazonii
   Wykresy nie były podpisane odnośnie obszaru z jakiego zebrane dane.
   Jeżeli są z tego samego obszaru, to dalej nie zmienia to faktu, że w żaden sposób nie zaprzeczają tezom postawionym we wpisie OPa.

   Ja rozumiem i podzielam Twoją troskę o środowisko, ale nie możesz zarzucać kłamstwa, człowiekowi który popełnił wpis i uargumentował go powołując się na źródła, tylko dlatego, że nieprawdziwy obraz sytuacji służyłby szeroko rozumianej "słusznej sprawie". Zwłaszcza, jeżeli nie posiadasz danych, podważających jego słowa i źródła.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZmiksowanaFretka Jeżeli chcesz polemizować z OPem, to zwróciłbym uwagę na fakt, że stwierdzenie:

   Ponadto dane z satelitów NASA, sugerują że liczba pożarów w 2019 roku, pokrywa się ze średnią ich ilością na tym terenie z ostatnich 15 lat (wynika to z tego że w niektórych regionach Brazylii, liczba pożarów jest nawet poniżej średniej z tego okresu).
   może odnosić się do liczy pożarów na terenie całej Brazylii (a przecież znajduje się tam bardzo dużo terenów nie będących zmniejszającym się z roku na rok lasem), podczas gdy treść wpisu, tytuł znaleziska oraz jego opis odnosi się do pożarów w lasach Amazonii. Co może wynikać z tego że @frugofan95 dopuścił się:

   1) Niedopatrzenia edytorskiego
   Wtedy OP powinien poprawić swój tekst tak by było jasne, że informacja o średniej z ostatnich 15 lat dotyczy lasów Amazonii

   2) Błędu w jego interpretacji danych źródłowych (zdarza się).
   Wtedy OP powinien napisać sprostowanie i dotrzeć z nim do wszystkich którzy przeczytali jego wpis i prawdopodobnie zostali wprowadzeni w błąd.

   3) Celowej manipulacji
   Wtedy OP powinien mieć problemy z patrzeniem w lustro przez długi czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @ninio: Starałem się być jak najbardziej rzetelny, przeoczyłem jednak fakt że liczba pożarów dotyczy terenu całej Brazylii i myślę że to wystarczyłoby dodać w sprostowaniu, aby artykuł nie wprowadzał w tym miejscu w błąd. Nie ma to wpływu, na inne fakty, ale mimo wszystko jest to błąd. Nie wiem jak to teraz sprostować żeby dotrzeć do jak największej liczby osób.

  •  

   pokaż komentarz

   @frugofan95: Tak jak pisałem, błędy się zdarzają i często boleśnie odczuł to prawie każdy, kto kiedykolwiek pisał do recenzowanego czasopisma.
   Co do skali, to mógłbym polemizować, moim zdaniem ten błąd istotnie wpływa na wnioski, ponieważ niesie informacje, że nic się w sumie nie zmienia od lat. (A może właśnie się zmienia, w tej chwili nie podejmę się oceny.) Ale większość ludzi może mieć inne zdanie. Możliwe też, że po przeliczeniu na powierzchnie lasów niewiele by się zmieniło, ale bez danych, są to nieuprawnione spekulacje.

   Nie wiem jak to teraz sprostować żeby dotrzeć do jak największej liczby osób.
   Też nie wiem, jestem raczej biernym użytkownikiem tego portalu. Dodaj w sprostowaniu, że w poprzedniej wersji znajdował się błąd i do jakich błędnych wniosków mógł prowadzić. Mógłbyś też zrobić nowy wykop ze sprostowaniem, ale nie wiem czy się wybije. Wszystko zależy od tego co chciałeś/chcesz osiągnąć swoim wpisem.

   Btw. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Tak, że nie zrażaj się i pisz dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @frugofan95: rozwój można budować również bez wypalania lasów

  •  
   d..4 via iOS

   +1

   pokaż komentarz

   @ZmiksowanaFretka: Angela się rzucała o Amazonie a sami wycinali jakiś pralas. Typowo niemieckie...

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, ale jakie znaczenie ma rozwój jednego biednego kraju w sytuacji gdy szkodzi to wszystkim ludziom na świecie? Są chyba jakieś rzeczy nadrzędne nad chęcią zarobku brazylijskiego farmera.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderbird88: Są też rzeczy nadrzędne nad chęcią konsumpcji zachodniego człowieka. Europejczycy ochoczo korzystają z drzewa, żywności i innych produktów z 3 świata. Umywają ręce i zarzucają tym krają że nie dbają o ekologie i śmiecą. Jeśli chcemy ocalić planetę to musimy wszyscy zmienić swoje nawyki i styl życia, a nie tylko wieszać psy na Brazylii.

  •  

   pokaż komentarz

   @frugofan95: No wydaje mi się, że od kilki lat dążymy do zmiany nawyków i stylu życia. Co raz więcej ludzie zachęca do tego, promuje i co raz więcej jest ludzi świadomych. Wieszanie psów na Brazylii jest tego częścią.

   Zaprzeczanie raczej nie pomaga ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   zarzucają tym krają

   @frugofan95: Ke?
   A już tak poważnie, to ja na prawdę nie miałbym przeciwko gdybym kupował polskie jabłka zamiast tych sprowadzanych z chin, i wynosił zakupy w papierowych torbach a nie foliówkach ale żaden sklep w polsce mi nie oferuje takiego wyboru. Różnica jest też taka że 2/3 europejczyków wyp$%@@%#i śmieć do kosza, a taki flejarz pajeet i jego kolega z chin p$%@@%#nie to gdzie popadnie. Póki co to jedynymi którzy zmieniają swoje nawyki są europejczycy. Azjaci mają na to totalne wyj%@!ndo, a amerykanie wp@$@?@!ają i przetwarzają już tyle że za niedługo będzie taniej ich tirami przewozić zbiorowo tak bedą grubi.
   Jedynym praktycznym sposobem powstrzymania tego było by odejscie od kapitalizmu i limity na posiadanie, ale spróbuj to wprowadzić to cię za jaja powieszą wszyscy na najbliższej lampie ulicznej, bo przecież mit o tym że każdy może mieć wszystko i ile tylko chce wystarczy że będzie zap@$@?@!ać musi istnieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderbird88: Czekam aż zrobisz taki wykop z oskarżeniem odnośnie Chin.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Gorzej, jeśli wypalają lasy pod uprawę kukurydzy, żeby Europejczycy mogli sobie wytworzyć biopaliwa i być ekologiczni. Ten kij też ma dwa końce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: jak nie lubię Lidla, tak kupisz tam polskie jabłka i papierowa torbę...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderbird88: I tu jest całe sedno problemu. NAM nie odpowiada że ONI wycinają podczas gdy my już dawno wycięliśmy. To jest czysta hipokryzja, nic więcej. Oczekujemy od innych żeby utrzymywali status quo w naszym imieniu. Jeżeli chcemy powstrzymać biedne kraje od wycinania drzew jest na to bardzo prosty spodób. Podatki. Grupa z ramienia ONZ zbiera od każdego państwa ustaloną kwotę biorąc pod uwagę populację, dosłownie ileś tam od łebka, a następnie z tej kwoty budżety państw dostają pieniądze od hektara lasu. Ale nie, bo to płacić trzeba. Hurr durr, wolny rynek. Cywilizacja może się zesrać i kamień na kamieniu nie zostać, byle tylko kolejnego grosza z nas nie wycisnęli. Kasa, tylko to się liczy w tym smutnym jak p%?#a świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @TeselACC: Przecież chociażby Norwegia im placiła żeby tych lasów nie ruszali. Jak widać nic to nie zmieniło

  •  

   pokaż komentarz

   @AnMarie: Norwegia. Jedna Norwegia. To jest nic w skali świata. Mówię o całym systemie, nie jednej porządnej Norwegii. To raz. Dwa. Chodzi o zasadę kija i marchewki. Dostajesz za lasy ale tracisz za populacje. Wycinasz to zmniejszasz zysk/zwiększasz stratę. Ci to zrobili tak że powiedzieli "proszę nie wycinajcie" i dali im okup, a ci dalej zrobili swoje, bo co im mogą zrobić? mówię o banalnie prostym równaniu ludzie/hektary. Nie ma tam miejsca na żadne "to nie wycinka, to pożar" i inne chachmęty.

  •  

   pokaż komentarz

   @TeselACC: Niemcy też im placili ¯\_(ツ)_/¯
   Plus kilku filantropów się dokładało.
   I owszem, strasznie c?###wo postąpili i mam nadzieje, że pozostałe kraje wyciągną z tego konsekwencje wobec nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Poprawiasz kogoś i sam piszesz „na prawdę”... #grammarnazi

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: zawsze możesz kupić worek na płócienny worek na zakupy. Koszt jakieś 15 zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @frugofan95: pytanie jakie kraję w Europie wycinały las tropikalny jeśli takowy miały u siebie?? aby uprawiać rolę i czerpać korzyści. Acha i skąd mimo tej gonitwy za industrjalizacją i pogonią za pieniędzmi mamy jednak lasy w Europie? powinno być już wszystko ogołocone. Dlczego tak nie jest? bo w Europie trwało to setki lat w połączeniu z przemianami ustrojowymi -społecznymi (feudalizm, własność, szlachta, rewolucje, religia). a w Brazylii robi się to w ciągu niecałych 100lat. Może Europa i USA wie jakie konsekwencje niesie za sobą niszczenie ekosystemu tym bardziej takiego cennego i wyjątkowego jak las tropikalny, a nie zwykly las sosnowy koło Leszna. Sram na gówno kraje jak Brazylia, Indonezja etc. jeśli niszczą swój ekosystem pod uprawy, trudno są gównokrajem, ale jeśli będzie powódź, huragany, lawiny błotne itp. w tych krajach to niech później mają same z tym radzą bez angażowania innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @JaroSubaru82: Brazylia pomimo karczowania lasów, ma dużo większy procent zalesienia niż Europa. Świat ma zabronić im rozwijać u siebie rolnictwo i hodowlę bo mają taki, a nie inny typ lasów? Ok, ale niech świat da im kasę która faktycznie zrównoważy im to że przestaną ciąć las.

  •  

   pokaż komentarz

   @frugofan95: sorry z dupy argument. Kanada jest prawie taka jak Brazylia i jest w G8 bez niszczenia swojego ekosystemu więc się da. Jeśli Brazylia nie potrafi lub co bardziej realne nie chce jej się faktycznie myśleś, to j#@?ć ten kraj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: niestety w Polsce nie ma na to szans. Obecnie panuje (a na wykopie w szczególności) kult dzikiego kapitalizmu, wyzyskiwania każdego niżej i wyścig szczurów. A kraje które postawiły na mądry rozwój (Norwegia, Szwajcaria) nazywa się lewactwem i zgniłym zachodem bo nie wchodzą w dupę USA

  •  

   pokaż komentarz

   @Thunderbird88 lasy amazońskie pochlaniają ogromne ilości CO2, jest to o wiele mniej niż Brazylia tego CO2 produkuje. Zobacz ile usa produkuje bydła (które jest ogromnym źródłem CO2) a ile produkuje tlenu, niech nasadza lasów i usuną uprawy bydła. A nie każdy wymaga od kraju który nie jest za bogaty aby siedział i patrzył jak drzewa rosną

 •  

  pokaż komentarz

  Dodajmy do tego mapki z obszarem zadymienia, ktore duza czesc osob interpretuje jako tereny objete pozarem

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop, bo na Reddicie już też widziałem analizy, gdzie ktoś tłumaczył, że te pożary, nawet w tej skali to póki co nie jest nic nadzwyczajnego i jeszcze zjawisko znajduje się w granicach "normy", bo tam praktycznie co roku się palą te lasy. Nie znaczy oczywiście, że z tym zjawiskiem nie trzeba walczyć ale dopiero teraz ktoś to w ogóle zauważył i panikuje jakby cała Amazonia miała spłonąć do końca miesiąca.

 •  

  pokaż komentarz

  Od niedawna media usiłują przekonać opinię publiczną, że w lasach Amazonii ma miejsce katastrofa.
  Bo ma, to że kiedyś też wycinano i wypalano w żaden sposób tego nie zmienia przecież. Bardzo dobrze, że teraz zaczęto na to zwracać uwagę i kłaść nacisk.

  •  
   a..........r

   -9

   pokaż komentarz

   @vind: powiedział europejczyk który korzysta z dobrodziejstw tego że ktoś kiedyś wykarczował miejsce na którym stoi jego dom, pobliską ulica, pole z którego wp$%?%$?a cebulę.

  •  

   pokaż komentarz

   @agent-cooper: proponujesz ponownie zalesić europę? Czy wyciąć całą Amazonie dla równowagi? Bo nie rozumiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @merk: A co zlego w zalesieniu Europy? Moze zamiast pieprzyc o tym jak inni wycinaja to zacznijmy sadzic a nie innym zabraniac wycinac? Wprowadzic odpowiednie prawa(te zakazujace wycinki sa glupie bo zwyczajnie bedzie odstraszac ludzi), czemu u nas nikt o tym nie mowi? Lewactwo zawsze pieprzy o tym ze ktos wycina, o tym ze gdzies sadza a czemu nie ma inicjatyw co do sadzenie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Satan696: Nie ma nic złego w zalesianiu Europy, dzięki za uściślenie wypowiedzi kolegi. Chętnie też przyłączę się do twojej incjatywy zalesiania. Przybliżysz może ile km2 nalży zalesić w Europie, żeby zbilansować tegoroczną wycinkę w Amazonii? Jak już zalesimy fajnie było by też żeby tego nikt nie wyciął za szybko jednak.

  •  

   pokaż komentarz

   Przybliżysz może ile km2 nalży zalesić w Europie, żeby zbilansować tegoroczną wycinkę w Amazonii?
   @merk: Ale mnie nie interesuje bilansowanie wycinki, jakby nie wycinali to tez bym za tym byl bo tu nie chodzi o bilansowanie czegos tylko o zalesianie Europy. Lasy poprawiaja gospodarke wodna, przeciwdzialaja pustynnieniu i magazynuja wungiel oraz wplywaja na srodowisko i ludzi oraz rosna w nich rozne fajne rzeczy. Ile Europa powinna byc zalesiana? Sky is the limit. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Satan696: Łap plusa. Faktycznie więcej lasów nie zaszkodzi w Europie, ani w Amazonii.

  •  

   pokaż komentarz

   powiedział europejczyk który korzysta z dobrodziejstw tego że ktoś kiedyś wykarczował miejsce na którym stoi jego dom, pobliską ulica, pole z którego wp@?@!?!a cebulę.

   @agent-cooper: Nie rób mi tu k!#@y z logiki. Co innego zbudowanie setki lat temu jakiejś osady, a co innego karczowanie połaci jednego z najbardziej unikalnych lasów na świecie tylko po to, żeby hodować zwierzęta czy paszę dla nich. Mięsa obecnie prawie nie spożywam, gorąco kibicuje GMO pozwalającemu na ogromne zwiększenie wydajności upraw, więc jak się do mnie doczepisz?

  •  
   a..........r

   +1

   pokaż komentarz

   @vind: a dlaczego miałbym się do Ciebie doczepiać? Chodzi o to że możemy sadzic lasy na naszych... Wiesz co? Właśnie świętujemy moje urodziny i nie wypada pisać przy ludziach :)

  •  

   pokaż komentarz

   @agent-cooper: Wyżej się doczepiłeś, więc to raczej ja tu powinienem pytać czemu. Nic nie uzasadnia bierności, ba - przyzwolenia, władz Brazylii na to co się dzieje.