•  

  pokaż komentarz

  Ognie Świętego Elma. - (ognie św. Bartłomieja, ognie Kastora i Polluksa) – zjawisko akustyczno-optyczne w postaci małych, cichych, ciągłych wyładowań elektrycznych na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, mające miejsce w czasie pogody zapowiadającej burzę. Wyładowaniom tym mogą towarzyszyć bardzo ciche dźwięki w postaci syczenia lub świstu, a czasem może być to głośny gwizd.

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę kolejnego kandydata do nagrody Darwina.

 •  

  pokaż komentarz

  Aż mi się ta dwójka przypomniała :/
  Młodszy z braci zginął od uderzenia pioruna, który uderzył w nich zaraz po zrobieniu tego zdjęcia.

  źródło: 1C2B79E7-1CA2-4CA4-B2E8-F2D9C483C0FE.jpeg

 •  

  pokaż komentarz

  Poszkodowani w Zakopcu powinni pozwać miasto na grube miliony ze pozwala ze to tam stoi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kinlej: Właśnie to on powoduje że pioruny wolą walić w niego zamiast na ślepo w szlaki.

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie to on powoduje że pioruny wolą walić w niego zamiast na ślepo w szlaki.

   @nusaer: no dobrze, ale w okolicy krzyża jest też największe zagęszczenie ludzi - więc nie spełnia swojej roli ochronnej

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien w trakcie burzy wychodzić w góry, a tym bardziej trzymać czegokolwiek metalowego w rękach, a tu wszyscy usilnie trzymali się łańcucha. Brak logicznego myślenia doprowadził do tragedii, miejmy nadzieję że ostatniej w tym miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: @kinlej: Jak pioruny biją w łańcuchy to znaczy, że trzeba je zdemontować?

  •  

   pokaż komentarz

   Poszkodowani w Zakopcu powinni pozwać miasto na grube miliony ze pozwala ze to tam stoi.

   Właśnie to on powoduje że pioruny wolą walić w niego zamiast na ślepo w szlaki.

   no dobrze, ale w okolicy krzyża jest też największe zagęszczenie ludzi - więc nie spełnia swojej roli ochronnej

   @kinlej: @nusaer: @megawatt: Chyba powinienem w tym miejscu coś wyjaśnić. Zazwyczaj ludzie o tym nie wiedzą, w czasie burzy nie wszystkie pioruny walą w glebę. Spora część przeskakuje z jednej chmury na inną.

   Mówiąc o wyładowaniach atmosferycznych należy zapamiętać, że istnieją trzy główne rodzaje: wyładowanie chmura - ziemia, międzychmurowe (z chmury do chmury) oraz błyskawice wewnątrzchmurowe. Występują również inne, rzadkie formy burz.

   https://dobrapogoda24.pl/artykul/ciekawostki-dotyczace-burz

   Gdyby więc zlikwidować krzyż to statystycznie wiele z wyładowań które w niego trafia może w ziemię nigdy nie uderzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak pioruny biją w łańcuchy to znaczy, że trzeba je zdemontować?

   @micelangeloB: To na pewno warto temat przemyśleć. Do tego łańcuchy maja praktyczne zastosowanie. O krzyżu trudno to samo powiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: A to przykład tego, że piorun wcale nie zawsze w glebę wali. Zresztą wszyscy to często obserwujemy, nie wszyscy jednak zwracają na to uwagę.

   źródło: crazynauka.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Czyli to nie jest wina półgłówków, dla których zbyt trudno jest sprawdzić pogodę przed wyjściem w góry lub po prostu zawrócić ze szlaku gdy widzą, że pogoda zmienia się na niekorzyść (tak jak to miało miejsce w tym roku gdzie już sporo wcześniej widać było, że na niebie robi się nie ciekawie) tylko wina łańcuchów i krzyża. Spoko

  •  

   pokaż komentarz

   @event03: moze zacznijmy od tego ze nikt o zdrowych zmysłach nie powinien stać w takiej kolejce na giewont. 150 ludzi to sznur ludzi jak na tych słynnych fotkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kinlej: Jak chodziłem za małego była jasna, twarda zasada. Grozi burzom, Giewont wykluczony. Koniec kropka.

   A dziś? Ludzie stracili szacunek, stracili pokorę do gór i ... szybko się zemściło.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli to nie jest wina półgłówków, dla których zbyt trudno jest sprawdzić pogodę przed wyjściem w góry lub po prostu zawrócić ze szlaku gdy widzą, że pogoda zmienia się na niekorzyść (tak jak to miało miejsce w tym roku gdzie już sporo wcześniej widać było, że na niebie robi się nie ciekawie) tylko wina łańcuchów i krzyża. Spoko

   @micelangeloB: To jest oczywiście wypowiedź za pomocą której usiłujesz manipulować faktami. Wszyscy wiedzą, że zazwyczaj to jest ich wina, chyba że pogoda nie przewidywała burzy, a zjawisko zbyt szybko się pojawiło i faktycznie nie zdążyli uciec. Ale też wszyscy wiedzą (i ty też o tym wiesz, tylko janusza strugasz), że zawsze się pojawi ktoś kto tych zasad nie będzie przestrzegał. Jeśli likwidacja krzyża spowoduje, że wypadków będzie mniej to powinno się go zlikwidować bo on niczemu nie służy. No chyba że z powodów ideologicznych ktoś uzna, że krzyż jest ważniejszy niż życie tych ludzi. Ale wtedy nich zarządca tego miejsca płaci faktycznie odszkodowania, bo to jest jego świadoma decyzja. Ewentualnie trzeba napisać ostrzeżenie typu:

   MIEJSCE NIEBEZPIECZNE Z PRZYCZYN IDEOLOGICZNYCH - WCHODZISZ Z GŁUPOTY I NA WŁASNE RYZYKO.

  •  

   pokaż komentarz

   A to przykład tego, że piorun wcale nie zawsze w glebę wali. Zresztą wszyscy to często obserwujemy, nie wszyscy jednak zwracają na to uwagę.

   @Gandalf_bialy: Chodzi Ci o pioruny płaskie, jak na tym filmie?

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @kinlej: Ciekaw jestem jaki tok myślenia przyświeca tak kretyńskim wypowiedziom? Jaką analizą poprzedziłeś tak głupią wiadomość w polu do wysłania?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy Przecież Ci ludzie, a przynajmniej większość z nich właśnie z powodu krzyża się tam wspina więc likwidując krzyż faktycznie zredukuje się ilość wypadków bo ludzie przestaną tam włazić. To ma sens

  •  

   pokaż komentarz

   @minvt: Niewiele widać, ale chyba o to właśnie chodzi. Jest burza i wyładowania, pioruny w glebę wcale nie walą. Choć jak widzę jest to dla wielu wiedza nieakceptowalna z powodów ideologicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @micelangeloB: Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest często uznawany za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich położony w całości na terenie Polski[1]; wyższa jest jednak Twarda Kopa w Czerwonych Wierchach[2], pomijana ze względu na niewielką wybitność.

   Myślę, że nawet gdyby tam nic nie było, to ludzie by tam szli tłumami. Bo zdjęcie na insta samo się nie zrobi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorneta_z_meduza pewnie tak ale dam sobie rękę uciąć że gros z nich leci tam właśnie po zdjęcie z krzyżem w tle.

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien w trakcie burzy wychodzić w góry, a tym bardziej trzymać czegokolwiek metalowego w rękach, a tu wszyscy usilnie trzymali się łańcucha. Brak logicznego myślenia doprowadził do tragedii, miejmy nadzieję że ostatniej w tym miejscu.

   @event03: no ale jak to przeciez nikt nie wiedzial o tym, jak to sie zdarzylo ze piorun boski uberzy w metal i prad pojdzie?
   nawet mateuszek black hawkiem sie przelecial ze nie wie jak to sie zdarzylo taka tragedia, ludzie nie wiedzieli no kto to by wiedzial ze burza nie trzyma sie metalu i nie idzie w gory, no kto.

   iq narodu eh

  •  

   pokaż komentarz

   @absstart: Tym bardziej w trakcie burzy. Ale jak to tak, być w Zakopanem na Giewont nie wyjść? Sąsiad wszedł to ja nie wejdę? Ja będąc tam i widząc jakiekolwiek załamanie pogody spieprzałbym na dół najszybciej jak tylko bym mógł. Ale sweet focia sama się przecież nie zrobi na szczycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @micelangeloB: Można je wymienić na łańcuchy kompozytowe

  •  

   pokaż komentarz

   @nikrol i? Że niby pioruny przestaną tam bić? Jeśli dla ludzi dalej fotka na FB będzie ważniejsza niż życie i zdrowie to nic się nie zmieni i dalej będą ofiary w górach.

  •  

   pokaż komentarz

   @nusaer: nie mam nic do krzyża, ale może wystarczy z 300 m dalej postawić wysoki maszt, który będzie to ściągał ?

  •  

   pokaż komentarz

   @minvt: Wyładowanie chmura - chmura, piękny widok :)

  •  

   pokaż komentarz

   @obieq Myślę, że obecnie TPN jest tak chroniony przed takimi ingerencjami w naturę i krajobraz, że nikt nie zgodzi się na żaden maszt na szczycie Giewontu, nie zgodziłby się też na żaden kolejny krzyż. Ten postawiono jeszcze w innych czasach, kiedy nad Morskie Oko można było praktycznie dojechać samochodem asfaltową drogą.
   To ludzie muszą dostosować się do gór, nabrać do nich znów pokory, a nie odwrotnie. To miejsce, które ma swoją duszę, to miejsce, przez które mogą przewalić się miliony Januszy, Grażyn, Janów i Agnieszek, a jednocześnie nadal musi pozostać praktycznie nienaruszone.

  •  

   pokaż komentarz

   @BaZyL4: może masz rację, ogólnie nie lubię gór, ale gdybym lubiał i się wybierał to na pewno nie wybrałbym miejsca gdzie się stoi w kolejkach i gdyby nie TPN to pewnie na szczycie stałby MCDonal tylko poszukał czegoś np. w sudetach/karpatach/bieszczadach

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: p%@?!%@isz jak potluczony. W czasie burzy sa różnice potencjalow miedzy masami powietrza i stad masz "wyladowania miedzy chmurami". Ale miedzy ppwietrzem a gruntem tez te roznice wystepuja i pioruny beda nap@$%?%?ac w ziemie czy tam krzyz bedzie czy nie. Ba, z krzyzem jest bezpieczniej, bo on sciaga wiec wiekszee prawdopodobienstwo ze piorun p%@?!%@nie w niego, a nie np w człowieka 100m dalej. Byleby nie stac w promieniu kilkunastu metrow od niego, a juz tym bardziej go nniedotykac. Zabierzesz krzyz to pioruny beda mniej przewidywalne, ale dalej beda tam nap@$%?%?ac, zwlaszcza ze to szczyt, czyli najkrotsza drog dla ladunku do ziemi. Chcesz zapewnic bezpieczenstwo? To rozp%@?!%@ giewont buldozerami. Innego wyjscia nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   ze to tam stoi

   @kinlej: ale co? Giewont?

  •  

   pokaż komentarz

   @kinlej

   Poszkodowani w Zakopcu powinni pozwać miasto na grube miliony ze pozwala ze to tam stoi.

   (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Najzabawniejsze jest to, ze masz oczywista racje ale dostajesz grad minusow od katokucy. Piszo "a bo czeba byc mondrym i jak jes burza to nie byc tam". No formalnie maja racje, ale jednak zdarza sie ze ludzie ignoruja zagrozenie albo nie sa swiadomi albo wydaje im sie ze burza jest daleko. To dokładnie taka dyskusja jak o drzewach przy drodze. Jest sobie ostry zakret na ltorym notorycznie ktos wylatuje a za nim drzewo w ktore spada. Gina ludzie, czasem Sebki w BMW czasem rodziny z dziecmi. Rozwiazanie jes oczywiste: trzeba wyciac to drzewo i zmniejsza sie skutki tych wypadkow. Ale oczywiscie znajduja sie jacys pseudoekolodzy ktorzy drą japy "to nie drzewo winne, to trzeba niezapierdalac". Formalnie oczywiscie maja racje. Ale ludzie nadal gina. Czy drzewo jest wiec wiecej warte niz zycie ludzkie?

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: gdyby modne było wchodzenie na wieże kościołów, to też kazalibyśmy demontować z nich odgromniki?

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH czemu nie dziwi mnie Twój komentarz przeciw krzyżowi?.. Nie ma znaczenia fizyka i wszystkie argumenty oparte o naukę, obecny stan wiedzy, ważniejsza jest ideologia - w tym przypadku ta tęczowa walcząca z krzyżem.

   Poczytaj komentarz @kofey wyjaśniający jak krowie na rowie to dość dobrze zbadane zjawisko fizyczne.
   No i przestań dorabiać pseudorozumowe argumenty, tylko by poprzeć swoją zachciankę. Graj w otwarte karty i pisz wprost "usunąć ten krzyż i chu.".

  •  

   pokaż komentarz

   @BaZyL4: Kolezko, wlasnie argumenty naukowe, fizyczne przemawiaja za jego usunieciem, ale najwyrazniej topornosc twojego rozumowania nie dopuszcza tej opcji. Szkoda mi juz strzepic ryja bo pisalem o tym juz pare razy. Krzyz powoduje ze piorunow uderza znacznie wiecej.

  •  

   pokaż komentarz

   @kinlej: A wladze Olsztyna za to, ze dotad nie spuscily wody z mazurskich jezior, mimo wielu utoniec.

  •  

   pokaż komentarz

   W czasie burzy sa różnice potencjalow miedzy masami powietrza i stad masz "wyladowania miedzy chmurami". Ale miedzy ppwietrzem a gruntem tez te roznice wystepuja i pioruny beda nap?#@@!?ac w ziemie czy tam krzyz bedzie czy nie.

   @kofey: Jak rozumiem, umysł masz zbyt ograniczony aby zrozumieć, że to są dokładnie te same różnice potencjałów. Gdzieś w chmurze gromadzi się ładunek elektryczny i albo on przeskoczy na glebę (np. drzewo czy krzyż), albo na sąsiednią chmurę.

   Ba, z krzyzem jest bezpieczniej, bo on sciaga wiec wiekszee prawdopodobienstwo ze piorun p@#!!?$nie w niego, a nie np w człowieka 100m dalej. Byleby nie stac w promieniu kilkunastu metrow od niego, a juz tym bardziej go nniedotykac.

   @kofey: Wyraźnie czegoś nie doczytałeś. 100 m dalej można też dostać piorunem. Łuk może z krzyża przeskoczyć np. na łańcuchy. Ewentualnie napięcie krokowe może być na tyle wysokie, że też cię trafi:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_krokowe

   Zabierzesz krzyz to pioruny beda mniej przewidywalne, ale dalej beda tam nap?#@@!?ac, zwlaszcza ze to szczyt, czyli najkrotsza drog dla ladunku do ziemi.

   @kofey: Będą mniej przewidywalne, bo wtedy najkrótsza droga dla ładunku może być na sąsiednią chmurę i nikogo już nie trafi? Tak wiem, to jest zbyt abstrakcyjne rozumowanie jak dla ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH czemu nie dziwi mnie Twój komentarz przeciw krzyżowi?.. Nie ma znaczenia fizyka i wszystkie argumenty oparte o naukę, obecny stan wiedzy, ważniejsza jest ideologia - w tym przypadku ta tęczowa walcząca z krzyżem.

   @BaZyL4: Z ciekawości zapytam: skąd masz tak wielką znajomość fizyki, że usiłujesz uchodzić za autorytet? Osobiście skończyłem technikum elektryczne i potem studia z fizyki i wg mojej wiedzy to co opowiada @kofey to opowieści prostego człowieka nie mającego żadnej wiedzy w tym temacie (bez obrazy). Fakt, że ty to bajanie bierzesz za "argumenty oparte o naukę, obecny stan wiedzy" jest dla mnie delikatnie mówiąc przerażające.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaef_v2:

   gdyby modne było wchodzenie na wieże kościołów, to też kazalibyśmy demontować z nich odgromniki

   wchodzenie na wieże kościołów jest zabronione, właściwie nie przez samą literę prawa, ale jeśli już tam wejdziesz to czeka Cię najprawdopodobniej obserwacja w obiekcie zamkniętym. Więc przykład z dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Co ty za głupoty gadasz.. według twojej teorii "wędrowania wyładowań w chmurach" ładunki mogły by przechodzić na wyższe partię chmur i latać po całej ziemi xD zapomniałeś o różnicy potencjałów. Wracając do tematu krzyża i łańcuchów to słowem klucz jest tu polaryzacja ale przecież widzę że nie muszę ci tłumaczyć tak prostych pojęć. No i wiadomo jonizacja powietrza. Więc reasumując xd ściągnięcie krzyża tylko pogorszy sprawę. Bo nie będzie można "kontrolować" miejsca wyładowań. A po uderzeniu w krzyż i tak prąd rozejdzie się na metalowe łańcuchy w pobliżu weź poczytaj o rezystancji uziemienia :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: chyba że chodziło ci o zjawisko zwane "Sprite" :) czy o wyładowanie chmurowe ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: nie no po prostu nie wierze. Klasyczne nie znam sie to sie wypowiem. Oczywiscie ze nie ma gwarancji, ze 100m dalej nie jebnie, bo to zywiol, ale chodzi o to ze staje sie to o wiele mniej prawdopodobne. Jak masz łąkę i na niej drzewo, to nie bez przyczyny od dawna nawet dzieci sa uczone zeby k!?$a ppd tym drzewem nie stac. A to k!?$a jest gora, z krzyzem czy bez najwyzszy punkt w okolicy....

   Twoje p!%?$@%enie o tym ze jesli nie bedzie krzyza to nie bedzie j@!$c jest calkowicie z dupy wziete i zwyczejnie nieprawdziwe. Poogladaj troche burz, ppczytaj o temacie i nie rznij eksperta. Takie wyladowania pojawiaja sie nawet na morzu, idealnie plaskim, a tu masz k!?$a gore. Wiec bedzie tam nap???@@$ac duzo czesciej. Teraz glownie w jeden punkt, a luk nie jebnie dalej od niego niz k!?$a kilka kilkanascie metrow bo powietrze ma za duza rezystancie. I ty smiesz cos pieprzyc o wiedzy....

   Wezcie zdejmijcie ten krzyz, a Ty i Tobie ppdobni niech zaczekaja tam na burze i udowodnia swoje tezy. Kilku idiotow mniej.

   Bez odbioru.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pablito0 otóż to. Teoretycznie poprawić sytuację mogłyby jedynie oznakowane odgromienia od krzyża, które szybciej odprowadziłyby ładunek od krzyża niż łańcuchy. Nie wiem jednak na ile jest to wykonalne i rzeczywiście skuteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @BaZyL4: ależ iż na to jest rozwiązanie.

   źródło: hustawka_lancuch1.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Rozumiem że jesteś ekspertem w dziedzinie wyładowań atmosferycznych jak i technik odgromowych? Tak? Masz bardzo zawyżone mniemanie o swojej wiedzy więc jak to zazwyczaj bywa nie masz jej w tym temacie kompletnie żadnej, Idź lepiej naginać rzeczywistość w swoim korpo.

  •  

   pokaż komentarz

   A to k@%@a jest gora, z krzyzem czy bez najwyzszy punkt w okolicy....

   @kofey: Ale góra z krzyżem jest potencjalnie "lepszym" obiektem dla piorunów niż bez. Statystycznie więc po usunięciu krzyża będzie w górę znacznie mniej piorunów walić. Te które w górę nie walną w takim wypadku mogą "przeskoczyć" w inne miejsce i wcale nie musi być to coś na ziemi. To może być też obszar chmury o innym potencjale.

  •  

   pokaż komentarz

   nie no po prostu nie wierze. Klasyczne nie znam sie to sie wypowiem. Oczywiscie ze nie ma gwarancji, ze 100m dalej nie jebnie, bo to zywiol, ale chodzi o to ze staje sie to o wiele mniej prawdopodobne. Jak masz łąkę i na niej drzewo, to nie bez przyczyny od dawna nawet dzieci sa uczone zeby k@?%a ppd tym drzewem nie stac. A to k@?%a jest gora, z krzyzem czy bez najwyzszy punkt w okolicy....

   @kofey: To właśnie jest dziwne. Nie wiesz, ale się wypowiadasz. Do tego brak ci kultury, klniesz jak szewc. Grawitacja w takim wypadku jest raczej zaniedbywalna.
   Jeśli zlikwidujesz krzyż na górze to niektóre wyładowania mogą wcale nie przeskoczyć na nic, bo będzie zbyt mała różnica potencjałów i zbyt duża odległość. No i samoistnie różnica potencjałów się po pewnym czasie może zmniejszyć. Tak samo po likwidacji krzyża w przypadku niektórych wyładowań największa różnica potencjałów nie będzie pomiędzy chmurą i górą, ale np. pomiędzy różnymi miejscami w chmurach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: wez poczytaj co to jest odgromnik, bo wlasnie nieswiadomie potwierdzasz to co napisalem. Krzyz sciaga pioruny wiec piorun o wiele czesciej jebnie w niego, a nie 100m dalej..... A ze bedzie j@!$c to fakt. Dlatego wlasnie bezposrednio ppd krzyzem jest niebezpiecznie, ale w wiekszej odleglosci to bezpieczenstwo wzrasta.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiem że jesteś ekspertem w dziedzinie wyładowań atmosferycznych jak i technik odgromowych? Tak? Masz bardzo zawyżone mniemanie o swojej wiedzy więc jak to zazwyczaj bywa nie masz jej w tym temacie kompletnie żadnej, Idź lepiej naginać rzeczywistość w swoim korpo.

   @blejku: Nie mam wiedzy, bo? Krzyż to nie jest instalacja odgromowa. Nie sądzę aby ktoś tam kiedykolwiek pomiary uziemienia robił. A jeśli nawet, to to musiało być bardzo ciekawe i nieco karkołomne zajęcie. Chodzi o to, że takie pomiary robi się zazwyczaj w terenie płaskim. W przypadku czubka góry ... nawet bym nie wiedział jak się do tego zabrać.

   To jest np. nieco na ten temat (tylko to jest o pomiarze uziemienia w układach energetycznych):

   https://bezel.com.pl/2018/08/01/pomiary-rezystancji-uziemien/

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Ale to żeby coś spełniło zadanie instancji odgromowej to musi mieć jakiś europejski certyfikat? ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy ciało ( krzyż ) jest połączone z ziemią? Jest. Więc... oddaje lub przyjmuje odpowiednią liczbę ładunków ulegając zobojętnieniu (staje się elektrycznie obojętne). Na dodatek krzyż wystaje na boki co tworzy z niego pewnego rodzaju zwody.. jedyna kwestią dyskusji jest obecność uziomu którego napewno tam nie zainstalowano... Dlatego jak @kofey: napisał jak p$@$@@?nie w krzyż to porazi wszystkich w pobliżu i na dodatek ładunek znajdzie ujście w metalowych łańcuchach. @Gandalf_bialy: i nie będzie żadnej różnicy potencjałów tylko różnicą zjonizowana powietrza po usunięciu krzyża. Więc skończ p$@$@@?ić i wprowadzać w błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy:

   Nie mam wiedzy, bo?
   p?%%@$!isz glupoty.

   Zaczynajac od nieznajomosci zjawisk atmosferycznych, po wp#%$@?#anie oderwanych od tematu artykulow. Gora to nie budynek, wiec zadna instalacja nie zapewni 100% ochrony, ale zmniejsza ryzyko wystapienia i porażenia gdy jest jakakolwiek i gdy czlowiek wie jak ja wykorzystac, niz gdy nie ma zadnej. Ty nie wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Wiesz że się pogrążasz. Idź wyrywaj wszystko co metalowe, załóż stowarzyszenie "Stop załonczonym komórkom potczas burzy" i pal czarownice.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to żeby coś spełniło zadanie instancji odgromowej to musi mieć jakiś europejski certyfikat? ( ͡° ͜ʖ ͡°) czy ciało ( krzyż ) jest połączone z ziemią? Jest. Więc... oddaje lub przyjmuje odpowiednią liczbę ładunków ulegając zobojętnieniu (staje się elektrycznie obojętne). Na dodatek krzyż wystaje na boki co tworzy z niego pewnego rodzaju zwody.. jedyna kwestią dyskusji jest obecność uziomu którego napewno tam nie zainstalowano... Dlatego jak @kofey: napisał jak p@@?$#$nie w krzyż to porazi wszystkich w pobliżu i na dodatek ładunek znajdzie ujście w metalowych łańcuchach. @Gandalf_bialy: i nie będzie żadnej różnicy potencjałów tylko różnicą zjonizowana powietrza po usunięciu krzyża. Więc skończ p@@?$#$ić i wprowadzać w błąd.

   @Pablito0: Ty cały czas chyba błędnie zakładasz, że po uderzeniu pioruna wszystkie objawy wiążą się z łukiem elektrycznym który się pojawia. To oczywiście nie jest prawda. Poczytaj np. o napięciu krokowym:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_krokowe

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: ty mnie nie ucz fizyki :) żeby doszło do porażenia krokowego raz że musisz zrobić "ten krok" a dwa łuk elektryczny musi np za pośrednictwem krzyża przedostać się do ziemi.. nie mam zamiaru tłumaczyć ci jak działa napięcie krokowe xD

  •  

   pokaż komentarz

   @kofey: @blejku: Zdaje się, że podobnie jak wiele osób, wy myślicie, że uderzenie pioruna wiąże się tylko z niebezpieczeństwem samego łuku elektrycznego. Poczytajcie o napięciu krokowym:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Napi%C4%99cie_krokowe

  •  

   pokaż komentarz

   ty mnie nie ucz fizyki :) żeby doszło do porażenia krokowego raz że musisz zrobić "ten krok"

   @Pablito0: Wcale nie musisz kroku robić. Wystarczy, że trzymasz łańcuch w tym czasie i stoisz obok.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: ja p@#!%@#e człowieku tu chodzi o różnice potencjału między np lewą a prawa nogą w momencie uderzenia piorunu ( czyli pojawenia się ladnunku w gruncie ) nie musisz trzymać łańcucha i tak cię popieści (-‸ლ) może @blejku: albo @kofey: ci to wytłumaczą bo ja nie mam siły.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: Wlasnie dlatego dalsza dyskusja nie ma sensu, bo wrzucasz artykuly, ktorych ni jak nie rozumiesz i nie masz pojecia jak wykorzystac wiedze w praktyce.... Natomiast rzniesz znawce, podwazajac sens zasad od lat wpajanych ludziom o tym jak zachowywac sie ppdczas burzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy

   @kofey: To właśnie jest dziwne. Nie wiesz, ale się wypowiadasz. Do tego brak ci kultury, klniesz jak szewc. Grawitacja w takim wypadku jest raczej zaniedbywalna.
   Jeśli zlikwidujesz krzyż na górze to niektóre wyładowania mogą wcale nie przeskoczyć na nic, bo będzie zbyt mała różnica potencjałów i zbyt duża odległość. No i samoistnie różnica potencjałów się po pewnym czasie może zmniejszyć. Tak samo po likwidacji krzyża w przypadku niektórych wyładowań największa różnica potencjałów nie będzie pomiędzy chmurą i górą, ale np. pomiędzy różnymi miejscami w chmurach.


   To jest właśnie podsumowanie Twojego myślenia. Przeczytaj sam co napisałeś...
   Pioruny będą nap?@??@!ać w górę niezależnie czy jest na niej krzyż czy nie. Różnica potencjałów między górą a chmurą będzie w większości przypadków znacznie większa niż między chmurą a inną chmurą. Do tego "obecność szczytu" w odległości nawet zerowej od chmury powoduje to, że szczyt (podobnie jak np. wieżowiec czy maszt) będą obrywały podczas burzy niemiłosiernie. I z tej perspektywy nie ma znaczenia, że stoi tam kilkumetrowy krzyż i "przedłuża górę". Krzyż miałby znaczenie, gdyby stał na łące, polu, na środku boiska piłkarskiego, pustyni albo jeziora. Wtedy rzeczywiście można powiedzieć, że jest najwyższym punktem. Na szczycie góry to już nie ma znaczenia, bo sam szczyt jest już najwyższym punktem. Chmury często wręcz okalają szczyt. Jeśli bez krzyża piorun może nie trafić w sam szczyt tylko walić w pobliżu (np. wprost w ludzi) to krzyż jest tu tylko korzyścią, bo skupia na sobie więcej piorunów, jest więc mniejsze prawdopodobieństwo, że piorun trafi w coś innego na górze.

   Wróćmy do sedna - ilość piorunów trafiających w Giewont nie zwiększa się ze względu na obecność na nim krzyża. Skoro więc pioruny i tak muszą trafić w Giewont, to lepiej by trafiały w krzyż, który skupia je w jednym miejscu. W dodatku istnieje teoretyczna możliwość odgromienia krzyża.

   Zerwijcie wreszcie z fałszywą implikacją, która nakazywałaby burzenia drapaczy chmur i budowę niższych budynków ze względu na pioruny. Wiemy, że pioruny chętnie trafiają i będą trafiały w drapacze chmur i nikomu z tego powodu się krzywda nie dzieje, bo nauczyliśmy się temu zaradzić. Góry to żywioł, burze to żywioł, jeśli człowiek chce się do tych żywiołów zbliżyć to musi robić to rozsądnie i liczyć się z ryzykiem.

   Pisze to osoba, która była przed miesiącem w górach, w tym na Giewoncie. Inżynier, który może nie miał za wiele fizyki na studiach, jednak dobrze orientuje się w zjawiskach przyrodniczych.

  •  

   pokaż komentarz

   @PDCCH: Nie krzyż ;) Substancja, z którego składa się krzyż ;) Metal. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexRener: Nie człowiek ;) Substancja, z której składa się człowiek ;) Białko ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Za dzieciaka rozmontowałem zapalarkę do gazu - piezoelektryczną z na prawdę dużą iskrą - i bawiłem się iskrownikiem. Po odsunięciu od siebie kabli iskry nie było, ale było słychać właśnie taką jonizację. Koniec końców nigdy mnie nie kopnęło, tak byłem ostrożny, takie to było duże.
  Znam ten dźwięk, znam to uczucie i słysząc to na szczycie góry sp?@#@$@ałbym w podskokach. Ile to się człowiek może nauczyć poprzez głupią zabawę w dzieciństwie.
  Rodzice, uczcie dzieci świata. Obudźcie w nich instynkt samozachowawczy, a potem możecie dawać wszystko - narzędzia, prąd, rośliny, chemikalia.

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna