Wielki problem Chin w wojnie handlowej: układy scalone

Wielki problem Chin w wojnie handlowej: układy scalone

W gigantycznym chińskim eksporcie nr 1 i 2 zajmują smartfony i komputery (rynek wew. też olbrzymi i rośnie). Jednak wszystkie potrzebują układów scalonych,a tych w Chinach produkuje się tylko 16%, pozostała część jest importowana (nr 1 importu). Art. opisuje przyczyny tego problemu i jego skalę /eng

 •  

  pokaż komentarz

  Skrót:

  1. Układy scalone stanowią podstawę działania komputerów, smartfonów, konsoli, różnego rodzaju gadżetów i urządzeń wojskowych

  2. Układ scalony został wynaleziony przez Jack'a Kilby, inżyniera Texas Instruments w 1958 roku i umożliwił miniaturyzację (i tym samym wprowadzenie do komercyjnego użycia) m.in. komputerów. Za swój wynalazek Kilby w 2000 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

  3. Mimo, że komputery, smartfony, inne urządzenia elektroniczne oparte o układy scalone stanowią siłę napędową chińskiego eksportu albo są istotne ze względów strategicznych, w tym bezpieczeństwa (urządzenia wojskowe) Chiny, mimo sukcesów we wszystkich niemal branżach nie były w stanie stworzyć samowystarczalnego przemysłu półprzewodnikowego

  4. Chiny były świadome znaczenia chipów/układów scalonych, przede wszystkim w zakresie ich zastosowania w wojskowości (rynek elektroniki użytkowej wówczas nie istniał)

  5. Już trzy lata po wprowadzeniu układów scalonych na rynku amerykańskim Chiny, w 1965 roku stworzyły własny układ scalony i miały szansę zostać nawet liderem w tej branży

  6. Jednak rewolucja kulturowa, która rozpoczęła się rok później zatrzymała rozwój (tego) przemysłu oraz edukację inżynierów na 10 lat - w tym czasie w Dolinie Krzemowej powstało już 100 firm zajmujących się produkcją układów scalonych. Wielu chińskich inżynierów tam właśnie wyjechało.

  7. Następnie Chiny podjęły próbę szybkiego dogonienia konkurencji w przemyśle półprzewodnikowym (m.in. w ramach projektu 908) jednak te próby, oparte głównie na inżynierii wstecznej, okazały się porażką. Okazało się, że kluczową rolę odgrywają utalentowani inżynierowie i doświadczenie a nie kapitał i sprzęt.

  8. W kolejnych latach (2000') powstały chińskie firmy, które z sukcesem stworzyły układy scalone jednak pod względem zaawansowania (w tym miniaturyzacji) pozostawały za tymi z Korei, Tajwanu i USA.

  9. W 2014 r. Chiny stworzyły Chiński Krajowy Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Zintegrowanego (zwany również Dużym Funduszem), który zebrał 138,7 mld juanów na inwestycje w chińskie firmy produkujące półprzewodniki

  10. Światełko w tunelu pojawia się wraz z rozwojem chipsetów AI, które mogą mieć ogromne zastosowanie w autonomicznych pojazdach czy Internecie Rzeczy. W ich rozwoju prym wiodą Alibaba, Baidu (chińskie google) i Huawei

  11. Póki co w 2018 Chiny importowały układy scalone o równowartości 312 mld dolarów co stanowiło główny produkt importowy, wyprzedzając nawet ropę.

  •  

   pokaż komentarz

   Jack'a Kilby

   @cieliczka: Ogólnie zasada jest taka, że apostrof dodaje się wtedy, kiedy nie jest czytana ostatnia głoska (w praktyce litera) zagranicznego słowa. Dobry przykład - Bruce Willis - Bruce'a Willisa. W przypadku słowa/imienia Jack, sam mam wątpliwości, no bo tam trudno określić co jest czytane, 'c', czy 'k', czy razem. Jeśli chodzi o napisy do filmów, to tam praktycznie zawsze piszą - 'Jacka'. I co ciekawe, do niedawna myślałem, że chodzi o czytanie "polskie" , jeśli ostatnia litera jest czytana, ale nie tak jak po polsku, to myślałem, że ma być apostrof, a okazuje się, że nie. Piszemy George Bush - George'a Busha, AirPlay - AirPlaya.

   Ale teraz tak myślę, że skoro w zasadzie jest napisane, że chodzi o głoskę, to tak jak przy 'sh' w Bush, tak 'ck' w Jack, będzie analogicznie i nie może tam być apostrofu.

  •  

   pokaż komentarz

   Ogólnie zasada jest taka, że apostrof dodaje się wtedy, kiedy nie jest czytana ostatnia głoska (w praktyce litera) zagranicznego słowa. Dobry przykład - Bruce Willis - Bruce'a Willisa. W przypadku słowa/imienia Jack, sam mam wątpliwości, no bo tam trudno określić co jest czytane, 'c', czy 'k', czy razem. Jeśli chodzi o napisy do filmów, to tam praktycznie zawsze piszą - 'Jacka'. I co ciekawe, do niedawna myślałem, że chodzi o czytanie "polskie" , jeśli ostatnia litera jest czytana, ale nie tak jak po polsku, to myślałem, że ma być apostrof, a okazuje się, że nie. Piszemy George Bush - George'a Busha, AirPlay - AirPlaya.

   Ale teraz tak myślę, że skoro w zasadzie jest napisane, że chodzi o głoskę, to tak jak przy 'sh' w Bush, tak 'ck' w Jack, będzie analogicznie i nie może tam być apostrofu.

   @stivenus: Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację...

  •  

   pokaż komentarz

   @cieliczka: Przeczytalem zarowno twoj skrot jak i artykul, niexle to stresciles. Dodalbym jeszcze, ze chinskibproblem polega na skali integracji, czyli stopniu uoakowsnia ukladu ktory sa w stanie produkowac. Obecnie maja 14 nm podczas gdy swiatowy standard to 7nm. To co maja pozwala na prodekcje prostszych ukladow jakich ogromne ilosci sa potrzebnd do wszelkidj elektroniki. Nie pozwala to jednak na samodzielna produkcje nsjbardziej zaawandowanych czipsetow do wypasionych telefonow, komputdrow itp. A tu wlasnie jest najwiekszy zysk..

  •  

   pokaż komentarz

   @cieliczka: Dzięki za streszczenie.

   To, że Chiny zaczęłyby wcześniej wcale nie oznaczałoby, że zdobyte doświadczenie do czegoś by ich doprowadziło. W "demoludach" było sporo firm robiących układy scalone, włączając w to CEMI. Ale układ układowi nierówny a za sukcesem firm amerykańskich, japońskich czy europejskich stało sporo czynników. I myślę, że nie chodzi tu tylko o "utalentowanych inżyierów" ale otoczenie biznesowe i wolną konkurencję, która dobre pomysły nagradzała a złe odsyłała w niebyt. Centralne zaplanowanie budowy układów scalonych udać się nie mogło.

  •  

   pokaż komentarz

   @stivenus: Dobrze prawisz. Był kiedyś taki program "Dyskoteka Pana Jacka", który prowadził Jacek Cygan, ale czytało się "... Pana Dżeka" :)

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora