•  

  pokaż komentarz

  dzięki nowoczesnemu systemowi podatkowemu

  popłakałem się ze śmiechu....

 •  

  pokaż komentarz

  Francja nie była fizycznie przygotowana do wojny więc w zasadzie nie miała jak zaatakować. Polska została niejako poświęcona by zyskać czas na przygotowania do wojny. Ale ofiara z polszy i tak gówno dała przez beton żabojadzkiej generalicji żyjącej mentalnie jeszcze pod Verdun. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kifwii: Francja miała zacząć działania wojskowe 15 dni od rozpoczęcia wojny
   po 15 dniach to Polska już była pokonana, więc jaki sens miał atak na Niemców?

   GIF

   źródło: wykop.pl (72KB)

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: straty niemieckie we wrześniu były znaczące. Przerzucenie wojsk na zachód trochę by trwało a pozostawienie małej ilości armi na terenie Polski groziło buntem. Prze spokój na zachodzie Niemcy spokojnie molgi zająć się odbudową stanu armi, mordowaniem Polaków i szykowaniem się na atak na Francję .gdyby UK i Francja zaatakowaly Niemcy we wrześniu wojna szybko by się skończyła

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: straty niemieckie były bardzo niskie, 16 tysięcy zabitych, czyli mniej niż 1% żołnierzy
   co do Francuzów to raz zaatakowali i stracili 2000 żołnierzy przy 200 niemieckich
   co do polskiego buntu to był i Niemcy szybko sobie z nimi poradzili, mordując cywili, poczytaj o Hubalu
   Polska została rozgromiona i nawet jakby Sowieci nic nie robiliby to wojna trwałaby podobny okres czasu

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: chodziło mi raczej o czołgi, samoloty, pojazdy pancerne

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: Francuzi szykowali się do ataku, ale jak widać po mapie nie miał on żadnego wojskowego sensu
   zresztą czemu Sowieci nie mieliby Niemcom pomóc w wojnie z Polską? w 39 to sojusznikami byli

  •  

   pokaż komentarz

   Polska została rozgromiona i nawet jakby Sowieci nic nie robiliby to wojna trwałaby podobny okres czasu

   @UFC_Jest_W_Dupie: no tak trochę nie do końca, jak się szacuje, gdyby sowieci nie wkroczyli do Polski 17 września walki toczyłyby się od 2 tygodni do kilku miesięcy dłużej.

   Leszek Moczulski pisze o tym w książce „Wojna Polska 1939", twierdzi, że gdyby nie nastąpił sowiecki atak, to polskie wojsko, realizując obronę w oparciu o wschodnie tereny II RP - mogło bronić się przynajmniej kilka miesięcy dłużej. Co pozwala stawiać taką tezę? Fakt, iż na wschodzie przetrwały związki taktyczne, które były w relatywnie dobrej kondycji. Poza tym już po kilku tygodniach Niemcy zaczęli mieć problemy - pojawiły się problemy w siłach powietrznych, a konkretnie warunki atmosferyczne zaczęły się zmieniać na niekorzyść Luftwaffe, piawiły się także kłopoty z logistyką - z zaopatrzeniem niemieckich sił pancernych w paliwo, także morale żołnierzy Wehrmachtu zaczęło słabnąć. Miejscem nadal trwającej obrony miało być przedmoście rumuńskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: a czemu Sowieci mieliby nie wejść? faktycznie Polacy mogli się bronić jakiś czas dłużej, ale raczej sytuacji ogólnej to by nie zmieniło, bo Francja nie miała szans w pojedynkę z Niemcami

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie opisywałem i komp mi się zawiesił ヽ( ͠°෴ °)

   a czemu Sowieci mieliby nie wejść

   Jest taka teoria, że czekał na ruch aliantów. Stalin był wariantem, ale nie był idiotą. Bał się i kalkulował. Upadek Francji był dla niego dosłownie szokiem. Francja miała wówczas opinię potęgi.

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Stalin wszedł, bo za kilka dni miałby granice z Niemcami, po prostu musiał zająć swoją część kraju
   największym przeciwnikiem to mógłby być stan polskich dróg na Kresach

  •  

   pokaż komentarz

   Stalin wszedł, bo za kilka dni miałby granice z Niemcami, po prostu musiał zająć swoją część kraju
   największym przeciwnikiem to mógłby być stan polskich dróg na Kresach


   @UFC_Jest_W_Dupie: no własnie w tej kwestii zdania są podzielone. Dlatego tez wspomniałem, iż gdyby ZSRR nie wkroczył mielibyśmy od 2 tygodni (najniższe szacunki z jakimi się spotkałem) do kilku miesięcy (według Moczulskiego).

   ale raczej sytuacji ogólnej to by nie zmieniło, bo Francja nie miała szans w pojedynkę z Niemcami

   Nie sądzę. Niemcy nie mieli dużych sił na granicy z Francją. A wojsk pancernych nie przerzucisz w trymiga. Poza tym pamiętaj, iż Polska by żyła, walczyłaby jeszcze. Czyli? Czyli Niemcy musieliby toczyć wojnę na 2 fronty. Sądzę, że jest to scenariusz na ich porażkę (przy aktywnym wsparciu Polski i Francji przez Anglię to praktyczne pewne, Niemcy we wrześniu 39' nie były Jeszce taką siła jak w 40' czy 41').

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: Francja dopiero rozpoczynała mobilizować siły, a pierwszy atak i stracili 2000 żołnierzy przy 200 niemieckich
   następny miał być 17 września, ale wtedy słusznie doszli do wniosku, że II RP została pokonana
   co do partyzantów to Niemcy w 39 już sobie z nimi szybko poradzili

  •  

   pokaż komentarz

   Francja dopiero rozpoczynała mobilizować siły,

   @UFC_Jest_W_Dupie: no własnie o tym mówimy. Nie mówimy o tym co było, tylko co by było gdyby. Gdyby Francja była przygotowana i wkroczyłaby bez ceregieli, z pełnym impetem. na terytorium Niemiec. Prawdopodobnie mielibyśmy po wojnie. Weź pod uwagę fakt, że wojna z Polską był to jedyny okres, gdy alianci mieli przewagę na froncie zachodnim - posiadali przewagę liczebną i strategiczną nad Wehrmachtem (coś nie tka było tylko z lotnictwem). Poza tym Francja prowadziła działania zaczepne, wkroczyła na teren Niemiec (chyba 7 września). Wszystko rozbiło się o nastawienie aliantów i konferencję w Abbeville z 12 września 1939. Zatem nadal podtrzymuję moją dawną tezę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard: ale tu mowa o jakiejś zdradzie
   według umowy Francja miała zaatakować około 16 dni po rozpoczęciu wojny
   czy wtedy taki atak miał sens? oczywiste, że nie, bo II RP została rozgromiona, dodatkowo Sowieci weszli (weszli tu idealnie pasuje, bo wojsko miało rozkaz ucieczki)
   alianci wypowiedzieli wojnę Niemcom, zaatakowali Niemcy i nie przystąpili na ich propozycje pokoju, co to ich wina, że Polska została pokonana przez Niemców w dwa tygodnie?

  •  

   pokaż komentarz

   ale tu mowa o jakiejś zdradzie

   @UFC_Jest_W_Dupie: felonia?

   według umowy Francja miała zaatakować około 16 dni po rozpoczęciu wojny

   Rozumiem Twój punkt widzenia, główną winowajczynią przegnanej wojny przez Polskę jest, uwaga, Polska. Tak? Ja się z Tobą zgadam, trudno bym jako osoba zainteresowana geopolityką, geostrategią, bezpieczeństwem narodowym i strategią wojskową się nie zgadzał, czyż nie? Za obronę danego kraju przede wszystkim odpowiada, znowu uwaga, armia danego kraju ;). Mam wrażenie, że o tym co chcesz powiedzieć niegdyś już coś napisałem, np. tu:

   Brytyjska dyplomacja od wieków jest jedną ze sprawniejszych dyplomacji na świecie - nie zdziwiłbym się, gdyby przeprosili Polskę nawet za nieudolność polskiej armii w 1939r. Bo to oczywiście Brytyjczycy winni są polskiej przegranej w kilka dni. Oczywiście polskie dowództwo, polscy stratedzy wojskowi, politycy winnymi nie są. Nasza armia przegrała w kilka dni, pomimo że jej obowiązkiem, jej celem statutowym, jej zadaniem finansowanym z publicznych środków była obrona Polskich granic. Ale nasza przegrana została zawiniona przez Brytyjczyków, i to pomimo aktu, że nie dotrzymaliśmy warunków sojuszu (warunków na jakich Wielka Brytania udzieliła nam gwarancji wojskowych). Wszystko to wina Brytyjczyków, a polska nieudolność jest mitem.

   i tu:

   powinniśmy nakazać innym państwom wpisanie na sztywno do ichniejszych konstytucji, że jeśli Polacy żydów to wyłącznie ratowali, Polska była państwem gdzie nie występował analfabetyzm oraz, że wygraliśmy 2 wojnę światową. W 5 dni. I nikt, żaden polityk, nie uciekł do Rumunii. Generałowie także nie dezerterowali. Tak brzmi interpretacja WW2 wygodna Polakom, a jak było w rzeczywistości? Próbujemy ludziom zamykać usta naszą przegraną, naszą rzeczywiście olbrzymią ofiarą. Stosujemy poniekąd szantaż moralny, by odbierać prawo głosu. Czym zatem różnimy się od Żydów? Prawda jest taka jaka jest, a nie taka jaką chcielibyśmy ją widzieć. Naprawdę dostępnych jest wiele materiałów, relacji, pamiętników, dokumentów, książek - wystarczy po nie sięgnąć.

   natomiast to, co robimy dzisiaj to gdybamy. Co by było gdyby... gdyby Francja przygotowała się wcześniej, gdyby nie było Abbeville itd. itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: najgprsze jest to ze francja zaczela --> czytaj zimna wojna --> umowa była z dupy, zreszta francja nie moga zdobyc berlina

  •  

   pokaż komentarz

   Ale ofiara z polszy i tak gówno dała

   @Kifwii: z czego bucu?

  •  

   pokaż komentarz

   @50dzielonena5: z POTĘŻNEGO IMPERIUM LECHITÓW NARODU POLSKIEGO jeśli wolisz narrację z nacjobajek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kifwii: nie, wole tak jak sie nazywa moj kraj naprawde a nie wysryw zakompleksionego buca z wykopu. Usun konto

  •  

   pokaż komentarz

   Francja nie była fizycznie przygotowana do wojny więc w zasadzie nie miała jak zaatakować.

   @Kifwii: Biedni Francuzi nie wiedzieli jak Niemcy się zbroją wcale nie kryjąc się zbytnio ze swoimi planami?

  •  

   pokaż komentarz

   @rafal-heros: przerzucenie wojsk na zachod trwaloby troche ale podczas I wojny swiatowej a nie II

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: To przerażające, że jeden slajd to jeden dzień... Wchodzili jak w masło.

  •  

   pokaż komentarz

   Biedni Francuzi nie wiedzieli jak Niemcy się zbroją wcale nie kryjąc się zbytnio ze swoimi planami?

   @KawaJimmiego: a Polacy byli gotowi?

  •  

   pokaż komentarz

   @HaHard:

   Leszek Moczulski pisze o tym w książce „Wojna Polska 1939", twierdzi, że gdyby nie nastąpił sowiecki atak, to polskie wojsko, realizując obronę w oparciu o wschodnie tereny II RP - mogło bronić się przynajmniej kilka miesięcy dłużej. Co pozwala stawiać taką tezę? Fakt, iż na wschodzie przetrwały związki taktyczne

   A czym by walczyły te związki taktyczne? Składy z amunicją, zakłady zbrojeniowe - wszystko to było umiejscowioje na zachodzie, bo 20 lat trwały przygotowania na wojne z ZSRR a nie Niemcami. Piszesz o że wermaht miałby problemy logistyczne i to niby miał być argument za dłuższą obroną, a zapominasz że nasi nie mieliby wcale logistyki.

 •  

  pokaż komentarz

  Polacy nie mieliby taki strat w ludziach i budynkach gdyby nie rozpętali powstania warszawskiego. Jaki sens jest w takim gdybaniu? Chce w ten sposób zjednać sobie Niemców?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lizbona: to granie pod polskiego wyborce, którego wiedza o II wojnie światowej wygląda w skrócie tak
   "Francuzy i Brytyjczycy nas zdradzili", "Żabojady tchórze", "Powstanie bohaterowie, Sowieci nam nie pomogli", "Alianci nas sprzedali"

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: no wiem, Polska Chrystusem narodów itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie: czyli pod typowego wykopka piszącego takie wysrywy co roku 01. sierpnia

  •  

   pokaż komentarz

   @UFC_Jest_W_Dupie:
   1. W sumie z tymi Francuzami masz rację. Jak to było? "nie chcemy ginąć za Gdańsk (taki był oficjalny Niemiecki powód). No w sumie nie ma sprawy. Na Francję nie zeszło im dłużej i za Paryż też ginac nie chcieli.

   2. Tchórze? No tchórze co tu dodawać.
   3. O bohaterstwie powstania mozna dyskutowac lub nie. Uważam, że błędy dowództwa nie negują bohaterstwa szarych zołnierzy PW.
   4. Sowieci nam nie pomogli...i nigdy nie zamierzali (więc o czym ty tu właściwie). W 39 nadal bolała ich dupa po roku 20. Jeszcze jak zył mój pradziadek to po wojnie czerwone ścierwa czepneły się go o to, że walczył w sanacyjnej armii. Jak odpowiedział, że w jakiej niby miał walczyć skoro w 20 dostali w dupę to był zwywany średnio co tydzień jako "element potencjalnie wywrotowy" - Nawet po wojnie ich dupska piekły za 20 rok.
   5. Stalin robił co chciał i tyle. Tak się chwali Roosvelta i Churchilla ale zostali "wyruchani" bez mydła na równo. Wszystko w imię pomocy wojsk radzieckich. Powojenny podział Europy też wynika z tego samego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Redguard: trudno by ginęli, skoro pl nie wywiązała się ze swoich zobowiązań.

 •  

  pokaż komentarz

  Przypomnę - zgodnie z treścią traktatu jakiekolwiek działania wojskowe miały się zacząć w ciągu dwóch tygodni, a pełnoskalowe - w ciągu 6. Uznaliśmy, że 6 tygodni się utrzymamy. "Rynek zweryfikował".