•  

  pokaż komentarz

  Przecież oni mają firmę gdzieś na jakiś wyspach gula gula...

  •  

   pokaż komentarz

   @Dario_kozak: Nie, to polska spółka akcyjna - CDA S.A, są notowani nawet na NewConnect.

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: i jak to wszystko działa pod polskim prawem skoro większość treści to pirackie filmy?

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: i jak to wszystko działa pod polskim prawem skoro większość treści to pirackie filmy?

   @matowoszary: Mają już dużą bazę licencjonowanych treści. Jeżeli chodzi o inne treści to jak niby mają działać? Na Youtube czy dowolnym innym serwisie z dużym zasięgiem nie ma treści pirackich? Treść jest dodawana przez użytkowników i jeżeli właściciel praw autorskich zgłosi roszczenie materiał jest usuwany. Cda.pl nie narusza prawa autorskiego, robią to użytkownicy serwisu. Przy ewentualnych pozwach myślę że CDA też będzie chętnie współpracować. Odpowiedzialność CDA zobacz art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

   Polecam: http://techlaw.pl/notice-and-takedown-czyli-czemu-nie-odpowiadam-za-wasze-komentarze/

  •  

   pokaż komentarz

   NewConnect.

   @devones: Giełda dla scamerów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @devones:

   nawet na NewConnect.
   Czyli na ekwiwalencie Kickstartera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: No już nie udawajmy że CDA jest takie czyste. Prawnie może przestępstwa nie popełniają ale ich model biznesowy od początku polegał na piraceniu. Zresztą nie zdziwiłoby mnie gdyby to ich pracownicy byli tymi internautami.

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: zenana. gild warszawska z gazet i petow.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież oni mają firmę gdzieś na jakiś wyspach gula gula...

   @Dario_kozak: Mieli i w Niemczech i na Bahamach. Dla mnie największą zagadką polskiego internetu jest to, że typy z kinomaniaka czy ekino poszli siedzieć, a cda.pl działa, choć bazę miało większą od obu.

   Co zabawne: cda.pl jest twórców odsiebie.com. Z jednej kradzieży na drugą. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: Wszyscy dobrze wiedzą że cda z pełną premedytacją nie kasuje pirackich treści albo kasuje na chwilę. Wypracowanie mehanizmów antypirackich na takim portalu jest smiesznie proste, wystarczy badać dlugość filmu albo dopasowywac tytuły do istniejacych filmów i w ten sposób określać materiały o podwyższonym ryzyku.
   Nie udawajmy dzieci we mgle, cda zasłania się lukami prawnymi żeby zarabiać na swoim serwisie w nieetyczny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   Co zabawne: cda.pl jest twórców odsiebie.com. Z jednej kradzieży na drugą. xD

   @postacie: Na temat odsiebie polecam poczytać tutaj: https://www.nowemedia.org.pl/tworcy-serwisu-odsiebie-com-uniewinnieni-panstwo-wyszlo-przed-szereg/ - sprawa nie jest tak oczywista, niestety sprawa nakręciła się przez organizacje zarządzające prawami autorskimi mimo że serwis nie łamał prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   serwis nie łamał prawa

   @devones: znam sprawę - z jednej strony zachowanie prokuratury było żałosne (szczególnie temat zablokowania domeny xD), ale jak dla mnie pokazuje to też dziurawość polskiego prawa, szczególnie w kwestii ochrony praw autorskich. Nie bez powodu chomikuj po wielkich planach ekspansji przestało działać i w Hiszpanii i Francji.

  •  

   pokaż komentarz

   Twórcy serwisu OdSiebie.com uniewinnieni a mimo tego niestety ich biznes został zniszczony.

   @devones: znam sprawę i jak dla mnie pokazuje tylko dziurawość polskiego prawa

   @postacie: To nie jest żadna dziurawość polskiego prawa. Podobnie działa amerykański DMCA (Digital Millennium Copyright Act) i wiele innych rozwiązań na całym świecie. Żyjemy w cyfrowym świecie na każdej platformie znajdziesz treści "pirackie" - twórca serwisu nie może za to odpowiadać. Filtrowanie często setek tysięcy nowych treści jest trudne. Przecież zawsze możesz iść do sądu i wytaczać pozew każdej osobie (CDA na żądanie sądu wyda np. adres IP, mail osoby która taki film wrzuciła a operator internetu udostępni dane) - masz aktywną ścieżkę obrony. To się może zmienić przez ACTA2 ale trudno powiedzieć w jakiej formie zostanie w polsce wdrożone.

  •  

   pokaż komentarz

   nie ma treści pirackich

   @devones: nie ma. Wrzuć transformersy czy jakikolwiek inny film na youtube nawet przez 3 sekundy nie będzie dostępny bo dostanie geo blokadę na cały świat ponieważ bot youtuba który skanuje treść filmu dopasuje klatki w filmie do treści licencjonowanych. Dodatkowo youtube jak zgłosisz łamanie praw autorskich to w ok 3 dni lub mniej potrafią film zdjąć, na cda piszą że mają 30 dni na weryfikację i usuwają na sam koniec kiedy termin im się kończy. Na papierze są czyści, ale fakty są takie że to szara strefa.

  •  

   pokaż komentarz

   Żyjemy w cyfrowym świecie na każdej platformie

   @devones: Owszem. Dlatego Youtube filtruje filmy już w momencie wrzutki. CDA.pl pozwalało przez miesiące hostować polskie i zagraniczne produkcje powołując się w kontakcie z wydawcami na "małą ilość pracowników i dużą ilość zgłoszeń". Sytuacja ucywilizowała się dopiero, gdy uznali, że wejdą na giełdę, jednak czas odpowiedzi na zgłoszenia (bez podpisania umowy z CDA.pl na premium - wtedy wydawcy mogą kasować sami) jest żałosny.

   ich biznes

   xD Podobają mi się szczególnie procentowe zestawienia zawartości takiego "biznesu" - zupełnie legalnych hostingów plików, które za pobieranie dużej ilości danych każą sobie płacić. Dziwnym trafem nikt nie pobiera z nich notatek, rysunków czy treści w domenie publicznej, jak często uzasadniają to "wolnościowcy". xD

   B I Z N E S

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem. Dlatego Youtube filtruje filmy już w momencie wrzutk

   @postacie: Całe szczęście że obecne prawo nie określa filtrowania każdej rzeczy którą umieszczasz do internetu. Często się słyszy że algorytmy YT blokują filmy nie tylko przez prawa autorskie ale również np. poglądy polityczne. Takie filtry obecnie nie są obowiązkiem.

   Dodatkowo youtube jak zgłosisz łamanie praw autorskich to w ok 3 dni lub mniej potrafią film zdjąć, na cda piszą że mają 30 dni na weryfikację i usuwają na sam koniec kiedy termin im się kończy.

   @rolf_ed: Jeżeli w jakiś sposób wyraźnie "wymija się" ktoś z usunięcia materiałów do których ty jesteś autorem możesz go pozwać. Z tego co wiem to ogromna część dystrybutorów filmów zdecydowała się współpracować z CDA niż ich pozywać. Tylko w I-IIQ’19 prowizje dla partnerów CDA Premium przekroczyły 10 milionów złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   na cda piszą że mają 30 dni na weryfikację

   @rolf_ed: jak podpiszesz umowę na dystrybucję w cda premium to treści możesz kasować to sam, z dodatkową weryfikacją pracownika cda. Zgapione od chomików, którzy zrobili podobną "platformę" dla wydawców.

   Ciekawe, że poprzednie znalezisko było pełne głosów przeciw cda, a teraz czytam, że to prawie polski Youtube. Coś czuję, że po spadkach na giełdzie jednak były inwestycje w szeptankę. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: a filmy, które naruszają prawa, mam rozumieć są płatne za zgodą dystrybutora i udostępniane na ich portalu? Niektóre filmy zauważyłem są płatne i zastanawia mnie gdzie kasa idzie z „konta premium”, czy do ich kabzy, czy rownież do dystrybucji też, bo jak nie, to są zwykłymi złodziejami, a przypominam, że na pirackich filmach wlasnie ten portal sie wybił, a teraz zada kasy.

  •  

   pokaż komentarz

   Niektóre filmy zauważyłem są płatne i zastanawia mnie gdzie kasa idzie z „konta premium”,

   @Sail_and_boats: Filmy gdzie wymagane jest płatne konto są materiałami Premium - ich dystrybucja jest w porozumieniu z właścicielami praw do tych dzieł. CDA tylko w I-IIQ’19 wypłacił dla autorów ponad 10 milionów złotych. Te pieniądze też są pewną wartością dodatnią - równie dobrze zamiast iść do autorów, użytkownik może obejrzeć nielegalną kopię w innym miejscu. CDA stara się zawierać umowy z dystrybutorami.

   teraz czytam, że to prawie polski Youtube. Coś czuję, że po spadkach na giełdzie jednak były inwestycje w szeptankę. xD

   @postacie: Ja nie mówię że CDA jest krystaliczne bo podszewka tego biznesu może być wątpliwa, dlatego jest pytanie czemu użytkownicy wgrywają materiały do których nie mają praw? Dystrybutor może przecież pozywać użytkowników. Dlaczego tego nie robią? Moim zdaniem po cyrku z odsiebie.com albo państwo powinno zaostrzyć przepisy związane z prawem autorskim albo pozwolić spokojnie działać. Jeżeli jakiś biznes jest zgodny z obowiązującym prawem to dlaczego mam go krytykować?

  •  

   pokaż komentarz

   Na Youtube czy dowolnym innym serwisie z dużym zasięgiem nie ma treści pirackich?

   @devones: Tylko, że Yputube realnie zwalcza piractwo, czasem nawet zbyt nadgorliwie. Natomiast CDA hehehe, niby zwalczają, niby usuwają kontent, ale na serwerach i tak leży tona piratów.
   W przeciwieństwie do CDA Youtube faktycznie walczy z piractwem, a nie tylko udaje, że coś robi.

  •  

   pokaż komentarz

   @devones: Tylko, że Yputube realnie zwalcza piractwo, czasem nawet zbyt nadgorliwie. Natomiast CDA hehehe, niby zwalczają, niby usuwają kontent, ale na serwerach i tak leży tona piratów.

   @mango2018: To oczywiste bo Youtube wstępnie filtruje każdą rzecz jaką umieszczasz na tym portalu. Oczywiście że walczą z piractwem lepiej na nieporównywalną skalę od CDA. Tylko z drugiej strony wyobraź sobie jakie konsekwencję niesie modyfikacja prawa tak aby filtrowanie treści przed umieszczeniem było obowiązkiem? CDA podpisuje umowy z dystrybutorami/wydawcami/twórcami. Content ID ma już takie zbiory autorów liczone w milionach. Wyobrażasz sobie implementację tego wszędzie? Content ID i jego całkowity R&D to miliony dolarów. Wiele może się zmienić przy ACTA2 ale wszystko zależy jak Polska ją wdroży. W dyrektywie nie określono ani nie wymieniono narzędzi, procedur czy infrastruktury, które mogą być potrzebne, aby zapobiec rozpowszechnianiu w sieci "nieopłaconych" treści ale trudno powiedzieć jak to będzie interpretowane.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli w jakiś sposób wyraźnie "wymija się" ktoś z usunięcia materiałów do których ty jesteś autorem możesz go pozwać.

   @devones: tylko to nie jest wyraźne miganie się mamy 30 dni i tyle a że mamy dużo roboty to nie nasza wina że usuwamy to między 25 a 30 dniem od zgłoszenia. Firmy poszły na współpracę bo nie da się walczyć z takim podejściem CDA bo w świetle prawa nie robią nic złego po prostu się "nie wyrabiają" więc nic dziwnego że poszli na współpracę bo producenci mogli wybrać albo dalej będą czekać po 30 dni na usunięcie filmu albo wejdą na platformę i będą zarabiać a ich treści dziwnym trafem bardzo szybko będą ściągane z CDA, zapewne przypadek (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   CDA podpisuje umowy z dystrybutorami/wydawcami/twórcami.

   @devones: No i spoko. Niech się rozwijają w ten sposób i życzę im jak najlepiej i to jest spoko.
   Natomiast jeżeli nie potrafią dopilnować, aby piracki kontent nie pojawiał się i nie potrafią zaimplementować odpowiedniego algorytmu niech albo zabronią użytkownikom wrzucania treści, albo niech ręcznie moderują kontent przed udostępnieniem dla swoich odbiorców.

   Widzisz, to nie tak, że na CDA pojawiają się sporadycznie pirackie treści, i są one szybko ściągane. Na tym serwisie aż roi się od piratów, podejrzewam, że jest ich kilkakrotnie więcej niż licencjonowanych tytułów.
   I znaczna większość użytkowników zakupuje premium właśnie dla tych piratów.
   Możemy sobie gdybać, ale każdy doskonale wie o co chodzi w CDA.

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast jeżeli nie potrafią dopilnować, aby piracki kontent nie pojawiał się i nie potrafią zaimplementować odpowiedniego algorytmu niech

   @mango2018: Trochę masz rację, tylko to jest właśnie problem prawa - i podobne problemy są w prawie większości państw. Polskie prawo art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

   1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
   2. Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.
   3. Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.


   Dlaczego użytkownicy wrzucają nielegalne treści? Wynagrodzenie otrzymują tylko partnerzy z umową. To jest cały problem prawny. W jaki sposób możesz określić że twórca danego dzieła nie ma praw do jego dystrybucji? To standard na całym świecie. Użytkownik udostępnia coś zapewniając o prawach do tego dzieła. Tutaj rola wydawcy się kończy. Jeżeli użytkownik kłamie, właściciel praw może go pozwać. Nie ma podstawy żebyś był zobowiązany cenzurować treści które ci się nie podobają lub masz podejrzenia (oprócz tych zabronionych prawem np. pedofilia). Tak samo to wygląda w niemal w każdym państwie. Sprawdzenie każdego i podpisywanie umów? Twórcy praw zgłaszają roszczenia ¯\_(ツ)_/¯

   albo niech ręcznie moderują kontent przed udostępnieniem dla swoich odbiorców.

   @mango2018: Jak wyobrażasz sobie np. uzyskanie licencji na taką treść - może ci się to wydawać absurdalne ale może do tego dzieła też jest jakiś autor w świecie który nie życzy sobie redystrybucji tego? Ile fotografii i kawałków meczy/filmów jest umieszczane na wykopie? Czy te osoby mają prawa autorskie do tego (prawo cytatu też ma określone wymagania które w większości przypadków tutaj nie jest spełniane)? Może nie prawo autorskie ale znaki towarowe, wiesz że nawet słowo, gest, kolor a nawet zapach (tak to absurdalne ale jest jeden taki w UE) może być zastrzeżonym znakiem towarowym? Po prostu technicznie realizacja takiego celu jest bardzo trudna i prawo tego nie wymaga. Ludzie tak protestowali przed filtrami przy ACTA2 (których teoretycznie w ustawie nie ma) a później często sami piszą że najlepiej ktoś niech przed nami sprawdzi czy mamy prawo takie coś umieścić.

  •  

   pokaż komentarz

   Na Youtube czy dowolnym innym serwisie z dużym zasięgiem nie ma treści pirackich?

   @devones: No chyba nie. A jak są to usuwane. Ile razy ogladałaś tam jakiś film pełnometrażowy?

  •  

   pokaż komentarz

   No chyba nie. A jak są to usuwane. Ile razy ogladałaś tam jakiś film pełnometrażowy?

   @lastro: https://www.youtube.com/results?search_query=lektor+pl - oczywiście ze są i nie są usuwane ponieważ dystrybutorzy/twórcy nie zgłosili swoich roszczeń do nich. Jak dodasz frazy "napisy" inne a używając różnych języków to znajdziesz pewnie dziesiątki tysięcy filmów pełnometrażowych filmów w każdym języku.

  •  

   pokaż komentarz

   @postacie: jeszcze była ta strona co tylko napisy robiła, i też autorzy byli wezwani na komendę...

 •  

  pokaż komentarz

  Mają sporo starych filmów, o które nikt się nie upomina, bo w sumie i tak już nikt na nich nie zarabia, do tego sporo serialów również sprzed wielu lat, ale które mają jako takie zainteresowanie.

 •  

  pokaż komentarz

  Lubię i używam codziennie. Mam darmowe konto i i tysiące filmów do dyspozycji. Mam dobry tablet i aplikację cda.pl. codziennie przed snem oglądam coś od kilku lat. Czasem trafiam na takie perełki, że aż sam się dziwię.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwne że nikt się za nich nie wziął za te wszystkie pirackie filmy...

 •  

  pokaż komentarz

  Piractwo się opłaca. Nie wiem, jak teraz u nich z przestrzeganiem prawa, ale ich wcześniejsze działania stanowią smutne potwierdzenie powiedzenia, że pierwszy milion trzeba ukraść.
  Nie widzę powodu, by w jakikolwiek sposób chwalić firmę, zbudowaną na łamaniu prawa, korzystaniu z cudzej własności intelektualnej i ordynarnym cwaniactwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @iosnin: Przepisy na sukces w Polsce

   * Skopiować zagraniczny pomysł (np. Wykop zerżnął z Digga, nawet nazwę)
   * Hostować piracki kontent, brać za to kasę np. w BTC i opłacać organy państwa (np. zalukaj), żeby się nikt nie doczepił przez lata
   * Hostować piracki kontent, reagować na zgłoszenia o pirackim kontencie po np. tygodniu, jak już każdy zobaczy np. serial, potem usunąć (opóźnienia tłumaczyć małą kadrą)
   * Hostować piracki kontent, potem dogadać się w wydawcami i zacząć sprzedawać do niego dostęp na legalu, dzieląc się mininalnym zyskiem z wydawcą
   * Mieć w rodzinie polityka ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @PELock: Zaszokuje cie ale te pomysły są też popularne za granicą w tym USA.