•  

  pokaż komentarz

  Ja tego nie rozumiem, segreguję i oddaję za darmo:
  - butelki plastikowe które w innych miejscach można sprzedać w butelkomatach
  - makulaturę za która kiedyś można było dostać kasę (pamiętam zbiórki makulatury w podstawówce)
  - puszki i drobny złom (do dziś jeszcze widzę złomiarzy którzy chodzą po miescie i są w stanie w ten sposób zarobić)
  - butelki (gdzieś czytałem że browar żywiec ma problem bo traci zwrotne butelki)

  Tak więc oddaję za darmo masę posegregowanych surowców wtórnych za które inni ludzie są w stanie zapłacic i jeszcze muszę do interesu dopłacać

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: tak jest zawsze, gdy za organizację czegokolwiek zabiera się urzędnik.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: @Kohrd: Mogłoby się wydawać, że do sortowania śmieci potrzebna jest sortownia i śmieciarze.
   W Gdańsku na przykład postawiono jednak na inne nowoczesne rozwiązania i postawiono nowy urząd ds śmieci i zatrudniono dodatkowych urzędników by ogarniali "nową ustawę śmieciową"

   Ja jestem przekonany, że te ustawa to sukces i zrobiła/zrobi dokładnie to co zamierzono. Celem tej ustawy była urzędniczo sterowana konsolidacja na rynku śmieci. Segregacja śmieci to tylko pretekst.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: witamy w socjalizmie. Powiem więcej... rynek surowców wtórnych od wprowadzenia tej kretyńskiej ustawy się skurczył, a liczba śmieci trafiających na hałdy zamiast do przerobu wzrosła.

  •  

   pokaż komentarz

   @orro: dokladnie tak bylo. W pierwszym roku dzialania ustawy po podniesieniu stawek okazalo sie ze jest w Gdansku nadwyzka. Urzednicy za ta nadwyzke z udowali biurowiec dla urzednikow od smieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: Chiny przestały skupować surowce wtórne i cały recycling się nam zesrał. Jak wcześniej firmy dostawały hajsik za posortowane tworzywa sztuczne to teraz muszą płacić, żeby się tego pozbyć.
   Do tego gdziekolwiek w Polsce ktoś chce zbudować nowoczesną spalarnię odpadów to zaraz protesty. No i tak się powoli żyje na tej wsi z pożarami składowisk co chwila.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: Jest tak dlatego bo:
   1. Rząd wymusza segregowanie śmieci, bo wymusza to na nim UE. Ale już nikogo za bardzo nie obchodzi czy zostaną one przetworzone. Obecnie w Polsce nie ma odpowiedniej ilości instalacji potrafiących przerobić surowce wtórne i firmom jest obojętne czy biorą posegregowane, czy nie. I tak surowca wtórnego mają więcej niż mogą przerobić.
   2. Rząd wykosił wszystkie małe i średnie firmy wprowadzając restrykcyjne przepisy dotyczące możliwości przetwarzania śmieci m. in. jak chcesz przetwarzać śmieci to musisz zapłacić rządowi kaucję w wysokości dwuletniego przychodu (przychodu! nie zysku) z tych śmieci, tak dużych pieniędzy na koncie często nie mają nawet bardzo duże firmy.
   3. Jak jakaś firma spełnia rządowe warunki to jest lokalnym monopolistą. W przetargach startuje najczęściej tylko 1 firma. A jak ktoś jest monopolistą to jest oczywiste, że będzie doił ludzi, bo może, a on ma uzyskać jak największy zysk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: Chcieliście czystej planety i walki z globalnym ociepleniem, no to macie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: Witaj w socjalizmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd w normalnie funkcjonującym kraju za te posegregowane idealnie odpady ktoś by ci zapłacił a sam jeszcze zarobił.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: I dlatego ci szefowie wszystkich zakładów ze śmieciami budują sobie wille i przekupują radnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd:

   Jako uzupełnienie powyższej wypowiedzi @GeraltRedhammer :

   W mojej okolicy przed wielką reformą T(f)uska działały bodajże 3 zakłady zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem śmieci. Roczny koszt wywozu śmieci to było bodajże 40 złotych, przy czym wszystko można było pakować do kosza bez segregacji (według obecnej nomenklatury byłyby to "odpady zmieszane").

   Po reformie przetarg na wywóz śmieci wygrał jeden zakład (całkowitym przypadkiem ten, którego właściciel był ponoć "zaprzyjaźniony z władzami"), pozostałe szybko upadły - a obecnie koszt odbioru odpadów zmieszanych (czyli też nie wszystko wezmą!!!) to po nowelizacji 40 złotych. Od osoby. Miesięcznie.

   Za oddawanie posegregowanych odpadów (posegregowanych ch?$ wie po co) trzyosobowa rodzina musi w mojej gminie zapłacić rocznie 684zł. Jak tu się nie wściec?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: zebyś ty wiedział ile kosztuje utylizacja odpadów w spalarni na wolnym powietrzu. Trzeba kupić dużą działkę pod miastem lub na jakiejś wsi, dostać pozwolenia, opłacić pracowników za minimalną krajową, składować górę śmieci co trochę trwa. Potem trzeba podpalić letnią porą tak żeby nikt nie widział. W zimie spalanie idzie dużo gorzej. Potem trzeba opłacić kary tj. nawet kilkanaście tysięcy złotych O_O, w razie wpadki łapówki po kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy. A nawet jak wszystko idzie w miarę gładko to zawsze prędzej czy później przyjedzie straż pożarna i ugasi tą ciężką pracę (╯︵╰,) Nie liczę już nawet ryzyka. Wy młodzi to myślicie że to wszystko za darmo, a to nasza ciężka praca dla waszej cudownej przyszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak tak dalej pójdzie to biznes pójdzie z dymem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: No i nie można zapomnieć, że walka z odpadami to bardzo chętnie dotowane przez UE gałąź ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: dodatkowo odwalasz całą robote za pracowników sortowni śmieci i poniekąd za osoby te śmieci wywożące (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: dlatego ja to p%%#%#@e i nie segreguję mimo że mają być segregowane (znaczy nie bawie się jeszcze w mycie słoików jak inni)

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: dokładnie, było wiadome że ceny muszą wzrosnąć. Pewnie za jakiś czas przezuca do budżetu cała usługę i wywóz śmieci będzie za darmo jak szkolnictwo i służba zdrowia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kismeth: Bo najbardziej opłaca się śmieci przewozić z miejsca na miejsce, a nie przerabiać i utylizować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd: bo tym zajęło się państwo, dlatego takie drogie

  •  

   pokaż komentarz

   @Kohrd:

   - butelki plastikowe które w innych miejscach można sprzedać w butelkomatach

   Nie sprzedać tylko odzyskać kaucję. Butelkomaty są też dotowane z budżetu. To nie jest żadna rynkowa cena.

   - makulaturę za która kiedyś można było dostać kasę (pamiętam zbiórki makulatury w podstawówce)

   Teraz też można. O tu: http://www.dilsw.pl/cennik.php masz cennik. Tylko najpierw posortuj makulaturę. Tekturę osobno (bez naklejek, przeźroczystych taśm, doklejonych plastikowych okienek, zszywek, etc...), gazety czarno/białe i kolorowe osobno, a reklamówki i kolorowe gazetki wyrzuć do zmieszanych bo tam w ogóle nie ma papieru tylko kreda i inne lepiszcza.

   Jak uzbierasz 100 kg to dostaniesz 14zł. Będzie Ci się opłacać jechać kilka km dobrze wyładowanym samochodem? Będziesz chciał tracić czas na dokładne sortowanie? Będziesz chciał gromadzić przez rok w domu poszczególne frakcje żeby uzbierał się chociaż worek do zawiezienia (żeby chociaż paliwo się zwróciło)? Kupisz odpowiednio mocne worki w których będziesz to gromadził i woził?

   - puszki i drobny złom (do dziś jeszcze widzę złomiarzy którzy chodzą po miescie i są w stanie w ten sposób zarobić)

   0.5 zł/kg. Ile rocznie złomu uzbierasz? Posortujesz na stalowy, nieżelazny (aluminium/mosiądz/miedź osobno)?

   - butelki (gdzieś czytałem że browar żywiec ma problem bo traci zwrotne butelki)

   Śmiało, w skupie 1-3 gr/kg. Oddzielnie kolorowe i białe.

   Tak więc oddaję za darmo masę posegregowanych surowców wtórnych za które inni ludzie są w stanie zapłacic i jeszcze muszę do interesu dopłacać

   Ty nie segregujesz, tylko oddzielasz frakcje. Za opłatą dostajesz worki na różne frakcje, przewóz do sortowni i sortowanie. Usługa wywozu tony śmieci "segregowanych" kosztuje około 1000 zł. Jeżeli suchą frakcję (różnego rodzaju plastiki) słabo zgniatasz to worek waży max 2 kg, czyli na tonę wchodzi 500 worków, każdy worek na śmieci kosztuje 40-60 gr więc same worki które "dostajesz za darmo" do sortowania kosztują 200-300 zł na każdą tonę śmieci czyli stanowią 20-30% kosztu usługi.

   U mnie w tym roku wywóz śmieci podrożał o 100%... Gmina robiła co mogła ale nie udało się tego znacząco obniżyć :( W ostatnich latach znacząco wzrósł koszt robocizny (wzrost płacy minimalnej), energii, doszły też nowe podatki związane z zagospodarowaniem odpadów. Firmy zamujące się wywozem wycwaniły się też, w danym okręgu startuje jedna i dyktuje cenę - skonsolidowały się, podzieliły rynkiem i niestety uprawiają monopol (państwo jak zwykle niebardzo się tym interesuje... to jest przecież koszt społeczeństwa a nie posłów a budżet dostaje więcej z podatków...)

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: 1# nie kaucję a opłatę środowiskową ponieważ pustych butelek nikt w sklepie nie przyjmuje, chodzi jednak o to że jeśli jest ktoś kto odbiera butelki za pieniądze (jakkolwiek bym tych pieniędzy nie nazwał) to nie rozumiem dlaczego mam komuś płacić za ich odbiór.

   2# makulaturę zawsze oddwałem niesegregowaną i tez była przyjmowana. W mojej niewielkiej "wspólnocie mieszkaniowej" jest około 30 mieszkań i co tydzień jest konter makulatury do dobioru (pewnie z dwa metry sześcienne)
   zresztą z tego co wiem to makulaturę wrzucają do wielkiego kotła gotują na pulpę i wtedy odławiają wszelkie tasmy i zanieczyszczenia które nie sią papierem

   3# puszki i złom moge dzielić ale pewnie nie jest to zbyt duży koszt dla firm które robią to pewnie za pomoca jakiegoś elektromagnesu. Ja osobiście puszek zużywam niewiele ale na jakieś blokowisko po 50 mieszkań pewnie trochę tego będzie

   4# butelki sa sortowane przy wyrzuceniu na kolorowe i bezbarwne

   Uważam, że odbiór śmieci jest prowadzony nieefektywnie (tutaj masz rację), ponieważ monopoliście nie zależy na samym odzysku skoro i tak wszelkie straty może przerzucić na mieszkańców.

   We Wrocławiu śmieci wywozi niemiecka Alba (https://www.alba.info/), kiedyś się dziwiłem dlaczego Niemcom opłacało się wejść na ten rynek ale teraz już wiem mieli świadomosc że kiedyś na tym interesie sobie "odbiją". Ciekaw jestem równiez jak wygląda recykling odpadów przez ta firmę w Niemczech i w Polsce

 •  

  pokaż komentarz

  Brak konkurencji czyni cuda xD

  •  

   pokaż komentarz

   @szelma77: taa, rozsmieszylo mnie to:
   UOKiK sprawdza, skąd ta drożyzna

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: W skali roku (płacę raz, nie chce mi się pamiętać) u siebie mam wzrost opłat z 300 na 540 złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @szelma77: chyba też trochę mają wpływ na to ostatnie afery z "pożarami na wysypiskach". Teraz trochę ograniczyli wyrzucanie wszystkiego jak leci, a prawdziwa segregacja trochę kosztuje. Wcześniejsza konkurencja wymuszała obniżanie cen ale też nikt nie sprawdzał co się dzieje ze śmieciami. Segregowane szły do jednej śmieciarki, można było zamówić kontener 7m3 za 300-400zł bez podawania danych os., prywatnie, i wrzucić do niego wszystko, nawet trupa, nikt nie pytał.
   Natomiast np w Niemczech kontener może zamówić tylko firma i dokładnie opisać co w nim będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Centrak: Segregację robię ja: mam worki do papieru, kartonów, plastików i metali, szkła białego, szkła kolorowego, pojemnik na popioły, pojemnik na odpady zmieszane, gdybym nie miał kompostownika, to jeszcze worki na trawę, liście i pojemnik na inne bioodpady. Dwa razy do roku mam szanse wystawić większe rzeczy i elektrośmieci. No ale gmina wywaliła pomnij burmistrzowi - sortownie odpadów za grubo ponad sto baniek i kredyty trzeba spłacać.

  •  

   pokaż komentarz

   ale też nikt nie sprawdzał co się dzieje ze śmieciami. Segregowane szły do jednej śmieciarki, można było zamówić kontener 7m3 za 300-400zł bez podawania danych os., prywatnie, i wrzucić do niego wszystko, nawet trupa, nikt nie pytał.
   Natomiast np w Niemczech kontener może zamówić tylko firma i dokładnie opisać co w nim będzie.


   @Centrak: A potem cyk do Polski te niemieckie śmieci wjeżdżają nielegalne( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @DEATH_INTJ: Jeszcze k@$?a powinni w teren posłać IRChę posłać, jak w stanie wojennym.

  •  

   pokaż komentarz

   @szelma77: @Centrak: Byłem na szkoleniu, które zrobiła dla klientów firma recyklingowa. Wzrost kosztów, wiąże się z wchodzącymi przepisami, właśnie przez te podpalenia (ale i nie tylko). Każda taka firma musi po pierwsze mieć odbiór od straży, co wcale nie jest łatwe. Właściciel firmy, u której byłem, musiał się wynieść z całym biznesem z miasta przez to, bo tu za blisko ogrodzenia, a tu za wąski przejazd. Okazało się, że na wsi, hydrant ma przepustowość wystarczającą, ale muszą być dwa, a jak włączą dwa na raz to przepustowość za mała - musi wykopać basen ppoż. Musi mieć monitoring, dobrej jakość, pozwalający na identyfikację twarzy, sięgający 5m poza ogrodzenie firmy. W dodatku online, żeby ministerstwo mogło w każdej chwili zrobić podgląd. Zapis musi być przechowywany miesiąc, a rejestrator w pomieszczeniu/skrzynce odpornej na zniszczenie i pożar. W dodatku nie może być w sumie dłuższej przerwy w zapisie niż 48h w skali roku (nie pamiętam już ile w skali miesiąca), a że chłop się przeniósł na wieś, więc agregat musi nabyć. I najgorsze: kaucje do MŚ. Za tonę elektroniki przechowywanej na placu, trzeba wnieść chyba 1500zł kaucji do ministerstwa (jak chcesz mieć 10ton to 15 000zł). Tu już zaznaczył, że z elektroniki będzie rezygnował. Za makulaturę i folie, to chyba 400zł/tona. Kombinują czy nie nastawiać naczep i to trzymać na naczepach, bo śmieci muszą być ZADASZONE. Czyli przynajmniej jakaś wiata. To tak po łebkach, bo całości nie pamiętam. Stąd wzrost cen. A od nowego roku pójdzie energia do góry (maszyny do recyklingu są na prąd i to poważny), minimalna, ZUS itp. Za przyjazd do nas po kartony brał 50zł netto. Teraz mówi coś o 100zł netto, i ja się chłopu nie dziwię, bo ja nie wiem czy bym nie odpuścił - jak duża część jego kolegów po fachu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zbyszek_Kudriawcew: Wytłumaczenie dla podwyżek zawsze można znaleźć. Teraz trzeba będzie jeszcze szybciej wyrywać z lidlowych koszy przecenione towary. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szelma77: powiem ci ze u mnie poszli o krok dalej. Trzeba bylo u nich kupic wszystkie pojemniki i dodatkowo samemu je oznaczyc ich naklejkami po ktore musialem isc do urzedu. p!@@@y do tego sprawdzaja zawartosc pojemnikow i jak cos im nie pasi to zostawiaja i kaza w tym grzebac i sortowac. Skandal jakich malo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sengrod: A widzisz, zapomniałem o pojemnikach. Też kupione i oklejona czipami RFID. Dodatkowo pojemnik na bio zabierają i myją za 15 zeta, bo sam nie możesz go umyć sam, na swojej posesji. Od 2013 roku u mnie opłaty wzrosły o 457,63%.

  •  

   pokaż komentarz

   UOKiK sprawdza, skąd ta drożyzna

   @DEATH_INTJ: To tak jak jakiś minister w latach 90-ych co z trybuny sejmowej obiecywał zrobić śledztwo czemu podrożał chleb tuż po podwyżce ceny prądu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zbyszek_Kudriawcew: Będzie "śmiesznie" jak jednak odpuści i zamknie firmę...

 •  

  pokaż komentarz

  podziękujmy temu dobroczyńcy za monopol na rynku śmieci

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  mówiłam mamy za mało podwyżek, czas na kolejne bo jesteśmy za bogatym krajem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  I co ten UOKiK zrobi? Nałoży może jakieś kary? Kary które zapłacimy monopolistom w przyszłym roku, przy okazji kolejnych podwyżek klepniętych przez Rady Miejskie. Dobry żart.

  •  

   pokaż komentarz

   @warius: W ogóle nakładanie tych wszystkich kar kończy się zawsze tak samo, a przecież one powinny trafiać do klientów. Taki operator komórkowy dostaje milionową karę no i super, ale dlaczego te pieniądze nie są wypłacane oszukanym klientom?

Dodany przez:

avatar generalisimuss dołączył
639 wykopali 6 zakopali 10.5 tys. wyświetleń
Advertisement