•  

  pokaż komentarz

  Najlepsze, że krytycy Brygady Świętokrzyskiej mówią o kolaboracji z Niemcami - ale zachowanie Berlinga jest przez tych samych ludzi usprawiedliwiane bo w końcu trzeba było ratować Polaków którzy się nie załapali do Andersa. I to jakoś nie jest kolaboracja z ZSRR, podobnie jak kolaboracją nie jest walka oddziałów AK ramię w ramię z Armią Czerwoną...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: I ta niby wielka kolaboracja wyglądała na zasadzie wykorzystywania Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   I ta niby wielka kolaboracja wyglądała na zasadzie wykorzystywania Niemców.

   @ediz4: Dokładnie. Jakiś czas temu miałem o tym dyskusję na wykopie.

   Ja: <coś w stylu powyższego artykułu>
   debil: kolaborowali z niemcami
   Ja: W jaki sposób?
   debil: nie strzelali się z nimi oraz otrzymali zaopatrzenie.

   (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   Najlepsze, że krytycy Brygady Świętokrzyskiej mówią o kolaboracji z Niemcami - ale zachowanie Berlinga jest przez tych samych ludzi usprawiedliwiane bo w końcu trzeba było ratować Polaków którzy się nie załapali do Andersa.

   @Ogar_Ogar:

   Brygada Świętokrzyska kolaborowała z Niemcami

   Berling kolaborował z ZSRR

   Odziały AK kolaborowały z ZSRR

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: Nie wiem czy wiesz ale ZSRR była w obozie aliantów biorąc pod uwagę kolaborację Berlinga trzeba by wziąć też pod uwagę kolaborację armii Andersa. Gdyż jeden kolaborował z Ruskimi drugi z Amerykanami i Anglikami.
   Kolaboracja to jest współpraca z inną stroną konfliktu wojennego czyli wrogiem nie z tą samą stroną.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem czy wiesz ale ZSRR była w obozie aliantów

   @Triptiz: no wiem była "sojusznikiem naszych sojuszników" - tylko napadli na nas w 39', dokonywali masowych mordów naszych obywateli, narzucili nam wybrany przez siebie rząd itp. Ot, takie tam nieporozumienia między sojusznikami.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko napadli na nas w 39', dokonywali masowych mordów naszych obywateli,

   @Ogar_Ogar: a "współpracownicy" Brygady Świętokrzyskiej co robili, przypomnij?

  •  

   pokaż komentarz

   a "współpracownicy" Brygady Świętokrzyskiej co robili, przypomnij?

   @spere: to samo co nasz sojuszników w obozie aliantów. Zabawne co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: a jednak.
   Czyli Brygada kolaborowała z tymi którzy "napadli na nas w 39'", "dokonywali masowych mordów naszych obywateli", "narzucili nam swoje najeźdźcze władze przez 5 lat".

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar ale prawda jest taka, że bez Ruskich Alianci by tej wojny nie wygrali...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: Gdyby nie ruskie to Polski w obecnym kształcie by nie było alianci by doszli do Berlina albo nawet nie doszli i zawarli rozejm z Niemcami. Wszystko co niemieckie by zostało w Niemczech a wschód by nam Stalin okroił. Generalnie jeśli podoba ci się obecne polskie Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk i Mazury to powinieneś za nie dziękować kolaborantom od Stalina. Bo kolaboranci z Churchillem by dostali tyle co we wrześniu 1939 roku czyli suche gówno u dupy.

   narzucili nam wybrany przez siebie rząd

   @Ogar_Ogar: A ty myślisz że po 1989 roku w Polsce nie narzucają nam wybranych rządów? Przecież stacjonowanie armii amerykańskiej to jest to samo co koszary ACZ w Legnicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar: przypomnij mi w ktorym obozie było ZSRR, w ktorym Polska a w którym III rzesza

  •  

   pokaż komentarz

   @Walenciakowa: Zależy kiedy. W latach 1939-1941 ZSRR był w tym samym obozie co Niemcy, a przeciwnym niż Polska. A w latach 1941-1945 ZSRR był w tym samym obozie co Polska, a przeciwnym niż Niemcy.

   Choć przed sierpniem 1939 III Rzesza i ZSRR też były wrogami - Niemcy utworzyły Pakt Antykominternowski i poparły gen. Franco w wojnie domowej w Hiszpanii, podczas gdy ZSRR poparł republikanów w Hiszpanii.

   Odwracanie się sojuszy to nic nowego. W 1755 w Europie nastąpiło odwrócenie sojuszy - Francja poparła Austrię, czyli swojego dotychczasowego wroga, za to Prusy, które dotychczas były w sojuszu z Francją przeciw Austrii, sprzymierzyły się z Anglią.
   W XIX w. Francja i Anglia rywalizowały jako mocarstwa kolonialne, jednak w 1904 zawarły entente cordiale (serdeczne porozumienie).

   Zwolennicy BŚ twierdzą, że prowadziła z Niemcami "grę operacyjną", która nie była kolaboracją. Jednak skoro do Brygady przystąpiła jawnie kolaboracyjna Organizacja Toma, a nawet szef gestapo w Radomiu Paul Fuchs (kat Polaków), to trudno tego nie potępiać i nie nazywać kolaboracją. Po wojnie Fuchs mieszkał w RFN przez nikogo nie niepokojony, choć skoro miał kontakt z Polakami, to Polacy powinni byli go zabić, tak jak każdego gestapowca.
   Owszem, BŚ nie posunęła się w kolaboracji z Niemcami tak daleko, jak część formacji w Europie Zachodniej (które walczyły u boku Niemców), jednak i tak trudno to usprawiedliwić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ogar_Ogar najlepsze jest to że oni nigdy nigdy nie kolaborowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @spere:

   Brygada Świętokrzyska kolaborowała z Niemcami

   Dlaczego łżesz?
   Brygada Świętokrzyska nie kolaborowała z Niemcami.
   Czytałeś w ogóle to co komentujesz? Masz godność i rozum człowieka?

   Francuski sąd uniewinnił przywódcę brygady od zarzutów kolaborowania.
   Amerykanie uznali ich za aliantów.

   Koniec kropka. Żadne bajania komunistów i ich progenitury tego nie zmienią.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: kolaborowała. Koniec. Kropka.

   polecam poczekać aż Amerykanie uznają że mamy oddać bilion $ mienia pożydowskiego, nagle ci się zmieni optyka, odpowiednio do sytuacji

   Nie jestem komunistą ani progeniturą komunistów
   z Bogiem, niech ci dobry Bóg w 500+ wynagrodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @spere:
   Co ma mienie pożydowskie do tematu BŚ?

   Do wyroku francuskiego sądu uniewinniającego "Bohuna" się odniesiesz czy po prostu przemilczysz niewygodne fakty?

   Widzę, że mentalnie Ci bardzo blisko do komunistów, bo podzielasz ich punkt widzenia. Stalin byłby dumny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz: Nie, nie byli po tej samej stronie, bo sojusznicy nie atakują świadomie i z premedytacją oddziałów swoich aliantów i nie odbierają im 1/3 terytorium oraz nie okradają z płodów rolnych, zwierząt hodowlanych, surowców i przemysłu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: w czym Niemcy byli gorsi od Sowietów? W czym Sowieci byli lepsi od Niemców?

   Po prostu Niemcy przegrali i mają gorszy PR.

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz: Twierdzisz że sojusznik ZSRR najpierw rozbroił swojego sojusznika AK a potem rozstrzelał? No przecież tak być ni mogło nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @koksu: No jednak Niemcy byli gorsi - chcieli nas eksterminować. Sowieci chcieli z nas jedynie zrobić niewolników.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: no wlasnie. A kiedy mialy miejsce te wydarzenia? Wtedy kiedy zsrt bylo w naszym obozie. A niemcy zawsze byli w przeciwnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Przecież ZSRR po wkroczeniu gdziekolwiek zawsze rozbrajał grupy partyzanckie, Armia Ludowa i sowiecka partyzantka też zostały rozbrojone po wkroczeniu regularnego wojska. Mało tego gdzieniegdzie lojalni współpracujący partyzanci z sowietami jak np. Ogień na Podhalu zostali poddani represjom, więc nie tylko były to grupy AK. A co do rozstrzeliwania to AKowcy dostali przecież wybór wstąpienia do LWP, wielu z nich wstąpiło i doszli aż do Berlina. Ci co nie wstąpili zostali poddani represjom bo tak działają systemy totalitarne jak komunizm, jesteś z nami albo automatycznie jesteś przeciwko nam.

  •  

   pokaż komentarz

   @spere unikanie walk to nie kolaboracja to zdrowy rozsądek tym bardziej ze podczas wycofywania sie wojsk Niemieckich należało wysiłek skupić na walce z ruskimi lub orzynajmniek na nie pomaganiu czego nie zrozumiała AK

  •  

   pokaż komentarz

   @janwit82: Gdyby alianci ruszyli tylki w 39 nie byloby problemu. Niestety nie ruszyli. Gdyby ruszyli tylki kilka lat wczesniej, gdy niemcy lamali prawo miedzynarodowe, to tez by wojny nie bylo. Ale woleli czekac.

   W sumie niczego sie nie nauczyli dzis Putin sonduje co moze, dokladnie tak jak Hitler w latach 30...

  •  

   pokaż komentarz

   Ci bardzo blisko do komunistów, bo podzielasz ich punkt widzenia. Stalin byłby dumny.

   @KonradLuzik: Prowadzi prorosyjską relatywistkę historyczną (zresztą nie pierwszy raz) za to dokładnie z liną propagandy.
   Stalin sobie gnije, Putin będzie dumny z jego onuców.

  •  

   pokaż komentarz

   dyby nie ruskie to Polski w obecnym kształcie by nie było alianci by doszli do Berlina albo nawet nie doszli i zawarli rozejm z Niemcami. Wszystko co niemieckie by zostało w Niemczech a wschód by nam Stalin okroił. Generalnie jeśli podoba ci się obecne polskie Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk i Mazury to powinieneś za nie dziękować kolaborantom od Stalina. Bo kolaboranci z Churchillem by dostali tyle co we wrześniu 1939 roku czyli suche gówno u dupy.

   @Triptiz: totalna bzdura z książek fantasy. Wojna Niemcy vs ZSRR to 101%. Po prostu niemcy uprzedziły stalina. Stalin planowal nawet III wojne światową. Po za tym każdy wie że ZSRR bez dostaw z USA cofneło by się dużo dalej. USa zapewniało nie tylko surowce ale tak prozaiczne rzeczy jak miliony par butów. W każdym razie zdecydowana większość historyków przyznaje że niemcy nie byli w stanie utrzymać swoich zdobyczy ze względu na demografie. Wchłonięcie Polski, sporej części Francji, południa itp. Kontra niezatapialny lotniskowiec UK i de facto po przystąpieniu USA do wojny(co by się na pewno w jakiś sposób stał) które miało olbrzymie zaplecze ludzi i surowców to niemcy nie miały nigdy szans na wygraną. Wygranym to był stalin i pośrednio RFN.

  •  

   pokaż komentarz

   Co ma mienie pożydowskie do tematu BŚ?

   @KonradLuzik: to ma, że gdy Amerykanie wypowiedzą się na temat zwrotu mienia pożydowskiego, nagle ich zdanie przestanie się dla ciebie liczyć, a teraz ma jakieś znaczenie

   Widzę, że mentalnie Ci bardzo blisko do komunistów, bo podzielasz ich punkt widzenia

   @KonradLuzik: widzę, że do komunistów ci bardzo blisko, bo podzielasz ich sposób tłumaczenia się, dlaczego po wojnie trzeba było iść na współpracę z sowieckimi komunistami, no bo przecież dzięki temu "oszczędziło się polską krew"

   Nie da się zaprzeczyć, że kontakty z Niemcami były intensywne.
   Jednakże analizując działania Brygady w tym okresie, a szczególnie jej dowództwa, które za cenę jak najmniejszych ustępstw chciało, by żołnierze cali i zdrowi dotarli na zachód w strefę działań aliantów zachodnich, nie powinno się ich uznawać za kolaboracyjne.
   Była to umiejętna gra, dzięki której wykorzystano Niemców do osiągnięcia własnych celów.


   część polskich komunistów po wojnie też uważała, że prowadzi "umiejętną grę" z sowieckimi komunistami, aby nie było jeszcze gorzej
   to jest bezczelna sprytna propagandowa próba wyłgania się z ordynarnej kolaboracji

   Prowadzi prorosyjską relatywistkę historyczną (zresztą nie pierwszy raz) za to dokładnie z liną propagandy.
   Stalin sobie gnije, Putin będzie dumny z jego onuców.


   @FlaszGordon: wszystko się zgadza. Zupełnie tak prawdziwe, jak to że prowadzę propisowską relatywistkę polityczną, dokładnie z linią propagandy PiSu.

   Leszek sobie leży, a Jarek jest dumny z moich onuców

   powiedziałbym, że gratuluję prawdziwości wnioskowania, ale takie wstawki są często robione specjalnie: próby przyklejania łatki tym którzy sprzeciwiają się pełzającym dyktaturom Kaczyńskiego czy Putlera, że ich popierają

  •  

   pokaż komentarz

   @inozytol Dokładnie. Przecież od zawsze wiadomo że nienawidzące się armie przekazują sobie jedzenie i zapasy.
   Należy walczyć z największym kłamstwem wojny że niby dostawa zaopatrzenia jest ważna. Nie jest bo jak się kończa zapasy to przeciwnik chętnie je daje.
   Tak naprawdę nigdy nie było żadnego oblężenia żadnego miasta czy twierdzy. Przecież odżywianie wroga to jest coś normalnego w czasie wojny ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież od zawsze wiadomo że nienawidzące się armie przekazują sobie jedzenie i zapasy.

   @ipkis123:

   No cóż, gdyby było inaczej, to Żydzi by nie brali kasy od faszystów (a brali) i nie wysyłali poselstw do Hitlera (a wysyłali) w celu nawiązania współpracy i wspólnej walki (w 1941 roku).

   Żeby nie było, że to było jakieś oszołomskie skrzydło, o którym dziś chcą zapomnieć, to nadmienię, że muzeum organizacji, która to robiła, znajduje się przy ulicy nazwanej na cześć człowieka, który tym kierował. Wystarczy zerknąć na mapę stolicy Izraela. No i jeszcze miasto nazwane od jego pseudonimu.

   Chyba pisałeś poważnie, bo inaczej jesteś antysemitą.

  •  

   pokaż komentarz

   to ma, że gdy Amerykanie wypowiedzą się na temat zwrotu mienia pożydowskiego, nagle ich zdanie przestanie się dla ciebie liczyć, a teraz ma jakieś znaczenie

   @spere: Czarno-biały świat. Gratulacje.

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba pisałeś poważnie, bo inaczej jesteś antysemitą.

   @inozytol: Szybko sprowadził rozmowę do pewnego poziomu.

   Swoją drogą to niezłą musi być machina propagandowa z oblężeniem Leningradu. Że niby przeciwnicy nie dawali jedzenia. Przecież wiemy że Niemcy swoim wrogom chętnie dawali jedzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Szybko sprowadził rozmowę do pewnego poziomu.

   @ipkis123:

   Poprzez odpowiedź przy użyciu kulawego sarkazmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: no a na resztę nie zamierzasz odpisać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Poprzez odpowiedź przy użyciu kulawego sarkazmu.
   @inozytol: Ja piszę całkiem poważnie. Przekonałeś mnie że dwie strony konfliku tak siebie nienawidzę, że jedna daje jedzenie drugiej. I teraz zastanawiam się jak to było z wykorzystaniem zagłodzenia na śmierć jako elementu walki z wrogiem.

   no a na resztę nie zamierzasz odpisać?
   @inozytol: zmieniłeś temat i chcesz mnie w to wciągnąć. Powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: wychodzisz z idiotycznego założenia i dochodzisz do błędnych wniosków.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie. Przecież od zawsze wiadomo że nienawidzące się armie przekazują sobie jedzenie i zapasy.

   @ipkis123: Przecież to co napisałeś jest tak infantylne, że aż nie wiem czy to nie zarzutka. Popatrz sobie na wojnę w byłej Jugosławii w latach 90tych. Tam "sojusze" zmieniały się w zależności od sytuacji na froncie.
   Cud domu brandenburskiego
   Renversement des alliances

  •  

   pokaż komentarz

   to jest bezczelna sprytna propagandowa próba wyłgania się z ordynarnej kolaboracji

   @spere: Jakiej kolaboracji? Wojsko USA (co za tym idzie alianci zachodni) uznali ich za sojuszników.
   Niezawisły francuski sąd uniewinnił przywódcę BŚ z zarzutów kolaboracji. Dlaczego się do tego nie odniesiesz? Dlaczego ciągle powtarzasz stalinowską propagandę?

  •  

   pokaż komentarz

   Niezawisły francuski sąd uniewinnił przywódcę BŚ z zarzutów kolaboracji.

   @KonradLuzik: lewacka Francja nawpuszczała muzułmanów i niedługo upadnie, a poza tym niedługo pewnie wyda wyrok, że w Polsce panuje zamordyzm, daj spokój z żabojadami

   Dlaczego ciągle powtarzasz stalinowską propagandę?

   nie stalinowską, tylko z tego artykułu:

   https://historykon.pl/nowe/realizm-polityczny-brygady-swietokrzyskiej

   np. to:

   Nie da się zaprzeczyć, że kontakty z Niemcami były intensywne.
   Jednakże analizując działania Brygady w tym okresie, a szczególnie jej dowództwa, które za cenę jak najmniejszych ustępstw chciało, by żołnierze cali i zdrowi dotarli na zachód w strefę działań aliantów zachodnich, nie powinno się ich uznawać za kolaboracyjne.
   Była to umiejętna gra, dzięki której wykorzystano Niemców do osiągnięcia własnych celów.


   takie tłumaczenie jest identyczne z tłumaczeniem polskich powojennych komuchów, że musieli współdziałać z sowieckimi stalinowskimi komuchami "Dla dobra Polski, aby nie było gorzej"

  •  

   pokaż komentarz

   lewacka Francja nawpuszczała muzułmanów i niedługo upadnie, a poza tym niedługo pewnie wyda wyrok, że w Polsce panuje zamordyzm, daj spokój z żabojadami

   @spere: To nie ma nic wspólnego z wyrokiem w sprawie przywódcy BŚ. Bredzisz.

   tylko z tego artykułu:

   @spere: Ten artykuł wyraźnie podkreśla, że BŚ nie kolaborowała.

   Reasumując: Łżesz jak pies, p@!#$?!isz od rzeczy i powielasz stalinowską propagandę.

   Mimo wszystko pozdrawiam i dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten artykuł wyraźnie podkreśla, że BŚ nie kolaborowała.

   @KonradLuzik: bo jest pisany pod tezę?

   i dlatego powiela metodę komunistycznej stalinowskiej propagandy komunistów, że MUSIELI współpracować z komunistami sowieckimi, dla dobra Polski, że byli tacy "sprytni", że " umiejętnie grali z sowietami". Tak tak, oczywiście.

   potem komuchy w podobny sposób motywowały stan wojenny, że byłoby gorzej, że uniknęli wojny domowej, albo wjazdu sowietów

   zawsze się trochę "umiejętnie gra"

   to nie ma nic wspólnego z wyrokiem w sprawie przywódcy BŚ

   a jak sąd francuski, albo trybunał EU jutro uzna, że w Polsce już nie ma demokracji, że panuje dyktat Kaczyńskiego, uznasz ten wyrok?

  •  

   pokaż komentarz

   @spere: Ale cóż to za syndrom wyparcia, neuropku? Dostałeś na tacy wyroki z zzagranicy przeczące twojej bzdurnej tezie..i co ? Niewygodne fakty?

   lewacka Francja nawpuszczała muzułmanów i niedługo upadnie, a poza tym niedługo pewnie wyda wyrok, że w Polsce panuje zamordyzm, daj spokój z żabojadami
   To twój komentarz na wyrok w sprawie Bohuna? Ironizowanie się włączyło? Żałosne.

   Koniec. Kropka.
   Niesamowicie merytoryczne argument.

   się na temat zwrotu mienia pożydowskiego, nagle ich zdanie przestanie się dla ciebie liczyć, a teraz ma jakieś znaczenie
   dalej jedno nie ma wspólnego z drugim. Skad ta bzdurna teza, że jeżeli w sprawie X postawią wyrok A , to nagle przestanie mnie interesować ich zdanie w sprawie Y?
   I te wszędzie wciskane nawiązania do 500+, Kaczora, pisu... troche to paranoiczne, wiesz? Jak lodówke otwierasz to siedzi tam Macierewicz?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale cóż to za syndrom wyparcia, neuropku? Dostałeś na tacy wyroki z zzagranicy przeczące twojej bzdurnej tezie..i co ? Niewygodne fakty?

   @joyko: nie. To ironia z dobierania faktów pod tezę. Nagle wyroki zagranicznych trybunałów takie ważne i wiążące. A jak od 4 lat zagraniczne trybunały upominają polskie państwo, to wtedy kpina, szyderstwo, i syndrom wyparcia, że ich zdanie się nie liczy, że jak śmią.

   Koniec. Kropka.

   Niesamowicie merytoryczne argument.

   to był cytat z przedmówcy, spodobała mi się taka dobitność, jakby to cokolwiek zmieniało

   co do meritum, nie będę piąty czy szósty raz powtarzał, czemu teksty o "umiejętnej grze" z tymi z którymi się współpracuje, o "mniejszym złu, uniknięciu większej tragedii" są żywcem wzięte z propagandy polskich komunistów argumentujących kolaborację z sowietami

   pomijając że nawet słownikowo:

   Kolaboracja (łac. ko – przedrostek oznaczający „razem, wspólnie” + łac. laborare – „pracować”) – współpraca z nieprzyjacielem, okupantem; kolaborant, kolaboracjonista – współpracujący z wrogiem, zaborcą.

   nawet w artykule do którego linkuje znalezisko, pisze się jasno i wyraźnie o "intensywnych działaniach z Niemcami"
   nie wiem czemu nikt nie przeczytał linkowanego tekstu

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz: Akurat sowieccy partyzanci po nadejściu frontu byli wcielani do regularnych frontowych jednostek Armii Czerwonej. Zdecydowanie nie zostali rozbrojeni. A "Ogień" po nadejściu frontu wstąpił do UB i na początku nie był represjonowany. Dopiero gdy w kwietniu 1945 dowiedział się, że prawdopodobnie grozi mu aresztowanie, to uciekł w góry.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawi mnie co krytycy Brygady Świętokrzyskiej powiedzieliby na temat przekazywania broni przez Niemców i Węgrów polskim obrońcom wołyńskich wsi w 1943 r.? Były takie przypadki, rzadkie, ale były.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziczyznaa: A co piewcy Brygady powiedzieliby na to że największy oddział partyzancki chroniący Polaków na Wołyniu należał do sowieckiej partyzantki i składał się wyłącznie z Polaków? Gdzie była AK? Gdzie NSZ? W du..ie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Triptiz no ja mówię że to bardzo dobrze, że ktoś ich bronił. Dla mnie jedni i drudzy to bohaterowie. Tak samo jak sowiecki oficer który przyszedł z pomocą Przebrażu.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziczyznaa: Nawet i Polacy którzy byli w jednostkach III Rzeszy, często chronili polskie wsie na wschodzie przed UPA czy Ukraińcami w takich samych jednostkach niemieckich.

   Czytałem, że były sytuację gdzie w takie jednostki łączono Polaków i Ukraińców to musieli rozdzielić bo Polacy zamiast z nimi współpracować to ich zwalczali/bili.

   Kiedy takie polskie jednostki,oczywiście dla debili ,,antypolskie i faszystowskie/nazistowskie" były na wschodzie II RP, to sporo pogromów się nie odbyło, a ci POLSCY KOLABORANCI pilnowali aby nic się Polakom nie stało.

   Ale po co o tym mowic!
   Przecież każdy kto ,, współpracował" z nazistami to jest zły i w ogóle, ale Polacy w współpracujący w ZSRR to bohaterzy i patrioci bo pamietajmy Niemców niszczyli ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @dziczyznaa: trochę sowieci mieli w imtym interes, bo działały tam w tym czasie partyzantki ichniejsze, a one były przez UPA zwalczane

 •  

  pokaż komentarz

  I to jest dobry, prawdziwy realpolitik a nie machanie szabelką, ślepa nienawiść i dyrdymały.

  Najbardziej mi się śmiać chce z debili wykopków na temat polityków i dowódców IIRP co ewakuowali się na zachód.

  Uciekli

  HAHA CO ZA TCHÓRZE, JAPRDL OMG, UCIEKLI, BEKA Z NICH, ZOSTAWILI SWOICH OBYWATELI, MAME NIE TERA, ROBIE MEME
  Gdyby zostali i zginęli w walce

  HAHAHA CO ZA POLADZTWO, JAK ZWYKLE DALI SIĘ ZABIĆ BEZ SĘSU I NIE MIAŁ KTO DOWODZIĆ, A MOGLI UCIEC I ORGANIZOWAĆ WALKĘ NA ZACHODZIE, HAHA BEKA

  pic rel na wykopków.

  źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @mistrz_tekkena: no we Francji się nie nie wszyscy ewakuowali i miał tam ktoś chociaż jak podpisać kapitulacje xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: Niemcy nie chcieli wybić Francuzów do nogi. Nas tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @real_dandy: wbrew pozorom Niemcy nie mieli jakiejs antysłowianskiej agendy. Czechoslowacja byla wzglednie nienaruszona, a z węgrami potrafili się dogadać. A Polacy? No cóż, Polacy caly czas próbowali walczyć, nawet pod okupacją. Dlatego między innymi takie straty mieliśmy na koniec wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trixie: nie w ogóle. Generalny plan wschodni, pierwsza podpowiedź. Zbrodnie wojenne od pierwszej minuty wojny, druga podpowiedź.

  •  

   pokaż komentarz

   @real_dandy: to naród czeski pewnie pewnie już od dawna nie istnieje, bo Niemcy pewnie zdążyli wybić ich ze trzy razy.
   A nie, czekaj xD

   Zbrodnie wojenne od pierwszej minuty wojny
   no szok, zbrodnie wojenne. Tylko Niemcy je popełniali xD

  •  

   pokaż komentarz

   @mistrz_tekkena: Nie o to chodzi, że uciekli zagranicę, tylko o to, że uciekli po nawoływaniu do wojny i obrony nawet guzika z munduru (na przykładzie Becka). Wielu żołnierzy przez Węgry lub Rumunię przedostało się na zachód gdzie kontynuowali walkę i nikt nie ma do nich o to pretensji, bo służyli do końca kiedy ich jednostki rozwiązano i nakazano przejście do partyzantki lub ewakuację.

   Sanacyjna elita polityczno wojskowa z perspektywy czasu okazuje się niezłą patologią, odrealnioną od rzeczywistości w której się znajdowała. Tymczasem przed wrześniem 1939 r. kazała nosić się na rękach. Odmitologizowanie, i krytyka jest słuszna i pożądana jeżeli kiedykolwiek chcemy tworzyć normalne i nowoczesne państwo.

   Najbardziej patologicznym, znanym mi przypadkiem był Rómmel. Po bombardowaniu sztabu, porzucił swoją armię i uciekł do Warszawy. Zamiast kulki w łeb powierzono mu zadanie obrony północnej części Warszawy. Następnie nakazał traktowanie Armii Czerwonej jako sojusznika. Ten człowiek powinien zostać rozstrzelany w pierwszym tygodniu wojny. Pewnie wielu sądzi, że tak powinno się stać w II RP pełnej "honoru i ojczyzny". Otóż takie rzeczy tylko dotyczyły maluczkich.

   Pamiętajmy, że ci ludzie, jak dzisiaj im podobni (vide kilka niedawnych wypowiedzi polityków PiS-u) nie mają i nie mieli skrupułów w wysyłaniu młodych ludzi do piachu lekką ręką. Od siebie nie ofiarując niczego.

 •  

  pokaż komentarz

  Kwintesencja chłodnego myślenia w kategorii interesu, szanuje w chuj
  Niemcy po tych stalingradach i kurskach mieli już i tak gg
  najwiekszym rywalem stał sie lądowy gigant ze wschodu
  Szkoda, że nie mieliśmy takiego polskiego Petain-a który wezmie na siebie miano zdrajcy
  a ocali naród od zagłady i wykrwawiania się za interesy jakiś brytyjczyków
  nie byłoby PW, Wołyniów i rozp%!##%!ania kraju w zamian za "moralne zwycięstwo" i poklepanie po plecach przez aliantów
  no ale wybraliśmy jak wybraliśmy, rozp!$@#%%ony naród, gospodarcze cofnięcie do średniowiecza w zamian za piekny mit

  obrazek był już wrzucany, ale jak najbardziej na miejscu
  na +/- 1/3 wykopków szczególnie spod wiadomego tagu na litere n
  może jakiś dziadek/pradziadek założył czerwoną opaske zbyt wcześnie i się troche przejechał, no jak przykro ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  źródło: co.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda, że nie mieliśmy takiego polskiego Petain-a który wezmie na siebie miano zdrajcy

   @Martenzo:
   Na coś takiego zgody nie wyraził sojusznik hitlerowców - sowieci.
   Stalin dobrze wiedział, że istnienie nawet szczątkowego państwa polskiego to wylęgarnia problemów. Ruscy carowie mieli swoje doświadczenia z Królestwem Polskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martenzo: dokładnie. Tak samo było robić z Żydami. Polacy się bawili w pomoc i mamy dzisiaj przez to problemy. Francuzi swoich Żydów dali Niemcom w p!?!u do obozów i wyszli na tym dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Martenzo: W Polsce nie mogłoby być kogoś takiego jak Petain, a w każdym razie nie na dłuższą metę. Naziści traktowali Francuzów całkiem inaczej niż Polaków. Dla nazistów Francuzi nie byli podludźmi i nie podlegali planowi eksterminacji. Tymczasem Polacy, jako Słowianie, mieli zostać poddani eksterminacji w 80-85%.
   Według planu hitlerowców, kraje zachodnie miały się poddać, a kraje wschodnie miały zostać zniszczone razem z mieszkańcami. Bo na wschodzie Niemcy mieli mieć Lebensraum.
   Rasizm był fundamentem nazistowskiej ideologii. Elementem tego był plan zniszczenia Słowian.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla nazistów Francuzi nie byli podludźmi i nie podlegali planowi eksterminacji. Tymczasem Polacy, jako Słowiani
   Rasizm był fundamentem nazistowskiej ideologii.


   @Trojden: bzdury powielane w szkołach xD
   człowieku ideologie i tak dalej to jest taka zasłona dymna dopasowywana na pstryknięcie palcem do własnych interesów geopolitycznych, jak trzeba to z podludzi robi się tych fajnych
   Trzeba mieć naiwność dziecka żeby wierzyć w takie rzeczy.

   Czesi, Słowacy, takimi byli podludzmi że aż włos im z głowy nie spadł (relatywnie)

  •  

   pokaż komentarz

   @Martenzo: jeszcze powiedz ze obozy zaglady nie powstaly przez ideologie. Slowacy byli(tymczasowymi) sojusznikami i ich jak i Czechow w nazistowskiej europie czekal ten sam los co i nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @hohohohoho:

   jeszcze powiedz ze obozy zaglady nie powstaly przez ideologie
   i byli gazowani Czesi i Słowacy jako całe narody czy nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Martenzo: I kilka lat po wojnie większość z tych twoich realistów politycznych była zakopana w lesie, taka to chłodna kalkulacja interesów

  •  

   pokaż komentarz

   twoich realistów politycznych była zakopana w lesie

   @Kraker245: tak jak Czechów którzy sobie przeżyli spokojnie wojnie nie wystawiając się do odstrzału jak Polacy?
   ciekawe

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobra praca. Niestety prędko w postkomunistycznym kraju nie będzie się ich traktować należycie. Kłamstwa komunistyczne mają się bardzo dobrze. A jeśli byłyby wyrzucone z ust byłego AKowca już w ogóle uważane są za prawdę objawioną.