•  

  pokaż komentarz

  Realizm polityczny BŚ:
  - w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy w obozach mordowano setki tysięcy obywateli RP miesięcznie, za największego wroga ojczyzny uważano komunistę i żyda
  - uciekaj przed sowietami razem z wehrmachtem
  - po wojnie kryj się w lesie, czekaj aż Amerykanie zrzucą bombę atomową na Moskwę xD

  Realizm po chuju

 •  

  pokaż komentarz

  Polski realizm polityczny to kolaboracja, ale niemiecki realpolitik to już pragmatyczne myślenie.

 •  

  pokaż komentarz

  Drażni mnie hajp na BŚ. Polska ma super bohaterów w swojej historii, rotm. Pileckiego, Cichociemnych, Powstańców. Fajnie, że przez ostatnie dekady przywrócono im cześć. Ale BŚ, NSZ czy GL to już ugrupowania niejednoznaczne, miały swoje jasne i ciemne strony. Gloryfikowanie dzisiaj BŚ to dokładnie to samo, co gloryfikowanie GL za PRL.

  •  

   pokaż komentarz

   Powstańców

   @kot_do_drzwi: Z całym szacunkiem ale akurat powstańcy tez powoli stają się niejednoznacznymi bohaterami.

   BŚ, NSZ

   @kot_do_drzwi: Przez lata były to formacje zapomniane dlatego teraz tak dużo się o nich mówi. Zwłaszcza, że ich historia jest z jednej strony zakłamana z drugiej obecni mitologizowana.
   Co ciekawe nawet Ty zapomniałeś o formacji "zapomnianej" i za PRL i za III RP. Chodzi o Bataliony Chłopskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @popcorn84: Pamiętałem, ale nie byłem pewien, do jakiej grupy ją przypisać - nie pamiętałem, jaki był do nich stosunek za PRL, a nie chciałem palnąć gafy.

   Co do Powstańców - świadomie wymieniłem ich, a nie AK, mając na myśli batalion Zośka itp, tych którzy walczyli - a nie dowódców.

   Ale generalnie masz rację - warto przypominać historię, ale uważać przy tym, żeby nie popaść w mitologizowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   jaki był do nich stosunek za PRL

   @kot_do_drzwi: Byli w cieniu AL.

   Co do Powstańców - świadomie wymieniłem ich, a nie AK, mając na myśli batalion Zośka

   @kot_do_drzwi: Z jednej strony ciężko nie przyznać, że powstańcy kochali Polskę i chcieli za nią walczyć z drugiej przecież wiedzieli jaką przewagę mają Niemcy. Wystarczyło że zobaczyli ile im broni brakuje.

   Ale generalnie masz rację - warto przypominać historię, ale uważać przy tym, żeby nie popaść w mitologizowanie.

   @kot_do_drzwi: Niestety historia stała się elementem polityki (zawsze była ale teraz to lepiej widać). Zobacz na sam wykop. Jak napiszesz komentarz pasującej jednej ze stron to druga zawsze zakopuje nawet jak opierasz się na źródłach historycznych i piszesz 100% argumentów.

 •  

  pokaż komentarz

  Historia Brygady Świętokrzyskiej to jeden z niewielu przykładów realizmu politycznego zastosowanego przez polskie elity polityczne w czasie okupacji niemieckiej w II Wojnie Światowej. Realizmu

  @sropo: No i trochę szkoda... że reszta polska elit politycznych wybrała honor przegranego (z rychłą zagładą własną wkrótce po nim), neomesjanizm narodowy, w którym "im bardziej twoja śmierć jest bezsensowna, tym bardziej ciesz się, że jesteś Polakiem", tudzież wiarę w rychłą III wojnę światową i Trumana z "banią" do zrzucenia, co to miała odmienić cały nowy porządek światowy i porazić Sowietów, wypędzając ich stąd. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Puszczy Kampinowskiej

  @sropo: (╥﹏╥)