•  

  pokaż komentarz

  jeśli to jest realizm polityczny to wprost taki sam realizm wykazywali folksdojcze, ci co wstępowali do ub i ppr. Takie są pułapki relatywizmu

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatecznym dowodem na to, że Brygada Świętokrzyska nie była antysemickim zgrupowaniem jest przeprowadzenie ataku na obóz koncentracyjny w Holiszowie, z którego uwolniono kilkaset żydowskich kobiet.

  Atak ten jest de facto jedyną sytuacją, gdy oddział partyzancki samodzielnie wyzwolił obóz koncentracyjny w czasie wojny

  Radzę doczytać o działalności NOVJ i np. o wyzwoleniu obozu Jasenovac, żeby na przyszłość unikać takich zdecydowanych opinii.

 •  

  pokaż komentarz

  Natomiast Armia Ludowa zamiast dogadywać się z przegrywającą stroną to dogadała się z wygrywającą, która potem rządziła w Polsce przez kilkadziesiąt lat zyskując w tym czasie uprzywilejowaną pozycję i częściowo biorąc udział w sprawowaniu władzy. To dopiero dla wykopowiczów musi być realizm polityczny i chłodna kalkulacja interesów.

 •  

  pokaż komentarz

  Warto tutaj zaznaczyć, że gdyby Dowództwu Brygady zależało na kolaboracji z Niemcami, na aktywnej współpracy przeciwko Sowietom, to z pewnością poprosiliby o dostawy broni, amunicji i wyposażenia oraz skierowałoby Brygadę do walki, tak jak to robiły faktycznie kolaboracyjne oddziały z państw współpracujących z Niemcami.

  Ah, czyli to dozbrajanie i zaplanowane przerzuty na tyły ZSRR to wcale nie było wyposażanie? Te dobre kontakty z Gestapo (np Jura skazany na śmierć z rąk AK) wzięły się znikąd? No ciekawe.

  Tak wiele oskarżeń o rzekomą kolaborację kieruje się w stronę NSZ i Brygady Świętokrzyskiej. A nie wspomina się już o innych oddziałach podziemia, które dokonywały zawieszeń broni z Niemcami – najsłynniejszym takim oddziałem jest Zgrupowanie Stołpeckie AK, które dzięki wejściu w stan niewojowania z Niemcami mogło jako jedyna zwarta jednostka AK pójść na pomoc Powstaniu Warszawskiemu i dostać się do Puszczy Kampinoskiej.

  Pewnie dlatego że walcząc w PW walczyli z tymi samymi Niemcami tym samym udowadniając cel tego rozejmu.

  Z drugiej strony idąc tokiem myślenia przeciwników Brygady, za kolaborację można uznać wspólne walki oddziałów Armii Krajowej z Armią Czerwoną w ramach realizowania akcji “Burza”. Jak tragiczne konsekwencje miała ta walka dla polskich oddziałów, dziś powszechnie wiadomo.

  ZSRR w tym momencie było po stronie Aliantów, a z dwojga złego byli lepszym wyborem niż nazistowska okupacja i eksterminacja "rasy" słowiańskiej.

  Ostatecznym dowodem na to, że Brygada Świętokrzyska nie była antysemickim zgrupowaniem jest przeprowadzenie ataku na obóz koncentracyjny w Holiszowie, z którego uwolniono kilkaset żydowskich kobiet.

  Jak już wiadomo było że Rzesza przegra. Nie zrobili nic złego ale to było logiczne posunięcie niezależnie od tego po czyjej byli stronie, po prostu w ten sposób zapewnili sobie uznanie odpowiedniej strony konfliktu.

  Wynoszenie BŚ na sztandary to splunięcie w twarz wszystkim, którzy polegli w walce z nazistami. Trudno oskarżać AK o pro-radzieckie nastroje, a jednak oni i podległa im część NSZ też mieli złe zdanie o BŚ.

  •  

   pokaż komentarz

   to splunięcie w twarz wszystkim, którzy polegli w walce z nazistami

   @pyciak666: Przecież też walczyli z Niemcami ale widze że lewaków dupa boli bo walczyli też z partyzantką komunistyczną.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież też walczyli z Niemcami

   @rencista: Ich potyczki miały znikome znaczenie. Głównie ganiali furmanki i kilkunastoosobowe oddziały. Resztę sił poświęcili na walkę z AL i kolaborację. Naprawdę nic nie tłumaczy tych nazistowskich sympatii, bo w tamtym momencie to naziści byli wrogami na których należało się skupić. Tak jak wspomniałem to zdanie podzielało AK i NSZ-AK. Właściwie nikt nie pałał miłoscią do BŚ tylko dziś tworzy się ich kult. Dlaczego akurat oni skoro wartości antykomunistyczne były podstawą całej reszty obu organizacji NSZ?

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki znowu realizm?

  Przyczyną istnienia i główną motywacją BŚ była motywacja IDEOLOGICZNA -
  stworzenie monoetcznicznej, monowyznaniowej, niedemokratycznej Polski, i jakie tam powalone pomysły były.

  Dla realizacji tej idei byli gotowi współpracować z wrogiem Polski, polskiego państwa podziemnego, Armii Krajowej itp.

  Podstawowym celem walki BŚ było zwalczanie komunistycznych partyzantów walczących z Niemcami Dla nich Polak-komunista to był wróg, Niemiec zas - sojusznik.