•  

  pokaż komentarz

  kobiety dostają mniejszy wyrok bo mogą urodzić dziecko a wtedy to jest strata dla społeczeństwa dlatego są tak uprzywilejowane. Przydały by się statystyki wyroków porównań do płci sędziego

 •  

  pokaż komentarz

  Cześć, z tej strony autor, jeżeli macie jakieś wątpliwości w tym zakresie to może będę umiał odpowiedzieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mkamil1: Dlaczego na końcu zdania jest znak zapytania? Czy to znaczy że wyssałeś wszystko z palca?( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bonanzaa: to nawiązanie do pewnego popularnego swego czasu wykopu, z którego opisu wynikało, że prowadzenie takich badań wiązać się musi z odwagą. W filmie chciałem pokazać, że tak nie jest i tłumaczę dlaczego takich badań w Polsce nie ma dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   @mkamil1: czy myślis, że badania zostały przeprowadzone summienie ? Jaka próba zostały przeprowadzone, z ilu województw pochodzily dane?

   Dlaczego wybrano akurat ten wąski zakres/dzial prawa karnego?

   pokaż spoiler Czy wiedziałeś, że po studiach filozoficznych możesz pracować w makdonaldzie?


   pokaż spoiler Bez studii filozoficznych również ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @xeriv: staraliśmy się dochować wszelkich standardów badań. Po tym jak się zorientowaliśmy ile spraw jest w sądach dobieraliśmy próbę - w różnych sądach były różne ilości spraw (np. w sprawach narkotykowych na prowincji było mniej skazań). Jak się już zorientowaliśmy ile spraw jest z danego rodzaju w danym sądzie, to wybieraliśmy n-tą sprawę po kolei z listy, np. co 3, lub co 5. Następnie analizowaliśmy te akta. W filmie linkuję książkę, w której jest metodologia opisana. Były to sprawy z całej Polski - z różnych województw. Chcieliśmy duże miasta sprawdzić (Kraków, Gdańsk), trochę mniejsze (jak Bielsko-Biała) no i takie, które swoim obwodem dotykały tereny wiejskie, np. Krosno.

   Co do wąskiego tematu - chciałem się skupić na tzw. zawiasach bo to był swego czasu bolączka wymiaru sprawiedliwości, chciałem sprawdzić czy reforma, która miała to zmienić zadziałała - no i w tym zakresie, rzeczywiście zadziałała, mniej zawiasów jest orzekanych od reformy z 2015 r. Te kwestie płci wyszły przy okazji, ale się na nich nie skupiałem, bo tematem było właśnie warunkowe zawieszenie wykonania kary.

   Co do spojlerów, to filozofia, to jest mój drugi doktorat - pierwszy mam z prawa. Filozofię robiłem głównie z przyjemności i wolę to od prawa zdecydowanie, choć to, że po filozofii nie ma pracy to inny mit, którego nie potwierdzają badania :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mkamil1: Czy badaliście także wysokość wyroków w zależności od płci w przypadków przestępstw seksualnych?

  •  

   pokaż komentarz

   @enigmatyczn_marcepan_nieuprzejmosci: Nie, wybraliśmy takie sprawy, które łatwo porównywać, czyli o takie przestępstwa, które skupiają się na jednej zmiennej - w przypadku kradzieży jest to wartość skradzionego mienia, w narkotykach rodzaj i waga narkotyku, a w przypadku jazdy pod wpływem - ilość wydychanego w powietrzu alkoholu. Te sprawy też są bardziej powszechne niż przestępstwa seksualne, uznaliśmy, że te trzy przestępstwa będą we wszystkich sądach.

   Jak mówiłem w filmie - moje wnioski dotyczą tylko tych spraw, które zbadaliśmy, możliwe, że są tego rodzaju przestępstwa, gdzie płeć ma większe znaczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mkamil1: Temat tamtego znaleziska brzmi.

   Kobieta dostaje o 30% niższy wyrok niż mężczyzna jeśli sędzią też jest kobietą.

   W odpowiedzi przedstawiłeś badania o warunkowym umorzeniu spraw, porównanie wyroków dot. kobiet i mężczyzn. Czy w tym badaniu skorelowano płeć sędziego z wyrokiem i płcią skazanego?

   Jeśli z kolei miał to być jedynie przykład na to, że badania dotyczące kobiet lub ogólnie płci nie stanowią problemu, bo nikt nie boi się takich badań robić i w ten sposób chciałeś odpowiedzieć na pytanie z opisu tamtego znaleziska.

   Czy w Polsce ktoś odważy się na podobne badanie?

   To moim zdaniem jest spora różnica pomiędzy badaniem wyłącznie ze względu na płeć skazanych, a badaniem skupiającym się na płci sędziego.
   Badanie, którym się posłużyłeś, nawet jeśli wykazałoby większą dysproporcję to jego wynik nie byłby tak kontrowersyjny. Badanie "uderzające" w kobiety w zawodzie sędziego i udowadniające, że kobiety dają niższe wyroki kobietom wymagałyby moim zdaniem większej odwagi. A tego w istocie dotyczyło tamto znalezisko, nie "Kobieta = mniejszy wyrok?".

   Może odpiszesz, że to nie ma znaczenia, bo w tych sprawach mniej więcej po równo orzekali sędziowie mężczyźni jak kobiety albo w równych proporcjach, ale jednak z tego co pokazałeś na filmie to nie wynika.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Moją główną odpowiedzią jest pokazanie sytuacji z wewnątrz, sam jestem naukowcem, który uczestniczy w takich badaniach. Odniosłem wrażenie, że część ludzi może myśleć, że tego typu badania są jakąś zakazaną strefą, której lepiej nie ruszać - dla świętego spokoju. Pokazałem, że w swoich badaniach sam sprawdzałem płeć i nie wiązało się to z żadną odwagą. Te badanie miały tylko ilustrować odpowiedź, która brzmi: w Polsce tego typu rzeczy nie są ani kontrowersyjne, ani objęte tabu.

   Trzeba też mieć na uwadze, że te badania robiłem nie pod wpływem wpisu na wykopie, tylko z innego powodu kilka lat temu:) Nie sprawdzałem wiele rzeczy, które wydawały mi się nieistotne z punktu widzenia przedmiotu badań. Jednej rzeczy, której nie wpisywaliśmy do tabeli była np. płeć sędziego, teraz wiem, że to może byłoby ciekawe i jak będę miał okazję robić kolejne badania to może to sprawdzę jeszcze. Tylko, że jeżeli teraz, przy 3,5 spraw nie wyszły różnie w związku z płcią, to wątpię, że nagle się pojawią przy podziale na płeć. Należy mieć na uwadze, że ten zawód jest mocno sfeminizowany. Większość sędziów w Polsce to kobiety.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednej rzeczy, której nie wpisywaliśmy do tabeli była np. płeć sędziego

   @mkamil1: Szkoda, bo z tego co zrozumiałem to było właśnie sedno tamtego znaleziska i według jego autora odwagi wymaga zajęcie się płcią raczej sędziów niż skazanych. W badaniu, którym posłużyłeś się w filmie nie oskarżasz jakiejś konkretnej grupy spośród sędziów, gdybyś to skorelował z płcią sędziów wtedy mógłbyś się narazić. Tak przynajmniej odbieram intencje autora tamtego znaleziska, osobiście nie jestem o tym przekonany, jednak mam wrażenie, że nie zrozumiałeś o co jemu chodziło i Twoje badania według mnie nie są trafną odpowiedzią na tamto znalezisko.

   Jeśli będziesz miał okazje zrób badania z uwzględnieniem płci sędziów, będą na pewno ciekawsze i być może bardziej kontrowersyjne. :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: ja nie twierdzę, że moje badania są odpowiedzią, na tamten wpis. Chodzi mi o to, że jako przedstawiciel profesji, która zajmuje się takimi badaniami mówię, że tego typu kwestie w Polsce nie są kontrowersyjne - wbrew temu co sugerowano w opisie tamtego wykopu.

   Może inaczej. Jeżeli w badaniu wyszłoby mi, że sędziowie kobiety są surowsze dla mężczyzn, to nie miałbym żadnych wątpliwości i obaw, żeby to opublikować. Co więcej, cieszyłbym się, że coś takiego wyszło, bo to by oznaczało, że moja publikacja z wynikami będzie czytana i cytowana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Co to ma być za dyskryminacja, co?? Żądamy większych praw dla mężczyzn!

 •  

  pokaż komentarz

  Sądy powinny wydawać wyroki bez oglądania podejrzanego. Takie w zaciszu gabinetu. Problematyczne było by nie podawać płci. Chociaż teraz na zachodzie to w sumie zakazują...ciekawe jakie wtedy wyroki by zapadały?

 •  

  pokaż komentarz

  Tez mi nowosc.. Faceci sa dyskrimowani przez kobiety i innych facetow. Zreszta jak mozna dop$?$@%?ic wysoki wyrok dla slodkiej kobietki ktora popelnila blad (✌ ゚ ∀ ゚)☞